TT RAADSVERGADERING Gemeente Vierlingsbeek NIEUWE CAMPING IN WORDING vyiry'tb Kal lp* ■- Venrays Openbare Lees zaal en Biblioteek BIJ BARTELS LIGT EEN GRATIS BEHANGBOEK VOOR U KLAAR Leenenl Gebr. Martens nv WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN KL0CKE KEUKEN ppps r i m I MBHjjn y T m matm -y f CTyl .yi;:; j d .p iilMyj f H&M i?J t lllj 11 lil lifeyjiiy li m\ ra rii- VRIJDAG 16 FEBRUARI 1973 No. 7 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOS AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 16 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) De raad van Vierlingsbeek kwam vrijdag in voltallige vergadering bij een onder voorzitterschap van bur gemeester van Heusden. Klein Schiphorst noemde de on- bewoanbaarheidsverklariing van de woning Kalverstraat 4 te Maashees een „zalige opruiming". Ook de raad van Vierlingslbeek besloot toe te treden tot de gemeen schappelijke regeling Bestuursaca- demie Noord Brabant. Deze zal een eigen Brabantse opleidingsmogel'ijk- heid vormen voor gemeenteperso- neel, waardoor een zo goed mogelij ke personeelsopleiding en -voorzie ning mogelijk is. Vermeld dient te worden dat reeds 116 Brabantse gemeenten het besluit tot toetreding hebben genomen. Het plan voor aanleg wegen en riolering in het plan Makkenveld te Vierlingsbeek werd tijdens de vergadering nog uitgebreid tot een uitgavenpost van 142.000,Aan vankelijk wias hiervoor 96.200, uitgetrokken, doch door de aanleg te versnellen en groter te maken, worden betere bouwmogelijkheden verkregen. De mogelijkheid is aan wezig dat reeds binnenkort 14 pre miewoningen voor de verkoop zul len worden gebouwd. De gemeente zal daar dan ook de premiewonin gen voor de verhuur kunnen bouwen Na de behandeling van de begro ting, waarover u elders kunt lezen, ging de raad aan een ongewoon kor te rondvraag beginnen. De reiniging van de sloten en waterlossingen zal door het gemeen tebestuur in overleg met de land- bouwcommissie worden bekeken. MOSVERKOOP De heer Balbussen vroeg aan de voorzitter of het waar was dat het gemeentebestuur toestemming had gegeven voor verkoop van mos uit de gemeentebossen. Dat bleek te kloppen. Enkele raadsleden spraken hum verwondering er over uit dat de raad onkundig was van de ont- mossing. De voorzitter vertelde dat het bosbezit een recreatieve waarde heeft, maar ook financiële nadelen. Voordat het gemeentebestuur tot verkoop overging had men kontakt gehad; met bosbouwkundigen uit Venray, die verklaarden dat als het goed gebeurde de bossen er geen nadeel van hebben. Het Staatsbos beheer was er wel tegen en er wa ren ook. klachten binnengekomen van de natuurbeschermers, die gin gen echter hoofdzakelijk over de aantasting van de dassenkolonie. De jagerscombinatie had aanvanke lijk geen bezwaren, nu ineens wel. Maar een inkomSbenpost van 50.000 gulden is moeilijk te versmaden. Die opbrengst is moeilijk te halen uit de recreatieve mogelijkheden. De voorzitter zegde toe dat voor de dassenkolonie voorzieningen ge troffen zullen worden, zodat deze unieke kolonie gespaard zal blijven. BEGROTING VIERLINGSBEEK Voordat de raad tot algemene be schouwingen overging brachit de raadsvoorzitter nog eens naar voren dat de kapitaalsinvesteringen via 't Rijk een moeilijke zaak zal blijven. Als de gemeente dit jaar minder bouwterreinen zal verkopen, zal er meer met kasgelden moeten worden gewerkt De post 45.000,— voor on voorziene uitgaven is nog geen reden tot juichen. Maar in de toekomst en Mogelijk nog dit jaar zal de raad moeten bekijken of de diverse be lastingen met opgetrokken moeten worden. In Viiarlingsbeek zijn die in vergelijking mét omliggende ge meenten aan de lage kant. Enkele voorbeelden: Wegenbelas ting op 23 en 13% (het Rijk geeft als maatstaf 27 en 13'/2%) De riool- belasting zal vermoedelijk van 50 naar 60 gulden moeten; reinigings rechten van 18 tot 35 