Gouden Bruidsparen Wartburg DRUKWERK WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN TEGELS Gebr. Martens nv SAMEN BOUWEN - EEN NIEUWE WERELD - HOOG TIJD RODE KRUIS N.C.V.B. en Vrouwengilde VRIJDAG 6 APRIL 1973 No. 14 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS QSj DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Op dinsdag 17 april a.s. gaan om 4 uur de klokken van de Grote Kerk wederom feestelijk luiden ter ere van het gouden paar Huub Vermeulen (75) en Nel Diirks (76). Na de plech tige eucharistieviering zal men naar zaal Halfweg gaan voor het verdere feest. Daar kan men van half zes tot half zeven dit krasse gouden paar gelukwensen. GOUDEN BRUIDSPAAR VERMEULEN-DIRKS as 'een uit Nederlandse ouders in Duitsland gebaren Nederlander. Dat Nederlander-zijn kwam hem goed van pas, want als hij de Duitse na tionaliteit zou hebben aangenomen, dan was hij soldaat gewrorden in de eerste wereldoorlog en had hij waar schijnlijk nimmer zijn bruid leren kennen. Dat was in het aan de Ne derlandse grens liggende Duitse plaatsje St. Hubert. De gouden bruidegom heeft het nodige ondernomen. Opgeleid voor smid bankwerker, verhuisde hij reeds in 1917 naar Venlo om als sto ker zijn beste krachten te geven aan het stoomtrammetje VenloBerin-ge. Daar verdiende hij 8 gulden per week en van die 8 gulden waren ze ven gulden bestemd voor kostgeld. In 1918 kwam hij naar Oostrum om te gaan werken in de leerlooierij van Poels, maar in 1919 moest 's koning® wapenrok aangetrokken worden, welke h'ij 18 maanden droeg. Ook daar was het geen vetpot want van thuis ken hem niet het nodige bij gestuurd warden en voor die paar centen die de dienstplichtigen toen kregen kon niet veel worden gedaan. In 1919 terug uit dienst, ging hij werken in Afferden om machinist te worden bij de steenfabriek. Maar toen hij inmiddels vaste verkering had gekregen en er aan de Over- loonseweg in Venray woonruimte vrij kwam werd er maar getrouwd en kon hij beginnen als staker bij de Venrayse gasfabriek. Daar bleef hij zeven dagen per week werken tot 1931, maar toen werd hem die 7 da gen dienst te veel van het goede, ook al omdat men toen ,kon verhuizen VENRAY Bongerdstraat 5 Telefoon 04780-1161* naar de Maasheseweg waar dank zij de financiële medewerking van een tante van de bruid een voormalig café kon worden gekocht met 14 are grond. De gemeente had een schoorsteen veger nodig en dat werd Vermeulen, die sinds die tijd de bijnaam schouw- veger draagt. Dat schoorsteenvegen was toen nog een gemeentelijke zaak en hij kreeg van de gemeente ook zijn loon. Tien jaar heeft hij Venrays: schoor stenen geveegd, maar toen hij in de üistrilbutiietijd geen rijwielbanden kreeg voor zijn werk, was dat reden cm het schoorsteenvak op te geven en de gemeente dan maar zonder schoorsteenveger te laten zitten en zelf aan het Venlose vliegveld te gaan werken. In 1941 moest hij zich nog laten opereren voor struma, maar dat was een kwestie van elf dagen uit en thuis. In 1944 werd. zijn wening geheel verwoest. Na de be vrijding heeft hij eerst nog gezorgd voordat hij mede ging werken aan de wederopbouw van Venray, dat deze schoner dan voorheen uit de as herrees. Ook over de financiële medewer king van de Schade Enquête Com missie is hij als een der weinigen uiterst tevreden. Tenslotte kwam hij bij de werk plaats voor aangepaste arbeid te recht tot hij zijn pensioen kreeg. Aan rusten wil hij neg niet den ken, want toen Wij dit gesprek had den was hij volop bezig de 14 are grond klaar te maken voor de nieu we c-ogst. De tuin is zijn hobby en het vissen, hoewel van het laatste niet veel meer terecht komt omdat er toch niets meer te vangen is, in de steeds vuiler wordende Maas. DE GOUDEN BRUID r De gouden bruid was, tot voor