Venrays tweede speelzaal geopend SLACHTERS EN SLAGERS VAN NATURE WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Concerten toneel te Oostrum VRIJDAG 19 JANUARI 1973 No. 3 VIER EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS M DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050852 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct pv mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 730 <bq raoruWMtelIng) Een tevreden stichting Peuterspeelzalen Venray kon by monde van haar voorzitter drs. W. Friederichs wethouder mevr. Rutten- Tielen maandag uitnodigen de tweede peuterspeelzaal te openen onder de vrygezellenflats in Hubenhof. Daar heeft men namelijk twee ruimten gereserveerd voor dit werk, zodat een honderdtal peuters uit Vel turn 1 of 2 maal per week daar heerlijk onder elkaar kunnen verblijven. In zijn welkomstwoord kon drs. Friederichs er aan herinneren hoe in september 1971 nog zwaar gede batteerd was over de oprichting van een peuterspeelzaal in Veltum. Na dat heftige debat wees men een in middels al geslechte barak voor dit werk aan, wat bepaald niet bemoe digend werkte bij de velen, die bij dit werk geïnteresseerd waren. Nu zijn echter deze ruimten be schikbaar gekomen en heeft de ge meente, die men er feitelijk wel eens van verdacht heeft te weinig aan dacht aan dit probleem te geven, in middels zelfs een financiële regeling getroffen die het handhaven van een dergelijke accomodatie ook mogelijk maakt. En wat meer zegt, voor Brukske liggen de plannen voor een peuterspeelzaal al klaar, voordat de stichting zelfs hierover gesproken had. J DANKBAAR was hij voor die steun van de ge meente en voor de hulp van de wo- nlingvereniging St. Oda, die gezorgd heeft dat inderdaad deze peuter speelzaal een primeur voor Noord- Limburg is. Hij wees er op dat mede door die hulp en steun het peuterspeelzaal- werk als sociale dienstverlening er- kenld Wordt, wat nog lang nliet over al in Noord-Limburg het geval is. Hij noemde het belangrijk dat de peuter in de huidige maatschappij- opbouw apart aandacht krijgt. De peuterspeelzaal betekent een aan vulling op de opvoeding in het gezin. Een opvoeding, die dikwijls op de proef gesteld wordt door de behui zing, de afname van de gemiddelde gezinsgrootte en het ontbreken van speelruimten in de openlucht, mede door het steeds drukker wordende verkeer. Dat daardoor ook de moe ders een of tweemaal een halve dag krijgen om zich te ontspannen of te heroriënteren is een even belangrijk feit. Hij zelf vond biet particulier initiatief, waaruit dit werk gebo ren is belangryk, omdat daardoor de ouders rechtstreeks bij dit werk betrokken worden en bestuur en ouders naast elkaar staan. Hij benadrukte dat de peuterspeel zaal geen instituut voor luie moe ders is, doch een groot sociaal nut, waarvan thans steeds meer ouders uit alle milieus gebruik zullen ma ken .Dat houdt wel in, dat men de ouderbijdrage zo laag mogelijk moet blij ven houden MEVR. RUTTEN-TIELEN kon het wel waarderen, dat ook an deren wel eens met de rug tegen de muur komen staan. Ze kunnen dain ook eens de positie van B. en W. in sommige gevallen aanvoelen. Maar dit wachten heeft toch tot resultaat gehad dat nu de peuters uit Veltum een home gekregen hebben, waar menigeen jaloers op kan zijn. En zij kon namens het gemeentebestuur verklaren dat peuterspeelzalen in nieuwe wijiken juist dezelfde plaats krijgen als speel- en trapveldjes. Ze dankte het stichtingsbestuur, dat hier en in het centrum inderdaad deze ideële instellingen tot stand heeft gebracht en was ook St. Oda dankbaar voor baar geweldige in breng. Ze waarschuwde wel tegen een te groot perfectionisme, dat de kosten alleen maar hoger maakt. Een eigen inbreng zou op dat terrein de prijzen op pijl houden. En met deze gelukwens en waar schuwing verklaarde zij de zaal voor geopend. PEUTERSPEELZALEN Met deze zaal heeft de stichting haar tweede speelgelegenlheid ge opend. Alle morgens zijn al bezet fhier bestaat al weer een wachtlijst) alleen in de middagen is nog plaats. In het oude Groene Kruisgebouw is de centrumgroep ondergebracht, waar ook een honderdtal peuters 's middags en 's morgens zich kos telijk onder elkaar amuseert. Zondag 21 januari en maandag 22 januari a.s. zal harmonie Sub Ma tris Tutela uit Oostrum haar tradi tioneel win'terconcert presenteren in het parochiehuis te OoStrum. Aan vang 20.00 uur. Na dit concert zal gewoontege trouw de avond verder worden ver zorgd door Toneelgroep De Vlas bloem. Met name die mensen die er be hoefte aan hebben om eens een avond veelvuldig te lachen staat iets ge weldigs te wachten. Immers opge voerd gaat worden: Drie is te veel!", een klucht geschreven door Johan Blaaser sr. en jr. In het seizoen 1952-1953 werd deze klucht ook reeds met veel succes door De Vlasbloem opgevoerd. Niet alleen toen speelde Bert Arts de hoofdrol, ook nu zal hij die vertol ken op een manier zoals hij deze ook 20 jaar geleden op een schitterende wijze ten tonele bracht. Daar „Drie is te veel!" in het ver leden reeds tweemaal op het t.v.