Minister Lubbers was in Venray Spannende motocross trok duizenden mensen SCHOOLVAKANTIE last of zegen.... Buiten_Spel 73 De vakantie en wij LlrfótJicvymbv.(%x Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Lummelen Meer moeite Te lang Gespreid Veranderingen Niet eerlijk Lagere schooi Politie ARTS EN N00YEN B. V. EEN le VERKOPER LEERLING - VERKOPER SPORTVERSLAGEN DIENEN DINSDAGS VOOR 12 UUR TE ZIJN INGELEVERD. VRIJDAG 6 JUU1973 No. 27 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 1» ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7-50 (bi) vooruitbetaling) Zoals we reeds meedeelden was de minister van Economische Zaken drs. Lubbers vorige week in Venray, waar hij zijn twee-daags kennis makingsbezoek startte bij Rank Xe rox. Hoewel hij zich hoofdzakelijk kwam oriënteren over de problemen in het zuiden van onze provincie, liet hij door zijn bezoek aan Venray duidelijk merken dat hij de Lim burgse problemen niet alleen in het zuiden ziet liggen, al zijn die van Noord Limburg van iets andere aard als in het zuiden. Met de direktie van Rank Xerox werd de groei van dit Venrayse be drijf onder de loupe genomen en de spektakulaire ontwikkeling met zijn problemen besproken. Burgemeester Schols nam de kans waar om in een gesprek met deze minister enkele punten naar votren te brengen, die dan wellicht niet spe cifiek op het terrein van deze mi nister liggen, maar die toch veel te maken hebben met de infra-struk- tuur van plaats en iregio. Allereerst wees hij de minister op de Venrayse vloeivelden, die tot grote ergernis van velen nog altijd op primitieve wijze Venrays vloeiend afval verwerken en daarmede ook nog velen buiten Venray hinderen. Hij wees de minister er oo dat het een vreemde zaak wordt dat Venlo b.v. zijn rioolwater gaat zuiveren via een zuiveringsinstallatie, die van rijkswege gebouwd wordt, evenals Boxmeer, doch dat Venray diezelfde Maas blijft verontreinigen. En dat alles omdat het Rijk alleen daar sub sidieert, waar men rechtstreeks loost op de Maas. Maar doet Venray in feite iets anders? Hier hebben alleen nog meer mensen er last van, om dat de afwateringskanalen midden door enkele plaatsen lopen voordat de rommel in de Maas komt. Hij wees daarbij op rapporten van de waterschappen over deze voor mens en dier en grond onwelriekende zaak. Een tweede kwestie die bij de mi nister ter sprake kwam dat de spoor weg-aansluiting van het Ocstrumse industrieterrein. Daar ligt nog altijd de eis van de Ned. Spoorwegen, dat de gemeente zich kontraktueel moet verplichten dat minstens 2000 wa gons geladen zullen worden via deze Spoorwegaansluiting. Dit aantal zal voorlopig zeker nooit gehaald wor den, maar anderzijds kan men de aansluting niet missen.-De minister is gevraagd in deze kwestie te willen bemiddelen. Tenslotte wees drs. Schols minister Lubbers op de dringende noodzaak de provinciale weg Horst-Venray „af te maken". Tot op heden is aan grondverwerving voor de doortrek king nog weinig gebeurd, wat o.m. betekent dat alle vrachtvervoer af komstig van onze industrieën en be stemd voor het zuiden zich nu eerst door de kom moet wringen. Een spoe dige afbouw van deze weg zal juist voor de industriële sector zeer be langrijk zijn. De minister heeft met belangstel ling van deze op- en aanmerkingen kennis genomen. Vrijdag is de schooljeugd, al dan niet voorzien van te verzorgen bloempot, naar huis gekomen om aan de grote vakantie te begin nen. Een vakantie van ruim 6 en bijna 7 weken, en dat terwijl papa financieel maar in staat is een of twee weken met het gezin op stap te gaan. Dat betekent dat de schooljeugd moet proberen de resterende vier a vijf weken zichzelf te vermaken. En dat lukt lang niet altijd. „Kijk maar naar al die jongelui, die tijdens de vakantie vaak zonder een cent op zak op straat lopen .te lummelen", zegt een huismoeder. Na enkele weken vakantie begin nen Jantje en Pietje zich dus te ver velen. En dan vraag je je af of de vakantie van onze schooljeugd niet te lang is. „Een zomervakantie van vier weken zou lang genoeg zijn. Dat de kinderen langer vakantie nodig zouden hebben, omdat zij het hele