DE VLOERBEDEKKING VOOR UW TUIN Gewestelijke Sociale School te Venray DRUKWERK Politierechter VACANTIE AANBIEDING BEHANG bartels ZWEMMEN GOED VOOR U DEMOCRATIE GOED VOOR U WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN IN RIPS GROEIT OVERPEINZINGEN SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. Bloemetjes, effen, strepen, klassiek en dekoratiefvoor slaapkamers, keukens enfin, noem maar op, volop keus, afgerand en wel, van prima kwaliteit, extra laag in prijs, bij Bartels natuurlijk. VRIJDAG 13 JULI 1973 No. 28 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bQ vooruitbetaling) De grote grasvlakten nabjj de Rips doen de argeloze voorbü ganger tel kens de vraag stellen: wat is dat feitelijk? Want zoveel weet hij of zü er cok wel van, dat deze gras vlakten niet vergeleken kunnen worden met de gewone weiden. Ze zijn daarvoor te glad en te mooi. En nieuwsgierig als 'n krantenman dan is, gaat hij op onderzoek uit en komt in dit geval dan terecht bij de Hei- el emy die hier een kweekbedrijf voor graszoden heeft opgezet. De Hëiidemy die hier veel van de peelgronden heeft ontgonnen en nog I tientallen hectaren van deze ont ginningen beheert, is goed' drie jaar geleden begonnen met „het kweken van graszoden"'. Deze peelgrond blijkt met zijn licht humeuze en leemvrije zandgrond uitermate ge schikt voor gras. Gras waarvan ze het zaad betrok en betrekt van een ander Arnhems bedrijf, de firma Barenbrug. Deze beide .bedrijven hebben elkaar gevonden en zijn een nauwe samenwerking aangegaan. 55 HECTAREN De voornaamste reden waarom be sloten is tot samenwerking is om zo voordelig mogelijk graszoden van goede kwaliteit te kunnen produce ren en om deze op zo breed moge lijk terrein te kunnen afzetten. De behoefte aan graszoden is de laatste jaren sterker geworden, het geen men als een welvaartsver schijnsel mag aanmerken, (meer sportvelden en gazons voor bijv. de nieuwbouwwoningen in één dag ge legd. Heidmy-Barenbrug bv werkt van af 1 januari 1973 op 55 ha in Rips en heeft op deze wijze bij de geboorte al de helft van de groeiende Neder landse makrt voor kwaliteitszoden in handen. Het is de bedoeling in verband met de groter wordende vraag en de verder gaande mecha nisatie het bedrijf volgend jaar met zo'n 25 hectaren uit te breiden. De nodige grond kan ontrokken worden aan de boerderijen in de omgeving. Het werk op de graszodenkwekerij in Rips is niet arbeidsintensief. Het bedrijf heeft 3 man in vaste dienst en in de zomer trekt men nog tien seizoenwerkers aan. Ook in dit be drijf is de mechanisatie steeds ver der doorgedrongen. Heidemy-B aren- brug hoopt door de aanschaf van modern materieel nog meeir effici- enty in de bedrijfsvoering te berei ken. Zo wordt de Sulky-roller een machine die zoden snijdt en oprolt, vervangen door een zodensnijma- ohine- ZODEN Deze machine „maakt" zoden von 40 x 2,5 meter en legt ze onmidde- lijk op de pallet. Nu moeten de zo den nog met de hand op dé pallets gelegd worden, waarna een zware trekker de volle pallets naar een vrachtwagen brengt. Het laden en lossen gebeurt dan verder weer ge heel automatisch, daar de vracht wagens uitgerust zijn met een spe ciale kraan. De zaden voor de graszoden be staan uit grasrassen, die veel testen als gazongras of sportveldgras op binnen- en buitenlandse proefstati ons hebben doorstaan. Grond, sa menstelling van de graszaadmeng- selg en onderhoud bepalen de kwa liteit van de zoden als elndprodukt. SPORTVELDEN Graszoden worden gebruikt bij de aanleg en het herstel van sportvel den, speel- en zonneweiden, gazons en golfterreinen. Het voordeel van graszoden betekent: geen risico bij het inzaaien, geen verstuiving van grond en zaad, geen zaadpikkendie vogels, geen risico's van het weer (geen regen) en geen onkruid. Het zelf inzaaien van het sport veld of het gazonnetje zal echter altijd goedkoper blijven dan het ko pen van graszoden. Maar een sport veld gemaakt van graszoden is een jaar eerder