&J> tammers BEERKENS BANDEN Aardige Philips kleuren TV zoekt knus plekje onder de kerstboom T?r. gemeentelijke notities en mededelingen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN In memoriam Harry van Baar Geslaagde actie voor EUTERPE een huis koopt U bijStienstra Oriëntatie wandeltocht door de bossen van Geysteren K.P.J. VENRAY KRINGVERGADERING LLTB Burgemeester Schols als spreker Voorzichtig met kunstsneeuw en kaarsen Overbrenging van graven naar Boschhuizen Opslag benzine Openstelling van het zwembad Gymnastiekzalen Nieuwe regelihg voor ophalen van huisvuil Voorverkoop vuilstortcoupons Grof vuil Bedrijf svuil Clandestien storten Praktische wenken Nieuwe route V uilnis opha aldienst rond de feestdagen Bekendmaking Bekendmaking PRETTIGE FEESTDAGEN VEILIG 1974 VRIJDAG 21 DECEMBER 1973 No. 51 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 18 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Aan onze adverteerders en correspondenten In verband met de wel zeer korte werkweek in de komende kerstweek verzoeken wg onze adverteerders en correspondenten him opdrachten en berichten zo spoedig mogelyk, liefst nog deze week, doch uiterljjk a.s. maandag, in te leveren. In dit verband wyzen wy op de mogelijkheid tot plaatsing van «,en nieuwjaarsadvertentie in het komen de nummer van dit blad. Ook daar van gaarne per omgaande opgave Op 83-jarige leeftijd overleed in huize „De Kruuze" (een jaar na zijn vrouw) Harry van Baar. Hij stamde uit een oud burgemeestersgeslacht i!n het Brabantse en kwam op jeug dige leeftijd naar Venray, waar zijn vader hotel en brouwerij „De Kei zer" exploiteerde. In zijn jonge jaren vertoefde hij te Roermond, waar hij een opleiding kreeg aan de ambachtsschool, waar uit die bekende dr. Cuypers de vak lieden recruteerde voor zijn kunst werkplaatsen. In Roermond leerde hij ook Han van Meegeren kennen, die later zoveel faam verwierf in 't nabootsen van de beroemde schil der Vermeer. Harry van Baar verbleef ook enige jaren in Noord Amerika, waar hij veel ontberingen leed. Vol heimwee keerde hij terug naar zijn gelliefde land van de Peel, dat hij kende als geen andere en dat hij oprecht lief had' Dagenlang dwaalde hij door de Peel en door heel het schone Noord Limburgse land. Met kunstzinnige hand schilderde hij de grootheid van landschap, maar ook het kleine detail er van. De bomen, bossages, schaaps kooien, boerderijen, heuvels en be ken. Minder sterk was hij iin het weergeven van mens en dier. Van beroep was hij werkzaam in de bouwwereld en werkte als zoda nig het liefst bij restauraties van oude en monumentale gebouwen. Als kenner van de streek wist hij waar oudheidkundige vindplaatsen zich bevonden, en hij wees deze aan archeologen voor nader onderzoek. Zijn oevre als schilder verkocht hij zelden, maar hij gaf ze weg te gen betaling van de materialenpr'ijs aan vrienden en natuurliefhebbers. Hij stierf toen men een deel van zijn werk kon bewonderen op de tentoonstelling die verleden week werd gehouden in De Beejekurf. Door meerdere vrienden begeleid werd hij na eenplechtige uitvaart dienst in de Paterskerk jl. maandag op de begraafplaats Boschhuizen ter ruste gelegd. Beslist niet te vergeefs heeft het bestuur van de Koninkijke Harmo nie Euterpe een beroep gedaan op de financiële medewerking van de inwoners vain Venray, want de jaar lijkse rondgang door de Venrayse 65 plussers heeft een