TT Winkelierscommissie hield beraad P. Gerrits 25 jaar bij het agrarisch onderwijs WIST U... Wartbnrg WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Gehandicapten en bejaarden van Leunen Veulen en Heide WIJKRAAD YELTUM 20 pet. KORTING STOFFEN BERDEN- TRIENEKENS hi&*wï het TBrukske Parochieraad „St. Petrus-Banden" Hartewens van kardinaal Alfrink: een kommunicatie- centrum VRIJDAG 4 MEI 1973 No. 18 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) O.l.v. 'de heer Thomassen verga derde de winkelierscommissie van de Veireniging Zelfstandige Onder nemers. Bij die beschouwing van het voor bije jaar werd in herinnering ge bracht de gehouden braderie en de protest-demonstratie tegen de ves tiging van macro-markten op indus trieterreinen in Limburg. Voor 1973 dacht men aan de 5 uur sluiting op zaterdagmiddag en het pas gehouden letterspel met konin- ginnèfeest. T.a.v. de tentoonstelling Buiten- Spel '73 en de opening van het schouwburgplein besloot men voor zover men zelf niet meedoet aan deze tentoonstelling te zorgen voor extra feestelijke etalages en moge lijke attrakties. Een verder besluit van deze ver gadering was, dat zaken, die tussen de middag sluiten, dit voortaan zul len doen tussen half 1 en half 82, zo dat ook daar eenheid in komt. Een aparte commissie gaat zich bezig houden met het opzetten van een braderie op 6 en 7 juli a.s., die waar schijnlijk in de 'Grotestraat gehouden zal worden. De samenwerking met de bestaan de grootwinkelbedrijven in Venray blijkt goed te verlopen en men hoopt op organisatorisch terrein die banden zelfs nog wat strakker aan te halen. De koopavonden voor St. Nicolaas hoopt men dit jaar op 28 november te -beginnen, waarbij dan wel de tus senliggende zaterdag „normaal" om 5 uur of 6 uur gesloten zal worden. Voor Kerstmis hoopt men op 20 decembert e beginnen met de koop avonden, maar ook wordt op de daarin gelegen zaterdag om 5 uur of 6 uur gesloten. Of men naast zijn bijdrage aan de vereniging voor zelfstandige onder nemers nog een aparte kontributie zal moeten betalen als lid van de winkelierscommissie is nog in studie en hangt mede af van Ie aktiviteiten van de groep. Bij de rondvraag werd aan de orde gesteld of men in Venray niet kan komen tot een cadeau-zegel. Dit blijkt een teer punt te zijn, waarover echter al de eerste gesprekken ge houden zijn. Dat men allerwege tevreden was over de nieuwe precario-rechten is wel optimistisch uitgedrukt. Men vindt het maar een .wat vreemde zaak, dat terwijl de winkeliers ge dwongen worden hun prijzen zo min mogelijk te verhogen, de overheid maar het mes aan twee, drie kanten Laat snijden en prijsverhogingen toe past van meer dan 100 procent. De betrokken commissie beloofde ook voor :het komende seizoen weer de nodige akiviteiten te ontplooien, maar vertrouwde dan ook op de no dige medewerking van de winkeliers, die op deze vergadering niet bepaald in grote getale waren opgekomen. Op maandag 7 mei a.s. zal feeste lijk het feit herdacht worden, dat de heer P- Gerrits, directeur van de agrarische school van Venray, 25 jaar geleden, benoemd werd tot le raar bij het toenmalige land- en tuin- bouwonderwijs. De viering van het zilveren jubileum werd wegens ziek te enige maanden uitgesteld. Op 1 november 1947 werd de ju bilaris als tweede leerkracht aange steld om onderwijs te geven aan die agrarische school van Venray en