Begrip over de soldatengraven heen r (it ma martens umtaa Ie week Kindervakantie werk zeer succesvol INGEZONDEN WIJKRAAD VELTUM ontdek de luister van B&O Rectoraat Vredepeel Nieuwe werkplaats DE SMAKTERWEG Reünie oud-studenten Lilbosch Zuiveringsschap TWEE DODEN op kruising te Ysselsteyn Voor de elfde maal zijn jongemen- sen uit Duitsland naar het Duits sol- datenkerkhof in Ysselsteyn gekomen om daar gedurende twee weken te gaan werken op deze dodenakker. Deze jongeren, djie allen de oorlog niet meemaakten, hebben het zich als een eer gesteld om veertien da gen van hun vakantie op te offeren, om daar werkzaamheden te verrich ten, welke anders moeilijk door het personeel kunnen worden gedaan. Ook voor dit jaar bestaat een deel van de werkzaamheden in het zuiver maken van kruisen, het opschroeven van naamplaatjes, de omheining na zien en het kerkhof een goede beurt geven. Dit jaar zijn er weer drie groepen, die al'len uit Baden Wurtenberg af komstig zijn. In. tegenstellritng tot an dere jaren vond nu reeds door de eerste groep van 35 jongeren de her denking plaats bij het centrale kruis op het soldatenikerkhof. RECTOR OBERLE sprak in zijn herdenkingstoespraak dank uit aan deze jongeren. Zij heb ben de orolog niet beleefd, maar willen wel op dit kerkhof werken en worden daar meermalen geconfron teerd met het van jonge mensen van diezelfde leeftijd als zij nu zijn. Zij zijn omgekomen in de onmenselijk heid van de laatste oorlog. Hun hoop voor de toekomst is vervlogen. De ouderen, die de oorlog met al zijn verschrikkingen heben beleefd, heb ben de verplichte opdracht de toe komst vruchtbaar te maken. Dan is het sterven van de miljoenen jonge mensen niet tevergeefs geweest. Een van de mogelijkheden ils dat jonge mensen over de grenzen heen jonge mensen ontmoeten, van elkander le ren en de mens als persoonlijkheid leren achten, welke nationaliteit hij ook heeft. In vrede en broederschap moet dat ontmoeten vruchtbaar wer ken voor de toekomst. BURGEMEESTER SCHNEIDER uit Konstan'z bracht vooral naar vo ren dat herdenken ziin heeft als dat een waarschuwing inhoudt om sa men te bouwen aan een betere en veiliger toekomst. Confrontatie met de kruisen kan de basis zijn dat de jeugd van vandaag, in vriendschap met elkaar, bruggen zal slaan voor vrede. Dat moet de opgave van de hedendaagse jeugd zijn en blijven. KAPITEIN TIMMERMANS bracht namens Mr. Krants van het ministerie van Defensie dank voor de inzet van de jeugd op het kerkhof. Een inzet, welke een verlichting be tekent voor het werk op dit soldaten- kerkhof. ONTVANGST Het keukenpersoneel van de Bun- deswehr uit Budel had ook dit jaar weer een voortreffelijk koud buffet klaar gemaakt, ook voor de vele gasten, waaronder dit keer burge meester drs. Dittrich van Meerlo- Wanssum, terwijl mevr. Rutten-Tie- len het Venrayse gemeentebestuur representeerde. Een afvaardiging van de legercommandant uit Budel en van de Duitse Ambassade was aan wezig alsmede een vertegenwoordi ging van de Volksbund Deutsche Kriegsgraberfürsorge. KRANSLEGGING VOOR VENRAYSE GEVALLENEN Rector Aberle herdacht, voordat jongeren uit de eerste groep een krans neerlegden bij de voet van het monument, alle Venrayse doden, die bij de laatste oorlog en de bevrijding hun leven hadden moeten laten, maar daarnaast alle burgers, die waar dan ook, hun leven tengevolge van oorlogsgeweld haden geofferd. ONTVANGST Burgemeester drs. Schels ontving, vergezeld van wethouder mevr. Rut ten-Tielen, weth. J. Loonen en se cretaris Poels in de foyer van de Venrayse schouwburg (voor deze keer door burgemeester Schols tot Stadthalle omgedoopt de deelnemers aan de inzet. Voor burgemeester Schols was het een vreugde ieder jaar jonge mensen te mogen ontvangen, die in de va kantietij d de gevallenen eren, her innerd wlillen worden aan wat ge beurd is en geconfronteerd willen werden met de gebrachte offers. Hierdoor kan de wil bestendigd wor den om de oorlog uit te bannen, te meer waar de