AGENDA Geef boeren niet de schuld Benzine distributie VALHELM WEEKEND-DIENST HUISARTSEN van vrijdagnacht 12 urn- tot zaterdagnacht 12 uur DR. PENNERS Heriseniusetraat telefoon 1870 van zaterdagnacht 12 uur tot zondagnacht 2 uur D. VERCAUTEREN, arts Merseloseweg 33 tel. 2200 ZIEKEN- EN ONGEVALLENVERVOER tel. 04780-4453 ZONDAGSDIENST APOTHEEK Apotheek J.R. Cals, Passage 1 - Schoolstraat 25 is 's zondags geopend van 11-30 tot 13.00 uur en van 17.30 tot 19.00 uur. Voor SPOEDGEVALLEN kunt u op zondag aanbellen, waarna U via het nachtklikje geholpen wordt. ZONDAGSDIENST GROENE KRUIS Mevr. Zr. A. Gerritsen-Naus telefoon 1079 of 4157 Inlichtingen en boodschappen iedere morgen van 8.30 tot 9 uur, behalve in 't weekend. GROENE KRUIS ZUIGELINGENBUREAU De Clockert, Bergweg, tel. 1269 kerkdorp van 2 tot 3 uur Maandag: Oostrum, Leunen, Heide, Veulen. Dinsdag: Oirlo, Castenray, Merselo en Smakt. Woensdag: Geen zuigelingembureau. UITLEENMAGAZIJN GROENE KRUIS Uitleenmagazijn blijft voorlopig in 't oude gebouw Merseloseweg 5. 's maandags t.m. vrijdags van 2-2.30, zaterdags GEEN uitlenen, behalve voor spoedgevallen van 12.30-13 uur. KR AAMCENTRUM HORST-VENRAY Telefonisch te bereiken: 04709-1324, Zwaluwstraat 21, Horst. OPEN BEJAARDENWERK Dagelijks van 9.00 10.00 uur. Telefoon 2996. Maaltijden ten behoeve van be jaarden. Aanmelden en afhalen da gelijks tussen 10.30 en 11.30 uur. MEER BEWEGEN VOOR OUDEREN Dinsdag om 2.30 uur in de gym zaal van de St. Jozefschool aan de Overloonseweg. ZWEMMEN VOOR BEJAARDEN elke donderdagmiddag van kwart voor vier tot half vijf in het gemeen telijk zwembad ƒ1,per deel nemer per keer. BUREAU GEZINSZORG Merseloseweg 11 Tel. 1108 Spreekuur maandag t.m. vrijdag van 9 tot 10 uur. VOORTDURENDE VERLOSKUNDIGE DIENST (ook op zondagen) Vroedvrouw S tevens-Helnen Merseloseweg 23, Venray telefeoon 04780-1152 VERLOSKUNDIGE Mevr. A. M. F. Tiggeloven - Kujjpers Dakdekkerstraat 5 telefoon 04780-2411 Spreekuur elke woensdag van 2-3 uur dn De Clockert volgens afspraak. WEEKEND-DIENST AUTO-NOODHULP VENRAY EN OMGEVING Alarm nr. tel. 04780-4571 van zaterdag 13 u. tot maandag 7 u. ALGEMENE HULPDIENST teief. 4163 van 9-10.30 en van 19-20 uur AUTO IN BRAND In d>e flauwe bocht in de Maas heseweg bij de kruiisd'ng van de St. Jozeflaan, geraakte een personen auto, bestuurd door de 39-jarige J. B. uit Venray, tin ieen slip. Hij raakte uit die koers >en botste tegen een langs de weg staande boom. De auto werd ernstig beschadigd en vloog in brand. Volgens verManingen van de be stuurder baidi hij moeten -uitwijden voor een auto die van die St. Jozef laan de Maashesewag opkwam. Die automobilist is tot op heden onvind baar. Vemra-ys brandweer kon niets doen want d;e auto was al uitgebrand toen de brandweer arriveerde. BLIKSCHADE Op de kruising Maasheseweg met de Noordsingeil: vond ©en botsing plaats tussen de personenautos be stuurd door de 21-jiarge J. G. uit Venray en de 25-jaailge W. J. uit Haips. De bestuurder uit Haps haal de de Venrayer in juist op het mo ment dat deze Linksaf wilde slaan. Het bleef bij materiële schadë. Lichte schade was er ook op de kruising Helfriehstraat - Whistier- straat, waar het niet verlenen van voorrang oorzaak was dat er een botsing ontstond tussen twee per- sorknautos, resp. bestuurd door de 23-jarige H. R. uit Venray en de even