Ruilverkaveling Merselo - Overloongaat definitief door... Steek uit die hand September November Oktober December Rustige stemmingsvergadering vervolg van voorpagina SW nam een nieuwe lichtinstal latie in gebruik. Een traditie begint te worden dat Duitse jongeren een deel van hun vakantie komen besteden aan werk op het Duitse kerkhof in Ysselsteyn. Zo ook ditmaal. En traditiegetrouw werden ze op het stadhuis ontvan gen. Met de ingebruikneming van een kunstwerk te Griendtsveen dat het mogelijk maakt water uit de Ncordervaart in te laten in het Lcllebeekgebied is technisch het einde in zicht gekomen van de ruilverkavelingswerkzaamheden rond de Lollebeek, waarvan de totale kosten nu op 41 miljoen ge raamd worden. Inalfa heeft haar vestiging in Stadskanaal opgeheven, evenals haar Turks pension in de Fatensliaan. De raad nam voor de tweede maal een nieuwe subsidieregeling aan voor jeugdsport .De eerste bleek- te moei lijk in de praktijk. Een heel weekeinde lang vierde Ysselsteyn het zilveren bestaans- feest van zijn fanfare. Daarnaast organiseerde men daar de traditionele motor-wegraces, waaraan 175 renners deelnamen. De raad sprak zich uit voor één gewest Noord Limburg. Voordat de IJslandse kunstenares Helga 'dOttir haar 2 jaren ver borgen verblijf in Venray opgaf, werd een afscheidstentoonstelling georganiseerd. De 45-jarige fanfare uit Oirlo blies september in met een peeltoernooi, een festival van blaaskapellen en een bondsconcours voor Tamboerkorp sen. En Oostrums Harmonie kon tette ren bij de opening van de nieuwe fabriekshallen en kantoren van Hermus N.V. Op 10 september had Janslust voor de derde maal in successie in dit jaar het keidruk. Nu met de or ganisatie van internationale zijspan nen .waaraan liefst 7 landen deel namen. Op 10 sept. werd Ds. E. Beens in geleid in de fuinktie van „bijstand in het pastoraat". Woensdag 13 sept. was Zeskamp in Lausanne. Voor de laatste maal. En dankzij de groene zeep werd h,et nu geen eerste, maar een eer volle tweede plaats. De ontvangst in Venray was buitengewoon. [Men had zelfs een speciale plaat uitge bracht voor dit gebeuren. Zaterdag 16 september kon in Veltum het clubwerk voor jongeren beginnen in de kelders van Coninx- hof. En in datzelfde weekend was er een braderie op het Henseniusplein, die veel bezoekers trok. En in Wanssum opende de Gou verneur die dag de nieuwe haven. De oprichting van de Industrie bond NW Venray trok weinig be langstelling. Nadat Paul van Vliet dat al on officieel gedaan had, begon op 25 september officieel het schouwburg- seizoen met Godspell. De nationale politiehondenwed strijd trok als vanouds veel belang stelling. In Noord-West stak men de han den uit de mouwen en begon men aan de bouw van een nieuw tref centrum door op de hoek Ursula- straatHoenderstraat een van de LTS gekochte barak op te bouwen. De Leunse voetbalclub zorgde voor kasversterking door de organisatie van de skelterwedstrijden op 24 september. Een jeugdmarkt in de schouwburg toonde aan de overvloed van instan ties die allemaal wel willen helpen de jeugd aan hun trekken te laten komen. Burgemeester drs. Schels kon het openen ook deze maand niet laten. Nu was het de uitbreiding van de boerenleenbank in Merselo. De eerste uitnodiigngen gingen de deur uit om letterlyk en figuurlyk een steentje by te dragen voor een nieuw schouwburgplein. En kele weken daarna had men al 30.000,binnen. P. J. W. Janssen nam afscheid na 45 jaren onderwijzer te zijn geweest, als hoofd van de Dr. Poelsschool. Via verplanting hoopt men