Twee en een half miljard aan bijstand... MGR. GIJSEN IN MERSELO BENZINE DISTRIBUTIE LUXbVm svYsselsteyn S.V.V. JEUGD DUIVENSPORT Leenenl Leenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Wim Claessens VOORLICHTINGS CENTRUM VAN NUTBE DRIJVEN PONSTYPISTE V.C.R00Y VRIJDAG 11 JANUARI 1974 No. 2 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS n e a DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Ook in Venray een zeer sterke stijging Toen in 1965 de Algemene Bijstandswet werd ingevoerd, werd ge spreken over een aanvullende voorziening, een soort sluitstuk van onze sociale wetgeving. Alleen mensen die niet in de noodzakelijke kosten van hun bestaan konden voorzien en niet voor een uit kering krachtens een sociale verzekeringswet in aanmerking kwa men, zouden een beroep op de bijstandswet kunnen doen. Met de kosten zou het best meevallen, zo dacht men, temeer omdat met het uitbreiden van andere sociale voorzieningen het aantal bij standontvangenden wel geleidelijk zou afnemen. Deze optimistisch prognoses zijn niet uitgekomen. Anno 1974 wordt er meer dan 2l/z miljard aan bijstand uitgekeerd aan vele tienduizenden Neder landers. Alleen al in een stad als Amsterdam ontvangen ruim 75.000 mensen een periodieke uitkering krachtens de Algemene Bijstandswet. Op Venrays begroting voor 1974 komt men tot bijna 10 miljoen. BIJSTAND OPTREKKEN TOT MINIMUMLOON Ruim 2V2 miljard gulden zal de bijstandswet in dit jaar kosten, een formidabel bedrag. Maar dit bedrag zal vermoedelijk nog hoger wordlen. Verwacht mag worden dat in de ko mende jaren het aantal bij standout- vamgenden nog aanzienlijk zal stij gen. In Venray loopt het aantal aan vragen om bijstand van 416 in 1965 op naar l&OO :im 1973. Bovendien is per 1 januari 1974 de periodieke bijstandsuitkering - welke eerste 95% van het netto mi nimumloon bedroeg opgetrokken .tot 100% van het minimumloon ien die verhoging alleen gaat al enkele ton nen kosten. Nederland wordt weieens een wel vaartsstaat genoemd. Hoe s het dan toch mogelijk dat zoveel Ne derlanders niet dn de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzien, want dat is het kriteirium dat bij elke aanvraag om periodieke bijstand wordt aangelegd. Tot een van de beste 'klanten van de bijstandswet behoren stellig d!e bejaarden. Vooral' de in een tehuis verblijvende bejaarden. Thuiswo nende be jaardien klopten tot voor kont ook bij sociale zaken aan wan neer zij alleen van hun AOW moes ten rondkomen. Sinds de AOW aan zienlijk is opgetrokken neemt het aantal bijstandontvangenden onder de thuiswonende bejaarden echter sterk af. Maar slechts zeer weinig in. een tehuis verblijvende bejaarden kunnen de penisiooprijs betalen, idle daar wordlt gevraagd'. In zo'in geval springt de bijstands/wat bij, lals de betrokkenen althans niet over een eigen vermogen beschikken. Veelal is dlit niet het geval en wanneer d'it wel zo is dan is dlit vermogen mees tal snel geslonken, want de pension- prijzen in de tehuizen zijn zeer hoog. 'Alleenstaanden moeten ook dik wijls bijstand vragen, zowel mannen als vrouwen, waarbij we in Venray cok kennis gemaakt hebben met ge scheiden en verlaten vrouwen, dlile niet zelf in de noodzakelijke kosten van hun bestaan kunnen voorzjen en derhalve een beroep doen op de bijstandswet. Deze groep groeoit met het aantal echtscheidingen. Vooral gescheiden en verlaten vrouwen meit kinderen kunnen moeilijk de gehele dag gaan werken. Voorzover zij ali mentatie ontvangen Is deze vrijwel altijd onvoldoende om er van te 'kuin- nen leven. Derhalve moet de bij standver lenende instantie bijsprin gen. Dat geldt in Venray ook vcor kin deren in opvoedingsinstituten. En bij de laatste .begrotingsbehandeling cis gebleken dat de hoge huren en ver huiskosten ook aanleiding kunnen zijn voor bijstandsaanvragen. Voor hulp aan zelfstandigen staat alleen ai in Venray f 2 miljoen ge reserveerd. En dat terwijl in 1972 slechts 10 personen daarvoor in aan