gulden. De op centen personele belasting is nu 220 en gaan mogelijk tot 268. Zonder die belastingen uitzonderlijk hoog te kunnen noemen, zou dat 'n meer- inkomsten geven van 54.000, Aandacht zal de raad dienen te schenken aan de bestemmingsplan nen Maashees (100 bouwterreinen!). In Overloon is Bergsche Kamp op 1 kavel na verkocht. Voor het plan Pritter hebben reeds 10 kandidaten optie gevraagd. Met de grootste spoed zal men de noodzakelijke voorzieningen moeten realiseren. Ook voor de bouw van 20 bunga lows door een beleggermaatschappij is optie gevraagd. Het college wil wel een regelmatige groei van de woonkernen bevorderen, maar niet spectaculair. Van de gelegenheid tot algemene beschouwingen werd maar weinig gebruik gemaakt. Drs. v. d. Berg beet.de spits af met de opmerking dat de toelichting op de begroting moeilijk leesbaar is, terwijl de gra fieken een beter en overzichtelijk beeld geven. Gelukkig was veel ver beterd op deze begroting, omdat de posten daar waren ondier gebracht waar ze thuis hoorden. Wel vroeg hij naar een vast schema van het onderhoud van wegen. De heer Siebers vond de begro ting een zeer typische Nederlandse begroting, met steeds meer uitbrei dingen en steeds meer personeel. Hij vroeg zich af of dat personeel van die vele diensten wel efficiënt werkt Hij vond dat belangrijk omldat'de begroting meteen een beleidsstuk is. De heer Siebers had ook nogal wat bezwaren tegen het subsidiebeleid en vroeg meer verantwoorde subsi die en meer documentatie hierover. Ook drs. v. d. Berig vroeg om 'n spoedige vaststelling van de wijze waarop het subsidiebeleid wordt uitgevoerd. Zo vraagt Jeugdzorg 'n subsidie van bijna f 16.000 aan; de subsidie aan de sportverenigingen wordt op 6087,geraamd, maar de Handboogschutterij kreeg niets - om dat morgen dan ook de biljart vereniging (b.v.) zou kunnen aan kloppen. Ook de duivensport zal nimmer subsidie ontvangen, zo werd ter verduidelijking door het colle ge gesteld. Muziek- en zangvereni gingen ontvangen in totaal 26.545 waarbij de aanvrage van het jonge renkoor uit Overloon niet werd toe- gekenld omdat de kerkkoren geen subsidie ontvangen. Of in de toe komst de kostumering van de muzi kanten - waarvoor de heer Koop- mans 'n lans brak - zal worden ge subsidieerd, zal nader mede in over leg met het SONMO bekeken wor den. De plaatselijke verenigingen en instellingen krijgen 95.291, subsidie met de bemerking dat de WV eerst dan subsidie zal krijgen als het activiteiten ontplooit. Dat werk is niet af met alleen maar 'n dure folder te verspreiden. Wat ze nu doen kan worden gedaan uit de rente van de subsidie van andere jaren. Ook in die jaren werd geen activiteit ontplooid. De vrijwilli ge brandweer van Vierlingsbeek zag zijn subsidie van f 5500 verhoogd tot 8800 Deze vrijwilligers ont vangen geen uitruk-, oefen- en be- strijdingsvergoeding, maar besteden deze sulbsidie gezamenlijk in onder ling overleg. (Ieder jaar gaan de brandweerlieden met hun echtgeno tes op vakantie). De bejaarden kregen niet de ge vraagde 7 gulden per lid, maar wel de zes gulden welke door het col lege zijn voorgesteld, in afwijking van het voorstel van de financiële commissie die maar tot vijf gulden wilde ,gaan. Bij de subsidieverlening van de overige instellingen en verenigingen op Provinciaal en Landelijk niveau, kon worden opgemerkt dat 't voor stel om de Stichting Humanistisch Thuisfront een subsidie van 10 toe te kennen door de raad werd afge wezen. Het college had ook afwij zend geadviseerd. In totaal vergde de subsidie een bedrag van 80.498 Geen aanmerkingen had de raad tegen de subsidie voortvloeiende uit de gemeenschappelijke regelingen, hetgeen een investering vergde van 117.879 Vermeld dient te worden dat hierin begrepen zijn 9660 voor het recreatieschap Peel en Maas. VENRAY Bongerdstraat 5 Telefoon 04780-1161' l.,j' j ii 1 i I j 1 i r ZülDGEVEL