nog een dertigtal grote bomen te redden in plan Bergkwartier. Of de operatie gelukt is, leert de toekomst. Op het einde van de maand vierde de Rode Kruis-afd. Venray haar 25-jarig bestaan met een tentoon stelling en demonstraties. Mevr. Vloet-Peters onderscheiden. Met trots presenteerde de betrok ken commissie haar ontwerpplan voor de nieuwe sporthal, die ge bouwd gaat worden in de Wieën. Het Venrayse publiek dat inspraak kon hebben in een speciaal daartoe be legde vergadering, liet het groten deels afweten. Maar aan de dierenoptocht nam men in grote getale deel en op het Brukske begon een huisarts in een houten praktijkruimte zijn spreek uur. Juist als vroeger. 7 en 8 oktober was er in de foyer een grote tentoonstelling gewijd aan de ballonvaart. Dit ter herdenking van het feit dat 100 jaren geleden in Merselo een franse ballon daal de. Een vrouwelijke agente, mej. Sij- ben, kwam in die maand Venrays politiekorps versterken. De handboogschutterij Diana vier de haar 75-jarig bestaan met een re ceptie, terwijl ze midden van de maand een jubileumconcours orga niseerde. P. J. G. Janssen herdacht het feit dat hij 40 jaren aan het onderwijs verbonden was en sinds 1953 direc teur van de Mavo is. Hioob, de bekende Venrayse to neelvereniging, liquideerde. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf gaat een enquête houden inzake de koopge woonten van de Venrayse bevolking. Pogingen .van B. en W. om de ont wikkeling van plan Landweert in handen te leggen van een project bureau werden voorlopig door de raad in een yskast gezet. Protes ten van Venrayse en andere aan nemers waren daar mede debet aan. De raad doopte Schaajpedje om Passage, de vrijgezellenflat tot Hubenhof en laat de panden Lang straat 3,5 en 7 slopen. Een plan werd ingediend voor de bouw van een 12^klassige school in Brukske. Voor het eerst werd op de nieuwe begraafplaats onder grote belang- setlling een Allerzielendienst gehou den. Vrijdag 20 oktober opende drs. F. Schols de uitgebreide Technische School, die meteen haar 25-jarig bestaan vierde. De uitbreiding kostte ongeveer 3,5 miljoen gul dens. Een reünie van allen, die bij deze school betrokken waren, be sloot hier de feestelijkheden. En of hel zo niets was, weer was Janslust aan het ronken, nu om de KNMV cup. Als het dit jaar geen geld opgeleverd heeft, dan noodt meer. Een nieuwe subsidie-verordening voor culturele verenigingen geeft muziek- en zangverenigingen weer nieuwe moed. Op zondag 1 oktober werd dit ju bileum besloten met een zeer drukke receptie. Daarby werd Op 1 november kwam de Commis saris der Koningin naar Venray cm de akte van toedeling van de Lollebeek ruilverkaveling mede te ondertekenen. Donderdag 2 november opende het nieuwe winkelcentrum in Vel tum. Venrays begroting voor 1973 werd sluitend aangeboden. Doch er was drastisch met het rode potlood ge werkt en de post onvoorzien is laag. Uit de begeleidende nota werd vermeld dat 1092 woningen in aan bouw zyn en 1128 in voorberei ding*. In de Statenvergadering fulmi neerde het Statenlid L. Laurensse dat men in Limburg op moet houden mét jeremeriën, maar de hand aan de ploeg moet slaan. Het gouden bestaan van Venrays Agrarische School en het zilveren onderwijzersschap van direkteur P. J. Gerrits viel ook in deze maand. Voor een Tros-programma van meer dan een uur werden opnamen gemaakt in de burgemeesterskamer en op het toneel van de schouwburg van St. Anna, waarbij o.m. de Kon. Harmonie Euterpe en Toon Sanders optraden en Ysselsteyn 500,won. In Merselo werden 4 