TT Venray anno 1973 JONGE, JONGE, WAT GAAT HET ALLEMAAL SNEL Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN HERMUS B.V. PLAATWERKINDUSTRIE, Stationsw. 72-74 VRIJDAG 28 DECEMBER 1973 No. 52 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) JANUARI Met 28.468 inwoners waarvan 923 vreemdelingen stapte Venray het nieuwe jaar in. In Oostrum droeg de 41 j arige Jan Ruiten - ma zijn priesterwijding - een plechtige H. Mis op temidden van zijn oud-buurtgenoten. In Oiirio- Casten ray giinig het niieuwe sportpark open Maar tin Oirlo het postkantoor dicht. De fractie-voorzitter van de A.R.P. in de Tweede Kamer, mr. W. Aant- jes sprak in de Vredieskerk bij gelegenheid' van de internatio nale bidweek. Ondier de vrijgezelllenflat HUbenhof werd Venrays tweede peuterspeel zaal geopend voor de peuters van Veltum. Een vrouwenariviescommissie voor de woningbouw zorgt voor inspraak van de diames bij het bouwen. FEBRUARI In februari kwamen de vastelaoves- ondersdheddómgen. De bronzen Piël- haas ging naar de heer J. Kouse- miaker, de Aid Promise Plak naar de N.C.R.V.-mam Dick van Bommel. In de Schouwburg kreeg de Kon. Harmonie Euterpe de witte wimpel uitgereikt, vanwege het landskam pioenschap in de ere-afdeling. Het gezinsvervangend tehuis De La t er ij e aan de Heuvelstraat werd door de Commissaris van de Ko ningin geopend. B. en W. 'bezochten op hun toer de Frans Oostrum en Leunen. Veldeke Venray ging van start met de bestudering van volkskunde van ddze regio. Hein Marcellis uit Vredepeel werd Ned. Kampioen dressuurrijdfën in de middelklasse. Een gemeentelijk investeringsplan voor de komende 5 jaren kwam op tafel. Ieder huis krijgt een eigen water meter. Het Limburgse Jeugdkampioenschap schaken werd1 dn Venray gehouden. MAART Met Vaistellaovend begonnen we in maart, en vooral de optocht met zijp 9 prinsen was de moeite waard. De heer M.A. Kooien werd benoemd tot tweede notaris in Venray. Bergen, Grubbenvorst (en Meerlk>- Wianssum stemden tegen de vor ming van een gewest Nrd Limburg. Meerio - Wamssum wilde wél met Venray in zee gaan. Bij Rarik Xerox waren moeilijkhe den bij de nieuwe c.a.o. onderhande lingen, waarbij ook centen en pro centen aan de orde 'kwamen. Sta kingen dreigdlen. In Oostrum trad de beer G.W. Volie berg af - na 28 j aren bestuurslid te zijn geweest - ais voorzitter van de L.L.T.B. De heer Naus nam in Venray af scheid als directeur van gemeente werken. De samenkomst van B. en W. met de bewoners van Merselo leverdie daar een nieuw bestemmtingsplannetje op met 72 woningen. Eenzelfde gouden roos als die schut ters uit Merselo in Steenwij k won- Het 'bestemmingsplan Brukske werd1 door Gedeputeerde Staten goedge keurd. APRIL Een federatief muziëktoumoöi bracht 'begin april 6 Venrayse mu- ziek-korpsen bijeen in de schouw burg. In Vierliiingsibeek moest het gemeen tebestuur berouwvol op de knieën toen bleek dat zij ten onrechte mos verkocht hadden op Qisn Venrays advies. Gemeente-ontvamger J. v.d. Heuvel was 25 jaar in dienst van de ge meente. Venrays filmvorming herdacht zijn 2e liustrum met de vertoning van de Macbeth-fiilm en een eigen prodiuk- tie van de Venrayse smalfiimclub. Een groot jurio-toumooi vestigde weer eens de aandacht op deze sport. Een storm met windstoten van wind kracht 12 bracht veel schade in de Venrayse bossen, waarin bijna 1000 m3 hout verloren ging. Ook huizen en bedrijven werden ernstig bescha digd. De jaanl!ij!kse vastenaktiie 'bracht fi nanciële hulp voor ienlkele miissie- projekten. Namens de Oorlogsgravenstichting werden de 41 dteHen tellende serie gedenkboeken met de namen van 125.000 oorlogsslachtoffers die geen aanwijsbaar graf hebben, aan het Oorlogsmuseum dn OverJJoon aan geboden. Venrays Raad ging op excursie naar Eindhoven. De Open Venrayse Tafeltemruis- kampioenschappen werdlen traditie getrouw weer met pasjan gehouden. Depuité v.d'. Woude