Wie gaat de maatschappij veranderen... Het notariaat in Venray Slimme vuilnisversierders Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Parochie Leunen Rectoraat Yredepeel Parochie Casten ray Rectoraat Smakt VRIJDAG 16 MAART 1973 No. 11 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) Het feit dat Venray nu hoort bij de plaatsen die zich industriali seerden en nog industrialiseren, heeft ons ook ineens in het nieuws gebracht nu sommige vakorganisaties het ncdig achtten via sta- kings- en prikakties wat meer dwang achter hun eisen te stellen. En bij die prikakties eok Venrayse bedrijven betrekken. Zo zien we thans met grote koppen dat het bij Rank Xerox onrustig is, al is daarvan voor de buitenwacht weinig te merken en vragen sommigen zich al of niet terecht af cf zulke koppen ook zullen ver schenen als t.z.t. de loononderhandelingen bij v. d. Grinten in Ven- lo gaan beginnen. 'De onervarenheid met dit nieuw soort „akties" is er waarschijnlijk reden van, dat het niet alleeni de betrokken mensen overspoeld heeft, maar dat de buitenstaander toch wel de nodige vraagtekens zet bij be paalde uitlatingen en handelingen. Zijn we goed' ingelicht dan gaat het in feite om de volgende punten: a. Men wil een cao tot stand bren gen, waarin ook het hoger perso neel is opgenomen. b. Men wal voor de lager betaalden een bepaald percentage loonsver hoging doch voor de hoger be taalden geen percentage, doch centen, waarmede men bereiken wil dat de lagere inkomens meer omhoog gaan, dan de hogere en de afstand tussen beide geringer wordt. We laten de andere punten hoe belangrijk ook even buiten be schouwing, omdat dit oJ. behalve vraagstukken van vakbewegingen ook politieke vraagstukken zijn. Men wil o.m. door deze maatregelen ko men tot, wat de vakbonden noemen, een stuk maatschappij-vernieuwing. Afgezien van het feit hoe men een nivellering van de inkomens bekijkt, of dat inderdaad wel tot een betere sociale verhouding leidt, komt het n ieder geval neer op een zo struk turele verandering in de maatschap pelijke verhoudingen. En men mag de waag stellen of zo'n ingrijpend iets maar even gedikteerd kan wor den door een stel vakbondsbestuur ders Zeker, het is besproken op le denvergaderingen. Maar ieder die wdl eens een vakbondsvergadering bezoekt, kan toch moeilijk zeggen dat daar nu landspolitiék wordt ge maakt. Dat vakbonden nu via de nieuwe cao's hun idee van nivellering na tionaal er door willen drukken, is een o.i. vreemde zaak. Het is hun goed recht er voor te vechten, doch de nu- gevolgde methode is in een demo- kratisch en parlementair systeem niet de weg om een strukturele ver andering tot 9tand te brengen. Het is een zuiver politieke kwestie en het is dus het parlement dat hierover Bij Koninklijk Besluit van 1 maart is benoemd tot notaris in Venray, de heer M. A. Kooien, wist Peel en Maas van afgelopen week te be- riohten. Voor het eerst in de geschiedenis heeft Venray twee notarissen. Eer duidelijk bew'ijs van de groei van Venray in getal zowel als iin bedrij vigheid. Afgezien van de voorlopers van de notariële funktie, kan men zeggen dat notarissen iin Nederland hun be roep uitoefenen vanaf ongeveer 1400. Ze zijn dan te vinden in de grotere plaatsen van hoofdzakelijk Zuid- en West-Nederland. In Maastricht bij voorbeeld