Gevestigde ondernemers worden gehoord bij het nieuwe centrumplan... KERMIS 1973 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De nacht van Schots „TONI BOLTINI" VRIJDAG 17 AUG. 1973 No. 33 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct por mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bq vooruitbetaling) Het toekomstig winkel-areaal en de nieuwe verbindingsweg tus sen Jerusalem en Grote Kerk, waren de twee discussiepunten van de hoorzitting over het nieuwe centrumplan. Een hoorzitting, die onder grote belangstelling liefst zes uren duurde in een (te) warme schouwburgzaal. De voornaamste toezegging, die uiteindelijk uit de bus kwam was dat de zelfstandige ondernemers een stem zullen krygen bij de totstandkoming van het nieuwe centrumplan. AANPASSEN Burgemeester Schols, die de lei ding van deze mammoet-vergadering had, had in zijn -inleidend woord ter dege rekening gehouden met reeds eerder te berden gebrachte op- en aanmerkingen. Die betroffen in feite de volgende punten: a. de uitkomsten van het jongste rapport van het Centraal Instituut voor 'hot midden- en 'klein bedrijf over de tot 1985 benodigde win keloppervlakte wijken belangrijk af van die, welke bij het centrum plan zijn gehanteerd. b. Men heeft geen bezwaar tegen reservering van het grondstuk tussen Schoolstraat en Deken Thielen-straat ook voor toekomsti ge winkelbouw, miits goed gefa seerd en mits er rekening wordt gehouden met de uitgroei van de Schoolstraat tot winkelstraat. c. De inschakeling van een project- ontwikelaap op dit moment, kan oorzaak zijn, dat die fasering versneld wordt in een onverant woord tempo. Hij stelde dat hét nieuwe cen trumplan een poging is om het cen trum van de gemeente aan te pas sen aan de groei van deze gemeente. Dat betekent uitdrukkelijk dat men geen nieuw centrum gaat maken naast het oude, doch dat men het oude gaat uitbreiden tot een cen trum, waar het plezierig is te ver toeven. Daarbij moeten de nodige be langen worden afgewogen. Men zal er op moeten letten, dat het verkeer zich goed kan afwikkelen, men zal naast wlnlkels ook andere centrum gebouwen en zelfs woningen moeten toelaten, opdat dit centrum ook 's avonds leefbaar is. En men zal de belangen van de winkelier even goed moeten behartigen als die van de consument. Hij persoonlijk was niet zo bang, dat een nieuw centrum zaken uit de oudere winkelstraten zou wegzuigen. Die zich daarin vestigt, zal aan marktonderzoek gaan doen en heeft bovendien aardig wat kosten op zich te nemen, die hem tweemaal zullen doen bedenken. Hij stelde duidelijk dat er nog geen overeenkomst is met een projékt-omt- wikkelaar. Zulks is trouwens een zaak van de raad. Doch men heeft hem inderdaad ingeschakeld omdat dit een instantie dö, die de nodige er varing en know-how op dit terrein heeft en commerciële kontakten kan leggen. riij onderstreepte nog eens dat dit nieuwe centrumplan geen strop voor de gevestigde winkels gaat worden, maar wel een raamwerk, waarbinnen zich een redelijke ontwikkeling kan voltrekken. Hij zegde uitdrukkelijk toe dat hij en het college over deze zaak graag met -de zelfstandige on dernemers van gedachten wil wisse len en dat zij in een commissie ad hoc en in de plan-commissie een eigen inbreng kunnen (blijven) ge ven, bij de ontwikkeling van dit plan. DE TECHNISCHE KANT J van het plan werd aan de vergade ring uiteen gezet door de ontwerper Ir. Magry. Voor zover we zulks nog niet publiceerden kwam hieruit naar voren, dat het in het nieuwe gebied