Grootste afdeling LLTB Limburg hield jaarvergadering... Oranje wimpel voor Drumband St. Catharina DRUKWERK JAARVERGADERING DE HAASVALLEI AFDELING VENRAY adidas SPORT RIAENS Kerstboom verbranding WIJ ZIJN VERVUILERS INGEZONDEN Openbaar onderwijs, echt nodig? Opening Peuterspeelzaal Yeltum Op de jaarvergadering van de LLTB in Ysselsteyn boekte men een record aantal bezoekers. Meer dan 150 leden waren aanwezig. Welkom Voorzitter Jan Houben, dde voor de laatste maal de voorzittershamer hanteerde, kon naast een groot aan tal leden, ook representanten van de LVB, Boerenleenbank en rijksvoor lichtingsdiensten welkom heten. Dat de Ysselsteynse leden zo gaar ne gebruik maken van de voorlich tingsdiensten om voor te blijven in de ontwikkeling van de landbouw, noemle hij een goed teken, evenals de samenwerking n coöperatief ver band van de LLTB. Behalve bij het succesvol gevier de gouden feest van de LLTB stond de voorzitter even stil bij de resul taten van het afgelopen jaar in de landbouw. Daarin is vooral bij de rundveehouderij een duidelijke an dere visie gaan heersen. Omvorming tot grotere eenheden is veel doorge voerd en mede daardoor is een goed rendement verkregen. De merkprijsontwikkeling is ook ten gunste van de rundveehouder gegaan in het afgelopen jaar. Akker bouw is mede door de aardappelver- bouw gunstig geweest. De varkenshouderij was lonend tot goed. Maar de varkenshouders moeten toch gaan opletten voor de toekomst. Bij de pluimveehouderij was de legsector moeilijk en geeft nog steeds een negatief saldo te zien, weliswaar met een kentering tot kostendekkend. De slachtpluimvee- houderij was miserabel en bracht geen rendement. Bij de kalkoenfok kerij was het rendement wel aan wezig. Hij wekte de leden op aan de deelboekhouding voor de var kenshouderij en de bedrijfsverzor- gingsdienst. JAARVERSLAG MET 18 MILJOEN OMZET De nieuwe zaakvoerder, de heer Potten wees op de moeilijke prijs bepaling in de sector mengvoeders. Prijsverhogingen zijn harde mooi- zaak. Een goed debateuremverloop was merkbaar, ook voor de pluim veehouders. Betalinigsmoeilijkheiden waren verbeterd. De cijfers over het eerste halfjaar van 1972 geven vertrouwen voor de toekomst, als de boer maar op zijn kippen past. Bij het rundvee was een stijging in de veebezetting te bespeuren met gemiddeld 5 dieren. Kunstmestver- fa ruik steeg in Ysselsteyn in tegen stelling met de rest van Limburg. Omzet in de sector vloeibare brand stof is aanmerkelijk, hetgeen ook gezegd kan worden met de omzet in de bedrijfsgoederenwtinkel. Balans Vastgelegde middelen belopen een bedrag van bijna 1 miljoen gulden, vorderingen op lange termijn f 198.595,voorraden 459.059, vorderingen op korte termijn 926.298,(een vermindering ten opzichte van een vorig jaar met meer dan 100.000 gulden). Het totale balans-bedrag is 2.557.875,Bij de passiva ontdek ten we een reserve van 348.479, De verlies en winstrekening gaf aan dat het gouden feest 16.000, had gekost. Desondanks kon een voordelig exploitatiesaldo van ruim 12.000,worden geboekt. Kostenoverzicht 1969-70 1970-71 1971-72 kosten 1.085.480 1.474.758 1.031.103 Verkoopoverzoht over dezelfde tijd vakken in kg.: 39.275.947 43.737.377 49.384.781 Mjengvoederpr oduc tie 1970-71 1971-72 Pluimveevoeders in kg.: 18.778.600 18.733.000 Varkens voerders 17.550.369 20.361.900 Runveevoeders 2.555.000 3.509.100 Overige voeders 6.000 Verkoopoverzicht over de laatste drie boekjaren: 1969-70 1970-71 1971-72 Mengvoeders: 14.456.314 15.762.992 16.763.556 Bedrijfsgoederen 115.370 211.793 229.313 Interessant was ook nog de ver melding hoe de faname was ge schied in de drie' laatste jaren. 