Wijkraad Veltum hield openbare vergadering Rayoncommissie vergaderde PM Tentoonstelling Buiten-Spel brengt voor bijna 2 miljoen aan produkten gemeentelijke notities en mededelingen Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN De Vogelvriend 1r£~l IOJO Afhalen van hengelakten Woningmarkt onderzoek Gidsen en Kabouters van Venray Geslaagde eerste helfl wielerzesdaagse VRIJDAG 18 MEM973 No. 20 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS IH VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 10 c» par nun. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bi] vooruitbetaling) In De Clockeirt kwam de wijkraad Veltum in openbare vergadering bij een. Naast de kleine oneffenheden welke er nog in het groeiproces van de wijkraad bestaan had de bijeen komst een konstruktief verloop, die nu reeds in het teken stond van de hoorzitting, welke de wijkraad en haar bewoners heeft met het college van burgemeester en wethouders van de gemeente en de hoofden van dienst, in zaal van restaurant Vlak water op 24 mei a.s. met als aanvang 8 uur. In tegenstelling met de andere hoorzittingen waar de voorzitter van de wijkraad als gespreksleider op treedt, is voor dit jaar een onafhan kelijke gespreksleider aangezocht en deze is bereid gevonden die funktie op zich te nemen. De voorzitter van de wijkraad Veltum was van oordeel dat hij zich hierdoor onafhankelijker zou kunnen opstellen en gemakke lijker in de Oppositie zou kunnen gaan dan als gespreksleider. Met die visie waren de leden van de wijkraad •het volledig eens. Een goede voorbereiding had de wijkraad reeds achter zich om de vele problemen de wijk rakende door middel van een enquête te verzame len. Juist door die enquête waren reeds nu verschillende vragen posi tief beantwoord kunnen worden, of was door het college reeds opdracht gegeven het vraagde te honoreren. Zo zal op de kleine veldjes door de jeugd gevoetbald kunnen worden, terwijl voor verhoging van de ver keersveiligheid aan het „trapveldje" bij de Veltumse kapel prikstruikjes worden geplaatst, wat een remmen de werking zal hebben om achter een bal plotseling de straat op te hollen. De vragen zijn reeds ingestuurd naar het college en het lijkt ons niet juist cm nu reeds de ingediende vragen te publiceren, maar wij ko men daar uiteraard nader op terug. WAT MEER TER TAFEL KWAM De geplaatste glascontainer bij het winkelcentrum voldoet aan een be hoefte. Die container is er alleen geplaatst voor glas en niet voor ste nen en stokken, Anders zullen de glasfabrieken niet lang meer de con tainer ledigen en dat zou jammer zijn. Door het bestuur van de wijk raad zal middels de Veltummer Kro niek een dringend beroep worden gedaan op de bewoners, om in ieder geval hun glaswerk in de container te plaatsen, maar geen stenen en hout en zeker geen plastic. Er is reedise en oplossing dn zicht voor de realisering van speelterrei nen, zelfs om deze van speeltoestel len te voorzien. Niet alleen heeft het gemeentebestuur veel materiaal ter beschikking gesteld, ook het vor mingscentrum wil gezamenlijk met •de bewoners van de wijk, nabij Co- ninxhof speeltoestellen vervaardi gen, welke vervaardiging een ludiek gebeuren zal worden. „De Klodder", hoe enthousiast ook begonnen, beginnen te lijden aan ge brek aan ervaren leiders. De inzet van de nu reeds werkende leiders is goed maar men mist een profes sionele kracht. Leiders worden met spoed gevraagd in electroniica, pot