Venray op Kultuurbeurs te Kleef REVALUATIE treft de land en tuinbouw hard... Houd uw snelheid intoom! Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Paniek rond een grammofoonplaat Kiubhuiswerk De Klodders ANJER-LOTERIJ VRIJDAG 19 OKTOBER 1973 No. 42 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) ZEER GOEDE PRESENTATIE VAN „LIMBURGS VEDEL-ENSEMBLE" Op grond van zijn kwalitatief goe de prestaties werd het Limburgs Vedel-ensemble Venray onder lei ding van de heer Louüs van den Hoonaard directeur van Venray se muziekschool uitgenodigd voor deelname aan de Kulturbörse te Kleef op vrijdag j.l. In de Kleefse Stadthalle waren die dag vijfenveertig Nederlandse en Duitse beroeps- en amateurgezel schappen vertegenwoordigd om zich te presenteren aan theaterdirecteu ren en impressariaten van 'beide zij den van de grens. Het doel van deze cultuur beurs was niet in die eerste plaats om con tracten af te sluiten voor het sei zoen 1974-1975, maar wel om con tacten te leggen, welke uiteindelijk zullen kunnen resulteren in contrac ten. Het Limburgs Vedel -ensemble, dat enig is in zijn soort en drie jaar ge leden door de heer v. d. Hoonaard werd opgericht, was een van de dciie amateuirgezelschappen in het geheel van overwegend beroeps, muziek-, toneel- en balletgezelschappen. Van Nederlandse zijde waren o.m. vertegenwoordigd: het Kernensemble Amsterdam, Concertino, Arnhem, grote orkesten zoals het Brabants Orkest, hst Gelders Orkest, het Over ijssels Orkest en het Gronings Or kest; cp het gebied van ballet het Soapincballet en het Nationaal Bal let; grote en bekende toneelgezel schappen en impressari'aten. Het voor de meerderheid uit jeug dige amateurs bestaande Vedel ensemble heeft zich in Kleef uitste kend gepresenteerd. Niet in het m'inst -door de smaakvolle en in het' oog springende wijze van stand- inrichting, masir zeker door de aan bieding van de „akoestische folder", bestaande uit een grammofoonplaat met zes werkjes en een totale speel- duur van bijna een kwartier in stereo-mono. De opnamen hiervoor zijn gemaakt in Studio Venray van de heer Jan Theelen. Deze grammo foonplaat werd door muziekkenners met grote waardering ontvangen. Gesteld werd, dat de plaat van dit amateurgezelschap „met een spor tief muzikaal gehoor mag worden beluisterd, temeer omdat het Lim burgs Vedel-ensemble in feite een zaam staat iin het veld van beroeps musici." Voordat vrijdagavond de culturele vertegenwoordigers officieel in het Kleefse raadhuis werden ontvangen door de Nederlandse ambassade in Bonn werd kcllektief de balans op gemaakt van deze Kulturbörse, waarbij bleek, dat Venray zich bij zonder goed1 had weten te „verko pen". In totaal waren door alle 45 gezelschappen 100 contacten gelegd, waarvan het Vedel-ensemble er niet minder dan acht voor zijn rekening nam. De heer v. d. Hoonaard is er bovendien van overtuigd, dat onge twijfeld ook gepresenteerde good will nog lang voor het ensemble zal blijven doorwerken. Op dit moment is hij al zeker van een internationale radio-aanbieding voor Nederland en Duitsland. Zaterdag a.s. worden in Hilversum opnamen gemaakt voor een AVRO-uitzending. Dat Venray door deelname aan de ze beurs weer even aan de weg heeft getimmerd, bleek vrijdagavond toen de Venrayse stand in twee nieuws uitzendingen van de Duitse televisie in het beeld werd gebracht. Direct na het verzoek om deel te nemen aan de Kultur börse te Kleef door het Lim burgs Vedel-ensemble Venray, werd het idee geboren zich te presenteren met een „akoes tische folder" in de vorm van een stereo-mono-grammofoon plaat. In Venray bleek