TIPS VOOR REIS EN RECREATIE DRUKWERK Wij presenteren de moderne vrouw een topkollektie aktuele brillen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Waar is het warm in het voorjaar? Lopen of liggen? vliegen of rijden VOOR VIETNAM met een been wandelen in het buitenland: Natuurpark Nette-Schwalm Nederlandse Katholieke Invalidenbond dek. afdeling Venray POLITIERECHTER Venrays Mannenkoor VRIJDAG 9 FEBRUARI 1973 No. 6 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS !S DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 16 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij vooruitbetaling) De dagen lengen, de lente daagt. Het is weer tyd om er op uit te trekken. De vakantieplannen wor den gesmeed en de reisbureaux pre senteren zich met een overvloed van bonte gidsen vol lokkende landen en stranden. Ook het land van Peel en Maas maakt zich klaar voor het nieuwe seizoen, om gasten te ont vangen of om zelf op stap te gaan. In Venray presenteren zich bü meerdere banken en bij een com pleet reisbureau de vele toeristische organisaties. Het is zinnig in deze tyd een ru briek te brengen met een serie tips voor trips en wenken voor vacan- tie en recreatie. In de komende maanden zullen onze lezers nog en kele van zulke rubrieken vinden, bedoeld om hen wat wegwijs te ma ken in de overvloed van aanbiedin gen en in de vele en vaak boeiende mogelijkheden in de eigen omgeving. Lage prijzen in het voorseizoen zou'den kunnen verleiden tot domme reizen. In april kunt u in de Mid dellandse Zee liang niet overal ba den, alleen ver in het zuiden, aan de kusten van Noord Afrika of op eilanden als Rhodos, dis de water- •temjperatuur daarvoor geschikt. Dat wil echter niet zeggen dat er daar om in bijvoorbeeld Spaanse of Ita liaanse kuststeden niets te beleven valt; integendeel. Wie voor z'n rust komt, of wie het land en volk, kunst en cultuur wil genieten, komt beter aan zijn trekken buiten de topmaan- den. Bovendien is in zuidelijke lan den de flora op zijn mooist in voor jaar en lente; 's zomers wordt het Land droog en dor. Verdere voordelen zijn nog de rus tiger en dus veiliger wegen, grotere persoonlijke service in de meeste hotels; minder lang wachten bij 'n bezoek aan theaters of dergelijke. Speciaal de Paasperiode is in vele zuidelijke streken bijzonder boeiend vanwege de uitbundige en soms ex otische paasviering. Wat in het z.g. voorseizoen ontbreakt, zijn de op 't toerisme afgestemde folkloristische festivals en voorstellingen. U hebt echter de kans een spontaner volks feest mee te maken. Driekwart van de 'kleurrijke reis gidsen is afgestemd op warme kus ten. Water is attractief; zee en zon zij'n ideale voorwaarden voor een Lekkere ludie lligvakantie. Bleek-heen en brulin-terug schijnt het ideaal Artsen betwijfelen of dat wel de gezondste vakantie is. Velen van ons hebben toch al zo weinig beweging en zouden er juist in hvrn vrije da gen wat meer aan kunnen doen Niks tegen een badplaats, maar lig niet alle dagen op het strand. Trek ©r juist in verre landen op uit en on'tdek wat; doe het bij voorkeur op wandeltocht. Voor velen lijkt een vliegvakan tie een duur avontuur, zij zijn bo vendien bang voor het vliegen. Twee dingen moet men hierbij in de gaten 'houden: statistieken bewijzen dat 't autorijden op de volle zomerse we- Zaterdag stonden Venray Horst en Sevenum in de Vietnam-belangstel- ling. Terwijl een geluidswagen de mensen wekte, begon er 'n tentoon stelling over Vietnam, met veel in formatie en diverse films. Deze ten toonstelling, georganiseerd door het Vormingscentrum Jonge Volwasse nen Noordelijk Limburg, trok in Venray in de Levensschool, in Horst op Inspal en in Sevenum op Wal halla ruime belangstelling. In Venray bracht een huis-aan- huis-kollekte met medewerking van de P. v. d. A., het