kwam op de Par tij van die Arbeidlvergadering spre ken over het spreidiiingsmodel tiln de woningbouw. Kcmingimnefeest bracht koninklijke onderscheidingen voor de heren J. Janssen, P.J. Vullliings en P. Bonants. Venray Al van S.V.V. won het kam pioenschap in de selectie afdeling Limburg. MEI Zwemcluib Spio ging weer naar Frankrijk om de daar gesloten ban den aan te halten. De heer P. Gerrits herdacht het feit dat hij 25 jaar verbonden was .aan het agrarisch onderwijs. Kapitein L.J. Timmermans herdacht onder grote belangstelling het feit dat hij 25 jaar beheerder was op het Duits soldatenkerhof in Ysselsteyn. M.C.V. JanslUst organiseerde met 110 renners haar 22e motocross. Een spektakel dat zich in juli herhaalde. Venray werd Europa-gemeente door onthulling van het Europa-embleem onder de naamborden van Venray. De schutterijen namen een nieuw schuttersterrein 'in gebruik. Het woning-mar kt-onderzoek werd gestart voor de gemeente Venray, bij 850 inwoners die geënqueteerd werden. 5/an gemoderniseerd Luxor Theater heropende haar poorten. Rank Xerox nam haar internatio naal distributiecentrum in gebruik en begon met een nieuw computer gebouw. Gestart werd met een actie voor 3000 werknemers. Op 30 mei stelde de Gouverneur het nieuwe schouwburgplein in gebruik en opende rijn echtgenote de ten toonstelling „Buiten Spel '73". De drumbands van Oirlo en Leunen werden Landskampioen. Oirlo in de 2e devisie en Leunen in de ere-af deling. De eersite Noord Limburgse Zangen® dag werd georganiseerd door de Gemengde Bejaarden Zangvereni ging. De Woningvereniigiiing St. Oda kreeg •nieuwe statuten en heet voortaan Wanilnigverendlginig Noord Lflmiburg. Voor Aniny Versieyen uit Oirio kwam een actie op gaing, die deze Miss Afrika een Volkswagen ople- verdte voor haar werk in Ghana. De Tennisclub werd kampioen. De Handelsavondschool leverde de laatste leerlingen af en sloot na 40 jaren onderwijs de deuren. In Oirlo-Castenray opende feeste lijk het Sportpark De Heesakker. Prins Bemhard bracht een bliksem tussjen-bezoek aan Venray na een bezoek aan Overloon, om van hier uit per helicopter naar Soestdlijk terug te keren. Op 30 mei' maakte Josephina H.J.M. SwimkeUs de 29.000 inwoners van Venray vol. De junioren van die Volleybalclub Lyceum '64 wisten het (nationaal kampioenschap te winnen. JUNI Juni begon met een veteranen-tour- mooi van SW. Maar 'bij SW zelf boterde het niet, o.m. met de niieuwe trainer. In Oostrum opende Wethouder van Oers de sportaccomodlatile De Spar. Op het Internationaal Zangconoouns dn Vught wisten de Zangers van St. Fran's voor de 4e maal in successie de eerste prijs te winnen. Een Venrayse afdeling van de VVD werd opgericht. Rank Xerox nam de 2000ste werk nemer iin dienst. De Maasvallei Venray ontving op één dag het reoord ge-wicht aan melk t.w. cjpn half -miljoen kilogram. In plan Landweert blijken grond- opkopers aan het werk te zijn, die hele boerderijen opkopen. De 15e jeugd vierdaagse trof prachtig weer en kon 1450 deelnemers een sportief weekend bezorgen. De LTS bleef zich inzetten voor de restauratie van onze wegkapeRen. Op 't Dessefllke kon het nieuwe wijk centrum in gebruik worden geno men, dat vrijwilligers daar gebouwd hébbien. Op Kasteel Well herdacht het Water schap zijn 40-jarig jubileum. De bromfietsgebruikers konden op het politiebureau het geluid van hun bromfiets laten meten. Ze konden daar tevens de nieuwe radar-appa- ratuur bekijken die de Venrayse po litie heeft aangeschaft. De Minister van Economische Zaken drs. R. Lubbers, bracht een bezoek aan Rank Xerox. Een groep .informateurs" begon, ge sprekken met raadsfracties uit de kom, om te kamen tot een eenheids- lijst. Die pogingen werden later in het jaar in zoverre bekroond, dat 4 fracties één eenheid gaan wordfen. Opbouw '70 blijft er buiten. Het Centraal Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf