Raadsvergadering gemeente MeerloWanssum GEWESTVORMING... Rabobank Q Kom er eens over praten. TRICOTS RODIER? TRICOTS DEREVE Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN SAMEN BOUWEN - EEN NIEUWE WERELD - HOOG TIJD MODEHUIS THOMASSEN U kunt zoveel méérdoen met onze bank VRIJDAG 23 MAART 1973 No. 12 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Onder voorzitterschap van burge meester drs. Dittrich kwam de raad der gemeente Meerlo-Wanssum. in de niieuwe raadszaal te Meerlo in voltallige zitting bijeen. Met het ver strijken van de vergadering werd des te meer duidelijk dat aan de ventila tie vna dit overigens keurige gebouw iets zal moeten worden gedaan, want op bepaalde momenten kon men de rook snijden. De ingekomen stukken en mede delingen waren gesneden koek voor de raad. Voor de deelneming aan het gewest Noord Limburg nam de raad goed notitie van de motivering van de voorzitter, waarbij deze dankbaar gebruik maakte van de door ons naar voren gebrachte visie. In ons laaltste nummer hebben wij hier voldoende aandacht aan ge schonken. Bij de voorgestelde grondtramsaktie t.b.v. de aanplant van het zgn. Libel- lebos 'te Swolgen opende de heer Rutten de besprekingen die wel ge schrokken was van de prijs, die hier voor de grond gegeven werd. Hij vond dan ook die uitgaven te groot. De raadsvoorzitter vond achteraf bekeken de 'aankondiging misleidend omdat maar 2 ha. nodig was, maar de gemeente had de meerdere gron den als kompensatiegronden nodig. Die gronden zijn gekocht tegen schattingsprijs en daar zullen geen dennen op beplant worden. „Als wij de funktie van rekreatiegemeente waar moeten maken, zullen wij ook alles daaraan moeten doen", aldus drs. Dittrich. Tienduizend bomen zijn de ge meente gratis aangeboden en dat zijn geen dennenbomen, maar loofhout. Tezijnertijd yordt dat dus een prach tig park en heel wat anders dan de bossen van de gemeente Meerlo Wanssum welke aangeplant zijn als produktiebossen, welke alleen waar de hadden toen de mijnen nog mijn- hout nodiig hadden. Ditzelfde perceel grond is reeds eerder aangeboden aan Staatsbosbeheer, maar die wilde alleen grond hebben nabij hét Schuitwater en voor de rest hadden zij ook geen centen. Omdat de ge meente toen in 1960, die grond wel ke het Staatsbosbeheer niet wilde hébben, hebben aangekocht en héb ben laten verwilderen, zijn deze gronden ithans van een hoge natuur- wéienschappellj ke waarde. Nu mag er zelfs geen rekreatiepar'k op ge vestigd worden. Wethouder Weóch s de Wenne vond nodig dat deze gronden werden aan- VASTENAKTIE 1973 De aktie heeft natuurlijk tot doel een zo groot mogelijk geld bedrag voor konkrete bestemmingen in te zamelen. Belangrijker doel van de aktie is echter te streven naar een mentaliteitsver andering en vernieuwing van inzicht. De mens kan zichzelf ver nieuwen, hij kan een nieuwe gemeenschap maken. Gerechtigheid in deze wereld is mogelijk. Het is hoog tijd, met name waar het onze verhouding met de 3e wereld betreft. De vastenaktie steun geven aan kristelijke gemeenschappen in die derde wereld, - kennisoverdracht - ontwikkelingsprojekten op gang brengen - gemeenschapsopbouw - vakbeweging introdu ceren en aktiveren - bevrijdingsbewegingen begeleiden. Wat moet in elke parochie gebeuren? Een werkgroep zal plaatselijk gevórmd moeten worden om de gehele aktie voor te bereiden en te begeleiden. Alle reklame zou aan huis bezorgd moeten worden. De inzame lingen o.a. huis aan huis zullen 't beste resultaat opleveren. Reklamebiljetten, overal verspreid, houden de gedachten wak ker. In de kerkdiensten zal men maatschappijkrities tot Pasen zich moeten bezinnen over de noodzaak van de vastenaktie. In de scholen