KNMV Motocross Yenray KVP op bezoek Vastenaktie 1974 SAMEN BOUWEN DRAAI EEN KRAAN OPEN Muziekfestival Venray Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Vele toprenners aan de start om de Industriële Club Trophee Inbraak in Jonger ensoos 4 bloempotten gestolen bij bejaarden Zaterdag 30 maart V erkeersongevallen VRIJDAG 8 MAART 1974 No. 10 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Zendag 10 maart a.s. organiseert de M.C.V. „Janslust" onder aus piciën van de Koninklijke Nederlandse Motorrijders Vereniging haar vier en twintigste motocross wedstrijd sinds de oprichting in 1961. Evenals voorgaande jaren heeft de MCV er weer alles aan gedaan om een nationaal programma van de bovenste plank aan te kunnen bieden. Dit is zeer zeker cok nu weer het geval voor al in de klasse 500 cc internationalen en senioren daar deze cate gorie voor de vijfde maal in successie gaat strijd leveren cm de Industriële Club Trophee. Verder starten de zijspannen in ternationalen en senioren en de 500 cc junioren. Dat motocross Venray door in de loop dier jaren steeds met een goed' programma te komen in heel het landt bekendheid heeft ge kregen, blijkt wel uit het feit dat er bij de laatste georganiseerde cross op 1 juli j.l. zeer veel belangstelling was, niet alleen van het publiek, maar ook van de zijde van de pers, radio en t.v. 500 cc INTERNATIONALEN EN SENIOREN Veertig inschrijvingen heeft de MlCV „Janslust" in de klasse ont vangen, waarvan de helft een inter nationaal startbewijs heeft. In drie manches van elk twintig minuten zal dieze klasse strijd gaan leveren oirn de fel begeerde Industriële Club Trophee. Betex Willems en Frans Sigmans hebben ieder reedis twee van deze Trophee's in bezit en voor al zij zullen daarom 'alles geven om ook deze mee naar huis te mogen nemen. Frans Sigmans, de kleine Rakelse coureur heeft met zijn Ya maha reeds laten zien goed met de wereldtoppers te kunnen opschieten daar hij de laatste weken met zeer goede uitslagen naar huis keerde. Ook onze eigen Peter Willems uit Ysselsteyn, die door Yamaha gekon- trakfceerd is, heeft zich ook reeds bijzonder goed gemeten met vele grootheden. Vooral hier in Venray, waar hij op eigen bodem rijdt, zou 't wel eens 'kunnen zijn dat Frans Sigmans voor hem het onderspit moet delven. Maar beide heren ken nende, zal dit nog niet zo gauw be keken zijn. Tegenstand ondervinden beiden zeker ook van de Schijndelse Montesia-coureur Jo Lammers, die normaal 250 cc rijdt, zal ditmaal waar willen ma'ken met de topman nen van de 500 cc mee te kunnen. Waarschijnlijk komt ook Stef van der Sluis uit Dieren in Venray in dëze klasse uit, wat voor hem dan ook een meeting met de 500 cc rij ders betékent. Voor genoemde vieir heren zal echter nog veel tegenstand zijn van o.a. Tiiny van Erp uit Sint Oedenrode, de kersversie internatio naal Wieger Boersma uit Bergen, Hans Pols voort uit Lochem, Jan van Beek uit Zelhem, Jan Keizer uit Doetinchem, Jo Cabo uit Meersen, Matje Hensen, Ullestraten, Jan Oos- terinik uit Vorden, de Gebr. Knui- mans uit Wychen, Oby Hiemstra uit Marum, Johnny Vink uit Amster dam, Henny Beekmans uit Eindho ven. Sammy van der Elzen uit Ge- mert, enz. enz. Behalve Peter Wil lems en Wieger Boersma zien we uit Noord-Limburg ook Ton Hendriks uit Wanssum, Sjaak Lauf uit Sie- bengewald en Jan Hoeymakers uit Harst op een C.CM, welke hij afge lopen week in Engeland bij de fa briek heeft opgehaald. ZIJSPANNEN INTERNATIONALEN EN SENIOREN i In totaal zes en twintig combina ties hebben ingeschreven en zullen hun speclacuaire rijden in twee manches tonen. Ook ïin deze klasse vele bekende