merking kwamen Belangrijk is ook de vermindering van de werkgelegenheid. Vooral on der de oudere werknemers zijn er vele werklozen te noteren. Inder daad maken zij normaliter aan spraak op een werkloosheidsuitke ring, maar die duurt niet eeuwig. Vinden zij geen werk meer, dan kun nen zij recht doen gelden op een uit kering krachtens de groepsregeling werkloze werknemers, een onder deel van d'e bijstandswet. Het aantal werkloze werknemers neemt toe, derhalve moet met een verdere stijging van de bijstandsuit gaven voor deze kategorie rekening worden gehouden. Ook andere groepsregelingen als die voor minder-validen en kleine zelfstandigen kosten meer geld dan men bij de invoering van de bij standswet had geraamd. Venray komt voor 1974 met de volgende begrotingscijfers Bijstand 3.413.540 Regeling zelfstandigen 2.185.000 Regeling werkloze werkn. 130.500 Regeling minder validen 350.250 Regeling oorlogsslachtoffers 30.000 Gegeling gerepatriiieerden 30.000 ONAANGEPASTEN In de grote steden leven ook groepen mensen aan de periferie van de samenleving. Dat rijn de onaan gepasten die er niet in slagen een plaats in de samenleving te verove ren, dat soms ook niet willen Onder kien zijn vogels van diverse pluima ge, zoals druggebruikers, inwoners van andere rijksdelen (Surinameirs) en alle mogelijke randfiguren. Ook deze groepen leven niet zelden van de bijstandswet. Het moet gezegd worden dat juist zij de bijstandswet een slecbbe naam bezorgen, waar door het voor volstrekt bcma-fide mensen bijna gênant wordt om nog een 'beroep op deze wet te doen om- diat zij onwüillekeurig met de groep onaangepasten worden ge-idJentifi- ceerd. Bijstand werd gegeven op basis van 95% van het minimum loon tot 1 januari '74. Verder wi'lde de over heid destijds niet gaan. In de eersite plaats omdat de prikkel om werk te zoeken zou worden weggenomen en in de tweede plaats omdat de bij- standontvangende, anders dan de gemiddelde werknemer, geen z.g. verwervingskosten heeft. Maar per 1 januari jl is de bij standsuitkering gelijk getrokken met het minimum loon. De vraag is of dlit besluit wel zo verstandig is. Voor lieden die op goede gronden duur zaam op bijstand zijn aangewezen, lijkt het een redelijke oplossing. An derzijds zullen ook vele bijstand- trekkers nu helemaal niet meer ge stimuleerd worden om aan de slag te gaan. Het resultaat is dan ook vermoedelijk, dat we er nog meer duurzame bijstamd'trekkers bij krij gen. Dat ondanks controle maatre gelen, zoals we die in deze regio kennen en de adviezen van de nieuw opgerichte commissie van onze raad. Voor Uw RIJBEWIJS naar Autorijschool Aanmelden Kennedyplein 10, tel. 2471 Poststraat 8, tel. 1429 Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd. Ook gelegenheid tot Daflessen In zijn nieuwjaarsrede heeft de directeur va-n de Provinciale Lim burgse Electrioiteits Maatschappij, Ir. van Drevelt, o-m. gezegd, dat de PLEM plannen heeft om binnen 'n termijn van e|en tot anderhalf jaar, te komen tot een gezamenlijk voor lichtingscentrum, samen met Lima- gas en de Limburgse Waterleidings maatschappij te Venray. Of dat kan gebeuren in de huidi ge showroom van de PLEM in de Patersstriaat, of d'at elders daartoe een nieuw centrum zal warden in gericht, is thans nog in studie bij de directies van de drie - in dit ge val - samenwerkende nutsbedrijven. Of dit voorlichtingscentrum mo gelijk een van de eerste vestigingen zou rijn in de bekende rose vlek - zoals men hier en daar reeds hoorde vertellen - kon door de PLEM niet bevestigd warden. Men verwees ons naar genoemde studie, die nog niet is afgerond. gerestaureerde kerk officieel in gebruik In een vlaggend1 Merselo was zon dag j.l. Mgr. Gijzen, bisschop van Roermond, te gast, waar hij in een plechtige hoogmis en de mis van half twaalf, de gerestaureerde kerk officieel weer in gebruik nam, zoals dat heet. Mersölo, dat blijkens een pas an de Keulense archieven gevonden stuk, reeds rond het