KERKELIJKE DIENSTEN if: 2x zoveel gratis bankzegels 4kkzeg^ I de mooiste suede mantels en jassen vindt u bij Rapporten een week lang m m m njimm bij uw boodschappen PROFUT op al uw van 17 tot en met 23 december Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Leenenl Gemeenschapsviering Venray Grote Kerk Venray Parochie Paterskerk -terst-ii Bij deze zaken in Venray krijgt u één week lang dubbele aantal Bankzegels gratis bij uw boodschappen: Bankzegel-zaken zijn herkenbaar aan dit embleem m wf. T Vredeskerk Venray modehuis UUU^UU VRIJDAG 15 DECEMBER 1972 No. 50 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOO'? AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 VOOR AL UW DRANKEN ADVERTENTIEPRIJS 15 ct par min. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 7.50 (bij nooniHfaaUling) Als een goede sint strooit men tegen het einde van het jaar met rapporten. Rapporten over onze vrijetijdsbesteding, rapporten over de financiële toestand van de gemeente Ven- ray i.e. de begroting en een rapport dat moet dienen ter discussie over de spreiding in onze woonkernen. Daarnaast nog een miljoenen- zware investeringsnota en dan kan men aan een welvoorziene dis het nieuwe jaar tegemoet. Hoe Uw krantenman, dat al lemaal vertaald en verkort bij U op tafel brengen moet, is zijn ?aak. Doet hij er te weinig aan, omdat zijn plaatsruimte nu een maal beperkt is, dan kan men nog altijd zeggen, dat de voor lichting naar buiten ook maar magertjes is. Maar het bewijst wel met welk een vaart men het nieuwe jaar in wil. Maar het eigenaardige is van al die rapporten, dat we ze stiekem toch al kennen, zonder al die cijfertjes, zonder al dat geschrijf. Het mag dan mis schien een openbaring zijn dat men in Venray-kom liever kor ter werkt, terwijl men in Yssel- steyn meer geporteerd is voor langere vakanties, zo die al op een boerenbedrijf mogelijk zijn, in feite weten we al heel veel van wat op al dat papier al dan niet wetenschappelijk is vastgelegd. Ons heeft het meest gefrap peerd in deze stapel papier het spreidingsmodel voor de woon kernen in Venray, een boek werk, dat behalve de raad, ook de dorpsraden ter discussie aangeboden hebben gekregen en waarover we dus in de ko mende tijd wel het een en ander te horen zullen krijgen. Men weet dat het College van Ged. Staten op allerlei, overigens achtenswaardige maar ook ma teriële gronden, besloten heb ben kleine kernen te bevriezen. Voor een exceptioneel geval wil men dan nog wel eens een uitzondering maken, maar voor de rest, moeten deze kleine kernen rustig in hun huidige staat gelaten worden. Wat wil zeggen, dat ze niet om riole ring, niet om aardgas, nergens om meer hoeven te vragen. En dat het hen ernst is, heeft de gemeente Venray met vele an dere gemeenten intussen wel gemerkt want bestemmingsplan nen, hoe .fraai ook opgezet, <wamen per kerende post terug met de opmerking: probeer maar eens waar te maken, waarom in dit of dat dorp nog gebouwd moet worden En zo is er al enkele jaren in enkele dorpen helemaal niet meer gebouwd tot groot ver driet van heren raadsleden, die er ook niet voor piet-snot bij willen zitten Dat leidt dart op zijn beurt weer tot emotionele uitbarstin gen, want iedereen zingt van zien aege durrep ien de Piël en leidt tot lelijke gezichten en zelfs tot dreigementen in de raad. Nu komt dan ons eigen col lege met een studie, vol cijfers en argumenten, die in feite al leen maar bewijst dat GS. ge lijk heeft. Als men een x-bedrag uit te geven