zijn ze vanaf 1582 met naam bekend; in Venlo vanaf 1670. Hoewel e,r een licentie van de over heid nodig was voor vestiging en er ook een zeker toezicht was op de kennis en de bekwaamheid van. de notaris bleef het een „beroep" (vaak had men een nevenberoep: griffier, rentmeester, enz.). Hierin kwam verandering kort na 1800 (in de Franse tijd) wanneer de notaris de status van „ambtenaar" krijgt en door de Kroon wordt be noemd; een ontwikkeling die verder is uitgebouwd in de Wet op het No tarisambt van 1842. Op het platteland kwamen (althans in onze streken) nagenoeg geen no tarissen voor, ook niet in Venray dat rond 1800 ongeveer 3000 inwo ners had. De meeste zaken, zoals overdracht van onroerend goed, testamenten, enz. werden voor de schepenbank (schout en schepenen) verleden. Tes tamenten werden echter ook nog wel eens door de pastoor opgemaakt. Met ingang van 6 november 1814 krijgt Venray zijn eerste „echte" no taris en wel: Joihann, Jacob Pingen, geboren in I 1767 te Arnoldsweiler bij Düren (ge legen aan de noordelijke uitlopers van de Elf el). Hij wa.s gehuwd met Leonora Portmans, geboren in 1779 te Geldern. Zij was een afstamme linge uit het bekende patiriciërsge- slacht aldaar. De familie Portmans was gelieerd aan de eveneens in vloedrijke familie Ccninx te Gel dern, maar afkomstig uit Venray. Notaris Pingen die woonde iin de 1 Grotestraat, overleed (kinderloos) te /enray op 8 april 1844. Tot zijn opvolger werd benoemd: Menricus Reijnders, geboren te Roer- nond op 18-1-1816. Hij was gehuwd net Jaccba, CorneLie, Huberdina Es- er, een zuster van Joseph Esser (burgemeester van Venray van 1847 tot 1875) en van Albert Esser 'apotheker in de Pa tersstraat). Hij had zijn domicilie in de Grote- traat (pand van Haren, thans Bata). Zijn overlijden op 21 oktober 1873 .ad een tragische bijkomstigheid; het vond plaats op de dag dat hij lijn 25-jar:g huwelijksfeest vierde. Achtereenvolgens kwamen naar Venray: Carel, Alexander, Maria Smitz, geboren te Girschot op 15-1-1840. Hij was gehuwd met Hermine, Maria 3randis, alk ernstig uit Ahaus (West alen). Hij was tot aan zijn overlijden op 31 oktober 1887 woonachtig '.n de Hoenderstraat (pand Messe- naeckers, thans Soos). Na zijn dood heeft hier tot 1911 de arts Ellerbeck gewoond. Martinus, Franciscus, Hubertus Linssen, afkomstig uit Venlo, waar hij het levenslicht aanschouwde op 18 september 1849. Begin 1888 ves tigt hij ziich in Venray (pand Bata in de Grotestraat). Notaris Linssen. komt voor op de reeds enkele malen gepubliceerde foto, gemaakt bij de oprichting van de Ballonzuil in Mer- selo in 1896. Hij overleed te Roer mond (in het Louisiahuis) op 10 mei 1914. Johannes, Hubertus, Josephus Pluijmakers, geboren te Meersen op 4-1-1879. Hij was gehuwd met Ma ria, Wilhelmina Guinée uit Gronin gen. Hij vestigde zich in oktober 1914 in Venray, waar hij zijn kan toor had in de Patersstraat (het pand werd tijdens de oorlog iin 1944 verwoest). Hij overleed 'te Venray op 21 decemlber 1960. Mr. Maurice A. A. M. Receveur, geboren te Venlo op 2 oktober 1910. Nadat hij in 1937 aan de R.K. Uni versiteit van Nijmegen de titel van meester in de rechten had gehaald, was hij tot medio 1955 als candidaat- notaris werkzaam bij een Tegels no tariskantoor. Ingaande 1 januari 1956 werd hij benoemd