EHBO diplomas uitgereikt in Sociale Werkplaats OPA TURK, EEN BEKEND FIGUUR WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Venray beet weer de spits af Kleine kettingbotsing Felle uitslaande brand inwoning Politie waarschuwt Verkeersongevallen Boekhandel van den Munckhof bv VENRAYSE ARBEIDCIJFERS OVER NOVEMBER Geslaagd OECUMENE HERMUS B.Y. PLAATWERKINDUSTRIE, Stationsw. 72-74 VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 No. 51 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR Al UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Donderdagavond vond' weer een afsluiting plaats van een door Ven ray genomen initiatief, diat een Lim burgse primeur was. Door de afdeling Venray van het Rode Kruis was de mogelijkheid aan Venrayse bedrijven gegeven om mensen uit die bedrijven het be- dirijfsdiploma> EHBO te laten halen. Dat initiatief werd goed ontvan gen door Inalfa, de Maasvallei, de Stichting Werkplaats voor aange paste Arbeid' en de Nestlé. Er werd! aanvankelijk gestart met 29 cursis ten voor dieze cursus. 22 hebben vol hard', mede dank zij die legsen van de heren van Hoek en dr. Beckers, die de lessen en instructies gaven. De heer P. Beemer kon donder dagavond de cursisten, die vergezeld waren van hun wederhelften, wel kom heten, evenals enkele gasten, waaronder burgemeester dxs. Schols. Het waarnemend hoofd van die Bescehrming Bevolking Noord Lim burg, de heer van Osch, die in ge zelschap was van de Venrayse re presentant, de heer A. Janssen, was blij met dieze Venrayse primeur. Juist Bescherming Bevolking hecht er grote waards aan dat de mensen ook in vredestijd weten hoe men hel pen kan en helpen moet. Dat geldt ook bij veiligheid in de bedrijven. Juist in deze tijd nu de gevaren ook in de bedrijven stijgen, is het goed dat daarin een ploeg mensen staat, die in georganiseerd verband men sen kan helpen. Het is niet alleen voor de werknemers in die bedrijven van belang, maar ook voor de be drijven zelf. Daarnaast is het nog een extra pluspunt dat het geleerde ook op straat en in de eigen omge ving in de praktijk kan worden ge bracht. Hij vertelde dat in de bedrijven 10 procent van de ongevallen gebeu ren, een percentage wat in de wo ningen oploopt tot 40 procent, ter wijl liefst 50 procent van allie on gevallen in het verkeer plaatsvindt. Burgemeester Schols, die aan de geslaagden de diploma's uitreikte, deed zulks niet voordat hij zijn er kentelijkheid had uitgesproken voor dit initiatief, voor de medewerking van het Roode Kruis en voor de in zet van de cursisten. De overheid heeft voor deze vorm van inzet alle waardering. Het maakt de bedrij ven veiliger, maar ook daar buiten kan de mens in nood gehol pen worden. Met de wens dat de nu geslaagden zullen blijven voortgaan hun ken nis op peil te houden door herha lingscursussen en dat de kennis en training nooit in de praktijk ge bracht zou behoeven te worden, reikte burgemeester Schols de di ploma's uit aan de volgende ge slaagden: Nestlé Nederland: de dames H. v. Els en A. Lemmen en de heren H. Barneveld, J. Camps, P. Groeneveld, Ph Oostenbrugge, M. Wijnands. Stichting Werkgemeenschap Ven- Op de Maasheseweg vond 'n klei ne kettingbotsing plaats, waarbij liefst vier auto's ernstig beschadigd: werden. De 36-jarige bestuurster van een personenauto, H. V. uit Venray, sor teerde tijdig voor, gaf richting aan en stond stil om het tegemoetko mend' verkeer vrije doorgang te ver lenen en zelf de Paul Buirgmanstraat in te rijden. De achter haar rijdende personen auto, bestuurd door haar 29-jarige plaatsgenoot W. H. zag de stoppende auto en bracht zijn auto tijdig tot stilstand. Maar de achter hem rij dende 28-jarige A. G. lukte dat niet. Zijn auto botste tegen de tweede wagen aan. Deze schoof door en bot ste tegen de eerste wagen aan. Ook auto numer vier, bestuurd door de 22-jarige F. H. uit Venray, kon even min tijdig stoppen Zijn auto botste tegen de derde aan, deze schoof nog een keer extra tegen auto nummer twee aan en deze wagen botste nog eens, nu voor de tweede maal, 'tegen auto nummer een laan. Het bleef bij flinke materiële scha de. ray: de heren P. Derks, W. v. d. Heu vel, A. Hendriks, M. v. Hout, J. Ja