tenbakken en handenarbeid. Er moe ten toch vakmensen in de wijk wo nen welke zich gaarne voor de jeugd willen inzetten. Als er met meer vak krachten gewerkt kan worden is de mogelijkheid niet uitgesloten dat na de vakantie met dat werk gestopt zal moeten worden en dat zou jam mer zijn. Maar kennende het enthou siasme van het bestuur van „De Klodders" zal men wel slagen en het begonnen werk voortzetten. De werkgroep Verkeer uit de "Wijk raad heeft zich nader beraden over de diverse in de wijk aanwezige par keerplaatsen en zal t.z.t. omtrent die parkeerplaatsen suggesties doen. Verkoop van woningwetwoningen van St. Oda aan de huurder kwam ook ter sprake. Het eigenaardige doet zich voor dat zelfs huurders van een flat deze willen kopen. Tot nog toe hebben 131 huurders in de wijk Vel-/ turn positief gereageerd om huin huurwoning van St. Oda te kunnen aankopen. Jammer is dat de wo ningbouwvereniging St. Oda die be paling heeft gesteld dat indien men wil kopen en men een huurwoning met meerdere onder een kap heeft, het gehele blok moet worden ver kocht. Om die bepaling te schrap pen zal het bestuur van de Wijkraad een gesprek hebben met de woning vereniging. Gevraagd werd om langer licht in Venray als half een, nu de café's tot 1 uur open zijn. Dat zou wel lukken zo werd er medegedeeld. De kritiek van het lange wachten met de inentingen had de aandacht van het Groene Kruis, zo werd er medegedeeld, maar reeds nu kon worden vastgesteld, dat indien ieder een op tijd was gekomen er geen chaos was geweest. Men had alle vertrouwen in het bestuur van het Groene Kruis, als dit zou worden uitgebreid en aangevuld met nieuwe leden. Men stelde ook dat de statu ten van het Groene Kruis ongeldig waren en statutair ook het Groene Kruis jaarvergadering moest houden, al kwam er geen enkel lid. Dat geeft het bestuur nimmer het recht de sta tuten niet na te komen. HET ZORGENKIND De afdeling Venray van de Ouder vereniging Het Zorgenkind zal alle mogelijke hulp en steun krijgen van de wijkraad Veltum als op hen een beroep zal worden gedaan. Ook voor de jaarlijkse kollekte. De oudervereniging Het Zorgen kind zal meer aktief naar buiten treden nu het bestuur een andere samenstelling heeft gekregen. Voor zitter Theeuwen en secretaris-admi nistrateur J. Jansen traden .af, en de heer Arts uit Ysselsteyn werd tot voorzitter gekozen en de heer W. Verheyen tot secretaris. De kerkdorpen, aldus de aanwezi ge kersverse voorzitter Arts. bieden ons de minste zorgen, immers mid dels de leden van de LVB kon daar nog iets voor de 180 leden worden gedaan. Maar met Venray-kom was men niet zo gelukkig. Voor het vakantiekamp der zor genkinderen is veel geld nodig, maar ook andere instellingen of evene mensen moeten onze blijvende aan dacht beben. Kleuterdagverblijven en het gezinsvervangend tehuis blij ven onze aandacht verdienen. Voor de ouders van de zorgenkin deren hadden wij een prachtige avond, juist om die ouders eens even uit de sleur te halen van alle dag, aldus de heer Arts. De oudervereniging Het Zorgen kind wil middels de wijkraden de Venrayse gezinnen meer betrekken bij de oudervereniging, niet om me delijden maar om de mogelijkheden voor die kinderen toe te lichten, want zolang er nog een zorgenkind rond loopt dat niet 'in de gelegenheid is te profiteren van het zegenrijke werk van de aktitviteiten van de vereniging is er voor ons nog alls werk aan de winkel. Voor de reali sering van die