jaar zo hard moeten werken, is on zin", vindt diezelfde mevrouw. Lijnrecht tegenover deze mening staat die van een hoofd van een ba sisschool. „Wanneer de meeste ouders wat meer de moeite zouden nemen om met hun kinderen op te trekken, dan zou het helemaal niet nodig zijn dat de jeugd' tijdens de vakantie gaat vervelen", zegt hij. „Veel ouders hebben daarin geen zin. Meestal willen zij hun kinderen kwijt. Hoe eerder zij weer naar school gaan hoe beter. Dan hebben de ouders zelf wat meer vrijheid. Is dat geen egoisme? Veel mensen ver geten, dat zij als ouders slechts een déél van hun taak aan de school heb ben overgedragen. Maar de ouders moeten niet gaan proberen hun an dere verantwoordelijkheden ook op de school af te schuiven. Dat zou minderwaardig zijn". Zijn de vakanties voor de school jeugd te lang? „Ja", vindt een le raar, die ook meent dat de kinderen door hun te lange vakanties vaak een last worden voor hun omgeving. „In de schoolsystemen van dit ogenblik", zegt hij, „waarin de kin deren helaas ook nu nog het hele jaar onder te grote spanning moeten werken, hebben zij inder daad veel vakantie nodig. Maar ik geloof niet, dat lange, onafgebroken vakanties voor hen goed zijn om tot rust te komen. Ik geloof dat ge spreide kortere vakanties meer nut zouden hebben". Volgens hem zou het veel beter zijn de kinderen per dag niet meer dan vier uur les te geven en daarna op te vangen in speel- of hobby zalen en hun korte vakanties te geven. „Het zou toch veel meer in het be lang van het kind zijn, wanneer de doelstellingen van de school zouden worden veranderd", zegt hij. „Waar om kan het school en het buiten schoolse niet worden gecombineerd? De school wordt nog te veel ge zien als een geïsoleerde zaak bin nen onze samenleving. Waarom is er geen samenwerking tussen bijvoor beeld jeugdleiders en onderwijzers? Waarom krijgen de kinderen op school gymnastieklessen, terwijl zij buiten schooltijd in een voetbalclub of gymnastiekvereniging zitten? Waarom kan dat niet werden ge combineerd?" „Zolang dat alles niet is veran derd", zegt dezelfde heer, „kom je niet af van de lange vakanties van het ogenblik. Er zijn te grote econo mische belangen mee gemoeid, kijk maar naar het bedrijfsleven, dat zijn vakanties afstemt op de schoolvakan ties. Wanneer wij nu de schoolvakan ties zouden gaan verkorten of ver plaatsen, dan zouden er geweldige weerstanden uit bepaalde hoeken van onze samenleving komen". Een andere leraar vindt het niet eerlijk dat sommige ouders ageren tegen de lange vakanties van hun kinderen. Heel veel onderwijzers, leraren en hoofden van scholen", zegt hij, zitten tot diep in de avond te cor rigeren, lessen voor te bereiden of te studeren. Iemand die een ander beroep heeft gaat 's middags om vijf uur naar huis en is dan overal van af". Bovendien streven de werknemers in het bedrijfsleven naar steeds meer vakantie. Dat gun ik hen graag. Maar Op een zonovergoten Janslust heb ben zondag duizenden motorsport- fans van spannende motor-gevech ten kunnen gemeten. Dank zij dui zenden liters water had men het cross-terrein praktisch stofvrij ge kregen. Het renners-aanbod' was van dien aard, dat de Moto-crossvereni- ging Janslust inderdaad een goed programma kon aanbieden, dat mee telt in de strijd om het Nederlands kampioenschap. Deze 23e motocross sinds 1961 toen Janslust zijn poor ten opende, werd vooral gekenmerkt door het grote gevecht tussen Peter Willems, Franske Sigmans en Ger- rit Wolsink. Peter Willems, die de handicap van zijn gebroken been overwonnen heeft, is natuurlijk bij zonder gebrand geweest hier voor eigen publiek de puntjes weg te ha len, maar de Hengelose Wolsink toonde duidelijk aan dat hij ditmaal die eer voor zich opeiste Wat hem dank zij een weigerende motor van Willems ook gelukte. Diezelfde pech zorgde dat zelfs Franske Sigmans nog een plaats hoger kwam dan Pe ter Willems, die hem eerst naar de achterban verwezen had. Maar voordat het zover was, had men de 500 cc junioren in alle ge weld los zien barsten en de zijspan nen hun soms levensgevaarlijke toe ren uit zien halen. Radio en t.v. gaven ditmaal