tot notaris met als standplaats Venray. W. Willemsen moet oordelen en eventueel de wijze waarop meet vaststellen. De vakbon den omvatten bovendien nauwelijks de helft van alle werknemers in ons land. Zij zijn dus bepaald niet de verantwoorde aangewezen instantie om een strukturele verandering af te handelen. Het wordt een griezelig iets dat een zo ingrijpend idee op instignatie van een paar vakbondsbesturen zou worden doorgedrukt. Hoe ver zijn we dan nog af van de diktatoriale korporatieve of vol ledig kommunistische staat? Het hogere personeel, om wier belangen het hierbij in de eerste plaats gaat, mag van de bonden hierin al geen eigen geluid' meer laten horen. Wij beslissen, bij u, over u, maar zonder u. Ja, als een klein onderdeel van de gehele vakbondi mogen ze zogenaamd meepraten en beslissen, doch daarin worden zij natuurlijk overstemd door het grotere aantal van de lager be taalde handarbeiders. En dat z.g. ho gere personeel wil natuurlijk ook zijn koopkracht behouden en over een eventuele beperking daarvan een stem in het kapittel hebben. Inkomens-nivellering Is boven dien een zo komplexe zaak, dat het niet afhankelijk kan zijn van alleen het oordeel en het besluit van een vakbond. Via de belastingen vindt er al een ingrijpende nivellering plaats. Nu ook nog eens een volgen de fase erin bereiken door ene di- rekte ingreep in de bij c.a.o. vast te stellen loonsverhogingen, kan indi vidueel tot grote onrechtvaardighe den leiden. Het gehele complex van belastingen en andere verplichtingen dient hierbij bezien te worden. Daarom is dit een zaak voor regering en parlement. Terwille van de rechtvaardigheid en terwille van behoud van de de- mekratie is het daarom te hopen, dat deze situatie zo niet doorgaat. We praten dan nog maar niet over verliezen, inflatie en wat dies meer zij, waarvan juist de laagst betaal den de dupe zijn. Het gaat in dit geval nog om nau welijks van belang zijnde bedragen, die daarom ook feitelijk geen kon- flikt waard zijn, doch veel meer telt het principe. Wanneer we de vak bonden toestaan om op eigen houtje politieke besLïssingen door te voeren, laten we dan ook maar ineens alle politieke partijen en gekozen parle ment afschaffen. Dan weten we waar we aan toe zijn. Als men die weg op wil geef dan maar toe aan alle Groeneveltse eisen. Wil men dat niet, dan moet dat nu tot uiting komen. De heer J. Steenbeek, directeur van O.P.O.S.S. (Oud Papier Op haal Service Steenbeek) in Veulen, ziet het niet helemaal meer zitten en overweegt zijn dienstverlenend werk, dat bestaat uit het gratis ophalen van ©ud papier op de dag waarop in de gemeente Venray de vuilniswagen rondgaat, te steppen. De reden hiervan is het feit, dat steeds meer mensen O.P.O.S.S. gebruiken om op een goedkope manier van het vuilnis af te komen. In vrijwel iedere doos oud papier, die gelijk met de vuilniszak aan de straat wordt gezet, bevindt zich vooral de laatste tijd een hoeveelheid vieze boel, welke normaal in de vuilniszak had moeten worden ge deponeerd, maar ter afleiding keurig afgedekt met wat oude kranten aan O.P.O.S.S. wordt meegegeven. „Onze papiersorteerders, aangeno men om de diverse soorten papier te sorteren, staan nu iedere dag in die vuiligheid te graaien, halen hun handen open aan glasscher ven en stukken ijzer