stelde een on derzoek in naar het Venrayse win kelbestand. „Rustig en bescheiden uitbreiden" was de boodschap, die door het Gemeentebestuur „bange lijk" werd genoemd. Het nieuwe Centrumplan werd^ ter visie gelegd en gaat ongeveer 13 mil joen kosten. JULI In juli bgon een archeologische groep met onderzoekingen naar het klooster Betbelem in Oostrum. De Zangers van St. Frans nam/en deel' aan een Europees Muziekfesti val in Nuioro tin Sardinië. De Venrayse Zeskampploeg ging op vakantie in het Zwitserse Samen. In de soos werd het wereldrecord' toepen op 48 uren gebracht. De student van de Hogere Bosbouw- school te Arnhem, Eric van Ingen, bracht een rapport uit over het Lo- beekdöl, waarin hij op verschillende gronden pleit voor het behoud van dit dal als natuurreservaat. Hat autokerkhof aan de Beekweg verhuisde eindelijk naar de Ende poel. In YsselsJfceyn werden weer de spec taculaire motorwegraces georgani seerd. Einde juli begon ook het Kinder vakantiewerk weer te draaien. AUGUSTUS In het Odapark werd rond de 'ker mis voor de 3e maal „Braktief' georganiseerd. De internationale handboogwedtrij- den tussen Nederland en België trokken veel belangstelling. Even later werd J. Nabuurs uit Veulen de Jeugdkampioen 1973. In Meerio-Wanssum kwam het boek uit van Th. v. d. Voort: het dialect van de gemeente Meerio-Wanssum. SW kreeg behalve een niieuwe trai ner, ook een nieuw bestuur. De heer Tuikenburg werd voorzitter. In de bossen aan de Ma ashes ew eg werden weer 6 clandestiene vakan tiehuisjes ontdekt. De Vrije Akademie zorgde voor een open dag op het schouwburgplein. Bij veranderingen rond De Knuuze werden de fundamenten van het oude Palbersklooster nog even bloot gelegd. Op het gemeentehuis was een hoor zitting over het waterwtinningsge- bdied Boschhuizen. Tot hedbn dis geen beslissing genomen. De Vierl'ingsbeekse gemeenteraad protesteerde officieel tegen de ver- vuillilng door Venray van de Lobeek en dte Maas. In Veulen werd het speelveld offi cieel geopend. SEPTEMBER Venrays sport jeugd collecteerde op één avond 10.000,— bijeen, nood" f 10.000 byeen. Het zilveren regeringsjubileum van de Koningin werd gevierd met een eucharistieviering, een plechtige raadsvergadering, schietwedstrijden en een grootse zeskamp wedstrijd. De J. de Bruyin was 25 jaar 'lid van die Venrayse gemeenteraad. ■\tenrays Harmonie organiseerde Speedway wedstrijden om de kas te spekken, terwijl het Gemengd Koor een concertreis naar Frankrijk maakte. Ih Parijs werd aan de europese pers een nieuwe kopieermachine voorge steld', de Xerox 3100, een machine van Venrays fabrikaat. In Den Kerkdijk van Sarvatius werd het jaarlijks zaïekentriidluum gehouden. De Oostrumse drumband promo veerde naar de 2e devisie. Prinses Margriet 'kwam onofficieel naar Hutize Servaüuis om zich op de hoogte te stellen over de geestelijke gezondheidszorg dn Noord Limburg en de psychiatrische zorg van beide Venrayse inrichtingen. Gedeputeerde Staten keurde de in gediende plannen voor een sporthal af. Het bericht kwam dat voor de aan leg van de tweede fase van het Sportpark De Wdeën rijkssubsidie tot 70% gegeven wordt. In zijn september-vergadering stelde de raad een commissie van advies in voor sociale zaken,volksgezond heid en maatschappelijk werk. Op de laatste zaterdag vain septem ber werd' de eerste openbare school in onze gemeente geopend. Een fikse regenbui zorgde voor die inzegening. OKTOBER In het eerste weekend van oktober hielden de Puari Cantores hier hun congres. Rank Xerox nam de 2500ste werk neemster dn dienst. Het spreidingsmodlel kerkdorpen kwam na veie besprekingen buitens huis, nu officieel in de raad. Die keurde dit eerste model in Limburg goed. De jaarlijkse diarenoptocht trok ook ditmaal veel dteelnemers, dieren en kijkers. Ondier Antwoordnummer 5 kan rqfan rijn problemen over gemeentelijke zaken voortaan opgelost