zoiets niet moeilijk te zijn omdat de heer Jan Theelen, de directeur van Studio-Venray zich on middellijk spontaan achter de realisering wilde zetten, on danks de ongewoon korte tijd van voorbereiding. Met eindeloos geduld wer den de opnamen gemaakt, om dat men zich op bet stand punt stelde een goede plaat te moeten maken van een ama- teurgezölschap, die behoorlijk zou kunnen wedijveren met platen van beroepsmusici. Aan de Venrayers heeft het niet gelegen, want in een weekend waren de opnamen puntgaaf voor verdere bewerking ge reed. Intussen werden verschillen de instanties aangeschreven om de uitgave van de plaat financieel mogelijk te maken. De gemeente stelde zich garant en de Boerenleenbank Venray was de eerste, die een finan ciële bijdrage leverde. Woensdag vóór de beurs brak de paniek lesVan de platenperserij kwam het alarmerende bericht, dat de matrijs was gesprongen, en dat het er niet naar uitzag,, dat de plaat vrijdag klaar zou zijn Donderdag werd meegedeeld, dat er alles aan zou worden ge- ciaan in nachtwerk. Zonder tegenslag mocht gerekend wor den op vrijdagmorgen half 9. Een pijlsnelle bode zorgde er uiteindelijk voor, dat klokslag tien uur de grammofoonplaten in Kleef aanwezig waren Op de plaat zijn werken te beluisteren van J. de Prez, B. Buns, Ch. Wesley, H. Isaac, J. S. Bach en J. Haydn. De plaat is verkrijgbaar aan de Venrayse muziekschool voor de prijs van 9.75. De baten zijn bestemd voor het iinstru- mentènfonds waaruit de bouw van „eigentijdse" instrumenten wordt bekostigd. Dhr. v. d. Hoonaard biedt burge meester Schols de eerste grammo foonplaat aan van het Limburgs Vedelensemble. Op maandag a.s. wordt begonnen met het kiubhuiswerk „De Klodders" in dJa kelder van de Coninxhof- school in Veltum. Ingang Goudsmid straat. Iedereen kan vrij de clubs van de eigen leeftijd bezoeken, mits vooraf opgegeven bij: Hr. Ter Beek, Rochussiraat 26, tel. 2839 of Hr. Stappers,Pettenmaker- straat 6, tel. 4392. Maandagavond 6.30 - 8.00 uur: 9-10 11 jaar Dinsdagaovnd 7.00 - 8.30 uur; 12 - 13 - 14 j aar Woensdagmiddag 2.00 - 3.30 uur: 6-7-8 jaar Donderdagavond 6.30 - 8.00 uur: 9-10-11 jaar Vrijdagavond tijd nader te bepalen: vliegtuigbouwclub. Zaterdagmorgen: 10.00 - 11.00 uur: 6-7-8 jaar Het zit onze boeren kennelijk niet lekker, de revaluatie van de gulden. Als een van de grootste exporteurs van ons land mogen ze dan misschien we! hardere guldens ontvangen, maar als daar in eigen land te weinig compensatie tegenover staat, dan betekent dat alleen, dat je gewoon minder „vangt". Of zoals een van de deelnemers aan de jongste kring-vergadering het uitdrukte: „Onze portemonnaie ligt al het hele jaar buiten, maar nu ligt ie nog wat meer op de tocht Zo'in 150 boeren gaven van die on gerustheid uiting op een openbare kringvergadering in de Ruif in Oirlo. Voorzitter Joh. Loonen mocht dan wel uitdrukkelijk stellen dat deze bijeenkomst niet bedoeld was als een protest-vergadering, maar meer als een voorlichtingsbijeenkomst, maar dat wil niet zeggen, dat men een blad voor de mond hield. De voorzitter N. Huytz en de se- kretaris van de LLTB drs. P. Coene- mans waren hoogst persoonlijk der- zelve verschenen om die voorlichting te geven. 