jaar 1000 be staan moet hebben, heeft onder de bezielende Leiding van Pastoor Jes- sen, de kerk (daterend uit 1890) een grondige opknapbeurt gegevten. De kerk, die ook het oorlogsgeweld niet onbemerkt aan zich voorbij zag gaan, is voorzien van een nieuwe verwar ming, een nieuw tocbtlokaal met op gang naar het zangkoor, de plastic voor de" ruiten as verwijderd en het geheel is opnieuw dm de verf en iin kleur gezet. Bij de verwelkoming van de bis schop, bij het begin van de hoog mis, verraadde pastoor Jessen. dat hij feitelijk van plan was geweest in Merselo een geheel nieuwe kerk te bouwen. Maar het is uiteindelijk de restauratie van de oude 'kerk gewor den, waaraan meer dan 7 maanden hiardi gewerkt is. Hij was Mersello bijzonder dankbaar voor de financi ële steun, die rijkelijk was gegeven, terwijl hij ook Mgr. Gij sen dank baar was voor die financiële hulp, die van de kant van het bisdom was gegeven. Ook sprak hij zijn dank uit aan allen, die bij de restauratie en vernieuwing geholpen hadden. Aan nemer en onderaannemers kregen van hem die pluim mee dat er hard' en goed gewerkt is. Hij verwelkomde de bisschop en 9pnak zijn waardering uit voor diens komst naar de oudste kerk van Venrays kerkdorpen. Mgr. Gijsen. vertelde dat hij graag naar Merselo was gekomen, waar hij anderhalf jaar geleden ook reeds geweest was om te vormen. Bij die gelegenheid had Pastoor Jessen hem de oude kerk laten zien, die inder daad hard aan dsn opknapbeurt toe was. Nu dat werk achter de rug is, kan hij Merselo alleen maar felici teren met het resultaat. Het is, al dus mgr. Gijsen, een kerk geworden met een grote intimiteit, waarbij de bezoekers direkt bij de liturgie be trokken worden. Wijzende op het feest van Drie Koningen, waarbij God zich door Christus aan alle mensen openbaarde, ten teken dat Hij bij hen wilde zijn en onder hen, noemde hij het kerkgebouw het huis van de Heer bij de mjensen. Nu die plaatselijke gemeenschap van Merselo gezorgd heeft dat dat huis van God zo fraai mogelijk is en vooral de kans geeft tot contact met d'e Heer, heeft rij God weer midden in die gemeenschap Zijn eigen plaats gegeven. In zijn predi katies kwam de bisschop weer op dót thema terug, toen hij zei, dat ons leven, dat zo dikwijls wordt bepaald door de dingen van iedere dag, in eens veranderen kan door het in grijpen van God. „We moeten God die kans dan kunnen en willen geven", aldus Mgr Gïjqen, die zei niet te geloven dat in deze tijd niemand meer geroepen wordt als religieus of priester. De bisschop was vol lof voor de prestaties van het dames- en heren- koor, dat onder leiding van de heer Vandevenne de gezangen 'in de hoog- mils verzorgde, terwijl hij eveneens zijn bewondering uitsprak voor de wijze waarop Die Fidelen Rosentha- ler de jeugduitvoeiing verzorgden. Met weer een week winst (uitstel) gaan we vandaag dan -voor het blok, wat betreft de benzine-distrilbutie. Een dülstrlbutie, waar men steeds minder begrip voor op kan brengen en waarmee men steeds grotere moeilijkheden in het verschiet ziet. Dat gelidlt iin deze regio met name voor dlie mensen, die in Merselo, die Vredepeel', Rips, Smakt, Hol thees, Vierliingsbeek ien verder wonen en die hun werk in Venray hebben. Zij zijn gewend in hun eigen au'to(otje) naar Venray te komen, gedwongen door het feit dat rij geen openbaar vervoer naar Venray hebben. Dat heet dan wel. in de omgangstaal het werk- en woonverkeer binnen 15 km, waarvoor geen extra rantsoenen worden gegeven. Dat betekent wel, dat men de toewijzing voor particu lier gebruik in feite op moet maken voor de „baas" en dat men bena deeld wordt bij degenen die b.v. 17 km van Venray wonen en daarvoor wel een extra toewijzing krijgen. In dit verband is er nog een ande re eigenaardigheid, namelijk dat degenen, die extra toewijzing aan vragen bij de Rijksverkeersinspectie in Brabant, d'e toeWijzingsbonr.lsn practisch binnen 2 dagen hebben - terwijl men uit Maastricht maar steeds