geschiedenis ons leert, dat steeds oorlogen waren, welke el lende over de volkeren brachten. Het is een zware opgave, aldus drs. Schols, doch aller inzet volkomen waard. Trots kunnen wij nu een Venray tonen dat zwaar geleden heeft in de laatste oorlog, maar herbouwd kon worden. Ook daar wonen jonge men sen die dezelfde idealen hebben. Door de geschiedenis hebben wij veel ge leerd. Vroeger was de vreemde we reld groot, nu door de techniek is de wereld klein geworden. Onze op dracht is elkaar te leren kennen en waarderen. Aan de opdracht beant woorden juist de jongeren die zich inzetten door in de vakantie te wer ken op een soldatenkerkhof, zo be sloot de burgemeester. DANK bracht rector Oberle namens de drie groepen voor de gastvrijheid in Ven ray, in Yselsteyn, maar ook in Meer- lo-Wanssum, waar de jongeren zon dag een eucharistieviering hielden. Juist in die dienst kwam zo prachtig naar voren dat de jeugd bruggen bouwers willen zijn. GESCHENKEN waren er ook nu weer als bewijs voor de dankbaarheid. Allereerst voor burgemeester Schols, maar ook niet te vergeten werd Peter Muller en Rector Oberle, terwijl de koks van de Bundeswehr een speciaal woord van dank kregen voor hun zes we ken verzorging en verpleging. ONTVANGST TE MEERLO-WANSSUM De tweede groep zal op dinsdag 7 augustus a.s. in de raadszaal van hel gemeentehuis te Meerlo door burge meester drs. Dittrich officieel wor den ontvangen. Begenadigd door het goede weer is de eerste week van het KVW een groot succes geworden. Dit is mede te danken aan de toch nog voldoende aanwezige leiding. Dit had er eerst slecht uitgezien, maar het is toch voor elkaar gekomen. Het enthou siasme en de inzet van de leiding is groot, hoewel de gemiddelde leeftijd lager ligt dan het vorige jaar. Na de gebruikelijke indeling oP de maandagmorgen, vertrokken de ruim 600 kinderen van de le, 2e, 3e, 4e en 5e klassen van de basisscholen naar de bossen bij het Vlakwater, waai ze dJn.v. spelen elkaar beter leerden kennen, 's Middags was er een wan- delordëntatietocht uitgezet met als motto „Open oog voor de natuur". De groepen kregen 2 plastic zakken mee om de onderweg geziene rom mel in te doen en hadden na afloop een container vol. Ook verschillende opdrachten moesten ze uitvoeren. Dinsdag vertoefden de kinderen van klas 1 en 2 's morgens op het Kennedyplein, waar ze creatief bezig gehouden werden. Na het eten ver trokken ze naar de zaal van Den Kerkdijk, waar een goochelaar was. Hij maakte de kinderen dol enthou siast. HUTTENBOUW De kinderen van klas 3, 4 en 5 gin gen naar de bossen bij Vlakwater. Daar stonden 2 volle containers klaar om gebruikt te worden. Dankzij de grote bereidwilligheid van Venrayse aannemersbedrijven en ook winke liers was er een grote hoeveelheid zeer gced bruikbaar gaaf hout ver zameld en ook vloerbedekking, gor dijnslof e.d. Om 1 uur waren de bouwsels gereed, het een nog fraaier aangekleed dan het andere. Een jury gaf punten. De eerste prijs kreeg: „Ons Nestje", de 2e prijs „Sprook jeshuis" en de 3e prijs „Kauwgum apachen". Daarna werd weer alles netjes afgebroken teruggebracht om voor de volgende week bewaard te worden. Dit onderdeel was voor de eerste maal in het KVW-pprogram- ma opgenomen en kan zeer geslaagd genoemd worden. Het verdere programma bood nog veel variatie: woensdag: 's morgens spelen in de bossen bij Vlakwater; 's middags sportwedstrijden op het sportpark aan de Leunseweg. Donderdag: 's morgens film en 's middags: Het grote „Spel zonder grenzen", ongetwijfeld het hoogte punt van het KVW. Vrijdag: de slotdag van de le week gaan alle kinderen met bussen naar „De Bergen" in Wanroy. Zondag 29 juli: 7.45 vroegmis v. d. zielerust van overledenen; 10 uur hoogmis t.b.i. Kerkdeur-kollekte voor Kinder-vakantiewerk. Door de week H. Mis 7.45 uur. Maandag: tot int. van fam. van den Heuvel-Peters. Dinsdag: tot int. van fam. van Kempen -Derks. Woensdag: t.b.i. (Horst). Donderdag: voor overleden ouders Arts-Kuijpers. Vrijdag: Eerste vrijdag. 