tussen Deken Thileenstraat en de Schoolstraat duidelijk de bedoeling is, dat hierin ook mensen komen wo nen. Een fasering voor de totstand koming van dat nieuwe bestaat nog niet. Men moet er mee uitkomen tot het jaar 2.000. Geen bezwaar tekende de stedebouw- kunddige aan dat het industriële par keerterrein, wat men kan bereiken via de Langeweg, met een looppad verbonden wordt met het grote par keerterrein, dat gaat komen daar waar de tentoonstelling Buiten-Spel 73 gehouden werd. Het bediijfsstraat- je ten oosten van de Grotestraat mondt uit op Poststraat en Wilhel- minastraat. In de Poststraat zal de toegang hiervan overbouwd worden. Het bezwaar dat men via de Markt een doorbraak maakt naar de School straat werd weggewimpeld met de mededeling, dat het maar een poor tje zou zijn (reactie uit de zaal: noemt u een doorgang varn 6 meter nog een poortje?) en noodzakelijk om een kort loopcircuit te maken. Ook de intussen beruchte „voor- spellings-cijfers" kwamen ter sprake. De heer Koole vertelde dat deze af geleid waren uit rapporten van het L.E.I., het C.I.M.K. en van de Ver eniging van Ned. Gemeenten. Op de vraag hoe men Venray als verzorgingsgebied van Horst kan re kenen, werd er o.m. op gewezen, dat Horst voor wat de schouwburg en verschillende vormen van onderwijs betreft, ook op Venray aangewezen is. Dus waarom niet op winkelen? Maar dat waren in feite allemaal voorposten-gevechten. In het tweede deel van de avond, die men intussen tot 11 uur had weten te rekken, kwam het zwaar geschut tevoor schijn. FASERING Men vond het een vreemde zaak, dat men wel' vast hield aan de C.I.M.K. cijfers van 1969. doch die van einde 1972 (waarbij de consument aan het woord is geweest) niet aan bod laat komen. Burgemeester Schols zei dat men ternauwernood tijd heeft gehad die cijfers te verwerken. Maar hij had nogal wat bezwaar tegen de te absolute konklusies van dit laat ste rapport, waarbij het C.I.M.K. duidelijk aan de minkant is gaan zitten. Ook had hij bedenkingen te gen te absolute uitspraken t.a.v. za ken, die ook het C.I.MjK. thans nog niet bekijken 'kan. Van de :kant van het C.I.M.K. werd gesteld dat duidelijk uit de consu menten-enquête gebleken was dat de koopkrachtbinding in kern en regio relatief hoog is. Mag getwijfeld wor den of dat in een steeds mobiler wordende maatschappij zo zal blij ven? De behoefte aan een spektaku- laire toename van konsumenten trekkende bedrijven is nergens te voorschijn gekomen. ,Ten aanzien van de bevolkingsprog nose mag gesteld worden dat ook de bevolkingsontwikkeling in het ver zorgingsgebied van Venray de lande lijke cijfers volgt en nu niet eens meer boven de 2°/o per jaar uitkomt. Voeg daarbij dat het huidige wimkel- aparaat goed funktioneert, dan is de konklusie volgens het C.I.M.K. dui delijk: voorzichtig uitbreiden en zor gen dat er geen verschuivingen gaan. plaats hebben, die gevestigde bedrij ven in moeilijkhedep kunnen bren gen. Hier is nog veel over te doen ge weest, het werd zelfs een „nietes- welles" spelletje, maar duidelijkheid werd niet geschapen. Men had de indruk dat Venrays gemeentebestuur vasthield aan de door haar gepro duceerde cijfers en die uit het rap port „Winkelen in Venray" laat voor wat ze zijn. Een ander bezwaar is de fasering van het hele plan. In de bijgevoegde stukken is duidelijk leesbaar dat in de eerste fase alles gedaan zal wor den om via de weg tussen Jerusalem en Grote Kerk het stuk tussen De ken Thlelenstraat en Schoolstraat ontsloten te krijgen. In de