TT Venrays winkelbestand onder de loupe Wielerronde Overloon DRUKWERK Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN II I Meer dan 1200 kinderen doen mee aan KINDERVAKANTIEWERK VENRAY Johan Jeuken exposeert in Amsterdam VRIJDAG 29 JUNI 1973 No. 26 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 11 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bi] vooruitbetaling) Van de andere kant bleek volgens diezelfde konsument de inaktiviteit der winkeliers door de volgende fei ten: weinig reklame-aktie b. slechte service c. weinig samenwerking d. slechte bediening e. gering assortiment f. hoge prijzen. Van de 100 ondervraagden hadden 37 bezwaar tegen de middagsluitmg, doch slechts 7 tegen sluiting op za terdag om 5 uur. BEZOEKFREKWENTIE Uit het gehele verzorgingsgebied bezoekt men aldus het rapport gemiddeld 2.78 maal per week de winkels in het centrum. Hoewel dit cijfer overdreven hoog ligt t.o.v. an dere winkelcentra, wordt hierop niet nader ingegaan. Men heeft wel nagegaan hoe men op een zaterdag naar de winkels in Vemray komt. Van de 100 personen komen er 48 per auto, 28 te voet, 19 met (brom)- fiets en 5 met openbaar vervoer. Voor konsumenten uit Venray- centrum zelf liggen die cijfers resp. 41 - 38 - 21 - 0. Opmerkelijk is dat de konsumen ten woonachtig in het onderzoek gebied het winkelapparaat van Eind hoven in zeer geringe mate bezoe ken. Als men buiten Venray gaat, blijkt Venlo de voorkeur te hebben, terwijl Nijmegen niet genoemd is. KOOPKRACHTBINDING Men heeft ook een onderzoek in gesteld naar de koopkrachtbinding in procenten van de in het onder zoekgebied aanwezige koopkracht. De uitkomsten waren als volgt: 1. Voedings- en genotmiddelen 1.503 2.375 2. Schoelisel 459 16 0.03 3. Textiel en conf. 2.829 330 0.19 4. Woninginr. 1.950 620 0.16 5. Huish. - luxe art. 30P 127 0.03 6. Electr. art. 693 40 0.04 7. Warenh. a ss. 1.775 750 0.15 8. Overige 2.127 618 0.17 Centraat Instituut stélde onderzoek in Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf heeft op initiatief van de Vereniging Zelfstandige Ondernemers de Venray- se winkels eens onder de loupe genomen. Dat is gebeurd o.m. door een enquête onder de betrokken endernemers en een onder de in de regio woonachtige konsumenten. Daarbij kwam uit de bus: dat het aantal m2 verkoop-vleercppervlak in Venray per inwoner re latief vrjj groot is, dat het uiterlijk der winkels gunstig door de konsumenten beoordeeld wordt evenals de sfeer in het winkelge bied, doch minder gunstig geoordeeld wordt over keuzemogelijk heden en prijsniveau. Voor de toekomst (tot 1985) verwacht het onderzoek slechts een bescheiden uitbreiding van het winkelappa raat in Venray-centrum, mits gemeente en endernemers zich in spannen om winkelgebieden en bedrijven of bedrijfsvoering aan de wensen van de konsument aan te passen. Bij het onderzoek is men uitgegaan van een jaarlijks groeipercentage der bevolking van 2,7%. Dat is het gemiddelde van de laatste 10 jaren. Dan komt men tot een bevolking van 31.250 mensen in 1980 en tot 35.750 in 1985 (dit is exclusief de gestichts bevolking, die men de jaren door op 2.500 raamt). Men neemt aan dat in 1985 meer dan 70% van Venrays bevolking in het centrum zal wonen (thans 63.3%). Cijfers, waar men o.i. wel vraag tekens bij kan zetten gezien de ex pansieve groei van Rank Xerox. Men heeft ook het gemiddeld1 in komen per hoofd van de bevolking bij dit onderzoek betrokken. Al is dat in Venray van 1958 tot 1965 ver dubbeld van 1.520,tot 3.040, toch lag het in 1965 nog 21% onder het landelijk gemiddelde. Daarbij moet worden aangetekend dat het gemiddelde inkomen in Venray in die jaren nog enige procenten boven dat van de regio (Meerlo-Wanssum en Vierlingsbeek) uitstak. Men verwacht (de cijfers van het Cenrtaal Bureau voor de Statistiek na 1965 zijn niet beschikbaar) dat ook thans nog een achterstand van 