130 MILJOEN is de rekening, die de boeren gepre senteerd krijgen bij de revaluatie van enze gulden. De heer Huytz tel de aanwezigen netjes voor dat men voor b.v. de granen 11-miljoen min der zal ontvangen dan vorig jaar. En dat in een markt, waarin schaar ste heerst en waarin de weireldprijs aantrekt. Bij suikerbieten zal men 9 miljoen guldens minder in de beurs krijgen en de zandaardappel vooral zal een heel stuk onder de prijs doorschieten. Bij de melk ging er aanvankelijk zelfs 2 cent per kilo vanaf, zonder dat er enig overleg gepleegd was en het Landbouwschap heeft ,al met de vuisten op tafel moeten slaan om dat terug te kunnen schroeven tot 0,6 cent. Dat alles tókt dus nog al aan, zelfs met een compensatie van 2°/o B.T.W., die men nu terug kan vorderen, maar zoals wel uit de vergadering bleek nog steeds niet terugbetaald wordt. Nu zullen ook de land- en tuin bouwers niet ongenegen zijn om hun deel bij te dragen tot de inflatie- bestrijding, maar men heeft wel het gevoel, dat hier met de botte bijl ge hakt is. Men is op de eerste plaats boos om de becijfering, die de minister van financiën op tafel heeft gebracht. Daarin stelt dóe doodleuk, dat de land- en tuinbouwers zelfs nog 2°/o meer inkomen krijgen in 1974, waar mee ze dan mooi in het gelid lopen met de rest van het land. Maar niet alleen de becijfering van deze minister heeft de nodige haken en ogen, dcch men wil ook -nog zien dat het in het komende centraal ak koord de rest van Nederland kan be perken tot 2%. Getuige de stemming op deze vergadering gelooft daar geen mens in. Op de tweede plaats waagt men zich af, waarom men dn ons land de compensatie zoekt in de teruggave van de BTW tot april van het ko mend jaar, terwijl in Duitsland', waar men meer met dit bijltje heeft ge hakt, heffingen aan de grens en an dere maatregelen voor compensatie zorgden. Op de derde plaats is er in. de land bouwbegroting ook al het een en an der gebeurd, dat voor b.v. de vee houders niet zo prettig is. Ondanks het feit dat de vorige minister de zuivel, de opslag voor boter en melk voor minstens drie jaren garandeer de, is dat nu maar geschrapt. „En dat spelletje alleen kan me op 2 cent per kilogram komenaldus een ver ontwaardigde veehouder. Het mag waar zijn dat nu eindelijk de arbeidl van de vrouw beter ge waardeerd wordt, de oude dagsvoor ziening voor de boer wat beter uit de bus is gekomen en de investe ringsaftrek er weer is, doch de in flatie-correctie is verdwenen, het schijven-tarief lager gesteld en de vermogensbelasting is weer opge schroefd. En dat zijn al bittere pil len voor land- en tuinbouw, die nu nog eens extra klappen krijgt. En op de vierde en laatste plaats vraagt men zich af, waarom hier geen overleg vooraf mogelijk was. De heer Huytz liet er geen twijfel aan bestaan, dat de compensatie voor de land- en tuinbouw onvol doende is. De moeilijkheid is dat die voor die verschillende onderdelen anders ligt. Volgens hem krijgen de gegarandeerde produkten harde klappen en zal het voor de vrije pro dukten wat minder ernstig worden. Maar juist de moelijkheid van deze materie is voor de LLTB de reden geweest om zich niet aan te sluiten bij allerlei wilde akties, die b.v. al •in het noorden gevoerd zijn, maar te komen tot exacte berekeningen, die als sterke argumenten op tafel kunnen worden gel6gd bij de rege ring. VoUgens hem is het Landbouw schap daar duidelijk attent op, heeft bij die melk al iets kurrnen bereiken en zal in verdere gesprekken de be trokken ministers kunnen overtuigen van hun ongelijk. Blijkt men in rede lijk overleg met sterke argumenten de regering niet te kunnen overtui gen dan heeft men recht en reden om inderdaad met andere maatrege len te komen DEZE LAATSTE STELLING had ook secretaris Coenemans naar veren gebracht in een intervieuw met een Limburgs dagblad. Dit in tervieuw is volgens deze secretaris nogal verminkt overgekomen, zodat vele boeren het hem zeer kwalijk hebben genomen. Hij verweerde zich staande