heeft, is het zaak dat daarvan zoveel mogelijk mensen profiteren. Dat kan als men die mensen zoveel mogelijk bij elkaar heeft zitten en niet verspreid om 10 kerkdorpen. Een waarheid, zo groot als een koe, die iedereen zal beamen, doch die „flauwe kul" genoemd wordt, zo gauw men dat in praktijk gaat brengen. Als men stelt dat voor de autonome groei van een dorp tot het jaar 2000 40 woningen voldoende zijn, dan wil men die 40 woningen er in 1972 hebben staan en is men boos als men overheidswege er op gewezen wordt, dat tussen 1972 en 2000 nog 28 jaren liggen. Fasering b.v. ieder jaar of twee wonin gen wordt dan niet geaccep teerd. Men wil mee in de vaart der volkeren, wat men dan vertalen moet, dat men zijn eigen schooltje wil houden, zijn eigen kerk en zijn eigen pastoor. Dat kan alleen als er nieuwe ge zinnen komen en die komen niet want er zijn geen wonin gen. Dus moeten er woningen komen Nu is er dan opeens de kink in de kabel, want de woning verdelers, die geven geen wo ningen om een school of een kerk te redden, maar geven die wel, daar waar ze de mensen het meest optimale woongenot kunnen geven, daar waar ze te gen curveprijzen gebouwd kun nen worden Dat is in de grotere centra, waarmede men dan niet alleen het open land spaart, doch ook kan zorgen voor op timaal onderwijs, voor optimaal sportgelegenheid, kortom kan zorgen dat alle dure voorzienin gen door zoveel mogelijk men sen produktief gebruikt kunnen worden. Men wil dan een enke ling, die met alle geweld in het kerkdorp wil blijven, waar hij of zij zijn hele leven door gebracht heeft nog wel de kans geven een woning te bouwen, maar daarmede is het dan ook afgelopen in verschillende van de kernen. Dit is geen nieuw beleid. We hebben het in Venray met veel verve horen schilderen door deputé v. d. Woude en we heb ben het jaren geleden al kunnen lezen in een brochure van de Planologische Dienst Limburg. We hebben dat doodgewoon niet willen accepteren, en we hebben toch maar weer be stemmingsplannen opgesteld, die ieder kerkdorp kansen van uitgroei gaven. Maar ze zijn terug gekomen, diezelfde be stemmingsplannen, zonder meer en men vraagt om maar eens te bewijzen dat al die uitbreidingen nodig zijn. Nu zijn we dan zelf achter de rekenmachine gaan zitten en komen in een 44 bladzijden dik rapport met de nodige bijlagen tot precies dezelfde ontdek king. Een beetje triest natuur lijk en er zal de komende tijd nog wel keihard gevochten wor den of men nu tot de tertiaire of quartaire woongebieden moet behoren, maar- in feite wisten we al lang dat het zo een keer zou (moet) gaan. .De komende discussies zullen dat alleen nog maar eens onderstrepen. We zullen argumenten te ho ren krijgen als dat dergelijke maatregelen de doodsteek zul len zijn voor het platteland, voor het onderwijs, voor het ver enigingsleven, voor de bejaar de, die niet eens op eigen grond zijn laatste dagen mag uitleven. Maar het zijn groten deels emotionele kreten, die door de zakelijke cijfertjes on der de tafel gewerkt worden. Door dezelfde cijfertjes, die aantonen, dat we werk zullen moeten maken van schoolbus sen, van goede bejaardenwo ningen, van een groot-schale- riger beleid, van beter open baar vervoer en goede verbin dingen, van een grotere aan pak van die problemen, die we de laatste jaren gewoon niet hebben willen zien Dat zal minstens zo spek- takulair zijn als de discussie over deze nota. A.'S. zondag is er om half elf in de Levensschool, Bevrijdingsweg 2a een eucharistische tafelviering voor vol wassenen en jongeren vanaf 17 jaar. Celebrant: kap. H. Latten. De kerstviering, georganiseerd door de Gemeenschapsviering Ven ray, zal eveneens plaats vinden in bovengenoemd gebouw en wel op 24 dec. 20 uur en op 25 dec. 0.00 uur. A.s. zondag zijn na de dienst re- serveringskaarten voor deze diens ten te verkrijgen, met name nodi gen wij de regelmatige bezoekers uit tijdig voor een gereserveerde plaats te zorgen. Derde zondag van de Adivent. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog- mlis, kit. Hendrik Vermeulen vwg. de buurt Cornells Akerboom. Zondag: 8.00 gelezen mis, int. Wil lem v. d. Vegt als best. jrd.9.30 gregoriaanse hoogmis, int. overl. fam. Swinkels-Wlismans-Iinders; 11.00 nederlandse hoogmis, int. dok ter Vercauteren vwg. de buurt Pe ter Wismans en Wilhelmus v. d. Ven; 18.00 gelezen mis, int .Jean Janssen. Maandag: 8.00 Bernard Hendriks en Johanna Dommeck als sticht; 9.00 overl. ouders Seykens-Janssen en zoon Antoon als sticht. ulit dank baarheid (J.); 19.00 Wilhelmus van Meyel en fam. als sticht. Piet Tacken als jgt. Dinsdag: 8.00 Hendrik te Bogtite Fruohte; 9.00 overl. ouders M. Frams- sen-Beclet; 19.00 Broeder Wim Wijn hoven Gerard Steeg. Woensdag: 8.00 Jozef Steegmans en echtg.; 9.00 Jos C. M. Neeteson; 19.00 Jan Henokens. Donderdag: 8.00 Gerard Marcel- lis; 9.00 overl. fam. Peeters-Claes- sens; 15.00 huwelijk (in de kapel van Jerusalem) Lamers-Vorst; 19.00 Boeteviering als voorbereiding op het Kerstfeest. Vrijdag: 8.00 Anna Vollebergh vwg. de buurt; 9.00 Piet Custers, echtg. en zoon Wiel; 19.00 Boeteviering als voorbereiding op het Kerstfeest. Zaterdag: 8.00 Hendrina van Me- gen; 9.00 Jos C. M. Neeteson; 19.00 Boeteviering en Misviering als voor bereiding op het Kerstfeest, int. ouders van Els-v. d. Borst ouders Kroneniberg-Clancette en zoon Lam bert. Ziekencommunie Op de eerste kerstdag wordt de communie rondgebracht aan de zie ken. De zieken die deze wensen en die deze maandelijks niet ontvan gen, worden verzocht zich te laten opgeven bij een van de priesters. Akolieten: Zaterdag 16 dec.: 19 uur Jos Bex- kens en Mi a Voermans. Zondag 17 dec. 8 uur Willy v. d. Vorle, Peter Pelzer; 9.30 Boudewijn van Gninsven en Wim Kremer; llu. Huub Janssen en Marianne Janssen. Misdienaars: Zondag: 18 uur Benoit Lucassen en Wim Seuren. Maandag, dinsdag, woensdag: 8 u. Jackie Oudenhoven en Hans Mar tens; 19 uur Anton Huibers en Sjen- nie Sijbers. Donderdag, vrijdag, zaterdag: 8 u. Jackie van Els en Otto Kooien. Donderdag: 15 uur (Jerusalem): Mary Pelzer en Tonny Jakobs. 3e zondag van de Advent. H. Mis sen 7.30, 9.00, 10.15 Hoogmis gezon gen door de Zangers van St. Frans; 11.45 en 18.00 avondmis. Donderdag: 19.00 boeteviering en avondmis. Vrijdag: 19.00 boeteviering en avondmis voor de gezinnen van de parochie. Zaterdag: van 4 tot 6 uur gelegen heid om te biechten; 18.30 boete viering en avondmis. Mededeling: Woensdag, donderdag en vrijdag 's morgens maar één H. Mis en wel om 8 uur. - J TP" Doe uw Kerstinkopen bij onderstaande Bankzegel-winkels. Dan hebt u dubbel voordeel. Eén week lang - 18 t/m 23 dec. - krijgt u daar het dubbele aantal GRATIS Bankzegels bij uw inkopen. U weet wel m m m GRATIS BANKZEGELS IS SPAREN VOOR GELD KONTANTIN UW HAND! Baken Schoolstraat 7 Interieurverzorging "Eigen Haard" Eindstraat13 H.J.E. Fontein Poststraat 6 Hoedemakers Henseniusplein 6 v.d. Munckhof b.v. Grotestraat 28 J. Pijpers Eindstraat 1 woningtextiel complete woninginrichting levensmiddelen drogisterij, fotohandel kantoorboekhandel levensmiddelen, brood en banket Wijnhoven Henseniusstraat 16 slagerij m** Mededelingen over Kerstmis: Zondag 24 dec. is er geen avond mis om 6.00 maar cm 19.00 uur is de EERSTE KERSTVIERING. 