en staan, ge woon te kokhalzen bij him werk. Ik zie het niet meer en overweeg daarom deze service te stoppen. Dcor al die vieze troep bij het oud papier draaien we met verlies en dat is toch echt niet de bedoeling van ons bedrijf, dat graag de men sen service wil verlenen, maar ook graag wat wil verdienen", aldus de heer Steenbeek. SERVICEDIENST De bedoeling van O.P.O.S.S. is de mensen de gelegenheid te geven op een gemakkelijke manier van het oude papier en karton af te komen. Men spaart hierdoor ruimte in de toch al niet zo heel goedkope vuil niszak. Gelijk met de vuilniswagen van de gemeente rijdt een vracht wagen van het Veulense bedrijf mee om het oude papier op te laden. Op het bedrijf in Veulen wordt dan het oude papier gesorteerd, in balen ge perst en aan binnen- en buitenland se papierindustrieën verkocht. VERLIES „In de veie tonnen papier die we wekelijks ophalen zit zo'n 15% van allerhande vuiligheidMaar on- dianks het feit, dat wij ondanks alle smeerboel ons uiterste best doen bij het sorteren, glipt er toch nog al wat onbruikbaar materiaal tussen door. Het gevolg is, dat de fabrieken min der betalen of lin het ergste geval de geperste balen terug sturen. Dat kost ons handen vol geld", vertelt de heer Steenbeek, die ons maar al te graag een kijkje „gunt" in de in houd van zojuist binnengebrachte dozen. VUILNIS Bg de sorteermachine staat de man, die genoodzaakt is in de smeerboel te grjjpen om het bruik bare papier uit te sorteren. Naast hem stapelt de hoop afval zich op: Uit een keurig dichtgebonden kar tonnen doos, gecamoufleerd door een pakje oude kranten komen te voorschijn: losse keukenafval, rot tende groentebladeren, glasscher ven, plastic flessen etc. Een andere dcos levert behalve wat oude kran ten en proppen papier o.m. op: een bloempot, compleet met aarde en dede plant, tuinafval, nylonkousen en wat oud ijzer. De derde doos is gevuld met oude kleren, schoenen, plastic flessen, verpakking van melkpredukten, vette boterwikkels, een pakje oud brood en aardappel schillen. Een in elkaar getrapte houten krat, lege flesen, plastic dn alle soor ten en maten en alle mogelijke an dere troep uit de keuken is te vin den in -de volgende keurig dichtge bonden doos. Al met al is de oogst aan oud papier akelig mager. WAARDELOOS „Je begrijpt niet, wat de mensen onder oud papier verstaan", zegt de directeur van O.P.O.S.S. en wijst op een stapel plastic zakken, verpak kingen van melkprodukten, plastic flessen, plastic folie, zilverpapier, plastic verpakkingsmateriaal en wat niet al. „Die rommel betekent de onder gang van ons bedrijf", vindt de heer Steenbeek. „Je kunt nog zo goed sor teren, maar ongemerkt slipt er nog wel wat tussendoor en wordt de gro te partij waardeloos. Alles bij elkaar een trieste zaak". „Allerwege doet men aan milieu bescherming"^ vervolgt hij en wijst er op, dat deze ophaalservice in feite ook een vorm van milieube scherming is. Het oude papier wordt weer gebruikt voor de fa- brikage van nieuw papier en wan neer men weet dat met één ton oud papier 17 bomen van de on dergang gered worden, dan weet men ook dat O.P.O.S.S. wekelijks heel wat bo men voor een gang naar de papier fabriek behoed. Men zegt wel eens, dat de vervui ler moet betalen. Hier kunnen we wel zeggen, dat de man die schoon