TT Bevordering bestaansmogelijkheden Het kontakt tussen bestuurder en bestuurde ARROW KENMORE KERKO Thomassen Vrije tijd in Venray WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Parochie Leunen OVERHEMDEN van Wereldklasse Modehuis Wethouder Schols van plan af te treden DE SFEERVOLLE ZAAL LINDERS-VOLLEBERG Wat is „Kom over de brug"? Voorspeelles Muziekschool VRIJDAG 1 DECEMBER 1972 No. 48 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct per nun. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR f 7.50 (bij vooruitbetaling) Bij dit hoofdstuk van de be groting hebben B. en W. hun visie gegeven over de werk gelegenheid in industrie, diens tensector en de landbouw in Venray. Wonderlijk genoeg had lijst 1 hieraan niets toe te voegen. LIJST 2 •noemde het afvloeien uit de agra rische sector een normale zaak, die men feitelijk toe moet juichen, om dat deze niet rendabele bedrijven andere bedrijven de mogelijkheid bieden wel of beter rendabel te worden. Als oorzaken van de afvloeiing gaf de heer JENNISKENS aan, dat vele bedrijven hun grondareaal niet kunnen uitbreiden. Ook uitbreiding van de varkens- en pluimveesector is niet meer mogelijk omdat pro- elkaar zijn afgestemd in West-Euro pa. Verder ontbreekt het nog wel eens aan vakkennis en bedrijfs economisch inzicht, maar daarnaast ook over het nodige kapitaal, dat toch altijd 20-30% aanwezig moet zijn om te kunnen slagen. Hij gaf een indruk van de kapita len die nodig zijn voor de huidige landbouwbedrij ven. Heden eerste zondag van de maand, bijzondere kcllekte voor de eigen kerk. Zaterdag: 19.00 lsm. b.g.v. het 40- jarig bestaan van de L.V.B., uit dank baarheid. Zondag: 7.30 lsm. v. overl. fam. Cox-Vervuurt en Jo fan Geenen; 9.00 hgm. als gest. jrd. f. Peter Andr. Pee- ters, Theodora Theelen en Godfried Liitjens; 10.30 lsm. v. Gerard Thijs- sen. Maandag: 7.30 lsm. v. Wim Weijs; 19.00 lsm. v. Gerard Jenniskens; 19.30 wkd. v. Henri Direks. Dinsdag: 7.30 lsm. v. Eduard Assel- berghs; 18.30 lsm. v. José Timmer mans en Jacq. Vervuurt; 19.00 lsm. v. Antoon van Osch. Woensdag: 7.30 lsm. tot int. van fam. Willems-Loonen; 18.30 wkd. v. Johanna Janssen-Michels19.00 lsm. v. overl. ouders Janssen-Doumen. Donderdag: 7.30 lsm. v. overl. fam. Willems-Hendrickx; 18.30 lsm. v. Leo Loonen (vanw. de kaartclub); 19.00 |sm. v. Henri Direks (vanw. de kaart club). Vrijdag: Feest van O.L. Vrouw On bevlekt Ontvangenis. 7.30 lsw. voor Elly van Berlo en Elly Loonen; 8.00 lsm. v. Antoon Michels en Johanna v. d. Voort; 11.30 huwelijk Schatte- voet-Litjens; 18.30 lsm. v. Piet Ver- schuuren; 19.00 lsm. v. Maria Loe- nen-Thielen en Jan Loenen. Zaterdag: 7.30 lsm. v. afgest. fam. de Mu|der-Hendrix; 8.00 lsm. voor Theod. Bouten en echtgen.; 19.00 lsm. v. Antoon van Osch (vanw. neven en nichten). Gezinsbijdrage: Wij staan in de laatste maand van het jaar 1972. Mo gen wij degenen die hun gezinsbij drage nog niet hebben voldaan ver zoeken dit alsnov te doen. Ook uw gezinsbijdrage hcort erbij. De kerk is dit toch meer dan waard. Wij kun nen niet zonder! Misdienaars: 7.30 Theo Litjens; 18.30 Hans Claessens; 19.00 Willy Loenen. Akolieten: 19.00 H. Voermans en B. Willems; 7.30 F. Lucassen; 9.00 Th. Stevens J. Voermans, J. Voermans Wzin. en M. Koch; 10.30 R. Beckers en P. van Berlo. Overleden: Maria Johanna Jans sen-Michels en Gerard Marce|lis. Gedoopt: Rudolf Jenniskens en Rob. Voesten. Huwelijksafk. Piet Schatte voet (He- gelsom) en Gonny litjens; Piet Thijs- sen en Henmy Kusters; Henk Rosen- daal (Venray) en Anny Thuyls; Wim Classens (Veulen) en Francis Zwam- bach Boekjes: Bron van christelijke