oude M. vd H uit Erp. Milieubescherming en -beheersing Bij de laatste begrotingsbeschou- wing is - mede door toe doen van de heer Jenniskens - de milieube scherming en het milieubeheer uit voerig aan de orde gekomen. Er is daar o-m. uitvoerig gesproken over het spuiten met giftige stoffen en de gevolgen voor de mensen. Gewasbescherming komt vooral uit de chemische hoek. Al® je landbouw aan de chemie koppelt heb je de pop pen aan het dansen. Het boerenland wordt maar al te vaak afgeschilderd als een gifpoel. Toch is de 'boer fel gekant tegen volksmo orden. Integen deel, hij probeert voldoende en goed voedstel te produceren. Dat klinkt helemaal anders dan de goedkoop aandoende mythe over boeren, die „maar wat aan motdderen met gif tige en mysterieuze middeltjes' De landbouw heeft een snelle ont wikkeling achter de rug. Neem bij' voorbeeld1 de tarweopbrengst die in ons ianid binnen een eeuw steeg van 1450 kg per ha tot ruim 4800 kg. De boerenbevolking is in dezelfde peri ode uitgedund van 35% tot 6 van '«lands beroepsbevolking. In 1889 produceerde elke boer het voedsel voor zich zelf en voor 3 medebur gers. Nu voorziet hij zich zelf én 50 anderen van voedingsmiddelen. An ders Uitgedrukt: de boerenbevolking is met ruim 80% afgenomen, maar voedt desondanks een volksmassa die met ruim 300% is toegenomen. Men kan zich afvragen of de pres:- tatie-landbouw het had kunnen rooi en zonder een gewijzigde bedrijfs voering. Het enorme opbrengstni veau is voornamelijk te danken aan de plantenveredeling (en het gebruik van kunstmeststoffen. De dicht bij elkaar 'liggende akkers met verede- lihgsgewassen zijn 'n aantrekkings kracht voor schadelijk organisme - ziektes zoals meeldauw spint, slak ken enz. De boer wil dit gevaar af wenden via zogenaamde gewasbe schermingsmiddelen. Men kan dlit uit gevoelsoverwegingen wel be treuren, maar het alternatief is de terugkeer naar een ouderwetse of de geroemde biologisch-dyoamisCbe landbouw. Zelfs bij een moderne oogst gaan miljoenen kilo's verloren. Er gaan nogal wat stemmen op, die een terugkeer willen van de mo derne geïndustrialiseerde landbouw naar het zg gesloten landbouwsys teem van vroeger. Men verfoeit de 1 an'dbouwchemicaliën. De opbreng sten worden er volgens sommigen niet door vergroot. Men wil de con sument bovendien wel iets meer la llen betalen voor het milieu-schoon eindprodukt, dat er dan best minder ogelijk uit mag zien. Wat de opbrengsten betreft wijzen die resultaten uit dat er een enorm verschil is tussen 1973 en honderd jaar geleden. Een terugkeer naar de ouderwetse produktiewijze leidt tot de onmogelijke keuze tussen het ontginnen vain méér land óf het uit hongeren van mensen. Juist iin de arme landen wil men graag zijn dagelijks „prakkie", want dat is in feite het begin van alle soeila al-ec on-omische verb eteringen in een land. Welvaart en welzijn zijn de ontwikkelingslanden nauw verbonden. Deze verbinding is on mogelijk of wordt verbroken zodra men de landbouw in combinatie met de chemie verwijten maakt. Een bük op de nederlandse boer derij leert dat de produktie door ge wasbescherming sterk is gest Zelfs bij onze modemie kuituurme thoden gaan opbrlengsten verloren ten gevolge van een aantasting door insekten, ziekten en onkruiden. Het betreft enkele procenten, maar in tonnen gemeten moet het de