koorzangers gehuldigd, die 40 jaren en langer lid waren en 5 die 25 jaren en langer meegezongen hebben. De fanfare Smakt-Holthees werd gehuldigd i.v.m. een eerste prijs op het concours te Rosmalen. Op het Boschveldcollege werd door Free Wheelan' een politieke markt georganiseerd, waarop de jeugd kon kennismaken met de politieke par tijen, die meededen aan de Kamer verkiezingen. Een storm zorgde ook in Venray voor schade aan bomen, struiken, huizen en gebouwen. Speciaal tele- visieantennes moesten het ontgelden. Op 19 november bracht St. Nico- laas zijn traditioneel bezoek aan Ven ray. Joh an Jeuken toonde in een druk bezochte tentoonstelling zijn jeugd herinneringen die hij op doek of op papier gebracht heeft. De NCRV-officials kwamen op 10 november officieel afscheid nemen van de Zeskampploeg en Venrays gemeentebestuur. Een heel stel KVP voormannen bezochten Venray en stelden zich op de hoogte van wat hier leeft en wat men wil. Verschillende bedrijven werden bezocht. Venrays boerenbond bestond 75 jaren en bij het feest werd voorzit ter Coopmans de eremedaille van de LLTB uitgereikt. Ir. W. M. Grootjans volgt de heer Naus op als direkteur van Gemeen tewerken. Op 22 november werden de be woners van Brukske uitgenodigd voor een kennismakingsbijeenkomst met B. en W. Op 25 november hield in een plechtige raadszitting de heer H. Verst zijn afscheid als gemeente secretaris. Hij kreeg als eerste de gouden ere-penning der stad. In deze zelfde vergadering werd de heer J. Poels als secretaris van Venray beëdigd. Een uren lange receptie besloot deze buiten gewone bijeenkomst. De drumband van Oirlo haalde als afsluiting van het 45-jarig bestaans- feest het kampioenschap in de 2e divisie. In Echt promoveerde de fan fare zelf naar de afd. uitmuntend heid. Een rapport over de vrijetijdsbe steding in Venray werd het gemeen tebestuur aangeboden door de stu denten van Ned. Weterisch. Inst. voor Toerisme en Rekreatie. Wethouder G. Schols, die op 23 december 12'/2 jaar wethouder der gemeente Venray was, kondigde aan dat hij af zal treden. De raad bood de heer A. Janssen een herinnering aan voor zijn by na 2-jarig locc-secretarisschap. De raad kocht de artikel 13 gron den uit de ruilverkaveling Lolle beek. Deze 24 ha. kostten 821.068,28. Ze stak ook nog 77.594,56 in de waterleiding van dit gebied. De begrgotingsbeschouwing had een grote achtergrond: We zullen het zuinigjes aan mceten doen Een verhoging van de straatbelas ting en rioolbelasting met 120.000 werd mede daardoor in december ons deel. Een discussienota over de woning- spreiding in Venray werd als een verlaat St. Nicolaasgeschenik de raad en de dorpsraden aangeboden. Hier over zal nog wel eens éen hartig woordje gesproken worden. Ook een investeringsnota kwam op de proppen, die wel heel duide lijk aangeeft wat een enorme hoop werk in Venray nog te wachten ligt ,doch ook dat de nodige priori teiten zullen moeten worden aan gewezen in verband met de finan ciële toestand. Een Italiaanse dansgroep kwam intussen de zaak wat opvrolijken met zang en dans. Terwijl St. Nicolaas bij Nelissen de eerste steen gelegd voor een grootse uitbreiding der kantoren, kondigde Rank Xerox aan een verdere investering in 1974-'74 van 25 tot 3 Omiljoen gulden. 