1974 De bus dus Rabobank INGEZONDEN WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN een huis koopt U bijStienstra WIJKRAAD VELTUM Venray was nog niet zo slecht Het Seniorenpalet K.V.P.-fraktie BUNGALOWS KUNT U ZONDER RISICO RESERVEREN BIJ DE RABOBANK VRIJDAG 4 JANUARI 1974 No. 1 VIJF EN NEGENTIGSTE JAARGANG m PEEL EN MAAS VOO<? AL UW DRANKEN DRUK- EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF B.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 8,50 (bij vooruitbetaling) Met meer dan 30.000 inwoners z\jn we voor enkele dagen over de drem pel van 1974 gestapt. En by dat over schrijden van de drempel hebben we nog snel de vergunning meege pikt voor een nieuw te bouwen sporthal. Daarmee is al een van de wensen in vervulling gegaan, die we voor 1974 - naast een begin van het centrumplan en een nieuw ge meentehuis - hadden opgeschreven. Met zou dat een goed voorteken kun nen noemen voor het jaar dat voor ons ligt.... Wie de moeite genorojan heeft om het jaaroverzicht te lezen, dat vori ge week in dit blad is afgedrukt, heeft daaruit voor de zoveelste maal kunnen 'lezen, dat Venray „aardig in de lift zit". We groeien in last en tal, er is volop werk. In ons vereni gingsleven mag bet dan lülnks en rechts wel eens een dooie boel zijn. maar van de andere kant kunnen we wijzen op landskampioenen bij onze muziekgezelschappen; draaien op en in de nieuwe sportparken op de kerkdorpen de sportverenigingen dat het een l'ieve lust is; en zien we dorps- en wijkraden aan ..gewicht" winnen, letterlijk en figuurlijk. In Venray-centrum wordt aan 't sport park hard gewerkt. Met „Buiten- Spel" en Schouwburgplein hebben we laten zien zelf ook de handen uit de mouwen te kunnen steken, terwijl we ons nu al weer bezorgd maken over plan Landweert - of dat wel vlug genoeg van de grond zal korden 19 7 4 •En nu de kalender 1974 aanwijst zijn we alweer dnSfitd'g bezig. Voor Venrays gemeenteraad, die dit jaar aan nieuwe verkiezingen toe is, ligt b.v. de jeugdinota te wachten op com mentaar. Men zal de nota openbaar vervoer te behandelen krijgen. Het woningmarktonderzoek met al zijn problemen wordt uitgewerkt. De in- vesterimgsnota zal zodanig moeten worden bijgewerkt, dat alles wat we wensen ook betaalbaar blijft. In de verte wacht Jerusalem op zijn nieu we bestemming. Brukske 2 zal dit jaar weer voor de nodige bouwakti- viteiten zorgen, om van Bergkwar- tier, Veltum 2, Oostrum-Zuid en Leunen-West niet afans te spreken. iZo te zien lijkt ook 1974 een even goed jaar te worden als het jaar dat voorbij is. 19 7 4 Maar het is ook het jaar dat we de 30ste verjaardag vieren van Ven rays bevrijding. Het is ook het jaar dat we misschien de gevolgen van de olie-crisis harder gaan merken, dan we thans wellicht geloven. We zullen een trapje terug moeten doen d)n onze welvaart. De nu reeds af gekondigde prijsverhogingen wijzen daar al op. Misschien moeten we net genoeg terug om weer die geest van saamhorigheid geborlen te zien worden, die ons dertig jaren geleden de puin en ellende deed overwinnen welke we vonden na terugkeer uit de evacuatie. De saamhorigheid van toen, die mede de basis vormde van de uitgroei van nu. Met het groter worden van Venray is die oude saamhorigheid wel geweld aange daan. Het is ook een tikkeltje eigen aan deze tijd, dat we meer denken aan meer materiële dingen, aan meer welvaart, meer luxe, meer gemak. Dat maakt de mens egoiStischer en doet het eigenbelang zo dikwijls hoogtij vieren. Kijk in deze tijd naar de hamsteraars, naar de bjenzine- oppotters, naar de voorraings-onge- lukken, naar de looneisen. We hebben het zo druk met eigen en groeps-belangen en -belangetjes, dat het algemeen belang wel eens uit het oog verloren wordt. 