geest Op de parochievergadering heeft men zijn grote voldoening uitgespro ken over het projectie-scherm. Er is echter ook gevraagd of het niet mo gelijk zou zijn toch de boekjes te verspreiden; dit is echter als deze kosteloos worden verspreid een flinke financiële last. Wij willen aan deze wens tegemoet komen en de boekjes ter beschikking stellen, maar dan tegen betaling. De komende weken zal daar een PQref mee genomen worden. De boek jes zullen achter in de kerk verkrijg- gaar zijn tegen een vergoeding van tien cent. Moch uit de proef blijken dat er behoefte bestaat dan zullen in de toekomst deze aldus verkrijgbaar worden gesteld. a. melkveehouderij met 60 koeien 480.000,— mestkuikenbedr. v. 50.000 stuks 305.000 mest varkensbedrijf v. 1500 st. 678.500,— kalkoenenbedrijf van 20.000 st. f 390.000 OPBOUW 70 is maar matig ingenomen met de geplande uitbreiding van het in dustrieterrein, waar dat dan ook komt liggen. Ze vraagt zich af, hoe lang Venray doorgaat met indus- tregebieden te bestemmen en welk beleid hieraan ten grondslag ligt. Gezien de situatie in Noord Ne derland en in Zuid Limburg b.v. waar een groot tekort is aan werk gelegenheid, is Opbouw 70 van me ning dat ecquisitie van industrie in groter kader bezien moet worden dan alleen door de Noord Limburg se regio. B. en W. spreken in het kader van industrialisatie dat Venray een gevarieerd aanbod van woningen moet bieden. Opbouw 70 zou dat willen korrigeren in aanbod van gevarieerde woningen, omdat zulks voor de mensen veel belangrijker Bij het hoofdstuk bestuurlijke organisatie beloven B. en W. weer ruime aandacht te zullen schenken aan voorlich ting en informatie. Ze kondigt daarin ook heel geheimzin nig aan, dat men in het komende jaar ook zal komen met voorstellen over nieuwe huisvesting, maar de raadsleden zelf praten elders al over Jerusalem, of het ai een uitge maakte zaak is. Maar dat horen we dan wel. Nu werd er alleen gesproken over die voorlichting en informatie. MEVR. POELS-PETERS wees er op dat de brochure Venray en eventueel Venray van A tot Z nuttige inlichtingen geven doch onvoldoende zijn om de burgers voor de gemeentelijke overheid te interesseren. We hebben o.m. met Zeskamp een geweldige 'promotion naar buiten gemaakt ,maar moeten we ons nu niet bezinnen op interne Venray-promotion, zo vraagt zij zich af. Openheid van informatieve bij eenkomsten en commissievergade ringen (mits deze goed worden voorbereid) zal bijdragen tot de be trokkenheid van de bevolking bij de problemen. Daarnaast is goed en tijdige voorlichting een eerste ver eiste. Of 20.000,die voor dit doel zijn uitgetrokken dan niet wat weinig is? Zij bad graag een apar te commissie, die zdch met interne voorlichting bezig houdt. Ze wijst op Venlo en Deurne die op dit ter rein meer doen, dan Venray. De kennismaking van de bewoners van het Brukske met de gemeente is een goed voorbeeld hoe het kan en de toer de Frans zou in nieuwe stijl ook veel goed kunneii doen. Verder dacht zij aan 0en vragenbus, aan een voorlichtingsstand tijdens de markt, aan een permanente ex positie van plannen e.d. OPBOUW 70 vindt dat de burger het beste ge ïnformeerd wordt door zoveel mo gelijk openheid en openbaarheil. Dat is nog belangrijker h.i. dan Venray-promotdon. De stelling dat de gemiddelde burger nog niet aan inspraak toe is, noemt Opbouw 70 levensgevaarlijk, want meedenken en meedoen moeten een groeipro ces doormaken, dat we niet onge straft af kunnen kappen met der gelijke uitspraken die in feite niets bewijzen. Opbouw 70 zal daarom niet meer meedoen aan commissie-vergade ringen, die