1969-70 1970-71 1971-72 Groep: 0-30.000 kg 93 88 78 30-100.000 kg 80 72 66 100-300.000 kg. 39 41 40 boven de 300.000 kg 3 8 11 De vergadering had geen bezwa- om tot vervanging van de hamer molen over te gaan. Er komt verder een voorziening voor de fosforzure voederkalk en aanpassing van het bulkvervoer. Het pan dPuttenweg lc we draan de nieuwe zaakvoerder Verkocht tegen de taxatieprijs van 59.000,—. Bij acclamatie werden de aftre dende bestuursleden L. Arts en G. Jenndskens herkozen. In de vacature J. Houben werd met 68 stemmen Jan Janssen (Niessen Bert) gekozen. De andere kandidaat Fr. Francken van Kempkensberg kreeg 55 stem men. Als voorziter werd gekozen L. Arts met 76 stemmen, terwijl de vice- voorzitter W. Claessens 51 stemmen verwierf. Afscheid voorzitter Vice-voorzifcter W. Claessens dankte voorzitter J. Houben voor al datgene wat hij heeft gedaan voor de LLTB in het bijzonder in Yssel steyn. Met name bracht hij in her innering de vele verbeteringen, wel ke onder zijn leiding tot stand zijn gebracht. „In een moeilijke tijd voor de boe renstand met zijn vele ups en downs heeft hij als een goede kapitein het schip van de Boerenbond van Yssel steyn in een veilige koers gehou den", aldus de heer Claessens. Hij herinnerde aan het pioniers werk dat voorzitter Houben had verricht bij de formemg van de var- kenshoudersbond en de bedrijfsver- zorgingsdienst. Dhr. Houben neemt niet van alle organisaties afscheid, want in ver schillende lokale en provinciale or ganisaties en diensten zal hij nog werkzaam blijven, o.a. de Boeren leenbank, de commissie ruimtelijke ordening, Limco, het landbouw kundig onderzoek en de prijsontwik keling. Voor al dat werk en dan speciaal voor zijn 6 jaar voorzitterschap van de Ysselsteynse LLTB kon vice-voor zitter Claessens hem een gouden horloge met inscriptie 19661972 aanbieden. Houben dankt Een beetje beduusde Houben dankte voor de woorden van lof/ Veel is inderdaad tot stand ge bracht al had ik meer verwacht, aldus de heer Houben. De trouw en aanhankelijkheid van de leden aan het bestuur heeft het mede mogelijk gemaakt dat zoveel tot stand kon worden gebracht. Een opwekking ook in de toekomst hand in hand te gaan, er uit te halen wat mogelijk is, voor te blijven in met en in de ontwikkeling en steeds opnieuw de krachten te bundelen, was de laat ste opwekking van de scheidende voorzitter aan de leden, die hij dankt voor het aangeboden cadeau, wat hij met dankbaarheid zal blijven dra gen. Diverse sprekers Joh. Loonen sprekende als kring voorzitter feliciteerde namens het kringbestuur de Ysselsteynse LLTB, waar de coöperatieve gedachte nog in deze tijd juist wordt gehanteerd. Samen in de standsorgamisatie de schouders eronder want een enke ling kan niets bereiken. Hij dankte de heer Houben voor alles wat hij in de zes jaar had gedaan, voor de boerenstand in het algemeen en die van Ysselsteyn in het bijzonder. Mevr. Jeniniskens sprak als be stuurslid van de LVB woorden van dank tot de LLTB voor de onder vonden steun, aan de scheidende voorzitter voor zijn inzet, aan de heer Kappen voor hetgene hij had gedaan en hoopte met de heer Pot ten tot dezelfde nauwe samenwer king te komen als met de neuwe voorzitter Arts. Pastoor Janssen noemde de LLTB te Ysselsteyn het fundament, waar op de hele parochie van Ysselsteyn rust. De geestelijk adviseur dankte ook zaakvoerders Kappen, terwijl hij alle vertrouwen had in het jeugdig elan van de nieuwe zaakvoerder Pot ten. De nieuwe voorzitter deed een be roep op de leden eendrachtig samen te werken met het bestuur en zeg de gaarne alle medewerking toe. Zo zal hij in de toekomst een middag per week voor de leden