ACTIE JERUSALEM HEEFT STAARTJE Wat het publiek bij de begrotingsbehandeling had te zeggen Waterschap Nrd. Limburg keurde begroting goed tnmmers Leenen Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Cde begrotingsbehandeling zelf leest u elders in dit blad) Aan onze clientèle Wegens inventarisatie zijn onze bedrijven GESLOTEN op 31 DECEMBER a.s. Wij wensen u een voorspoedig 1974 Verdere mechanisatie verwacht VRIJDAG 28 DECEMBER 1973 No. 52 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 18 ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbataling) De laatste raadsvergadering bleek een venijnig staartje te hebben, toen mver. Poels-Peters schriftelijke vra gen stelde n.a.v. de actie die leer lingen van Jerusalem met verschil lende leraren hebben aangespannen tegen de aanleg van de noord-tan gent in Venrays centrum-plan Zoals beklend hebben leerlingen uit de hoogste klassen van de scho lengemeenschap Jerusalem een dis cussieavond gehouden over het Ven- rayse centrum-plan. Daarin hebben twee tegenstanders tegen de aanleg van de noord-tangent hun bezwaren naar varen kunnen brengen, tw drs den Brok (gemeenteraadslid) en de heer Wiillems van de Actiegroep In spraak. Voorstanders van het plan, i.e. de gemeente, zijn wel gevraagd te komen, doch net verschenen Het gevolg van deze discussieavond is geweest, dat er op Jerusalem door de leerlingen een handtekeniingactie op touw gezet is. In deze handteke ning actie spraken de leerlingen zich uit tegen aanleg van de noord-tan gent omdat daardoor een ontspan- ningsigébded voor hen verloren zou gaan. De handtekeningen zijn opgezonden naar Gedeputeerde Staten en daar gepresenteerd als adhesie~betuigin gen met een reeds ingezonden be zwaar van de Actiegroep Inspraak. Mevr. Poels-Peters vroeg zich af of deze gang van zaken wel juist te noemen is. Voor een goede voorlich ting hadden haar inziens voor- en tegenstanders van het centrumplan de jeugd een uiteenzetting dienen te geven van eventuele voor- 'en na delen van dit plan. Nu dat alleen door tegenstanders is gebeurd, is de objectiviteit zoek. Haar vraag was dan ook wie hier in de voorlichting te kort zijn geschoten; of schoollei ding en schoolbestuur achter deze actie staan; en waarom men eerst nu met deze discussie komt. ONZORGVULDIG In zijn antwoord vertelde de voor zitter dat de voorlichtingsambtenaar der gemeente enkele dagen voor de ze voorlichtingsbijeenkomst door een telefonisch benaderd was met dë van de organisatrices van de avond vraag wie de stedebouwkuindige was. Toen ze ten antwoord kreeg dat het Ir. Margry uiit Breda was, werd gevraagd of er niemand anders „dichterbij" te bereikten was die meer van het centrumplan wist. De ambtenaar verwees haar toen naai de afdeling stedebouw van gemeen tewerken ij informeerde wat er fei telijk aan de hand was en kreeg te horen dat er op Jerusalem een voor lichtingsavond over 't centrumplan gehouden zou worden, waar men voor- en tegenstanders aan 't woord wilde laten. De betrokken leerlinge heeft zich inderdaad met deze afde ling in verbinding gezet en hier lang en 'breed mee beraadslaagd. Toen de betrokken ambtenaar merkte dat hij als ambtenaar het al leen „op moest nemen" tegen o.m. een raadslid en nog een andere te genstander, en op de gestelde avond niet kon, heeft hij in overleg met zijn superieuren verstek laten gaan. Desondanks is de avond toch door gegaan. Als antwoord op de concrete vra gen stelde de voorzitter dat in deze Situatie de organisatoren 'in zorgvul digheid en objectiviteit te kort zijn geschoten. Het was hem bekend dat de schoolleiding zich van de daarop gevolgde