Gouden paar in Venray FILMNIEUWS DRUKWERK Wartburg VAN MEUBELMAKERSCHAP BOXMEER Het is voor ons altijd een plezie rige bezigheid onze opwachting te maken bij gouden huwelijksparen. Daarbij valt ons altijd op onder wel ke, in dikwijls, voor de jeugd van heden ten dage moeilijk te begrijpen omstandigheden deze mensen aan hun huwelijksleven begonnen zijn. Geen sociale voorzieningen, geen verzorging, zoals wij die nu kennen van de wieg tot het graf, maar wel ploeteren van de morgen tot de avond, zonder veel welstand. Gouden paar v. Duijnhoven- Hoedemakers Met al dat lief en leed werden wij geconfronteerd, toen wij een praat je gingen maken met Tont je van Duijnhoven (79) en Coba Hoedema- kers (71) thans wonende aan de Langstraat nr. 19, die op 5 mei hun gouden huwelijksfeest herdenken. Zij zullen dit doen onder heel an dere omstandigheden dan 50 jaar ge leden toen zij in de Petrus Banden- kerk elkaar eeuwig trouw zwoeren. De gouden bruidegom is geboortig uit de Sambeeksehoek, behorend bij de toenmalige gemeente St. Antho- nis. Op de Geysterse kermis, waar te vens schuttersfeesten waren, zag Toontje tijdens het schieten op de wip een aardige jongedame, die la ter bleek uit de Venrayse Endepoel te komen. Toontje ging een wedden schap met zijn kameraden aan voor een halve liter jenever dat hij deze jongedame naar huis zou brengen. Het bleek Coba Hoemakers te zijn, die vergezeld was van haar jongere zuster Bertha. Toontje trakteerde beide zusters Hoedemakers en zij hadden geen bezwaren dat Toontje hen naar huis vergezelde en daar zelfs de koffie uit kreeg. De weken daarna vergingen en Coba hoorde niets meer van de jon gen uit de Sambeeksehoek. Zij werd er mee geplaagd dat deze haar wel vergeten was, maar met Pasen bracht de postbode een kaart van Toontje. En met Pasen wist haar zuster te melden dat Toontje op een kwaaje fiets en met een kwaaj pak via on gebaande wegen via Lactania naar de Endepoel gekomen was. Hij bleek een goede prater te zijn wat vader Hoedemakers later deed opmerken: als hij zo goed werken kan als pra ten dan is het enne goeie. Een paar maanden vergingen en de suikerperen waren rijp, de Hoe demakers hadden er geen, maar Toontje wel. Hij kwam met zijn pe ren naar de Endepoel, maar had geen daverend sukses, want de suiker peren hadden allemaal de buikziek te. Maar na de peren-affaire kwam Toontje als een welgeziene gast in de Endepoel. Toen hij 27 was trok hij de stoute schoenen aan en vroeg aan vader Hoedemakers om te kun nen trouwen. Het jonge paar kon in Overloon een keuterijtje pachten en met 's winters in het Staatsbos te wer ken werden de eerste jaren doorge bracht. Maar de gouden bruidegom bleek een fervente voorvechter te zijn van de emancipatie van de Overloonse werklieden. Hij werd zelfs daar de eërste voorzitter van de werkliedenbond, die dn 1926 be sloot mee te doen aan de gemeente raadsverkiezingen in de gemeente MaasheesOverloon. De lijst werd ingediend en dat zinde burgemeester Rieter niet. Een gesprek met de bur gemeester had geen effect en ook niet met de delegatie die de gouden bruidegom kwam opzoeken, bestaan de uit de burgemeester met wet houder en de pastoor van Overloon. Maar Toontje was onwrikbaar. De Pauselijke zendbrieven hadden hem zo aangetrokken dat hij bij zijn be sluit bleef. Het resultaat was, dat geen der kandiaten gekozen wer den en Tontje weggepest werd uit Overloon. 25 jaar later eerst kreeg hij loon naar werken toen hij bij het zilveren bestaan van de werk lieden bond (toen KAB), werd ge huldigd voor zijn doorzettingsver mogen. Men verhuisde toen naar Venray en ging wonen op de Heuivel, waar men nog in ellewaren ging doen. De gouden bruidegom ging bij de aan leg van het electrisoh licht werken. Heeft daardoor vele duizenden kilo's draad en palen op zijn schouders ge had en een groot aandeel gehad in de electrificatie van yenray. Maar ook de gouden bruid bleef naast haar zorg voor huisdouding en winkel niet sbilz-itten. Menig uur heeft zij doorgebracht met schortjes te naaien en hemdjes. Voor schortjes werd 35 cent en voor hemdjes 25 cent betaald. Via de Kruusen weird verhuisd naar de Henseniusstraat, waar het paar 33 jaar woonde. Moei