Aktie-komitee Veltum en enkele vrijwillige jonge ren ruim 2000,op voor het Me disch Commité Nederland-Vietnam. Voor hetzelfde doel bracht de ver koop van affisches en informatie materiaal ook geld op. Een algemene kollekte dn Horst br acht 260,op Mensen die belangstelling hebben voor de werkgroep Medisch Com mité Nederland-Vietnam en zich daarvoor willen inzetten, kunnen zich opgeven of kontakt opnemen met het Vormingscentrum Jonge Volwassenen Noordelijk Limburg, sekretariaatStationsstraat 1, Horst telefoon 04709-3298. gen naar zuidelijke landlen veel ge vaarlijker ig dlan vliegen. En een autorit met twee of drie passagiers kan duurder zijn dan een vlucht. De ANWB becijfert voor een auto in de bescheiden middenklasse 'n kilo- meterprijs (bij minder dan 20.000 km per jaar) van ongeveer 40 cent. Een rit naar Spanje kost aldus heen en terug minstens 1100, Daar komt nog bij dat de autorit twee dagen duurt (verstandige reiz- gers houden het op 8 uur per dag); vier dagen van de vakantie is men dus onderweg, en er moet 2 nach ten overnacht worden in de meestal niet zo goedkope hotels. Het onder weg zijn is - zeker in de topmaan- den - geen onverdeeld genoegen. Per passagier komt zo'n autoreis op minstens 400,Er zijn volop ge heel verzorgde Spanje-vlieg-vakan- ties van twee weken voor die prijs! Het gemis aan een auto ginds kan wel eens gezond zijn, en wil men toch persé een paar dagen toeren, dan zijn er voor weinig geld wagens te huur. Noord- en Midden Limburg zijn vertrouwd met grensverkeer; zij zouden 't meer moeten worden met wandelen in grensland. Op veel pun ten doorsnijdt de staatsgrens prach tig wandelgebied. Onze oosterburen hebben vanaf ongeveer de E-3 in 't noorden tot ver bezuiden Roermond het enorme Natuurpark Schwalm- Nette. Dit is niet minder dan 412 km2 groot. Het is genoemd naar de riviertjes de Schwalm en de Nette, die met hun mooie dalen reap, het zuidelijk en het noordelijk deel van het park een goed deel van zijn charme geven. De Nette mondt bij Wachtendonk dn de Niens, die hier het landschap van het noord-ooste lijk deel bepaalt. Elk van die drie stroompjes heeft een dal vol vochtige z.g. broekbos- sen, moerassen en.... watermolens, de mees-ten zijn als hotel of restau rant ingericht. Het Natuurpark is een bij het Duitse publiek zeer ge liefd wandelgebied. Er zijn 183 km2 natuurgebieden ontsloten door 420 km bebakende wandelpaden. Op mooie dagen komen hier wel 20.000 mensen genieten. Hoewel er een A NWB-AD AC-toeristische autoroute bestaat, is het opmerkelijk dat het park door de Limburgers nog te weinig als wandelgebied ontdekt is. We geven daarom in deze rubriek een korte beschrijving van een van de mooiste wandelingen die, bij wij ze van spreken, met een been door het Limburgse grensgebied voert, het Duitse en met het andere door Het is de z.g. A-15 wandeling bij Station Vlodrop langs de beide zeer prachtige randen van het dal van de Rothenbach (Roode Beek). De wandeltijd is uur. Limburgse wandelaars kunnen de route vinden langs de Stationsweg van greruspost Rothenbach of bij het vm. station Vlodrop, aan het eind van die weg. De grenspost bereikt u op de weg Roermond - Wassenberk. Wande laars moeten een geldig paspoort bij zich hebben. De Roode Beek vormt in het wan delgebied de rijksgrens; z'ij stroomt door een schilderachtig dal, om zoomd met prachtige bosranden met hoog boven de boomtoppen de trotse torens van het St. Ludwigs College. Het gebied is sterk geaccidenteerd, het heeft duinen, moerassen en ven netjes. Bijzonder idyliseh is net over de grens bij Vlodrop Station de erg prachtig gelegen Dalheimer Mühle, een van de vele oude watermolens; thans een sfeervol en niet duur ca fé-restaurant. Aan de Nederalndse kant ligt te genover het genoemde v.m. station he,t gezellige