Weert. Later verwisselde 'hij Weert voor Baarlo. Het was in die tijd nog zo dat alleen de directeur een volle weektaak aan zijn school had. Na twee jaar waarnemend te zijn geweest, volgde hij in 1955 de heer J. Wijnhoven, die miet pensioen ging, als directeur op. Wij kennen de heer Gerrits als een eenvoudige, gemoedelijke en inne mende persoonlijkheid, die'goed met zijn leraren en leerlingen overweg kan. Zijn bescheidenheid, hulpvaar digheid en zijn optimistische visie op het leven met zijn betrekkelijkheden doen weldadig aan. In deze kwart eeuw heeft hij, naast de vorming en ontwikkeling van de landelijke jeugd op zijn school, de .agrarische bevol king van Venray en omgeving ook in vele andere facetten gediend. Zo was hij vele jaren leider van tal van land- en tuinbouwcursussen, tech nisch adviseur van verenigingen van jonge boeren en tuinders enz. In de na-oorlogse jaren, toen ve len, binnen en buiten de landbouw, plannen maakten om te emigreren, genoot de emigratie-cursus onder leiding van de heer Gerrits grote be kendheid. In de voorbije 25 jaren heeft de jubilaris vele ups en downs gekend, alsmede getuige mogen zijn van de grote, nog steeds voortschrijdende evolutie in het agrarisch onderwijs. Al spoedig, nadat hij directeur was geworden, zag de heer Gerrits zich geplaatst voor grote moeilijk heden wat huisvesting en accomo- datie betrof. Dit was het gevolg van de uitbreiding van het land- en tuin- bouwonderwijs en de grote toeloop van leerplichtige kinderen. Reeds zijn voorganger, de onvergetelijke pionier J. Wijnhoven, verzuchtte in een van zijn jaarverslagen al „Wij groeien in last en aantal". De St. Marttinus- school aan de Stationsweg, die op 1 juni 1925 plechtig geopend werd en voor die tijd representatief, bleek nu verre van ideaal te zijn. Om enigszins aan de bezwaren tegemoet te komen, werd naast de school een barak geplaatst. Geen wonder, dat men al in 1956 met plannen rond liep om te komen tot een nieuw schoolgebouw. Het zou echter nog elf lange jaren duren, voordat do heer Gerrits, die de 'bouwplannen steeds warm hield', met zijn leerlin gen het nieuwe schooljaar in het prachtige gebouw aan de Eikenlaan kon beginnen. Maandag a.s. zal er een feestelijke bijeenkomst zijn waarin naast die huldiging van de jubilerende direc teur ook aandacht geschonken zal worden aan het feit, dat wijlen d'e heer Wijnhoven, 50 jaar geleden, als eerste in Limburg met het land bouwonderwijs in schoolverband startte. V.an 17.00 - 18.30 uur zal er gele genheid zijn de heer Gerrits en zijn familie in de school te feliciteren. We zijn overtuigd, dat vele oud leerlingen, leerlingen, ouders, col lega's en vrienden de jubilaris op deze voor hem zo gedenkwaardige dag de hand zullen komen drukken. Meester Gerrits „ad muitos annos!" Ongeveer vanaf het midden van de zestiger jaren openbaarde zich het landelijk verschijnsel, dat het aantal leerlingen van de agrarische scholen jaarlijks geleidelijk aan be gon terug te lopen, als gevolg van de maatschappelijke, economische en industriële ontwikkeling, alsmede door bedrijfseconomische- en he ro epsvoorlichtiing, het beëindigen van vele land- en tuinbouwbedrij ven, milieu- en psychologische ten- denzen. Het gevolg was, dat meer dere land- en tuinbouwscholen in den lande werden opgeheven. Over het dieptepunt schijnt men thans heen te zijn, .getuige het toenemend aantal