TT Ledenvergadering P.v.d.A. Landelijke zangwedstrijd groot succes Reilen en zeilen van RAAD EN PERSONEEL VENRAY IN HET WEEKEND INGEZONDEN Boekhandel van den Munckhof bv Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Afdeling Venray koos nieuw bestuur B. en W. antwoorden Voorlichting Gemeenteraad Personeelszaken een huis koopt U bijStienstra Religieuzen Beraad Venray VRIJDAG 7 DECEMBER 1973 No. 49 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Een kleiin aantal getrouwen hiad gevolg gegeven aan de ooproep voor de ledenvergadering van de afdeling Venray van de Partij van de Arbeid, in het gemeenschapshuis. Vooraf deed voorzitter Wiegand nog eens de voorgeschiedenis rond' de affaire Timmermans uit de doeken. Er was tussen besturslid van de Varle en de afgevaardigde iln de ge meenteraad', de heer Timmermans, een controverse ontstaan rond de bouwaffaire van het raadslid Ouden hoven. De heer Timmermans heeft gelijk gekregen nu zelfs minister Gruijters de verlening van de bouw vergunning voor de bouw van het huis met paairdenboxen terecht heeft genoemd. Het plaatselijke bestuur v.an de Pairtij van de Arbeid heeft alle mo gelijke pogingen aangewend om de ze controverse binnenskamers te houden en niet op die wijze, zoals het is gebeurd' dn de openbaarheid ite brengen, te meer waar het bestuur nimmer het beleid van hun raads- afgevaardiigde heeft afgekeurd. De heer Timmermans deed nog eens uit de doeken wat eigenlijk oor zaak geweest was voor zijn stap. Hij verweet vooral het bestuur dat hij nimmer op de hoogte was gesteld van de iegenlijke ontwikkelingen, waar van hij alleen kennis had gekregen door de loslippigheid van het be stuurslid van de Vorle. Het bestuur van de afdeling Ven ray van de Partij van de Arbeid ver klaarde gaarne dat er fouten zijn ge maakt en dat dit soort rel niet in het belang van de Partij is geweest. Wei had het bestuur bewondering voor de wijze waarop de heer Tim mermans de belangen, in de Venray- se raad heeft behartigd. Ook verklaarde de heer Timmer mans nog dat hij 8 jaar geleden uit de KVP over gestapt was naar de PvdA. Om voor die partij in de Venrayse raad te gaan was enige moeite no dig. Maar na die 8 jaar kon hij toch getuigen dat de PvdA in de Venrayse raad aanvaardbaar is geworden. Als sluitstuk verklaarde de heer Tim mermans nog „ik weet geen betere partij dan de PvdA en zal niet uit de partij treden, wel uit de plaatselijke politiek. BESTUURSVERKIEZING De heer Wiegand werd b'ij enkele kandidaatstelling tot voorzatter her benoemd, terwijl datzelfde eveneens gebeurde met de penningmeester van de Vorle, ook deze had geen te genkandidaat. Secretaris Sjef Snij ders had wel een tegenkandidaat en deze (de heer Rasters) werd met 12 stemmen gekozen, de heer Snijders kreeg maar 4 stemmen. Het bestuur werd verder aange vuld met die dames Hensing-Lemssen en mevr. de Klerk, de heren P. de Wit, Konings en Woltger. Het lid' van de Tweede Kamer, Martien Koniings, bracht de heer Timemrmans nog dank. Hij had be wondering voor de wijze waarop de heer Timmermans 8 jaar geleden het socialisme in Venray had geïntrodu- cered. De heer Koning betreurde in hoge mate hetgeen gebeurd was en had begrip voor het besluit van de heer Timmermans, maar had tot zijn vreugde vernomen, dat hij niet voor het socialisme verloren was. Als opvolger van de heer Timmer mans in Venrays raad zal de heer Hensing worden beëedigd. Over de lljstsamenstelMng van de PvdA voor de komende gemeenteraadsverkie zingen werd geen woord gerept. MARTIEN KONINGS Genoemd Tweede Kamerlid hield een 'inleiding over de ruimtelijke or dening in Noord Limburg. Zijn in leiding getuigde van een goedle ken nis van die problematiek en ook van kennis van zaken op dat terrein dn onze rqgio. Hij stelde dat men in het algemeen te lichtzinnig met de ruim te omsprong en dat meldingen van deze feiten ontbreken er nog veel in de regio. De Swolgenise heide zaïl wel niet doorgaan, nu het advöes van de planologen afwijzend is, al heeft het recreatieschap Peel en Maas een po sitief advies uitgebracht. Jammer vond de inleider dat de besluitvorming in het recreatieschap niet openbaar ós. Ook dat noemde hij een kritisch punt. Want hier kan men achteraf eerst beoordelen en heeft men verder geen inspraak. 