10 - 16% genoteerd moet worden voor Venray en voor de regio nog enkele procenten minder. En ook daar heeft men rekening mee gehouden. WINKELBESTAND Als hoofdwinkelcentrum wordt beschouwd het winkelbestand gele gen binnen Eindstraat - Schoolstraat - Henseniusplein en -straat - Paters- straat - Grotestraat - Wilhelmina- straat en Hofstraat. De overige, elders in Venray voor komende winkelvoorzieningen heeft men gerekend onder: verspreide vestigingen. Een inventarisatie naar het aan wezige vloeroppervlakte leverde de volgende cijfers op. Totaal 2 10.133 2.501 0.77 Als men het aantal m2 vergelijkt met andere kernen van dezelfde grootte als Venray, dan ziet men dat daar de gemiddelde aantal m2 voor voedingsmiddelen ligt op 0.20 en voor de overige op 0.41 m2, waaruit blijkt dat de inwoners van Venray een ruim winkelareaal ter beschik king staat. Ook blijkt wel uit een verder onderzoek dat de gemiddelde opper vlakte per vestiging 'in het centrum groter is dan gemiddeld in vergelijk bare centra het geval is. Ook de branche-samenstelling toont niet veel verschillen met ver gelijkbare centra. Men zou hoogstens kunnen zeggen dat het aandeel van de sektor voedings- en genotsmidde len en van de sector textiel en con fectie iets lager ligt dan elders, even als huishoudelijke en luxe artikelen, doch daar tegenover staat dat wo ninginrichting en warenhuizen mo gelijke verschillen ver opheffen. Dat geldt ook voor de winkelves tiging in de zgn. nevencentra. Ook daar in het winkelbestand, blijkens dit onderzoek, groter en uitgebreider dan in gelijkwaardige kernen elders. Konklusie is dat er een vrij aan zienlijke „overbewinkeling" is, waar uit o.m. de zeer verzorgende funktie van dit winkelbestand kan worden afgeleid. Een onderzoek, dat we zeiden dit boven reeds ook stoelt op een ondersnemersenquête, doch waaraan wel meer endernemers hadden mo gen deelnemen. WAT HUISVROUWEN OPMERKTEN Men heeft ook huisvrouwen in de gemeenten Venray, Broekhuizen, Meerlo-Wanssum en Vierlingsbeek gevraagd naar hun mening over het winkelen in Venray. Op de vraag waarom bij voor keur in Venray winkelt, vertelden de Venrayse huisvrouwen dat de ge ringe afstand belangrijk is, terwijl voor de konsumenten uit het ver zorgingsgebied het grotere assorti ment in Venray juist belangrijk is. Tekenend is dat de „goede service" het minst aantal voorkeurstemmen kreeg. Het feit dat elders meer keu ze-mogelijkheden zijn in grote wa renhuizen en ook de prijzen lager zijn, is reden om voorkeur uit te spreken om elders te winkelen. Over het uiterlijk der winkels wordt tamelijk gunstig geoordeeld, de sfeer vindt men middelmatig evenals de keuze-mogelijkheden. De waardering voor het prijsniveau wordt door de konsument woonach tig in Venray, ongunstiger beoor deeld dan door de konsument in de rest van het verzorgingsgebied. De bereikbaarheid wordt gunstig beoordeeld, behalve vanuit Merselo, de Maasdorpen en Vierlingsbeek. KEUZE Opvallend is dat het juist textiel, confectie en schoeisel (dus aan mode onderhevige artikelen) zijn, waarin men een grotere keuze wil, terwijl men ook in deze branchegroepen de prijzen te hoog zijn. Men vroeg deze dames ook welke maatregelen er getroffen moeten worden om het winkelen -in Venray aantrekkelijker te maken. Als grootste wens kwam naar vo ren dat men de Grotestraat vrij zou maken van het verkeer. De tweede was de vestiging van landelijk be kende warenhuizen en betere par keergelegenheid, verbreding trot toirs, een overdekt winkelcentrum, me^r terrasjes en restaurants waren andere wensen. De aktiviteiten der winkeliers werd nagenoeg alleen afgewogen zo bleek duidelijk aan de hand van feiten, als reklame-akties, braderie, verbouwingen, zegelakties, service en bediening, die zeer duidelijk kon- sument-gericht zijn. notmiddelen 'betreft ligt dat 6 - 11% boven het gemiddelde, terwijl de ove rige sectoren iets onder het gemid delde liggen. Per hoofd der bevolking in het onderzoekgebied komt dat uit op: voedings- en genotmiddelen 950, voor 1972 en voor overige goederen op 1200,-. -5 J* d a> 2 cu uo x 2 <D W JQ CU ca 5P7ÏJ 2 u X SS S 2 c oï£.B 2 X3 O c 2 w w Voedings- en genotm. 