12.000 gulden voor Hiss Afrika (Anny Versieyen) Valatex Muurverf TOONAANGEVEND Vredepeel is het er lang niet mee eens Grote belangstelling voor kennismakingsavond Brukske WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Valspar latex is ideaal voor binnen- en bui tenmuren o.a.. beton - board - behang - steen schuur- en pleisterwerk en winddroge muren Valspar latex is verkrijgbaar in zachte tinten maar OOK in ALLE MODERNE KLEUREN en natuurlijk direct uit voorraad leverbaar. PRIJS VANAF 6.35 Spreidingsmodel Woonkernen Venray VRIJDAG 25 MEI 1973 No. 21 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS M DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Oirlo is trots op haar broeders en zusters die als missionaris werkzaam zijn op alle mogelijke plaatsen van de wereld. Het thuisfront weet jaar lijks grote offers te brengen, om de ze oud-inwoners financieel te onder steunen. Die missieliefde en dat me deleven met hun werkers aan het missiefront kwam in een buitenge woon geslaagde jonger en-dienst in de parochiekerk van Oirlo zaterdag avond weer tot uitdrukking. Men kan zonder overdrijving zeggen dat die dienst, op voortreffelijke wijze uitgevoerd door dat jongerenkoor o.l.v. de heer Kuypers, het slot akkoord was van een aktie, impul sief door de fotograaf Harry Clerx uit Beegden begonnen, om de in Ghana werkzame lekenzuster Anny Versieyen uit Oirlo een nieuwe auto te schenken. Hoe kwam de in Beegden woon achtige fotograaf tot de start van die aktie? Ter gelegenheid van de opening van de Oranjerie te Roermond vond de uitverkiezing door de Tros van Miss Holland plaats. Op het eind van die uitverkiezing werd Miss Holland een auto aangeboden. De fotograaf juist terug van het maken van een reportage over de ontwikkelingslan den was getroffen door de schrille tegenstellingen welke er nog altijd bestaan. Bij het maken van die reportage in Ghana had hij de uit Oirlo afkom stige lekenzuster Anny Vehsleyen ontmoet die ondanks haar enthou siasme aan het einde van haar krachten zou zijn als zij met de be schikking zou krijgen over een ver vangend vervoermiddel want haar auto kon niet meer worden gerepa reerd. Met de confrontatie dat een Nederlandse schone welke de juiiste maten had. zo maar een auto in de schoot werd geworpen en de zo voor treffelijk werk leverende Oirlose zuster in Ghana haar levenswerk zou moeten staken, schreef de Beegden- se fotograaf een ingezonden stuk in het Limburgs Dagblad en andere Limburgse bladen en dat was voor de leerlingen van de 6e klas van de Vincent van Gochschool te Roermond aanleiding om voor dat meisje iets te doen. Er werd in eerste aanvang een op stelwedstrijd gehouden en de Roer- momdse jeugd gaf in haar onbevan genheid 'haar visie op het helpen voor de Oirlose lekenzuster. Er kwam geld los de thermometer steeg, want niet alleen uit Limburg kwamen gelden binnen, maar uit geheel Nederland. En Oirlo zou Oir lo niet zijn, om niet iets speciaals te doen. Daartoe kregen de jongeren van Oirlo alle gelegenheid, mede omdat Miss Afrika op vakantie kwam. Pater Geurts, jarenlang werkzaam in Ghana, werd bereid gevonden de Jongerendienst te leiden, toen bleek hoe Oirlo zou reageren. Een stamp volle kerk, de dienst suggestief be geleid door diavertoningen over Afrika, Ghana en Miss Afrika aan het werk. Hoogtepunt was het interview wat Jan Driessen tijdens de Jongeren- dienst hield met Anny Versieyen. Juist de eenvoud der antwoorden gaf een aangrijpend beeld van het werk dat de Oirlose jeugd in Ghana doet. Na verpleegster te zijn geweest aan het ziekenhuis te Tegelen vertrok