19 7 4 Nu die welvaart, dlie luxe, dat ge mak aangetast dreigt te worden, kom je op een autoloze zondag wan delaars of fietsers tegen, die je lachend goede-dag knikken. Als 'n teken van vestandhoudiing, net als dertig jaren geledlen. zo van: „we zitten allemaal in hetzelfde schuit je en maken er het beste van". Als we in 1974 misschien dloor 'n zure appel heen moeten bijten, dan is het goed' te bedenken, dat diat geen hindernis behoeft te zijn om van Venray een plaats te maken van vrede, saamhorigheid en geluk. We zuilen dan wel eigen ontevreden heid moeten overwinnen; eigenbe lang niet onze voornaamste zorg moeien laten zijn. Als we ons zelf wat gelukkiger kunnen gaan voelen met wat wij hebben, dan gaat dat geluk ook automatisch van ons uit stralen, en bevruchten we anderen er mee. Dat geluk zit echt niet in de eerste plaats in geld of goed. Het is veel simpeler. Zo simpel, dat we bezig zijn er hoogmoedig aan voor bij te gaan. Die les hebben velen in 1944 moeten leren. Die les wordt ons telkens opnieuw weer met Kerstmis geleerd. Waarom zouden we ze dn 1974 niet dn praktijlk gaan brengen? 19 7 4 In die zin wensen we .al onze le zers een gelukkig en zalig 1974 toe. 95 jiaar jong gaat Peel /en Maas door U op de hoogte te houden van bet reien en zeilen van en liin ons dier baar Venray. En we hopen dat het berichten van geluk en voorspoed mogen zijn. op alle fronten. Dat wij daarbij weer graag rekenen op de medewerking van velen, die ons ook hielpen in het verleden, is vanzelf sprekend. Doch wij willen niet na laten l«t?n van hieruit dank te zeg gen voor die prettige samenwerking, die we graag in het komend jaar be stendigd zien. Mededeling aan onze abonnees Tengevolge van de voortgezette kostenstijging o.a. wegens de sterk verhoogde papierprijzen (26%) zijn wij, dn overeenstemming met de ge hele Nederlandse Pers helaas ge noodzaakt onze abonnementsprijzen aan te passen. De verhoging is ingevolge de prijs- beschikking bij de Minister van Eco nomische Zaken gemeld en door de ze goedgekeurd. Met ingang van 1 januari 1974 zal voor ons blad die volgfsnde abonne- mensprijs bij vooruitbetaling gelden 8,50 per halfjaar. Van de abonnees, die een machti ging verstrekt hebben tot automati sche afschrijving van hun bank of girorekening zullen wij gaarne/ aan nemen dat zij er mee accoord' gaan, dat bij de eerstvolgende afschrijving de nöeuwe abonnementsprijs wordt aangehouden. Onze overige abon nees in Venray en Overloon krijgen in januari 'n kwitantie over boven genoemd bedrag aangeboden, ter- onze abonnees elders zoals gebrui kelijk een stortiingskaart krijgen toe gezonden. GESLAAGD In het opleidingsinstituut voor verplegenden en verzorgenden Den Hiaebert te Venray, slaagden voor het eerste overgangsexamen zieken verpleging B de volgende kandida ten: Psychiatrisch Centrum St. Anna: Marinus van den Heuvel, Truus Hid'dmk en Elly Hommeles. Psychiatrisch Centrum St Servatius: Theo Bomers, Riek Claesdan, Maria Creemiers, Jan Egelmeers, Wille- milen de Kliein, W Libert Kortekaas, Ger van Leenidert, Jos Melsen, Hans Meulenhof, Gerrit van Meyel, Ma rian Muyres, Sef Peetars, Roy Ra- meekers, Peter Roks, Leo Staffelen, Theo Tax, Hans