lezer aanspreken. De tarwe-opbrengst dln ons Hand zou ruim 100.000 ton meer bedragen als er gelen 9% door on kruid, 3 door insekten en 2% dbor ziekten verleren ging. Bij haver wordt zelfs 12% van de haalbare oogst .aangetast door insekten. In de aardappelsektor verliest men ge middeld één miljoen ton, waarvan 21% of bijna 890.000 ton ten gevolige van ziiekten. De appeloogst zou bij na 40.000 ton meer bedragen lailis 'er geen 11.000 ton, 22.000 ton en 7.000 ton door respectievelijk 'insekten, ziekten ien onkruiden aangevreten werden. Kritiek en paniek is gevolg van verwarring en onwetendheid De huidige wereldvoedselsituatie toont aan dat een bescherming van de agrarische produktie onvermijde lijk is. Eigenlijk is de vraag of be schermende middelen nodig zijn zin loos. Veeleer geldt het probleem hoe ongewenste neveneffecten bij het gebruik van de gewasfoeschermendJe middelen voorkomen worden. De kritiek richt zich immers op de ge zondheidsrisico's van de mens en -vervolgens op de negatieve uitwer king op het milieu. Gewasbeschermingsmiddelen 'kun nen een gevaar voor de mens zijn. Noch de gebruikers (boeren en tudn- noch dé fabrikanten hebben dlit ooit ontkent. Er is echter een grote verwarring en ook onbekend heid over de ma te waarin chemische middeten schadelijk zijn. Een be paalde stof kan nl. giftig zijn voor een vlieg of een rups, zonder dat de daarvoor benodigde hoeveelheid 'n gevaar is voor die mens. De concen tratie van de stof veroorzaakt een gifwerking. Er zou heel wat misverstand uit de weg geruimd: zijn ai-s meer voor lichting en kennis gegeven werd over het gebruik van chemische en biologische -bestrijding. Men kan de boer wat dat betreft geen ven-wij ten maken, want ook hij verlangt alleen maar eerlijke en juiste informatie over werking en gebruik van aller lei middelen. Tbn aanzien van de milieu-effek- ten van gewasbeschermingsmidde len doen vaak de meest spookachti ge geruchten de ronde. Landbouw is in feite -per definitie gelijk aan in grijpen in natuur en milieu. Men kan -ook zeggen dat d-e boer het mi lieu niet verstoort maar verandert. De mens is trouwens gedwongen de milieu-omstandigheden naar zijn hand te zetten. Van het -aardopper vlak is slechts 30% land, dat weer voor 60% bewoonbaar is. De mens heeft dius maar 17% van het totale aardoppervlak als woongebied' wordt dus gedwongen het milieu zo danig -te be-flnvloedien dat zijn be staan gewaarborgd is. Hij heeft im mers lucht, water, voedsel |en be scherming tegen temperatuur (wo ning, kleding) nodig. Hoewel men gereserveerd tegen over gewasbeschermende middelen mag staan, zal men aan de boer het gebruik ervan niet mogen verbieden. De precaire wereld-voedselsituatie laat geen enkele concessie toe aan de voedselprodUlktie. Om -de voe dingsbronnen te beveiligen zUliien bepaalde maatregelen (o.a. gewasbe scherming en bestrijdingsmiddelen) nodig zijn. De -boer -ontkomt niet aan een zekere discipline bij het gebruik van chemische middelen. Het gaat echter niet aan om de moderne land bouw als „gifmaker" tot ouderwetse produktiemethodien terug te bren gen. Die pogingen zijn waarschijnlijk ingegeven door een groot misverstand en de ver warring ten aanzien van het inge wikkelde probleem dat chemische gewasbescherming heet. Op het gemeente-huis is men dlruk- bezig met de ruim 2000 