Anny Versieyen twee jaar geleden naar Ghana, met als enigste beweeg reden: helpen daar waar hulp nodiig is en zij werkt thans als enige Euro peaan in een ziekenhuis waarin ook poliklinisch werk en operaties wor den verricht. Er is een dokter aan verbonden, 2 vroedvrouwen en 3 ge diplomeerde verpleegsters en zijn thans 24 inlandse meisjes in oplei ding. Het ziekenhuis omvat 1200 bed den, maar het verzorgingsgebied om vat de oppervlakte van de gehele provincie Limburg. Een ambulance is er niet, zelfs geen telefoon. Nog vele ziekten zijn niet onder controle en het moeilijkste is dat de patiën ten op alle mogelijke en onmogelijke manieren naar het ziekenhuis moe ten worden gebracht. De auto was onontbeerlijk om naar de zieke men sen te gaan. Nu de aanschaf van de auto geen probleem meer is wil Anny Versieyen nog iets meer doen, name lijk een wasserij oprichten. Nu moet de was nog worden gedaan op een primitieve manier en voor een goede ziekenverzorging is een wasserij een noodzaak. Juist door de eenvoud der ant ^ALSPARl JAN HENSENSTRAAT 16-VENRAY DE VERF- EN BEHANGSPECIAALZAAK WAAR DE VAKMAN ACHTER STAAT woorden werd voor ons bewaarheid, dat moge de Miss Holland de beste maten hebben, Miss Afrika blijkt het juiste formaat te bezitten. Zo stralend als zij daar in haar paro chiekerk stond, zal zij weer uitge rust in augustus teruggaan naar Ghana. De dienst in de Oirlose parochie kerk werd o.m. ook bijgewoond door de fotograaf Harry Clerx als de leer lingen van de 6e klas van de Roer- mondse Vincent van Gochschool en oook zij mochten in de stampvolle St. Gertrudiskerk het eindbedrag vernemen. De huis-aan-huis-kollek- te in Oirlo had zaterdag opgebracht de som van 1211,38. Daardoor was het totaal bedrag gestegen tot 11.430,63. De emmer achter in de kerk had opgebracht 69,70 terwijl de fotograaf nog 210,- in de loop van de dag in ont vangst had kunnen nemen. Totaal 11.710,33. Maar de aktie is nog lo pende, zo hebben de Oirlose jonge ren 107 Noord Limburgse bedrijven aangeschreven. Voor antwoord was de tijd te kort. Bij het vernemen van dit voor lopige resultaat kreeg Anny Ver sieyen en de organisatoren een da verend applaus in de kerk. De auto zal waarschijnlijk een VW worden, waarvoor de kosten op 85000,zijn begroot. De rest is voor de wasserij bestemd. Maar ook nu nog zullen er lezers zijn die een bedrage willen storten, dat kan nog altijd en wordt in dank aanvaard door de Boerenleenbank te Beegden t.n.v. aktie Miss Afrika. De Kontaktcommissie van Vrede- heeft ook kennisgenomen van de „Discussienota Spreidingsmodel Woonkernen Venray" en heeft na bespreking een schrijven gezonden aan B. en W., met de nodige opmer kingen, waaraan Wij het volgende ontlenen. In de nota wordt gesteld, dat de kleine woonkernen niet uitgebreid dienen te worden ten behoeve van de autochene bevolkingstoename, op grond van de overweging dat a. een aantal jonge mensen dichter bij hun werk wil wonen; b. teveel normaal te achten voorzie ningen ontbreken; c. het vormen van nieuwe woonker- uberhaupt moet worden voorko men. Door in a te spreken over „een aantal jonge mensen" erkenen de samenstellers van de nota, dat er DUS een ander aantal jonge mensen is, die niet in het straatje van het gemeentebestuur wil denken, en daarom wellicht niet belangrijk ge noeg is om er over te spreken Op punt b komt de contaktcom- missie naderhand terug, en punt c moet volgens haar uitsluitend op re kening van de samenstellers van de nota worden geschreven In de nota wordt o.m. gesteld dat de landbouwer in ruste geen gele genheid moet worden geboden