aanmeldingen van leerlingen voor het eerste leerjaar. Dit vooral dank zij het feit, dat de agrarische scholen hun vroegere eenzijdige ka rakter van bijna uitsluitend in dienst De Jonge Kerk Leunen verzorgt maandelijks een Eucharistieviering met eigen teksten en liederen, uit gevoerd door eigen koor en orkest. Iedere viering wordt gehouden vol gens een bepaald thema. Op zondag 3 juni 1973 om half drie wordt er een Eucharistieviering ge houden met als thema Samen Zijn". Deze dienst is bedoeld voor de hier boven genoemde inwoners en voor inwoners van „Het Schuttersveld" en de Hoge Beek, welke afkomstig zijn uit Leunen. Na de Eucharistieviering is er een gezellig „samen zijn" in het Gemeen schapshuis te Leunen, uitsluitend voor hen die zich hiervoor aange meld hebben. Momenteel hebben zich ongeveer 50 personen opgegeven. Zouden er nog verdere geïnteres seerden zijn dan dienen deze zich vóór 12 mei 1973 op te geven bij een van de volgende adressen: Pastorie Albionstraat, Leunen, tel. 1575; J. Ouwerkerk, Horsterweg 12, Leu nen, tel. 3341. Diegenen dlie aan deze middag deelnemen, maar niet op eigen ge legenheid kunnen komen, .gelieve dit ook op te geven. Voor vervoer wordt dan gezorgd. Het einde van het gehele program ma is om plm. 18.00 uur. Agenda van de wijkraad Veltum voor de vergadering op 10 mei 1973 om 20.00 uur in de Clockert. 1. Opening. 2. Notulen van de vergadering van 5 april 1973. 3. Enquête-hoorzitting. 4. Vragen B en W (d.d. 28-3-1973) zie aanhangsel notulen. 5. Discussie-avond dorps- en wijk raden. 6. Werkgroepen. 7. Rondvraag. 8. Sluiting. Deze keer is de wijkraadsverga- dering door omstandigheden een week later dan normaal. De verga dering is openbaar en wordt normaal gehouden op elke eerste donderdag van de maand. op onze gehele (AFDELING) VENRAY te staan van het onderwijs aan boe ren- en tuinderskinderen, gaat ver liezen. Door de invoering van brugklassen en de veralgemenisering van het on derwijs, de algemene technieken, de beperking van de beroepsgerichte vakken in de hogere leerjaren en vooral door het feit, dat de school een biologische inslag gaat krijgen, behalve voor de leerlingen van agra rische bedrijven, ibij uitstek geschikt zal rijn voor kinderen, zowel jongens als meisjes, die belangstelling heb ben voor de levende natuur in haar veelzijdige vormen en later via dit voorbereidend onderwijs en verdere scholing een positie in de maatschap pij zoeken, die verband houdt met het biologisch karakter van dit on derwijs en waarin zij zich gelukkig voelen. Om de doelmatigheid en mogelijk heden van de Venrayse agrarische school te verhogen en te kunnen be schikken over een uitgebreide staf van onderwijzend personeel, heeft het bestuur van de vereniging voor voortgezet onderwijs in Limburg te Roermond, het vorig jaar de school ingebouwd in de grote scholenge meenschap „Marianum", omvattende l.h.n.o., m.h.n.o., l.e.a.o. en l.ao. g ;-v£a SS! |$L~ hi 4 Onder dit kopje zal „Peel en Maas" zo nu en dan in dit blad ruimte vrij houden voor de berichten uit en over 't Brukske, die speciaal voor de daar wonenden van belang zijn. Een en ander in samenwerking met de wijk raad die hoopt dat groeiend kontakt steeds meer tot samenwerking zal aanzetten. De wijkraad uit 't Brukske, gebo ren op 15 november 1972, is nog steeds een voorlopige wijkraad, om dat de leden niet zijn gekozen. De leden