Venray anno 1972 in vogelvlucht Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Januari Februari Maart Mei April Juni Juli Augustus VRIJDAG 29 DECEMBER 1972 No. 52 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 cL pw mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bi) voomKb.UIInfl) Met 27.844 mannen, vrouwen en kinderen ingeschreven, stapte Ven ray welgemoed het nieuwe jaar in. Hiervan waren er 442 werkloos. Met ingang van 7 januari 1972 werden de premie mogelijkheden voor huur en eigen woningen in Venray-centrum aanmerkelijk ver ruimd. De winkeliers van de Grotestraat en Schoolstraat kregen de eerste ge meentelijke voorlichting over de baatbelasting, die doorbraak School straatGrotestraat gaat kosten. De ze doorbraak, die met vastelaovend Schaai-pedje heet, doch door de raad „Passage" gedoopt is, kost 139.000,20 winkeliers in School straat en Grotestraat moeten daar voor gedurende 30 jaren gezamen lijk 10.348,op tafel brengen. 19 jan. nam mej. M. Veldhuizen afscheid als hoofd van de St. Clara- school. Op 9 jan. herdacht de Peelhaas zijn 33 jarig bestaan, met een preek van Vorst Jan in de Grote Kerk, met een ontvangst op het gemeentehuis, een officiële plaquette, een receptie in Prinsenhof, een nieuwe vorstenket- ting van de Vorstenraad, een boere- moesmaaltijd in den Engel, vele me dailles en een bal in de schouwburg. En de Streekkampioenendag van P.D.V. De Zwaluw zorgde voor de 8e maal dat de duivenmelkers in de kantine van Inalfa weer elk .aan hun trekken kwamen. In Maastricht beëindigden de Gebr. H. en B. Lerou hun architecten- studie waarbij ze Venray als studie object niet alleen aan hun examina toren voorlegden, doch later aan vele belangstellenden konden tonen. De leden van St. Eloy - St. Willi- brord en enkele andere vakorgani saties voegden zich samen tot de In dustriebond NKV afd. Venray. Een Turk werd o.m. bestuurslid. In Circus Mök werd Prins Hans 1 vervangen door Prins Jan de 2e en dat was ook voor de kerkdorpen het sein opruiming te gaan houden on der hun oude prinsen. De einde 1971 aangekondigde re organisatie bij N.V. Inalfa voltrok zich met de afvloeiing van 18 be ambten. De medische staf van het zieken huis werd uitgebreid met een chi rurg ,een internist en een oogarts. De raad gaf zijn medewerking aan de stichting, van een openbare kleuterschool, gaf in het Lolle- beekgebied vele wegen nieuwe na men en kocht de begraafplaats rond de Petrus Bandenkerk voor de somma van 1» Zeskampploeg zorgde in Gronin gen weer voor de nodige zenuwen. Met een 3e plaats toonde Venray dat ze er nog altijd dik bij hoorde. 28 januari stierf onverwacht Dr. W. Oosterbaan, waarnemend genees- heerf-directeur van St. Servatius, waar hij ook begraven werd. Hij was lid van Venrays gemeenteraad, 18 jaar colonnecommandant van 't Rode Kruis en oprichter van de Rotary-club Venray. Beton, waarin 5 miljoen is ge ïnvesteerd en 60 mensen werken. Bjj die gelegenheid werd ernstig ingegaan op de vele mogelijkheden die de industriële bouw biedt, mits ze onder de kostenstijgingen van de traditionele bouw weet te blij ven. Hij beloofde bij die gelegenheid spoed achter het centrumplan van Venray te zullen zetten. In Venray werd een Jeugdnatuur- wacht opgericht. In Castenray besprak het college van B. en W. de problemen van dit kerkdorp met dorpsraad (inmiddels ter ziele) en het patronaatsbestuur. Na 30 jaren werd de barak in de Patersstraat die men na de oorlog daar „tijdelijk" had neergezet, nu eindelijk afgebroken. Een parkeerplaats kwam er voor in de plaats. Limburgs Gouverneur bracht een werkbezoek aan de Nestlé in Oos trum. 27 februari moest de Zeskamp ploeg aantreden in Arnhem, ver gezeld van meer dan 1100 suppor ters. Met een dergelijke steun in de rug werd Venray niet alleen eerste in Arnhem, doch bezette ook de eerste plaats in het alge meen klassement. He; projekt Kerkopbouw, waar door men meer inzicht in de ver wachtingen en teleurstellingen der gelovigen hoopt te verkrijgen, ging in deze maand van