43 30 20 3 4 Schoeisel 56 3 7 15 8 11 Textiel, conf. 49 4 4 23 10 0 Woninginr. 48 5 9 11 6 21 Huish. art. 56 9 8 14 4 9 Electr. art. 57 11 10 13 2 7 Overige 57 18 7 7 3 8 Men schat dat in 1980 deze bedra gen stijgen naar 1020,en 1425, en in 1985 tot 1070 en 1610,—. Als slot berekent dit rapport dat aan meer-winkelruimte tot 1985 ge raamd wordt 1850 - 2300 m2 bedrijfs vloeroppervlak in Venray-centrum. NOG GROOT TEKORT AAN LEIDERS EN LEIDSTERS Uit dit onderzoek blijkt dat voor wat betreft de sectie voedings- en genotsmiddelen in Venray het win kelbestand ver boven het gemiddel de komt. Voor wat de overige sec toren betreft, bindt het kem-wïnkel- bestand in Venray 5% minder koop kracht dan gemiddeld aan zich. De leeftijd van de huisvrouw blijkt wel, in tegenstelling tot het al of niet bezit van een auto, een rol te spelen bij het koopgedrag. Met het klim men der jaren gaat ze voor voedings- en genotmiddelen minder naar de stad, maar ook minder naar Ven ray. Dat blijkt ook het geval bij de' bewoners in het onderzoekgebied, die al langer op het huidige adres wonen. Op de markt kopen 43 van 100 mensen hun groente en fruit, 25 hun zuivelprodukten en 6 hun vlees en vleeswaren, 11 hun textiel, 14 hun bloemen en 1,5 hun huishoudelijke artikelen. OMZETTEN Men schat dat de omzet door het winkelbestand in 1972 groot was: Voedings- en genotmiddelen 28.15 miljoen; duurzame en overige goe deren 31.17 miljoen. Voor wat die van voedings- en ge- De belangstelling voor het kinder vakantiewerk Venray blijft groeien. Waren er in 1972 ruim 1100 deelne mers, voor dit jaar zijn er nu al op de kop af 1212 aanmeldingen bin nen. Deze toename wordt vooral ver oorzaakt doordat dit jaar voor het eerst ook de vijfde klassers mee kun nen doen. Bij de aanmeldingen blijkt dat de verhouding kerkdorpen kom blijft wijzigen. In 1972 was dit 538 kinde ren uit de kerkdorpen tegen 587 uit de kom. Nu is dit 601 uit de kerk dorpen tegen 611 uit de kom. ONGUNSTIGE VERDELING Opvallend is de grote voorkeur in Venray-kom voor de eerste week. Het vorige jaar was de belangstel ling over beide weken nagenoeg ge lijk verdeeld. Nu hebben zich voor de eerste week (van 23 tot 27 juli) 408 kinderen opgegeven tegen 203 voor de tweede week. Doordat de verhouding in de kerkdorpen goed ligt (312 tegen 287) komt er een zeer ongunstige totaal verdeling uit de bus n.l. 720 tegen 492. Deze zeer grote belangstelling in de eerste week baart het comité gro te zorgen bij het vinden van een ge schikte ruimte voor b.v. film en an dere aktiviteiten. Het comité ziet reikhalzend uit naar een grote ruim te, b.v. een sporthal. Mocht iemand het comité aan een geschikte ruimte of eventueel meerdere grote ruimten kunnen helpen in deze weken, dan houdt men zich uiteraard aanbevo len. PROGRAMMA Het programma is intussen vast gesteld en aan de deelnemers ver zonden. Globaal ziet het er als volgt uit: 's Maandags spelen en oriëntatie- tocht. Dinsdags poppenkast en hutten bouw; 's woensdags elk wat wils en sportwedstrijden; donderdags film en spel zonder grenzen; vrijdags be zoek aan Bergen en Wanroy. LEIDING De leiding vormt elk jaar een le vensgroot probleem. Met veel moei te is het comité er dit jaar in ge slaagd een bekwame hoofdleiding samen te stellen. Doch daarnaast zijn er nog ca. 120 leidsters en leiders nodig. Het comité vertrouwt er echter ook nu weer op de medewerking van de jongeren van minimaal 16 jaar, die bereid zijn zich voor 100% in te zet ten. Wil jy er mede voor zergen dat de 1200 kinderen werkelijk een paar leuke KVW dagen hebben, meld je dan direkt aan bij: dhr. W. Yerheijen, Kempweg 43d, tel. 4292 (na 19.00 uur) cf dhr. W. Mich iels, St. Catharinastraat 13, Leunen, tel 3223. Wacht niet tct de laatste week! INSTRU KTIEDAG LEIDING Voor alle leidsters en leiders wordt op 30 juni in het Vormingscentrum aan de Bevrijdingsweg te Venray een instruktiedag gehouden. Voor de middag toelichting op het program ma en algemene instruktie, aanvang 10.00 uur. Na de middag speciale in struktie voor degene die dit jaar voor het eerst mee doen. Na een succesvolle tentoonstelling van ruim een maand in het Noord Brabants Museum in Den Bosch, ex poseert Johan Jeuken „zijn Venray se jeugdherinneringen in olieverf", thans in de galerij Asselyn in Am sterdam van 23 juni tot 20 juli. Eerste lustrum Zondag 8 juli a.s. organiseert het Wielercomité Overloon, voor de Vijf de maal haar jaarlijkse wielerevene- ment in de kom van het dorp, in samenwerking met „Toer- en Wie lerclub Wilhelmina" uit Eindhoven, met als inzet de Overloon Museum bokaal. De wedstrijden worden verreden onder auspiciën van de K.N.W.U. Er wordt gereden in 3 categorieën, n.l. nieuwelingen, veteranen en ama teurs. Door de minimale inschrijvin gen bij de categorie der aspiraten, zag men zich genoodzaakt deze van het programma af te voeren. Het comité is al maanden aan het werk en weet zich gesteund door de spontane medewerking van de Overloonse dorpsgemeenschap. Tevens is men reeds gestart met de bezoeken aan de begunstigers, zonder wier steun de financiële zij de van de ronde toch een ongunstig aanzien zou krijgen. Eventuele nieuwe sponsors of be gunstigers zijn van harte welkom en kunnen zich melden bij het comité. De organisatieh heeft verder een sterk rennersveld weten te kontrak teren met uiteraard alle streekren- ners en hoopt op eén grote publieke belangstelling. Geslaagden Bosckveldcollege Lijst van geslaagden kandidaten voor het eindexamen HAVO aan het Boschveldcollege te Venray. B. Arts, Horst; R. Bakens, Venray; P. Baltissen, Ysselsteyn; Th. Baltussen, Horst; I. van Berlo, Venray; J. Bex- kens, Venray; R. ten Brinke, Maas hees; Ch. Broere, Wanssum; G. Burg man, St. Anthonis; T. Christians, Swolgen; A. Claessens, Oirlo; R. Claessen, Horst; H. Coppus, Horst; R. Delhez, Blerick; H. Derks, Oos trum; J. Derkx, Venlo; H. Drabbels, Veulen; M. Driessen, Horst; J. Duijf, Horst; M. Duijf, Horst; F. Fleuren, Maashees; A. van Geest, Venhorst; H. van Gerven, Melderslo; J. Geurts, Wanssum; J. Geurts, Horst; J. Gies- berts, Venray; H. v. Grins ven, Uden; H. de Groot, Hol thees; J. Haegens, Horst; F. Hazeu, Venray; J. Helle gers, Oirlo; M. Hendricx, Venray; E. Hendrix, Venray; W. Hermans, Mel derslo; J. Hesen, Horst; J. Heuvel mans, Venray; W. Heijnen, Blerick; Th. Hoebers, Horst; J. Hollaardt, Venray; M. v. Hooff, Helmond; P. Hoevens, Venray; P. Huisman, Meer- lo; A. Jansen, Ysselsteyn; P. Jansen, Ysselsteyn; J. Janssen, Lottum; L. Janssen, Horst; Th. Janssen, Horst; H. Jegerings, Deurne; R. Kaekebeke, Roermond; E. Kersten, Holthees; G. Kessels, Oostrum; Sj. Keijzers, Ven ray; F. Klaassen, Overloon; F. Knops, Venlo; N. Lemmen, Meterik; M. v. Maarseveen, Overloon; L. van Marcke, Maastricht; E. Mennen, Castenray; B. Meulendijks, Horst; J. Neppelenbroek, Luttenburg-Raalte; J. Nottelman, Horst; M. Peeters, Heide; Tw. Peeters, Venray; P. Pub ben, Merselo; B. Ray er, Arcen; J. van Rhee, Oirlo; P. Rongen, Venray; F. Scaheffrs, Venray; J. Schatorjé, Horst; P. Smarius, Boxmeer; Th. Smedts, Oostrum; A. Smits, Maas hees; A. Smits, Maashees; R. Staal, Venray; H. Stens, Klarenbeek; T. Steijlen, Venray; M. Thijssen, Horst; J. Truyen, Horst; Vastert, Venray; I. Veeger, Bakel; A. Verb ruggen, Horst; A. Verbunt, Blerick; D. Volle- berg, Venray; W. Vranken, Venray; P. v. d. Weiden, Venray; D. van Well, Horst; L. Zahra, Venray. voor al uw van den munckhof n.v.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 9