10 december nam de Kon. Har monie Euterpe deel aan de lands kampioenschappen in Doetinchem. Met 324,5 pnt. wist men in de ere- afdeling beslag te leggen op de witte wimpel van het landskam pioenschap. Een feestelijke ont vangst en nog feestelijkere recep tie toonde aan hoe Venray deze unieke prestaties wist te waar deren. B. en W. hadden een bijzonder ge slaagde kontakt-bijeenkomst met de inwoners van Ysselsteyn, waar spij kers met koppen geslagen werden. De vrouwenbewegingen in Leu nen, Merselo en Oost rum herdachten ieder op hun eigen wijze hét 40-ja- rig bestaan van wat vroeger de boe- rinnenbond was. Aan hét einde van de 2 dagen durende begrotingsvergadering kreeg hét aanwezige publiek de kans vra gen te stellen. Daarvan is goed ge bruik gemaakt en we verwachten an de toekomst meer van zulke vra genuurtjes. De veldkapellen worden onder handen genomen door de jongelui van de LTS, die gezamenlijk zullen pogen dit rijke Venrayse bezit weer in orde te maken. Met het overbrengen van stoffe lijke resten van het kerkhof van de Grote Kerk naar de Boschhuizen is men inmiddels begonnen. Het toernooi dat de Ketsers dit jaar organiseerde leverde J. Slaats uit Waalwijk op als gewestelijk kam pioen. In de begrotingsvergadering van het waterschap werd evenals op het KVP-forum gesproken over de wa terzuivering. Men hoopt komend jaar aan het opruimen van de vloei- velden toe te komen. 9 f» jU i --'i, )4 v f 0 Wie wat vuurwerk verwacht had bij de stemmingsvergade- dering voor het ruilverkavelingsblok Overloon-Merselo is donderdag ternauwernood aan zijn trekken gekomen. De werkgroep uit Venray mocht dan dinsdagavond nog een vlammend protest opgesteld hebben tegen de aantasting van het landschap, maar het werd nauwelijks wereldkundig. En ook de bomvolle schouwburg was betrekkelijk rustig, mede doordat de Brabantse deputé Ir. H. A. van Haaren evenuele protesterenden alle kansen gaf. Maar zelfs de vu rige betogen en verdere akties van de heer Bartels uit Vier- lingsbc^k verhinderde niet dat slechts 476 van de 2347 stem gerechtigden tegen stemden en dat met 80.1% voorge stemd werd voor de ruilverkaveling Het was een heel gezelschap dat zich rond 10 uur rond de Brabantse voorzitters Deputé Ir. H. A. van Haaren schaarde. Dat was o^m. de Limburgse deputé Horsmans, de mensen van de cultuur technische diensten van beide provincies, de mannen van het kadaster. En de schouwburg had er een spiksplinter nieuwe toneeltrap voor laten maken om niet alleen dit gezelschap op het toneel te krijgen, doch ook later de stemmers. Want achter het grote gordijn, waarvoor dat leidinggevend gezel schap zat, zaten de dames en heren al klaar met de stembiljetten en stonden de stemhokjes al keurig op gesteld. LANGE TIJD VAN VOORBEREIDING Ir. van Haaren gaf nog even een kort overzicht. In 1946 had de boe renbond van Overloon om herver kaveling van het Overloonse gebied gevraagd. In 1956 vroeg het Water schap Noord Limburg en de afdeling Merselo van de LLTB om herver kaveling van het gebied orn de Loo- beek, terwijl in 1963 de afdelingen Sambeek, Vortum-Mullem en Vier- lingsbeék van de NCB om ruilver kaveling van hun gebied vroegen. In totaal ging het om zo'n kleine 8.000 ha., waarvan 6.000 ha. cultuurgrond (hiervan ligt 2/3 in Brabant en 1/3 in Limburg). Inderdaad heeft deze grond veel landbouwkundige en cultuur techni sche gebreken, mede door een on doelmatige ontsluiting, en een ge brekkige waterbeheersing. Het grondgebruik is zeer versnipperd, gemiddeld 7,7 kavel per bedrijf. Verder zijn er te veel kleine bedrij ven (de gemiddelde bedrijfsgrootte is 11,2 ha) en is 70°/o van de be drijfsgebouwen slecht te noemen. De ruilverkaveling zal aan veel van deze kwalen een einde maken. Zo gaat men het aantal wegen terug brengen van 49.5 m. per ha tot 23 m. per ha. Sinds 1968 