- scherm verscheen en overweldigen de kijkcijfers en waardering ver kreeg, geldt deze klucht als wellicht de meest succesvolle, ooit in Neder land uitgegeven. De familie Verkoeyen uit Leunen is een geslacht van slagers. De overgrootvader van Gerrit Verkoeyen, waarover dit verhaal gaat, was al een slager en zijn grootvader, die in het begin van de eer ste wereldcorlog hier kwam idem dito en twee van zyn 4 jon gens werd het ook, automatisch haast. En nu is er de vierde generatie, die met frisse moed mes en byl hanteert om ons aan biefstuk e.d. te helpen Maar Gerrit, de jongste generatie, doet het wat anders als zijn over grootvader. Hij gaat in de zomerdag geen rieten en strooien daken meer maken of repareren, zoals zij, om de dan „lege" periode te overbrug gen. NOODSLACHTINGEN Grootvader Grad Verkoeyen kwam vanuit Helden naar Leunen oP het zelfde moment praktisch dat de toen nog jonge veearts dr. Sala sr. een einde wilde gaan maken aam de nood- slachtingen op de verschillende boerderijen. Daar moest dan de huisslachter een ziek of ongelukkig dier terwille van de verzekering aan zijn einde helpen en deze dierenarts vond dat maar niets. Gewoonlijk waren er te weinig controle-mogelijkheden en hij deed derhalve zijn best om op enkele dor pen nood-slachtplaatsen te krijgen waar een en ander beter kon gebeu ren. In Venray-zelf werd dat de Trap, maar ook in Merselo, Leunen, Oos trum en Oirlo kwamen aparte nood- slach'tplaatsen. In Leunen zorgde Verkoeyen sr. voor een dergelijke noodslachtplaats bij zijn woningen aan de Horsterweg. Daarnaast bleef hij, zoals gewend, de huisslachtingen doen. In 1928 be sloot hij het bestaande pand uit te breiden met een winkel en begon dus in Leunen een zelfstandige sla gerij. Daarin en bij de huisslachtin gen werd hij terzijde gestaan door zijn zoons Tien en Frans, die al vroeg letterlijk en figuurlijk mee de boer op moesten. In 1930 trouwt Tien en gaat zelfstandig beginnen. Vader Grad en Frans zetten het bedrijf door, maar sluiten de winkels als de oorlog komt. Met dat bonnengeschier wenst de oude heer niets te miaken te hebben In 1945 moet ook het huis Ver koeyen worden opgeknapt en wordit in de acbterbouw een nieuwe slage rij ingericht, waarin ook de nood- slachtingen gebeuren, terwijl de huis slachtingen als vanouds weer door gaan. Als in 1947 Grad voor de zo veelste maal grootvader wordt en het nieuwe kleinkind naar hem ge noemd wordt, wordt daar een bor reltje op gedronken, maar het werk gaat door. Werk, dat drukker wordt als zoon Tien in 1951 besluit naar Canada te emigreren. GERRIT Intussen groeit de kleine Gerrit op in een zich steeds uitbreidend ge zin van de jongste van Verkoeyen, die een andere richting heeft geko zen. Maar zijn zoon is nog al eens te vinden in de slagerij van zijn grootvader en oom, hetgeen niet verhindert dat als hij van de lagere school af komt, hij naar de LTS gaat cm timmerman te worden en later bij Nelissien terecht komt om daar via het leerlingenstelsel al zijn di ploma's te halen, die voor een tim merman nodig zijn. Maar als het effe kan.... Ja dan is hij toch te vinden in de slagerij, die zijn ome Frans in 1956 eindelijk overneemt van de oude heer, die dan met pensioen gaat. En terwijl bij Gerrit het ene timmerdiploma na het ander de muren gaan versieren, komt het steeds meer voor dat ome Frans hem te' hulp roept als het werk in de slagerij, de huis- en noodslach- tingen te veel gaat worden. Dat ver wisselt Gerrit van voorschool en wordt van timmerman slachter. In 1969 besluit ome Frans dat het zo nliet langer kan en vraagt Gerrit om definitieve hulp. En zo wordt de timmerman van de een op de andere dag slachter Nieuwe heren, nieuwe wetten. Zo worden de huisslachtingen voortaan in de slagerij gedaan en krijgen de mensen het varkentje netjes kant en klaar thuis. En naast bet slachten komt er ook nu een varkens- en veehandel bij. In 1970 biedt ome Frans hem de zaak aan en besluit hij DE GROTE SPRONG TE WAGEN Een sprong die inderdaad groot was, dat kan men nu na bijna twee jaren duidelijk zien daar aan de Horsterweg. Want