bespeelbaar. En het ga zonnetje voor het nieuwe huis mag direct al gebruikt worden, terwijl een ingezaaid veld het eerste jaar eigenlijk niet betreden mag worden. „Als de heer des huizes 's mor gens naar zijn werk vertrekt en zijn tuintje is nog een woestenij, kunnen wij er 's avonds het gazon hebben inliggen, zo vertelt de bedrijfsleider. Het gebeurt al dat particulieren zelf hun gazon komen uitkiezen, de „vaste vloerbedekking" voor him tuin uitzoeken op 't bedrijf in Rips. Zelf meenemen is erg moeilijk, een graszode weegt namelijk 20 kilo. Er zijn tuincentra die een kamt-en- klaar gazonnetjes in voorraad heb ben. D kosten zijn 3,50 tot 4,00 gul den per zode. Voorlopig echter moet het nieuwe bedrijf het van de overheid hebben. Graszoden worden het meest (80-90 procent) gebruikt voor de aanleg van sportvelden en openbaar groen. Volgens dezelfde bedrijfsleider wor den de meeste sportvelden echter nog ingezaaid. Anders zou het be drijf in Rips de vraag helemaal niet meer kunnen bijbenen. Van de 55 hectaren kan tweemaal in de drie jaren gestoken worden- Dat bete kent dat Heidemy-Barenbrug onge veer 37 ha graszoden per jaar steekt en rekening houdend met een ver lies van 10 procent wordt er dus 33 hectaren verkocht. We hebben van de week afscheid moeten nemen van onze portemon naie. Niet vrijwillig overigens, want aan het oude lapje leer zaten daar voor te veel dierbare herinneringen. Maar wel in het zwembad. Naar dat zwembad ren je naar toe na sluitingstijd van winkel of kantoor. Dan kun je nog net 'n drie kwartier verfrissing zoeken in het water. Dat moet dan wel allemaal snel. Zo snel dat je met je stomme gezicht je portemonnaie in je broek laat zitten. En dat betaal je dan met diezelfde portemonnaie....; die ver dwijnt terwijl je verfrissing zoekt. Bij de aangifte aan de politie krijg je te horen dat je de zoveelste bent. Als je dan de zaak eens op de ke per gaat bekijken, dan blijkt er bij die gehele verkleedpartij practisch geen kontrole te zijn. Op de bewuste avond kwam degene die daar toe zicht uitoefent, mij al tegen fietsen. Maar op andere avonden is h'ij ge woonlijk de zaak al aan het schoon spuiten, en wat er achter zijn rug gebeurt, weet de goede man ook niet, want hij heeft het te druk met spuiten. Zo druk zelfs dat het ver schillende malen voorkomt dat hij omkleders die rich net drooggewre- ven hebben, promt weer nat spuit. Hij zal ook naar huis willen Maar het wordt toch wel een beet je 'n vreemde geschiedenis als zelfs de Venrayse recherche je verhaal aanhoort en zuchtend geen andere conclusie heeft dan: je bent de zo veelsteZe zullen er wel bij den ken: stommerik- Maar van de ande re kant mag men in een zwembad toch wel zoveel kontrole verwachten dat niet iedereen zijn portemonnaie in zijn zwembroek en zwempakje moét duwen om dat ding niet kwijt te geraken. Men mag toch in een behoorlijk zwembad verwachten ook als het eense wat druk is dat daar waar de kleren moeten worden neergehangen, geen kinderspeel plaats' is, en dat men desnoods met schoonspuiten waohit totdat de klan ten weg zijn. Dat men anders de klanten maar 'n plastic zak geeft, dan kunnen ze hun spullen op de rug binden Dan verleent men teminste nog iets service; de Venrayse recherche heeft het don minder druk; en de klanten houden hun portemonnaie hoe oud en versleten die ook moge zijn. De grondslag van ons staatsbestel is de democratie; dit betekent dat de gemeenschap zich zelf bestuurt. Momenteel worden al weer druk voorbereidingen getroffen voor het nieuwe cursusjaar van de Geweste lijke Sociale School te Venray, die dit jaar wederom zal starten met 'n zogenaamde A-cursus. De cursus van de G.S.S. bestaat uit drie jaarlijkse cursussen van 30 'esavonden en in totaal 60 lesuren Elk cursusjaar geeft recht op een getuigschrift en drie achtereenvol gende jaren leveren een diploma van de Gewestelijk Sociale School op. De eerste cursisten hebben dit jaar hun einddiploma behaald. Elk jaar wordt