verlangens rekent voorzitter Arts op de onmisbare me dewerking van de wijkraden. Vel tum heeft de spits afgebeten met de toezegging te doen, moge Venray noord-west en Brukske volgen. Wat er met de wijken rond Ven ray-kom en zuid zal gebeuren is een aktiepunt van de Oudervereniging zelf. Ook in de Olookert kwamen de afgevaardigden van de dorps- en wijkraden in periodieke vergadering bijeen. Men betreurde 't dat men nimmer tot de vorming van een wijkraad in de kom van Venray was kunnen komen (de z.g. oude kern) en rond de Paterskerk. Jammer, om dat daardoor voor die gemeenschap pen een braak terrein open blijft. Pogingen in het verleden onderno men, zo werd van de zijde van het dagelijks bestuur naar voren ge bracht. hebben geen resultaat op geleverd. V.A.C. (Woningbouw) Twee van de 5 leden Van de dn Venray gevormde afdeling van de Vrouwen Adviescommissie waren te gast om de leden van de rayoncom missie een inzicht ,te geven van de noodzaak ook in Venray een afdeling te stichten welks intiatief was on dernomen door het provinciaal be stuur van de VAC en met ondersteu ning van det wethouder van sociale zaken mevr. Rutten-Tielen. Trou wens dat de overheid bekend is met het nut en de noodzaak van de VAC bewijst het feit dat zowel de gemeen te Venray als de woningvereniging en de Industriële Club Venray deze VAC subsidie heeft verleend. Een van de taken van de vrouwen-' adviescommissie is om bij de woning - wetbouw de inspraak te krijgen van de praktische vrouw. Niet alleen zal het VAC betrokken worden bij de realisering van de plannen en niet alleen de indeling van de woning toetsen aan praktische noodzakelijk heid maar ook aan de woonomgeving aan de groenvoorziening in de wijk, aan de speelgelegenheden etc. Voor de nieuwe plannen van Brukske II en Veltum II zal de VAC inspraak mogelijkheden krijgen. De vijf dames gaan nu aftasten wat er nog allemaal aan inbreng mo gelijk zal zijn, gesterkt door provin ciaal- en hoofdbestuur van de VAC meth un deskundigheid om het snel groeiende Venray leefbaar te hou den. Voor wat betreft de bejaarden- bouw heeft de Venrayse VAC reeds kontakt met de bejaardenvereniging. De rayoncommissie wil gaarne be trokken blijven bij het werk van die VAC en wil eikaars verlangens en honoreringen uitwisselen zonder daar iedere maand voor bij elkaar te ko men. GEMEENSCHAPSHUIZEN Het onderzoek over het funktio- neren van de gemeenschapshuizen is vrijwel nagenoeg gereed. Gebouwen voor de jeugd zijn geïnvesteerd en in kaart gebracht. Nu zal dê tweede ronde beginnen en zullen alle scho len, kerken en eventuele kantoorge bouwen welke voor het jeugdwerk geschikt kunnen zijn, geïnventari seerd worden. Een en ander zal met de nota jeugdbeleid waarschijnlijk in juni in behandeling komen bij de rayoncommissie met een advies. GROENE KRUIS Het Groene Kruis kwam weer ter sprake omdat men behalve van Oir- lo en Castenray nog een vertegen woordiger namens de dorps- en wijk raden moest hebben om het bestuur van het Groene Kruis uit te breiden. Vast staat dat zowel Smakt als Vre- d'epeel geen behoefte hebben zitting te nemen in het Venrays bestuur, omdat de meeste gezinnen uit die dorpen lid zijn van het Brabantse Wit Gele Kruis. FINANCIëN Ongewoon bij de vergadering van de rayoncommissie maar deze keer kwamen wel- de financiën ter spra ke. De rayoncommissie, een onder deel van de Stichting Samenlevings opbouw Noord Limburg, zit in de rode cijfertjes, die mede