actie had gedistancieerd, daarin gedekt door 't schoolbestuur. Waarom eerst nu de discussie op gang gekomen is, is ook voor hem eten raadsel, temeer waar er zowel op de hoorzitting als voor de betref fende raadsvergadering tijd en gele genheid is geweest om op deze zaak in te gaan. In principe, aldus da voorzitter, is dit alles ©en zaak van schoolleiding en ouders, waarbij men mag verwachten dat de nodige evenwichtigheid in acht wordt ge nomen. Dat is niet gebeurd. En met name nam hij dat drs den Brok kwa lijk, omdat idlie kon weten dat een en ander consequenties kan hebben, die de verwezenlijking van het cen trumplan kan uitstellen.. Dat de Ac tiegroep Inspraak de handtekenin gten die verzameld zijn, gebruikt als ondersteuning van hun eigen actie, noemde hij een even kwalijke zaak als het feit dat men het daarbij doet voorkomen of men spreekt namens de gehele scholengemeenschap, wat zeker niet waar is. Evenmin is waar - en dat had drs den Brok ook kun nen weten - dat de noord-tangent iets afdoet aan het ontspanningsge- bied' van leerlingen van Jerusalem. SNAPT ER NIETS VAN Drs den Brok gaf in zijn, soms emotioneel, verweer te kennen, dat de voorzitter wel bijzonder weinig snapt van wat op schooi gebeurt... Daar heeft ejen groep leerlingen een discussie-avond willen houden over het centrumplan. Zulke avonden worden meer georganiseerd en zijn Daar heeft men hem gevraagd om zijn visie te geven. En daarmee is hij accoord gegaan. Punt uit! Toen mlan hem vertelde dat ze ook een actie wilden ondernemen, heeft hij ze naar de Actiegroep Inspraak ver wezen, omdat dat nog de enige zijn die ook bij Gedeputeerde Staten be zwaren hebben ingediend. En ver der heeft hij hen verwezen naar de voorlichtingsambtenaar van de ge meente, als men van die kant ook nog informaties wou hebben. Daar mee was voor hem de kous af. Dat men hem nu een soort „indoc trinatie" verwijt, ging hem veel en veel te ver. Als men een schuldige met alle geweld wil zoels/en, dan' zal men naar de gemeente moeten gaan die verstek liet gaan op een voor lichtingsbijeenkomst, waar ze wel genodigd was. Die kinderen d'iscusi- eren eerst nu, omdat het centrum plan 'Onder hun vakantie eerst ter inzage lag. Hij begreep van deze hele vraigen-stellerij niets en noemde het een soort partij-politiek. Daartegen kwam op haar beurt mevr. Poels-Peters lin het geweer, die stelde dat verschillende ouders haar duidelijk gezegd hadden be zwaar te hebben tegen deze gang van zaken, net als zij zelf. Zij vindt het niet rechtvaardig dat men zijn mening als het ware gaat projecte ren op onze jeugd, die erg ontvan kelijk is. en behoort in deze extra objektief te zijn. Drs den Brok probeerde te beto gen dat ook hij in zijn verweer e- gen dit centrumplan objectief was geweest, maar d!hr "Wiegant zei na mens de Actiegroep Inspraak dat hun vertegenwoordiger dhr Willemis dat op die avond beslüat niet geweest was, want die had keihard zijn af wijzend 'standpunt verdedigd. Mevr. Poels-Peters stelde verdier nog dat verschillende leerlingen de lijst getekend hadden, maar nu blijk geven van de zaak niets of weiniig begrepen te hebben. Ook de voorzitter ging niet accoord met de beschuldigende vinger naar de kant van de gemeente. Hij bleef er bij dat drs djan Brok als raadslid weet dat deze zaak ressorteert bij het gemeentebestuur, dat niet een- twee-drie klaar kan staan voor ie dere vergadering. Daarop had' men moeten wijzen als men tenminste objectieve voorlichting wil geven Objectieve voorlichting die er nu niet uitgekomen i's, Integendeel, als door een der inleiders gesproken is over „vak-idioten" dan heeft dat