prachtig resul taat opgeleverd. Onder de goedé leiding van de hr W.H. Kremer, voorzitter van de fin. commissie van Euterpe zijn zes we ken lang de bejaarden op pad ge- de muzikale klanken van „de ko- weest, af en toe ondersteund door ninklijke". De huis-aan-huisactie had tot re sultaat, dat de penningmeester zijn bijna lege ka,s kon aanvullen met niet minder dan 4400,Daarnaast werd nog een bedrag van 3000, ontvangen, zijnde de helft van het bedrag dat door particulieren en be drijven werd toegezegd. Het ziet er derhalve naar uit, dat het streefbedrag van 10.00,nodig o.m. voor het aanschaffen van nieu we uniformen en het kunnen nako men van verplichtingen nu de har- mcniè eenzaam hoog op de muzikale ladder, is gestegen, wordt gehaald. Voor alle medewerking welke de coHeetanten van de bevolking héb ben ontvangen, is het bestuur van de koninklijke harmonie zeer dank baar. Maar ook gaat de dank van 't bestuur uit naar de bejaarden, die ook dit jaar ©p Zio'n fantastische manier hebben meegewerkt aan het welslagen van de financiële actie shenstm Venray Op tweede kerstdag organiseert het Kon. St. Willlbrordus Gilde uit Geysteren wederom een oriëmtatie- wamdleltocht. De wandelaars zullén aan de hand van een route-beschrij ving en enige kennüs van de natuur hun weg moeten zoeken van start tot finish. 'Over de uitgestippelde route moet men twee uur wande len, maximaal echter 3 uur. Ieder een kan zich laten inschrijven, ook oude van dagen en ook hele gezin nen. Gestart wordt vanaf het Gildie- huis (zaal Bergmans) tussen 12.00 en 14.30 uur. Na afloop van de wan deling kan men zich te goed doen aan een bord erwtensoep. Kom eens kijken bij: 12 maanden x 150,- 3 jaar garantie: dus 3 jaar gratis service. is goed voor z*n klanten ROERMOND: LAURENTIUSPLEIN 9, TEL. 15154, HELDEN-PANNINGEN: MARKT 39, TEL. 1300, VENRAY: LANGSTRAAT 1, TEL. 3030. Op donderdag 21 dec. houdt de K. P.J. afd. Venray haar Kerstavond. Om 8 u worden de leden in 't Veer huis verwacht. Hier zal men onder leiding van M. Philiipsen de zaal met zelfgemaakte kerststukjes ver sieren. Door enkele leden zal een kerstverhaal worden voorgelezen, waarna Pastoor Geeirits nog enkele woorden tot ons richt. Hierna volgt een koffietafel en gezellig samenzijn. Burgemeester drs. F. Schols had 'n zeer aandachtig gehoor op de kring vergadering van de LLTB welke jl maandagavond in zaal de Ruif te Oirlo werd gehouden. In het kader van de ontwikkelings avonden van deze standsorganisatie startte Venrays eerste burger een drietal avonden. Op 14 januari komt Ir. Hersmans spreken over de Prov. Staten, terwijl als sluitstuk de mi nister van Landbouw van der Steeg zal kernen spreken. Drs. Fr. Schols noemde de burge meester feitelijk een wonderlijke figuur. Hij wordt niet gekozen maar benoemd; hij is voorzitter van de gemeenteraad maar heeft daarin geen stem. Wel heeft hij een stem iin het college van B. en W. Daar naast is hij hoofd van de poliitie en de brandweer. De meeste gemeenten zijn geluk kig met hun burgemeester, maar 't kan ook anders. Spreker ging uit voerig in op de vele veranderingen welke zich in het bestuurspatroon van de gemeente voltrokken hebben in de loop van de laatste 100 jaren. Vroeger hield een raad zich weinig op met het maatschappelijk leven in de gemeente, zij had alleen te maken met het onderhoud van de wegen. Allengs zijn de gemeentebe sturen en dus ook de raden meer