cobs, J. Verstraelen. Zuivelfabriek „De Maasvallei": de heren P. Bonants, J. v d. Boom, J. Hoediemakers. B.V. Metaalwarenfabriek Inalfa mej. H. Steigenga en de heren K. Arts, P. Driessen, J. Keyzers, W. Stoffels, P. Wismans. Donderdagavond omstreeks kwart over zes vond in de woning van de familie v. E. in de Past. v. d. Gaet- straat bij het afbranden van verf in de gang van de woning een kleine ontploffing plaats. Voordat eigenaar en buurtbewoners een 'begin van brand' konden blussen, was de brand zo groot geworden, dat de brand weerlieden alles moesten doen om de belendende woningen te sparen. Er ontstond tevens nog gevaar voor een tweede en grotere ontploffing doordat een lek in de gasleiding was ontstaan, maar dat gevaar kon wor den gekeerd. Van de inboedel kon niets worden gered, terwijl de aan grenzende woningen waterschade opliepen. De schade, welke naar schatting 100.000 gulden bedraagt, wordt door de verzekering gedekt. Doop medewerking van de ge meente (burgemeester Schols was twee keer ter plaatse) kon het gezin, bestaande uit 5 personen, tijdelijk in een hotel worden ondergebracht Ondanks het gure weer ondervond deze brand grote belangstelling, maar de kijMustigen werden door de politie, mede door het gevaar van een tweede ontploffing, op veilige afstand' gehouden. Op verzoek van de korpschef van' Venrays politie wordt aan de eigena ren van honden een dringende waar schuwing gericht. Regelmatig be reiken de politie klachten over los lopende honden, welke een gevaar vormen voor kinderen, voetgangers, fietsers en 'bromfietsberijders. Ook autobestuurders 'ondervinden dat honden zo maar de weg over steken, waarhij het herhaaldelijk is voorgekomen dat er schade ontstond. Ook komen herhaaldelijk de laat ste tijd klachten binnen dat los lopende honden de aan de straat neergezette vuilniszakken vernielen en het vuil over de trottoirs versprei den. De korpschef wijst nog eens op de artikelen 27 en 121 van de alge mene politieverordening, waarin dui delijk staat dat honden aan de lijn moeten worden gehouden. Er zijn strafsancties van een hechtenis tot 2 maanden en geldboetes tot 300,-. Vanaf heden zal de politie streng optreden en bij het aantreffen van een loslopende hond de eigenaar op sporen en procesverbaal opmaken. Hondenbezitters zijn nu gewaar schuwd. LICHT GEWOND Op de afrit DeumesewegLeun- seweg kreeg de 21-jarige fietster mej. L. C. uit Leunen geen voorrang van de 30-jarige bestuurder van de be stelauto W. B. uit Venlo. De Leuinse dame liep lichte verwondingen op, o.a. hersenschudding, maar kon na medische behandeling, naar huis worden vervoerd. Op de Beatrixstraat lette de 22- jarige bestuurder van' de personen auto L. v. H. uit Griendtsveen on voldoende op en botste daardoor te gen de geparkeerde auto van de 21- jarige Venrayer A. V. Lichte schade. Op de kruising Timmermaams- weg-Kerkpleiin-Lovinckplein te Ys- selsteyn werd onvoldoende voorrang verleend en ontstond een botsing tussen de vrachtauto, bestuurd door de 34-jarige G. H. uit Well en de personenauto, bestuurd' door de 21- jarlge F v. B. uit Deurne. Deze be stuurder liep dusdanig letsel op, dat overbrenging naar het Venrayse J.N.W. Beste Jeugd' en Natuurwach'teirs. Ondanks het feit dat we weer in de winter zitten en de aktiviteiten normaal in deze tijd van het jaar wat minder zijn is er toch nog steeds van alles te doen. Vorige en deze week hebben we met de kinderen van 4 scholen (6e klassers) 3boomplantdagen gehouden en in totaal 345 bomen op 't Bruks- ke, in samenwerking met de ge meentelijke plantsoenendienst, ge plant. Voorzitster Mevr. Poals-Peters heette alle kinderen, onderwijzend personeel, hoofden van dienst en hun medewerkers hartelijk welkom. Tevens dankte zij allen voor de uit gebreide voorlichting en werkzaam heden daaraan verbonden. Bij zender welkom heette zij wet houder Mevr. Rutten-Tielen die na een opwekkend woord tot de jeugd en nog eens het grote nut van de jeugdnatuurwacht benadrukt te hebben de eerste boom plantte. Hierna hebben alle kinderen, no- danks het gure weer, elk 2 of 3 bo men geplant en er een label met hun naam en nummer er op aan de bomen gehangen. Van bet geheel heeft de plantsoenendienst een