Afscheid van Stationsbus NIEUWE STADSDIENST Schatrijk van de lollies... VOORJAAR gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN HINDERWET CTa Voorlichting over invullen van de aangifte voor inkomstenbelasting Telefoonnummer Gemeentepolitie wordt gewijzigd een huis koopt U bijStienstra Rikken in Leunen Als U onze voorjaarscollectie gezien hebt, heeft U het voorjaar al in Uw hoofd modehuis ^ÜÜIMJUL nrï VRIJDAG 8 MAART 1974 No. 10 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Donderdag heeft Venray afscheid genomen van de Stationsbus, die ge ëxploiteerd werd door de firma G. van Ham. De bussen waren met zg rouwlinten omhangen en van toe passelijke spreuken voorzien, als 'n tabé na 20 jaren trouwe dienst Veniray heeft zich aan dit afscheid weinig gelegen laten liggen, sloeg wel met enige verwondering de nij vere gemeentearbeiders gade, die overal met verkearspalen en -borden doende waren, cm vrijdag 1 maart met nieuwe vooroangsregels de ZO- stadsdienst 'vrije vaart te geven. Een stadsdienst, diiie dus vanaf dii'e datum geëxploiteerd wordit dcor de Zuid Ooster Autobusdiensten. Een stadsdienst, die maakt dat men vanuit het autobusstation niet alleen het station van de spoorwegen kan bereiken, doch ook Veltum en Bruk- ske, alsmede de Ncordsingel en het ziekenhuis. De Zuiid' Ooster had geen geluk kig begin, in die zin, dat eerst op 26 februari de rijksverkeers-inspec- tie Maastricht haar goedkeuring gaf aan de nieuwe dienstregeling en te gelijkertijd van haar bevoegdheid gebruik maakte om nog een tariefs verhoging door te voeren. Dat had dan niet alleen andere tarieven tot gevolg, maar hield Ojm. ook in dat verschillende doorgaande lijnen an dere vertrektijden kregen, o.m. die naar Overloon, Wanssum en Venlo. 't Had ook tot gevolg dat de druk ker te Iaat zijn opdracht kon krijgen voor het drukken van een wijzi gingsblad, zodat de eerste dagen er verschillende reizigers waren die of te lang op hun bus moesten wachten of ontdekten dat ze al vertrokken was. En dat gaf natuurlijk wel eens boze gezichten. Men heeft echter in Vienray-cen- trum nog vrij snel het nieuwe wij zigingsblad huis aan huis kunnen verspreiden, terwijl ook de chauf feurs vr'ij royaal deze bladen uit deelden. Ze zijn trouwens nog al tijd gratis in de bussen en op het Zuid Ooster-kantoor te krijgen. De buschauffeurs hebben bet ook even druk gehad met wennen aan de nieuwe route, welke de doortrek king van verschillende buitenlijnen in de stadsdienst ten gevolge had. Maar men is er trots op, diat een en ■ander vlekkeloos is verlopen en dat geen enkele reiziger de trein heeft hoeven te missen, al zal men op het Venrayse station zich met de kaart jesverkoop duidelijk moeten aanpas sen aan de korte tijden tussen aan komst van de bussen en vertrek van de treiwen. Het Brukske is kennelijk blij met deze nieuwe stadlsddienst, want de Z O weet te melden dat uit die hoek heel wat meer reizigers komen dan uit Veltum; dat reeds eerder van de stadsdienst kon profiteren. De politie is de eerste dagen zeer soepel opgetreden tegen de zondaars van het eenrichtingsverkeer in de Foststraat, waar toch een duidelijk bord staat, dat men slechts vanaf 't Postkantoor dlie straat in mag rij den. Ze heeft braaf de zondaars op hun fouten gewezen en terugge stuurd. Ze wil ook de eerstkomende dagen nog zo coulant zijn, doch dan zal het bonnetjes gaan geven Men zou het als een tragische bij zonderheid kunnen beschouwen, dat aan de vooravond van deze belang rijke wisseling van stationbusdienst naar stadsdienst, op 87-jarige leef tijd is overleden de heer A. Sanders, dóe een der eerste conducteurs ge weest is op Venrays paardentram, die in het verleden de verbinding tussen Venray-kom en station ver zorgde, en het eerste openbaar ver voer in deze contereiien was Openbare kennisgeving verzcek om vergunning Cp de secretarie van de gemeente Venray ligt ter inzage een verzoek met bijlagen van P. Coopmans, Ven- ray's Broek 2, Venray, om vergun ning ex art. 6a der Hinderwet in verband met het uitbreiden/wijzigen van een rundveehouderij en var- kensfokkerij waar mest en mest stoffen worden bewaard en waar propaan wordt gebruikt. Adres inrichting: Venray's Broek 2, kadastraal gemeente Venray, sec