Verhoeven en Henk Wemnekens. Voor het tweede overgangsexamen B slaagdten de volgende candidiaten: Psychiatrisch Centrum St. Anna: Marian van Cranenbroek, Corry Ei bers, Riek Gielen, Gerda ten Haaf, Jan Hamers, Maria Kieboom, Petra van Lieshout, Maria van Loon, An tenne Paris, Toos Peters, Ada Pen- hiinkx,, Antomet Ras, Peter van Rijs- wijck, Hans Rutten en Tiny Saanen. Psychiatrisch Centrum St Servatius: Theo Allbars, Bernard van Berlo, André Beurskens, René Bouirs, Geert van Bree, Hanny Broeren, Frans Claessens, Henk Gieben, Peter Haf mans, Jan van Horen, Jacqueline Humnekens, Maarten Kateman, Theo Ketelaar, Betty Koppes, Loes van Lierop, Leo Michiels, Dolf van Mier- lo, Ger Nefkens, Albert Quax, Ger ry Rambags, Harry Schipers, Chrit Simons, Rian Vaessen, Nel Venme- kens, Gerpiet Wicherts, Wim de Wit. Voor het einddiploma ziekenver pleging B slaagden de volgende can didates Psychiatrisch Centrum St. Anna: Mary Bors, Anke de Bruijn, Corry Christians, Jan van Dongen, Hen- riëtte Geraerts, Willi Gielen, Marga- reth Hulsbergen, Corry Kerkvliet, Els Kusters, Maria van Lieshout, Wies Meeussen - Linssen, Simone Meulendijks, Jacques van de Schoor, Hanny Smets, Trudie Verbeek, Ri- kie W litems. Psychiatrisch Centrum St Servatius: Fons Arts, Gerard Bakermans, Har ry Halmans, Wim Hensgens, Jos vd Hurk, Frans Hurkma/ns, Riet Jae- gers-Nabuuns, Leo Janssen, Geert Kunen, Ad Matheeuwsen, Huub Mensen, Kees-Karei Peters, Rien Peters, Gerard' Ruys, Ton Triene kens, Henk Ubaghs, Joke Wester- veld. Op 7 januari of hoogstens een week later zal op het openbaar vervoer een groot beroep worden gedaan. Ook de Zuid' Ooster Autobusdien- sten n.v. bereidt zich momenteel op deze krachtproef voor. Het te ver wachten toenemende reizigers-aan bod dient zo soepel mogelijk te wor den verwerkt. Om u inzicht te verschaffen in de eventuele .gevolgen, die de benzine- d'rstributie voor het openbaar bus vervoer in deze streek met zich mee zal brengen, volgen hieronder enige gegevens. CAPACITEIT De Z.O. „verwerkt" in haar ver voersgebied' op een normale werk dag ongeveer 65.000 passagiers. In de wintermaanden komen hier voor het woon-werkverkeer, alsmede voor het school vervoer nog zo'n 15.000 reizigers bij. Van deze 80.000 passagiers zitten er ongeveer de helft tijdens de spits uren in de bus. De andere helft in de loop van de dag. De Z.O. heeft hiervoor momenteel 235 autobussen ter beschikking. Wanneer we aannemen, dat de benziine-distributde die helft van 40 duizend.' nog eens met 25% extra vervoersaanbod zal verhogen, dan wordt het wel dJuidelijk dat de Z.O. zich voor oen aanzienlijk toegeno men bezetting van materieel tijdens de spits ziet gepaatst. Om deze uitbreiding van het ver voersaanbod op te vangen, is het wagenpark van de Z.O. daartoe (tijdelijk) uitgebreid' met 50 huur- bussen, dlie voornamelijk uit parti culiere sectoren werden betrokken. Deze - veelal luxe - bussen heb ben een beperkte opvang en zulten dan ook hoofdzakelijk worden inge zet ter versterking van „de piiek". De Z.O. stelt overigens duidelijk vast, dat het te verwachten ex tra- aanbod van 25% is gebasseerd op in vrij sterke mate gespreide spitstij den. In de komende weken zal hieraan door het invoerjsn van méér-gesprei- de werk- en schooltijden beslist grote aandacht dienen te worden be steedt PASSAGIERS HELPEN MEE Wat verwacht de Z.O. van haar passagiers? Hieronder volgen een paar punten die kunnen helpen „de klap" zo goed mogelijk