Afscheid direkteur P. Naus Politierechter Huurharmonisatie is moeilijk... INGEZONDEN Leenenj WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN HARTELIJKE HULDIGING VRIJDAG 6 APRIL 1973 No. 14 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Met een repeterend Limburgs Symphonieorkest op de achtergrond nam de direkteur van gemeentewerken, de heer P. Naus, vrijdag middag afscheid van de dienst. Een afscheid, waar hij zich graag „langs gestreken" zou hebben, doch dat hem zowel het college als de ambtenaren niet lieten ontgaan Niet lieten ontgaan, omdat ze op deze manier toch nog eens de kans kregen hun waardering uit te spre ken voor die man, die Vemrays ex pansie mee heeft mogelijk gemaakt en zich volledig heeft ingezet om Venray uit zijn puin en as te doen herrijzen. In aanwezigheid van het gehele college van B. en W., dekens Loonen en Theunissen, oud-burgemeester mr. Janssen,- oud-secretaris H. Vorst, oud-wethouder Colsen, het bestuur van de ruilverkaveling Lohabeek, Verurays gemeenteraad, Industriële Club en veel andere, wees burge meester drs. F. Schols er op, dat de scheidende direkteur feitelijk „een vat vol tegenstrijdigheid" was. Hij zag uit als een streng man, doch was altijd vriendelijk. Hij wist altijd de grote lijnen van het beleid te hand- haven maar 'bleek drommels goed op de hoogte van praktisch alle de tails. Als hij hem moest uittekenen dan kwam daar tevoorschijn een man, wiens leven gekenmerkt werd door realiteitszin, doch die daarnaast voldoende relativerend optrad om de pessimisten een hart onder de riem te steken. Verder wist hij zijn verstandhou ding te prijzen en het grote vertrou wen, dat hij altijd zijn medewerkers had weten te geven. En als vierde goede eigenschap meende hij te mo gen wijzen op het diepe geloof van de scheidende heer Naus. Deze eigen schappen hebben hem de nodige sou plesse en vitaliteit gegeven niet al leen om het geschonden Venray te herbouwen, doch door mee te groeien in onze exploderende gemeente. Dat meegroeien dan te verstaan in de aanleg van wegen, utiliteitswerken en gebouwen, waarbij een duidelijke kwaliteitsverandering te konstateren valt. B. en W. hebben aan de schei dende direkteur niet alleen een be kwaam technisch adviseur gehad, maar hij heeft een bijzonder grote bijdrage geleverd aan de samenwer king binnen ret gemeentelijk appa raat, waar geen scherpe tegenstel lingen bestaan, doch een goede struc turering het werken en de verant woordelijkheden goed en duidelijk maken. De gebruikelijke enveloppe met inhoud bood burgemeester drs. Schols aan, doch daarnaast een boe- kenbon van het college zelf, als waar dering voor het werk. SECRETARIS POELS kenschetste de heer Naus als een so ber man, die een niet onbelangrijk stuk van Venrays geschiedenis heeft verwezenlijkt. Afscheid nemen van dat werk zal niet meevallen, al weet iedereen dat de heer Naus door zijn vele hobbys zich op zijn pensione ring heeft voorbereid. Maar nu komt in zijn leven, aldus de heer Poels, ook de tijd, dat veel schade kan wor den ingehaald, dat hij vrijer is, meer kan doen, wat hij zelf wil. En om hem in ieder geval aan het werk te houden bood hij namens het perso- enel een las-transformator aan „die de vele lasten, die hij heeft moeten diragen" nu zal transformeren in werkstukken voor eigen plezier. Toen was het verder de raad, die met cadeaus aan kwam dragen, evenals de dienst zelf, die bij monde van de heer Manders maar een en kel woord tot zijn scheidende direk teur te zeggen had en dat was een hartgrondig: bedankt En weer werd materiaal aangedra gen