zal men de kinderen kunnen overtuigen van de pijnlijke ongerechtigde toestanden in deze wereld. Het ideaal van de beste wereld moet voor hen levenslang de norm van denken en doen blijven. Gesprekstof Het zou fantastisch zijn wanneer de bisschoppelijke vastenbrief en deze vastenaktie publiekelijk, waar mensen samen zijn, be sproken zou worden. De een kan bij de ander iets losmaken, het denken verruimen, het hart laten spreken. Vooral wanneer ouders met kinderen praten over de toekomst, met veel onzekerheden, dan moeten jonge mensen ontdekken dat hun nieuwe wereld samen opgebouwd moet worden. Het is hoog tijd om eraan te beginnen. gekocht, maar de heren Rutten en Janssen waren niet overtuigd en stemden tegen die aankoop. De aankoop van grond en opstallen van het raadslid.' Aerts (welke uiter aard niet aan de discussie mocht deelnemen) ondervond nogal bezwa ren van de heer Hendriks. Hij dacht dat hét gemeentebestuur met twee maten zou hebben gemeten, omdat de gemeente een garage ging ver vangen, maar dat bleek men overal te doen. Geysteren zal aardgas krijgen, doch niet van Limagas maar van Obragas. De raad had geen bezwaar tegen verlening van zakelijke rech ten ten behoeve van de bouw van een gasdrukinstallatie te GeySteren. De riolering te Wansum zal nog tot de Geysterseweg kunnen worden uit gebreid. De raad verleende unaniem de gevraagde medewerking. De subsidieregeling Jeugd en Jeugdsport subsidieert nu de jeugd tot 20 jaar, voorheen was dat tot 17 jaar. Geen bezwaar had men tegen het verlenen van een krediet van 27.300 voor herstelwerkzaamheden aan de haven te Wanssum. De exploitatievergoeding kleuter scholen werd vastgesteld op 1.585,- per lokaal en 27.80 per kleuter, voor het gewoon lager onderwijs op 165,en voor de bijzondere school te Geysteren op 190,40 per leerling. RONDVRAAG De voorzitter deelde nog mede dat het door de heer v. d. Voort uit Tienray samengestelde boekwerk over de dialecten te Meerlo zal wor den uitgegeven door de Gemeente lijke Universiteit te Amsterdam en medio augustus zal verschijnen. Dat het landbouwschap een en quête bij de landbouwers gaat hou den over de zwakke stroom werd door het college voor kennisgeving aangenomen. De raadsvoorzitter wees erop dat vele landbouwers zel ve schuld zijn dat dikwijls te weinig stroom door de PLEM geleverd wordt omdat te veel electrisdhe in stallaties worden aangesloten zonder daarvan de PLEM in kennis te stel len. Békeken zal warden of het college de in de carnavalsoptocht meege voerde maquette van het oude raad huis te Wanssum zal kunnen aan kopen. De vudlnisstort was voorheen gra tis, maar zal nu moeten worden be taald. De raad kon moeilijk de klok terugdraaien, wel zal bekeken wor den of de bonnen op een avonduur kunnen worden gekocht. De aanleg van een camping zal niet doorgaan aan de Maas, omdat le bestemmingsplannen dit verbie den. De goede trouw van de kan didaten werd door het college be twijfeld omdat men wist dat het niet mocht. Of er via het bovengronds- net op de Helling te Wanssum meer licht kan gaan schijnen, zal in over leg met de PLEM worden bekeken. DORPSRAAD i De raadsvoorzitter onderschreef het bel'ang in samenlevingsverband van wijk- en dorpsraden mits deze een afspiegeling zullen zijn van de leefgemeenschappen. De vraag blijft echteir of het funktioneren van zulk een raad in de kleine dorpen wel zin heeft De raadsleden kennen de pro blematiek van die kleine kernen vol doende. Het college staat er echter niet afwijzend tegenover. De ver schillende groeperingen van zo'n dorp moeten echter dan vertegen woordigd zijn en vooral zal de dorps raad de afspiegeling moeten zijn van de sociale structuur van zo'n dorp. Of