platte grond gemaakt en kan aan de hand hiervan het onderwijzend personeel volgend' jaar zomer met deze kinde ren een excursie maken naar alle aanplantingen en de diverse soor ten bomen leren kennen. Zo kunnen ze hun zelf geplante bomen terug vinden en zien hoe het nieuwe uit breidingsplan het Brukske weer een fraaie beplanting er bij heeft ge kregen. Een en ander zal er zeker toe bijdragen dat 'kennis liefde bij brengt en we meer eerbied voor de mooie en onmisbare natuur .krijgen. Het volgend jaar zullen nog en kele boomplantdagen gehouden wor den, waarover tezijnartijd bericht wordt. In januari 1974 zal in zaal Luxor een grote natuurfilm vertoond wor den, waarover jullie nader geïnfor meerd' worden. Ook zijn inmiddels 600 bloem plant] es besteld welke de jeugd natuur-wachters vain alle scholen, zo wel 5e als 6e klassers deze t.z.t. zul len ontvangen om ze verder op te kweken en in bloei te brengen. Mogen wij jullie er nog eens aan herinneren om de hyacinthbolien niet te vergeten. Goed in 't donker houden, a fen toe lauw water geven en geleidelijk in 't licht brengen, doch niet eerder voordat de neuzen minstens 7 cm. hoog z\jn. Nu de vorst zijn intrede gedaan heeft willen wij jullie er nog eens speciaal op wijzen om de vogels en huisdieren extra te gedenken. Uit de spaarpot enkele dubbeltjes nemen het kan ook een offertje zijn en kopen hiervoor wat vogelzaad, vet bollen, apenootjes enz. Ook vooral afval van brood strooien op plaatsen waar de vogels rustig kunnen eten. Water geven voor de vogels buiten is normaal gesproken overbodig en gevaarlijk vooral bij vriesweer. Een vogel kan vrij lang buiten water in de natuur. Ook de huisdieren en speciaal de hond goed verzorgen, vooral geen koude winderige hokken, tijdig en regelmatig uitlaten en zorgen voor de juiste voeding. Voor sommige hondensoorten kan 'n te grote tem peratuursverandering moeilijkheden geven. Verder zijn er nog diverse vaste planten, heesters en sommige coni feren, die enige bescherming nodig hebben. Wat dennentakken, turf molm, een minder kwaliteits plas tic zak(?) en7of ruw strooisel doet hier wonderen. Welke planten bescherming nodig hebben kunnen jullie in de school bibliotheek of in de grote bibliotheek in Venray vinden. Doe eens wat moeite om een en ander te ontdek ken, maak i©r gebruik van en in het voorjaar en zomer zullen vogels, planten en dieren jullie hun dank baarheid tonen. Ziezo beste jeugdnatuurwachters, dit zijn weer enkele tips en wij wen sen jullie er veel succes mee. ziekenhuis noodzakelijk werd ge acht. Na de botsing kantelde de vrachtauto ook nog. De materiële schade was groot. TUSSEN TWEE GEPARKEERDE AUTO'S DE WEG OP De 3-jarige E. M. stak tussen ge parkeerde auto's dn de Patersstraat plotseling de weg op en lette niet op het verkeer. De 30-jarige bestuurder van de personenauto G. V. uit Ven ray kon het kind niet geheel ont wijken, deze liep lichte verwondin gen op, o.a. schaafwonden. De auto werd licht beschadigd. DAME LETTE NIET OP Bij een botsing tussen twee per sonenauto's, welke beiden door da mes bestuurd werden, op de uitrit van de parkeerplaats nabij de Herma en de Schoolstraat ontstond lichte schade. De 34-jarige mevr. E. S.-P. wilde de door haar bestuurde auto achter uit vanaf de parkeerplaats laten wegrijden, maar lette onvoldoende op. Daardoor 'botste haar auto tegen de geparkeerde auto van de 42-jarige plaatsgenote mevr. J. M.-v. O. De dames regelden de zaak verder on derling af en stelden later de politie op de hoogte van die regeling. Grotestraat 28 - Venray In november steeg ook bij het ge westelijk arbeidsbureau Venray het aantal werklozen. Van 330 of 3.9% in oktober liep het aantal op tot 357 of 4.2%. Daarbij blijven we in deze regio weer ver boven het provinciaal ge middelde van 3.9% en zijn we op de oostelijke mijnstreek en Sittard na, de regio met de grootste werk loosheid in Limburg. Een wel wat vreemde situatie voor insiders, doch dit zijn officiële cijfers en daarmede is nu eenmaal rekening te houden. We zien dat bij de bouwvakkers juist het aantal ingeschrevenen steeg van 44 naar 77, wat natuurlijk wel te doen heeft met de winter, die ook verschillende pendelaars uit Duits land