in vertrouwde omgeving te blijven, 'n standpunt waartegen de kontakt commissie fel protest aantekent. Volgens de kantaktcommdsie geeft een en ander de indruk dat bij aan neming van deze nota, het gemeen tebestuur niet meer haar primaire doel (het geluk en algemeen welzijn van haar gemeentenaren) beoogt, maar dat zij er een groot aantal op offert aan een onmenselijk beginsel van verstedelijking In de nota wordt ook gesteld dat Vredepeel geen woonfunktie vervult. Hiertegen wordt aangevoerd, dat er in Vredepeel een gemeenschapshuis is en een zéér bloeiend verenigings leven. Genoemd worden een eigen LVB, KPJ, Jeugdsoos, Carnavals club en kerkzang koren. De inwoners van Vredepeel zijn hier erg tevreden-over en er is geen enkele grond om aan te nemen dat eventuele nieuwe bewoners er geen genoegen mee zouden nemen De door het gemeentebestuur op hearings toegezegde medewerking aan nieuwe vestigingen, zouden van nul en generlei waarde zijn, indien deze nota goedgekeurd wordt. Men zou gaan denken dat het gemeente bestuur met deze nota eindelijk kleur bekent ten aanzien van haar uitbreidingsplannen. En men zou geloven dat voorheen wel erg slor dig is omgesprongen met gemeen schapsgelden als de daarmee opge bouwde voorzieningen weer zonder meer worden gesaneerd In de nota wordt over de Vrede peel zelf gesteld dat deze kern geen reële groeimogelijkheden bezit. De kontaktcommissie wil daarbij op merken dat deze groei reeds jaren lang is afgeremd. Aspirant bouwers zagen meestal ervan af hun plannen ten uitvoer te brengen na de .mede werking" van de gemeenteambte naren) ondervonden te hebben Ten aanzien van de werkgelegen heid waren er wel degelijk groei mogelijkheden. De kontaktcommis sie noemt: 18 werknemers van Euri- brid; 8 pers. burgerpersoneel van 't vliegveld; 4 personeelsleden van de scholen; 3 pers. bij Gebr. Poels; 2 bij Vredepeel n.v. en 1 pers. bij het tankstation. Van deze 36 personen is er geen in Vredepeel woonachtig. 5 Personeelsleden van Euribrid kregen geen gelegenheid in Vrede peel te gaan wonen daar hun werk gever moest garanderen dat de wo ningen - die zij zouden betrekken - tenminste 30 jaren bewoond zouden blijven.Deze eis komt hen onre delijk voor, en zij vragen zich af of er een bedrijf in Venray garant is voor de bewoning van de Hoge Beek of andere flats over die periode In het algemeen zou de kontakt commissie willen stellen dat juist door de ge-isoleerde ligging, 't weg vallen van een woonkern voor het buitengebied van Vredepeel een wezenlijke verarming zou beteke nen, vooral door het verdwijnen van genoemd verenigingsleven. Mede door deze bezwaren spreekt de kontaktcommissie Vredepeel de hoop uit, dat deze nota in zijn huidi ge vorm niet zal worden aangeno men Dat er belangstelling bestaat bij de nieuwe inwoners van Verirays woon wijk „Het Brukske" kwam duidelijk tot uiting tijdens de tweede kennis makingsavond in de foyer van de schouwburg. Meer dan 150 belang stellenden waren aanwezig op deze door de wijkraad in samenwerking met het gemeentebestuur georgani seerde avond waarop men in de eer ste plaats met het bestuur van de gemeente en de wijkraad kon kennis maken en daarnaast nader met el kaar in contact kon komen tijdens de aan het .officiële gedeelte" vast gekoppelde gezellig samenzijn. Burgemeester drs. F. Schols vond het een goede zaak, dat bewoners van een nieuwe wijk gelegenheid krijgen „aan elkaar te snuffelen" of - om duidelijker te stellen - meer vertelde de aanwezigen het een en contact met elkaar te krijgen. Hij ander over de gemeente Venray en alles wat men daar kan