dat de nieuwe commissie van samenwerking dn Wanssum is, werd van achter de groene tafel betwij feld. Desondanks wil men met dit comité praten. Dat het optimale bij de verkiezing van het comité van samenwerking te Wanssum niet bereikt is, betreurt ook het Wanssumse raadslid Hol, daar iedere organisatie of groepering in dat dorp alle kansen om kandi daten in te dienen, heeft gekregen. De raadsvoorzitter besloot de dis cussie met te stellen, dat, als het comité zich positief opstelt t.o.v. de Wanssumse gemeenschap, wier be langen zij dienen, dat dan het college gaarne meewerkt met die mensen- Met de mededeling dat de boten- bezitters welke ligplaats hebben ge kozen in de Wanssumse jachthaven en de verhuurder reeds een bespre king hebben gehad waarbij de re glementen werden vastgesteld en waarin een brede basis van samen werking is gevonden kon de raads voorzitter de voor de gemeente Meer lo-Wanssum zo belangrijke verga dering sluiten in de met veel rook gevulde raadszaal. NIEUWE COLLECTIE Zoals we vorige week naar we dachten uitvoerig de motivering weergegeven hebben, die de burge meester van Meerlo-Wanssum in de raadsvergadering ten beste gaf om de raad te bewegen tegen de vor ming van een gewest Noord Limburg te stemmen, zij het ons vergund hierover nog een enkele opmerking te maken. Drs. Dittrich heeft daar bij zoals we al vertelden, uitvoerig gebruik gemaakt van een eerder door ons geplaatst artikel, waarin we blijk gaven de beweegreden van het Meerlos-Wanssumse college niet "te onderschrijven. Wij vinden de vor ming van een gewest Noord Limburg mede als een soort tegenwicht tegen dat van Midden en Zuid Lim burg bijzonder hard nodig, om dat er verschillende boven gemeente lijke taken oP verschillend terrein op aanpak of afwikkeling wachten. Taken, die misschien het Ontwik kelingsorgaan Noord Limburg ook wel aan kon, doch die d<it liever doet in de vorm van een gewest. Het heeft weinig zin het hele betoog van deze burgemeester nog eens naar voren te brengen. We geloven dat we ze in het kort als volgt samen kunnen vatten: a. ihet Ontwikkelinigsorgaan Noord Limburg heeft dn de tijd van zijn bestaan praktisch niets tot stand gébracht dat iin het belang van de Noord Limburgse mensen was of is. Dan verzwijgt hij wel het her- struöturerëingsrapport, waarover in zijn eigen gemeente nog al het een en ander te doen is geweest en verzwijgt ook de nodige voor bereidingsvergaderingen o.a. over ambulancediensten e.d. b. Het gewest is te groot, met een te groot overwicht van de grote gemeenten. Een door de gemeen te Meerlo en Wanssum concen- tieus ingesteld onderzoek o.a. im Bergen op Zoom en Roosendaal toonde duidelijk dat kleinere ge westen veel beter funktioneren en als het ware een springplank vormen voor de vormen van la tere grote gewesten. Zo zal uit de samenwerking tussen de beide Brabantse gemeenten nu het ge west West-Brabant komen. Bij een door ons concentieus in gesteld onderzoek blijkt zowel het gewest Roosendaal als dat van Bergen op Zoom geheel niet van de grond gekomen zijn. Dat is voor de Staten van Brabant mede aanleiding geweest om daar maar te komen tot het gevast West- Brabant, want aan déze 'kleine gewesten heeft niemand iéts Dat klinkt wel wat anders. De vorming van een kleiner ge west o.m. met Venray zou ook het „bijtrekken" van een deel van Oost Brabant een stuk vergemak kelijken. Ook hier verkiest de burgemeester zich, want dezelfde juridische en andere moeilijkheden, die een „bijtrekken van een deel van Oost Brabant" bij het gewest Noord Limburg met ziéh brengen, zullen er ook zijn bij de vorming van het kleinere gewest Venray. In het gewest is het de gewest raad, die de macht