eerst openbaar waren, doch in 1972 plotseling besloten werden zonder dat daar officieel ooit de redenen voor opgegeven zijn. Wethouder G. Schols overweegt zijn wethouderschap in de gemeen te Venray neer te leggen. In een donderdag aan het college van B en W .verzonden schrijven gaf hij als reden voor dit afscheid zijn te druk ke werkzaamheden als direkteur van de woningvereniiging Sit. Oda, waar hij niet alleen het huizenlbe- stand dezer vereniging in Venray onder zijn hoede heeft, doch ook dat van Horst er bij gekregen heeft, terwijl nog andere concentraties op het programma staan. Dit levert dermate veel werk op, diat het hem beter leek zijn wethuoderschap neer te leggen met ingang van 1 januari a.s. Van diit voornemen is men aller- wege toch wel geschrokken, want in de 12V2 jaar dat hij als wethou der fungeert, eerst voor sociale za ken en woningverdeling, later als wethouder van openbare werkten en thans als wethouder van ruimtelijke ordening, heeft hij niet alleen een hoop bestuurservaring opgedaan, maar ook een hele kring relaties op gebouwd, die nu wel wat abrupt aan de kant gezet worden. Dat is dan ook de redien dat het college de heer Schols met nadruk gevraagd heeft zijn voornemen uit te stellen tot „latere datum'', wat ook het vinden van een opvolger of opvolgster zal vergemakkelijken. Men heeft nu de wetenschap dat zijn dagen als wethouder geteld zijn, al is de heer Schols wel van plan als gemeenteraadslid aan te blijven. Op 21 december a.s. herdenkt hij het feit dat hij 12% jaar wethouder der gemeente Venray is. Op 21 juni 1960 volgde hij wijlen wethouder van Boven op en heeft sindsdien al tijd als wethouder voor de gemeente Venray gefungeerd. VOOR BRUILOFTEN EN FEESTEN TIJDIG RESERVEREN s.v.p. Stationsweg 147, Venray, Tel. 1510 Deze week is het rapport aange boden dat in opdracht van het Re creatieschap Peel en Maas en de ge meente Venray is gemaakt over de openluchtrecreatie in onze gemeen te. Een groot aantal studenten van het Ned. Wetensch. Instituut voor Toerisme en Rekreatie uit Breda heeft daartoe honderden Venrayse mensen geënqueteerd en de resul taten daarvan zijn dan verzameld in een rapport: vrije tijd in Venray. Het is de eerste maal dat een der gelijk onderzoek in Limburg is ge houden. Burgemeester Schols die het rap port met het bestuur van het Re creatieschap in ontvangst nam, noemde het een belangrijke moment opname van de recreatie binnen en buiten de woning, waarop men het beleid kan toetsen, dat ook de over heid in deze te voeren heeft. De verschillende punten,, d)ie hierin aan de orde komen zullen wellicht ook passen in het onderzoek dat ook van nadere zijden gedaan wordt ten aanzien van de vrijetijdisbestedfing en de rekreatieve druk op diit ge bied. Ook de heer Ver wiel was als di- bl'ij met deze verzameling van ge- rekteur van het recreatieschap zeer gevens, al bleek uit het onderzoek diat zijn eigen recreatieschap zeer wedniig bekend is bij de mensen. Wat er van zij het rapport biedt een hele hoop gegevens, zonder echter konklusies te trekken. Dat zullen de resp gemeentebesturen zelf moeten doen. Hieronder vindt de lezer enige cijfers uit het vrij uitvoerige rap port. 92.3% van de ondervraagden ga ven aan dat zij katholiek waren, 2.2% protestant. Maar slechts 52.4°/o hiervan dn Venray bezocht elke week de kerk, 78% in Oirlo en 85°/o in Ysselsteyn. Van de ondervraagden had in Venray 27% een inkomen tussen 14.000 - 20.000 gulden; 25.5% tussen 9.000,en 14.000,Voor Oirto bedroegen deze percentages 22.6 en 22.6. Voor Ysselsteyn 36 en 18. 