deze vergadering dat hij al leen bovenstaand standpunt van het dagelijks bestuur naar voren had ge bracht en dat hij het betreurde dat verschillende land- en tuinbouwers uit het geschrevene in de krant ver keerde kcnklusies hadden getrokken. Hij bleef er bij, evenals het bestuur, dat men eerst moest proberen in dat reëel overleg met sterke berekenin gen de regering te overtuigen. De vraag rees levensgroot op deze vergadering of deze rode regering wel te overtuigen zou zijn, nu de ■stoel van Minister van Landbouw leeg kwam. De heer Huytz hoopte dat men een KVP man van formaat op dde plaats zou krijgen, .sprak zich zelfs uit voor dr. nr. H. Mathot, direkteur Cehave te Veghel op die zetel, want an ders Maar toen zat men al midden 'in de politiek. Men kwam tot de konklusie dat de KVP tot nu toe nog altijd de beste verdediger van de land- en tuinbouw is geweest, al had men lie ver gezien dat ook uit die hoek de motie Kruiisinga was gekomen, die deze regering uitdrukkelijk de op dracht geeft de inkomens van die landbouw en de middenstand geen geweld aan te doen Maar weer terug naar de eigen regio. Uit de rondvraag bleek al dat men in de rundveesector niet bepaald gelukkig is met de abnormale lage prijzen, dat men bij de varkens al last heeft van de lagere export-prij zen en dat bij de slachtkuikens de prijs al 3 cent per kg. gezakt is. Voeg daarbij de enorme rentelast, de voer- prijzen, die feitelijk moesten dalen, maar nog steeds niet zo ver zijn en de gevolgen van de grote droogte, dan is het duidelijk dat men hier niet gelooft aan een 2% inkomen-verho ging voor 1974, maar eerder gelooft het kind van de rekening te worden. En zowel voorzitter als secretaris der LLTB kregen op hun hart ge bonden om in reëel overleg te pro beren de onweersbui over te laten trekken, want anders wordt er op de komende algemene vergadering van de LLTB op 14 november door de boeren aan de bel getroken en gaat men het kamend jaar tot hardere ak ties over. „Werknemers l'eggen, als zij him zin niet krijgen, het bijltje er bij neer", zo merkte een landbouwer verbitterd op, „laten wij, nu we het knide van de rekening dreigen te worden ,dat voorbeeld maar volgen. Dat schijnt zie vorig jaar het enige argument te zijn, waarnaar die club den Uyl luistert Maar zover is het nog niet. LLTB en Landbouwschap kunnen bij de nieuwe minister proberen die 130 miljoen aanzienlijk terug te draaien. Zo niet dan gaan ook de boeren van de kring Venray kennelij k op de bar ricaden. Deze week is traditiegetrouw die jaarlijkse Anjerloterij Limburg van start gegaan onder het motto: „Vóór en dóór de culturele verenigingen in Limburg". Gaarne doe ik wederom een be roep op Uw zo gewaardeerde mede werking om deze Anjeraktie 1973 tot een sukses te maken. Zowel door medewerking te ver lenen aan die lotenverkoop als door Dinsdagavond 7.00 - 8.30 uur: het Anjerfonds Limburg! het kopen van Anjerloten steunt U burgse culturele verenigingen, die door hun muziek, zang of toneelspel of door hun zorg voor de volksont wikkeling en de jeugd zveel bijdra gen voor de volkscultuur in Uw eigen stad of dorp. Gedachtig het devies van het Prins Bernhard Fonds en de Anjerfondsen „Tua Res Agitur" „Het gaat om Uw zaak" zullen naar ik hoop voor het eerst dit jaar met aller inspanning moet zulks toch mogelijk zijn alle 125.000 loten van de An jerloterij Limburg 1973 hun weg naai de Limburgse bevolking vinden! De Voorzitter van het Anjerfonds Limburg, Mr. dr. Ch. J. M. A. van Rooy, Commissaris der Koningin in de provincie Limburg

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5