7.45 H. Mis t.e.v. H. Hart tot int. van fam. van Bakel-Peters. Zaterdag: 19.30 avondmis voor de zielerust van Maria Th. Bloemen- van Kessel. De Stiohing Werkplaats voor aan gepaste arbeid heeft thans de bouw vergunning ontvangen voor een nieuw te bouwen werkplaats ami de Smakterweg. Zoals we reeds eerder meldden, was en is de huidige werk plaats aan de Maaslheesweg te kledn geworden (men is al gedeeltelijk uit moeten wijken naar de werkhallen van de voormalige Robur), reden waarom men nieuwbouwplannen heeft opgesteld. Met deze plannen is het betrokken ministerie akkoord gegaan, terwijl thans de bouwplan nen zijin goedgekeurd. Het wordt een soort systeembouw, die in samenwerking van het aan nemingsbedrijf Nelissen en het con structiebedrijf Limofeld uit Helden verwezenlijkt zal worden. Aism en over de Langeweg rijdt komt men voorbij 'n huis waar met sierlijke letters „de Smakterweg" op staat. Deze familie heeft ongetwijfeld vele goede herinneringen aan deze, toen nog zo'n rustige weg. Hun kinderen gingen er nog stoei end en spelend naar school. Van ge vaar was geen sprake. Wat is er van deze Smakterweg geworden! Deze secondaire Smak terweg met 'n breedte van ongeveer 5 meter, en naast de heggen en hui zen 'n rand onkruid. Er is geen stoep, de verlichting valt vaak uit en de gaten in de rijweg worden zo nu en dan door ijverige gemeente werkers met wat teer dichtgestopt. Wanneer deze weg niet veel ge bruikt zou worden, zouden de be woners over de veiligheid nog niet eens klagen. Maar tot ieders grote angst komen cr dagelijks steeds meer grotere vrachtwagens, auto bussen, betonmolens etc. overheen. Namens het oudercomité van de Ursula-school ben ik 5 jaar geleden gaan pleiten voor de veiligheid aan deze school, waar toen dagelijks 450 kinderen zó de rijweg opkwa men, 'n rijweg waar maar zeer wei nigen zich hielden aan de maximum snelheid. Tot mijn vreugde zag ik dat hier nu, na 5 jaar,'iets aan ge daan wordt. Nu er 'n nieuwe wijk geprojecteerd is aan het einde van de Smakter weg zou ik toch een dringend beroep op de gemeente Venray willen doen om de Smakterweg voor het grote verkeer af te gluilten, zodat ook de kinderen van deze nieuwe wijk vei lig naar school en dorp kunnen gaan. Natuurlijk is het voor een gemeen te een goede zaak industrieën aan te trekken, maar laat men dan in de eerste plaats de veiligheid van de burgers die uiteindelijk Venray „maken" niet vergeten. M.S.-V. ZELFS TELEFOONCELLEN ZIJN NIET MEER VEILIG Dat zelfs telefooncellen niet meer veilig zijn voor bepaalde soort lieden dat ondervond de PTT weer eens. Zcwel de telefoonautomaat aan de telefooncel aan het St. Jorïspark, als aan de Merselcseweg werd vernield en ha'.g eld meegenomen. Uit de eer ste automaat werd 120,uit de tweede 25,meegenomen. De scha de aan apparatuur bedraagt vele honderden guldens. Ock de telefoon Is langetijd buiten gebruik geweest, en dat is in geld niet uit te druk ken. Hopenlij'k dat de politie aan wijzingen kan krijgen van eventuele getuigen. Agenda van de wijkraadsvergade ring Veltum oP 2 augustus 1973 om 20.00 uur in de Clockert. 1. Opening. 2. Notulen vorige vergadering. 3. Inspraak Veltum II. 4. Mededelingen van bestaande werkgroepen. 5. Discussie over de aktiiviteiten van de wijkraad over het komende jaar naar aanleiding van het rap port van de werkgroep aktivitei- ten-planninjg. 6. Rondvraag. 