'Dat er van alles kan in de buiten gebieden of meldingsgebieden zijn, dat blijkt wel door het verlenen van vergunningen voor 90 bungalows in De Venrayse zang- en kleur kana- rievereniiging „De Huisvriend" heeft de spits afgebeten om een tentoon stelling van kanaries te organiseren, anders 'dan de kwekers tot nog toe gewend zijn. Er werden vroeger ge westelijke en Landelijke wedstrijden georganiseerd voor kleurkanairies, parkieten, exo>ten en bastaarden. Bij die tentoonstellingen was ook het onder-deel zang, maar werd toch voornamelijk gelet op de kleur schakeringen. Al lang bestond de wens van verschillende kwekers onder aanvoering van de Venrayse deskundige, de heer Koster, om ook eens alleen de zang te beoordelen. „De Huisvriend" onder aanvoering van genoemde heer Koster en voor zitter Jan Arts, heeft met de steun van vele leden nu een dergelijk evenement georganiseerd en zoals de kweker, de heer Kapelle uit Rotter dam, het namens de 'kwekers wiist te zeggen: „Ga zo door, de spits is afgebeten. Volgende keer geen 500 vogels, maar 1500. De organisatie wa sperfect, wij komen graag terug." En dat het verschillende prijs winnende kwekers ernst was, be wezen zij door de door hen gewon nen bekers terug te schenken aan De Huisvriend om de gewonnen prijs volgend jaar weer als inzet te ge bruiken. Die landelijke voorzitter kon jam mer genoeg móet aanwezig zijn op de prijsuitreiking en Met zich vervan gen door de gewestelijk voorzitter, de heer W. van Homemrieh uiitt Kerkrade. Ook hij zag in de vorm van deze landelijke wedstrijden een goede ontwikkeling. Hij had alle lof voor het initiatief van de heer Kos ter. Het speet hem dat niet meer kwekers uit Limburg hadden inge zonden. Hij was er echter van over tuigd dat het volgend jaar meer Limburgse kwekers gewonnen zou den kunnen wonden voor de lande lijke zan'gwedstrijden. OFFICIËLE OPENING i Was vrijdag bij de officiële ope ning weinig belangstelling, zaterdag was het een komen en gaan, maar vooral van luisteren naar de tech nische uiteenzettingen van de keur meesters. Voorzitter Arts kon drs. F. Sehols en de beschermheer dr. W. Kreemer bij de opening begroeten, alsmede vele leden. Zaalhouder van den Munckhof werd bedankt voor rijn medewerking, evenals het tentoon stel! ingsbestuur en de leden, waar van er verschillende zelfs verlof dagen hadden opgeofferd. Hij wees er op dlat deze landelijke wedstrijd een nieuw initiatief is, dat ook voor de landelijke bond van betekenis is. Burgemeester Schols kon met ge zang op de achtergrond rijn officiële openingstoespraak 'houden. Hij vertelde met veel plezier de tentonstellöng te komen openen. Dit soort tentoonstellingen geeft een goede indruk van het beoefenen van een waardevolle hobby. Nu kan men genieten èn van de rijke kleurscha keringen der vogels èn van de zang. Hij had bewondering voor de orga nisatoren die bannen een maand tijd twee tentoonstellingen durfden te organiseren. Na de officiële opening werd bur gemeester 'Schols rondgeleid, over de tentoonstelling en als slot werd in het keurkamertje een proeve van bekwaamheid afgelegd door 4 prijs- gekroonde vogels, waarbij de heer Koster zorgdge voor de deskundige uitleg over de vele rollers, knorren, schokkelen en kloken, hol-, kling en waterrollen of hoe ze ook mogen heten. het Roekenbos en de aanleg van de golfbaan te Geysteren. Zijn de ge meenteraden in Noord Limburg, zo vroeg hij zich af, wel dn staat voor het voeren van een goed ruimtelijk beleid? Alleen in Venray hebben de raads leden een politieke achterban, maar hoe is dat in de .andere gemeente raden. Wijzigingen kunnen er alleen komen als landelijke politieke groe peringen aan de gemeenteraadsver kiezingen zullen gaan deelnemen. Veel