lekker leven in een leuk land venray VERDELING VAN DE GEMEENTEKOEK 1973 OOK AL HEBBEN WE GEEN 89.000.000,— DIE WE ZO HARD NODIG HEBBEN! Tóch gaan we er met z'n allen met volle energie tegen aan om binnen de raming van de door de raad goedgekeurde be groting voor 1973 de beschikbare twaalf miljoen zo goed mogelijk te besteden. Om lekker te kunnen leven in een leuk land, moeten wij er allemaal voor zorgen, dat het leefklimaat in Venray goed is. De gemeente heeft de zorg voor werkgele genheid, jeugd, bejaarden, openbare or de en veiligheid, onderwijs, cultuur, sport, recreatie, wegen en woningen, om maar eens een grove greep te doen in het zwa re takenpakket van de gemeentelijke over heid. De gemeentelijke rekenmeesters hebben - noodgedwongen - het mes moeten zet ten in het noodzakelijke wensenpakket om te voorkomen, dat de gemeente - bij wijze van spreken - geen potlood meer zou mo gen aanschaffen zonder toestemming van de minister. Om 'n sluitende begroting te krijgen heeft men tevens moeten besluiten tot het ver hogen van de riool- en straatbelasting om te bereiken, dat in het nieuwe jaar andere noodzakelijke voorzieningen er kunnen ko men en dat subsidiabele verenigingen kunnen doordraaien. MAAR WAT DOET U OM LEKKER TE KUNNEN LEVEN IN EEN LEUK LAND Help ons eens een handje mee om kosten factoren te drukken: Stort geen vuil op plaatsen waar het niet thuis hoort; Neem eens initiatieven om met elkaar het leefklimaat rondom uw huis, in uw eigen wijk, te verbeteren; Neem de zorg van de gemeente eens over voor het plantsoentje of het kale hoekje in uw omgeving; Denk eens mee met de gemeente-be stuurders hoe de krappe financiële touwtjes aan elkaar geknoopt kunnen worden; Maar bovenal: mopper eens wat minder als de gemeente u niet direct op uw wenken kan bedienen. Kom eens een keertje meer luisteren, wanneer de raad ook uw belangen behartigt. Misschien wordt u dan ook de tevreden burger, die lekker leeft in een lekker land. In ieder geval doen wij ons best in 1973 opdat het nieuwe jaar voor u een bijzonder goed jaar kan worden. Wanneer we er van uit gaan, dat iedere inwoner van de gemeente Venray 356,14 op tafel legt, dan kunnen we symbolisch de tien miljoen kostende ge meente-koek gaan verde len. Met de aldus gesne den financiële parten wer ken we het volgende pro gramma af in 1973: Algemeen beheer: Besturen kost geld en als er zó bestuurd wordt, dat er lekker kan worden ge leefd, dan moet niet min der dan 2.458.261 worden neergeteld buiten het bedrag dat aan inkom sten kan worden geboekt. Met een part van 88,27 per inwoner kan alles wat met het gemeentelijk ap paraat te maken heeft, be taald worden. Openbare veiligheid Wanneer u veilig op straat wilt lopen, moet er 'n po litiekorps zijn, dat waakt, opdat u rustig kunt sla pen. De brandweer is pa raat; en al die veiligheid vraagt komend jaar rond 607.863,Wanneer we allemaal 21,84 betalen is dit partje van de koek be taald. Volksgezondheid: De gezondheid van de be volking moet iedereen erg nauw aan het hart liggen. Vandaar dat in '73 12,76 per inwoner hiervoor moet worden uitgegeven. Volkshuisvesting: Waar kan men lekkerder wonen, dan in een goed huis in een prettige om geving? Dan moet de ge meente er ook voor zorgen dat dit allemaal kan. De Bouw- en Woningtoezicht zorgt er voor, dat er goed gebouwd wordt en Wel standstoezicht ziet er op toe, dat de bouw geen al legaartje wordt. Er moet doorgestroomd kunnen worden en g^neentenaren met lagere inkomens moe ten huursubsidie kunnen krijgen. Ruim 144.000, komt voor rekening van de gemeentekoek, dat is dan 5,20 per inwoner. Openbare werken: U verlangt toch wèl van de gemeente, dat u plezierig in het groen kunt leven, en liefst met een mooie straat en 'n trottoir voor de deur. Een lichtpuntje hier, een lichtpuntje daar. wilt niet opgesloten voelen in uw huis en daarom de ge legenheid hebben om 'ns fijn te wandelen in de bos sen. U verlangt goede ri olering en het wekelijks ophalen van huisvuil en 4x per jaar gratis ophalen van grof vuil? Maar u wilt ook graag gebruik maken van het openbaar vervoer. U wilt nu eindelijk wel eens dat die ellendige tegel in het stoepje voor uw deur niet meer opwipt en dat 't gat in de weg eens wordt gedicht. U verlangt zóveel van gemeentewerken. U verlangt zelfs, dat de ge meente hiervoor 77,53 per inwoner uittrekt. Wel nu, dat heeft zij gedaan. Speciaal ook voor u! Onderwijs: Niet ten onrechte is Ven ray trots op haar onder wijsinstellingen en ook u heeft er recht op, dat uw kinderen kleuter- en lager onderwijs genieten. Maar wist u ook, dat per inwo ner 3,34 moet betaald worden in 1973 voor het kleuteronderwijs? Dat het basisonderwijs 42,74 per inwoner kost en dat het b.l.o. 17,27 per inwoner voor zich opeist? En dan praten we nog niet over bijzonder voortgezet onderwijs en overig onder wijs, dat met elkaar ook nog 'n tientje per inwoner kost. Kortom: 73,25 per inwoner kost het Venrays onderwijspakket. Sport, cultuur, recreatie: U moest eens weten hoe veel verenigingen bij de gemeente aan de bel trek ken om financiële bijstand en heeft u zich wel eens gerealiseerd wat het de gemeente kost om de ge meentenaren te kunnen laten sporten, recreëren en van de cultuur genie ten? Wat dacht u van zo'n 1.283.941,—? Dat is dan het slordige totaaltje van 46,10 per inwoner. Sociale zorg en maat schappelijk werk: Er is toch zo'n grote groep die het zoveel slechter heeft dan wij, maar die evenveel recht hebben op dat bewuste lekkere le ventje in een lekker Ven ray. Goed, het Rijk is niet kinderachtig met zijn bij dragen, maar dat neemt niet weg, dat van de ge meentelijke koek een be drag van 833.445,op geslokt wordt door socia le zaken. Dat is in 1973 toch altijd nog 29,95 per Wij dachten, dat het voor u wel interessant zou zijn te weten waaraan zo on geveer in 1973 het geld wordt besteed. Vandaar bovenstaande opsomming. En nu maar proberen de financiële eindjes aan el kaar te knopen1

Peel en Maas | 1972 | | pagina 8