Midsummer Popfestival ondanks regen geslaagd OPGRAVINGEN IN OOSTRUM Politierechter fi difoiTictn/enbv. Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN OPRUIMING BIJ ARTS NOOYEN bv MAG U NIET MISSEN! gewoon binnenlopen VRIJDAG 20 JULI 1973 No.29 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 10 cl per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Regen had zondagmiddag het ruiterterrein onder Megelsum in Meerlo tot een onvoorstelbare troep gemaakt- En daarin lagen, za ten en stonden de honderden pop-liefhebbers, die naar het Mid summer Popfestival in deze plaats gekomen waren, dat de jeugd- sociëteit [Merlin daar wederom had georganiseerd. En hoe. Want 300 mensen zijn praktisch dag en nacht in die weer geweest het afgelopen week-end, omdat die zaak daar zo goed mogelijk te doen sla gen. Meeriose ruiters inden die entree gelden, de leden van de fanfare zorgden dat zwart-ikijiken er niet bij was. De jeugdverenigingen zorgden voor broodjes en fruit en de schutters hieüdën het parkeren in de gaten. De voetballers hadden het ijs, de snoep en de sigaretten voor hun rekening genomien en de stichting sportacco mmodaties zorgden voor de toiletwa gens. De leden van de jongeren- sociëteit hadden de algemene leiding, terwijl het Vemrayse Rode Kruis zorgde voor de kléine ongelukken, die ziich voordeden op het terrein, waarop de honderden tenten het in derdaad wel eens lastig maakten de weg te vinden. Ruim 6000 bezoekers hebben drie dagen lang kunnen genieten van het soms keiharde optreden van beken de Duitse en Nederlandse pop-grce- pen, die op het hoog en breed uitge bouwde podium voor iedereen hoor baar en zichtbaar waren. De meest vreemde en hippe vogels waren er te bewonderen, dlie van heinde en ver gekomen waren, 90ms te voet, soms liftend, soms met de brommer of met eügen wagen. Velen waren reeds vrijdag gearriveerd en hadden a Is ervaren festival-"bezoekers hun tentje al meegebracht, dat „ergens" op hét terrein werd opgeslagen. REGEN Geleerd door de regen-ervaringen van vorig jaar had men dit jaar ver- sdhliillenldle weer-voorspellers om ad vies gevraagd. Afgelopen weeleend zou, volgens de voorspellers, het bes te tijdstip zijn. Ma air dlie prof eten hebben het wel danig mis gehad, want zondagmorgen al vroeg moest voor veie slapers plastic uitkomst en bescherming gaan brengen. De grote tent lag toen al helemaal vol en de genen, dlie buiten ofwel in hun eigen tentje of in de openlucht lagen moes ten beschermliing gaan zoeken. Plastic bleek goed te voldoen, maar de si tuatie op de toevoerwegen en op heit terrein zelf werd er beslist niet beter op, ook al omdat het meeste afval maar „buiten" werd Maar mocht een enkeling door de ze regen het festival de rug toekeren, de anderen bleven trouw uit het plastic de verrichtingen volgen van de pop-mannen oP het podium, wier geluid over de velden schalde en knalde. Ein al rook men hier en daar vreemde sligaretten-geuren, insiders wisten te vertellen dat het Meeriose festival zich juist kenmerkte door het geringe gebruik van pepmidde- len en -rookgerei- Het drugteam uit Nijmegen had niet meer werk dan vroeger. Wel druik hadden het de verschillende tentjes en kramen op het terrein, waarin men behalve levensmiddelen en dranlk o.m. ook macrobiotisch eten kon krijgen, platen en sieraden, hoeden en posters, tekeningen en muziekbladen. Ook de NOS gaf acte de presence, ditmaal voor Radio- Zuid, die o.m. een rechtstreekse uit zending hebben verzorgd. Voor de rest zijn de toeschouwers ook aan hun trekken gekomen, want alle gekontrakteerde groepen waren present en hebben meer dan hun nummers gebracht. TOEKOMST Of men dit festijn door zal zetten, zal een zaak zijn waarover Merlin zidh nu gaat beraden. In ieder geval is men dit jaar, in tegenstelling tot bet vorig jaar financieel aan zijn trekken gekomen en zal Broeder Verhaag uit Sevemum waarschijnlijk nog wel wat finandiëde hulp krijgen, diie hem vorig jaar ook door de regen niet gegeven kon