250 jaar St. Antoniuskapel Voor'n vakantiereis loop ie niet stad en land af. Daar ga ie eenvoudig voor naar de Raiffeisenbank of de Boerenleenbank. Raiffeisenbank KSÉ Boerenleenbank Leenenl Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN FANFARE EN DRUMBAND „ONS GENOEGEN" TE 0IR10 RECIPIEERDEN WAAROM GEEN KIENEN? Wandelorientatie- tochtin Geysteren Kerstviering op Jerusalem en ziekenhuis Kom morgen de reisgids even halen Verkeersongevallen VRIJDAG 22 DECEMBER 1972 No. 51 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij voomKbetalInfl) Het beleende kapelletje, toegewijd aan St. Antonius van Padua, gele gen halverwege tussen Venray en Oestrum, bestaat in zijn huidige verm 250 jaar, althans ongeveer 250 jaar. In deel V van de uitgave „De Nederlandsche Monumenten van Geschiedenis en Kunst" staat 1722 als stichtingsjaar vermeld. De uit Venray afkomsbige histo ricus Martin Janssen - kapelaan van Well en later pastoor van Meerlo - zegt in zijn boek „De Historie van de Heerlijkheid Spraelant-Oostrum" dat er blijkens de kerkrekening van Oostrum over 1724 een uitgaaf is gedaan voor nieuwe leien en 2000 tichelstenen ten behoeve van dat kapelletje. Aangezien het in die tijd gebruikelijk was om eerst na afloop van het jaar een rekening in te dienen voor gedane leveringen - 'n gebruik dat in onze streken nog voorkomt in het begin van deze eeuw - ligt de conclusie voor de hand dat het kapelletje in 1723 ge bouwd is. Overigens heeft de genoemde M. Janssen redenen om te veronder stellen, dat er op dezelfde plaats reeds eerder een kapel aanwezig was, die al van voor 1600 dateerde. Hoe dan ook, het is wel zeker, dat de bestaande kapel in 1722 of 1723 voor het grootste deel is ver nieuwd ofwel nieuw is opgetrokken. Door wiens toedoen het kapelletje tot stand is gekomen is niet bekend. Ongetwijfeld zal de verering van Antonius van Padua (1195-1231) be kend als volksprediker, maar bij ons vooral als patroon van verloren zaken, sterk zijn toegenomen na de vestiging van de Paters Minder broeders te Venray in 1647. Anto nius heeft nl deel uit gemaakt van hun orde. Oorspronkelijk was hij opgenomen in de Orde van de Regu liere Koorheren, maar in 1220 ging hij over naar de Orde van de Miin- derbroeders in Coimbra in Portu gal. oo Teen op zondag 30 juli 1950 het „heilige hiuuske" van St. Antonius na hersteld te zijn van de oorlogs wonden, opnieuw werd ingezegend, sprak Pater Briels zg namens de Schoonheidscommissie van Venray Vooruit, de hoop uit ,dat Venray z'n veldkapellen en kruisen, die het als nagenoeg geen andere plaats in Ne derland bezat, steeds in ere zou hou den. Helaas is zijn hoop niet geheel 'n vervulling gegaan. Sindsdien zijn er door verval en wegenaanleg een aantal verdwenen. Gelukkig komt men nu overal meer en meer tot 't inzicht dat kapellen en kruisen niet uitsluitend een godsdienstige en his torische waarde hebben, maar dat ze evenals een oude boerderij, een kasteel of een molen, een zinvolle funkt'ie hebben in het vaak mono- toom geworden dorpsbeeld, en het - vooral in de laatste deeennnia - nogal geschonden landschap. Bij zender verheugend is daarom het bericht, dat leerlingen van de LTS onder deskundige leiding, zich gaan inzetten voor het herstel en behoud van deze „monumentjes". Moge deze belangeloze inzet ons meer bewust doen worden van de cultuurwaarde van kapellen en kruisen en de zorg er voor. INGEZONDEN Geachte redaktie. Uit de veelheid van het gespro kene en geschrevene in de laatste raadsvergaderingen wordt het de burger intussen wel duidelijk dat we als gemeente en dus als gemeen- schap zullen moeten gaan bezuini gen. En wie dat nu nog niet duide lijk is, zal dat wel merken aan zijn gemeentelijke aanslagbiljetten en aan de gemeentelijke subsidies. Dat kan zijn gevolgen hebben voor verschillende verenigingen en we zien b.v. al dat een muziekschool zijn tarieven drastisch zal moeten verhogen. Is het dan geen vreemde zaak ,dat men een mogelijkheid, om geld te krijgen voor verschillende doeleinden gewoon verbiedt. We kennen plaatsen in ons land, waar men een