gemeenten in Noord Limburg voeren een slecht ruimtelijk beleid en kunnen rustig een voorbeeld ne men aan Venray. Persoonlijk 'is die heer Koniings voorstander van gewestvorming. Voor Zuid Limburg moeten er drie gewesten komen, in Noord' Limburg vier. Noord Limburg moet een stukje Brabant er bij krijgen. De heer Konings meende verder dat Venray op de goede weg is met rijn dorps- en wijkraden meer be stuurlijke bevoegdheden te geven met eigen middelen en mogelijkhe den. De kerkdorpen behoeven z.i. niet uit te 'groeien, mits de eigen bevol king daar kans krijgt om een huis te bouwen. Ged. Staten zullen echter hardier moeten gaan optreden tegen de ont grondingen en de agrarische bestem mingen. GAS Hij zegde gaarne een onderzoek toe hoe het kan dat Obragas en de gas- voorzaiening Peelland goedkoper kan zijn en dat deze ook de aanleg ver zorgt in de superonrendabele gebie den. De heer Konings was tegen bouw van bejaardenwoningen in de klei ne kernen, wel voor de bouw van kleine woningen op die kernen. Vanuit de maatschappij visile be zien, mogen de wijk- en dorpsraden wel een politieke kleur hebben. DRIE GEWONDEN BIJ BERUCHTE KRUISING Op de kruising Deumeseweg Midden Peelweg vond wederom een verkeersongeval plaats, waarbij drie gewonden te betreuren waren. De 35-jarige bestuurder van een per sonenauto A. W. uit Cuyk verleende geen voorrang aan de personenauto, bestuurd door de 29-jarige G. v. L. uit Venlo, welke over de Deumese weg reed. Bij de botsing werden uit de eerstgenoemde wagen drie per sonen min of meer ernstig gewond, zodat overbrenging naar het Ven rayse ziekenhuis noodzakelijk werd geacht. Het waren de 31-jarige echt genote van de bestuurder mevr. A. W.-M. uit Cuyk, de 26-jarige mej. M. M. urit Cuyk en de 4-jarige jon gen M. W. uit Cuyk. Beide auto's werden vrijwel totaal vernield. 9 DROOGSTAANDE KOEIEN ONBESCHUT IN WEILAND Venrays politie maakte zondag procesverbaal op tegen de landbou wer C. uit Horst,- welke in een wei land te Oostrum 9 droogstaande koeien had lopen, welke tijdens de vorst van meer dan 10 graden geen beschutting hadden, terwijl door de sneeuw de dieren onvoldoende voed sel hadden. De dierenbescherming verzoekt nogmaals dat tijdens sneeuw en vorst gelet zal worden dat vee niet onverzorgd in de weide loopt. EERLIJKE VINDER Zelfs in koopparken lopen nog eerlijke vinders rond. Dat onder vond een Vierlingsbeekse mevrouw, welke in een Venrays kooppark een bankbiljet van 100 gu'lden had ver loren. Zij deed aangifte bij de po litie welke tot haar verrassing al mededeling had ontvangen dat een kind van de familie van den Beuken dit biljet had gevonden. Vermeldenswaard is, dat de Vier lingsbeekse mevrouw een groot ge deelte van het bankbiljet aan de eerlijke vinder ter hand stelde. GESLIPT Op de Deumeseweg ter hoogte van de Provinciegrens slipte de per sonenauto, bestuurd door de 21-jari- ge H. A. uit Venray in een daar ter plaatse flauwe bocht. Via het ram men van een bermpaaltje kwam de auto in een greppel terecht. De auto werd minder ernstig beschadigd De- bestuurder liep geen letsel op. NOG GEEN CROSS-BAAN, WEL NIEUWE TENNISBANEN Naar aanleiding van dit artikel in Peel en Maas van 23 november j.l. voel ik mij gedwongen te reageren op een uitspraak gedaan door het recreatieschap. Een citaat uit bo vengenoemd artikel: „het recreatie schap mede om adsies gevraagd, is er niet heel erg gelukkig mee, vraagt rich zelfs af of deze aard van sport niet discutabel isetc. etc. Uit deze opmerking is op te ma ken dat het recreatieschap helemaal niet zo gelukkig 'is met deze „aard" van sport. Men zou het liefste de moto-cross maar in de doofpot stop pen. Misschien mag ik het recreatie schap, dat waarschijnlijk meer ge charmeerd zal zijn door de tennis sport, enkele cijfers noemen voor het geval zij in discussie gaan. Tijdens de georganiseerde moto- crosses in Venray dit jaar, kwamen o.a. op 6 mei 6.000 toeschouwers en op 1 jui „slechts" 10.000 toeschou wers kijken naar deze „aard" van