17 ALD PRINSE PLAK VOOR JAN RUYTEN Venrayse huisartsen veranderen zondagsdienst Twee weken Juniorenpalet KERKBALANS 1974 WIJKRAAD VELTUM CARNAVAL VELTUM Venrays Mannenkoor Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN JAARVERGADERING PR. BEATRIX-F0NDS VRIJDAG 18 JANUARI 1974 No. 3 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG a PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) De uitreiking van de Aid Frinse Plak 1974, in de Perdstal nabij het Vlakwater, is vrijdagavond een echt vastelaovesgebeuren geworden. De Aid Frinse Kompaneej had voor de nodige eritourage gezorgd, in de vorm van een tandartsenstoel met boren en wat dies meer zij De Hofkapel zorgde dat ook hot dak van de Perdstal het zwaar te ver duren kreeg. In aanwezigheid van vele vastel- aovend-autoriteiten, waarondier de voorzitter en secretaris van de Lim burgse Federatie van Vastenavond- verenigangen, t.w. de heren J. Jans sen uit Geleien en J. Gansewinkel uit Sittard; de Venrayse Vastelao- vend-vereniging en de jeugdcarna val; burgemeester Schols en echt- ifjanote, vele vrienden en bekenden, kon Deken Gon de uitverkorene naar de tandartsenstoel geleiden - waarna het protocol zijn kansen kreeg. Dat hield dan in, dat Aid Prins Con, in dichtvorm, Ruyten's grote verdiensten schetste voor het Ven rayse Vastelaoves-gebeuren, dat hij 8 jaren als vorst van de Raad van XI heeft gediend 'n als medewerker aan krant en zitting nieuwe moge- lijkhden gegeven heeft. Daarnaast heeft hij dn het Limburgse grote verdiensten gekregen voor de Fede ratie en de Narren-universiteit dn Maastricht. Dat alias was reden om hem de Plak voor 1974 te overhan digen, die hem met de Prinsemuts en oorkonde dan ook werd aange boden. Vorst Hans stond voor de moeilijke taak om ook de verdiensten van z'n voorganger te schetsen; die tot zijn grote verbazing thans ook als poli tieke figuur zijn hernieuwde entree in Venray maakt. Hij kreeg de bij de Plak behorende witte sjaal, hand schoenen en zonnebril van de Raad .van XI aangeboden. En passant waren er goede Wen sen uit verschillende stréken van Limburg, voor de nieuwe Plakken- drager, al dan niet vergezeld van medailles. Daar zorgde ook de heer Jan Janssen uit Geleen voor, dlie kennelijk genoot van wat zijn oppo sant in de Federatie, hier had te ondergaan. Maar na al die felicitaties was 'dan het woord aan de olakken-dlrager zelf, en het zou Jan Ruyten niet geweest zijn, -als hij daar niet uitge breid van geprofiteerd had. Ieder kreeg zijn portie, en met veel humor wist de gedecoreerde zijn onder scheiding te relativeren. Wel deed hij in z'n dankwoord een dringend beroep op allen, om lin het Vienrays vastelaovesgebeuren toch altijd een plaats over te houden om eens ge zellig „te ouwehoeren", zondier dat men er overspoeld wordt door Hol landse schlagers en vastenavondhits. Dat contact - wat daarbij ontstaat - •rrfcrt hij de laatste jaren, en hij noemde dat een achteruitgaan van de vastelaovendviering. Derhalve zijn dringend beroep om dat weer mogelijk te maken en iedereen zijn zegje te laten doen. Na afloop van dat alles begon dan een drukke receptie, waarbij hem wel de stoel onder zijn voeten werd weggebroken maar waarop o.m. ook de Plakke-dragers Nooteboom en v. d. Munckhof acte de presence ga ven. Ton Kortooms had zich in een keurig gedicht verontschuldigd, zo- ook. Di'ck van Bommel. En daarna is het een gezeildg feest gewerden tot in de kleine uurtjes, waarbij het beste bier ditmaal wed ijveren met boeremoes en worst - waarvan ontiegelijke porties ver dwenen Zoals u bij de desbetreffende be kendmakingen kunt zien, zijn de weekend-diensten van de doktoren veranderd. Na onderling overleg hebben de Venrayse huisartsen besloten de re geling vcor de weekend-diensten te wijzigen. Voortaan zal de weekend dienst in 2 groepen gesplitst worden en zal één arts uit