een bepaald on derdeel behandeld; de A-cursus om vat als hoofdmoot de maatschappij leer; de B-cursus legt meer de na druk op de sociaal economische kant terwijl op de C-cursus vooral juri dische aspecten belicht worden. In elk jaar worden een aantal uren Taalexpressie en Etische vraagstuk ken gegeven. De zestig lesuren voor de A-cursus waarmee nu gestart wordt, bestaan uit tien lessen Etische Vraagstuk ken, veertien lessen Taalexpressie, vier en twintig lessen maatschappij leer, vijf lessen Staatsinrichting en zeven lessen Vakbeweging. Bij het onderdeel „Etische Vraag stukken' zullen dit jaar aan de orde komen een serie vraagstukken van etische- en levensbeschouwelijke aard. De titel van deze reeks luidt: „Wij hebben de toekomst in onze hand". Als d'ocenit treedt op Pater Fr. Meijer ofm, die ook afgelopen jaar aan de cursus heeft meege werkt. „Taalexpressie", te verzorgen door de heer Jos. Feller, neerlandicus aan het Boschveldcollege, heeft als mot to: „Samenleven is samenspraken", en waarbij vooral het thema „verga dering" bijzondere aandacht zal krij gen. Het zoveel mogelijk betrekken van alle burgers bij het bestuur van de gemeenschap, waartoe zij behoren, blijft het doel van de democratische staatsinrichting. Omdat het meebesturen, het mee beslissen in 'n grotere gemeenschap door alle leden van die gemeenschap niet goed mogelijk is daarmee is het vrijwel iedereen eens kiest^ de gemeenschap haar vertegenwoordi gers, waaraan het bestuur wordt toevertrouwd. Dit geldt zowel voor de staat, als voor de provincie en voor de gemeente. Dit vertegenwoordigend stelsel betekent niet, dat de volksvertegen woordiger handelt op last van en na ruggespraak met degenen, die hem afvaardigen. Integendeel, onze Ne derlandse staatsinrichting eist dat de volksvertegenwoordiger onafhan kelijk volgens eigen overtuiging be stuurt. Hoezeer men toegrip kan hebben voor de tegenwoordig veel gehoorde roep om inspraak, om medebeslis singsrecht, om verdere democratise ring en hoe nuttig d'e verschilende experimenten om de democratie be ter te laten funktioneren ook kunnen zijn, zolang onze bij wet vastgestel de democratische spelregels blijven zoals ze nu rijn, moeten wij daarmee rekening houden. Vernieuwingen en experimenten zullen met letter en geest van de wettelijke spelregels in overeen stemming moeten blijven Aldus de inleiding van een bijna 7 vellende tellende nota van 't col lege van B. en W. van Oploo, waarin dat college stelling neemt TEGEN een vragen halfuurtje na de raads vergaderingen; het aantrekken van niet-raadsleden voor raadskommis- sies en het openbaar maken van de kommisievergaderingeni. Dat de no ta er even hard vóór als tegen pleit heeft datzelfde B. en W. kennelijk niet in de gaten. Maar de Oploo-ers hoeven er niet aan te denken - vol gens deze 7 pagina's tellende nota - hun neus te mogen steken in ge meentelijke zaken. Daartoe is alleen B. en W. en de Oplose raad compe tent. Wie zij ook al weer iets van een achtergebleven gebied Het vak .Maatschappijleer" vergt het grootste aantal uren, nl 24. Als handleiding bij dit vak wordt ge bruik gemaakt van een serie bro chures „de mens en de maatschap pij" van drs- A. Wentink. De ver schillende thema's zijn: Inleiding en begrippen; De arbeidende mens; De mens en de politiek; De mens in het gezin; en De mens en de massame dia; en tot slot De mens en de toe komst; De mens en het ontwikke lingsvraagstuk. Deze lessenreeks zal verzorgd wor den door het Tweede Kamerlid Aal moezenier Jan Heymans en drs. G. Beterams. Bij de „Staatsinrichting" is men er vanuit gegaan, dat elke Nederlan der toch wel zoveel dient te weten, hoe gemeente, provincie en rijk be stuurd worden. Het aantal uren (5) is weliswaar beperkt, maar is toch toch voldoende voor enig basisin zicht. En tenslotte zijn er nog zeven uren uitgetrokken voor ontwikkeling en organisatie van de vakbeweging. Het programma is zeer gevarieerd en de mogelijkheid is niet uitgeslo