tweede fase zullen de stra ten aangepast worden, die thans om het centrum heen lopen en als laatste komt dan een bedrijfsstraat voor de Grotestraat aan de beurt, zodat van deze straat en winkelpromenade ge maakt kan worden. „Als B. en W. zoveel gelegen is aan het oude centrum, waarom komt die dan aan het einde van de race", aldus de vraag uit de vergadering. Ook hier had burgemeester Schols een verklaring voor. De vastgestelde fasering had uitsluitend ten doel de uitbetaling van de subsidie-gelden mogelijk te maken. Den Haag kan niet alles ineens be talen, reden waarom zij om een be paalde fasering hebben gevraagd. Bij een bedrijfsstraat voor de Grotestraat speelt de subsidie een onbelangrijke rol. De snelheid, waarmede die ver wezenlijkt wordt hangt af van de medewerking van de betrokkenen, niet van de subsidies. Als Den Haag bereid blijkt dn de eerste jaren geld beschikbaar te stellen voor het ma ken van de doorbraak van de Sta tionsweg naar de Hoenderstraat, dan moet men dit dankbaar accepteren. i PLAATS GENOEG Men stelde in de vergadering dat zelfs voor de winkeloppervlakte, die in het centrumplan nodig geacht wordt, nog ruimte genoeg te vinden is in het „oude" centrum. Dat be streed de burgemeester. Hij stelde Albert Heyn als voor beeld, die in Yenray een nieuwe zaak wil bouwen, doch daarbij zul ke eisen stelt aan oppervlakte en parkeerruimten, dat men in het „oude" centrum daaraan niet te gemoet kan komen. Bovendien heeft men irn het „oude" centrum minder dwingende moge lijkheden dan in het nieuwe, waar men desnoods onteigenen kan, ter wijl men in het oude meer afhanke lijk is van de bereidheid van de be trokken grondeigenaren. Waarom men in het ene geval wel, dn het an dere niet onteigenen kan, kwam niet uit de verf. PROJEKT-ONTWIKKELAAR Ook de projekt-ontwiikkelaar kwam weer opdraven. In die zin, dat men vreeds dat die de gemakkelijkste weg zou kiezen, die thans nog vrij lege Schoolstraat zou laten liggen, oomdat verwerving misschien moei lijk is en gaat beginnen op het nog maagdelijke stuk tussen Schoolstraat en Deken Thielenstraat. In dat geval blijft de Schoolstraat een armtierig bestaan lijden. Een tweede bezwaar tegen het op treden van deze ontwikkelaar op dit moment was, dat die uiteraard zou proberen zovele zaken als mogelijk bij z'n projekt te betrekken. Wat blijft dan nog over van fasering en tem porisering? Ook hier meende de burgemeester dat men te veel schrik heeft. De pro- jekt-ontwikkelaar zal natuurlijk zijn best doen om zoveel 'als mogelijk ge- interesseerden aan te trekken. Doch die zullen eerst via een marktonder zoek praktisch de zekerheid moeten hebben, dat ze hun te investeren geld terug kunnen verdienen voordat ze aan vestiging toekomen. Die komen beslist niet om het lieve gezicht van de proj ekt-ontwikkelaar. Z.i. kan men het maagdelijk stuk niet ont wikkelen, zonder de west-zijde van de Schoolstraat mee te nemen in die ontwikkeling. Iets waar men in de vergadering niet zo zeker van was, getuige de vraag om dwingend voor te schrijven, dat men juist aan die westkant zou beginnen. Maar daar voelde de burgemeester van zijn kant weinig voor. Uit het feit dat op de nieuwe kaart het door V. D. aangekochte terrein als bestemming: „gemengde bebou wing" gekregen heeft, is wel duide lijk dat een der eerste klanten voor het betrokken stuk V D is. Voeg daarbij Albert Heyn, dan heeft de proj ekt-ontwikkelaar al een goed be gin. INSCHAKELING Het enige wat hij wel positief toe zegde was, dat vertegenwoordigers