betrokken gaan worden bij het soci aal, cultureel en maatschappelijk beleid, gezondheidszorg, arbeidswet geving en woningbouw. Men kan nu een drietal doelstel lingen onderscheiden. Op de eerste plaats het besturen en beredderen van de gemeentelijke huishouding. De gemeenteraad is daarbij het ge weten van de igemeentenaren. Van wat er leeft binnen de gemeente zullen de raadsleden het nodige moe ten doorspelen naar het college van B en W. Daarom is het belangrijk dat de gemeenteraadsleden ver spreid over de gemeente wonen. Zij moeten een soort ombudsmannen zijn Daarnaast moet de raad uitbou wen. Daarvoor zijn alle mogelijke voorzieningen nodig. Ook moet men aandacht schenken aan boven-ge- meentelijke zaken. Venray gaat een toonaangevende voor een gemeente als Venray is het rol spelen in de gehele regio. Juist van groot belang, aldus drs. Schols, dat de gewone burger betrokken blijft bij dat besturen, waarbij de dorps- en wijkraden een rol kunnen spelen. Bij de rondvraag kwam de hin- derwets-problematiek nog eens naar voren, waarbij burgemeester Schols uitdrukkelijk stelde dat -terdege re kening wordt gehouden met de be langen van land- en tuinbouw, mits die op hun beurt de belangen van de andere mensen in het oog hou den. De aardgasvoorziening noemde ook hij een onbillijke zaak. Door het feit dat er gas in het centrum ge leverd wordt, beschouwd Limagas Venray als aangesloten gemeente. En van dit onjuiste stanpunt probeert men sinds jaar en dag Limagas te overtuigen Het spreidingsmodel woonkernen kwam ook nog -even om de hoek kij ken. Burgemeester Schols vertelde dat Venray de eerste Limburgse ge meente was, welke aan Gedeputeer de Staten een spreidingsmodel kon aanbieden, waarin Venray blijft stre ven om de bewoners van de kleine kernen in hun eigen dorpen te laten wonen. Op het jeugdbeleid kon hij niet ingaan, omdat eerst de raad het be leid zal moeten bepalen Dat sommige Noord Limburgse ge meenten Samenlevingsopbouw niet subsidieerden noemde hij jammer, daar dit instituut goed werk kan doen, o.m. bij oprichting van dorps- en wijkraden, waarbij men niet te bang moet zijn voor kritiek De feestdagen naderen weer en dat kan helaas betekenen: extra werk voor de brandweer als gevolg van onvoorzichtigheid. Waarbij ui teraard het laatste erger is dan bet eerste. Daarom een paar wenken: a) voorzichtig zijn met de kerst boomverlichting in verband met 't kortsluitingsgevaar, en vooral ook met kaarsen. Laat kinderen niet met brandende kaarsen door de kamer of het huis lopen en laat geen kaar sen branden in een kamer waar kin deren zonder toezicht aanwezig zijn; b) voorzichtig zijn met het plaatsen van een verlichte kerstboom in de tuin of op het balcon. Voor die ver lichting mogen alleen de door de P.L.E.M. goedgekeurde waterdichte materialen worden (gebruikt; c) voorzichtig zijn met -spuitbussen met kunstsneeuw. Direct na gebruik van deze bussen komt een hoeveel heid brandbaar materiaal vrij. Dus nooit spuiten in de nabijheid van open vuur (kaarsen, open haard of waakvlam e.d.) Lees altijd voor ge bruik de aanwijzigingen op de bus; d) bijzonder voorzichtig zijn met vuurwerk, ook met de zg „koudvuur sterretjes. Tot 1 jan. as. bestaat nog gelegen heid tot het gratis laten overbren gen van graven van het oude kerk hof rond de Petrus Bandenkerk naar de nieuwe algemene begraafplaats „Boschhuizen". Daarna zullen in voorkomende gevallen