met voorlichting niets meer te ma ken. Nu is het een politieke zaak ge worden, waarbij de leerlingen al dan niet willens |en wetens zijn betrok ken. Over en weer golfde de emotie soms hoog op, waarbij drs den Brok bleef ontkennen geïndoctrineerd te hebben en men van de kant van het college bleef volhouden dat hier on zorgvuldig en onjuist gehandeld is en dat men Gedeputeerde Staten van een en ander schriftelijk op 'de hoogte zal stellen. Er zyn raadsleden geweest, die zich afgevraagd hebben of men in verband met de belangstelling voor de begrotingsbehandeling, niet beter kon vergaderen in de foyer van de schouwburg. Maar het was nergens voor nodig. De belangstelling immers beperkte zich tot enkele mensen, die wél op het einde van de vergadering de kans aangrepen om de nodige vragen te stellen. REGIONAAL INSTITUUT MAATSCHAPPELIJK WERK Zo wilde de heer Truyen weten, waarom - blijkens de begroting - de gemeente 123.000 beschikbaar stelt voor het Regionaal Instituut voor Maatschappelijk Werk (RIM). Wat is d!at voor 'm instituut? Wethouder, mevr. Rutten Tielen, stond voor de niet gemakkelijke taak om dat in een paar woorden te ver tellen. Het is 'm particuliere stich ting. die in tegenstelling met sicale za|k|en - wat zich bezig houidt met de materiële zorg - de 'immateriële zor gen op de verschillende terreinen van het maatschappelijk werk tot zich trekt. Dat ze bij dat werk die gemeente op haar beurt weer be trekt, is vanzelfsprekend. Een van haar grote taken is te komen tot 'n soort co-ordinatie tussen de vele vormen van maatschappelijk werk, die we op dlit ogenblik al kennen. Zij noemde het individuele werk, naast dat in het ziekenhuis, maar voor de ongehuwde moeders, ge ook het bejaardenwerk, het werk geestelijke gezondheidszorg, het al coholistenbureau en het bureau voor huwelijksmoeilijkheden, de drug bestrijding en het jongeilen advies centrum even zo goed' als het werk voor de buitenlandse gastarbeiders. RIM verwijst mensen naar deze ver schillende specialismen, maar pro beert van de andere kant te zorgen diat de mensen niet overspoeld wor den dooir allerlei specialisten en /of maatschappelijk werkers. VUILNISZAKKEN De heer Martens verweet dë ge meente dat er geen plastic vuilnis zakken te krijgen zijn, maar de voor zitter wuifde diit terug. „Als er niet zoveel gehamsterd was, had iedereen plastic zakk|an genoeg. Trouwens het is geen gemeentelijke taak meer na 1 januari om plastic zakken te ver strekken", zo was zijn 'bescheid. Of het publiek daar veel aan heeft...? Nu men toch over vuilnis aan dë gang was, wilde dezelfde vragen steller weten, hoe het zit met de re gionale stortplaats en wat de ge meente doet om te voorkomen dJat er giftige stoffen naar de vuilnisbelt gebracht worden. Wethouder Loonen wist te vertel len dat het Ontwikkelingsorgaan N. Limburg door de Grontmij een stu die heeft laten maken van de regiv- onale stortplaatsen. Die zullen er in Noord Limburg 5 tot 6 komien. Voor de regio Venray waarschijnlijk dn de buurt van Ysselsteyn. Dat rapport is er, maar aan de uitvoering is men nog lang niet toe, dat wordt een ge westelijke zaak. Controle op het storten van giftige stoffen is er nauwelijks, aldus de voorzitter, die zich ook afvroeg hoe dat zulks kon. Men kan niet alles inspecteren wat gestort wordt. Men is hier in feiite afhankelijk van het veran'twoordëij kheidsgevoel van dë mensen zelf. AGENDA- STUKKEN Dezelfde spreker 'klaagde dat van het goede voornemen om de ugendia- stukken voor het publiek ter inizage te leggen in de leeszaal niets terecht komt. Die stukken zijn er nooit. En dat wekte weer enige