niets hoort. Dat levert weer een nieuwe reden tot ongerustheid op. Het zullen wel de kinderziekten rijn, maar het dis en blijft een ver velende zaak, zoals het ook een ver velende zaak is dat extra toewijzin gen voor niet loontrekkenden eerst verkregen kurmfën worden als een accountant, een boekh oudbureau of een belastingconsulent verklaart het aantal voor zakelijke doeleinden op gegeven aantal km aannemelijk te achten. Verschillende van deze men sen hebben nooit te maken gehad met dergelijke bureaux en moeten nu maar zien dat de een of ander, al dan niet tegen betaling, ejsn der gelijke verklaring tekent. Extra kos ten bij de toch al extra 5,- die voor een bijzondere toewijzing betaald moet worden. We zullen verder maar niet pra ten over de aanvankelijke eis van de Kamer van Koophandel in Ven- lo, dat de aanvragers zich d'aar per soonlijk dienden te melden, zodlat men hier ook nog eens 50 km extra voor moest 'uittrekken. En dat alles zal zich waarschijn lijk iedere 4 weken gaan herhalen; maar daar weet niemand nog het fijne van Wie meent dat oplenbaar vervoer in de rest van onze gemeente en regio dé oplossing brengt, die blijkt ook weer een vreemde in Jerusalem te zijn, want om met de trein uit Vier lingsbeek naar Venray te komen, is ook geen lolletje. Maar wat te zeg gen van mensen die uit Meerlo- Wanssum komen en die zaterdags in Venray moeten werken (winkel personeel b.v). Zij kunnen eerst om 10 uur in Vtenray rijn, óf men moet er 'smorgens om 7 uur al willen rijn. Datzelfde geldt voor de bustdlienst Venray-Honst met aangelegen plaat sen. Ook daar komt men te laat op het werk. Kinderziekten, maar een oplossing is er niet. „Een regeling, die kennelijk stamt uit het westen, waar trams en bus sen, alsook het spoor, in woon- en werkverkeer v.v. sinds jaar en dag een grote rol vervullen en practisch tot de kleinste plaatsen toe ontslui ten. Maar geen regeling voor het platteland, zoals we dat hier kennen, waar b.v. het westelijk deel van de gemeente nog niet eens ontsloten is. Bovendien heeft de gemeerfte Ven ray alleen al een doorsnede van een kleine 15 km, daar kan men zijn toe wijzing al dik aan opAldus 't verontwaardigde commientaar van een inwoner van de Rips, die 'er hard over denkt van zijn baas maar zwar te bonnen te vragen, omdat hij niet begrijpt waarom hij zijn eigen bon nen moet opmaken om op zijn werk te kunnen komen. Dat hoeft iemand die in Venray woont toch ook niet, zo is zijn redenatie. Zoals bekend heeft de Rayon Com missie Nrd. Limburg in haar vorige vergadering ook reeds dit probleem naar voren gebracht. Men heeft be sloten in een soort motie de Lim burgse Kamerleden van deze pro blematiek op de hoogte te bitengen, alsmede de Stichting Samenlevings opbouw en de Gemeente Venray te wijzen op deze moeilijkheden, die t,o.v. vele andere plaatsen ook on rechtvaardigheden zijn. „Er wordt aan gewerkt" is het bescheid dat de Rayon Commissie kreeg, doch van een resultaat van dat werken is nog maar weinig te bespeuren. BESTUURDER KRABDE OP ZIJN RUG Naar later is gebleken vernielde de 20-jarige Venray er W. V. op de Zuddlsingel niet alleen een daar staande lantaarnpaal maar ook het hekwerk van de Agrarische school en "de aanplant in de tuin. Ook zijn auto werd zwaar beschadigd. Hij was na bet onigelulk maar doorgereden, maar de politie wist hem na eniig speurwerk toch te achterhalen. Wel zal de rekening, die zal word'en ge presenteerd, nu wel hoger uitvallen. Volgens rijn verklaring was hij im een slilp geraakt, toen hij zich op rijn rug krabde. GEMEENTE VENRAY In verband met de automatisering der bedrijfsadministratie van ge meentewerken, is op de afdeling boekhouding (lll-C) een plaats voor een Ervaring in een soortgelijke funktie is niet noodzakelijk. Accura tesse is vereist. De omvang van d'e taak kan meebrengen, dat ook andere administratieve werkzaamheden daaraan verbon den zullen worden. Betrokkene zal deel uitmaken van een werk groep