voor zijn hobby-kamer, die door dit afscheid een echte werkplaats werd' vol machinerieën, want ook vele zakenrelaties lieten zich niet onbetuigd en zorgden dat de stapel cadeaus steeds hoger en hoger werd. Dat mevr. Naus in deze huldiging nauw betrokken werd, bleek uit de bloemstukken die haar door burge meester en secretaris werden aange boden, doch ook uit de vele bloem stukken, die zij van vrienden en re laties mocht ontvangen. Een lange, lange receptie luidde het tijdvak Naus uit, waarbij duide lijk werd welk een voorname plaats de altijd bescheiden direkteur in de voorbije Venray se jaren heeft weten te verwerven. Om de een of andere ons niet duidelijke reden hadden B. en W. besloten dat op de af scheidsreceptie van de heer Naus geen bier verschud zou mogen worden. Het bleef bij sherry, port of jus d'orange. Doch er zijn nu eenmaal lief hebbers van het beste bier en zodoende ging zij het dan tegen betaling toch de bier kraan los en kwam er ook pils. Een van de eersten die zich het beste bier best liet smaken was de voorzitter van het col lege, die kennelijk de getrof fen maatregel van datzelfde college aan zijn bierglas lapte. Of wilde hij op deze manier de schouwburg nog een extra financieel steuntje geven? Het is niet te begrijpen hoe het mogelijk is dat er in de kom van Venray een stuk gemeentegrond ligt dat in 10 jaren zo verwaarloosd is, dat het wordt gebruikt als stortplaats voor puin. Het bedoelde stukje grond is ge legen achter het mooie park aan de Patersstraat waar vroeger de brand- weerLoods op gestaan heeft. Wordt het niet eens hoog tijd om hier eens wat fatsoenlijks van te maken. Voor de jeugd die hier geen speelmogelijkhedén heeft en daarom in het park maar- aan de bomen gaat hangen en maar baldadige spelletjes gaat uitdenken zou hier best een mooie zandbak of wat klimrekjes kunnen worden geplaatst. Waarom kan dit in andere buur ten wel en hier niet? Ik hoop dat de gemeente hier eens notitie van neemt want er wordt wel meer geld besteed aan dingen die minder -nodig zijn. M. M. „Wie ben je?" vroeg de polite- rechter aan een wat opgeschoten verdachte. „U!" zei de slungel beledigd. „Ik?" vroeg de politierechter ver baasd, die weinig van de situatie be greep en herhaalde: „Wie ben je?" „U!" klonk het weer. Nu wat bit ser. „Je bedoelt zeker, dat ik u tegen jou moet zeggen.. Dat zou ik ook ze ker-doen, als je je wat meer als groot mens gedroeg. Maar jij hebt 'heel kinderachtige spelletjes uitgehaald en daarom kan ik jou alleen maar als een kind behandelen." „Een groot kind?" vroeg de nu ver ontwaardigde slungel. „Ja, als groot, opgeschoten kind. Doet dat grote kind geregeld van die nare kinderspelletjes?" „Niet elke dag". „Maar toch wel een paar keer in de weekEr zijn tenminste heel wat klachten over binnen gekomen). In brievenbussen gespuugd, lege blikjes aan hondestaarten gebonden, met rotjes gegooid, gevels beklad- derd met vieze woorden, verf op iemand ruiten gesmeerd „Die rotjes waren met nieuwjaar. Dan mag 't." „Je begon er mee na Kerstmis, ja. Maar lang na nieuwjaar, toen al dat andere vuurwerk al lang de lucht in was, mikte jij nog rotjes en voetzoe kers dóór open ramen en brieven bussen de huizen in. De hele straat had in vlammen op kunnen gaan!" „Die straat stond toch al op z'n kop. Er was opschudding zat „Nou, die opschudding had jij er dan toch zeker -bezorgd, want vóór jouw praktijken daar begonnen, leefden de mensen er heel -rustig. Jij hebt die mensen zo opgeschud." „Mag ik soms iemand wakker schudden „Niet op die manier, nee. Dat is levensgevaarlijk. In één