inamen aan de start. Er is van te voren moeilijk te zeggen wi'e die winnaar gaat worden, daar zich verscheidene nieuwe combina ties bij ds kopgroep hebben ge schaard. We zien o.a. aan de start: Broeir Dlrkx uit Valkenswaard. de gebroeders Fons en Ton van Heug- ten uiit Amersfoort, Cor den Bigge- laar uit Made, Ben Snijders uit Bre da, Bick Hoevelaken, Wiilly van der Linden uit Vlierden, Wil van dier aan uii't Ter Aar, Jo van de Mee uit Schijindel, Henk Verstegen uit Schayk, Jo Clement uit Helmond, Jan Bakens uit Asten, enz. Met Ri- kus Lubbers waren nog wat moei lijkheden maar het is bijna zeker dat cok hij in Venray van de pairtij zal zijn. 500 cc JUNIOREN Evenals de zijspannen zullen de jongens van deze klasse in twee manches gaan uitmaken wie er uit eindelijk de sterkste is. Deze klasse brengt steeds veel nieuwe gezichten waardoor vooral dn het begin van het seizoen van te voren bijna niets over hun kunnen te zeggen is. De training is van half elf tot half een. Aanvang der wedstrijden na een korte toespraak van de Venirayse burgemeester is half twee. In de Jongerenisoos Free Wheelin aan de Hoernderstraat hebben onbe voegden zich toegang weten te ver schaffen. 100 langspeelplaten een bandrecorder en bandjes werden ge stolen .De waande bedraagt ruim 2500,—. In de gemeenschappelijke hal van enkele bejaardenwoningen aan de Doormanstraat hebben onbevoegden zich meester gemaakt van 4 potten met vaste planten. De gemeenschap pelijke hal werd tot op heden niet afgesloten. In het kader van de KVP verkiezingstoemee zal maandag 18 maart een gezelschap staatssecretarissen en kamerleden van deze poli tieke partij een bezoek aan Noord Limburg brengen. De kamerleden G. Mertens en H. Notenboom ontvangen dan hun collega's in de Staay van Blerick, waar het gezelschap o.m. wordt toegesproken door de voorzitter van de Kamer van Koophandel mr. Rijssenbeek en door de burgemeester van Venray drs. F. Schols. Daar zullen verder de nodige afgevaardigden van het maatschap pelijke en sociale leven uit Noord Limburg de kans krijgen de dames en heren te -informeren over problemen in het Noord Lim burgse Land. De groep zal na de lunch in drieën worden gesplitst. Een hiervan zal zich bezig gaan houden met -de ontgrondingen dn Bergen en Arcen. Een ander met het gebied Venlo-Helden en een derde met Horst en Venray. Deze laatste groep, waarin waarschijnlijk ook de fractie-voorzitter Andriessen aanwezig zal zijn brengt o.m. een bezoek aan het zie kenhuis in Horst, waar staatssecretaris J. Hendriks zich dan zelf overtuigen kan van de stand van zaken. Dit gezelschap zal zich in Venray op de hoogte komen stellen van de problemen rond de beide psychiatrische centra St. Servatius en St. Anna. O.l.v. stat-enkringvoorzitter drs. G. Beterams zal dan dn de avond uren ©en forum-bijeenkomst worden gehouden in Venray schouw burg. Hier zal r. Andriessen spreken, alsmede de beide staats secretarissen J. Hendriks en Westerterp, alsmede de lijstaanvoerder voor de Statenverkiezingen G. v. d .Broek uit Gennep. tl' We zij.n bijna door de benzinenood I heenMet wat autoloze zondagen j en niet te hard rijden zijn we er aardig doorheen gerold. Maar veronderstel nu eens, dat, evenals de Arabieren de oliekraan hebben dichtgedraaid, er iemand zou komen, die onze waterkraan eens op halve kracht zou draaien. Stelt U zich eens voor, wat ex in uw gezin zou gebeuren, als U slechts de helft van het water 'kreeg wat u thans verbruikt Wat zou er gehamsterd en gevoch ten werden. En wat zouden onze landbouwers stroppen krijgen, om dat hun akkers en weiden met dat halve rantsoen water waarschijnlijk