op te vangen. Mijdt de spits! De spitsuren zijn van 6.30 - 9.00 uiur en van 16.30 - 18.30 uur. Venray <v Heden donderdagavond is er in 't Trefcentrum VeHtum (ingang Goud- smlidstraat) om 8 uur een wijkraads- vergadeiring. De agenda luidt als volgt: 1 Opening 2 Agenda 3 Bestuursoverdracht 4 Notulen vergadering 6 dec. 5 Ingekomen en uitgaande stukken 6 Mededelingen: Trefcentrum Rapportering werkgroepen Attenties 7 Carnaval in Veltum: Suggesties voor aktiviteiten Wedstrijd gevelversierimg Carnavalswagen 8 „PATS" Oud-papier ophaaldienst 9 Rondvraag (zonder discussie) 10 Sluiting. Koop een méér-rittenkaart liefst vóór u de bus in stapt! Dijt scheelt eniorm lm de rijtijden. De •rittenkaarten (±30% goedkoper!) kunt u trouwens vanaf 9.00 uur ko pten, zowel bïj de chauffeurs als bij d'e Z.O.-rayohkantoren als bij alle MOSA-reisburo's. Op deze plaatsen krijgt u overigens alle inlichtingen over voorverkoop en maandikaarten. Kleingeld in de hand als u instapt. Ook dat komt de rijtijd ten goede. U staat al btf de uitgang als de bus stopt. Ook hier: rij tijd-verkorting. Benut de ruimte achterin de bus. Daar is trouwens ook de uitgang. Wie doorloopt maakt plaats voor andaren. Bejaarden zitten! Bejaarde-medepassagiers zouden als het even kan allemaal moeten kun nen zitten. En dat kan best! Indien deze punten door het rei zend publiek ter harte worden ge nomen, verwacht de Z.O. dat de in middels genomen maatregelen zul len leiden tot een zo soepel mogelijke opvang van de te verwachten druk-, te. Wanneer elke passagier zich be wust is van het feit, dat de Zuid ooster „alle zeilen bijzet", dan zal in de komiende weken veel opgevan gen kunnen worden van de nadelen, 'die de distributie toch onvermijde lijk met zich mee zal brengen. Ook in Venray werd door ge ge- m^nfepolitie een nachtelijke ver keerscontrole gehouden, zoals trou wens overal in den lande. Was er elders in het land een 'behoorlijk percentage van de aangehouden wa gens dat niet in orde was, in Ven ray behoefde geen enkel proces verbaal te worden opgemaakt. Nie mand bad te veel gedronken; iedere bestuurder was in het bezit van de vereiste papderen; technisch waren alle auto's in orde en zelfs aan de verlichting mankeerde niets. Als het inderdaad zo is, dat de Venrayse politöe bij deze controle dezelfde maatstaven aanlegde als hun landüijke collega's - (en daaraan twijfelen we niet - dian slaat Venray een best figuiur DIEFSTAL VAN OLIE Meldden we de vorige week een ditefstal van olie in Ysselsteyn, waar van de daders konden worden ach terhaald, nu kwam er ook een mel ding binnen dat er op de Kulutweg achter de woning van de fam. Y 50 liter oliie uit een vat werden ge stolen. INBRAAK Een inbraak werd gemeld bij het tankstation van L. in de Vredepeel. Onbevoegden hebben zich toegang wéten te verschaffen en er wordt voor een bedrag van enkele han derdien guldens vermist. Als deelnemer aan deze hier ge houden tentoonstelling zou ik gaarne dank brengen aan aljan, die deze hebben mogelijk gemaakt. Op de eerste plaats aan de instelling „Open Bejaardenwerk". Door deze kwam dit alles tot stand. Mijnheer Ruland en vele anderen hébben ons een waar feest bereid waarvoor we erg dankbaar zijn. Ook vooral aan de pers, die ons heeft ingeleid. Aan mevr. Rutten- Tieten, wethouder van Venray. die de tentoonstelling zo feestelijk heeft geopend. Aan de directie van de schouwburg, die hiervoor de foyer beschikbaar steldé. Hier, bij deze zo