krijgen. Ondanks een fikse rij bezwaren keurdte Venrays raad in weer „een nacht van Schels" het intussen ge wijzigde centrumplan goed. Het Limburgse Vedelensemble pre senteerde zieh met een eigen gram mofoonplaat op de Kultuunbeurs in Kleef. Met een omzet van 37 miljoen gul den werd de gemeentelijke begro ting voor 1974 gepresenteerd, die in december werd goedgekeurd. De Huisvriend organiseerde eerst 'n nationale vogëlwedstrij d en later die eerste landelijke zangwedstrijd. Moeilijkheden ontstonden doordat die Minister een bouwvergunning voor de bouw van een villa met paarde- boxen in het agrarisch gebied, aan de Kroon ter vernietiging wilde voordragen. Hij kwam later op dit voornemen terug. Doch een en an der was reden voor het raadslid' Timmlermans zijn P- v. d. A.-zetel ter beschikking te stellen. De Drumband van Merselo volgde •het goede voorbeeld van haar con fraters en behaalde een eerste prijs in de ere-devisie. NOVEMBER Voor de 10e maal werd een slip- jacht georganiseerd. Een drie-delige jeugdnota is het re sultaat van een jaar hard werken. Ze bepleit naast vele andere zaken een jeugdcommissie Lp.v. de jeugd- en sportraad. Een en ander komt volgend jaar aan de orde. De gemeentelijke vuilniszakken blij ken te duur te worden. Daarom komt er een heel nieuwe regeling. (In dit blad leest u daar meer over). Die Fidelën Rosenthaler werden landskampioen onder de nedierland- se muziekkapellen. Het Groene Kruis kwam voor het eerst na vele jaren weer aan verga deren toe. Er komen nieuwe statu ten, een nieuw bestuur en een gro tere samenwerking met Meerlk>- Wanssum. In Ysselsteyn herdacht de NKV en de Bouwbond hun zilveren be sta ansf eest. De raad besloot tot aanleg van nieu we tennisvelden in Vlakwater. Startenleden brachten een oriënta tie-bezoek aan bioculitures dn onze gemeente om zich over milieu problemen te laten inlichten. Venrays raad besloot tot aankoop van het klooster en internaat Jeru salem, dat het nieuwe gemeentehuis gaat worden. In Vierlingsbeek werd gestart met de ruilverkaveling Overloon-Merse- lo. De plaatselijke commissie werd geinstalleerd. In Ysselsteyn werd! het 50-jarige bestaansjublëum afgesloten met dte onthulling van een zonnewijzer en een boomplanting. DECEMBER Naast andiere politieke partijen gaat ook de P.P.R. een rondje meeblazen •in de Venrayse politiek bij de ko mende gemeenteraadsverkiezingen. Op 5 december maakte de heer J. Lucassen uit Venlo met zijn gezin dat we in Venray voortaan met 30.000 tesamen zijn. Venrays bejaarden verzorgden een schilderijen en tekepingententoon- stellinghet Seniorfcnpalet. De Geneeskundige Inspekteur voor de geestelijke volksgezondheid E. de Graaf opende Nieuw Spraland te Oostrum. De jeugdnaituurwacht plantte de eerste bomen dn het Brukske en zal dia armee ook het komend j aar door gaan. Venray haalde weer de landelijke dagblladienpers en radio met moei lijkheden die ontstonden tussen de leerlingen en directie van St. Anna. Wie de door ons geplaatste advertenties in de voorbije weken gevolgd heeft, heeft tussen de regels door ook onze eigen verwondering kun nen merken, dat Hermus zo sne| gegroeid is van eenmansbedrijf tot wat het nu is. We zijn daar dankbaar voor. Dankbaar aan de stichter dankbaar aan al die mensen die HERMUS gemaakt hebben tot wat het nu is, een gezond en sterke plaatwerkindustrie. Dankbaar aan onze medewerkers, die soms voor onmogelijke opga ven stonden. Dankbaar ook en vooral onze grote klantenkring die de basis vormden en de uitbouw mogelijk maakten. Dankbaar en vol vertrouwen gaan we 1974 tege moet. Het zal een moeilijk jaar zijn, zegt men, maar HERMUS heeft in de voorbije jaren getoond moeilijke opgaven aan te kunnen. En samen zullen we het weer klaren. Moge het nieuwe jaar alles brengen, wat U er van verwacht en weet dat u altijd welkom bent bij

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1