lïedere groep voor- zijn groep waarnemen. De groepen en de dienstdoende artsen zullen dm Peel en Maas en via die automatische telefoontoeant- woordar vian de eigen huisarts be kend gemaakt worden. De artsen Beckers, Corver, Pen ners en Veroauteren vormen één groep. De andere groep wordt ge vormd door de artsen Bloemen, Franken, Lanlkveld -en van Thiel. Men wende zich dus in spoedge vallen tot dlie arts, dlie staat namens de groep waarin uw 'huisarts is op genomen. De weekend-dienst begint op za terdagmorgen 8 uur en eindigt op zondagavond 24 uur. Gedurende de weekend-diienst zal voor spoedeisende gevallen spreek uur worden gehouden van 10 tot 11 uur. Daarbuiten uit9luiitend na tele fonisch overleg. Evenals gedurende de week, moet zeker in het weekend, de aanvrage voor huisbezoek geschieden vóór ui terlijk 11 uur 'smorgens. Om de diensten zo goed mogelijk te laten funktioneren wordt de me dewerking van eenieder gevraagd voor de volgende punten: a. Let goed op tot welke dienstdoen de arts u zich moet wenden; b. raadpleeg de dienstdoende airts uitsluitend voor spoedgevallen. c. bezoek bij voorkeur met de pati ent een van de spreekuren van de dienstdoende arts; d. 9lechts in 'Uiterste noodzaak om een huisbezoek vragen. Bij twij fel hierover kunlt u zelf (dus nilet die buurvrouw of 'in kind) met de dienstdoende arts 'overleg plegen. De huisartsen van Venray hopen met deze regeling, mits men zich er aan houdt, de weekend-diensten voor u en voor zich zelf goed aan vaardbaar te maken. Dit weekend neemt voor de groep Beckers, Corver, Penners en Vercau- terien, dokter Beckers waar; terwijl voor de groep Bloemen, Franken, Lankveld en van Thiel, dr Fran ken waarneemt. RUSTIG WEEKEND Venrays politie had een zeer rus tig weekend. De verwachtingen wa ren, dat op de eerste zendag dat er weer normaal gereden mocht wor den, een grete 'drukte zou ontstaan. Maar dat is erg meegevallen. De politie kreeg wel regelmatig te lefoontjes van automobilisten die informeerden of men nu toch echt wel mocht rijden. Men was kenne lijk zo aan het rijverbod gewend dat men twijfelde aan de opheffing. Aan de benzinepompen was het fin Venray net zo druk als overal in de lande. Men wilde beslist met een volle tank de distributieperiode in. VAN DE GESCHIED- EN OUDHEIDKUNDIGE KRING Het jaarverslag dat op maandag 28 januari behandeld zal worden, memoreert dat het aantal leden ge stegen is tot 96, waarvan het groot ste gedeelte ook lid is van het Lim burgs Genootschap. Verder wijst het jaarverslag op de voorzitterswisseling i.v.m. het vertrek van de heer Knoors, die opgevolgd werd door dr. Gelissen, pastoor te Oirlo. Er zijn verschillende interessante ledenvergaderinglen geweest, waar op o.m. H. Salden sprak over de Maaslandse Munsters, dr. Sprenger over St. Lambertus en Ir. C. Raedits over de Venrayse schapenhamdel. Verder waren er drs. Knippenberg met een lezing over de Teuten, W. Schols met een spreekbeurt over de Venrayse taal, en dr. H. Camps met een uiteenzetting over de zegels. Men heeft excursies ondernomen naar Brussel en naar de tentoonstel ling „De Hanze in Europa". Met genoegdoening worden de op gravingen in Oostrum bij het kloos ter Bethlehem gememoreerd. Op 16 en 17 februari zullen de aldaar ge vonden voorwerpen dn Oostrum ge- expeseerd worden. Dr. H. Camps gaf in het voorbije jaar wederom zijn cursus streekge schiedenis. welke nu ging van de Franse tijd tot 1880. De toponimische afdeling spreekt van een goed jaar waarbij o.m. ge dacht wondt aan de resultaten, die men geboekt heeft in Heide, Smakt lan in het ruilverkavalingsgebied. De afdeling zoekt nog altijd naar mensen, die bekend zijn met de zg veldmannen in Smakt en Smiakter- veld; de kom Venray; St. Anna en omgeving; Oostrum; de Zandhoek; de Brabander; Castenray; Yssel- steyn; Vredepeel en de Boschhuizen. Vindt men daarvoor