ook acte de presence en in de sport- rubrieken van de verschillende om roepen was Janslust zondagavond van de partij. Burgemeester drs. Schols opende als gewoonlijk die sportief gebeuren, met een gelukwens aan de jubile rende vereniging, die hun werk en inspanning beloond zien met een steeds groter publiek. Ongelukken van betekenis vonden niet plaats. De officiële uitslag van de 500 cc junioren was na twee manches als volgt: 1. Suprimatie van Sammy van der Eisen uit Handel 60 pnt.; 2 Joh. Roo- sink, Markelo 50 pnt.; 3. Wim Gou weleeuw Rotterdam 47 pnt.; 4. Jan Hceijmakers Horst 46 pnt.; 5. Ben Heman Amsterdam 41 pnt. Vermelden wij verder nog dat Sjaak Lauf uit Siebengewald op de 8e plaats eindigde. Kampioenswedstrijd zijspannen senioren en internationalen: 1. Rikus Lubers met bakkenist Bart Notten uit Lochem 57 pnt.; 2. Jan ten Thije met Henk van Heek uit St. Isidorushoeve 53 pnt.; 3. Fons v. Heugenten en Hans Middelkoop uit Soutenberg 45 pnt.; 4. Wil van der Laan met Huig Vonk uit Ter Aar 44 pnt.; 5 Ad Ridderhof met Jan Kooning uit Hengelo 36 pnt. Rest hierbij nog te vermelden dat Paul van Heugten zijn zijspan zelf over de streep moest duwen om zich nog te kunnen klasseren. Kampioenswedstrijd 500 cc. sen. en internationalen: Dat was het grote gevecht tussen het driemanschap Sigmans-Willems en Wolsink, waarbij de laatste over het langste uithoudingsvermogen bleek te beschikken. Meter voor me ter leverde hij het gevecht voor zijn uiteindelijke zege. 1. Gerrit Wolsink Hengelo 60 pnt.; 2. Frans Sigmans Bakel 52 pnt.; 3. Peter Willems Ysselsteyn 50 pnt.; 4. Toon Karsmakers Aalst 44 pnt.; 5. Wieger Boersma Heyen 40 pnt. Zaterdag jJ. recipieerde de drumband „St. Catharina" uit Leunen, ter gelegenheid van het behaalde landskampioenschap te Blokker. Op deze avond reikte mr. Janssen de kampioenswimpel uit aan de tamboer- maitre van de Leunse drumband. Voor een verslag zie elders in dit blad. Onder de deelnemers aan de ten toonstelling Buiten-Spel '73 heeft men een enquête gehouden, die thans uitgewerkt is. Daaruit blijkt dat de totaal-indruk gewaardeerd werd van goed tot zeer gced. De commerciële resultaten noe.nt men matig tot goed, terwijl men goede verwachtin gen heeft van de resultaten op lan gere termijn. De algehele c- "ganisatie werd tot zeer goed geno: i, iets wat men ook van de dagelijl - leiding zei. De opstelling d r tenten werd met hetzelfde predx; at bedacht, ondanks het feit, dat men in de achterste tent van de kinderen willen ze de vakan ties gaan inkorten. Dat is natuurlijk de omgekeerde wereld. Misschien hebben de meeste werknemers uit het bedrijfsleven over een aantal ja ren langere vakanties en kortere werkweken dan hun kinderen en de onderwijzers". Volgens de al eerder genoemde huismoeder geldt het probleem van te lange vakanties vooral de lagere schooljeugd. „De jongelui van mid delbare scholen zoeken veelal va kantiebaantjes, knappen in huis kleine klusjes op, of maken een trek tocht. Die kinderen vervelen zich minder dan de jeugd van de lagere school", vindt zij. ,Die lange vakanties zijn heus niet bedoeld voor de kinderen, maar voor de onderwijzers, die dat geef ik toe een zwaar beroep hebben", is haar mening. „Maar voor de jeugd is het funest. Die loopt zich cp straat te vervelen en is een hinder voor de omgeving". Als die mevrouw gelijk heeft, dan zou het logisch gevolg moeten zijn, dat de politie tijdens de vakanties handen vol werk heeft om zich ver velende jeugd in toom te houden. Maar niets is minder waar. Volgens de politie hebben de politieagenten tijdens de vakantieperioden minder jeugdzaken c-ndar handen dan tijdens de rest van hei jaar. „Dat komt", verzekerde een politieman, „doordat de jongelui voor.il in de zomermaan den veelal wegtrekken. Zij gaan met hun ouders of alleen op vakan tie. niet zo te spreken was over de plaat sing. Bijzonder goed was men te spreken over de aankleding van de stands. De publiciteit had beter gekund, na de voorafkondigingen was volgens velen te weinig in dagbladen gerea geerd op de „stunts", die gedurende de tentoonstellingen werden georga niseerd. Wel tevreden was