oude hotel Deckers en halverwege de Stationsweg het nieuwere hotel De Bosbeek. De wan deling is met witte merkjes op bo men en paaltjes aangegeven. Bij de WV in Venio is een serie vouwbla den te koop voor deze én nog veel meer wandelingen in het Natuur park; een goed overzichtskaartje en veel meer gegevens zijn daarin te vinden. Oude Watermolen bij Effeld, op de Roode Beek of Rothenbach. (foto H.J. Verwiel) De Leunse Carnavalsvereniging 't Knölleke was voor de 3e maal in successie wederom zo „Vorstelijk Galant" om voor de Invalidenbond een carnaivalsgebeuren op touw te doen zetten, dat klonk als 'n klok. Vorst Jan van 't Knölleke die de de leiding van dit gebeuren op zich genomen had, zorgde dat het pro- gramlma op een uitstekende en vlot te manier gebracht werd, waarvan alle invaliden en ook de gehandi capten van het Welfare Werk van het Venrayse Rode Kruis, weer 'ns volop genoten hebben. De Leunse Blaoskapel bracht al méteen op de hun bekende wijze 'n uitstekende stemming in de feeste lijk versierde zaal van het Gemeen schapshuis, welke versiering 't werk was van Vorst Jan, waarvoor hem nog een extra pluim op rijn hoed toekomt. Leden van de Toneelvereniging Comedia brachten enkele vlotte schetsjes ten tonele en de dames van de Leunse Vrouwenbond deden niet voor hen onder in enkele zang nummers van o.a. Rita Coriita; de Zangeres zonder naam; Dorus en de Twee Pinten. Intussen waren ook de Carnavals verenigingen „De Schansen Knup- peus" uit Castenray en „Het Dartéle Veulen" uit het Veulen, nog meer „kleur en fleur" aan dit bonte pro gramma komen geven. Er werd ge danst en gehost, waarbij prinsen en narren er niet voor terug-deinsden ook de rolstoelers van dit festijn te laten meegenieten. Dat daarbij enkele uitstekende buuts, gebracht door Matties en Fr. Basten, insloegen, heeft men kunnen konstateren uit het geweldige ap plaus dat deze twee heren ten deel viel. De beide buutreedners hebben de zaal laten genieten van een ko misch en met zang doorspekt geheel. Over en weer werden de gebrui kelijke onderscheidingen uitgereikt, ook aan de mooist verklede leden van de afdeling, n.l. de dames Jans sen ende Mulder, waarvan mej. Janssen als „Calimero" en mej. de Mulder als „tafeltennis-ster" ver kleed waren. De dames van de leden van de Raad van Elf van Leunen zorgden door een loterij voor de financiën voor deze avond. De kolonne-leden van hét Rode Kruis Venray waren natuurlijk als hulp weer present. „Een klein manneke pakken jullie aan, maar de groten laten juliie lo pen!" riep de verbouwereerde bouw vakker uit toen de officier van jus titie drie maanden eiste wegens 'n diefstal van een rijwiel. Hij had zijin daad eerlijk en on omwonden toegegeven. Hij had een fiets nodig, omdat de zijne in el kaar was gezakt. Een nieuwe kon hij op dat moment niet betalen en ca stend al enkele weken een karretje onbeheerd bij het werk. Toen had hij dat „zolang gebruikt". Maar de praatgrage monden verlinkten hem en de politie haalde zowel de fiets als de gebruiker van huis. Nu had de zaak bijna zijn beslag gekregen en kreeg de verdachte volgens de regels het laatste woord. „Wat bedoeld u?" vroeg de poli tierechter frondsend. „Dat weet u even goed als ik. Gro te heren verduisteren miljoenen - maar daar hoor je niet van dat ze veroordeeld worden. En ik ken een bouwer die schatrijk geworden is van zogenaamde luxe bouw, die he lemaal niet zo luxe was. Maar hij ken d'r nou wel een luxe-leventje van leiden. En dan zijn d'r nog de linke jongens die ze helemaal niet kennen grijpen, omdat ze getuigen omkopen met d'r gestolen geld. Of ambtenaren stekken met zwijggeld. Maar ik heb geen poen om anderen wat te geven. Ik heb ook helemaal niet gezwegen, want ik zag d'r niks kwaads in, dat ik tijdelijk die on gebruikte fiets leende. Dat