te spreken zijn op het kantoor van de LLTB. De doortrekking van de Timmer- mannsweg naar Griendtsveen kwam ook aan de orde. De meningen liepen uiteen. De ene meende dat als de weg wordt opgeknapt, die ook een racebaan wordt en zo een gevaar vormt voor de kinderen en de mi lieu verontreiniging, de anderen over middeleeuwse toestanden, waarbij de bewoners, zo dicht bij elkaar, door de slechte verbinding zo ver van el kaar afstonden. Maar zowel het gemeentebestuur als LLTB waren van oordeel dat indien de middelen aanwezig zijn, toch aan die verbinding iets moest werden gedaan. Een oproep werd gedaan aan alle jonge boeren om zich te scharen on der het vaandel van de KPJL. In ja nuari a-s. zal een beroep op de jon geren worden gedaan. Zaterdagavond hielden bestuur en leden van de drumband St. Catha rina te Leunen een receptie ter ge legenheid van het behalen van een eerste prijs met lof der jury in de eredivisie drumbands op het con cours te Kerkrade. Dit succes was goed voor het behalen van de oranje wimpel. De heer J. van Toor, voorzitter van het district Venray van de Bond van Fluit- en Tamboerkorpsen in het Roermnodse diocees, had de op dracht deze wimpel uit te reiken. Hij werd bij de uitreiking gesecon deerd d'oor de heer Timmermans uit Tegelen. Hij vertelde dat een dergelijke wimpel-uitreiking voor een districts voorzitter een plezierige bezigheid is. En zeker voor hem, want er zijn 210 drumbands in Limburg, waar van 25 in Noord-Limburg. Vian deze 25 behaalden 4 Noord Limburgse korpsen een wimpel van de 7, die konden worden behaald, namelijk Oirlo, Leunen, Hegelsom en Horst. De heer van Toor prees het team work onder leiding Martens, onder wiens leiding ook het Oirlose korps een wimpel had behaald. Met de wens dat de drumband van St. Ca tharina tot in lengte van dagen deze wimpel zou mogen dragen, in het besef dat dat het symbool verplich tingen met zich meebrengt, reikte de heer van Toor de wimpel aan het jongste lid van de drumband uit. GEMEENTEBESTUR FELICITEERT Namens het gemeentebestuur sprak de wethouder van cultuur en sport, de heer van Oers woorden van ge lukwens. Hij stelde duidelijk dat het gemeentebestuur in Leunen (de heer van Oers was in gezelschap van wet houder J. Loonen) wel, doch niet in Oirlo aanwezig was. Dat hield geen verband met rioleringswerk zaamheden, maar alleen met com municatiestoornissen. Het college heeft spijt van die misser en zal eerstdaags een bezoek brengen aan een repetitie te Oirlo om dan de fe- liciaties namens het gemeentebe stuur uit te spreken. Zich speciaal richtende tot de drumband wilde wethouder van Oers de inzet, de kameraadschap en de binding van de leden van de drum band wel in het zonnetje zetten. Adel verplicht en het Venrayse ge meentebestuur zal gaarne terug komen als de drumband met glorie overladen van het landiskampoen- schap uit Blokker zal terugkeren. Ook Oirlo feliciteerde bij monde van de heer van der Heijden. Leunen met het succes en zegde reeds gaar ne toe een repetitie van drumband en fanfare te willen arrangeren voor het Venrayse gemeentebestuur. De heer v. d. Heijden wees nog eens op de grote verdiensten van de instruc teur Henk Martens. Daarna kwamen nog verschillen de sprekers, die allen de lofrompét afstaken over de successen van de drumband. Oirlo deed de wensen vergezeld gaan met een serenade door de vol tallige drumband van Ons Genoegen een geste welke zeer op prijs werd gesteld. De president van fanfare St. Ca tharina dankte allen die van Leunen en ver daarbuiten waren gekomen voor hun sympathieke belangstelling waarna de drumband de concours nummers ten gehore bracht. Daarna werden de