veroorzaakt worden omdat MeerloWanssum niets betaalt. Mook betaalt 19 cent, Ber gen 56 cent. terwijl de andere ge meenten bijna allen 87 cent per in woner betalen. Het tekort is aange groeid tot 31.000,Getracht wordt de gemeente Meerlo-Wanssuim te be wegen volwaardig deel te nepien. Als de gemeente Mook niet meer zal geven dan en dat was unaniem het oordeel van de rayoncommissie zal de SSO haar werk in die ge meente moeten staken. Ook in de andere gemeenten welke te weinig betalen. Het tekort zal aan de andere gemeenten, die wel aan hun gemeen schapsplicht voldeden, hoofdelijk worden omgeslagen. WERKGROEPEN Of en in hoeverre de werkgroepen uit de rayoncommissie in de maan delijkse vergaderingen vertegen woordigd zouden moeten zijn zal na der door het dagelijks bestuur wor den bekeken. Wel als punt op de agenda staat wat betrekking heeft op het werk van 'n werkgroep is een vertegen woordiger gewenst. Wel zagen de le den van de rayoncommissie gaarne de voorlichtingsambtenaar van de gemeente op de vergadering al was het maar een half uur en dan liefst op het einde van de vergadering. Nu moest ook weer het dagelijks be stuur antwoord! op vragen schuldig blijven. De discussieavond over dorps- en wijkraden werd vastgesteld op dins dag 22 mei, aanvang 8 uur. Waar, zal nog bekeken warden. Met die mede deling sloot voorzitter H. Philipsen deze vergadering. V OLIERE VERENIGIN G Dinsdag 22 mei a.s. houdt de Vo gelvriend haar ledenvergadering in café Volleberg, Henseniusstraat 20, 's avonds om acht uur. Het voornaamste agendapunt is een boswandeling op 2e Pinksterdag in het landgoed de Hamert, waar veel wild te bewonderen is. Terwijl na afloop een gezéllig sa menzijn is in het Pannekoekenhuis. Degenen, die in het komende vis- seizoen op legale wijze een visje wil len verschalken, kunnen op zaterdag 19 mei a.s. de hengelakten afhalen (seizoen 1973-1974). De afdeling bevolking (Grote Markt 1) zal uitsluitend daartoe ge opend zijn van 10 tot 12 uur. Dezer dagen zijn de enquêteurs voor het woningmarktonderzoek in de gemeente Venray op pad gegaan om gegevens te vragen bij degenen, die tevoren hierover een brief heb ben ontvangen van 'het gemeentebe stuur. Zoals bekend zijn achthon derdzestig adressen steeksproefsge- wijze uit de woningkartotheek ge trokken en wel zodanig, dat aan de hand van de ingevulde vragenlijsten een zeer goed overzicht kan komen van de wensen met betrekking tot het wonen in Venray. Het aantal vragen, dat gesteld wordt, is uitgebreid. De bedioeliing daarvan Is, om door allerlei combi naties een zo duidelijk mogelijk beeld te krijgen over de samenstel ling van de vraag naar woningen, met name over het type woningen, de grootte van de woning, de inde ling van de woning en de wijze waar op de woningen moeten worden ge situeerd'. Zij is derhalve een belang rijke vorm van inspraak van de ge meentenaren bij het tot stand ko men van een optimaal woonmdlieu. Met nadruk kan de aandacht er op worden gevestigd, dat alle verkregen gegevens per computer worden ver werkt en absoluut vertrouwelijk worden behandeld. Zelfs de vraag over het inkomen is zo algemeen ge steld, dat men slechts een categorie behoeft aan te duiden. Tenslotte kan worden vermeld, dat deze enquête omdat het een steek proef is totaal niets heeft te ma ken met doorstroming of huurbelas ting., maar alles met de zo gewenste inspraak waarmee de gemeentebe stuurders hun voordeel kunnen doen bij het bouwen van