hebben zich gepresenteerd met de bedoeling iets op te zetten, dat kan bijdragen tot het woonplezier van alle wijkbewoners. Zij hebben en zo hoort het toch eigenlijk ook al veel meer plannen gehad dan da den gesteld. Niet alles is echter blijven steken in het plan-stadium. Er wordt van uit de wijk (mee-) geschaafd aan de realisering van een peuterspeelzaal in 't Brukske. Veilige(r) mogelijkheden voor on ze schoolgaande kinderen om over te steken komen eraan. De eerste 'brie venbus zal weldra geplaatst worden en de telefooncel is in 'de maak. Een noodwinkel is eveneens op komst en bij het koningïnnefeest in september gaat de wijk hoge ogen gooien bij de zeskampEnfin, wij zijn doende. Ook wij wonen nog geen jaar in 't Brukske en ook wij zijn dus nog tastend. Weet dus, dat elke con structieve suggestie van U .als nieuw ste nieuwkomer in onze wijk wel kom is. O ja, het praat gemakkelijker als wij elkaar kennen. Welnu, zoals dat gebeurde op 1'5 november 1972, zo zal er ook weer op 15 mei a.s. een con tactavond rijn, die deels (eerste helft) bedoeld is als informatie-avond voor de nieuwkomers (rij ontvangen af zonderlijk bericht) en deels (tweede helft) als een gezellige (hernieuwde) kennismakingsavond voor alle bewo ners, ook weer die van het eerste uur. Het praten en feesten vindt ook dit keer weer plaats in de foyer van de schouwburg. De start is om 20.00 uur. Vóór 15 mei komen nog eerst de kinderen aan de beurt. Zij smeden ook mee aan die band tussen „de gro ten". Op zaterdag 12 mei organiseren we n.l. om 2 uur 's middags bij droog weer een straattekenwedstrijd voor kinderen tussen 4 en 12 jaar, op een gedeelte van de rondweg Brukske. Als bijzondere attractie is er een grabbelton waar jong en oud een grabbeltje kunnen wagen. Er rijn aan deze wedstrijden voor verschil lende leeftijdsgroepen leuke prijzen te verdienen. U kunt uw kinderen aanmelden bij dhr. S. Saras, Chopinstraat 31 tot vrijdag 11 mei. Er is maar een be perkte mogelijkheid tot opgave vlak voor de wedstrijd, dus als U niet teleurgesteld wilt worden, geef dan uw kinderen voor 11 mei op. Het in schrijfgeld kan worden betaald voor de wedstrijd en bedraagt éón kwar tje, hierbij is 1 keer gratis grabbelen inbegrepen. Het belooft een kleurrijk schouw spel te worden, waar iedereen veel plezier aan kan beleven. Graag tot ziens, bewoners van 't Brukske, bij beide evenementen. De leden van die voorlopige wijk raad zijn: Gerard Thljssen, Ouverturestraat 48, tel. 4421, voorzitter; Thea Sas-Duenk, Chopinstraat 32, secretaresse; Stef Saras, Chopinstraat 31, pen ningmeester; Paul Stienstra, Etudestraat 10; Mat Arts, Beethovenstraat 39; Paul van Bree, Chopinstraat 11; Bart Oomens, Beethovenstraat 15; Pater Bakker, Leunseweg 5; Dhr. Creemers, Br. Marijkestr. 21. dat U vertegenwoordigd bent (onbewust) in Uw parochie raad? dat U derhalve invloed kunt uitoefenen op de gang van zaken in Uw kerk en in Uw parochie? dat U dan ook mag meewerken, meedenken en mede-ver antwoordelijk zijn voor Uw parochiegemeenschap en Uw Kerk, die U toch nog altijd ter harte moeten gaan? dat de parochieraad zich ten doel stelt, te bevorderen dat de priesters en de leken een gezamenlijke verant woordelijkheid te dragen krijgen, waardoor de gedach te „wij vormen samen de kerk" ook werkelijk gestalte en inhoud krijgt. dat de parochieraad eenmaal per maand in vergadering bijeenkomt en