haar val enkele maanden geleden, waarbij zij een heup brak, nog zeer vitaal. Zij is geboortig iin Maashees, miaar verloor al vroeg haar moeder en werd bij een tante groot ge bracht. Een tante, die later het jonge gezin diverse malen goed heeft ge holpen. Zij werd op jonge leeftijd al uit werken gestuurd waardoor ze een plaats kreeg bij de koster van Oos trum. Deze woonde naast haar latere man. Zodoende leerden ze elkaar tus sen de was door en het varkens- verzorgen kennen. Hard hebben beiden moeten wer ken om de kinderschaar groot te brengen. Zeven kinderen kwamen er, maar twee gingen vroeg heen. Maar de 5 groeiden op en daarvan zijn er 4 getrouwd. Op een na wonen, ze allen in Venray de andere in Venlo en maken met hun 17 klein kinderen het feest mee. Nu weten zij zich nog steeds omringd door de goe de zorgen van de nog thuis zijnde Nol. Die opmerkelijkste verandering die zij hebben meegemaakt is wel ddt zij vroeger in eenzaamheid aan VASTENAKTIE 1973 Deze week vragen wij aandacht voor het tweede projekt van de vastenaktie. Het water in Tanzania is nog zo helder en nog niet vervuild dat er vissen in zwemmen. Vis is altijd een belangrijk voedsel geweest voor mensen in arme landen. Vis is er meer dan genoeg. Er moet gevangen worden. En dan blijkt de behoefte aan Een visserij koöperatie te Kirando Een Afrikaanse pastor uit Kirando, gelegen aan het Tangayka- meer, vraagt namens de lokale bevolking een bedrag van 17.000 om een visserij koöperatie op te zetten. In dat gebied groeit een sociaal en economisch bewustzijn tot ontwikkeling, vooral onder jonge mensen. Maar vaak zijn ze wer keloos en slenteren door de straten. Een goed, koöperatief ge organiseerd visserijprojekt zal een zegen zijn. Nu zijn velen in dienst bij rijke buitenlanders en worden slecht betaald. Een eigen opzet verhoogt de levensstandaard, de scho ling, de zelfstandigheid, het vertrouwen in eigen mogelijkheden en de verantwoordelijkheid. Er zijn hier positieve vooruitzichten voor een goede markt, die tevens een garantie biedt voor een blijvende koöperatie. Op het ogenblik telt die koöperatie al 55 leden. Dit aantal zal sterk toenemen. In de toekomst wordt 't een werkgelegenheid voor duizend mensen. Het Afrikaans socialisme van president Nyerere stimuleert deze opzet die past in het Ujamaa-systeem, d.w.z. dat elke Tanzaniaan als lid van zo'n gemeenschap zichzelf kan bedruipen. Er is reeds een opleidingsschool waar jongens en meisjes studeren. Dit projekt is zeer kostbaar. Naast de eigen inbreng vragen wij aan noordelijk Limburg 17.000,aldus pastor Chanzi uit Ki rando. de Maasheseweg woonden, maar dat is door de komst van de industrie danig veranderd. Zorgen en leed. zijn hun niet be spaard gebleven, maar zij hebben weten te behouden is een onverbe terlijk optimisme dat hen ook in him oude dag niet in de steek laat. Zij verheugen zich er op om een keer in de belangstelling te staan en .zouden zelfs nog graag zien dat Venrays harmonie hen nog eens een serenade zou komen brengen. Maar nu zij hun feest vieren in Oostrum Zijn zij er 'bang voor dat het niet zal gebeuren. Zij hebben beiden nog een onge kende levensdrang; zij genieten van de 'schoonheid van het leven en te rug blikkend kunnen zij alleen maar konstateren: dat het leven hen on danks de zorgen toch veel goeds heeft gebracht. Zij genieten volop van een goed verzorgde oude dag en ze gaan er trots op nog nimmer een beroep te hebben behoeven doen op anderen. Al is de woning na de herbouw kleiner, ze beseffen toch dat ze rijker zijn geworden. En vol goede moed gaan zij beiden verder op naar het diamanten feest, maar eerst wordt even nog een grote halte gemaakt op 17 april a.s. bij 'hun gou den feest. GOUDEN BRUIDSPAAR MAAS-JANSSEN En terwijl in Venray