voortreffelijke belichting werd ons het eigen werk een openbaring. We werken immers veeal in een slecht verlicht vertrekje, in 'n hoek van de woonkamer of zelfs In de keuken. En dan waren wij verrast door de grote beangstelling van het publiek, daarvoor ook in het bij zander onze hartelijke dank. S.B. P.S. Wat jammer, dat onze vrend wijlen Harry van Baar, dit alles niet meer heeft kunnen meemaken. Bijgaand vindt u ingesloten een schrijven van de afdeling Deuime van de Katholieke Volkspartij aan haar leden. Zoals u kunt zien, vraagt zij haar led/en om te beslissen of men als KVP niet moet meedoen aan de komende gemeenteraadisver kiezingen. De afdeling wijst er op dat zij van mening is dat die vraag aktueel gaat worden, nu blijkt dat ook an dere landelijke politieke groeperin gen aan de Deumese gemeenteraad- verkiezingen deel gaan nemen. Ik dacht dat dezelfde vraag ook in Venray gesteld kan worden, waar een WD, een PvdA en een PPR al te kennen hebben gegeven bij de komende verkiezingen acte de pre sence te zulten geven. Het bevreemt me als KVP-lid, dat men voor de Provinciale Staten al- Les al in orde heeft (zander inspraak overigens) doch dat men op 't vlak van de gemeenteraadsverkiezingen 't schijnbaar niet nodig vindt soort gelijke maatregelen of aktiies te on dernemen als in Deurne. .M. Antwoord van de redaktie Blijkens onze informaties is de groslijst-samenstelling voor dé Pro vinciale Statenverkiezing een zaak van het bestuur dier Statenkieskring én het bestuur der afdeling Limburg. Door het toedoen van die beide be sturen vindt men op de groslijst ,nu de namen van dé volgen-de Venray- ers: mevr. Poels-Peters (geadviseer de plaats), dns. G. Beterams, G. Mulders, M. vjd. Sterren en H. v. Valkengoed1. Tussen haakjes: daar uit blijkt de heer Laurensse geen candidaat meer te (willen) zijn. Over de volgorde op de lijst beslist het KVP-lid bij de grosrijstverkie- zing, waarvoor hij of zij tijddg wordt uitgenodigd. Een aktie voor de gemeenteraads verkiezingen is een zaak van de plaatselijke afdeling(en). De KVP-afdeling Venray-kom die in deze de kat de bel zou 'kunnen aanbinden, slaapt thans nog de slaap der rechtvaardigenEn de afdelingen op de kerkdorpen schij nen aan een dergelijke aktie geen behoefte te hebben. Een andere lezing is, dat in af wachting van een mogelijke KVP- lijst in de toekomst, men thans al geprobeerd heeft om te komen tot 'n soort eenheids-lijst in de kom. Overigens willen wij U niet de voordieljen van een KVP-fraktdé ont houden, zolas die door het Deumese afdelingsbestuur geschetst worden: a. de wensen van de leden op ge meentelijk politiek terrein kun nen bv via ledenvergaderingen gemakkelijk worden doorgespeeld b. een sterke fraktóe van een lande lijk politiek gebonden partij kan tegenspel leveren aan B. en W. c. de KVP kan meer gezicht krij gen bij de bevolking d. de ledisn van de KVP-fraktie hebben meer mogelijkheden om informaties in te winnen, o.m. bij het partij- of kringbureau, bij de KVP-frakties in de erstoe en tweede kamer of bij de prov. staten, bij de partijraad, de sta- tenkringen en de provinciale af deling Ondanks de energiecrisis kunt U ook dit jaar uw vakantiebungalow of appartement tijdig bespreken. De Rabobank heeft de mogelijkheid geopend om Uw reservering tot 14 dagen voor de vertrekdatum kosteloos te annuleren. De reisgidsen liggen voor U klaar. de bank voor iedereen Julianasingel 33 - Kennedyplein 8

Peel en Maas | 1974 | | pagina 1