Terwgl in het oude camping-ge deelte tegenover het recreatie-oord Vlakwater de eerste patio woningen al verrijzen, en de eerste bewoners al in hun nieuwe bungalows zgn gaan wonen ronkt aan de overkant van de weg, achter de speeltuin nog altijd de bulldozer, die daar de nieu we ligweiden egaliseert, waarop straks de caravans en tenten ver wacht worden van de vakantiegasten Camping Vlakwater is volop met zijn derde verhuizing bezig. Begon nen is men immers op het terrein, waar nu de golfbaan ligt. Toen het Ambonezenkamp vrij kwam is dat „omgebouwd" tot nieuwe camping, waarin men toen ook met steun van het rijk de zomerhuisjes heeft ge bouwd die kant en klaar aan de vakantiegangers verhuurd konden worden. Het plan Bergkwartier dwong we derom tot verhuizen, nu naar de achterkant van de speeltuin. Een verhuizing waarmede men volop be zig is. JAARVERSLAG Uit het pas verschenen jaarver- 154.435 boeken werden in 1972 de Openbare Leeszaal en Biblioteek uitgeleend, waarvan ruim de helft jeugdboeken waren en, ongeveer 10 procent studieboeken. Deze gegevens zijn te vinden in 't jaarverslag van de Venrayse biblio teek, dat vorige week uitkwam. Met de 4.043 leden bereikt men 14,8 pro cent van de bevolking en 38 procent van de jeugd. Het is Oirlo's jeugd die met 47,5 boek per jaar de wim pel wint. Het totale boekbezit van de bibli oteek blijkt te zijn gegroeid tot ruim 35.000 stuks. BUITENLAND Van deze 35.000-boeken iseen deel ook in het spaans, grieks, arabisch en joego-slavischArabische en joe- goslavisehe boeken werden te zel den gevraagd. De griekse en turkse collectie is feitelijk te klein. Voor de jeugd werden verschillen de akties opgezet. Het voorleesuur tje op woensdagmiddag blijft druk bezocht. St. Nicolaas kwam op be zoek en in de zomermaanden werd de mogelijkheid geopend een zomer- leesdiploma te halen (10 boeken le zen en daarover vragen beantwoor den) K 107 diploma's werden uitge reikt. De jaarlijkse teken- en knut- selwedstrijd ging wegens plaatsge brek niiet door. FILIALEN In Oirlb, Oostrum en Leunen werd 2 x per week uitgeleend door men sen van de biblioteek. In Leunen kregen die nog assistentie van vrij willigers, die het in Heide alleen opknapten. Op de school Coninxhof werd' dit jaar voor het eerst boeken uitge leend. In Veulen en Vredepeel was de belangstelling op de scholen erg groot. Doordat men minder subsidie ont ving moesten de tarieven omhoog, wat voor sommigen aanleiding was om hun lidmaatschap op te zeggen. Toch steeg het uitleencijfer van 130.164 dn 1971 naar 154.435 STUDIEZAAL Het aantal bezoekers bedroeg in 1972 4846. De jeugd van het A.V.O maakte zeer veel gebruik van de studiezaal. Vaak ook misbruik. Me nig boek werd geplunderd. Menig leerling scheurde en knipte illus tratiemateriaal voor werkstukken uit de boeken Zolang leerlingen hun opdrachten mogen (moeten) illustreren, lopen bibliotheken het risico dat er .illus tratiemateriaal verdwijnt uit bibii-o- teekboeken. Oök is dit jaar meer gestolen Menig woordenboek, uittrekselboek en naslagwerk zijn weggehaald, zo zegt het jaarverslag. HUISVESTING De biblioteek ervaart iedere dag opnieuw de te krappe huisvesting. Alle mogelijkheden zijn thans be nut. Doordat boeken boven op de kasten zijn geplaatst, beginnen deze door te zakken. Bovendien zijn de kasten te vol om extra aandacht te vestigen op bijzondere uitgaven en actuele onderwerpen. Ook heeft het materieel veel te lijden doordat de boeken ILn de kas ten geperst worden. Ten gevolge van de te volle planken worden de boe ken met op de juiste plaats terug gezet, wat problemen geeft bij het opzoeken van gevraagde titels. Een oplossing van deze problemen is noodzakelijk. Men fluistert dat 'n deel van het gemeenschapshuis zal worden verhuurd aan de biblioteek. slag van de Stichting Recreatieoord Vlakwater blijkt dat 1972 met z'n natte zomer en slecht weer niet be paald