woningen in de toekomst. Een groot motorjacht van 7 meter lengte ter waarde van 11 duizend gulden zal wel het kostbaarste ob ject zijn dat op Buiten-Spel in Ven ray te bewonderen zal zijn. De speed boot en de zeiljachten die erheen worden getransporteerd zijn tenmin ste lager geprijsd. Maar de duizen den objekten op de expositie ver tegenwoordigen tesamen een waarde van b'ijna twee miljoen gulden. Hy permoderne disco-apparatuur, kost bare elektronische orgels en andere muziekinstrumenten, de nieuwste foto- en filmcamera's en antieke per- zische tapijten behoren tot de waar devolste stukken. De duizenden bezoekers die van 30 mei tot en met 6 juni naar de Venrayse manifestatie zullen stro men zien er heel wat verrassingen. De nieuwste massage-appraten, een compleet zwembad, een telex-appa raat in werking, waterfietsen, an tieke klokken, de nieuwste keukens, Vrydag 18 mei: 19.00 repetitie voor het hele koor. Zaterdag 19 mei: Corveedienst voor M. Claessens, S. Meyer, J. Linssen- Jos Janssen. Zondag 20 mei: We zingen zowel tijdens de mis van de le Communie van 9.00 uur als de Hoogmis van 10.15 uur. Maandag 21 mei: 16.15 repetitie voor onze nieuwe leden in de Eranciscusschool. 18.45 repetitie voor le en 2e stem. Dinsdag 22 mei: 18.00 gymavond. 19.00 spellenavond in de Gatenhut. Woensdag 23 mei: 19.00 repetitie voor bassen en te noren. Donderdag 24 mei: 16.15 repetitie voor onze nieuwe leden in de Franciscusschool. 18.30 repetitie voor Groep B. witte pony's, charmante mannequins en lieve gastvrouwen. Iedere middag en avond zullen die mannequins een keurkollektie zo- mermode showen. Ook aan heren- en kindermode zal veel aandacht wor den geschonken. 30 ^MUZIEKGEZELSCHAPPEN Tijden® de tentoonstellingsdagen treden op het nieuwe schouwburg plein, waaraan de expositie thans wordt gebouwd. 30 muziekgezel schappen op. Op Hemelvaartsdag 31 mei is er van 's middags 2 tot 's avonds 10 uur een non-stop-pro gramma verzorgd door meer dan 10 korpsen en koren. De rij zal geopend worden door het populaire cabaret gezelschap C.J.P. dat als eerste groep het podium op het nieuwe plein be speelt. Er is een straf organisatieschema voor de bouw ontworpen. In vier fases wordt het gehele projekt van 5.000 m2 gerealiseerd. Het 12 meter hoge front staat al in de steigers en het losperron van ruim 500 m2 is al gereed. Pas op het laatste moment zullen hierop grote mobielen bloem bakken en speelwerktuigen voor de jeugd worden geplaatst. Inmiddels is het dan de ochtend van de 30e mei, de dag waarop om 11.00 uur door de Commissaris van de Koningin in Limburg het prachtige plein en een half uur later door zijn echtgenote de tentoonstelling wordt geopend. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Schoolstraat 32 - Venray - Tel. 1970 Braine J. The queen of a distant country (psych). Brecht B. Teatereksperimenten poli tiek. Konsalik, H. G. Liefde in de Stille Zuidzee (av.) Mills, J. Rapport aan de hoofdcom missaris (thril) Montalbetti, J. La bouche de la verité (psych) Oosterbroek-Dutschun, A. Romance in drievoud (str.) Paepcke, L. Ein kleiner Handier, der mein Vater war. (ras. bio) Rüter, A. J. C. De spoorwegstakin gen van 1903. Smits, A. Ik zag hoe Dresden stierf, (oorl.) Snook, B. L. Het maken van maskers. 