daar zaken van de meest uiteenlopende aard bespreekt, erover discussieert en adviseert en misschien ook wel afwijst? dat in het afgelopen jaar, om maar eens wat te noemen, o.a. aan de orde waren: de gezinsbijdrage, de organi saties binnen en buiten de parochie, de parochiegids, opvang van nieuwe parochianen, aktiviteiten als „Kom over de brug", „Kerkopbouw", „Vastenaktie" en niet te vergeten de telkens terugkerende vieringen als kerstmis, pasen, eerste communie, vormsel, hernieu wing der doopbeloften, enz. enz.? dat er ook óver, vóór en ook tégen de ontwikkelingen in het dekenaat en het bisdom geargumenteerd werd? dat de ontkoppeling kerkbestuur - schoolbestuur, het bur gerlijk huwelijk en de uitvoering hiervan eveneens aan de orde kwamen? Dit alles wetende zal het U dan ook niet verwonderen dat de parochieraad tenzeerste gebaat is bij het kenbaar ma ken van „hetgeen onder de mensen leeft" en hoe belang rijk uw steun kan zijn bij het bepalen van de koers, welke de Kerk vooral in Uw parochie kan gaan varen. Om U hiertoe volop in de gelegenheid te stellen, volgt hieronder een opgave van de leden waaruit de parochie raad is samengesteld: Dhr. P. v. Klink, Wilhelminastraat 32 - voorzitter dhr. F. Peeters, Deken Thielenstraat 2 - secretaris mej. W. Arts, Marktstraat 5 dhr. J. v. d. Bosch, De Houten Hoek 23 mevr. M. Ebberink, Marktstraat 6 dhr. G. Dobbelaer, Kolkweg 16 mevr. M. Hanssen-Verhofstad, Nassauplein 14 dhr. A. Hijl, Stationsweg 9 mevr. M. Jenniskens-Devens, Overloonseweg 89a dhr. W. Kremer, Mgr. Nolensstraat 12 Zuster Seraphine Linskens, Overloonseweg 4 mevr. L. Rippe-Roffelsen, Maasheseweg 25 deken L. Theunissen, Eindstraat 6 kapelaan J. Verdonschot, Grote Markt 5 kapelaan H. Latten, Dr. Poelsstraat 2 niet alleen om z'n prijs geprezen f6345 ind. BTW. o.a.: ruimte voor 5 personen 4 portieren reusachtige kofferruimte achterult- rijlampen 2-snelheden ruitenwissers voorwielaandrijving verstelbare koplampen. Maak een proefrit. HENDRIKS bv Venray tel. 1351 Begin mei zullen door middel van advertenties in vele bladen alle sym pathisanten van kardinaal Alfrink worden opgeroepen hun bijdrage te leveren aan de vervulling van de hartewens van de kardinaal: een goed funktionerend kommunikatie- centrum voor de Nederlandse kerk provincie. De aktie zal worden gevoerd rond om een avondvullend televisie-pro gramma, waarin mensen aan het woord komen die in de ontwikke ling van het katholicisme in Neder land in de laatste twintig jaar een belangrijke rol hebben gespeeld. Kardinaal Alfrink zal aan dit pro gramma dat zondagavond 6 mei 1973 door de KRO wordt uitgezonden, een grote bijdrage leveren. In dit programma zal de geldinza meling niet centraal staan; de bete kennis van de kardinaal voor kerk en wereld wel. R.K. OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK Schoolstraat 32 - Venray - Tel. 1970 Nieuwe aanwinsten: Amis, K. Meisje 20. Critchlow, K. Ruimtevaart onder wa ter. Friedan B., Het misverstand vrouw. Fuller, R. Peyton Place - Opnieuw Peyton Place - Kermis in Peyton Place. Highsmith, P. Meneer Ripley onder gronds (av. prych) Knoers, A. M. P. Algemene onder wij skunde voor het voortgezet on derwijs. Teirlinck, H. L. C. Maria Speermalie (psyoh.) Tryon, Th. De ander. Veselovsky, Z. Zijn dieren anders. Zindel, P. Mijn liefje, mijn hambur ger.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1