verbazing van achter de bestuurstafel, want ze worden er prompt bezorgd. Men zal een onderzoek 'instellen en zorgen dat een en ander lin orde komt. Ove rigens zijn deze stukken ook ter in zage In het kantoor van de voor lichtingsambtenaar aan de Juliiana- siingel. Of ook de politie- en 'bouw verordening ter inzage kan worden gelegd, wordt bekeken. De vraag of het gemeentelijk ar chief op zaterdagmorgen niet voor bezoekers kon worden opengesteld, :x>ais elders ook gebeurt, werd in die zin beantwoord, dat men tegen in cidentele bezoekers mits tijdig aangemeld wel geen bezwaar z,a 1 hebben. Doch het is niet dcfcmlijk om iedereen te ontvangen, hoewel op zaterdagmorgen juiist in het ar chief gewerkt wordt. MUSEUM Als de onderhandelingen over de muziekschool in het oude zieken huis gunstig verlopen, en die school inderdaad kan vertrekken uit de oude Latijnse school, wordt die dan eindelijk museum of komt er weer wat anders in? Aldus een vraag van dhr Martens. „Neen, dan wordt het museum daarin ondergebracht" ant woordde de voorzitter, die er wel bij vertelde dat een en ander onder monumentenzorg staat, die heer en meester is bij eventuele verbouwin gen. ST. CATHARINASTRAAT Dezelfde spreker vond het onjuislt dat men lin Leunen op de hearing beloofd had dat men in de iSt. Ciatha- rimiastraat een wandelpad zou aan leggen en dat er tot op heden niets is gebeurd. Dat laatste ontkende wethouder Loonen, die enkele ge sprekken met de bewoners van die straat heeft gehad. Daaruit bleek dat niet iedereen gelukkig is met dat wandelpad en dat men daarom een andere oplossing heeft gezocht, n.l. de reconstructie van die straat met de aanleg van een trottoir. Die aanleg zou dan via een baatbelas ting betaald gaan warden. Maar als de straat im orde wordt gemaakt dan moet er riolering in. En ook die zal weer via baatbelasting afgerekend moeien worden. Vain dat al schrikt men nu een beetje en dat is de re den waarom er nog steedis gepraat wordt en er nog weinig gebeurt ils. De heer Martens drong aan om dan bij de baatbelasting niet het volle pond te vragen, want de recowstrdc- tie van die straat is ail jaren uitge steld en nu worden de mensen van dat uitstel de dupe. Wethouder Loonen kon over dë hoogte van de belasting weinig zeg gen, omdat hierover nog onderhan deld' wordt. De vraag of er bomen op de Gro te Markt komen, is op te lassen door er bomen op te zetten, maar daar dis nKen er niet mee. Er zal dan een oplossing gevonden moeten worden voor het parkeren en voor de mark ten, om van 'dë kermis nog maar niet te spreken. Die oplossing is nu nog niet te vinden, maar kan aan de orde komen bij de realisering van 't centrumplan. RICHTINGAANWIJZERS De heer dë Vries had in de be groting gezien dat er richtingwijzers zouden komen, naar ziekenhuis en psychiatrische centra. Hij vroeg „wanneer" en kreeg te horen dat die begin van het volgend jaar geplaatst worden. De aanwijzing van speciale par- Is goed voor zn klanten ROERMOND: LAURENTIUSPLEIN 9 TEL. 15154. HELDEN-PANNINGEN: MARKT 39 TEL. 1300. VENRAY: LANGSTRAAT 1 TEL. 3030. De begrotingsvergadering van het Waterschap Noord Limburg was te vens de afscheidsvergadering van de secretaris-penningmeester de heer J.J. Berens. die intussen hoofd ge worden is van de dienst algeméne zaken en waarnemend secrtaris van het nieuwe zuiveringsschap Lim burg. De voorzitter van het water schap verleende hem de zilveren ere-medaille van het schap, alsmede een boekwerk. EEN WATERSCAP Natuurlijk kwam ook op deze ver gadering het condentratie-pnableem weer om de hoek kijken. Zoals men weet dis het kwalitatieve beheetr van het waiter in