7. Sluiting. De vergadering is voor iedereen openbaar en wordt gewoonlijk ge houden op elke Ie donderdag van de maand om 20.00 uur in de Clockert. Op zaterdag 15 en zondag 16 sep tember a.s. zal in de abdy Lilbosch te Pey-Eoht een grootse reünie wor den gehouden van alle oud-studen ten van dit voormalig college te Echt. Tevens zal tijdens deze reünie het koperen bestaansfeest worden gevierd van de vereniging „Vrienden van de Abdy Lil'bosdh". Alle oud-studenten van gymna sium, Mulo en handelsschool worden hierbij uitgenodigd deze reuinie bij te wonen en zich hiervoor per om gaande aan te melden bij de secreta ris der oud-studentenvereniging Wil ly M. A. Thelosen, Wilhelminastraat 17 te Brunssum L. In het bestuur van het nieuwe zui veringsschap Limburg zijn door Ged. Staten aangewezen als vertegen woordigers van de gemeenten o.m. de burgemeesters van Helden M. P. Hoeijmakers en die van Horst A. L. G. Steeghs. Als vertegenwoordiger van het waterschap Noord Limburg heeft daarin zitting watergraaf E. F. M. Nabben uit Sevenum, terwijl een van de vertegenwoordigers van de L.L.T.B. Joh. Loonen uit Heide is. DIEFSTAL VAN RIJPE KERSEN Zelfs rijpe kersen in de boomgaard zijn niet meer veilig. Dat ondervond F. H. toen hij in zijn boomgaard de rijpe kersen wilde plukken en ont dekte dat een ander hem voor was geweest. Het niet verlenen van voorrang op de kruising Midden Peelweg-Deur- neseweg te Ysselsteyn heeft maan dagmiddag omstreeks 5 uur aan twee personen bet leven gekost. De 69-jarige uit Maastricht afkom stige rustende huisarts uit Stein Dr. A. Govaart kwam uit de richting Ys- selsteyn en verleende op die kruising geen voorrang aan de uit de richting Daurne komende personenauto, be stuurd door de 30-jarige 'H. K. uit Afferden. Deze botste met grofe snelheid te gen de overstekende auto. Vrij wel op slag werd dr. Govaert gedood, terwijl enkele minuten later de naast hem zittende 61-jarige broer Th. Govaert aan de verwondingen overleed. Dit slachtoffer was als missionaris van de congregatie van de Paters van het Allerhedlgste Sacrament werkzaam in Brazilië en was op vakantie bij zijn zuster in Oss. De bestuurder van de andere auto moest met levensgevaarlijke verwon dingen naar het Venrayse ziekenhuis worden overgebracht. Beide auto's werden totaal vernield. Venrays ambulance was in record tijd ter plaatse evenals de brand weer en tweede ambulance-auto. Aanvankelijk werd namelijk gedacht dat een der slachtoffers dusdanig be kneld zou zitten dat -de hulp van de brandweer nodig was. Deskundigen vragen zich af op welke wijze de kruising nog beter beveiligd kan worden, omdat het maximale daar aan veiligheidsmaat regelen genomen is. Het zicht ter plaatse is goed, alles is goed geken merkt, terwijl daarenboven nog de wisselende knipperlichten in werking waren en zijn. TWEE JONGEN REEËN GEDOOD WaarsChijrHijk door een vrachtauto werden op de Ripseweg twee jonge overstekende reeën gedood. Een auto mobilist vond deze dieren en bracht ze naar de politie, die ze doorstuurde naar de Provinciale Voedselcommis- saris. Hij zal bepalen wat met dit prachtige jonge grofwild zal gebeu- BOTSING Niet voldoende rechts houden was oorzaak dat op de Ringweg ter hoog te van de Ti mmerm a nnsweg een frontale botsing plaats vond tussen twee personenauto's, bestuurd door de 30-jarige P. R. uit Venray en zijn 31-jarige plaatsgenoot L. C. Het bleef bij materiële schade, mede dank zij de matige snelheid. ADVERTEER N PEEL EN MA AS B'J uw dealer. Van bijvopr- beeld bet B'eosystem 901. Een komplete stereo-instal latie van geavanceerde Deense kwaliteit en stijl, waarvan alle komponenten zorgvuldig op elkaar zijn af gestemd. Dit systeem is op gebouwd uit de Beomaster 901, een nieuwe tuner/ver sterker met ultramoderne techniek, een weergaloos ontwerp met een uitgangs vermogen van 2 x 20 W en een muziekvermogen van maar liefst 2 x 40 W. Met Darlington gekoppelde uit- gangstrap. Aluminium be dieningspaneel, houten bo ven- en zijkanten. Gekombj- neerd met de vol-automa- tische stereo-platenspeler Beogram 1202, elektronisch nauwgezet tot in alle details. Perfekte weergave dank zij het SP 14 A element met diamant'naald en minimale druk van 2 gram. Zelfinstel- lende antiskating, snelheids- fijnregeling en uiterst lage drempel voor rumble en wow. Afgerond door de drukkamerluldsprekers Beo- vox 1702 met een volume van 7 liter en een maximale belasting van 40 W muziek vermogen. Frequentiebereik 50-20.000 Hz. telefoon 2389 schoolstraat 30

Peel en Maas | 1973 | | pagina 16