bestaande uit 4 mnl. medewerkers. Afhankelijk van leef tijd en kantoorervaring kan het salaris max. 1187,- bruto per maand bedragen. Kandidaten met MULO- of MAVO-opleiding genieten voorkeur. Sollicitaties binnen 10 dagen na het verschijnen van deze oproep in te zenden aan Burgemeester en Wethouders, gemeentehuis Grote Markt, onder vermelding van het vakaturenummer PZ 26. Uitslag zaterdag 5 januari j.l. Venray AlWanssum 1 32 Programma zaterdag 12 jan.: Thorn AlVenray Al 2.00 u. Verschillende elftallen zullen vriend schappelijk speken. Ga daarom even naar de opstellingen kijken. CONTRIBUTIE - KEURING SW JEUGD. Over de betalen kon- tnibutie en/of keuringsgeld ontvin gen jullie allen bericht. Het ver schuldigde bedrag kan voldaan wor den op zondag 13 januari in ons clublokaal aan de Hoenderstraat tus sen half 11 en 12 uur. Ook kan men per bank voldoen en wel bij de Rabo bank te Venray tn.v. SVV-Jeugd, rek. no. 15.39.01756. WINTERPROGRAMMA Dropping C-spelers. Vrijdag 11 januari (heden). We vertrekken om half 7 vanaf Lyceum, Leunseweg. Zorg voor een zaklamp en schrijf gerei. De ouders dienen er rekening mee te houdten dat het wat later wordt. Er worden zoveel mogelijk leiders verwacht. De jeugdileiders- vergadeniing vervalt daarom. Dropping C-spelers. Vrijdag 18 januari. Hiervoor geldt hetzelfde als hierboven staat aangegeven voor de B--spelers. Beide droppdngen tellen voor het winterklassement, evenals de speur tocht voor D- en E-speders. Speurtocht D- en E-spelers. De ze wordt gehouden op zaterdag 12 januari. We starten om half 2 van af het clubgebouw aan de Hoender straat. Zorg voor pen én papier. P.D.V. DE VREDESDUIF Zaterdag 12 januari hoktentoon- stelling. Inzetten om 13.00 uur. Oude doffer, oude duif, jarige doffer, jarige duif, jonge doffer, jonge duif Uithalen rond 5 uur. 's Avonds om 8 uur bekers en kampioenschappen uitreiken. Daarna gezellig onder- onse met echtgenote of verloofde. Trouwe opkomst verwacht. P.D.V. DE PEELKRUISERS A.s. vrijdag 11 januari algemene ledenvergadering. Iedereen wordt verwacht i.vjm. ringen afhalen en kontributie betalen. Aanvang 19.30 uur. Langs deze weg wil Lyoeum 64 alle sympathisanten nog een voorspoedig 1974 toewensen. Wedstrijdverslagen rijn er nog niet, behalve van een wedstrijd binnen de vereniging. 'Hier is een strijd op gang om de titel „team van het jaar". Ieder team krijgt voor zijn kompe titie-prestaties punten toegekend. Aan het eind' van het seizoen biedt het onderste team een knal kon- sumpties (bier?) aan, aan „het team va-n het jaar". Op het ogenblik riet de ranglijst er als volgt uit: Dames 1 Heren 3 Heren 1 Heiten 2 Heren 4 Programma voor a.s. zaterdag: 5.00 Hofnar GC 2Lyceum 64 5.45 Venlo Sport 2Lyceum 64 (da.) 8.25 TupcsLyceum 64 2 Programma zendag 13 jan.: Ysselsteyin 1—Wanssum 3 2.00 u. Ysselsten 2Merselo 2 (vr.) 12.00 u. Ysselsteyin 3TOP 4 12.00 u. Uitslagen zondag 6 jan.: RKDSO 2Ysselsteyn 1 12 Y9selsteyn 2Hegelsom 5 20 VC Rooy dat in een thuiswedstrijd Apollo met een 30 nederlaag klop te, zal a.s. zaterdag opnieuw rijn sterkte moeten tonen tegen Vlissin- gen EWC M waarvan wacht wordt dat deze ploeg de uiteindelijke winnaar zal werden van de 2e divisie, staat op de 2e plaats van de ranglijst net onder de koploper VC Rooy 1. Puntenklassement VC Rcoy 1 10 8 2 24 28-12 EWC M 10 7 3 21 25-16 VC Rooy hoopt op een groot aantal toeschouwers zoals bij de wedstrijd VC RooApollo ook aanwezig wa ren, zodat we VC Rooy een sterke stairt in 't nieuwe jaar en een goed' volley.ba'lseizicjsn kunnen toewensen. Op maandag 14 januari a.s. zal onze zoon PATRICK de geheel gemoderniseerde herenkapsalon heropenen en wel 'smiddags om 16 uur. Receptie vanaf 18 uur. Wij zullen het bijzonder op prijs stellen ook u tot onze gasten te mogen rekenen en het glas met ons te heffen. HERENKAPSALON J. VERHAEGH MGR. HANSSENSTRAAT 1A - OOSTRUM v.h. B. Valckx - Sigarenmagazijn enz. - Tel. 04780-2841

Peel en Maas | 1974 | | pagina 5