een heel stuk minder zouden op brengen. Bijna een onvoorstelbare situatie. En dan hebben we n-og maar ge sproken over halvering dan -is de kraan nog lang niet toe Want iais die helemaal toeging - neen, dat kan niet, dat is Gods on mogelijk Maar ergens op deze wereld is die kraan inderdaad al jaren toe. Ergens op dieze wereld is dat onvoorstelba re gebeurd, en wel lin Sahel, het grote gebied dat zich van oost naar west over het Afrikaanse continent uitstrekt. Het overgangsgebied tus sen de Sahara woestijn in het noor den en de rest van tropisch Afrika in het zuiden. Daar liggen de landen Senegal, Mau-retanië, Opper-Volta, Mali, Ni ger, Tsjaad en Ethiopië. Daarin le ven ongeveer 25 miljoen mensen nomaden, landbouwers en herders. Men noemt de landen samen de Sa- hel-landen. Daar is de kraan dicht gegaan, om dat het jarenlang niet regende. We zien op de tv wat beelden hierover in 't journaal Magere runderen die kapot zijn gegaan; uitgedroogde en verzande vlakten met wat kale bo men en struiken; apatiische mensen voor wie iedere beweging te veel is of die met primitieve middelen pro beren grondwater te bereiken, als dat er al isZoals op bijgaande foto. Als je dat ziet op de tv geeft het je een kick in je luie stoel bij het kijkkastje, en een raar gevoel in je maagstreek Maar dan komen er weer andere beelden en verdwijnt de dorst en ellende voor je ogen En als je er toch weer met je neus op gedrukt wordt, is je pover ver weer: „ja, maar wat kan 'ik hier in Venray daar nou aan doen. Ik weet ternauwernood! waar die landen lig gen Het is inderdaad een pover ver weer. We kunnen mensen naar de maan brengen, atomen splitsen maar ook mensen laten verrekken En dat doen we, als we ons met het smoesje van: „we kunnen er toch niets aan doen", aan onze verant woordelijkheid ontrekken, bang dat we iets van onze verworvenheden moeten afstaan, om elders op deze wereld nood te helpen verlichten. En toch zullen we moeten helpen, willen die mensen uit de nood ko men, die landen er weer boven op. Zonder steun van buiten-af, zonder onze steun kan dat niet. Daarom de vastenaktie 1974 In onze vastenavond-optochten hebben de oliespeiks het moeten kunnen. Maar deze vastenaktie zal moeten bewijzen dat wij geen wa- terspeiks zijn, die de kraan voor die mensen en dieren dicht houden, er ger nog dan de oliesjeiks Het lijkt traditie te worden dat de Venrayse muziekgezelschappen zich jaarlijks in de maand maart aan het publiek presenteren. De harmonieën van Oostrum en Venray en de fanfares van Leunen, Merselo. Oirlo en Ysselsteyn zijn verenigd in de Gemeentelijke Fede ratie van Muziekgezelschappen Ven ray. Voor zover mogelijk worden in federatief verband afspraken ge maakt, neemt men in tal van zaken een gezamenlijk standpunt in, vin den onderhandelingen plaats met de subsidiërende instanties, worden er varingen uitgewisseld en tracht men samen aktiviteiten te ontplooien. Tot 'dit laatste behoont het jaar lijks muziekfestival en mogelijk zal er in die toekomst een jaarlijks so- listenooncours aan toegevoegd wor den. Het festival moet bijdragen tot 'n verbroedering van de verenigingen en tot waardering van eikaars pres taties, zonder dat er sprake is van competitie. Bovendien wil de fede ratie graag deze muzikale prestaties voor het Venrayse publiek waar toe uiteraard ook behoren de men sen van de kerkdorpen - ten gehore brengen. Het is per slot van reke- zó, dat de leden van een muziekge zelschap repeteren om bij gelegen heid de ingestudeerde muziek door belangstellenden te laten beluiste ren; afgezien van het plezier dat men zelf heeft van het musiceren. Indien