zgn. kien-vereniging heeft opgericht, die ten voordele van plaatselijke verenigingen en gebeur- teniisseb op gezette tijden kienavon- den organiseert. De winst van zo'n avond gaat dan naar de betrokken vereniging of is ten bate van een Qf andere gebeurtenis. Men heeft daar vertrouwde mensen voor uitgekozen en het blijkt dat de winsten, die daar gemaakt worden een goede sti mulans zijn voor het plaatselijk ver enigingsleven. Maar op andere plaatsen, o.m. in Venray is zulks verboden. Men mag hier als vereniging wel kienen, mits men aan kan tonen er lid van te zijn, er verder geen publiek bij komt en het zeker niet meer dan 4 keer in het jaar doet, zonder be hoorlijke boekhouding. Alleen wordt hierdoor de koek zo versnipperd dat er geen aardigheid aan is. Terwijl elders iedereen welkom is, mag hier alleen het vereniglingslM meedoen. Is deze maatregel intussen niet lang achterhaald door de feiten. De wet op de kansspelen is feitelijk ge maakt om de mensen tegen zichzelf te' beschermen. Maar men laat rus- tiig miljoenen naar de Duitse Lotto vertrekken en men heeft, ondanks tegenkanting van streng christelijke partijen, de trekkingen van de staats loterijen toch ook verenigvuldigd. Bijna iedereen krijgt aanbiedingen thuis van grote Duitse loterijen en wie wel ooit in Zeeland en West- Brabant komt, weet dat de Bèlgische loterij daar praktisch huis-aan-huis klanten heeft. Intussen kan men gokken op de renbanen, kan men net zoveel lotto-formulieren indie nen als men wil, maar kienen is des duivels. Dit begint gewoon belanchelijk te werden. En des te meer belachelij ker omdat juist dat kienen voor de plaatselijke gemeenschap van groot financieel belang kan zijn, mits men het goed aanpakt en mensen de ver gunning geeft die vertrouwd zijn en die bereid zijn een dusdanig te con troleren boekhouding aan te leggen, dat daaruit duidelijk te lezen valt hoeveel de opbrengsten zijn en waar die naar toe gaan. Men kan er regels stellen over de hoogte van de kaartprijzen, kortom men kan er hele veiligheidsmachine rieën omheen bouwen om te zorgen, dat een en ander niet gaat voor het gewin van een enkeling, doch wel voor verenigingen en gebeurtenissen, die anders maar moeilijk startgelden vinden. Men kan dit nu afdoen met de wet op de kansspelen en met' te wijzen op de algemene politieverordening. Doch dan wordt het tijd dat deze wetten en verordening dusdanig ge wijzigd worden, dat die kans er wel komt en dat er gekiend mag wor den. Het is en blijft een belache lijke zaak, dat hiervoor nog steeds politie uit moet rukken, terwijl op andere wijze meerdere miljoenen per jaar buiten en binnen onze grenzen vergokt worden, zonder dat er een haan naar kraait. H S. Het Koninklijk St. Willibrordus- gilde uit Geysteren zal 2e Kerstdag voor de achtste maal een wandel- oriëntatietocht organiseren. De laat ste keer was dat tijdens de gilde- feesten in juni j.l. De Geysterse bossen zijn niet al leen in de zomer een mooi wandel gebied, maar ook in de winter. 26 december zal, weer of geen weer, gewandeld worden door deze bossen. Aan de hand van een route beschrijving met foto's moet men de weg door de bossen vinden. Om het wedstrijd-element te vergroten zul len vragen over de natuur, door welke men wandelt, beantwoord worden, wil men een van de vele beschikbare prijzen winnen. De lengte van deze tocht is plm. 6 km., dus door jong en oud te vol brengen. Men mag in totaal 2,5 uur onder weg zijn, zodat er al vroeg gestart kan worden en wel van 12 uur tot en met 14 uur in het Gildiehuis, Dorpstraat 16, Geysteren. Is men moe gewandeld dan kan men na afloop zich laten bedienen met een bord heerlijke snert in het zelfde café waar vertrek en aan komst is. DOORRIJDEN NA AANRIJDING Zaterdagmiddag omstreeks kwart over drie werd de nabij het Edah Kooppark geparkeerde auto van de j Venrayer N. K .aangereden. De be- stuurder, die de aanrijding veroor zaakte liet geen visitekaartje achter en verdween zonder meer. Nu zit de Venrayse eigenaar met een beschadigde auto, maar de po litie hoopt dat er getuigen zijn ge weest die inlichtingen