48.3% had altijd in Venray ge woond, waarvan een kwart wel eenS verhuisd was binnen de gemeente. Beantwoordt uw woonplaats aan uw verwachtingen werd door 86% der ondervraagden met „ja" beant woord. De ontevredenen wilden: meer winkels, een algemene uitbrei ding van het voorzieningenpakket, bredere hoofdstraten in de kom vanwege de overvolle trottoirs, meer groen in het centrum, meer speelruimte voor de kinderen, de gemeente moet meer doen voor de jeugd en het zwembad moet langer open. Het rapport konkludeert verder dat Venray een goede verhouding hoogbouw-laagbouw heeft ter wijl in Venray-kom 81.6% een eigen tuin heeft. WERKTIJDEN De meerderheid van de mensen op de kerkdorpen geeft de voor keur aan loonsverhoging boven werktijdsverkorting ,81.8%). In de kom wil de helft verkorting, de an dere helft meer vrije tijd, maar dan wel liefst gehonoreerd in vroegere pensionering eu'of langer weekend. LEEFTIJD Het rapport meldt dat Venray een relatief jonge bevolking heeft. Dat schijnt samen te hangen met de in dustrialisatie. De leeftijdgroep 30-39 jarigen is bijna 2x zo sterk verte genwoordigd als in de totale neder- landse bevolking, terwijl het aantal bejaarden bijna de helft is. WAT DOET DE VENRAYER MET ZIJN VRIJE TIJD Door de week besteedt hij die in volgorde van belangrijkheid: omme tje maken, hobbies, t.v., niets doen, lezen, zwemmen, kaarten, muziek, kinderen autorijden. In het weekend verandert dat rij tje :een ommetje maken blijft de eerste plaats houden, maar dan volgt niets doen, met de auto rijden, naar kennissen gaan, hobbies, zwem men, sport bezoeken, t.v., dancing en muziek. In Oirlo en Ysselsteyn wint door de week de t.v. het, maar volgt men verder het Venrayse programma, met het enige verschil dat in Yssel steyn op zondag niets doen het hoogts aantal punten scoort. Opvallend is dat in Oirlo, café, bar en dancing op zondagen hoog genoteerd staat. VERENIGINGEN In totaal blijkt men in Venray lid te zijn van gemiddeld 0.8 vereni ging. In Ysselsiteyn l'igt dat 1.29 en in Oirlo op 1. Gemiddeld besteedt men 1. 3uur per week aan het ver enigingsleven, maar Ysselsteyn spant de kroon met 1,6. RECREATIE IN DE WOONKERN De meerderheid van de Venrayers heeft in 1971 Vlakwater niet be zocht (53%), 40% heeft het zwem bad niet gezien, 70% laat zich niet op sportvelden zien, 66J>% ging niet naar de schouwburg. In Ysselsteyn gingen 55,8% dat jaar naar het ge meenschapshuis, 31,7% in Oirlo en 15,2% in Venray. Bijna 90% van de ondervraagden hadden dat jaar geen gymnastiek zaal van binnen gezien. Schatberg, Bos en Strand, de Ber gen in Wanroy, de Limbra Zonne- wiede in Elsendorp en de Hamert in Arcen blijken de meest bezochte attraktiepunten en natuurgebieden, terwijl de bossen bij Vlakwater, de Geysterse bossen en de Ballonzuil verreweg de voorkeur hadiden. VAKANTIE Terwijl bijna 50% van de Neder landers op vakantie gaat, gaan udt Oirlo slechts 39%, uit Ysselsteyn slechts 27,3% en uit Venray kom 44.5% op vakantie, waarvan dan die uit Venray-kom langer gaan dan die van de kerkdorpen. Terwijl 55% van de vakantiegangers in Neder land op vakantie gaat en 45% naar het buitenland sjouwt, liggen de cijfers voor Venray kom op 39,8 en 60,2; voor Ysselsteyn op 28,6 en 71,4 en voor Oirlo 43,8 en 56,2. GEMEENTE De vraag is ook gesteld of men te veel genoeg te weinig invloed heeft op de gemeentelijke beslissin gen. De meningen zijn: kom Yss. Oirlo te veel genoeg te weinig geen mening 0,1 0,0 0,0 35,1 42,9 26,8 32,4 35,1 29,3 32,3 22,1 43,9 Op de vraag wat de gemeente nog moet doen op het gebied van vrije tijdsbesteding kwamen o.m. de vol gende suggesties naar voren: zwem bad