dames van de instructeurs in de bloemetjes gezet. Als afsluiting vn de receptie was het muzikale woord aan de Fröh- liche Rübensammler. BENOEMING Tot archivist bij het gemeente archief van Nijmegen is benoemd de heer B. Kruysen. voor al uw van den munckhof n.v. De „Bctterfabriek" is al lang ter ziele, maar nu zelfs de Zuivel fabriek in de Maasvallei is opgegaan, wordt het wel moeilijk om nog precies het Venrayse aandeel uit deze enorme fusie uit te halen. Gelukkg zorgde op de jongste kringvergadering directeur De Kroon nog voor wat Venrayse cijfers MELKAANVOER Zo bedroeg de melkaanvoer in 1971 bijna 50 miljoen kg., hetgeen liefst 41.2% meer was dan in 1970. Hier van werd aan andere Maasvallei- fabrieken ruim 4 miljoen kg door geleverd, zodat Venray zelf in dat jaar bijna 46 miljoen kg melk te ver werken kreeg. En dat in die centrale zuiver vereniging de Venrayse fa briek een van de grote „boterma- kers" geworden is, bewijst wel het feit dat in 1971 meer dan 2 miljoen kg boter werd gemaakt, terwijl in 1972 men over de 4 miljoen kg heen zit. Een flinke stijgende produktie, en dat terwijl het personeelsbestand in 1971 slechts met 6 mensen steeg en in 1972 met 7 mensen tot 88 man, Het ledenaantal uit de Venrayse gelederen zakt nog altijd. In 1971 tra den 9 leden toe, maar 60 uit, zodat einde 1971 er nog 454 leden over waren. In 1972 zakte dat aantal tot 437 door toetreding van 6 nieuwe le den en vertrek van 23 oude leden. Maar de Venrayse veehouders ken nen hun vak, want 81.5% van de aan gevoerde melk viel in de eerste kwa liteitsklasse. In de hele Maasvallei was dat percentage 78.9. Op de rang lijst van het regionaal orgaan voor melkhygiëne bezette Venray de 6e plaats van 27 bedrijven. Een goede stijging t.o.v. 1970 toen Venray de 16e plaats innam van 31 bedrijven. Op de ranglijst voor de boterkeu- ringen was de Venrayse f?„briek nr. 8 van 40 bedrijven. Maar in 1972 stond ze dik op kop bij 32 bedrij ven. Een ander bewijs dat Venray de klappen van de zweep begint te ken nen is het feit dat men n 1969 5.000 uit het poolingoverschot weghaalde. In 1970 waren er dat al 14.700,-, in 1971 ƒ33.000,en in 1972 tot no vember al 52.240, Ook ditmaal werden weer leden gehuldigd die drie jaren achtereen leklas melk geleverd hebben. Het waren Th. Cornelissen, L. van Mill en H. v. d. Zanden uit Overloon; M. Swinkels uit de Spurkt en M. v. d. Ven uit Ysselsteyn. M. v. Dijck van de Overloonseweg slaagde er zelfs in dat voor het 4e achtereenvolgende jaar klaar te spe len, maar in 1972 werd het eenmaal klasse 2 en zelfs eenmaal klasse 3 en zo gaat de zilveren melkbus hem langs de neus, al blijft de prestatie er niet minder om. Werden in 1971 nog door 39 leden le klas melk gedurende het hele jaar geleverd, n 1972 was dat aantal al aangegroeid tot 53. RECORDS 1972 belooft toch een record-jaar te worden voor de Venrayse fabriek. Men schat dan met ruim 63 miljoen kg. melk aangevoerd zal krijgen. Daarbij komt dan nog de 3 miljoen kg., die men van andere Maasvallei- fabrieken ter verwerking krijgt aan geboden, zodat in totaal 66 miljoen kg melk te verwerken was. Voegt men daarbij dan nog de room, die men van de ander fabrieken krijgt, namelijk 2 miljoen kg., dan kan bij die 66 in feite nog eens 20 miljoen kg meer bij geteld worden. KRINGVERGADERING De kringvergaderingen hebben o.m. tot doel de ledenraad te ver kiezen. Voor iedere 1 miljoen kg. melk, die per fabriek, geleverd wordt, kan men een lid voor deze ledenraad verkiezen. Voor 1971 hadden de leden van de Venrayse fabriek ruim 36 miljoen kg zelf geleverd, zodat zij 36 leden te kiezen kregen. Het bestuur had ge zorgd voor een soort „toedeling" per kerkdorp, zodat staande de verga dering gekozen werden: et de baiulen voetbalschoen der kampioenen Jpfgedep^ GROTESTRAAT 18 TEL. 1253 - VENRAY Uit Leunen: P. J. Loenen en J. Reintjes; uit Heide: L. Maas en H. van Osch; uit Veulen: W. Geurts, Jac. Geelen en J. Wackers; uit Ys selsteyn: J. v. d. Elzakker, J. Jans sen Deurneseweg 19, P. Dekkers, J. Dobbe, W. C. Geurts, M. de Laat, H. G. Pijnenborg, J. M .Swinkels, M. Trommelen; uit Menselo: A. van Meyel en J. P. Muysers; uit Ven ray: L. Pouwels; uit Vredepeel: J, v. d .Heuvel, W. Janssen, H. Len- kens en H. Nabuurs; uit Oostrum: P. J. Loonen en J. van Dijck; uit Oirlo; G. Loonen; uit Castenray: J. Thielen; uit Smakt-Holthees: J. M. Se'ijkens; uit Wanssum J. Rutten en Fr. Rutten; uit Maashees: A. Bloe men ;uit America: F. Peeters; uit Blitterswijck: J. Reynen; uit Over loon: M .Sohraven en P. Wilmsen en ut Geysteren: D. Weyers. Ook dit jaar en dan Voor de derde achtereenvolgende keer zal de gemeentepolitie in samenwerking met de dienst gemeentewerken en de brandweer weer een kerstboom verbranding organiseren. Was het in voorgaande jaren nog mogelijk die verbranding op één plaats te houden, de voortdurende uitbreiding van de gemeente (meer speciaal in de richting van het Brukske) en de verkeersveiligheid hebben er toe geleid dat naar een verbranding op meerdere plaatsen is uitgezien. Voor het westelijk gedeelte van de gemeente blijft de reeds vorig jaar gebruikte verbrandingsplaats gehandhaafd en wel het terrein op de hoek KampwegWes'tsingel. Voor het oostelijk gedeelte van Venray zal de kerstboomverbranding worden gehouden op het terrein tus sen de Zuidsingel en Brukske (onge veer halverwege tussen Zuidsingel en St. Servatiusweg). Op beide plaatsen zal de verbran ding gelijktijdig plaats vinden en wel woensdag 10 januari 1973 te 18.00 uur. Van 16.00 uur af kunnen de kerst bomen op één van de eerdergenoem de verbrandingsplaatsen worden be zorgd. Daar wordt voor elke ingele verde kerstboom een lotnummer af gegeven. Er is weer een groot aantal ge schenkbonnen beschikbaar. De prijswinnaars zullen op don derdag 11 januari 1973 na 18.00 uur worden bekendgemaakt op een lijst die wordt opgehangen aan het bu reau van politie, Wilhelminastraat. Daar kunnen de winnaars tegen in levering van het prijsbepalend num mer ook de geschenkbonnen in ont vangst nemen. De gemeente Vierlingsbeek heeft door de technologische dienst van het Waterschap de Dommel een on derzoek laten instellen naar de toe stand van de Loobeek. De Loobeek is de beek, die dient als afvoerkanaal van Venrays vloeivelden naar de Maar en heeft voor een deel zijn loopt door de 'gemeente Vierlings beek. Een groot deel der inwoners dezer gemeente klagen over de stank en de toestand van deze beek. Voor oppervlakte water onder na tuurlijke omstandigheden, waarop nagenoeg geen lozing van afvalwater heeft plaats gevonden geiden de vol gende richtwa arden: BZV2 waarde 1 mg/1 ammoniak 0,5 mg/1 zuurstofgehalte 8 mg/1 Op een vijftal data heeft men de Loöbeek op deze waarden onderzocht met de volgende uitkomsten: BVZ2 Ammoniak Zuustof 31.5 4,0 2,9 6,1 28.6 27,0 4,8 2,1 26.7 10,3 6,0 6,5 15.8 4,9 2,4 21.9 6,9 5,8 3,8 Men kwam tot een gemiddelde van BVZ2 waarde 12 mg/1 ammoniak 5 mg/1 zuurstofgehalte 4,2 mg/1 Een vergelijking met de eerst ge noemde waarden, zo zegt de techno logische dienst, toont duidelijk aan, dat er sprake is van een ernstige verontreiniging, die voornamelijk veroorzaakt wordt door de lozing van Venray. De gemeente Venray is op de hoog te gesteld van deze uitkomst en kreeg van Vierlingsbeek voor de zoveelste maal het verzoek de realisering van de