formulieren d'i-e men afgegeven heeft om extra benzine aan te vragen voor perso nenauto's en lichte bestelwagens, in te nemen en te beoordelen. Tot he den vrijdag kan men deze formulie ren nog afhalen. Uiterlijk volgende week woensdag moeten ze dan goed ingevuld1 weer ten gemeentehuüze zijn ingeleverd. Deze formulieren gaan dan naar de dis tri bu ti etor ing in Horst, bij welke kring Vlenray, Meerlo-Wans- sum, Broekhuizen, Grubbenvorst. Helden, Kessel en Horst z'ijn onder gebracht. Daar wordt beslist of men voor extra benzine in aanmerking komt en dus een machtigingskaart krijgt. Deze machtigingskaart wordt de aanvrager toegezonden. Negen ambtenaren zijn dlaarvoor aange trokken en zijn thans al volop be zig met de beoordeling van de aan vragen. Men verwacht zelfs al dia't de eer ste machtigingskaarten of afwij'zi- gingen deze week de deur uitkun nen. Op de ontvangen machtigingskaart kan men dan zijn rantsoenbonnen krijgen voor de komende 4 weken, be|J 2n betaling van 5,- op het post kantoor. Het iis op het -ogenblik nog niet bekend of -deze groep autorijders' nieuwe aanvraag moeten doen voor februari, om dan weea* in het bezit te komen van extra benzine. Hier over wore lm nog nadere medede lingen verstrekt. Men i's wel wat verbaasd dat de handelaren in benzine en de -pomp houders (ook zij die een eigen pomp hebben voor hun bedrijf) -zich zo traag melden bij de gemeente. Van de 50 tot 60 in onze gemeente zijn er amper 5 gemeld', -terwijl die toch ook vóór volgende week woensdag a-amgemeld dienien te zijn. Zwaardere jongens De Kamer van Koophandel in Venlo 5 begonnen met de distributie van benzine en auto-gas (LPG) voor bestel!- en vrachtauto's met 'n laad vermogen van ten hoogste 1500 kg (auto's met grijs kentekenbewijs). De in het ressort van de Kamer van Koophandel gevestigde perso nen en ondernemingen, die aan spraak menen te kunnen maken op meer benzine of Ipg dan op de in middels ontvangen bonnen vanaf 7 januari zal worden, verstrekt, die nen bij de Kamer een formulier >af te hal-en en dit na invulling onder overlegging van het grijze kenteken bewijs, weer bij die Kamer in te le veren. Daar wordlt aan de hand! van de door het Rijksbureau voor Aardoli-e- produkt-en vastgestelde tabellen be keken of 'n -machtiging voor 'n hoe veelheid -benzine kan worden afge geven. Is dat inderdaad het geval, dan -kan deze machtiging op 't post kantoor tegen bonnen worden gewisseld. De toewijzing geldt voor de periode van 7-1-74 tm 3-2-1974. Bij de Kamer zijn voorts formu lieren verkrijgbaar voor aanvragen van -benzine ien/of Ipg voor vracht en -bes'telauto'-s met -een laadvermo gen boven 1500 kg. Deze formulie ren dienen ingevuld te worden ge zonden naar de Rijksverkeersinspec tie te Maastricht. Voor onze Brabantse abonnees zijn dat de Kamer van Koophandel en de Rijksverkeersinspectie in Den Bosch. Intern-transport Ook zijn bij de Kamer van Koop handel formulieren verkrijgbaar voor intern transport (bijv. vorkhef trucks en rijdlende kranen) voor ma chines ten voertuigen van bouwbe drijven (zoals bulldozers, graafma chines etc.), machines voor het op wekken van -eiectïlieiteit, en voor a-uto-'s en andeire voertuigen, ma chines en apparaten -die behoren tot de handelsvoorraden van fabrikan ten, importeur® of handelaren. Deze formulieren dienen ma invulling te