uitbreiden en verbeteren, sport akkomodaties voor kinderen, speel- akkomodaties voor kinderen, ruim ten voor de jeugd, sporthal, bossen openstellen, ontmoetingsruimten voor kreatieve uitleving ADVERTEER IN PEEL EN MAAS 1. „Kom over de Brug'1 is een aktie voor het werk van de kerken overzee. Een extra. Een schep er bovenop. Opdat het werk dat nu ge beuren kan, niet tot morgen moet worden uitgesteld. De tijd dringt 2. „Kom over de Brug" is een ak tie van de kerken in Nederland, Rooms Katholiek en Protestant. Konkreet: van de organen en orga nisaties van de kerken die zich met het werk in de ontwikkelingslanden bezig houden. Dus: zending, missie, werelddiakonaat, Vastenaktie, Oecu menisch Hulp, Solidaridad enz. „Kom over de Brug'' steunt al le facetten van het werk van de kerk. Dus voortgang van de verkon diging. Uitbreiding van het dienst betoon. Bevordering van de gerech tigheid. Vernieuwing van de ge meenschap. 4. „Kom over de Brug" heeft 744 projekten aanvaard (in bijna 80 lan den). Totaalbedrag: ruim 50 miljoen gulden. Projekten die een stukje hoop betekenen. Een stapje verder. Op weg naar een meer menswaar dige wereld. Een wereld zoals God die bedoeld heeft. 5. „Kom over de Brug'' weet dat 50 miljoen gulden veel geld is. Maar het gaat ook niet om een fooi. Het gaat om een offer. Om 1% van het jaarinkomen. Dat is de vraag die aan alle leden van de aangesloten kerken wordit gesteld. 1%, dan blij ven er nog 99 over. 6. „Kom over de Brug" is een ak tie van weldoordachte persoonlijke solidariteit. Op maandag 11 decem ber worden de leden van de deel nemende kerken thuis bezocht. Ze krijgen een informatiefolder met geef-envelop. Vrijdag 15 december worden die enveloppen, nu „met in houd'' weer opgehaald. Nog dezelf de avnod wordt via de t.v. verslag uitgebracht van het resultaat. 7. „Kom over de Brug" weet dat het zeer wel mogelijk is, dat zij die niet in de kerkelijke administraties voorkomen of zich wellicht niet tot de christenen rekenen, toch door de duidelijke humanitaire aspeteten die de aktie ook heeft, zullen worden aangesproken. Hun vanuit deze ach tergrondgegeven steun zal uiteraard evenzeer gewaardeerd worden. 8 .„Kom over de Brug'' wil ten einde verwarring te voorkomen, bij voorbaat stellen, dat het hier niet gaat om een aktie voor ontwikke lingssamenwerking. Het mondiale onrecht met al zijn politieke, sociale en vooral ekonomische facetten, is van een dusdanige orde dat daarin alleen maar via een radikale, we reldomvattende aanpak verandering kan komen. Anderzijds is het na tuurlijk wel zo, dat tal van projek ten in het pakket van „Kom over de Brug 1972" ontwikkelingsaspek- ten hebben en een bijdrage leveren aan geestelijk en materieel welzijn van landen en volken overzee, daar bij denkend aan individu als ge meenschap. En tenslotte zal „Kom over de Brug'' zeker niet nalaten in ons eigen land de christenen er op te wijzen dat ook wij nog „in ontwik keling" zijn en dat we op weg behoren te gaan naar werkelijke ge rechtigheid voor de gehele wereld. Op die weg ligt ook een duidelijke taak voor de kerken overzee en dat is een reden te meer om hen te hel pen. Op zaterdag 9 december a.s. zal de derde en tevens laatste voor speelles van de cursus 1972 door de uziekschool word ervgehouden. Zo als gewoonlijk geschiedt deze weer in de foyer van de schouwburg van af 15.30 tot ongeveer 16.30 uur. Leerlingen van verschillende do centen zullen voor het publiek en voor elkaar musiceren. Evenals beide voorgaande keren, wordt weer op een grote belang stelling gerekend.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 17