kamer heb ben de gordijnen al vlam gevat, door die rotjes." „Dat kwam niet door een rotje." „Toch wel door een rot-ding van jou!" „Nee.door een raket. Een su per-raket, van drie gulden". „Dan heeft die super-rotraket van jou toch voor driehonderd gulden schade veroorzaakt. Jij hebt daar geen cent van willen betalen." „Dat kan ik niet betalen." „O jawel, volgens de politie heb jij voor minstens driehonderd gulden rotjes en raketten en vuurpijlen en voetzoekers en zevenklappers en donderslagen gekocht." Het werd stil, want de knaap moest het eens even narekenen en dat kon hij blijkbaar niet. Intussen liet de rechter de getuigen opkomen. Die verhaalden van het brandgevaar en de overlast. „Die slampamper heeft m'n auto ook nog bekrast, van voren tot achteren", vertelde een buurman. „Die heeft poen genoeg voor een nieuwe auto", bromde -de verdachte. De officier haakte daar gelijk op in. „Poen genoeg, ja, deze nietsnut en opgeschoten vlegel, die zichzelf heel terecht een groot kind noemt, besteedt veel -te veel poen aan ge vaarlijk speelgoed. Hij wil de poen die hij blijkbaar in royale mate heeft, niet gebruiken voor schadevergoe ding. Er blijft mij niets anders over, dan hem door een boete van zijn poen te ontdoen en ik eis daarom duizend gulden boete of 2 maanden." Toen schrompelde het grote kind in elkaar tot een klein mannetje. „Ik zal 't vergoedenstamelde hij. „Tweehonderd gulden nu en acht honderd voorwaardelijk dan", von niste te politierechter, „voor het ge val u de schade niet binnen een jaar betaalt. Respectievelijk 'tien of veer tig dagen." Deze week zijn met ingang van 1 april de meeste huren weer met 6°/o of meer verhoogd. Dat is eigenlijk het enige begrijpe lijke voor de meeste mensen in de welhaast ondoorzichtige woordenbrij van harmonisatie, liberalisatie, huur subsidie, versierd met percentages en vcor- en na-oorlogse aanduidin gen Met de huurharmonisatie wil de regering de huren van al bestaande woningen aanpassen aan het niveau van de huren voor nieuwbouwwonin gen. Veel huurders hebben van de huis baas i.e. de woningvereniging al een huurverhoging aangezegd gekregen, zonder in veel gevallen precies te weten waar men nu eigenlijk aan toe is. Daarbij komt dat sinds 1 april de waterrekening voortaan door de huurder zelf betaald moet worden. En van anderen is gebleken dat de exploitatie van de centrale verwar ming aangepast moest worden. De zaken mogen dus nog wel eens op een rijtje worden gezet, met name waar het de beroepsmogelijkheden betreft. Het totale woningbestand is inge deeld- in drie sectoren: Verplicht Voor door het rijk gesubsidieerde woningen, die na de oorlog werden opgeleverd geldt een verplichte ver hoging van zes procent. Zijn de hui zen ouder dan Vijf jaar, dus gebouwd vóór 1 -april 1968, dan is de verhoging in de meeste gevallen méér, zulks in venband met de harmonisatie. Daar toe heeft de woningvereniigng b.v. de verschillende woningen in ver schillende klassen -moeten indelen, al naar gelang de rijkssteun en op grond! van de classificatie min of meer hogere percentages opgeleverd. Facultatief Dan zijn er de voor- en naoorlogse woningen die niet of niet meer jaar lijks door het rijk worden gesubsi- dieehd. Voor deze woningen geldt de niet-verplichte of facultatieve ver hoging. De huurprijs komt dn over leg tussen huurder en verhuurder tot stand. Staat van onderhoud en kwa liteit van de woning zul-len hierbij eenj rol spelen, evenals door huurder aangebrachte verbeteringen. Is de huurder van oordeel, dat het huis door de verhuurder onvoldoende wordt