aantreffen. Hij stelde daarbij, dat het gemeente bestuur alle mogelijke moeite doet om binnen het raam van de financi ële mogelijkheden alles te doen om de woonwijken leefbaar te doen zijn. Burgemeester Schols noemde het een plezierige ontwikkeling, dat tal van zaken in Brukske worden aan gepakt door een voorlopige wijkraad onder voorzitterschap van de heer Thijssen. De 'sjouwers van de wijk' konden volgens hem op de blijven de steun van de gemeente rekenen. Hij vroeg de bewoners begrip voor het feit, dat het Venrayse gemeente bestuur af en toe de wijk gebruikt als een visitekaartje. „Wanneer wij gasten door de nieuwe wijk rond leiden, is dat niet bedoeld als om vreemdelingen in een 'dierentuin' rond te leiden. Het is alleen maar uit trots over de goede opzet van dit bestemmingsplan, dat in korte tijd uit de grond is gekomen", aldus de burgemeester. Zou men verondersteld mogen heb ben, dat de burgemeester zijn ge meente te mooi had voorgesteld, de door de voorlichtngsambtenaar ver toonde Venray-film in kleuren on derstreepte slechts hetgeen de heer Schols naar voren had gebracht. Hierna werd, zoals de burgemees ter zei, 'de vrije jacht' geopend. Er was volop gelegenheid aan B en W en een groot aantal hoofdambtena ren vragen te stellen. En natuurlijk mocht men ook kritiek uiten zoveel men wenste. Die kritiek kwam, en wel op de vuilnisophaaldienst, die geen zakken zonder opdruk „Venray" meeneemt. Wethouder Loonen wees op het grote tekort van deze dienst, maar zegde toe te zullen bekijken wat er te doen valt wanneer men tussentijds partij en vuil heeft op te ruimen. Er zal wat worden gedaan aan de ballustraden van de galerij-wonin gen, om te voorkomen dat kinderen er door zouden vallen. Uiteraard waren er veel vragen over de groenvoorziening dn Bruks ke. De gemeentelijke „groenboer", de heer Goossens, kon veel vragen stellers tevreden stellen. Hij is ten alle tijden bereid mensen met pro blemen over de groenaanplant te woord te staan. Ontspanningsruimte voor de be jaarden en ruimte voor 't wijkwerk zal kunnen worden verkregen on der de tweede flat. Met ingang van het nieuwe school jaar zal de nieuwe kleuter- en basis school in Brukske starten, onder de supervisie van het schoolbestuur van de Franciscusschool, aangevuld met een aantal Wijkbewoners. Pastoor Pothoff wist te vertellen dat thans 300 gezinnen zijn geregis treerd. Voor de eerste klas zijn er 22 leerlingen; 16 voor de 2e klas; 16 voor de 3e klas; 14 voor de 4e klas; 15 voor de 5e klas en 16 voor de 6e klas. Gestart wordt met twee 1ste klassen, terwijl de hogere klassen voorlopig in de Franciscusschool on dergebracht worden, in afwachting van het gereedkomen van de nieuwe school. Voor het kleuter-onderwijs zijn de verwachtingen hoog gesteld omdat Brukske in hoofdzaak bestaat uit jonge gezinnen. Wethouder mevr. Rutten-Thielen deelde mede dat er voor Brukske geen openbare school dnzit. Evenmin als vergoeding voor reiskosten naar de openbare school in Veltum gezien de korte afstand. In een yan de flats zal een peuter speelzaal worden gerealiseerd. De medewerking van de ouders werd ingeroepen voor de speelgoedaktie. Een ouderbrigade zal waarschijn lijk in samenwerking met ö'.e van de Paterskerk-parochie worden opge richt om de kinderen veilig aan de overkant van drukke straten te hel pen komen. De avond werd besloten met een gezllig samenzijn nadat nog duide lijk was geworden dat binnenkort 'n derde kenismakingsavond wordt ge houden en tegen het einde van het jaar officiële verkiezingen voor 'n wijkraad komen. 0

Peel en Maas | 1973 | | pagina 13