worden. Maar de hele opzet vraagt nog al wat man kracht en veel voorbereiding en of de jeugd van Meerlo dat op kan blij ven brengen, wordt links en rechts toch wel betwijfeld. In ieder geval waren die organisatoren blij dat het zondagavond was. Blij dat drie zwa re dagen achter de rug waren, dat het publiek ondanks de regen-zondag zo was opgekomen en dat het pro gramma aan de verwachtingen van veel jeugdigen heeft voldaan. Maar als men het weer organiseert, mag men de prullebakken wel boven aan het lijstje zetten. Het gebrek aan de ze dingen was dit jaar wel evident. ONDANKS NIEUW KLEURTJE In maart jl. werd van de Venrayse mevr. V. een mog vrij nieuwe damesfiets gestolen. Aangifte bij de politie volgde, maar ook deze kon haar ver voermiddel niet terug bezor gen. Nu kwam mevr. V- een dezer dagens langs de bioscoop. Daar zag ze tot haar verbazing haar fiets staan, al had die een an der kleurtje gekregen. Zij deed wat zij behoorde te doen, zij schakelde de politie 'in. Het poslten van de politie had suc ces. De 20-jarige Venrayer C. wilde zidh op die fiets huis waarts begeven, maar werd door de politie aangehoudlen. Eerst verklaarde hij dat hij de fiets gevonden had, later dat hij hem van een hem on bekende voor 25,had ge kocht. Op de vraag of hij dat niet wat wéinig vond voor een vrij nieuwe fiets, antwoordde de jongeman, dat hij daarom diie fiéts een ander kleurtje had gegeven. Dat nieuwe kleurtje verhin derde niet dat de Venrayse eigenaresse haar vervoermid del terugkendle. De jongeman is procesver baal aangezegd en straks zal de politierechter wel de rekening presenteren. De mevrouw heeft haar fiets weer terug. De nieuwe kleur van haar fiets is in ieder geval een souventer. Met de schep op vakantie, zie men niet veel meer. Toch hebben verschillende leden van de Geschied- en Oudheidkundige Kring deze vakantie een schop in de vingers gepakt om een onderzoek in te stellen naar restanten van het verdwenen klooster Bethle hem in Oostrum. En met succes Men wist uit oude kaarten en be schrijvingen dat achter en naast de Oostrumse kerk het klooster gelegen heeft dat Ridder Jan v. roeckbuij- sen in 1450 gesticht heeft, voor hij naar het H. Land trok. In dit klooster waren aanvankelijk Paters Augus tijnen, later zusters Augustinessen en deze laatsten gaven het de naam Betlëhem. Zij waren het ook die er later een scoort kostschool van maak ten. In 1802 hief Napoleon het kloos ter op en moesten de bewoonsters dit verlaten. De gebouwen werden verkocht aan baron de Cocq van Haeften, heer van Blitterswijck, die het klooster in 1806 liet afbreken en de materialen deel's voor eigen bouw werken gebruikte, deels verkocht. De bij het klooster behorende boer derij kwam via de f amilie Jennislkenis in handen van de familie Loonen, die tot vorig jaar deze plaats beheerde. Intussen is het hele gebied in handen van de gemeente gekomen, die hier in bet najaar will beginnen met wo ningbouw. Dit was aanleiding voor de leden van de kring om deze va kantie te besteden om nu het nog mogelijk is iets meer te weten te komen over de plaats en ligging, grootte en indeling van dit klooster, waarvan Slechts enkele onduidelijke beschrijvingen bestaan en waarvan de plaats slechts bekend was uit een Pruissisdhe kadasterkaart uit 1730. HITTE Men heeft er wel weet van gehad in de voorbije wéken, want de zon was de onbarmhartige metgezel van het opgravangiswerk, dat begon met een tienital sleuven, die door een zgn. lepelaar in de daar gelegen boom gaard getrokken werden. Inderdaad 'kwam men daarbij op de fundamen ten terecht en werden die verder met handkracht uitgegraven. Men vond al vrij snel de fundamenten van het oude klooster met zijin zijvleugel en later ook het koor van de waarschijn lijk rond 1700 bijgebouwde kerk- Cocq van Haeften heeft zijn werk goed gedaan, want deze fundamen ten 80 tot 100 cm. breed blijken een flink stuk onder de grond te zitten. Eigenaardig is dat bij de oudste stukken mergellblokken gebruikt