heeft men'gewerkt om met een zo goed mogelijk ruilver kavelingsplan te komen, dat uitein delijk dan in augustus ter inzage heeft gelegen in de gemeenten Box meer, Oploo, Vierllingsbeek en Ven ray, alle vier gemeenten, die bij de ruilverkaveling betrokken zijn. 68 BEZWAREN waren -tegen dit plan ingediend, on dertekend door een lSOtal mensen. In Thorn droeg de 42-jarige Jan Rutten zijn eerste H. Mis op, nadat hij in Versailles tot priester was ge wijd. Een hele reeks van kerstconcerten toont aan dat Venray muzikaal ge noeg is, al twijfelt men daar wel 'ns aan bij de zondagochtendconcerten. Een discussienota over het open baar vervoer in Venray zorgt dat Venrays vroede vaderen in het nieu we jaar niet zonder discussiestof zullen zitten. Buiten-Spel de grote tentoon stelling einde mei kondigt zich aan. De voorintekening verloopt prima. De inschrijving voor de openbare school is opengesteld. Met 467 stemmen tegen van de 2347 stemgerechtigden keurde don derdag 21 december de landeige naren goed dat de 8017 -ha. in het ruilverkavelingsplan Overloon Merselo inderdaad verkaveld zul len worden. 26 daarvan hadden bezwaar tegen het plan van wegen en waterlopen, 17 tegen het voorgestelde landschaps plan, 17 tegen de artikel 13 gron den (gronden, die naar overheids instellingen gaan), en 23 hadden be zwaren tegen de blokgrenzen. Aan 23 van deze bezwaren was Ged. Sta ten tegemoet gekomen. De andere zullen bekeken worden terwijl het werk in uitvoering komt. Allen, die een bezwaarschrift hebben inge diend hebben hierop schriftelijk antwoord gekregen van G.S. uit Bra bant. Deze vergadering was bedoeld voor degenen, die nog nadere inlich tingen wilden hebben. Ze konden die hier vragen. Behalve een mijnheer uit Boxmeer, die iéts nader wilde weten over een stuk grond van Stork N.V., waar op die wil uitbreiden, was het feite lijk alleen de heer Bartels uit Vier- lmigsfoeék, die via vragen een stel bezwaren naar voren bracht, die reeds eerder op voorlichtingsverga deringen aan de orde zijn geweest- Zo- wilde hij weten hoeveel grond er van de afzonderlijke gemeenten bij die 8.000 ha. zit. Ir. van Haaren kon vertellen dat er 269 ha. van deSBL in zitten, 148if van Vierlingsbeek, 152 van Boxmeer, 726 van de gemeente Venray en 11 van Oploo. „Dat zijn er dan 2643 ha", konstateerde Bartels, „ofwel zdwat 1/3 van de totale grondWat moeten wij dan nog?" Verder wilde hij weten of volgens de ruilverkavel'ingswet zgn. land schappelijke instanties „ongeschon den en ongeschoren" blijven, zoals hij dat uitdrukte. „Als er niets aan hun gronden ge beurt, hoeven ze inderdaad niets te betlaenkreeg hij ten bescheid. Verder wilde Bartels weten waar om wel de Maasheggen aan Staats bosbeheer overgaan, maar een na tuurkundig terrein als het Loobëek- dal wel werdt verkaveld. „Waarom van het gehele Loobeekgebied geen natuurkundig terrein gemaakt aldus een feller wordende Bartels. Ir. van Haaren wees op de kosten, maar had gezien de bezwaren rond de verkaveling van het Lobeekdal toch wel de verwachting, dat bij de uitvoering van de werken meer be schermd zal gaan worden door er ar tikel 13 gronden van te maken. HEGGEN LANDSCHAP Het meeste bezwaar hébben de Vierlingsbekers en daar maakte Bartels geen geheim van tegen het feit dat men de weiden met de Maasheggen moet overgeven aan Staatsbosbeheer. Tot heden hébben de boeren die beste weiden in goe de staat gehouden, nu kan dat plot seling niet meer. Ir. van Haaren bevestigde dat in derdaad de 210 ha. maasweiden over gaan naar Staatsbosbeheer met het