thuis hield. De openstaande vraag nam af van 393 naar 361, waarbij ook weer de bouwvakkkers de grootste portie voor hun rekening niemen. Het enige „troostpunt" is dat vo rig jaar om deze tijd het aantal werklozen nog groter was, namelijk of 4.5%. Aan de Universiteit te Nijmegen slaagde voor kandidaats duitse ta len en letterkunde, de heer Bert Creemers. GEEN VOORRANG Op de T-kruising Julianasingel Oude Oostrumseweg ontstond lich te schade toen de personenauto, be stuurd door de 20-jarige M. P uit Vierlingsbeek geen voorrang ver leende aan de personenauto, be stuurd door de 25-jarige P v. B. uit Beek. SLIPPARTIJ Op de Stationsweg kon de 31-jari ge bestuurder van de personenauto W. P. uit Meerloo-Wanssum, waar schijnlijk door de gladheid van de weg, in een flauwe bocht de door hem bestuurde auto niet in het rechte spoor houden. De auto kwam daardoor tegen een gevel van een woonhuis tot stilstand. Geen letsel, maar wel werd de auto zwaar en de gevel licht beschadigd. De algemene twijfelende conjunc turele situatie en de onzekerheid t.av de oliecrisis, die elders dn Lim burg al merkbaar is, heeft dn deze regio nog geen sporen achter gelaten. In het kader van de Internationale Gebedsweek, die van 18 tot 25 ja nuari 1974 wordt gehouden, over weegt de Stuurgroep voor Oecume nisch Streven te Venray een Agapè- viering te houden. De Stuurgroep, die tot op heden in stilte gewerkt heeft, roept alle ge'fnteersseerden op om het organiseren door de Stuur groep van een dusdanige viering mogelijk te maken. De belangstellen den zetten hiertoe de eerste stap door kontakt op te nemen met een der ondertekenaars van dit artikel. WAT IS AGAPÈ Agapè is het Griekse woord voor liefde, in humanitaire en spirituele zin, waarbij elke vorm van egoïsme uitgesloten is. In de oude christelijke gemeenschappen werd het een woord waarmee men ook het zgn. liefde maal aanduidde. Dit liefdemaal, dat ook bij voorchristelijke religieuze gemeenschappen in het Jodendom bekend was, werd ook in de oer- christelijke tijd gehouden. In het Nieuwe Testament en bij de Kerk vaders vindt men verwijzingen hier naar ,al verschillen de konklusies van de uitleggers nog wel eens. De oer-chri'stelijke gemeenschap pen maken op ons de indruk ideaal te zijn Iedereen bezat alles gemeen schappelijk en zo kwam men bijeen om samen de maaltijd te vieren en daardoor de onderlinge band te laten uitkomen, doordat men alles met el kaar deelde. Deze maaltijden hadden reeds bij de Joden een sacrale bete kenis. In het christendom vormen zij vaak een eenheid met Avondmaal of Eucharistie. Daarnaast bleef men echter ook zonder het eucharistische karakter het liefdemaal houden. In onze tijd is het liefdemaal op zich weer aktueel geworden in die christelijke groeperingen, die zich willen inzetten voor de eenheid on der de christenen. Bij de bestaande verschillen in opvatting over Eucha ristie of Avondmaal biedt het liefde maal een goede mogelijkheid om aan de broederschap onder de christenen uiting te geven. R. Kuiper, Hoge Beek 46, tel. 4103 A. Hollaardt, Langeweg 27, tel. 2291 De ploeggeest bij Hermus, daar hebben we het al dikwijls over gehad in deze advertenties. Dat is dat onbestemde, dat een stel mannen oppept, om een bijna onmogelijke opgave te vertalen in een stuk fijn plaatwerk. Dat is ook dat onbestem de, waarin een jonge L.T.Ser voelt opgenomen te zijn in een groep, die hem vooruit wil helpen. Dat is ook dat onbestemde, dat het mogelijk maakt dat Mistillioglu, de intussen grijs geworden Opa Turk, gewoon met de anderen een hechte gemeenschap vormt. Je kunt er deftige woorden voor gebruiken als integratie en hooggeleerde heren kunnen er urenlange speeches over hou den. Hier geen woorden, maar daden. En zo staat Opa Turk al 7 jaren rustig in de stam- perij en is een even gewaardeerd lid van de Hermus-gemeenschap als wie ook. Hij wil, net als de anderen, er niet meer weg. ,,'t Is goed bij Hermus"zo zegt hij in zijn nauw keurig Nederlands en draait een sjekkie. Nu hoort U het ook eens van een Turk, dat wer ken bij Hermus goed is, mede omdat er een goede ploeggeest is Kom eens kijken of bel even 04780 - 3260.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5