de geschikte mensen dan is Venray de eerste plaats in Nederland, waar het topo nymisch onderzoek op een derge lijke schaal word't aangepakt. Ook de genealogische afdeling verricht goed werk; is lid geworden van de provinciale sectie en heeft daarin d'hr. Storms als afgevaardig de in het bestuur gekregen. De jeugd presenteert zich Zoals de ouden zongen, piepen de jongen. Het grote sukses van de ten toonstelling van tekeningen en schil derden door bejaarde Venrayers, is voor een groep jeugdige tekenaars en kunstenaars aanleiding geweest de hoofden bij elkaar te steken en ook een expositie te organiseren. JUNIOREPALLET Onder deze titel organiseren een elftal in Venray woniende jongenen zich met tekeningen, schilderijen, bloemstukken en wandversieringen. Het zijn Herman Geurts (tekenin gen), Huub van Liierop (bloemstuk ken), Frans vd Kerkhof (bloemstuk ken), Margriet Hovens (schilderijen), Oeki Verzijden (schilderijen), Haai- ke van Haigen (composities), v. Veg- hel (tekeningen), Geert Hermkens (tekeningen en schilderijen), Gerard Sch'illstra (tekeningen), Marian Nel'is- sen (bloezen en sierraden), Jos Vetr- wiol (tekeningen en composities), en mevr. Muller (wandversieringen) OPENINGSTIJDEN De heer Th. Min heeft beloofd de jeugdige exposanten te helpen met het inrichten van hun tentoonstel ling, die heden vrijdag om 7 uur n.m. geopend wordt met een inlei ding van de heer Min, door Wet houder van Oers. De tentoonstelling is verder dage lijks geopend van 16 tot 19 uur, be halve van 21 tot 26 januari, want dan sluit men om 18 uur. Zaterdags en zondags is de tentoonstelling ge opend van 14 tot 17 uur. Grotestr. Venray - Steenstr. Boxmeer - De Martinet 17 Deurne In deze weken wordt door de af zonderlijke nederlandse kerkgenoot schappen gezamenlijk aktie gevoerd ter verbetering van de finianoiële basi's van de kerken. Want ook voor de kerken gaat het spreekwoord op; „Van liefde alleen trekt de schoor steen niet". Dit is het keiharde feit waarvoor iedeire parochie, ieder bisdom, ieder kerkgenootschap zich geplaatst ziet. We viiindien dit misschien jammer, we zouden kerk-zijn graag los wil len zien van fnanciële beslomme ringen. Maar het feit zelf maakt ons bewust dat aan het kerk-van-Jezus- Christus-zijn niets menselijks vreemd is. Ook de kerk heeft het onderhoud van haar gebouwen, voor de sala rissen van haar priesters en leken- personeel, voor de verzorging van de ©re-dienst, voor bijdragen 'aan 't dekenaat en aan het bisdom, een el!k jaar stijgend' bedrag nodig. Voor een goed funktioneren blijft zij afhankelijk van de financiële bijdragen dlie haar geboden worden. De zg gezinsbijdrage is binnen dit geheel de harde kern. Ter ondersteuning en ter verbete ring van deze gezinsbijdragen wordt nu onder het motto KERKBALANS 1974 een landelijke aktie gevoerd. Omdat verleden jaar deze aktie, onder 't motto „kerk van de grond" in ons dekenaat groots is aangepakt via een buismaan-huis aktie, beper ken de meeste parochies in onze re gio zich tot een aansporing via de plaatselijke pers en parochieblad. Dit neemt 'niet weg dat de bijdra gen van ieder kerk-lid bijzonder hard nodig is. Het wordt een steeds moeilijker opgave voor de kerkbe sturen een sluitende begroting te krijgen, en menig pastoor zit im GEEN VOORRANG Op de kruising Langstraat-Nieuw- landstraat was het niet verlenen van voorrang oorzaak dat tussen twee personenauto's een botsing ont stond. Bestuurders waren de 20-ja- rige H.J uit Venray en de 43-jarige A.N. uit Oirlo. Het bleef gelukkig b'ij materiële schade. angst dat het kerkgebouw eens een grote beurt moet krijgenReser vering voor groot onderhoud is er bij velen niet bij Intussen mag deze vraag om mee te helpen de financiële basis v.an UW kerk gezond te maken, tegelijk een uitnodiging zijn tot bezinning Wat betekent de kerk voor u, wat verwacht u van de