wordleh gezonicten na-ar het Rijks-bu reau voor Aardoiheprodukten. Tenslotte is bij de Kamer verkrijg baar een formulier voor aanvrage van benzine, Ipg -en autoga-solie ten behoeve van niet door de motor van het voertuig aangedreven werktui gen, aanwezig o-p of gekoppeld aan motorrijtuigen (bijvoorbeeld com pressor, pomp, kraan, bandbrainspor- teur). Dliit formulier dient te worden ingeleverd! bij de Rijksverkeensim- spe-ktie te Maastricht. Het kantoor van de Kamer is voor de -distributie geopend va-n 9 tot 12 en van 13.30 tot 16 uur. trottoirs onderhoud. De aanleg van de trottoirs en de wegen wordt be taald door diegenjen, die 'bouwrijpe grond in bestemmingsplannen van de gemeente kopen. In de grondprijs worden namelijk- diverse voorzie ningen -als aanleg van straten, trot toirs, gas, water, electrictei-t, straat verlichting, groen enz. verdiscon teerd. Gaat men nu nieuwe voorzie ningen 'treffen in bestaande wijken, zoals de aanleg van trottoirs aan de Pater Tulpstraat en de Overloonsie- weg, dan zullen de kosten voor een belangrijk deel moeten worden ver haald op degenen, die rechtstreeks gebaat zijn bij deze voorzieningen. In de genoemde gevallen zullen -dus degenen, die -gebaat zijn gedurende 30 jaar maximaal 85% vain de kos ten moeten betalen. Overigens komt eerstdaags onder anderen de straatbelasting te ver vallen om vervangen te word/en door de belasting op onroerend goed) zo dat -het niet mogelijk dis weer een tr-ottoirbelasting in te voeren. SNEEUWRUIME Tenslotte wordt door de -brief schrijfster gevraagd waarom men niet strenger toeziet op het ruimen van -sneeuw. Volgens haar zou zelfs de burgemeester niet 't goe de voorbeeld hebben gegeven Ingvolge -artikel 31 van de algemene polii-ti-everordenimg is de gebruiker van dsn binnen de bebouwde kom gelegen gebouw of terrein verplicht, voorzover dit in redelijkheid' kan worden verlangd, een stoep, trottoir o-f voetpad langs dit gebouw of ter rein, zo spoedig mogelijk -na sneeuw val ter breedte van 1 meter vrij vain sneeuw te maken, alsmede de glad heid ter plaatse afdoende te bestrij den. De vraag kaïn natuurlijk op verschil lende marnieren worden benaderd. Zo kan men ziiioh afvragen of men direct na de sneeuwval - welke toch in feite ook mag worden gezien een mooi natuurverschijnsel - met bezem en strooizout m-oet -gaan op treden. Van de andere kant is art. 31 niet v-oor niets dn de verorde ning opgenomen. De verplichting tot sneeuwruimen zou derhalve zo kun nen worden uitgelegd dat deze in werking treedt zodra de sneeuw 'r aanleiding is tot overlast. In dat ge val is dus ook sprake van „in rede- lij kheid v erlangen' Gladheid 'is -altijd- overlast -en moet derhalve direct worden -bestreden - sneeuwval- behoeft niet altijd reden tot overlast te zijn. De politie zal alleen optreden in gevallen waar -sprake is van duidelijke overlast. Brieven met vragen, ideeën, sugges ties e.d. kunnen naar de gemeente worden gezonden met adressering ANTWOORDNUMMER 5 VENRAY. Op alle -andere voor de gemeente bestemde post moet normaal -een postzegel worden geplakt. Anonie me brieven worden niet behandeld. OVERLAST AAN DEUR Iten bewoonster van de Broekweg te Venray vraagt 't volgende: „Ik zou- graag van u vernemen of er niets aan te do-en as, dat Getuigen van Jehova zomaar ongevraagd -aan dé deur komen. Kan men