Limburg in Landen ge legd van een zuiveringsschap. Toen zijn er stemmen opgegaan om ook kwantitatieve beheer, dat nu ver deeld is over de verschillende wa terschappen, dn é'n groot Limburgs waterschap onder te brengen. Hoe wel verschillende kleine waterschap pen daar wel 'aren naar hadden, was o.m. het Waterschap Noord Limburg niet direkt overtuigd van het nult van een dergelijke concentraltie. Men is toen met andere waterschappen aan tafel gaan zitten, heeft een stu- diëcommdlssie geformeerd en daaruit een werkgroep, dile de opbouw van keerplaatsen vooj- grote vrachtautos en combinaties zal even langer du ren. De politie is namelijk een enqu- ete aan het houden, waar speciaal in de weekends deze kasten gepar keerd staan. Nadat deze gegevens verzameld en bewerkt zijn, kan een goede aanwijzing gegeven worden. LANGE ZINNEN De heer de Vries las, tot groot ver- mlaak van de aanwezigen - enkele znlnnien voor uit de memorde van antwoord. Daar blijkt het college klaar te spelen, zinnen met meer dan 120 woorclen te kunnen formeren Kan dat niet wat korter en duidelij ker? Men beloofde beterschap. Dezelfde spreker vroeg wat het dat Landweert een „ronserverende" bestemming heeft Dat betekent dan - aldus 't an woord - dat Landweert tot toekomstig woongebied is ver klaard. Dat betekent op zijn beurt weer dat het tot dat tijdstip agra risch gebied 'blijft, waar 'alleen maar wat gedaan mag worden aan wat er al ligt maar waarin dus geen nieuwe agrarische bedrijven zich vestigen kunnen. een nieuwe watersch apstruMuur dian eens bekijken zou. Omdat voorzitter Nabben ook in die studiecommissie zit en eerst in januari het rapport van deze com missie te verwachten is, hield hij zich nu op de vlakte en beloofde al leen dat men het rapport aan dë ltden zou toesturen ter discussie. Maar intussen stelden anderen duidelijk dat men tegen een ambte lijke concentratie niet direct tegen was, maar diat men tegen een tech nische concentratie bepaald wel be zwaren had. Daarin moet Nrd Lim burg e enbepaalde mate van zelf standigheid kunnen behouden, te meer waar hier een goede vertrou wensrelatie bestaat tussen hoofdin gelanden en ingelanden. Dit standpunt wilde men zelfs in een motte naar de studiecommissie en provincie tot uitdrukking 'bren gen. Het feit dat de voorzitter zulks niet nodig achtte, toont wel aan dat het uit te hiiengen rapport ook m die richting zal tenderen. MECHANISERING Dit woord staat in de begroting voor 1974 groot geschreven. Men hoopt niet alleen weer de aanleg van werkpaden langs wafcarlossm- gen te bevorderen, zodat mechanisch gereinigd kan warden. Ook hoopt men door de aanschaf van een nieu we machine met veel mogelijkheden verschillende bekenrednigers niet meer nodig te hebben, zodat op man kracht gespaard kan worden. Toch ging het sommigen nog niet snel genoeg, omdat in de begroting een verhouding tot uitdrukking kwam van 76 tegen 24% tussisn mankracht en machine. De voorzitter bracht hen echter bij dat ddt een verhouding Is tussen de loonkosten. In werkelijk heid worden 260 km waterlossingen machnaal gereinigd en 500 km met handkracht. Voor machinale reini ging heeft men nu eenmaal werk paden nodig en die krijg je in feite alleen als er ruilverkavelingen uit gevoerd worden. Men moet met die factor rekening houden. Door verdere mechanisatie kan irfen wel de extra llasten beperken tot 4%, zodat de tarieven slechts weiniig verhoogd behoeven te wor den, en er nu als volgt gaan uitzien: (tarieven van 1973 tussen haakjes) Ongebouwd: le klasse 63,60, 2e klasse f 57,40 55,—) vervolg z.o.z. IBEZIHSBIJDBAGÊTT^

Peel en Maas | 1973 | | pagina 11