kunnen geven tot csporing van deze bestuurder of bestuurster. Getuigen weten waar zij terecht kunnen: politiebureau Wdlhelminastraat. Op waarlijk grootse wijze wer den zaterdag de leden van de fan fare en drumband „Ons Genoegen" in zaal De Ruif in de bloemetjes gezet .Hen werd een receptie aan geboden vanwege de behaalde suk- setssen. De drumband behaalde op het concours te Kerkrade in de twee de divisie een eerste prijs met pro motie terwijl de fanfare eveneens promoveerde naar de afd. Uitmun tendheid1 op het concours te Echt. Er waren op die receptie serena des met o.a. het optreden van de voltallige damesdrumband Concor dia uit Meteriik (deze waren op het concours konkurrenten van de Oir- lose drumband) en de drumband van St. Catharina uit Leunen. Wel spijtig was dat geen van de leden van het Venrayse gemeentebestuur aanwe zig was. Maar daar tegenover stond dat namens het bestuur van de Fluit en Tamboeikorpsen van de R.K. Diocesane Bond van Muziekgezel schappen de heer Timmermans aan wezig was, alsmede het jurylid de heer Smlits. De heer van Toor, sprekende na mens hët district Venray van de Bnod van Fluit- en Tamboerkorp- sen, had de aangename taak de witte wimpel uit te reiken. Hij deed dit met een hartelijke toespraak, waar in hij de Oirlose leden van harte geluk met de behaalde successen en hen alle geluk toewenste bij de landskampioenschappen. In mei zal in Blokker blijken of de Drumband va nOns Genoegen die plaats waard zal blijken op landelijk niveau. Maar er waren nog meer sprekers, die de loftrompet staken over het muzikaal kunnen zowel van drum band als de fanfare. Zowel de heren Martens als Veir- sleyen werden in de bloemetjes ge zet voor hun begeleiding, maar ook was er weemoed bij het afscheid1 van Jan Wolters, die vanaf de op- richtnig een der steunpilaren van de drumband is geweest. Voordat pre sident v. d. Heyden het officieel dankwoord kon spreken tot de vele representanten van zusterverenigin gen uit de gehele regio en de Oirlose mensen deed de heer Martens dat op zijn manier: „Oirlo mensen hard- Sbikke bedankt voor uw meeleven en blijken van belangstelling, zon der welke ons sukses niet mogelijk was geweest. Door het oude dames- en heren koor van St. Petrus-Banden zal de nachtmis op 24 december om 20.00 uur op „Jerusalem" opgeluisterd worden. De volgende gezangen worden ten gehore gebracht: Gregoriaanse ge zangen voor 25 dec. Nachtmis. 4 stemmige Mis in C van Antoon Bruckner; Stille Nacht van Jozeph Gruber; Een Kint geboren in Betle- hem van G. Juaedvlieg; Personen- thodie oud Engels Kerstlied; Wij ko men tezamen van David Willcocks; Ons is geboren een kinderkijn, van Louis Toebosch. Ook alle liederen worden 4 stem mig gezongen. Bovenstaande gezangen worden op 25 dec. Dagmis ook gezongen in de kapel van het ziekenhuis, voormid dag om 10 uur met de wisselende gezangen van le Kerstdag. Het geheel staat onder leiding van dirigent Rob Berben. Een vakantiereis bespreek je bij de de bank voor iedereen Op de Albionstraat was een overstekende kat of hond oorzaak dat de 22-jarige bestuurder van een personenauto waarschijnlijk te ab rupt afremde, in een slip geraakte en de auto tegen een lichtmast van de PLEM tot stilstand kwam. De auto werd totaal vernield. Op de Stationsweg was zware materiële schade bij een botsing waar drie personenauto's bij be trokken waren. De 20-jarige mej. K. zette haar auto achteruit op het rechter gedeelte van de rijbaan juist op het moment dat de evenoude be stuurder van een personenauto M. Th. uit Venray een geparkeerde vrachtauto inhaalde. Op datzelfde moment naderde de 21-jarige be stuurder van een personenauto in tegenovergestelde richting. Een. bot sing was onvermijdelijk, maar ook hier alleen materiële schade. Op de kruising Helfrichstraat- Kempweg werden de voorrangs- regels niet in acht" genomen waar door tussen de personenatuo's be stuurd door de 29-jarige P. D. uit Venray en zijn 26-jarige plaatsge- nooit G. B. een botsing ontstond. Ook hier alleen materiële schade.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 17