dat niet aan banden leggen? Vrijheid van woord- en geschrift is een groot goed, dat voor iedere ne- derlander is vastgelegd in -de grond wet. De Getuigen van Jehova pro beren hun geloofsovertuiging uit te dragen, en dlat mogen zij ingevolge artikel 7 van de Grondwet, mits zij niet vervallen -in hinderlijk -aandrin gen. Wanneer sprake is van het plegen van huisvredebreuk of het veroor zaken van hinder of overlast, kan hiertegen uiteraard' ingevolge de Al gemene Politieverordening worden opgetreden. Wanneer het hi-er echter alleen gaat om het uitdragen van een geloofs- overtuiging, dan mag hiertegen niet worden opgetreden. BAATBELASTING „Waarom legt men de mensen in Ysselsten (P. Tulpstraat) en aan de Overloonseweg een dertigjarige (baatbelasting op. Waarom niet iedere inwoner of gezin aangesla gen voor ƒ1,of 2.50 trottoir belasting per jaar omdat iedereen toch gebruik maakt van de trot toirs" wordt door dezelfde -brief schrijfster gevraagd. Venray beeft in het verleden een trottoirbelasting gekend, voordat die werd opgenomen in de straatbelas ting. De trottoirbelasting was en de straatbelasting is 'n z.g. onderhouds- belasting. Dat wil zeggen, dat men het aldus verkregen geld straten en ZONDAGSRIJVERBOD Venrays politie trof in de nacht van zaterdag o-p zondag, omstreeks uur op het Henseniusplein, een personenauto aan met draaiende mo tor. In de auto lag de 30-jarige J. V. uit Venray te slapen. Maar aange zien ook stationair draaiende motors verboden zijn, werd hem een pro ces verbaal aangezegd. AUTO BESCHADIGD De Venra-yse automobilist J.M. zit met de stukken- te kijken, to-en hij ontdekte dat zijn geparkeerde auto op de Grote Markt beschadigd was. Wie dat gedaan 'heeft poogt de -poli tie nu te achterhalen. De b-rokkema- ker liet -geen visitekaartje achter. VERKEERSBORD SNEUVELDE Op de Deume-seweg sneuvelde een verkeersbord 'bij een aanrijding met een personenauto. Ook hier li-et de dader taal noch taken achter en kan de politie de zaak uitzoeken. P.D.V. DE ZWALUW A.s. maandag algemene ledenver gadering van -die Postduivenvereni ging de Zwaluw. Door 'allerlei -om standigheden kon d-e agenda niet tij dig verstuurd worden. Het voor naamste punt is echter de uitreiking van de kampioenschappen -én bekers en bespreking van h-et vliegprogram- ma dat op de vergadering zal wor den uitgereikt. PARKEERVERBOD MAASHESEWEG DOOR KROON BEVESTIGD De Kroon heeft beschikt op beroe pen, ingesteld door een 'aantal bewo ners van -de Maasheseweg tegen het besluit vain B. -en W. tot vaststelling van een -parkeerverbod voor de weslt zij-de van de Maasheseweg tussen de Stationsweg en een punt tussen de Gasstra-at en de Noordsingel. In die overwegingen van de Kroon wordt o.m. gesteld dat het -parkeer verbod in het belang moet worden geacht van het verkeer, gezien de -hoge graad van verkeersdichtheid ter -plaatse; da't het parkenen aan de westzijde van de Maasbes-eweg 't uitzicht belemmerd voor -de -overste kende schoolkinderen; dat -een par keerverbod -de mogelijkheid 'laat -om ter plaatse te stoppen voor het in- -en uitstappen v.an personen -en het 'CinmiddeiLijk laden en lossen van goe der-en; en tenslotte, dat in de on- middielijke omgeving van de door de appellanten geëxploiteerde be drijven parkeergelegenheid voorhan den is gebleven. SCHOOLOPENING Zaterdag 12 januari