18.30 be ga innen de Zangers van St. Frans kerstliederen te zingen; afgewisseld met samenzang van Kerstliederen met de gelovigen. Zondagnacht op maandag 25 dec. om 12 uur Plechtige Nachtmis. Om 11.30 uur beginnen de Zangers van St. Frans kerstliederen te zingen afgewisseld door kerstliederen met de gelovigen. Op Kerstmaandag 25 dec. zijn de H. Missen als op zondag. Kerstdag 25 dec. is er geen avondmis. Eerste Kerstdag wordt 8.30 de H. Communie thuis gebracht aan ziie- ken en thuiszittendien. Ons niet be kende zieken of thuiszittenden ge lieve men zo spoedig mogelijk op te geven aan de pastorie. Misintenites: Zaterdag: 18.30 overl. ouders Emonts-Hanssen en dochter. Zondag: 7.30 voor de parocihe; 9.00 Henricus Goumans (buurt); 10.15 voor een overl. moeder; 11.45 overl. fam. van Aarssen; 18.00 overl. fam. Vermeulen-Dijkmans. Maandag: 7.45 Adriana Ewalts- Cuppen; 8.30 Mathilde Wasser; 19.00 overl. fam. Vermeulen-Dijkmans en Boeren-van Wees. Dinsdag: 7.45 Antoon Luijpers; 8.30 Jan Arts en Everdina Janssen; 19.00 Jacobus Hubertus Thomassen en Anna Gertruda Custers. Woensdag: 8.00 Martinus Lenssen en overl. kinderen, schoolmis; Elisa Gregoria Palm; 19.00 overl. fam. Peeters-Arts. Donderdag: 8.00 Antoon Luijpers; schoolmis, Clarita Romijn-Snijders; 19.00 overl. ouders Manders-Hüpen. Vrijdag: 8.00 Huberta van Megen, schoolmis, t.e.v. H. Geest; 19.00 ge zinsmis, Antoon Camps. Zaterdag: 7.45 uur overl. ouders Emonts-Hanssen en dochter; 8.30 Maria van Beek-Koenders. Dienbeurten Akolieten (17 t.m. 23 dec.) Zaterdag: 18.30 Mari Fleurkens, Johnny Janssen. Zondag: 7.30 Luc Janssen, Eric Comelissen; 9.00 Geert Hendricx, Frans Jeuken; 10.15 Luc Pop, Bert Janssen; 11.45 Victor Pop, Marco Pop. Dienbeurten ^Misdienaars: Zondag: 18.00 Henny Olephas, Henny. Bierens. Maandag, woensdag (8 uur), vrij dag (8 uur): 7.45 Walter Blaaupot, René van Hooren; 19.00 Leo Jans sen, Henk Janssen. Dinsdag, donderdag (8 uur), zater dag: 7.45 Richard Janssen, Wolter Blaaupot; 19.00 Gerard Stoks, Mar cel Hendnix. Attentie: woensdag, donderdag en vrijdag is de mis om 8.00 uur, niet 7.45 uur. Derde zondag van de Advent. Zaterdag: 19.00 avondmis voor overl. Harry Schrooten. Onder deze avondmis worden enkele meerstem mige liederen gezongen door de Zangers van St. Frans. Zondag: 8.00 leesmis voor overl. Martinus Heesen; 9.00 leesmis voor overl. ouders Piet Evers en Maria zingen we Adventsliederen; 10.00 Evers-Clevers. Met het kinderkoor hoogmis voor overl. fam. Thijssen- Uberbach. Met het kerkelijk zang koor zingen we nederlandse gezan gen; 11.30 leesmis voor overl. fam. van Dierendonck; 18.30 avondmis voor overl. Gertruda Janssen-Keil- holz. Maandag: 8.00 leesmis tot voor spoedige genezing (D.)19.00 avond mis voor overl. ouders Piet Evers en Maria Evers-Clevers. Dinsdag: 8.00 leesmis uit dank baarheid (v. d. B.); 15.30 leesmis uit dankbaarheid; 19.00 avondmis als jaardienst voor overl. Martinus To nen. Woensdag: 8.00 leesmis voor overl. dokter Vercauteren (v. E.); 19.00 avondmis voor overl. ouders Ste vens-Pijpers. Donderdag: 8.00 leesmis voor overl. ouders Frits van Dijck en Wilhelmina Reijnen; 19.00 leesmis ter ere van de H. Mechutis (tot in tentie van de fam. v. d. Berg). (Venmig z.o.z.)

Peel en Maas | 1972 | | pagina 5