ding sting daar toch voor niks. Ik heb nog gezorgd dat een ander 'm niet wegpikte. Als de eigenaar zou rijn gekomen, had ik dat karretje eerlijk teruggegeven. Daarom had ik m'n maats ook gezegd, dat ik 't in ge bruik nam. Ik bedoel maar: als er iemand om komt, dan weet je waar dat fietsie is gebleven. Dan moet hij bij mijn rijn en dan krijgt die gozer 'm terug. D'r is dus geen sprake van zwijntjesjagerij. Ik heb dat karretje opelijk geleend en dat is alles." De politierechter streeks eens over zijn kin. „Hebt u tegen uw collega's gezegd: als de eigenaar komt, stuur hem dan maar naar mij?" „Daar komt 't toch op neer, edel achtbare. Als je uit stelen gaat om er zelf wat aan over te houden, dan schreeuw je dat niiet van de daken. Die zwijntjesjagers pikken stiekum een karretje weg en daar merk je niiks van. Die lui zie je niet. Maar ik zei tegen m'n maats: dat fietsie staat hier maar te staan. Vóór het gestolen wordt zal ik 't maar onder m'n hoede nemen. Dan is 't zolang veilig tot z'n baas het komt halen. Ik ken 't mooi zolang gebruiken. Dus niet: voor altijd. Maar zolang. Tot z'n eigenaar komt opdagen." „En tegen hoeveel kameraden hebt u dat gezegd?" „Tegen de mensen die toen om me heen stonden. Zeker zo'n drie of vier." De officier interrumpeerde „En waarom hebt u die dan niet als ge tuigen meegebracht. We kunnen toch niet alleen op uw woorden afgaan." „O, vertrouwt u me niet?? Mooi is dat. Eerst zien ze me voor een fietsendief aan en als je dan alles uitgelegen hebt, dan geloven ze je niet." „We kunnen de zaak verdagen," opperde de politierechter, „en dan alsnog een paar getuigen dagvaar den a décharge. Dan moet u over een maand terugkomen en begint alles overnieuw. Wilt u dat? Of zal ik maar vonnis vellen??" De man begreep het niet helemaal en haalde zijn schouders op. „U doet maar wat het beste is." Toen nam de wijze kadi de hamer ter hand en sprak: „Volgens mij is hier niet wettig en overtuigend be wezen, dat verdachte de opzet had zich het rijwiel blijvend toe te ei genen of te vervreemden. Ik kan geloof hechten aan zijn verklaring, dat hij openlijk met anderen over een tijdelijk gebruik heeft gespro ken, omdat de politie is getipt door een bouwvakker, die persoonlijk door verdachte is ingelicht dat hij dit rijwiel in gebri.uk nam. En een dief zou dit niet aan jan-en-alleman uitbazuinen. Ik heb dus geen ver dere getuigenverklaringen nodig om te concluderen tot vrijspraak." En de hamer viel. „Mooi," bromde de bouwvakker. „En ken ik nou dat fietsie blijven gebruiken voor al uw van den munckhof n.v. Programma: Donderdag 8 febr. repetitie in café In den Engel, om 8 uur; om 19.30 repetitie solisten. Vrijdag 9 febr. generale repetitie in de Schouwburg om 21.00 uur. Zaterdagmorgen 10 febr. 10.30 uur generale repetitie in de Schouwb.' Zaterdag 10 febr. optreden carna valsavond te Oostrum en Giirkus Mök te Venray. Om 19.00 uur ver zamelen in de Schouwburg voor verkleden en sminken; 19.50 uur vertrek naar Oostrum per bus; 20.15 uur optreden in Oostrum; 20.45 uur vertrek naar Venray; 21.00 uur optreden in Oirkus Mök; 21.45 uur vertrek naar Oostrum; 22.00 uur optreden in Oostrum.; 22.25 uur vertrek naar Venray; 22.40 uur Slotoptreden in Cirkus Mök. Zondagmorgen 11 febr. geen repe titie. Voor de moderne vrouw zijn er prachtige grote, hippe, chique en geraffineerde brillen. Het allernieuwste zijn transparante en zacht-gevlamde monturen in talrijke a la mode kleuren. Ook de glazen leveren wij in iedere harmonieuze tint en kleur. ALLE PRIJSKLASSEN Wij bieden U een topkollektie moderne brillen in alle prijsklassen van goedkoop tot duur. LEDEN VAN ZIEKENFONDSEN ontvangen natuurlijk de gebruikelijke vergoedingen. Camps Brillen GROTESTRAAT 14A - TELEFOON 04780 - 2409 - VENRAY R2

Peel en Maas | 1973 | | pagina 9