onderhouden, dan kan hij be paalde verbeteringen eisen als tegen prestatie. Men moet er echter wel rekening mee houden, dat een aantal onderhoudswerkzaamheden voor re kening van de huurder zijn. Het Bur gerlijk Wetboek noemt bijvoorbeeld als zodanig: „geringe en dagelijkse reparaties", sluiting van luiken en blinden, binnensloten, venstergla zen en dergelijke. De verhoging in deze sector is maximaal zes procent. De minister kan een hoger percentage toestaan. Worden huurder en verhuurder het niet eens, dan bepaalt de minister de huurprijs, zulks na advies te heb ben ingewonnen van de huuradvies commissie. Verhuizingen Kan men verhuizen naar huizen van particuliere verhuurders, dan is het goed te bedenken dat sinds de huren „geliberaliseerd" zijn de ver huurder vrij zijn huurprijs kan be palen. Of op zulk een woning subsidie is verleend is na te gaan bij de plaat selijke dienst van de volkshuisves ting, want in zo'n geval is de ver huurder wel gebonden aan bepaal de voorschriften. Opzeggingen Worden de partijen het niet eens over de verhoging, dan kan de huur worden opgezegd door verhuurder. Via de kantonrechter kan de huur der uitstel van ontruiming krijgen en wel voor een periode van in to taal drie jaar. De verhuurder kan via de huur adviescommissie de huurprijs bin dend laten vaststellen door de mi nister. Men moet zich niet onmiddellijk van de wijs laten brengen door huur- opzegging en -dreigementen miet ont ruiming. Hiervoor is heel wat nodig. Protesteert men tegen een aangekon digde verhoging, dan moet tot een definitieve beslissing de hogere huur niet worden betaald. Leg het bedirag wél telkens opzij, want het is heel goed1 mogelijk, dat de minis ter b.v. over een jaar beslist, dat de huurverhoging terecht is, waarna met terugwerkende kracht moet worden betaald. Voor gehuurde bedrijfspanden gel den aparte regels. Bij de griffies van de kantonrechten kan een speciale brochure hierover worden besteld: „Bescherming van huurders van be drijfspanden". De huurharmonisatie kan voor een huurder een te zware belasting be tekenen van rijn gezinsbudget. Men neemt aan dat dit het geval is als hij méér dan een-zesde of een-ze vende aan huur moet betalen. In be paalde gevallen kan hij dan in aan merking -komen voor een rijksbij drage in de huur. Maar dat geldt al léén ten aanzien van huizen waar voor na 31 maart 1960 rijkssubsidie is verleend en van huizen waarvan de huur met méér dan zes procent is verhoogd. (Over eventueel ver leende subsidie kan de dienst volks huisvesting van de gemeente inlich ten.) Voor deze individuele huursub sidie moeten aanvragen bij de ge meente worden ingediend. De inkomensgrens voor deze sub sidie is verhoogd van 18.000, tot 20.000. Het plafond is nu 1260 per jaar. Bij de gemeente is gratis een vouwblad hierover te krijgen. BOTSING NABIJ ST. ODA De 68-jarige P. Th. uit Venray liet een inzittende uitstappen en wilde toen op de parkeerplaats voor de woningvereniging St. Oda rijden. Hij had niet in de gaten dat zijn wagen op dat moment net ingehaald werd door een personenauto, bestuurd door de 59-jarige mevr. M. uit Mer- selo. Deze auto botste tegen de zij kant van de andere auto op en bei de auto's werden beschadigd. De be stuurders kwamen met de schrik vrij. BROMFIETS GERAAKTE IN BRAND Nabij het Venrayhe zwembad ge raakte een enkele jaren oude brom fiets zonder aanwijsbare oorzaak in brand. De eigenaar van deze brom fiets welke geheel verbrandde, kon nog niet door de politie worden ach terhaald, evenmin als de oorzaak.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 9