ten ,dat meer gastdocenten bepaal de onderdelen gaan behandelen. Het overleg is nog gaande. Om tijdig te kunnen starten is het gewenst, dat eventuele gegadigden zich zo spoedig mogelijk melden of nadere informatie opvragen bij een der onderstaande adressen van be stuursleden van de school: A. van Goch, Ooster Thienweg 9 te Oostrum, telefoon 3336; W. van Els, Houtzagerstraat 3 Ven ray (Veltum), telefoon 3774; H. Scharrenberg, Veltumse Kleffen 107 te Venray, telefoon 3017; drs. G.M. Beterams, directeur, dr. Poelsstraat 22, Venray, tel- 2873. voor al uw van den munckhof n.v. Voor de balie van de politierecht ter verscheen een bleekneuzerig jongmens, dat om de 10 sekonden het brilletje, dat op zijn neus vruch teloze pogingen deed de hoogste stand te behouden, een beetje hulp gaf door het op zijn plaats te duwen- Eerst dacht de zittende magistraat dat het jongmens naar hem stond te knipogen, maar het bleek al gauw dat dit veroorzaakt werd door een zenuwtrekje. Toen het jongmens zijn plaats had ingenomen gaf hij met een knikje te kennen dat de politierechter kon beginnen. En deze was hierdoor zo verbouwereerd, dat hij het nog deed ook. „Ik lees hier" zo begon hij, „dat u uw buurman met een wandelstok op het hoofd geslagen hebt; ja zelfs tot bloediens toe". De er verre van bloeddorstig uit ziende verdachte schoof zijn brille tje weer omhoog en zei knipogend tot de rechter: „Het was ook niet zó bedoeld edelachtbare. Maar hij had me tot het uiterste gedreven. Nou moet u weten dat de bewuste buur man sedert een half jaar een stereo installatie in huis heeft. Nou voel ik wel met hem mee wat dat betreft, maar hij zet dat ding zo hard aan - en wel op de meest onverwachte momenten - dat ik me onmogelijk op m'n studie kon koncentreren. Na enkele weken ben ik naar hem toe gegaan om te vragen of het per sé noodzakelijk was om altijd zo hard af te stellen. Nou, die meneer was de vriendelijkheid zelve. Hij zou er wel rekening mee houden. Opge lucht ging ik weer naar mijn kamer. Maar na drie dagen had die opluch ting plaats gemaakt voor diepe wan hoop. Ik stond voor een tentamen en m'n muriekminnende buurman bleek „ziek thuis" te zijn, wat hem de ge legenheid gaf om ook nog overdag de lucht met BruCkner en Mahler- klanken te bezwangeren. De tweede dag kon ik er niet meer tegen op. Ik had al een uur voor me uit zitten kijken en bij elke klimax in de muziek was het alsof er een heel orkest in m'n hoofd zat te ram men. Op een gegeven moment krijgt het me te pakken en ik grijp het eerste het beste wat me voor han den komt en dat was toevallig die oude wandelstok van m'n opa Ik ren naar de kamerdeur van de lawaaischopper en begin daarop met de wandelstok te beuken. Het was echt niet de bedoeling m'n buurman te verwonden. Maar wat ik niet voorzien had gebeurde. Hij deed de deur open en ontving meteen een flinke mep met de stok op z'n kop, die in stereo nagegonst moet hebben in zijn oren"- De politierechter zei dat de ver dachte kon gaan zitten en liet het slachtoffer als getuige optreden. Deze gaf toe erg vaak en erg hard zijn muziek te hebben gedraaid, maar dat was toch geen reden om hem op rijn kop te slaan. „Maar beseft u dan niet", vroeg de zittende magistraat, „wat u de mensen in uw omgeving aandoet met dat lawaai?" „O" zei de verdachte, „maar ik be gin nooit voor tien uur 'smorgens en eindigt nooit later dan elf uur 'savonds. Ik snap niet waar nou zo'n drama van gemaakt wordt". De officier laakte het zeer hard afspelen van harde passages van grammofoonplaten. In ons overvol le landje moet je tenslotte met el kaar rekening houden. Er is toch al genoeg lawaai-vervuiling. Maar ook het zelf ingrijpen van de verdachte was niet goed te praten. Hij eiste daarom voor deze een boete van f 200 of 10 dagen, en voor de lawaai makende discofiel 100 of 10 dagen wegens burengerucht. De rechter vonniste konfarm, in stereo VENLD.VENFW, MAASTRICHT

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5