wordt de nieu we kleuter- 'en basisschool De Foe- kepot in het Brukske geopend. ONTVANGST PRINS CARNAVAL TEN GEMEENTEHUIZE Op verzoek v-a-n de Carnavalsver eniging De Piëlhaas zal dit jaar dé ontvangst ten g-emeentehuize van prins Carnaval met gevolg en de representanten uit die kerkdorpen 1 dag vro-eger worden gehouden. In plaats van -op carnavalszondag zal het gezelschap nu op zaterdagmid dag 23 februari 1974 om 16.33 uur worden ontvangen. BEPERKING VAN DE STRAATVERLICHTING De gemeente zal de PLEM ver zoeken in verband met de (energie crisis over te schakel-en op het zui- nigheidsrooster. Dit betékent dat er 'savonds c-m 22 uur wordt overge schakeld -op die beperkte nachtv-er- lic'hting, welke zal blijven ibranldlen tot 'smorgens -ha-llf 7. Dan wordt er weer overgeschakeld op de normale straatverlichting. -Deze maatregel zal tof gevolg heb ben-, dat Venray-kom tussen 'savonds 1-0 u en half 7 'smorgens beperkt zal zijn verlicht en dat in de meeste Venrayse -kerkdorpen 'savondls na 10 uur tot half 7 'smorgens geen straat verlichting meer zal branden. PRINSEBAL SMAKT Zaterdag houden De Kaevers, de vastelaioviesmensbn van Hol thees 'en Smaikt, hun 14e Prinsenbal. 'Op zi-ch niets 'bijzon-diers, ware hét met dat dit gezelschap geheel in het nieuw gestoken, verschijnt. GEITJES GEBOREN Als grote bdj-zonderhed werd omS de geboorte -gemeld1 van een tweetal geitjes. Deze uitzonderlijk vroege lentebode had- plaats bij de familie Nellen aan de Heide. SCHOOL IN DE KOU Donderdag moest de sdhooljieugd van die Ursulasdhóol aan -de Maas heseweg naar hui-s gestuurd worden, omdat onbekenden -de brandschake- laar hadden omgedraaid. Diat had tot gevolg dat o.m. de verwarming uitviel, zodat die jeulgd! op 'deze eeir- dte schooldag na- de kerstvakantie in de kou zat. Men besloot tot 'een halve diag schoolvrij -intussen kon den de lokalen weer -op tempera tuur komen. NIER-OVERPLANTING Het auto-ongeluk met dodelijke afloop omlder Münch-en waarbij een Duitser stierf, kan de redding wor den voor de V-enrayse mevrouw Rut- fen-Kuisters. Onlangs i-s van haar in het programmablad! van de KRO 'n groit-e foto afgedrukt, waar-op zij aan gesloten lag op de apparatuur die hiaar -niet werkende nieren ver vangt. Bij gelegenheid van 'de ;actie voor de Nier Stichting gaf zij haar belevenissen weer, d'i-e o.m-. beston den uit wekelijkse toChten ma-ar het ziéklenhuiis in Nijm-egen. Wie zeggen bestonden, want via een Europees informati-enet wist men ook in het Duitse München welke soort -nier mevir. Rutten-Kusters nodig zou hebben voo-r -eventuele transplanta tie. Toen de overleden Duitser een dergelijke miier bleek te bezitten en blijkens zijn papieren bereid bleek die af te staan, lils d-e nier overge vlogen .n-aar Nederland. De toestand van mevr. Rutten-Kusters is naar omstandigheden goed. FIETSEN OP SLOT Mlen wordt er nog -eens nadruk kelijk -op gewezen, dat men fietsen behoorlijk afgesloten dient weg te zetten, ook ail-s men gaat dansen en feestvierenH-e't aantal fietsdief- Stallen stijgt enorm en de enige ma nier óm dat tegen te gaan is een goed slot, dat men dan ook gebrui kten moet. Nu velen -een nieuwe agenda héb ben aangeschaft, i® het de moeite waard het frame-mummer van die •iets daarin te noteren. Zo helpt men zichzelf -en de politie.

Peel en Maas | 1974 | | pagina 10