men over het aantal bezoekers en het gekozen terrein. De openingstijden konden ook de goedkeuring krijgen en over het verschil in stands was men goed te spreken. Over het algemeen dus positief en dat zal wel de reden zijn, dat men het geheel voor herhaling vatbaar acht, waarbij men denkt aan een termijn van drie jaren. Nu de vakantie hoogtij viert en de zon zelfs zorgt voor tropische omstandigheden, worden we met onze neus weer eens op het feit gedrukt, dat niet iedereen naar het buitenland Is, doch dat velen ook in eigen plaats en omgeving him vakantie doorbrengen, an deren daarentegen hier naar toe komen, om hier hun vrye dagen door te brengen. De tijd dat in Noord Limburg al leen rond de Piasmolen en in Arcen vakantiegangers kwamen is lang voorbij, zo schrijft de heer P. Derkx, direkteur van de VVV Noord Lim burg. En dat kunnen we in eigen plaats onderschrijven, waar drie kampeercentra boordevol liggen en in de Geysterse bossen en elders ten ten opgeslagen staan voor jeugdige kampeerders, die daar ingroepsver- band komen. We merken dat in ons overvol zwembad, waarheen naast onze gastarbeiders, ook vele andere gasten deze week hun schreden ge richt hebben. We zien dat in onze speeltuinen waar plotseling ook .vreemde" kinderen spelen. En we zien dat langs de Maas, waar niet alleen verschillende maasweiden zijn omgetoverd tot buitenverblijven, met terrassen en wat dies meer zij, doch ook de motorboten en de water skiërs voor nieuw vertier zorgen. De Maaskant krijgt bijna evenveel bo ten ais de Wanssumse jachthaven. We merken dat ook bij VW dat droevig „neen" moet schudden op de vele vragen naar hotels en pensions en waar men het druk heeft met de beantwoording van andere vragen, de kaartverkoop en het uitwisselen van folders. Zo kunnen we nog wel even doorgaan. Men kan het prettig vinden of niet, doch ook in eigen plaats en streek ontkomt men niet aan wat men kan noemen „vakantie- drukte". Speciaalzaken in Heren- en Jongenskleding vraagt voor haar filiaal te Venray in verband met diverse uitbreidingen en| Uitst. honorering met goede vooruitzichten. Sollicitaties te zenden aan speciaalzaken heren-en jongenskleding BOXMEER-VENRAY EIGENAARDIG is en nu citeren we weer de heer Derkx dat ons inzicht in dit hele gebeuren nog maar zeer oppervlak kig is. Het recreatieschap Peel en Maas heeft gezorgd voor een plano logisch en landschappelijk onder zoek, waaruit maatregelen zijn voortgevloeid, welke natuurgebieden vrijwaren, doch sinds dat onderzoek gebeurd is, zijn weer andere en nieu were inzichten naar voren gekomen, waarvoor nog geen vertaling gevon den is. Via dat schap heeft men enig in zicht gekregen in de vrijetijdsbeste ding van de Venrayse mens, maar voor het overige laten we dat hele „toeristische verschijnsel" in feite maar over ons heen komen. En dat terwijl de bezoekers-stroom naar Noord Limburg in 5 jaren ver driedubbeld is en het anatal over nachtingen vervïerdubbeld. Hoe deze cijfers in Venray liggen is helemaal onbekend. Hoeveel mensen ons zwembad bezoeken, hoe- velen de campings en speeltuinen, daar mag men naar raden. De eerder genoemde direkteur van VW Noord Limburg schat dat in 1972 de totale geldimpuls door toe- ristisceh aktiviteiten in Noord Lim burg gesteld mag worden op 30 miljoen. Hoeveel hiervan in Venray is „blijven hangen" durft geen mens te schatten, omdat we doodgewoon veel te weinig gegevens hebben. Nu is dat geen kwaal van Ven ray alleen, ook genoemde direkteur klaagt dat in heel het toeristisch wereldje onderzoek nog een onbe kend woord is en prognoses dikwijls met de natte vinger moeten worden gemaakt. Maat datzelfde toerisme begint om allerlei redenen, waarvan de econo mische kant zeker niet de minste is, dermate belangrijk te worden en ont wikkelt zich zo snel, dat een profes sionele begeleiding hard nodig gaat worden. Als die steeds met de natte vinger moet werken, dan kunnen er grote brokken worden gemaakt, ter wijl van de andere kant de boot ge mist wordt als we het toerisme in het algemeen zoals tot nu toe, maar over ons heen laten komen.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1