de kosten van overbrenging in rekening moeten worden gebracht Voor nadere inlich tingen kan men zich wenden tot de afd. III-D, Leunseweg 2a tel 3838, toestel 252. Als gevolg van de dreigende ben- zimetekorten wil het nog wel eens voorkomen, dat men „als een appel tje voor de komende dorst" iets re serve in voorraad neemt. Maar zelfs met een bescheiden voorraadje moet men al terdege oppassen. En dan spreken we maar -niet over hamster voorraden, want die zijn zender meer verboden, dus strafbaar. In het algemeen mag men slechts vijf liter benzine in voorraad hebben, mits deze zich bevindt in goed ge sloten metalen vaatwerk, geschikt voor ten hoogste 20 liter. Die 5 liter mag men ook in goed gesloten 1 li terflessen bewaren. Reserveert men meer dan 5 liter, dan komt men snel in strijd met de Hinderwet of met andere gemeentelijke bepalingen. Voor opslag van meer dan 5 liter tot een maximum van twintig liter heeft men een vergunning nodüg. Daarbij wordt dan bepaald, dat deze benzine in een brandwerende ruim te moeten worden opgeslagen of evt. buiten de woning. Neemt men tóch meeir dan 5 liter in reserve zonder de vereiste vergunning, dan over treedt men de Hinderwet en loopt men kans op 3 maanden hechtenis of 3000 boete. Als extra waarschuwing kan gelden dat de brandverzekering niet uit zal keren, wanneer brand ontstaat ^ter wijl men lichtontvlambare stoffen heeft opgeslagen buiten medeweten van de brandverzekering Het gemeentelijk zwembad is op eerste en tweede kerstdag, alsmede op nieuwjaardag gesloten. Op maan dag 24 dec. en maandag 31 dec. a.s. sluit het bad 'smiddags om 4 uur. Tijdens de kerstvakantie van de scholen is 't zwembad voor recrea tief zwemmen voor iedereen geopend op maandag 24 dec. van 7.30 tot 16 uur; op donderdag 27 dec. van 7.30 tot 22 uur; vrijdag 28 dec. van 7.30 tot 22 uur; zaterdag 29 dec. van 8.30 tot 10 uur en van 14 tot 15 uur en van 17 tot 18 uur. Op dinsdag 2 jan. is het bad voor recreatief zwemmen geopend van 7.30 tot 14 uur en van 15 tot 21 uur. De gemeentelijke gymnastiekzalen ^jn op de maandag 24 en 31 dec. om 16 uur gesloten. Op 25 en 26 dec. en op 1 jan. zijn ze de gehele dag gesloten. In verband met de nieuwe rege ling met betrekking tot het ophalen van huisvuil in de gemeente Venray kunnen nog - in aansluiting op de hierover in dit blad reeds verschenen artikelen - de volgende mededelin gen worden gedaan: Ten behoeve van diegene, die zelf afvalstoffen naar een van de ge meentelijke stortplaatsen brengen, worden binnenkort boekjes met zg stortingscoupons verkrijgbaar ge steld. Op de in voorverkoop gebrach te bonnen wordt 2 reductie per storting gegeven. Alleen voor het wegbrengen van vuil met een luxe auto (kosten 1) wordt geen reduc tie gegeven. In Venray zijn de coupons ver krijgbaar bij de gemeente-ontvan ger, Leunseweg 2 a en op de kerk dorpen bij de vestigingen van de RABO-bank. Met ingang van het nieuwe jaar zal het grof vuil zesmaal per jaar worden opgehaald in plaats van 4x zoals tot op heden gebruikelijk was. Hierbij zal echter wel zwaar gese lecteerd worden. Met het grof vuil mogen alleen die stukken meegege ven worden welke niet verkleind in een huisvuilzak kunnen worden ge daan. Met ingang van het nieuwe jaar zullen bedrijven met een redelijk grote hoeveelheid afval (hieronder te verstaan 'n hoeveelheid van meer dan 4 zakken) zelf voor de afvoer naar een gemeentelijke stortplaats moeten zorgdragen. Politie en gemeentepersoneel tot opsporing bevoegd zullen streng toe zien op het clandestien storten van vuil. Overtreders kunnen gestraft worden met een geldboete van max. 300,— Men wordt verzocht de plastic vuilniszakken aan dé hals dicht te stroppen. Zakken, die b.v. met oren worden dichtgebonden zijn moeilijk te hanteren. Kapotte televisiebeeldbuizen en t.l.