feest gevierd wordt zal ook iin de rectoraatskerk te Venray-Heide een f eestelij ke eucharistieviering gehouden werden voor de intentie van het gouden paar Handrie Maas (73) en Anna Janssen, eveneens 73 jaar jong. Deze plechtige eucharistieviering zal plaats vinden cm half elf. Daarna zal het grote gezelschap zich naar zaal In den Engel te Venray begeven waar het feest verder zal worden ge vierd en waar men van vijf uur tot half zeven terecht kan om het gou den paar geluk te wensen. H. Maas is geboren en getogen op de Heide en bracht zijn jeugd door op het stamhuis van de familie Maas. Zijn vader, diie voor de begrippen van die tijd een goede boerderij bad gaf aan Handrie alle kansen om de boerenstiel te leren. Zoals het in die dagen gebruikelijk was, zochten de jongeren vertier op de verschillende kermissen. Dat waren ontmoetings- en kontaktpunten, ook voor het an dere geslacht. En zo ging Handrie cok naar de kermis in Swolgen, waar hij zijn latere vrouw leerde kennen. Toen het zo ver was dat men aan trouwen dacht, kwam de pastoor van Swolgen er achter, dat zijn familie naam in de registers van de Ven rayse burgerlijke stand was inge schreven met twee „a's", terwijl zijn andere broers en zijn vader als fa milienaam Maes schreven. Kennelijk hadden degenen die hem op het ge meentehuis aangaven, teveel borrel tjes op. Hij heeft nog een keer ge probeerd om die naam veranderd te krijgen, maar daar waren te veel moeilijkheden aan verbonden, zodat het bleef zoals 'het was en hij bleef ingeschreven in de 'burgerlijke stand als Maas. Getrouwd werd er in 1923 en het jonge paar trouwde in bij de ouders van de bruid in Swolgen. Dat be drijf runden zij 14 jaar totdat het be drijf van de ouders van de bruide gom in Heide met zijn 17 ha. een op volger vroeg. Maar moeder uit Swol gen kreeg ook in Heide een goed verzorgde oude dag en daar kon men tevens de zorg nog op zich nemen van de moeder van de bruidegom. Wat nu op vandaag iets vanzelfspre kend' is dat bejaarde of ouder wor dende mensen naar een bejaarden- of verzorgingstehuis gaan, met alle sociale zorgen en bijstand omringd, dat was toen niet het geval. De kin deren namen hun ouders bij zich op omdat men zich daartoe verplicht voelde. Maar hulp hebben zij van beide moeders nog gehad, toen zij in de kleine kinderen zaten en geen hulp konden betalen. In 1937 in Heide gekomen werd al vrij gauw een beroep gedaan op d'e organisatorische kwaliteiten van de heer Maas, die nu nog altijd be treurt dat het Heidebloempje, een van de beste zangkoren uit d'e re gio, ontbonden werd. Daar kon ook hij ondanks de moeite, welke hij als voorzitter daaraan deed, niets aan veranderen. Maar eenmaal in het verenigingsleven zittende werd in de na-oorlogse tijd een beroep op hem gedaan om zich op de lijst van de kerkdorpen voor de gemeenteraad te plaatsen. En in de raad heeft hij ruim 17 jaren zijn beste krachten gegeven. Nog altijd gaat hij er trots op veel te hebben kunnen doen voor verbetering van de landibouwwegen en vooral voor de fietspaden, welke de verbindingen vormden voor de kerkdorpen onderling, maar daar naast ook van belang waren voor de bceren als ze moesten gaan melken. Een grote tegenstander is d'e heer Maas steeds geweest tegen het plan ten van bomen langs de wegen als deze gelegen waren langs goede landbouwgrond of weiden. De scha duw en de wortels van die bomen noemde hij dieven voor de land bouw. Niet was hij tegen het planten van bomen langs de wegen langs slech te landbouwgronden want cok hij vindt dat in het landschap de bomen een grote rol spelen. In de tijd van zijn raadslidmaat schap kenmerkte hij zich door zijn eerlijke inzet iets te doen vooral voor de kleinere kernen. Hij vindt het dan ook zeer spijtig dat door maatregelen