na veel gepraat met de inspectie wordt dan de zaak flink uitgebreid. Er komt een moder ne slagerij naast de noodslagerij, die geheel afzonderlijk van elkaar ko men. De tekeningen daarvoor levert de timmerman Gerrit, die tot diep in de nacht zit te prakkizeren hoe de sla ger Gerrit het allemaal helbben wil. Het wordt vechten met de gemeen te en de welstand, die het maar vreemd vinden dat een slager teke ningen in komt dienen, maar die dan uiteindelijk na veel vijven en zessen ja zeggen En dan ziet Leunen het gebeuren dat 's avonds en op de vrije dagen zes, zeven Verkoeyens aan het op peren, metselen en timmeren slaan om hun eigen bedrijf op te bouwen. Stallen worden gebouwd, krabruim- ten. slachterijen, uiitsnij ruiimten en diepvriesruimten. „Aan dat verrekte plafond heb ik m!eer dan 200 uren zittenmaar aan dat verrekte plafond hangt dan odk een ophanginstallatie, waar de zwaarste koeien aan kunnen han gen en met een hand vertranspor- teerd en gewogen kunnen worden. Aan dat plafond hangt een auto matische was-installatie die warm en koud water levert en aan de wand de stalen wasbakken, die je met je knie bedienen kunt en waarin mes sen en bijlen gedesinfecteerd wor den. Of de 100 varkens en 30 runderen, die hier per week hun einde vinden nu kapot zijn van deze prachtig be tegelde ruimten is een andere vraag, maar kapot gaan ze en terwijl we een kijkje namen en een gesprek hadden, ging met ons een koe naar binnen. Toen we onze notities klaar hadden op het bedrijfskantoor en wilden gaan, stond ome Frans hem driftig middendoor te slaan de koe dan en was de operatie ach ter de rug. Nr. zoveel kon binnen komen Fcto Hcedemaekers WAAROM Waarom we hier zo uitvoerig op ingaan, heeft meer dan een reden. Op de eerste plaats moet er iets in je bloed kriebelen als men na 9 ja ren timmerman te zijn geweest, toch weer weer slachter en slager wordt. Op de tweede plaats oir* dat familie verband.» dat Gerrit gelukkig nog kent en hem in staat stelt, naast ome Frans op heel drukke dagen zijn va der, zijn broer, die op de H.A.S. in Den Bosch zat, zijn andere broer die op de K.M.A. in Breda zit, zijn 3e broer, die al slager is en zijn twee andere broers, die respectievelijk op het Boschveldcollege en op Jeru salem zitten, te hulp kan roepen, niet alleen om een nieuwe slagerij uit de grond te toveren, doch ook om te slachten. En op de derde plaats omdat de groothandel in vee en vlees een nieuw en voornaam element is ge worden. Want steeds meer neemt hij de slagers en grootwinkelbedrij ven het „ruwe" werk uit -handen en levert hen kant en klaar wat ze maar wensen. Zijn bestelwagens koersen door de hele streek en menig bief stukje of ander stukje vlees dat in de regio verkocht wordt, is zijn zwerftocht begonnen vanuit de nieu we slachterij, waaraan nog volop ge bouwd wordt. Men noemt dat be- drijfsslachtingen, waarbij het ook voorkomt dat de slager zijn dieren daar aflevert om ze netjes uitge beend en uitgepond weer terug te krijgen. Daarnaast gaan de huis- slachtingen gewoon door, met dit verschil dat het beestje niet meer thuis aan de ladder komt te han gen, doch de tocht door Verkoeyen's slachterij maakt, om dan klaar voor de diepvries netjes weer thuis afge leverd te worden. Ja dan zijn er nog de noodslach- tingen ,die in de tweede afzonder lijke slachterij om het leven komen of zo ze al levenloos binnen worden gebracht daar snel gevierendeeld worden. Het is praktisch de enige plaats nog in Venray waar nood- slachtingen kunnen worden uitge voerd Maar het is logisch dat de jonge en nog vrije Gerrit vooral kijkt naar die groothandel in vlees, die ook in EEG-verband steeds een grotere rol gaat spelen. Daarvoor is al dat nieu we gekomen, dat hem zelfs geen tijd gunde eens naar een meisje uit te kijken. Hij wacht op zijn broers; als die hun scholen gehad hebben, kun nen ze bij hem terecht. Niet alleen als slachter, doch ook als verkopers en managers van een nu nog klein bedrijf, dat echter in een paar jaren tijd uitgegroeid is. Reeds nu al staat de telefoon rood-heet en als wij heengaan snort hij met zijn zware Mercedes nog de avond in om twee koeien op te halen, die hij van een boer gekocht heeft. Een oud geslacht heeft nieuwe impulsen gekregen. De nieuwe slach terij, die men eind februari hoopt officieel te openen en de zware Mer cedes met aanhanger zijn daar uiter lijke tekenen van En in het klein bedrijfskantoor heeft de gewezen timmerman alweer de eerste schetsen hangen voor de volgende uitbreiding ADVERTEER IN PEEL EN MAAS VENRAYSE MENSEN

Peel en Maas | 1973 | | pagina 1