van het midden- en kleinbedrijf in de plancommissie en zo nodig in een commissie ad hoe hun denk beelden bjj de ontwikkeling naar voren zcuden kunnen brengen. Dit zou by het betreffende voorstel aan de gemeenteraad worden in gebouwd. Hij bleek wel verwonderd te zijn over het feit dat praktisch „hetzelf de" centrumplan in 1968 zonder veel op- en aanmerkingen de raad had gehaald en dat er nu toch wel enige oppositie was. Hij vergat dan wel, dat in het plan van 1968 proces stond aangegeven waar en hoeveel nieuwe winkels er zouden komen en duide lijk de ontwikkeling van de School straat als winkelstraat voorop stond. In het nieuwe plan is dit allemaal verdwenen onder een paarse of rose kleur, want dat beduidt dat er naast gebouwen voor sociale en andere doeleinden ook winkels mogen ko men. Winkels, waaraan intussen door een proj ekt-ontwikkelaar al druk gesleuteld wordt. En dat is dach ten wij toch wel een wezenlijk onderscheid met het plan van 1969. Want in diezelfde vergadering werd dan ook gevraagd of er nog over iets anders gepraat kon "worden dan over winkel-vestiging in deze paars-rode vlek. Zo wou men daariin ook wel iets ludieks, maar verder dan een moge lijke vestiging van een muziekschool en leeszaal strekte het ludieke niet. NOORD TANGENS Er werd inderdaad nog over iets anders gesproken dan winkelvesti ging. En wel over de verbindingsweg tussen Stationsweg en Hoender- straat,, die de ene keer als bloedbaan voor het nieuwe centrumplan werd aangeduid, een andere keer als een der meest noodzakelijke kamraderen in het uurwerk dat centrumplan heet. Maar zelfs ondanks die prachtige benamingen vonden verschillende vergaderingbezoekers dat met deze 21 meter brede baan tussen kerk en klooster meer bedorven, dan goed gemaakt wordt. Het daar aanwezige natuurschoon gaat grotendeels ver loren, het tracé van de weg wordt in feite bepaald door het meest noor delijke graf, dat op de oude begraaf plaats blijft liggen en de weg zelf vormt voortaan een barrière tussen centrum en klooster, welke bestem ming dat ooit krijgen zal. Reeds eerder op die avond had men gevraagd, waarom een doortrekking van de Stationsweg zo noodzakelijk bleek. Een der meest dringende re denen was om de mensen uit oost en speciaal uit Landweert naar west te kunnen dirigeren. Toen gesteld werd dat juist die bewoners nog gemakkelijker via een eventueel te verbreden Gasstraat en Heuvelstraat de Hoenderstraat kon den bereiken, kon zulks moeilijk omdiat de bewoners van De Daterije te veel last van het verkeer zouden krijgen. En verder werd er heel veel gezegd over dat kamrad in het uurwerk, maar had een stedebouw- kundige schijnbaar nooit gehoord van een Akkerweg. Aangezien bij dit debat ook een raadslid betrokken was, nemen we aan, dat hierover in de komende raadsvergadering nog wel meer gezegd zal worden. Mis schien dat er dan zinniger argumen ten komen voor of tegen de aanleg van deze weg. KWART VOOR TWEE dus diep in de kleine uurtjes, kwam deze hoorzitting aan zijn einde. Voor sommigen was de tijd schijnbaar nog te kort geweest om alles door te pra ten. Die hielden eerst op rond half vier. Dat ze partijen dichter bij elkaar gebracht heeft, wagen we te betwij felen, al hebben meer mensen, dan we verwacht hadden, de zitting tot het einde toe gevolgd. Maar dat zal de toekomst leren. Het Nationaal Nederlands Circus komt - zie elders in dit blad Het oordeel over Venrayse kermis 1973 kan men bü verschillende mensen te horen krijgen. Het publiek is over het