van hoger hand op dorpen als Heide zo weinig gebouwd kan worden. DE GOUDEN BRUID was enigste dochter en het was mede daardoor dat, toen er getrouwd werd, men maar introuwde bij moeder te Swolgen. Vader was inmiddels ge storven en nieuwe leiding op de boerderij was nodig. Maar dat be tekende hard werken. Zo begon 's morgens om 5 uur de dag en wan neer deze eindigde dat was verschil lend. Maar de dagen waren volop gevuld, al was er ook meer huise lijke gezelligheid. Elf kinderen zijn in het gezin ge boren, waarvan er nog tien in leven zijn. Acht zijn er getrouwd en deze zullen met hun 33 kleinkinderen het feest meemaken, daarop verheugen zij zich beiden ten zeerste. Beiden zijn nog zeer vitaal, alleen af en toe komen er de kleine ouder- domskwaaltjes maar die worden op de kcop toe genomen. Hun goed hu meur dat is het voornaamste. Dat heeft hen ook door de moeilijke tij den gebracht en dankbaar konsta teren ze nu achteraf dat het hen nog zo slecht niet is vergaan. Weinig ziekte, weinig tegenslag in het be drijf. Toen de gouden bruidegom 65 Werd, deed hij het bedrijf over aan zijn zoon. Vijf jaar geleden konden zij met een nog thuis verblijvende ongehuwde dochter een bungalow betrekken net bij de kerk te Heide en van daaruit gaan ze met hun beidjes nog per auto naar de 'kinde ren, die her en der in het land wo nen tot in de Noord Oost Polder toe. Met 60 haalde hij nog zijn rijbewijs en in zijn Dafje tuft hij met zijn echtgenote er nog graag op los. In de oorlogstijd konden zij nog veel doen voor de veel evacué's en voor deb evolking van Venray, want f.ot hulp bieden waren zij steeds 'be reid en vonden dat een daad van Christelijke naastenliefde. niet alleen om z'n prijs geprezen £6345 incl. BTW. o.a.: ruimte voor 5 personen 4 portieren reusachtige kofferruimte achteruit- rijlampen 2-snelheden ruitenwissers voorwielaandrijving verstelbare koplampen. Maak een proefrit. HENDRIKS bv Venray tel. 1351 Dankbaar voor de goede gezond heid, zich omringd' wetende door hun kinderschaar, leven ze nu het leven van alle dag in de gemeenschap van Heide, een gemeenschap die hen beiden lief is en waarvoor zij ook op hun oude dag nog met veel vuur vechten, want het leven en wonen op de Heide kan volgens het gouden paar nergens beter zijn. Het Jeugd Rode Kruis afd. Venray heeft plannen om te komen tot de oprichting van een kindercrèche in het St. Elisabeth-ziekenhuis. Deze crèche is bedoeld om kinderen van bezoekers van zowel kinder- als an dere afdelingen op te vangen tijdens de bezoekuren. De crèche wordt ge situeerd in het souterain. De leiding van de crèche komt dn handen van vrijwilligsters. Deze vrijwilligsters zijn meisjes en vrouwen vanaf 15 jaar. Wie 's middags van 13.45 tot 1'5.15 uur of 's avonds van 18.30 tot •19.45 uur vrij heeft en voor dit werk voelt, kan zich opgeven bij mevr. M. I. Kuiper-de Vries, Rozendaal 8, Merselo, tel. 04786-346. Ook kunt U hier nadere inlichtingen inwinnen. Op 17 april a.s. organiseert het ge west Limburg-Oost Brabant van de NCVB 'n studiedag met als onder werp: euthanasie. Inleider is de heer Tan, directeur van de geriatrische inrichting „De Kruuze". Deze dag wordt gehouden in de schouwburg van Sittard. Aankomst der deel neemsters tussen 10.00 en 10.30 uur. Sluiting om plm. 14.30 uur. Kosten zijn 3,lunch meebrengen. Deze uitnodiging geldt voor alle leden van NCVB, Vrouwengilde en verdere belangstellenden. Opgave geschiedt door stGrtimg van 3,op Amro-bank rekening nr. 41.04.195 t.n.v. M. I. Kuiper-de Vries, penningmeester NCVB gewest Lim burg - Oost Brabant 't Roosendaal 8, Merselo. Gironr. van de bank is 1049705. Verdere inlichtingen aan boven staand adres. voor al uw van den munckhof n.v.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5