zuiveringsinstallatie zoveel moge lijk te willen bespoedigen. Uit persberichten is gebleken dat vanaf 27 december de gelegenheid bestaat zijn kinderen voor de eerste vier klassen van een te stichten openbare school aan te melden. Het bestuur van de school voor christe lijk onderwijs (Prins Bernhardstraat) wil hierbij graag een paar kantteke ningen platasen. De vraag is of openibaar onderwijs wel zo'n „must" is. Wanneer zuiver op grond van principes een aantal ouders hun kinderen vrijblijvend ten aanzien van gëiloofszaken willen (laten) opvoeden, is een en ander* begrijpelijk. Wij zijn er echter van overtuigd, dat de gemakzucht van de ouders zover voert dat men de dichtstbijzijnde school uitzoekt en als dat dan zo uitkomt de christe lijke normen maar vergeet. Zeker in vergelijking- met grotere plaatsen zijn de afstanden in Venray zo klein, dat het argument van mijn-kinder- moeten-zo-ver erg doorzichtig is. Wij pleiten dan ook voor onder wijs aan een van de bestaande acht tien basisscholen, welke allen op ba sis van geloofsovertuiging onderwijs geven. De hoge kosten welke het stichten en onderhouden van een openbare school met zich meebrengt achten wij beslist niet verantwoord totdat we er van overtuigd worden dat de school bezocht zal gaan wor den door kinderen vanuit heel Ven ray, waardoor het bewijs geleverd zal zijn dat ouders bewust kiezen voor vrijblijvend neutraal onderwijs. Het is niet aan ons om te morali seren, maar bewust neutraal kiezen laadt toch een grote verantwoorde lijkheid op de ouders. Voordat u dan ook uw inschrijf formulier gaat halen voor de open bare school geven wij U in over- wegng eens serieus te overleggen met elkaar of u uw kind niet naar de school voor christelijk onderwijs zou sturen. Wij voeren daartoe de volgende argumentatie aan: De school voor christelijk kleu ter- en basisonderwijs wordt sinds kort door een zelfstandige vereniging geleid, een vereniging, waarvan de ouders lid kunnen zijn. - Naast de opvoeding in het gezin zien wij chrstelijk onderwijs als een van de pëillers van de opvoe ding. - Onze klassen zijn klein, daardoor relatief meer aandacht voor de kinderen. - Individueel gericht onderwijs. - Door de intimiteit van de school hebben de ouders meer gelegen heid daadwerkelijk betrokken te zijn bij de scholing van hun kind. - De kontakten tussen de kleine groep onderwijzend personeel ga randeren een hecht team. De kinderen die de school bezoe ken zijn afkomstig uit gezinnen van vele kerkelijke richtingen. Het respecteren van eikaars ach tergronden wordt hierdoor bevor derd, terwijl de oecumenische ge dachte volledig kans Jcrij«gt zich te ontwikkelen en te ontplooien. De laatste jaren is 75% van de leerlingen doorgegaan naar het voortgezet onderwijs. Inlichtingenschriftelijk postbus 59, telefonisch 1699. Op 15 januari om 14.00 uur zal de officiële opening van de nieuwe peu terspeelzaal Veltum, gelegen op de begane grond van het flatgebouw hoek KempwegWestsingel (Huben- hof) plaatsvinden. Deze opening zal worden verricht door de wethouder mevrouw A. P. Rutten-Tielen. Na de officiële opening zal er tot ongeveer half vijf tijdens een zgn. „open huis" gelegenheid zijn tot het bezichtigen van de nieuwe speelzaal. LEVER UW ZILVEREN GULDENS IN Na 1 januari 1973 zijn onze zilve ren guldens en rijksdaalders geen wettig betaalmiddel meer. U kunt ze nog wel tot 1 juli 1973 inleveren. WIELERSPORT In Deurne werd een Kerstcross ge houden. Bij de aspiranten A won P. Winnen uit Ysselsteyn de le prijs door 8.5 km in 19 min. af te leggen. A. Claessens uit Ysselsteyn werd in klasse B 3e.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 14