zijn. Of die speciaal voor dit doel uit Zuid Limburg naar hier vervoerd zijn of dat die afkomstig zijn van het oude kasteel Sprael-andt is een van de vele vraagtekens, die hier geregeld op duiken. VONDSTEN Bij het speuren maar de funda menten van de oudste kloostervleu gel (gebouwd rond 1460) is een hou ten waterput ontdekt, die gecon strueerd was uit verticaal geplaat ste duigen lopende tot in het grond water. Ook werd een stenen water put ontdekt en een zgn. zinkput, die ook van steen is. Onder een zijvleugel van latere datum (16e of 17e eeuw) werd een afvalkuil gevonden, waaruit veel aardewarkséhreven te voorschijn zijn gekomen. Een van de meest opmer kelijke was een scherf met in relief een Christusfiguur en de datering 1572. Ook werd onder de fundering van de zijvleugel op vrij grote diepte een doormidden gespleten boom met de vlakke kant naar boven gelegen aangetroffen. De boom, die een middellijn heeft van ongeveer 1 m. was nog bijzonder gaaf. Onder de boom werden scherven gevonden uit een periode gelegen ver voor de bouw van het klooster (o.a. uit de Karolingische periode 800 - 950 Vondsten uit de^a periode zijn voor deze streek uiterst zeldzaam. Het kan er op duiden dat er voor dat het klooster hier kwam, al mensen ge woond hebben. Vermeldenswaardige vondsten zijn verder nog: een compleet glasruitje, een oud gewicht, geglazuurde vloer tegeltjes, hardstenen plavuizen en een fragment van een wanidtegel met een afbeelding van een krijgsman (17c eeuiws). Voor het overige blij'kt men irn 1800 de zaak behoorlijk „geruimd" te heb ben. In het koor van de kerk en na bij de beek heeft men nog enige ske letten gevonden, die netjes herbe graven worden of zijn. Overigens i treft men ook hier, net als bij alle andere opgravingen een hoop die- renbeenderen. Men had vroeger nu eenmaal geen destructor, die dat spul allemaal op kwam halen en derhal ve begroef men het. Al met al heeft men 30 tot 40 kg. potscherven bijeen. Ze zijn keurig in zakjes gedaan met de preeiese vind plaats er op genoteerd. Die gaan naar de Rijksdienst voor Oudheidkundig Onderzoek, met het andere mate riaal. Daar wordt onderzocht uit wat voor materiaal die scherven zijn sa mengesteld en dat kaïn weer bijdra gen tot meer duidelijikheild over de bouwgeschiedenis. Voorlopig is men daar nog wei even zoet mee en de resultaten van dat onderzoek zullen nog wel even uitblijven. Intussen is dr. Renaud van deze Rijksdienst al eens een kijkje komen nemen en sprak vol Lof over het initiatief van de kring. Deze heeft intussen wel al hun be vindingen exact in tekening gebracht zodat voor het nageslacht duidelijk bewaard zal worden wat daar een maal gelegen heeft. Of men in deze uitbreiding van Oostrum ook niet op andere wijze de gedachtenis aan het klooster Betlehem kan vasthouden is een vraag, die menig bezoeker aan deze opgravingen al heeft gesteld. Bezoékers overigens, waaronder be halve het college van B. en W. van onze gemeente, ook de provinciale archeoloog zich bevond. NOG EEN WEEK S gaat het werk door, dat hoofdzake lijk zal bestaan uit het onderzoek van de putten. Dan blijft het terrein lig gen totdat de bulldozers komen om het voor de woningbouw geschikt te maken. Misschien dat men een van de putten of een stuk fundament be houden kan blijven in dat nieuwe Oostrum, als herinneringen aan het oulde, wat hier vroeger eens stond, maar ook als een herinnering van een intiatief van de kringieden, dat menig zweetdruppel heeft gekost, maar dat de historie van ons Venray toch wel dient. speciaalzaken heren- en jongenskleding BOXMEER-VENRAY De verdachte, die voor het hekje bij de politierechter verscheen, had het potige uiterlijk van de bouw vakker. Dat hij dat inderdaad was, zeiden de papieden, maar dat hij al tijden niet meer bouwvakte, bleek al gauw. „Ik lees hier", zei de politierech ter, „dat u metselaar bent in de nieuwbouw. Klopt dat?" Nou, niet helemaal, edelachtbare, dat was vóór ik werd afgekeurd van wege m'n rug." ,Zo, wat