maakt moet betalen. Het kost ons handen vel geld.,, De heer Steenibeek wil niet direct de goed/willenden onder de kwaden laten lijden. Dat zou hij doen, wan neer hij direct zou stoppen met het wekelijks ophalen van oud papier. „Wij proberen het nog twee maan den bij wijze van proef onder be paalde voorwaarden. Mislukt de proef, dan houden we er radicaal mee op. Dan kan men het oude pa pier rechtstreeks naar Veulen bren gen of afgeven aan leden van jeugd verenigingen, die er hier nog wat kleingeld van kunnen maken. Dat scheelt ons in ieder geval een hoop élienlde. GEEN DOZEN! Met ingang van volgende week zal de wagen van O.P.O.S.S. alleen nog maar papier opladen, dat ge bundeld aan de weg is gezet. Oud papier in dozen wordt geweigerd omdat juist in die dozen de smeer boel wordt meegegeven. „Wanneer men prijs stelt op onze service, dan meet het de mensen waard zijn de mee te geven dozen even in elkaar te trappen en met het overige oude papier (karton, kranten, tijdschriften) samen te binden. Alleen op deze manier kan werden voorkomen, dat men O.P.O.S.S. gebruikt voor vuilnis ophaaldienst. Mislukt de proef, dan is het afgelopen met onze ser vice", aldus de heer Steenbeek, die er nog eens met nadruk op wil wijzen, dat alle soorten plas tic boterdoosjes, melkcartons etc. niets te maken hebben met oud papier. Ondanks alles blijft O.P.O.S.S. re kenen op de medewerkiig van de goedwillende gemeentenaren om de serviceverlening te kunnen blijven voortzetten. 60 CENTEN Uw verslaggever kan zich met vele anderen niet aan de 'indruk onttrekken dat de laatste verhoging van de vuilniszakken tot 60 cent voor vele inwoners reden is om zich dan maar op een andere manier vain het vuilnis te ontdoen. Een der „fraaiste" methoden ontdekten we in een van nieuwe uitbreidingsplannen, waar achter een huis een hele stapel volle pastic Hema-zakken was op gebouwd. Op onze vraag of de nieu we eigenaar van. het pand een eigen vuilnisbelt ging 'beginnen, vertelde de goede man ons te wachten tot het grof vuil zou worden opgehaald. „Dan word ik het voor niets kwijt", was zijn loconieke redenering, die natuurlijk niet opgaat en dan is de ellende weer niet te overzien Ook bestaat de indruk dat er weer veel meer „verloren" wordt in bos sen en in greppels, ondanks inten sieve politiecontrole. We leren het schijnbaar nooit. Van de andere kant vragen we ons af waarom de veegmachiine 's maan dagsmorgens bijv. de Grotestraat schoonveegt, terwijl men op zijn klompen uit kan tellen, dat als de wind verkeerd staat het 's middags door al de marktafval weer een ben de van jewelste is. En waarom fri- tures-bezitters niet de opdracht krij gen te zorgen dat minstens 50 meter rond hun zaak 's avonds na sluiting de rotzooi van lege friturezakken en plastic schaaltjes tenminste door hen opgeruimd wordt, 'is wederom een andere vraag, die bij je opkomt als je het kwantum vuil ziet, dat we da gelijks rustig overal neerkwakken. Tweede zondag van de vasten. Zaterdag: 19.00 Ism. v. Gerard Thijssen. Zondag: 7.30 Ism. voor Elly van Berlo en Elly Loonen; 9.00 hgm. v. fam. Vullings-Wilmsen; 10.30 lsm. v. Hendrik van Soest, echtgenote en dochters Lena en Maria. Maandag: 7.30 gest. jrd. v. Peter Emons, echtgenote en An toon Emons; 18.30 lsm. v. Gerard Hendrickx; 19.00 lsm. v. Jos