start waarbij in 540 huisgezinnen geënquêteerd werd. De straten in het Brukske krijgen ofwel een componistennaam of een muziekterm. De „muziektermen- buurt" ligt buiten de ring die de weg „Brukske" vormt, „de compo nisten-buurt" binnen die ring. Venrays raad hield zich bezig met de ruim 5 ton, waarmede men het bouwbedrag van de magazijnen van gemeentewerken overschre den had. Er vielen harde woord, maar het geld moest er komen. Dezelfde raad keurde het plan Vlakwater geed, waardoor bouw plaatsen in het complex Merse- losewegHoopweg en Drilweg ter beschikking komen, alsmede het plan Bergkwartier (oud ambone- zenkamp). Dit laatste maakt de verplaatsing van de camping Vlak water noodzakelijk, wat ongeveer 550.000,zal gaan kosten. In Merselo werd de eerste infor matie-avond gegeven over de ruil verkaveling OverloonMerselo. De Scholenkontaktraad zorgde dat ieder 6e klasser van de basisscho len een brochure kreeg waarin alles te lezen was over „Verder studeren in Venray". Een enquête onder de jeugdige be zoekers van De Brak aan de Sta tionsweg bracht wel aan het licht dat vele grote verwachtingen die men had bij de opening van dit jeugdcentrum niet in vervulling zijn gegaan. Door de Aid Prinse Kompanej werd onze redakteur W. v. d. Munck- hof de Aid Prinse Plak omhangen, terwijl secretaris H. Vorst van de Piëlhaas de bronzen Piëlhaas kreeg aangeboden. Vastelaovend 1972 werd een uit bundig feest, zowel in kom als kerk dorpen, waarbij de grote optocht weer als vanouds vele prikjes uit deelde doch ook voor veel vermaak zorgde. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening drs. B. J. Udink opende op as-woensdag de nieuwe fabriek van Venray- Vrijdag 24 maart herdacht drs. H. J. H. ten Doeschate haar 40-jarig docentenjubileum op Jerusalem. 16 studenten van het Ned. Weten schappelijk Instituut voor Toerisme en Recreatie enquêteerden 800 men sen in Venray, Oirlo en Ysselsteyn over de besteding van hun vrije tijd. Zondag 20 maart bracht Mgr. J. Gij sen een bezoek aan Smakt. De jeugd plantte bomen in Vel turn en Zuid. Ook de Oirlose school jeugd bleef niet achter. Met de wijk Noord-West had in de Essel B. en W. een kontaktbij een komst. Ook hier kwamen weer de nodige problemen op tafel. Een Duits stuntteam bracht in Zuid de nodige sensatie door met auto's over en door elkaar te vlie gen. De minister van Sociale Zaken drs. J .Boersma kwam naar Venray om officieel het nieuwe Arbeids bureau te openen. Een opening die meteen het afscheid betekende van directeur P. Suyker. In het nieuwe trainingscentrum van Rank Xerox reikte hjj de diploma's uit aan de eerste 13 geslaagden. Met een be zoek aan de Sociale Werkplaats en de musical „En nu naar bed" in de schouwburg werd dit bezoek besloten. Het eerste herenteam van VC Rooy promoveerde naar de 2e divisie en Lyceum 1 werd kampioen. In Leiden zorgde de Zeskampploeg weer voor de nodige sensatie. Met 28 punten werd ze wederom eer ste. De ploeg bleef leider van het algemeen klassement. Franeker, Zelhem en Lisse moesten afscheid nemen. J. J. A. van Oers werd Venrays 4e wethouder toen de raad daartoe besloot. De raad kocht in die ver gadering ojn. de gronden aan van de opgeheven boerderij van Jeru salem in den Brabander, zijnde 16 ha. Zondag 26 maart nam de heer J. G. Keers, die 7Vs jaar voorganger was in de protestantse gemeenschap, af scheid van Venray. Vanuit Wanssum kwam een dele gatie op bezoek bij Venrays gemeen tebestuur om eens te horen hoe men in Venray wel denkt over een even tuele herindeling van Noord Lim burg. Men kreeg te horen dat als men moet herindelen Venray wel gepor teerd is in Wanssum. Op 2e Paasdag vierden de" Zangers van St. Frans hun koperen bestaans- feesct en hielden open huis in hun nieuw clubgebouw aan de Kruis straat. burg. Vrijdag 21 april herdacht de huis houdschool haar 40-jarig bestaan met een pleohtige Eucharistieviering en een feestvergadering waarop drs. Hutschemadkers de voorbije 40 ja ren belichtte. Ook Venray deed mee aan de Na tionale Trim