discutabele sport. Het zou te ver voeren, voor het recreatieschap, om een lezing te gaan houden over de sport die moto-cross heet. Het re creatieschap moet ook weten dat de jongens die aktief zijn in d'e moto- cross zich veel moeben ontzeggen om deze, toch niet goedkope, sport te kunnen beoefenen. Verder is het misschien nog vermeldenswaardig, dat de mtorsprt in Nederland op de tweede plaats staat, achter het voetbal. Ik dacht dat dit ook wel wat met recreatie te maken had- Dat er bomen gekapt wórden en asfaltwegen aangelegd worden in natuurgebieden t.b.v. partikuliere woningbouw, schijnt dit recreatie schap geen bezwaar te vinden. Wat denkt men dat het wild op deze plaatsen dóet, of gelooft men nog in het sprookje dat de konijn tjes en haasjes bij deze mensen uit de hand komen eten? Ik zou derhal ve het recreatieschap een advies willen geven n.l. als er weer eens een motocross-wedstrijd in Venray is, wandel dan met uw gezelschap eens door de mooie natuur van Ven ray binnendoor naar „Janslust", al waar U dan eens moet proberen te recreëeren tijdens het aanzien van een mooie sport, samen met zo'n 5 tot 10.000 andere recreanten. Als U het geluid' te hard vindt, stop dan watjes in uw oren, het wild kruipt in him holen, en geniet of althans bekijk de stuursmanskunst en de behendigheid van deze jongens op hun motoren. Als de wedstrijd' as afgelopen, (dit kunt u zien als de zwart-wit geblokte vlak valt), doet U de watjes uit uw oroen en als U dan goed kijkt, ziet U de haasjes en konijntjes weer uit hun holen ko men om „hun" spel weer te begin nen. Zij hebben 'een rustdag gehad, terwijl de mens zich kon ontspan- Tot slot vraag ik me af of de moto- cross in Venray ook niet een stuk Venray-promotion is. Dit woord ne men we toch zo graag in de mond. Ik heb al veel malen onze burge meester de motocross-wedstrijden horen openen. Ik heb uit zijn mond' nog nooit gehoord, dat de motocross discutabel is, integendeel hij noemt het een mooie sport en blijft meestal ook de hele wedstrijd. Moto-cross dis ook voor zeer velen recreatie, derhalve moto-cross moet in Venray blijven. P. D. Antwoord van de redaktie: Schrijver dezes haalt nog al wat dingen al dan niet met opzet door elkaar. Waar in de gemeente lijke commissie over gesproken werd, was een motocross oefenbaan. Dat as iets anders dan een wedistrijd- baan, waar een of twee weekends per jaar op gereden wordt, al dan nóet in aanwezigheid van de burge meester. Dat is punt 1. Punt 2 is het geen uitspraak van het recreatieschap dat motocross 'n discutabele sport is, doch zij heeft dót aangehaald juist uit kringen van motocrossers zelf, waarin men zich wel zorgen maakt dat deze sport in plaats van agressiviteit af te reage ren, die juist oproept en ook zelf vraagtekens zet of daarmede de verkeersopvoeding en de zelfdisci pline niet in gevaar komt. Punt 3 iis het een zaak van een gemeenteraad en niet van een re creatieschap om bestemmingsplan nen te maken, dus te beslissen of bo men gekapt worden en wegen wor den aangelegd in een natuurgebied, zoals schrijver stelt. Punt 4 is dat als een recreatie schap naar haar oordeel gevraagd wordt zij dat oordeel moet geven op By het hoofdstuk bestuurlijke organisatie benadrukken B. en W. cok nu weer dat ze gewestvorming noodzakelijk vinden om de voortgaande ontwikkelingen goed te kunnen begeleiden. Ander zijds is ook een binnengemeentelijke decentralisatie noodzakelijk via dorps- en wijkraden. De ervaring die men via de dorps- en wijkraden op doet geven aan de ze instituten een bepaald gestalte en inhoud eneilgen verantwoorde- lijikheid. De vereniging van Neder landse gemeenten is een discussie nota aan het opmaken over deze ma terie en bij het verschijnen daarvan zal de raad alsmede de wijkraden zelf daarover nog kunnen praten. Ook bevestigt B. en W. dat ze al het mogelijke zal doen om te komen to,t een zo juist mogelijke voorlich ting. Dat ze daarbij ook Peel en Maas inschakelt, komt, omdat ze geen goedkopere, regelmatigere en duide