uitoefent en daar komen de aangesloten ge meenten nauwelijks nog aan te pas. Hun macht wordt „uitge hold". Dat klopt in zoverre, dat de ge westraad nog altijd is samenge steld1 uit de burgemeesters en de aangewezen of gekozen raadsle den uit de betrokken gemeenten. Men kan dus wel degelijk een in breng hebben. Als het doel vain een gewest as de behartiging van boven-gemeentelijke taken, dan kan men weliswaar van uitholling van de gemeentelijke taak spre ken, maar het zal moeilijk anders kunnen, want men spreekt en handelt daar over zaken, die een gemeente alleen niet aan kan. Het is dus eer een aanvulling van de gemeentelijke taak als een „uit holling". We willen het hierbij laten. We geven drs. Dittrich volkomen gelijk als hij zegt dat het betrokken con cept links en rechts rammelt en we willen zelfs onderschrijven, dat het ontwikkelingsorgaan Noord Limburg beslist niet alles gebracht heeft, wat de burger er van verwacht heeft. Maar of men daarom dan neen moet zeggen tegen een ander samenwer kingsverband, waarmede de meeste van de 17 betrokken gemeenten wel willen samenwerken, is een heel an dere zaak. Als Broekhuizen het „een sprong in het duister" noemt ,dan kan het betrokken raadslid in zoverre gelijk hebben, dat niemand in feite nog weet, wat uit dat gewest komen kan. Maar een ding is dan wel zeker, na melijk dat allen, die wel mee willen doen, de bereidheid hebben in het duidelijke besef het alleen niet af te kunnen te willen samenwerken. Samenwerken om van dat Noord Limburgse land, dat niet ophoudt tussen Venray, Wanssum en Meerlo, een goed stukje Nederland te maken. Het zal van die samenwerking af hangen of dat gewest grootse daden zal verrichten of zal verzanden dn een ambtelijk apparaat, waar men tussen de bomen het bos niet meer kan zien. Het zal van die samenwer king afhangen of thans rammelende bepalingen uit het concept meer aan de werkelijkheid worden aangepast en het zal van die samenwerking afhangen erf de „gewestelijke" ver gaderingen praat- of doevergaderin- gen worden En daarom vinden wij het nog al tijd jammer dat Meerlo-Wanssum niet mee doet, een gemeente, die qua herstructurering zijn weetje weet, in rekreatieschap en andere samenwerkingsorganen steeds een behoorlijke inibremg heeft gehad, maar nu verstek laat gaan om rede nen, die hoe eerlijk gemeend op zich ook, thans „eigen boontjes gaat dop pen", terwijl men weet dat die te dik en te groot kunnen zijn. PEUTER VIEL IN BERMSLOOT EN WERD DOOR DIERENARTS GERED De 2%-jarige Johnny C. is van de rand van de bermsloot langs de Teeuwenihofweg te Leunen in de sloot gevallen, welke met 30 cm. wa ter was gevuld. Zijn speelkameraad je liep weg, maar bleef midden op de weg staan en versperde zodoende de weg voor de Venray se dierenarts dr. K. Deze stopte, keek en zag twee beentjes uit het water steken. On middellijk trok hij de peuter uit het water en door de kleine op zijn buikje te drukken, kwam het water via de mond terug. Door het snelle en doortastende optreden van de dierenarts werd de peuter van de verdrinkingsdood ge red. Het is voor de tweede maal dat deze Venrayse dierenarts binnen en kele jaren een kind van de verdrin kingsdood redde. Een hypotheek, die u geen moeilijkheden in de weg legt, daar kunnen wij u aan helpen. Want we begrijpen, dat u uw huis liefst zo gauw mogelijk onbezwaard wilt hebben. Een hypotheek van onze bank mag u dan ook straffeloos vervroegd aflossen, als u plannen hebt voor een eigen huis, kom dan eens met onze adviseur praten. Hij zal graag met u de financieringsvorm zoeken, waarmee u het beste bent gediend en het gemakkelijkste uit de voeten kunt.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 17