tie C nr. 4697. Schriftelijke bezwaren tegen het verlenen van die vergunning kan een ieder gedurende tien dagen na dagtekening van deze bekendmaking inbrengen bij het gemeentebestuur, waar dit verzoek ter inzage ligt. De Ingekomen bezwaarschriften worden mede ter inzage gelegd. Mondelinge bezwaren kan een ieder persoonlijk of bij gemachtigde inbrengen op een openbare zitting te houden op woensdag 27 maart 1974 om 15.00 uur in het gemeente huis, Grotestraat 1. Beroep teken een beschikking kan later o.a. slechts worden ingesteld door: a. een inwoner van een gemeente waar deze openbare kennisgeving is geschied, mits hij in persoon of bij gemachtigde op de boven bedoelde zitting is verschenen; Met weemoed afscheid genomen..... Let op eenrichtingsverkeer en gewijzigde voorrangskmizingen. b. een andere belanghebbende, mits hij binnen de gestelde termijn schriftelijk bezwaren heeft inge bracht. Venray, 8 maart 1974. Burgemeester en wethouders van de gemeente Veniray, Drs. F.G.L.L. Schols, burgemeester J.M. Poels, secretaris Docir de Inspectie van de directe, belastingen te Venlo wordt op een viertal dagen in het Venrayse ge meentehuis voorlichting gegeven over het invullen van het aangifte biljet voor de inkomstenbelasting. Op de dinsdag 12 en 26 maart hou den voorlichitngsambtenaren van de Inspectie zitting van half drie tot half vijf en op de dinsdagen 19 maart en 2 april 's avonds van zeven tot negen uur. Iedereen, die moeilijkheden heeft met het invullen van het belasting formulier krijgt dan gratis ambte lijke bijstand. Dit jaar is het voor het eerst, dait dergelijke voorlichting wordt gege ven buiten het gebouw van die Ven- lose inspectie. Behalve deze extra service in Venray, geeft de belastinginspectie ook tien kantore Parade 7 te Venlo gratis advies en bijstand op maan dag- en donderdagavonden van ze ven tot negen uur, terwijl men hier ook tijdens de normale kantooruren (8.15-12.30 uur en 13-17 uur) terecht kan. Met ingang van maandag 18 maart zal het telefoonnummer van de ge meentepolitie tot op heden 12 3 4 worden gewijzigd in 4 8 8 8. Voor alarmier ing bij brand en on-i gevallen blijft het nummer 13 3 3 gehandhaafd. SnENSTM Venray Uit een veelheid van vergaderin gen met uiteenlopende doelstellingen moesten we op een gegeven moment een keuze maken. Zodoende kwa men we in café Rongen op de Heide terecht, waar de •paardenhoofdstel len nog aan de muur hangen, de da mes van Heide gezellig bij kaars licht zaten en tandarts J. Ruyten diezelfde dames aan het verstand bracht dat de tandartsen schatrijk wordien van de lollies. Ditmaal geen vorstelijke buut, al werd er het nodige gelachen, maar een ernstig woord tot de huismoe ders van een tandarts, die in de harde praktijk dagelijks 'ervaart dat zijn vak tandheelkunde in feite op hiets anders uitloopt dan dat de meeste mensen met hun 50 jaren al aan een kunstgebit toe zijn. Hij noemde het in deze tij d, waar in zelfs de school-tandartsendienst de tanden van de schooljeugd in de gaten houdt, een veeg teken dat van de 1000 goedlgekeurden voor dienst slechts 4 jongelui nog een volledig gaaf gebit hebben en dat 20 van die 1000 jongens al een volledig kunst- gebi thebben. Betekent dat dan dat die school-tandartsendienst van geen waarde is? Allerminst, want de praktijk toont wel aan, dat zonder deze dienst de ellende alleen nog groter zou zijn. De fouten, die gemaakt wroden, lig gen bij onze voeding, waarin de sui ker de laatste 200 jaren een steeds grotere rol is gaan spelen. En nu is zelfs statistisch vastgesteld dat iedere Nederlander per jaar zo'n 50 kilo suiker consumeert. Was vroeger het tandtrekken een soort kermisgebeuren, dan was dat omdat het praktisch niet voorkwam, dat men tandpijn kreeg. Men was te arm in die tijd om suiker te kopen, dat bovendien geen rol speelde ook vanwege de duurte in de toenmalige voeding. Nu eten we sui ker bij het leven. Wie wel eens een leeggedronken koffiekop bekijkt, ziet onder in die kop een (restant suiker zitten, dat als men dat even laat zit ten. alleen nog maar met warm wa ter en goed poetsen er uit te krijgen is. Datzelfde gebeurt in 's mensen mond, waar de suiker plakt op het tandglazuur. De in de mond aan wezige bacteriën vormen dan