lijkheden met de huisbaas, waaraan zelfs het kantongerecht te pas kwam was oorzaak dat zij verhuisden naar de Langstraat. De gouden bruid heeft in haar le ven veel gesukkeld wat wel blijkt uit het feilt dat zij 6x geopereerd is en tweemaal bediend werd. De familie van Duijnhoven heeft veel gedaan voor wat vroeger wel eens de koe van de arbeider ge noemd werd, de geit. Voor de Venrayse geitenfokvereni- niet alleen om z'n prijs geprezen £6345 incl. BTW. o.a.: ruimte voor 5 personen 4 portieren reusachtige kofferruimte achterult- rijlampen 2-snelheden ruitenwissers voorwielaandrijving verstelbare koplampen. Maak een proefrit. HENDRIKS bv Venray tel. 1351 ging was de gouden bruidegom ja renlang een volijverige sekretaris en dat er buiten Venray in de na-oor- logse jaren geiten werden gezoniden naar Israel was mede te danken aan dat ijveren. Een dankschrijven van de regering van Israel wordt nog al tijd zuinig bewaard. Maar ook de liefde voor de gilde en schutterijen Zijn van de gouden bruidegom bekend. Hij iis terecht trots op de door hem gewonnen me daille van de mooiste koning, te Deurne behaald. Na jarenlang Het Zandakker te hebben gediend, waar van vele jaren als verzorger van de wapens, heeft hij zich van die schutterij bedankt. Nog een ander aspect in het leven van de gouden bruidegom kan niet onvermeld blij ven en dat is zijn grote liefde voor de levende have in de Venrayse kerststal, die door hem werden ver zorgd. Over wat hij daar beleefde •is een apart verhaal te schrijven. Het leven is niet over rozen ge gaan. Hard werken als boerenknecht als bosarbeider, bij de aanleg van de electriciteit in Venray, bij de werkverschaffing, als nachtwaker bij de arbeidsbeurs of als grondwer ker is hij nu nog manusje van alles voor de erven van de Gouden Leeuw of bij de verzorging van paarden van Venrayse burgers. Maar op 5 mei wordt aan dat alles wellicht nog gedacht, maar ook aan het vele goede wat zij beiden samen hebben opgebouwd. Zij weten zich nu gesteund door haar 5 in leven zijnde kinderen, die vanuit Tilburg, Nederweert, Soerendonk en Venray met hun 17 kleinkinderen, maar ook reeds 1 achterkleinkind het feest zullen meemlaken. De plechtige Eucharistieviering zal om 10 uur plaatsvinden terwijl men verder de dag zal doorbrengen in zaal In den Engel. Degenen die het paar gelulk willen wensen, kunnen daar terecht van 6 uur tot half 8. Anatevha nu als film Twee achtereenvolgende seizoenen stond de musical Antevka op het Venrayse sohouwburgprogramma en beide keren was de zaal volkomen uitverkocht. Terecht, want ANA- TEVKA is zonder meer een gewel dig fijne musical die waard is door velen egzien te worden. Nu is deze opzienbarende musical verfilmd in cinemascope en kleur en in een rolbezetting zoals die in New York op het toneel stond. Daarnaast beschikt de film over een aantal mogelijkheden om het ge heel tot een bijzonder spectaculaire show te maken, zodat .aan Anatevka nog een extra dimensie is toege voegd. Wij hopen, dat velen de gelegen heid zullen benutten om deze beste musical sinds „West side story" te gaan zien, want het is beslist de moeite meer dan waard. Uitstekend amusement dat graag aanbevolen wordt voor het gehele gezin. GEEN VOORRANG Op de kruising WestsingelLang straat werden de voorrangsragels niet in acht genomen. Gevolg botsing met materiële schade tusscen de per sonenauto's, bestuurd door de 58- jarige mevr. C. v. A. uit Den Haag en de 47-jarige H. K. uit Venray. BEJAARDE FIETSER GEWOND De 70-jarige fietser Th. K. uit Venray werd op de Overlioonseweg licht gewond toen hij werd aangere den door de 38-jarige bestuurder van een personenauto A. A. uit Ven ray .Deze bestuurder moest voor een nog onbekend gebleven bestuurder van een personenauto, die hem tege moet reed uitwijken en daarbij raak te hij de fietser. Deze kwam te val len en werd daarbij licht gewond. LICHTE SCHADE Bij een inhaalmanoeuvre op de kruising Maasheseweg-Spurkterdijk vond een botsing plaats tussen de personenauto's bestuurd doo,r de 26- jarige A. v. M. uil Venray en zmi 24-jarige plaatsgenoot H. C. Het bleef bij materiële schade. voor al uw van den munckhof n.v. STEENSTRAAT

Peel en Maas | 1973 | | pagina 14