Wandeldag op 22 april. Zaterdag 29 april werd pastoor Dr. M. Gelissen als pastoor te Oirlo ge ïnstalleerd. De raad keurde, terwül men er al volop aan het bouwen is, alsnog het plan Brukske goed. Een en ander was zo snel verlopen, dat de raad achter was gebleven. Dat euvel werd nu hersteld, al was Opbouw 70 tegen. H. Cremers werden bij die gele genheid gehuldigd om hun 50-ja- rig lidmaatschap; J. Verstegen en G. Lemmens om hun 40-jarig en J. Versieyen om zyn 25-jarig lid maatschap. De raad verkocht de eerste kavels grond in het Schaajpedje voor de bouw van winkels. En besloot tevens zich aan te slui ten bij de gemeenschappelijke rege ling ,die tot doel heeft de overheids administratie te gaan automatiseren. Vorst Jan nam afscheid van de Raad van XI. In het structuurplan Helmond staait duidelijk te lezen dat kleine kernen in het Brabantse bevroren zullen worden. Met de 18e motocross opende MCV Janlust het motocross-seizoen 1972 voor meer dan 8.000 bezoekers. De Invaliden Sportclub wist bij de Nationale Tafeltenniskampioen schappen voor invaliden liefst zes medailles in de wacht te slepen. B. en W. hadden een bespreking met het Oostrumse werkcomité over Oostrums problemen. Een viertal buitenlandse studen ten kwamen in het kader van de ontwikkelingshulp in Venray een onderzoek instellen naar hoe men hier zaken als industrialisatie, ver anderingen in de structuur van de landbouw en andere zaken aanpakt. Op 11 maart herdacht Spio met een feestelijke receptie haar 10-ja- rig bestaan met ruim 400 leden. Op diezelfde dag opende in de sneeuw burgemeester drs. F. Schols de nieuwe trimbaan nabij het zie kenhuis. Vrijdag 17 en zaterdag 18 maart herdacht de scholengemeenschap van het Boschveldcollege het 25-jarig priesterschap van de Rector Pater dr. W. Gussen o.f.m. Er ontstaat landelijk enig opzien over de mogelijkheid van vermo gensopbouw bij ongehuwde patiën ten in de psychiatrische inrichtin gen, die W.A.O. uitkeringen krijgen. Op de jaarvergadering nam de heer Schim van der Loeff afscheid als voorzitter van het Rode Kruis afd. Venray en werd opgevolgd door de heer A. Ederveen. Zondag 12 maart nam Pastoor A. Schoren afschied van zijn Oirlose parochianen i.v.m. zijn benoeming in Maasbree. April ging in met huurharmoni- satie, waardoor men wil proberen de huurprijzen van de oudere wonin gen op een even hoog peil te bren gen als de nieuwere. Dat heeft hier en daar wel wat pijn gedaan. In Oostrum herdacht de boeren bond haar 50-jarig bestaan. De heer J. Loonen kreeg de gouden, de heer P. Derks de bronzen eremedaille. De raad stelde zich op de hoogte van de mogelijkheden en moeilijk heden van het centrale antenne- systeem toen de betrokken firma de 1000ste woning in Venray op dit sys teem had aangesloten. De meisjes aspiranten van Lyceum 64 werden kampioen. De raad verleende zijn medewer king voor de stichting van een 12- klassige basisschool in Veltum. Maar verhoogde in dezelfde ver gadering ook de legeskosten be langrijk. Het damesteam van VC Rooy 1 be haalde het kampioenschap in de promotieklasse en promoveert naar de 3e divisie. De dames van VC Rooy 2 namen toen de plaats maar in van haar oudere zusters. De laatste zeskamp wedstrijd in Rotterdam bracht voor Venray niet alleen weer een eerste prijs, maar een trotse wethouder Schols kon de wedstrijdtrofee 1972 in ontvangst nemen. Een triomphale intocht in Venray met een gezel lige ontvangst op het gemeente huis en een overvolle receptie was Venrays dank voor dit stuk pro motion. De tafeltennisvereniging Red Stars 1 werd kampioen van Noord Lim Per 1 mei werd het kerkhof Gro te Kerk defintief gesloten. Dinsdag 2 med opende burgemees ter drs. Schols het nieuwe 2e bank gebouw in Ysselsteyn. Hij kreeg loon naar werken: een cheque van 1000,-. De heer Verkoeyen kreeg met Ko ninginnedag de gouden eremedaille in de orde van Oranje Nassau. Zowel de PvdA als Opbouw 70 hielden een matig bezochte vergade ring waarin de huidige gemeente politiek aan de orde kwam. SVV botste in Panningen tegen degradatiespook op en mocht de der de klas opzoeken. Zaterdag 13 mei installeerde De ken Theunissen emeritus bisschop Mgr. P. Moors tot pastoor van Geys- teren. Zaterdag 6 mei onthulde in Over loon Koningin Juliana het verzets- monument--in het oorlogsmuseum. In Veltum werd een druk bezoch te bijeenkomst gehouden met het college van B. en W. waarin de be woners tot zelfwerkzaamheid wer den opgewekt. Uit het in mei gepubliceerde jaar verslag van Huize De Kruuze bleek dat er einde 1971 65 heren en 135 dames waren opgenomen. 