hebt u dan aan uw rug? Het weerhoudt u anders miet om een medemens het ziekenhuis in te slaan." „Nou, zo erg was het nou ook weer niet, edelachtbare", sprak de ver dachte, die het bouwen eraan ge geven had om kennelijk met afbre ken te vervolgen. „En trouwens, hij had het er wel naar gemaakt. Ik laat me nou eenmaal niet oplichten, ze ker niet door zo'n vreemde snes- haam die hier niiets te maken heeft!" Dat is nliet aan u te beoordelen^ verdachte" zei de zittende magis traat scherp. „Gaat u maar even zit ten, ik zal eerst de getuigen maar horen. Het slachtoffer bleek een uit Ma rokko stammende gastarbeider te zijn. Deze verscheen verlegen sta melend voor het hekje en sprak slechts zeer slecht Nederlands. De politierechter vroeg zich ken nelijk af hoe hij deze getuige nu zou moeten ondervragen, want met een nerveus gebaar wreef hij zich over het voorhoofd en keek in de papieren of hij daar wat wijzer uit zou kun nen worden. Hij werd echter onder broken door de getuige, die zei: „lake hep Mend bij om vertel." Het bleek dat hij een kollega bij zich had, die het hele geval van zeer nabij had meegemaakt. Deze zou wel eens precies vertellen wat er was gebeurd. Die kollega haalde diep adem, keek nerveus naar de verdachte en begon. ,,'t Was een mooie warme dag ge weest, ze hadden het erg druk ge had in 't cafetaria. De hele dag had den ze klanten gehad die hongerig van het fietsen 'n fricandel kwamen eten of wanneer ze het warm hadden 'n ijsje. Al met al was het tegen zes sen toen de verdachte binnenkwam, met z'n dochtertje van 'n jaar of zes. Hij bestelde twee bordjes patat met mayonaise en ging zitten aan een ta feltje wat nog niet afgeruimd was. Nou had Mohammed, m'n hulp zoge zegd, nog geen tijd gehad om af te ruimen, zodat er nog allerlei vette rommel op stond, waaronder ook een bordje met een maar half opgegeten slaatje." Ik zeg van achter die toonbank: „We komen zo schoonmaken hoor meneer." Maar het eniige dat ik te rug krijg is een sjagrijnig gegrom. Omdat het kind niet kon wachten op haar patat, vraagt ze aan haar vader of ze vast een ijsje mag. Om van het gezeur af te zijn geeft hij haar een kwartje. Ze doet het in de auto maat die er staatmaar geen ijs je. Ik kom achter de toonbank van daan om haar te helpen, maar de vader stond al op de automaat te timmeren. Ik zeg gewoon tegen hem: .Waoht u maar, ik heb het zo ver holpen", maar die zegt kwaad: „Die stiokdingen doen het nooit. Allemaal oplichterij Ik laat het maar over m'n kant gaan, want dergelijke loze bewerin gen krijg je wel meer. Maar nou wil t geval dat juist Mohammed „rustig als altijd" met een stapel vuile bord1- jes langs komt. De verdachte had hem niet gezien en botst tegen hem aan. Met het gevolg dat deze vieze bordjes langs z'n kleren omlaag klet terden. Mohammed, die zich een ongeluk schrok en die er echt niks aan kon doen, bleef verstard van schrik staan. De verdachte maakte zich zo kwaad, dat hij hem meteen een op lawaai gaf. „Hier, stomme knoflook- vréter! Ga in je eigen land je soort genoten bevuilen", zei hij. Moham med sleurt in z'n val nog een grote pot mayonaise mee en belandde tus sen de scherven van de borden. Ik probeer de verdachte nog te sussen, maar tegen mij zegt ie: „Pro beer niet aan me te komen, papkont, of ik zal je dikke knar in de torna- ten-ketch-up zetten." Daarom zweeg ik maar. Maar Mohammed moest naar het ziekenhuis voor behandeling. Hij had een oog dat helemaal dicht zat en ook had hij verscheidene snijwon- den." De officier sprak even later van een bijzonder a-sociaal gedrag van de verdachte. Bij nadere informatie was ook gebleken dat de verdachte als zeer agressief bekend stond. Hij vond daarom een flinke straf op z'n plaats en ei9te voor het toe brengen van lichamelijk letsel twee weken voorwaardelijke gevangenis straf met een proeftijd van twee jaar en wegens belediging 100,boete of tien dagen. De politierechter vonniste kon- form.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 11