algemeen tevre den over het aanbod, al hoorde je tegen het einde de oudere jeugd wel klagen, dat hun amusement knap duur begint te worden. „On der een gulden heb je bar weinig", was him oordeel. Venrays politie is bijzonder tevre den en kenmerkte de kermis van 1973 als een der rustigste van de laat ste jaren. Ook het drank-misbruik bleef gelukkig beperkt en de daar door dikwijls losbarstende baldadig heid is binnen redelijke perken ge bleven. De ontvangst van de kermismensen op kermis-woensdag ten stadhuize, was aanleiding ook him mening te vragen. Dan blijkt dat men zo onder elkaar niet goed zijn mond open durft te doen. „Je moet je collega's, die dikwijls ook je konkurrenten zijn, niet wij zer maken dan ze al zijn", was het commentaar. Maar men gaf graag toe, dat Venrayse kermis weer „als vanouds" was. „Er worden dikwijls grote artikelen geschreven als zou de kermis kapot zijn en niet meer van deze tijd" zo kregen we op ons brood, „maar het blijft toch nog al tijd een evenement, waarop jong en oud graag te gast is. Zeker in Venray, waarin van een teruggang van de be langstelling weinig te merken valt." En dat terwijl de vakanties niet zoals vroeger dikwijls gebeurde met Venrayse kermis samenvallen. Neen, je mag bij de kermismensen geen kwaad woord zeggen over Ven rayse kermis. Zelfs met de traditio nele regenbuien er bij wordt die van „goed" tot „zeer goed" beoordeeld. Door de „oude getrouwen", die hier al een zilveren en gouden ju bileum gevierd hebben als kermis- brengers wordt wel betreurd dat Venray afgestapt is van de 3- en 5- jarige kontrakten, die hen vroeger aangeboden werden. Hun trouw aan Venrayse kermis vinden ze slecht beloond, nu men ieder jaar opnieuw in moet schrijven en af moet wach ten of men wel de hoogste is. „Dit is heel verklaarbaar omdat ook de gemeente Venray iedere gul den kan gebruiken, maar het pogen om hogere standgelden te krijgen door de standhouders tegen elkaar op te jagen, gaat uiteindelijk het pu bliek geld kosten. Hogere standgel den moeten er uit komen en dat zal dan gaan ten koste van het publiek." In dit verband hebben we zelf kunnen konstateren dat een der nieu we attrakties zijn prijzen van 0.75 veranderde in 1,als er behoor lijk wat publieke belangstelling was. Nog een ander facet kwam in dat gesprek op tafel. „Venray heeft zijn kermis goed op- en uitgebouwd in de laatste jaren", zo is het oordeel. Maar dat betekent niet alleen dat ze over drie pleinen verdeeld is, maar dat men nu voorzichtig moet gaan worden met maar steeds opnieuw nieuwe dingen aan te trekken. Dat maakt de spoeling dunner en het is uiteindelijk weer het publiek dat de lasten hiervan zal moeten dragen. De tijd is al voorbij dat men ritten-boek- jes „vrat" en dat is voor ons het te ken van een zekere verzadiging, waar men rekening mee dient te houden." En met dit commentaar zetten we een punt achter de kermis van 1973. Wat er in die dagen gebeurde, vindt u elders in ons blad S. NABUURS NEDERLANDS JEUGDKAMPIOEN HANDBOOG Op zondag 5 augustus werden in Beek-Geverik, onder minder gunsti ge weersomstandigheden, de Neder landse Jeugdkampioenschappen handboog verschoten. Van St. Joris uit Leunen namen deel: S. Nabuurs J. Wismans Mej. M. Nabuurs 438 p. 358 p. 351 p. S. Nabuurs behaalde met zijn 438 punten in 50 pijlen het Nederlands J eugdkampioenschap. Naar aanleiding hiervan recipieert St. Joris op zaterdag 18 augustus van 20.00-21.00 uur in zaal Martens te Leunen.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5