-buizen zijn gevaarlijke attribu ten. Men wordt verzocht de kapotte t.l.-buizen mee tegeven in de hoes van de nieuwe buis, terwijl het nog aanbeveling verdient kapotte beeld buizen gced in kranten te verpak ken. Geeft men een en ander onver pakt mee, dan kunnen ongelukken optreden wanneer de buizen in de wagen door de kraakinstallatie ver nield worden. Volgende week zal in dit blad de routes worden bekend gemaakt, waarlangs met ingang van het nieu we jaar de vuilniswagens zullen rij den. Tevens worden dan in 't kort alle wijzigingen in de vuilnisophaal dienst nog eens weergegeven. In verband met Kerstmis en Nieuw jaar zal een wijziging komen in de vuilnisophaaldienst. Óp maandag 24 dec. wordlt het zg huisvuil normaal opgehaald. De route van dinsdag (25 decern.) ver schuift naar donderdag 27 dec. en de route van woensdag (26 dec.) ver schuift naar vrijdag 28 dec. Voor de wijken, waar de vuilnis wagen op donderdag en/of vrijdag komt, zal geen verandering komen. Op maandag 31 dec. wordt weer normaal opgehaald. De route van 1 jan. (dinsdag) verschuift naar 2 jan. (woensdag). Op woensdag en de vol gende dagen wordt weer normaal volgens schema gereden. Het publiek wordt verzocht in de periode van 24 dec. tot en met 2 jan., wanneer het huisvuil wordt opgehaald, de zakken 'smorgens om 8 uur aan de straat klaar te zetten omdat gedurende die periode met meerdere wagens wordt gereden en derhalve wordt afgeweken van het gewone tijdenschema. Burgemeester en wethouders van Venray brengen hiermede ter alge mene kennis dat vanaf heden gedu rende drie maanden ter secretarie van de gemeente, afdeling IIA, Leunseweg 2a, voor eenieder ter le zing is neergelegd het besluit van dé raad dezer gemeente van 30 oktober 1973, no. 1953, tot vaststelling van een „Verordening op het ophalen v. huisvuil en andere afvalstoffen en het gebruik van de gemeentelijke vuilnisstortplaatsen", welke veror dening op 1 januari 1974 in werking zal treden. Venray, 21 december 1973 Burgemeester en wethouders vnd. drs. F.G.L.L Schols, burgemeester, J.M Poels, secretaris Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare ken nis hun besluit van 12 dec. 1973 no. 2290, waarbij aan G.J.P. van Ham, Patarsstraat 29a te Venray, vergun ning is verleend voor de uitvoering als groepsvervoer van scholieren van de LOM-school te Venray die zwemcursus volgen in het zwembad te Venray, met hun begeleidérs of -sters, op de dagen waarop aan be doelde scholieren de cursussen wor den gegeven, van genoemde school naar bedoelde zweminrichting en terug. Van bovengenoemd! besluit staat voor iedere belanghebbende - binnen 30 dagen na dagtekening van deze bekendmaking - beroep open op Gedeputeerde Staten van Limburg te Maastricht. Venray, 12 december 1973 Burgemeester en wethouders vnd. drs. F.G.L.L Schols, burgemeester, J.M Poels, secretaris en een Venlo, Straelseweg 23 Venray, Zuidsingel Helden, Roggelseweg 9 Broekhuizenvorst, Schoolstraat 1

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1