15 mei gingen nieuwe richtlijnen bij verkeersongevallen, waarbij de politie alleen nog verbalen op maakt bij ernstige ongelukken. Het juniorenteam van Lyceum 64 werd landskampioen. MCV Janslust organiseerde in deze maand voor de 19e maal een moto- cross, die door de regen maar 200 bezoekers trok. Girvil veranderde van naam, door dat Carl Freudenberg de aandelen overnam van de Girmeswerke, met wie onder de naam Girvil een com binatie gemaakt was. De fabriek werd omgedoopt in Carl Freuden berg. Drs. F. Schols opende in Merselo de nieuwe kleuterschool en instal leerde in Venray 260 kinderen als jeugd natuurwachters. Zaterdag 27 mei bracht de Belgi sche groep Miloscope een uitvoering van Glory Halleluja 2000. De gemeente nam het nieuwe magazijn van gemeentewerken en de kazerne van de brandweer in ge bruik. Een onderzoek is door de Zelf standige ondernemers ingesteld naar de drukte in de Grotestraat. Er blij ken per dag ruim 1700 auto's, 243 brommers en bijna 1600 fietsers door te komen. Op het gemeentehuis ontving het gemeentebestuur een 30-tal Franse zwemmertjes die hier deelnamen aan het internationaal zwemconcours, dat Spio bij zijn 10-jarig bestaan orga niseerde. •Woensdag 24 mei opende Minister Lardinois de nieuwe vestiging van Nestlé Nederland in Oostrum. Daarby werd bekend gemaakt dat Venray goede kansen maakt voor het nieuwe onderzoek- en ontwik kelingscentrum voor het gehele concern. delen grote belangstelling trok. Het' aanwijzen van de Bosdhhuizer- bergen tot tweede waterwingebied was voor de raad een moeizame zaak omdat men meende dat hierdoor re creatiegebied verloren gaat, maar plechtig werd beloofd dat zulks niet het geval zal zijn. Zaterdag 27 mei bood Oostrums bevolking de plaaaselyke Harmo nie een geheel nieuw instrumen tarium aan. In een goed jaar tijds heeft dit kerkdorp er 35.000, voor bijeen gebracht. J. Poels en Op 1 juni verscheen de visie van G.S. over de gewestindeling van Limburg. Twee visies kwamen op tafel, namelijk Limburg opdelen in 3 gewesten of 7. In dat laatste geval zal Venray met Horst heel Noord- Limburg ex Mook omvatten. Met 357 punten behaalden de Zan gers van St. Frans in de superieure afdeling het hoogste aantal punten op het internationale zangconcours in Vught. De drumband '69 van Smakt-Holt- hees trommelde met 135 punten een eerste prijs bijeen in de 2e divisie A. Odrlo belandde mét de drumband ook in de eerste divisie. Intussen was in Venray zelf on der groot sukses weer de jeugdivier- daagse „verlopen". Meer dan dui zend kinderen hebben er 3 avonden en een middag aan deelgenomen. Aannemingsbedrijf Verhoeven kondigde aan in het plan Bergkwar tier 40 patio-bungalows te gaan bou wen. Bij gelegenheid van hun 20-jarig bestaan organiseerden de SW-vete ranen een internationaal toernooi. Zondag 11 juni nam de Kon. Har monie Euterpe deel aan het bonds- concours in Blerick en haalde daar met 315M: punt het hoogste aantal punten op de bondsconcoursen, doch promoveerde ook naar de superieure afdeling. Oirl,o door pech achtervolgd, kon het 280 punten alleen tot een eerste prijs brengen. Op woensdag 28 juni nam Zuster Antoinette afscheid als hoofd van de Ursulaschool, waaraan ze leiddng gaf sinds 1948. Het eerste damesteam van SW werd het eerste het beste seizoen al kampioen. Op 13 juni werd Elisabeth Joanne Martine Vennekens uit Castenray ingeschreven als de 28.000e in woonster van onze gemeente. Zaterdag 17 en zondag 18 juni vier de de Gilde