kerk? Moge u dan ook eens stil staan bij de vraag: wat kunt U voor de kerkgemeen schap betekenen? Een onmisbare schakel in de grote keten In overleg en in samenwerking met de Venrayse Carnavalsvereni ging wil de Wijkraad Veltum trach ten Veltum nauwer bij het caraa- valsgebeuren te betrekken. Gedacht wordt aan: deelname aan de jeugdoptocht (via de jeugdclubs) - deelname met groep of wagen aan de grote optocht - wedstrijd gevel- versiering - voorhals in samenwer king met de werkgroep kontakt-ak- tiviteiten. Om al' deze plannen te realiseren zijn veel mensen nodig. Wij doen daarom een beroep op Veltummers die willen meewerken om deze plan nen uiit te werken, te co-ordineren en te realiseren. Ge-interesseerden worden ver zocht zich zo spoedig mogelijk te melden op het redaktieadres van de Veltummer Kroniek, Sanshofstraat 23, telefoon 1623. De bedoeling is vervolgens op zo kort mogelijke termijn tot een ori ënterend gesprek te komen. Wij hopen dat ook U zich aanmeldt. Wijkraad Veltum 19 januari is het optreden van ARMAND in Free Wheelin. Hij was vroeger disc-jockey in Eindhoven in „De Poort". Dit wordt ook in een van zijn liedjes genoemd. Hij kreeg ongeveer zes jaar geleden vooral be kendheid met rijn liedje ,Ben ik te min". Hierna heeft hij nog enkele L.P.'s gemaakt. Kaarten zijn vanaf 11 januari verkrijgbaar, maar wel moet men zijn kontributiekaartje evicn laten zien. Begin februari zal J. Kuijpers een aantal pentekeningen in de soos ex poseren. Het zijn over het algemeen grafische aibstrakte werkjes, waarin gespeeld word't met vormen en kleu ren. Maar daarover later meer. Team programma is verder bezig om een aantal avonden samen te stellen over mensen met een ver schillende hobble. Deze hobbóe zal dan op een vrijdagavond in de soos uitgevoerd worden. Er zijn ai een paar aanbiedingen, maar men kan er nog wel wat meer gebruiken. Op 1 februari zal er weer een mu ziekavond in de soos zijn, hierover zullen binnenkort nog nadere mede delingen volgen. Team Disco is er chuk mee in de weer. Nu de drukte van de diverse Kerst concerten voorbij 'is, en het Venrays Mannenkoor het wat rustiger krijgt, is er voor 'n gedeelte van het koor toch nog wat werk aan de winkel'. Ongeveer 45 zangers van het Man nenkoor formeren ook dit jaar weer 't zg Hof koor, waarvoor extra repe tities zijn ingelast op zondagsmor gens, en één uur voor de normale repetitie op donderdagavond. Het eerste optreden van het Hof- koor vindt plaats tijdens Cirkus Mök op 2 februari a-S-, waarbij het koor in nieuwe uniformen zal ver schijnen. Programma: Donderdag 17 jan. 19 uur repetitie Hofkoor en o<m 20 uur repetitie van het gehele koor in De Zwaan. Zondag 20 januari om 11.30 uur repetitie van het Hofkoor. Donderdag 24 januari 19 uur re petitie van het Hofkoor en om 20 uur reptitie van het gehele koor. Zondag 27 jan. 11.30 uur repetitie van het Hofkoor. Donderdag 31 jan. 19 uur repetitie van het Hofkoor en om 20 uur re petitie van het gehele koor. Allle zangers die in het bezit zijn van kozakken- en of bierbrouwers- uniformen dienen deze zo spoedig mogelijk in te leveren, op de eerst volgende repetities. Afmeldingen uitsluitend bij Aarts, telefoon 1617 of bij het clublokaal, telefoon 1279. GESLAAGDE COLLECTE Het doet ons genoegen U te kun nen mededelen, diat de opbrengst van de laatstgehouden collecte ten bate van het „Prinses Beatrix Polio fonds" weer aanmerkelijk hoger iis dan verleclan jaar. Het totale bedrag, dat door inspan ning van velen werd samen-ge- bracht, is 5085,34 De opbrengst in Venray-kom was 3668, in Castenray 130, in Leunen 190,03 in Heide 85,60 in Oostrum 467,13 in Vredepeel 59, in Ysselsteyn 134,42 in Oirlo 291,16 in Veulen 60, Al degenen, die op welke wijze dan ook tot dit resultaat hebben bij gedragen, onze hartelijke dank.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 13