een concert of festival ook neg bezocht wordt door veel publiek dan geeft dat de harmonie- of fan- fareleden weer moed om door te gaan. Over het algemeen worden de muziekcorpsen wel gewaardeerd en men zou ze niet graag missen bij tal van gelegenheden, zoals dorpsfees ten, jubilea, carnaval, kerkelijke feesten, openingen e.d. Maar bij de ze gelegenheden wordt het musice ren vaak beperkt tot het spelen van lichtere werken als marsen en feest muziek. De zogenaamde „zware of serieuze muziek" komt aan bod bij concerten, concoursen en festivals, omdat de orkestleden zich dan beter moeten en kunnen concentreren. De muzikanten zelf zijn over het alge meen meer geporteerd voor 't bren gen van concert- of concourswerk, en het is begrijpelijk dat zij daar bij graag de nodige belangstelling ondervinden. Vandaar dat de Ven rayse muziekcorpsen besloten heb ben tot een jaarlijks festival, waar bij zij graag de Venrayse bevolking uitnodigen. Op zaterdag 30 maart (half 8) zal dit muziekgebeuren plaats vinden in de schouwburg en het is voor iedereen gratis toegankelijk. AUTO TEGEN LICHTMAST Op de kruising Jan Foelsweg Lovinckplein nam de bestuurder J. v. D. uiit Vierlingsbeek de bocht te ruim en botste de door haar be stuurde auto tegen een lichtmast. De bestuurster werd met diverse verwondingen per politieauto naar het Venirayse ziekenhuis vervoerd. 13-JARIGE LETTE NIET OP Op de kruising Hoenderstraat Langeweg verleende de 13-jajrige fietser R. v. H. geen voorrang aan de personenauto bestuurd door de 25- jarige J. W. uit Venray. Met heup verwondingen snij- en schaafwon den alsmede hoofdverwondingen moest de jongen naai' het ziekenhuis worden vervoerd. GEEN VRIJE DOORGANG Op het Henseniusplein verleende de 43-jarige bestuurder van de per sonenauto Th. v. R. geen vrije door gang aan de personenauto bestuurd door zijn 27-jarige plaatsgenoot H. D. Alleen materiële schade. TEGEN GEPARKEERDE AUTO Bij het uitwijken voor een tegen ligger botste de personenauto, be stuurd door de 35-jarige R. P. uit Venray op de Langstraat tegen de geparkeerde auto van zijn 60-jarige plaatsgenoot J. K. Ook hier alleen materiële schade. TE HOGE SNELHEID Waarschijnlijk door te hoge snel heid' kon de 30-jarige bestuurder van een personenauto M. J. uit Ven ray op de Jan Poelsweg de door hem bestuurde auto niet onder controle houden. In een flauwe bocht ge raakte de auto uit het juiste spoor en kwam in een voortuin tot stil stand. Tuin werd gedeeltelijk ver nield, terwijl de auto geen noemens waardige schade opliep. Deze vastenaktie zal moeten bewij zen dat we christenen zijn, niet van het woord, maar metterdaad, die samen met alle mensen het huis van gerechtigheid willen bouwen in deze wereld. In dat huis moeten overal de kranen openstaan. Niet in één kamer overvloed en in de ande re kamers dorst en ellende De daad is aan U. Draai de kraan open met een echte gift, die op al le banken in Venray voor Vasten aktie 74 graag in ontvangst wordt genomen. Toon metterdaad dat onze overvloed ons wat waard is Het organiserend comité heeft voor deze aktie de winkel beschikbaar gekregen van de voormalige bloe misterij v. Ham aan de Julianasin- gel. Daar zal men vanaf vrijdag 15 maart (dus volgende week) 'n groot aantal artikelen uit de Sahel-landen kunnen zien en kopen. Men kan er wat nader kennismaken met de cul tuur van die landen en hun bewo ners, en men kan er kennis nemen van de grote nood die er heerst. Deken Theunissen zal om 19.00 u. met een kort woord deze winkel openen, waarbij drumband en gas ten aanwezig zullen zijn.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5