Loenen. Dinsdag: 7.30 lsm. v. pastoor A. de Bot; 18.30 lsm. v. Hendrik Phir- lipsen; 19.00 lsm. v. Henri Direks. Woensdag: 7.30 lsm. v. Willem Bal; 18.30 lsm. v. José Timmermans eni Jacq Vervuurt; 19.00 lsm. v. overl. fam. Loonen-van Rens. Donderdag: 7.30 lsm. v. Antoon Martens, echtgen. en dochters Mia en Truus; 11.00 huwelijk Janssen- Cremers; 18.30 lsm. v. Martinus Heesen; 19.00 lsm. v. Maria Loenen- Thielen en Jan Loenen. Vrijdag: 7.30 gest. jrd. v. Henri Weijs; 18.30 lsm. v. Antonius van Osch en echtgen.; 19.00 lsm. v. An toon Martens (vanw. de buurt). Zaterdag: 7.30 gest. lsm. v. Antoon Kusters, echtgen. en pater Th. Klis ters; 8.00 lsm. v. Theod. Bouten en echtgen.; 19.00 lsm. v. Anna van Meijel-Versleijen (vanw. de buurt). Misdienaars: 7.30 Kees Theunls; 18.30 Peter Jacobs; 19.00 Tonny van Hees. Akolieten: 19.00 M. Koch en B. v. Hees; 7.30 M. van Vegchel; 9.00 A. van Hees, P. Weijs, P. van Berlo en F. Lucassx; 10.30 H. van Hees en P. Voermans. Lectcres: 19.00 Mej. G. Reintjes; 7.30 J. Jenniskens; 10.30 J. Reintjes. Huwelijksafk.: Chris Janssen (Ste vensbeek) en Nelly Cremers. Vastenaktie: Vanaf zondag 18 mrt. zullen offerbussen achter bij de bei de ingangen van de kerk staan. U kunt uw vastenoffer dn doen. Tweedie zondag van de Vastentijd: 7.45 vroegmis t.b.i. (Horst); 10 uur hoogmis (gezongen door de jongeren) t.i.v. leden H. Stede. Door de week H. Mis 7.45 uur. Maandag, feest van de H. JOZEF: gez. H. Mis om 7.45 t.b.i. Dinsdag: t.i.v. fam. Marcellis-van Tilburg. Woensdag: v. d. aielerust van Anna M. Poels-Geurts. Donderdag: v. d. aielerust van Ja cobus Lucassen. Vrijdag: v. d. zielerust van M. Th. ioemen-van Kessel. Zaterdag: 19.30 avondmis t.b.i. (Horst). Week van 1724 maart. Misdienaarfs: Jan Vollenberg en Peter Philüpsen; Willie en Jos Duy- kers; Hoogmis: Peter en Henk Strij- bos. Tweede zondag in de Veertigdagen tijd. Zaterdag: 8.00 ter ere van O.L. Vrouw (int. offeraars); 19.00 Wilhel mina Wi'llemsen-Li nders v.w. enke le in wonenden. Zondag: 8.00 Pierre Janssen; 10.00 jrd. overl. fam. Steeghs-Litj ens- Henckens. Maandag: Feest van St. Jozef. 8.00 overl. fam. Verhoeven-Houben. Dinsdag: 8.00 zlg. Hub Frederiks. Woensdag: 8.00 gezinsmis (int. of feraars). Donderdag: 8.00 Petronella Clas- Dens-Royen. Vrijdag: Geen vroegmis; 16.00 pl. huwélijksdienst Bruidspaar Heldens- Cox. Zaterdag: Feest van Maria Bood schap. 8.00 tere ere van O.L. Vrouw (int. offeraars); 19.00 Lei Heidens. Mededeling: Vrijdagavond 20.30 u. reeptitie van het kerkelijk zangkoor. Zaterdag 17 maart: 7 uur H. Mis voor Wijnhoven-Braun; 17.30 H. Mis te Holthees. Zondag: 7.30 H. Mis voor Fien Jansen; 8.30 H. Mis te Holthees voor fam. Kempen-Lodhtens8.30 H. Mis voor ib.z.i.; 10 uur H. Mis voor overl. ouders Nellen; 11.30 H. Mis voor b.z.i.3 uur Gebedsdienst. Maandag 19 maart: Hoogfeest van St. Jozef. 7.30 H. Mis voor b.z.i.; 1.30 H. Mis voor v. d. Kamp b.z.i.; 10 uur H. Mis voor fam. v. d. Broek- Jonkers en overl. ouders; 11.30 H. Mis voor b.z.i.; 3 uur Gebedsdienst door Zeer Eerw. Deken Theunissen; 19 uur H. Mis voor overl. ouders Nellen. Dinsdag: 8.30 H. Mis voor bijz. int. Woensdag: 8.30 H. Mis voor fam. Winters-v. d. Speulhof. Donderdag: 8.30 H. Mis voor fam. de Haart-Cremers. Vrijdag: 8.30 H. Mis voor b.z.i.

Peel en Maas | 1973 | | pagina 7