lijkere wijze kent. Verder wijst het college op haar nieuwsbrief, op de ideeën- en inspraakbus „Antwoord nummer 5" en haar voorlichtings bureau (waarin overigens voor VW geen plaats is.) Dat de raad slechts een contro lerende funktie heeft (Drs. BETE- RAMS) ontkent het college. De raad heeft zeke,r nog een beleidsvormen de en beleidsbepalende funktie, ze ker op middellange en de lange ter mijn. Als een der sterkste bewijzen noemt het college o.m. de begro- tingsbesehiouwiimgen. De wens van MEVR. POELS om gezamenlijk met andere raden uit de regio bepaalde onderwerpen te bespreken, is voor het college aan leiding deze kwestie eens met de andere colleges op te nemen, waar mede rij reeds persoonlijk kon takt heeft. Of men de comit'-generaalverga- deringen openbaar moet maken (Drs DEN BROK) betwijfelt het college. Deze dienen voor informatie van de raad en bespreking van beleidsvoor nemens, die niet altijd direkt op straat kunnen komen. Het feit dat de peis hierbij toch al tegenwoordig is, zorgt, dat als later gepubliceerd kan worden, de pers volledig op de hoogte is. Een vragenuurtje vooraf aan de raadsvergadering en zonder zich aan Grotestraat 28 - Venray grond van milieu- en natuurbescher ming. Al die fraaie schilderingen van de schrijver nemen -niet weg dat aan leg van een dergelijke oefenbaan voor een minimum aantal mensen i.e. de crossers, een maximum aan tal andere mensen geluidshinder kan geven. Daarop is geattendeerd en dat hoort tot de taak van het schap. De uiteindelijke beslissing is aan de raad, die ook het laatste woord heeft over al dam niet aanleg van tennisbanen. de agenda te storen (Drs. DEN BROK) komt niet in Frage. De inlichtingen, die het publiek op die manier aan de weet wil ko men, kan ze op een andere marnier ook krijgen. Over het vragenuurtje an-sich kan met de raad nog verder overlegd worden. Of men de raads vergaderingen in de toekomst in de foyer van de schouwburg moet hou den is een zaak, die de raad zelf be slissen moet, na overweging o.m. van de kosten. De openbaarheid van de commis sies is een zaak van de commissies zelf. Tot heden hebben alleen jeugd- en sportzaken daar behoefte aam. B. en W. blijven bij hun aankon diging dat er een onderzoek zal wor den ingesteld naar de funktiewaar- dering bij het personeel. Opbouw '70 had nog al wat vraagtekens gezet bij de organisatiestructuur en krijgt wijdl'opend en uitvoerig antwoord. Daarin wordt nog eens verteld dat men op het Venrayse gemeentehuis 13 afdelingen kent, die zijn samen gebracht in 3 hoofdafdelingen. De hoofden van deze afdelingen met burgemeester en secretaris vormen de kleine staf, die wekelijks verga dert. Vervolgens vormt de kleine staf met de hoofden van de afdelin gen en de politie de grote staf, die ook weer geregeld overleg plegen. Dit maakt een flexibele organisatie mogelijk met een goede interne com municatie. Mede in antwoord op de vragen van VAN VALKENGOED merkt het college op, dat voor de opbouw van de afdeling personeelszaken hulp van buitenaf niet gemist kan wor den, o.m. bij inventarisatiewerk zaamheden en invoering van tech nieken en systemen. Men zal attent blijven dat deze „budten-men9en" miet blijven „han gen". Of de bond' van Nederlandse ge meente-ambtenaren eventueel een afgevaardigde krijgt in de commis sie van overleg, ligt ook aan het aan tal leden, dat'zich hierbij aansluit. Men heeft alleen maar willen wij zen op dit feit voor de toekomst. STIENSTRA Venray Op maandagavond 10 december om 8 uur, is er voor de Religieuzen in de kapel van het St Elisabeth- riekenhuis een Adventsoverweging. Het thema van deze overweging is: „Advent, Kerstmis, Verwachting, Geboorte." Br. Arnold Miermans o.f.m. zal hierover spreken. De omlijsting door lering, gebed en gezang, wordt verzorgd door een kontaktgroep van de Religieuzen. Na dit samenzijn er er gelegenheid voor een kopje koffie, in het kloos ter van de Zusters van het zieken huis, te gebruiken.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1