St. Willibrord te Geys- teren haar 500-jarig bestaan, dat daarbij het predikaat koninklijke kreeg. In deze maand heeft Mgr. J. Gidsen in verschillende kerken in Venray het H. Vormsel toegediend aan de schooljeugd. Vrijdag 16 en zaterdag 17 juni herdacht de KPJ Merselo met een reünie en feestelijkheden haar 50- jarig bestaan. Depute van der Woude kwam hoogstpersoonlijk derzei ve naar Venray om de Venrayse raads leden de mening van G.S. over te brengen over de uitbreidingsmo gelijkheden van de kleine kernen. Die visie kwam er kort en bondig op neer, dat links en rechts nog wel een gaatje opgevuld kan wor den, doch voor het overige is het dan schluss Muvero gaat deel uitmaken van de Duitse firma F. W. Brökelmann Alu- miniumwerke K.G. uit Neheim- Hüsten, maar blljtf onder eigen naam produceren en verkopen. De L.T.S. lev red de eerste ITO- geslaagden af. De AVRO-ralley deed dit jaar Venray aan waar men in de Inalfa- kantine kennis kon maken met een bekend Nederlander. De schouwburg presenteerde voor het komende seizoen een bijzonder gevarieerd programma, waarvan in tussen reeds verschillende onder Venrays Zeskampploeg verraste in het Italiaanse Passariano vriend en vijand door al ballonnen-kapot- slaand, een bromtol te laten tollen, kegelend, bruggenbouwend, zuur stokken slepend, jam sproeiend en door hoepelspringend als eerste de Nederlandse koe op te bouwen en zo de weg naar Lausanne vrij te maken. Venrays gemeenteraad koos als op volger van de heer Vorst als ge meentesecretaris de als zodanig in Horst werkzame J. M. Poels, die in december officieel werd ge- installeehd. Op de stortplaats kwam men in moeilijkheden doordat de afvallen van Nestlé te lang blubber bleven. In Ysselsteyn nam de heer A. J. Steverink afscheid als hoofd van de St. Odaschool. Het Rode Kruis bood zieken en bejaarden de jaarlijkse boottocht aan De raad stelde 22.000,beschik baar voor aankleding van een plein in Ysselsteyn. 359.000, werden voor de tweede maal ter beschikking gesteld voor recon structie van de Merseloseweg en de burgemeester kreeg een nieu we Mercedes. De Venrayse Zangers van St. Frans verzorgden door plaatsgebrek jammer genoeg in Den Bosch - het 14e internationale congres van de Pueri Cantores. Het internationale bestuurd werd wel op Venrays raadhuis ontvangen. In Ysselsteyn werd een begin ge maakt met de reconstructie van de Faardenkopweg, terwijl Castenray een container als vuilnisbak kreeg. De besturen en directies van het Horster en Venrays ziekenhuis hebben besloten tot samengaan van beide instituten. Dit vooruitlopend op het zgn. Berenschotrapport, dat een twee-ziekenhuismodel voor staat. Een aktie wordt begonnen in som mige middenstandszaken om zater dags om 5 uur te sluiten. Piet Leys sen wist de nationale kampioen handboogsport te worden. In Oostrum werd op zaterdag 15 juli Nieuw Spraeland in gebruik genomen, toen het eerste pavil joen door 72 patiënten in gebruik werd genomen. In Venray reikte een werkgroep aan belangstellenden een memo randum uit, dat een protest bevat te tegen de voorgenomen ruilver kaveling van de Loobeek onder Merselo. De Paters Juul Camps en Jan Pee tere kwamen in Venray op vakantie vanuit 'hun missiegebied in Nieuw- Guinea. Pater Antoon Peters uit Oirlo uit Afrika en Deken Veretap- uit St. Maarten. Deze laatste vierde in Oirlo zijn 40-jarig priesterfeest. Het kindervakantiewerk verzorgde ondanks regen dat 1250 kinderen een prettige vakantieweek hadden. Het ruilverkavelingsplan Overloon -Merselo kwam officieel ter inzage te liggen. Per 1 aug. werd de leerplicht voor werkende jeugd met een jaar ver lengd. Circus Bol tan i sloeg op 2 augus tus zijn tenten in Venray op. Venrayse kermis verliep rustig al zorgde een wolkbreuk voor een on verwacht einde. Op 20 augustus opende drs. F. Schols de nieuwe sportvelden van Merselo De Vloet. De Zeskampploeg haalde meer dan f 10.000,op bij het Venrayse publiek ter financiering van de reis naar Lausanne. vervolg zie ommezijde

Peel en Maas | 1972 | | pagina 9