met die suikerlaag een zuur, dat de tan den aantast en ontkalkt. De eerste gaatjes ontstaan en de ellende be gint Het poetsen van de tanden nooit goed geleerd heeft dikwijls weinig resultaat tegen de opgeplak te suiker, die ook oorzaak 'kan. zijn van ontstekend tandvlees. Wat is nu tegen dit alles te doen? Suiker zoveel mogelijk wenen in de voeding. Weg met lollies .toffees, drop en ander snoepspul, dat druipt van de suiker. Fruit en noten zijn goede vervangers. Goed poetsen, waarbij binnen- en buitenkant van 'de tanden goed gereinigd moeten worden, evenals de bovenkant. Dat betekent niet wat vegen over de tan den met de borstel, rnaair stevig poetsen aan alle kanten. Zonder schrobben krijgt een huisvrouw geen vloer schoon, maar ook geen tanden. Zij moeten de tanden van haar kinderen reinigen en zich daar niet met een jantje van leiden van afmaken, maar dat net zo keurig doen als ze de afwas doet. Die zet men ook niet half afgewassen in de kast terug. Op de derde plaats de tandarts fluoride-tabletten vragen, opdat aan de tanden fluoride wordt toege voegd, die die tanden hard maakt. Ondanks alles wat nu allemaal ver teld wordt inzake de fluoridering van het water kan geen sterveling ontkennen dat in ons eigen land, met name in Tiiel, maar ook in Ame rika met het gebruik van fluoride het tandbederf een stuk terugloopt Dat spul maakt de tanden hard en beter bestemd voor hun taak. Als men de drie punten (weg sui ker, gebruik van fluoride en poetsen) goed doet en iedere tandarts is bereid de mensen nog eens duidelijk te tonen hoe het moet dan is de heel rol van de tandarts niets anders als die van een controleur. Hij kijkt dan ieder half jaar of men nog te veel suiker gebruikt, of men nog wat meer of minder fluoride gebruiken kan en of men inderdaad zo poetst dat de tanden volkomen schoon zijn en of het tandvlees in orde is. Als men die spelregels volgt, is tandarts Ruyten ervan overtuigd, dat men zijn eigen gebit tot in lengte van ja- houdt, afgezien van bet feit of va der of moeder of de grootouders al vroeg een prothese moesten hebben. Dat de Clara- en Franciscusschool in Venray het tanden-poetsen als 'n verplicht schoolvak hebben inge voerd is een schrede op de lange weg die van de tandheelkunde in feite een soort begeleiding moet ma ken van dë patiënten, i-n plaats van een tandtrekken aan de lopende band. En dat in het kleine Heide verschil lende huismoeders de fluoride-ta bletten al naarstig aan hun kinderen geven, toont wel aan, dat langzaam maar zeker ook op dit terrein een mentaliteitsverandering bezig is en waar spreekbeurten als deze 't hun ne toe bijdragen. SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UVR TE ZIJN INGELEVERD. Gas op Venrays kerkdorpen „De een zijn dcod is de an der z|jn broed", zei wethouder Lconen toen onverwacht het bericht kwam, dat de gemeen te Venray een zeer pTettig douceurtje in de schoot is ge vallen. In het kader namelijk van de bestrijding van de werk loosheid is het rijk bereid 79% van de onrendabele kosten van de gasalansluiting in de kerkdorpen Ysselsteyn, Oirlo, Merselo, Castenray en Heide te subsidiëren. In een eerder voor dit deel opgestelde begroting heeft het Limagas reeds vastgesteld dat de kosten van een dergelijke gasaansluiting gaan bedragen f 1.270.000,Hiervan is 470.000,rendabel en 800.000,onrendabel. Dat betekent dus dat de ge meente Venray zelf voor haar rekening moet nemen 21% of 168.000,van de onrenda bele kosten. Het ligt in het voornemen dat Venrays raad te beslissen krijgt of voor dit deel even tueel baatbelasting geheven zal worden. Wat men er haast mee heeft blükt o.m. uit de condities. Met de uitvoering van dit mil joenen-karwei moet voor 17 juni a.s. begonnen worden, terwijl het gehele werk voor 1 mei 1975 moet zijn uitge voerd. Vakmensen zetten bij dat laatste wel vraagtekens in verband met de levertijd van het benodigde buizen-mate riaal. Op de vorige rikavond werden die volgende prijzen behaald: 1. M. Claes9ens 608 p. 2. B. Buyssen en Thè Thuyls 516 p. 3. L. Janssen 491 p. 4. G. v. Hout 491 p. 5. H. v. Berouw 491 p. De volgende rikavond is a.s. maan dag 11 maart om 8.00 uur in café Martens te Leunen.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1