1 Het is weer zover. Er staat weer een weekend voor de deur. Het heeft de leidsters zeer veel voorbereidin gen bezorgd en jullie zullen hen het beste kunnen bedanken door een goede opkomst én door goed mee te doen. We hebben geprobeerd toch weer wat nieuws te brengen. Op zaterdag 19 mei starten we om 2 uur op verschillende plaatsen in Venray met een oriëntatie tocht, lek ker langs een 9tel winkels! Hiervoor komen jullie allemaal om half twee achter het politiebureau bij elkaar en vandaar worden jullie vervoerd naar de startplaatsen. Zaterdagavond kunnen we weer genieten rond een lekker knappend kampvuur, dat wordt verzorgd door de verkenners van de St. Oda Troep. De eerste groep vertrekt met be geleiding van het Jachthoornkorps Petrus Banden bij het politiebureau' om half acht, vandaar gaan we naar het Henseniusplein en verder langs het Kennedyplein om met allé groe pen naar de kampplaats achter het zwembad te trekken. Om acht uur begint het kampvuur. Zondagmorgen begint om half tien, in de kapel van het Internaat voor jongens aan de Leunseweg, een Eucharistieviering. Laten we er een mooie viering van maken! 's Middags houden we om half drie een „Hutspotmiddag", in de aula van het Internaat. Een kundige jury gaat dan weer de gebrachte nummers van de groepen waarderen. Komt allen en brengt sfeer! Wat zal het worden? We zijn benieuwd. Het slagen wordt door iedereen mee bepaald, of je nu groot of klein bent. Tot zaterdag. Luister goed naar de leidsters, zeker wat de tijden betreft. De organisatoren. GESLAAGD Aan de Universiteit te Nijmegen slaagde voor 't Doctoraal examen wis- en natuurkunde: Antoon Loo- nen udt Leunen. Aan de R.K. Universiteit te Nij megen slaagde voor M.O. pedagogiek B mevr. T. Raedts-Thomassen. De eerste drie dagen .(zondag, maandag en dinsdag) van de Ven rayse avondwielerzesdaagse zitten er op. Nadat zondagavond wethouder van Oérs, jeugd- en sportzaken, het start sein had gegeven, ontbrandde on middellijk zeer felle strijd om de zo begeerde wedstrijdpunten, premies. Tot en met dinsdagavond is de stand als volgt: Aan kop ligt het koppel v. d. Lin den - v. Berlo, gesponsord door de fa. Paulus9en (antennebouw) 72 pnt. 2. Aarts - Cuypers (café Linders- Volleberg) 68 p. 3. Schepers - v. d. Aakker (van Ham Busonderneming) 62 p. 4. Verhoeven - Verstappen (Gebr. Martens Bouwmat.) 59 p. 5. Kuypers - Mansvelder (Vissers Wegenbouw) 48 p. 6. Staal - van Meyel (v. d. Ven VW) 46 p. 7. Bexkens - v. d. Tillaart (Clephas) 43 p. 8. Comelissen - Jacobs (M. Derks- Camps) 41 p. 9 - 10 - 11: Arts - Bisschops (Rooyakkers) 37 u, Vermeulen - Heidens (Eeeuwige Lente) 37 p. Willemsen - v. d. Burgt (Arts Nooyen) 37 p. 12. Mevr. Reynders - Linders (Hermus) 29 p. Zoals U ziet is onder de deelne mers zelfs een mevrouw, die het aan durft haar krachten 'te meten met de overige 23 renners. Mevrouw Reynders krijgt voor el ke rit voorsprong hetgeen bewijst hoe sportief de renners onder elkaar strijden om een goede klassering in het klassement. Donderdagavond begint men met het tweede deel van de zesdaagse. De avonden beg'nnen nu niet om half acht, maar om uuir. Tijdens de wedstrijden van don derdag zal het Venrays Mannenkoor strijd leveren tegen het bestuur van de Zangers van St. Frans. Vrijdag zullen waarschijnlijk Har- monde Euterpe en Jeugddrumband St. Petrus-Banden tegen elkaar uit komen op de home-trainer, terwijl zaterdagavond SW vertegenwoor digd zal zijn. Wanneer U spanning en sportieve strijd wilt zien in deze laatste fase komt u dan eens kijken in de hal van de Zuid-Ooster. Pr. Bemhardstraat.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 17