ook op een goed beheer en behoud van de daar aanwezige flora en-fau na. De oude gebruikers worden nu pachters OP DE VALREEP Bijzonder boos was Bartels dat men op de valreep van 1972 nog gauw even onder de oude ruilverka veling er door geduwd moest wor den. Waarom niet gewacht op de nieuwe wet, die de procedure van stemmen gelukkig anders maakt. Ir. van Haaren legde geduldig uit, dat geen mens kan zeggen, wanneer de nieuwe wet komt. Hij gaf toe dat de stemmingsprocedure in de oude wet in feite niet meer van deze tijd is, maar men kan de spullen toch ook maar niet laten liggen. Nu is er geld voor wie zal zeggen hoe het is na het gereedkomen van de nieu we wet. De oude wet biedt boven dien rentevoordeel en heeft nog een langere afl'ossiingsperiode. Hij noem de in dat verband nog verschillende ruilverkavelingen op, die de laatste maanden onder de oude wet al dan niet aangenomen zijn. EISEN Bartels kwam terug op de proce dure van de bezwaarschriften. Aller lei geleerde instanties zijn 6 jaren bezig met het plan klaar te maken. Dan wordt het ter inzage gelegd en krijg je even tijd om maar gauw je bezwaren in te dienen, Als je als eis stelt dat je minstens 3 weken voor de stemmingsvergadering daar antwoord op wilt hebben, dan kan dat hele leger ambtenaren dat niet klaar. Dan krijg je net een week voor de stemming de mening van G.S. te horen Bartels noemde dat gewoon stijl loos„Het gaat om onze gron den, het gaat om ons geldzo riep hij uit, terwijl de zaal luid ap- plaudiseerde. Dan wilde hij weten wat er aan toezeggingen binnen is. Geraamd wordt dat de kosten voor de betrok ken boeren 7.1 miljoen zullen zijn, doch zo zegt het rapport hier van zullen nog wel enkele miljoe nen afgaan, van gemeenten en wa terschappen. Uit het antwoord bleek- dat de gemeente Venray en Vier" lingsbeék inderdaad al gelden heb" ben toegezegd en ook het Water" schap Noord Limburg. De rest moet nog komen. ER UIT De geduldige Ir. van Haaren liet Bartels rustig zijn stoom afblazen,' die soms de handen van de vele toe schouwers op elkaar kreeg als hij emotioneel uitroep, dat dit boeren- moord was en een aanslag op het voortbsetaan van de boerenjeugd. Hij noemde-het irrieel dat men moet beslissen zonder dat men de precie- se kosten kent, zonder dat men weet wat Staatsbesbeheer doet. Hij wen de zich tot de zaal om toch „alle maal op te stappen en niet mee te werken eigen collega's de grond in te stampenHij ging inderdaad de zaal uit, maar slechts een hand vol mensen gingen met hem mee. Stevens uit Sambeek deed een be roep om voor te stemmen, gezien de versnippering van de grond in het hele gebied. Kleuskens uit Venray wilde meer weten over de kosten, doch werd naar het rapport verwe zen, waar het hele kosten-probleem uitvoerig uit de doeken was gedaan. En toen viel de hamer. Het gordijn schoof weg en de stem hokjes werden netjes zichtbaar. De ambtenaren zaten klaar met 2347 stembiljetten en de mensen werden uitgenodigd om te stembus te tijgen. Dat deed men dan ook prompt en de heer Bartels mocht dan door zijn megafoon achter in de zaal nog zo dringend vragen verstek te laten gaan, 648 mensen gingen inderdaad naar voren om hun stem uit te bren gen. UITSLAG Van de 648 stemmers, bleken 467 tegen gestemd te hebben, oftewel 19.9°/o. Zy vertegenwoordigden 1978 ha van het blok ofwel 24.7%. Voor hadden gestemd 181, die met zijn 181 nog meer grond hadden dan de tegenstemmers. Dus ook met de nieuwe wet hadden de te genstemmers het verloren.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 10