gunstig was voor de exploi tatie. Tegenover 1828 kampeerders met 21.893 overnachtingen) in 1971, kon men in 1972 slechts 1281 kam peerders met 21.430 overnachtin gen inboeken. Sprekend is wel dat van deze 1281 kampeerders er 40 duitsers waren 21 engelsen 9 Cana dezen, 6 fransen en 5 ialianen. Ook de bungalows waren afgelopen jaar minder druk bezet. Tegenover de 444 gasten (met 4788 overnachtin gen in 1971, stonden 384 gasten in 1972 met 3760 overnachtingen. ,Het enige wat zich niets van het minder goede weer aantrok was de speeltuin. Hiervan was het be zoekersaantal in 1971 1972 kinderen 5694 5630 volwassenen 2857 2520 groepsbezoek 830 1337 totaal 9381 9487 Een en ander heeft de omzet na- natuurlijk ook geen goed gedaan en de penningmeester is dan over '72 niet best te spreken. ENQUETE Waar men wel in het Stichtings bestuur over te spreken is dat is de enquete die men direkt na het seizoen bij de gasten heeft gehou den. Toen de mensen goed en-wel weer thuis waren heeft men ze een keurig briefje gestuurd met een aan tal vragen over wat zij goed en min der goed vonden in de camping die zou gaan verdwijnen. Een kleine 40 procent van de gasten heeft daarop geantwoord, dikwijls in zeer posi tieve zin, maar men heeft ook een indruk gekregen over de fouten en feilen die de' bezoekers meenden te moeten signaleren. En daar heeft men bij de opzet van de nieuwe cam ping terdege aan gedacht. Zo heeft men nu het bos achter de speeltuin dusdanig uitgedund en uitgekapt, dat daarin een 25tal ligweiden ont staan. De mees ten zijn al behoorlijk met gras begroeid. Met de bouw en de inrichting van 2 grote toiletruim ten is men grotendeels gereed, ter wijl het sportveld 'kant en klaar ligt. Vissers Wegenbouw is begonnen met de verschillende wegen in het complex te verharden, terwijl wa terleidingnet en riolering, alsmede de ldchtkabels al in de grond zitten. De caravans krijgen een T-aanslui- ting op het waterleidingnet en wor den aangesloten op een afvoerput of riolering. Een wasserette, een van de wensen der gasten, wordt ook gerealiseerd. Een eigen pompgemaal zorgt voor water. KANTINE Op de hierbij afgedrukte tekening ziet men het nieuwe cantinegebouw, waarvan de bouw deze week gestart is. Ze is 25 meter lang en komt bij de entree te liggen. De bouw is aan gepast aan de omgeving. Daar is ook het kantoor van de Stichting. Er komt verder een bar met toi letten ,een keuken en een aparte af deling voor frites-verkoop. Zal deze kantine 'szomers hoofd1- zakelijk voor de campinggasten be stemd zijn, op andere tijden kun nen er feesten, vergaderingen en paf tij en in gehouden worden, om dat het ook onder beheer komt van restaurant Vlakwater. Ook al omdat de houtconstructie binnen geheel in het zicht blijft, hoopt men er een gezellige zaal van te maken, die - doordat de bar afgezonderd kan worden - voor allerlei doeleinden te gebruiken is. Zoals bekend gaan de „oude" bun galows verdwijnen en stelt men nu alles in het werk om vóór het sei zoen nog een tiental houten vakan tiehuisjes in de nieuwe camping ge reed te hebben. Of dat lukt is een andere vraag, al zijn het prefabs. Maar de Welstands-commissie heeft hier nog een diikke vanger in de pap en 't wordt nu langzamerhand hoog tijd. Intussen is er nog werk genoeg aan de winkel en hoopt men slechts dat het weer blijft meewerken, zo als dat tot op heden gebeurd is. Dan is de nieuwe Cam(pmg Vlakwater dit seizoen tijdig gereed voor zijn hopenlijk vele gasten. De gloednieuwe kollektie '73 is juist uit I Wat een kleuren I Wat cjen boeiende dessins Wij kozen 50 TOPBEHANGSELS van goedkoop (3.05) tot modern-decoratief (11.75). Een afwasbare serie in effen paars, groen en oranje (11.75). Een aantal klassic/ce combinaties (vanaf 8.25) en enkele zeer fraaie stijldessins (14.95) met foto Keuze genocjg I Haal snel zo'n prachtig boek bij

Peel en Maas | 1973 | | pagina 5