PEEL EN MAAS Het grote avontuur van Venray besloten met een eervolle tweede plaats x 29 4 1 LXXMMMIX 42 9 *tSTWLUC O x 39 9 «*cr f x 39 4 SMMT mx 39 9 artfeOMLOi x 39 4 vo*m «x 39 2 Vrijdag 15 september 1972 93ste jaargang no. 37 ZESKAMP speciaal Groene zeep heeft de kans op de gouden eind-troffee voor de Venrayse Zeskampers om zeep gebracht. Maar desniet temin blijft een tweede plaats in dit Europese gezelschap 'n prestatie, die er zyn mag en die na de terugkeer van de ploeg heden donderdagavond van harte gevierd zal worden. Maar praat die jongelui nooit meer over groene zeep, want die willen ze van hun leven niet meer zien STEDELIJK ZWEMBAD Het begon zo- mooi aan het Lac Le madre, waar de Zwitserse televisie ploeg in het toch wel koude en fris se bad van allerlei toestanden had den opgebouwd. Toestanden, die bij de generale repetitie meer geëigend schenen voor profs en reuzen als voor doodgewone europese jongens en meisjes. Want er waren nogal wat houterige hoeken en scherpe kanten, die bij de repetitie links en rechJts voor beschadigingen hadden gezorgd. En het moest de Zwitsers eerst duidelijk gemaakt worden dat het zó echt niet kon. Met dikke Stukken plastic en !t nodige schaaf- werk werden eerst nog de scherps ie kanten er afgehaald, voordat dan woensdagavond voor een duizend- in het eerste spel zagen we dan Truus van Dijck en Sraar Bastdaans aantreden als ontdekkingsreizigers die, ditmaal een of andere verborgen stad moesten zoeken. Dat moest dan koppig publiek voor de laatste maai Het Spel Zonder Grenzen van start kon gaan. En tussen die duizenden een kleine honderd Venrayse sup porters die er de lange reis voor over gehad hadden om de Venrayse jongelui zo nodig een hart onder de riem te steken. Daaronder ditmaal ook burgemeester drs. F. Schols die met de wethouders Loonen en van Oers en het raadslid Timmermans de gemeente Venray vertegenwoor digden. Op die gedenkwaardige woensdag avond stond Venray dan tegenover het Engelse Salsburry, het Franse Angleit, het Duitse Westerland, het Itailaamse Gitta di Castello, het Bel gische Leuven en het Zwitserse Lachaux de Fond. Kenners tipten hieruit bij de repetitie als de favo rieten: de Duitse en Engelse ploeg. Hoe het is verlopen weet intussen iedereen, want gewoontegetrouw was er woensdagavond geen sterve ling op straat te bekennen en zat heel Venray met de zenuwen voor de televisie geplakt; stiekum blij dat dit nu onherroepelijk de aller laatste keer was, ondanks alle pro motion en ondanks het respect wat vriend en vijand heeft voor de nu al een jaar durende inzet van de Zeskampmlensien. ONTDEKKINGSREIZEN De uitgedachte spelen hadden als „LeitmotGv" ontdekkingsreizen, en gebeuren doordat Bastiaans 'n bril cp kreeg waar door hij niets kon zien en via een kruiwagen (waarin Truus van Dijck) over 'n soort hob belig plankier over water en door een dik schuimtapijt aan de over kant moest zien te komen. Onder het mottode eerste klap is een daalder waard, schoof Bastiaans schijnbaar moeiteloos zijn dame over de hobbelige weg en door heit schuimtapijt naar het einddoel. Hij arriveerde daar als eerste, terwijl Zwitserland zwaar in de puree zat en tussen de plankjes in het water belandde. Frankrijk had de joker ingezet en wist uit deze partij 10 punten binnen te halen, maar Ven ray had 6 punten in zijn zak voor dat iemand er erg in had. Frankrijk 10 Nederland 6 Duitsland 4 Italië 3 België 2 Zwitserland 1 Engeland speelde in dit spel niet mee en stond dus nog op 0 punten. BEUGELEN EN KEGELEN Heit twes.de spél was glorievol voor Annie Janebeken, die overtuigend kon laten zien dat het oude Ven rayse spel van beugelen en kegelen voor haar geen geheimnissen heeft. Zij moest voor Venray met een bal andere ballen zien te raken. Ge beurde dit, dan viel automatisch 'n man naar beneden, die dan in een zg pan terecht kwam, maar in feite in een klein waterbekken. Een stuk je techniek, waarbij de mensen mag netisch werden vastgehouden en waarvan het contact der magneten verbroken werd door het ballenspel. België had een begin gemaakt met binnen de gestelde tijd 3 mensen in de pan te krijgen. De Belgische ploeg had daarvoor 21 seconden no dig. Toen kwam Annie Jansbeken en de drie Belgen die magnetisch werden vastgehouden hadden zelfs geen tijd om fatsoenlijk naar bene den te glijden. In 8 seconden was alles gebeurd. De Italianen zagen al leen kans om Luc Bertrands naar beneden te krijgen. Hans Bos en Edu Hout bleven rustig op hun schommels hangen. Ook Duitsland deed over zijn 3 in de pan 21 secon den, terwijl Frankrijk door zijn jeux de boules als 'n gevreesde partner beschouwd, slechts 2 men sen binnen de gestelde termijn in het bad kregen. Engeland had er voor 3 man 32 seconden nodig.. Frankrijk en Nederland namen nu met 12 punten de leiding van 't veld. Waarbij dan wel aangetekend moet worden dat Frankrijk al zijn joker kwijt was. Was het wonder dat men hier en bij de kleine groep supporters in Lausanne al tevreden begon te kijken. Tweemaal 6 pun ten in de eerste twee spelen was alleszins de moeite waard. HANGBRUG Terwijl Sraar Bastiaans met leden van de andere ploegen als gorilla's ever als Josten. Zo hielden we met de Duitsers er elk 2 puntjes aan over en moesten toen in het totaal- klassement met 14 punten in de Italianen onze meerderen erkennen. CIRCUS WERK Het 4e spel, aangeduid als heft spel met Tarzan, had er in zoverre wat mee te maken, dat men met twee- en van een trapeze gebruik moest maken. Was de een even sneller in het pakken van de trapeze dan de andere, dan had die geen kans meer en viel die letterlijk en figuurlijk in het water. Captain Willems zag hier goede kansen voor Venray en diende de joker in. Datzelfde deed Zwitser land. Matje Custers, Wim Loonen en Adri van Stokkum moesten hier de Ne derlanders vertegenwoordigen. En ze deden dat goed met verre en grote sprongen. Zo zorgde Matje Custers dat de Engelsman prompt mis moest grijpen. Met zijn val in het water betekende dat voor Ven ray 3 punten. Nadat de slag gesla gen was of liever gesprongen was, bleken de Venrayse springers we derom 6 puntjes bij elkaar gewerkt te hebben, die door het inzetten van de joker 12 kostbare punten in to taal opleverden. Venray nam na 4 spelen met 26 punten de leiding en Barend Ba- rentze in zijn hoge hokje begon al optimistische geluiden de wereld in- te jagen. LEEUW MET BOT Barend scheen dat mat recht en reden te mogen doen, wamt in het volgende spelletje warbij men over opgeblazen zakken in 'n zwembassin twee kluiven moest gaan halen, 1 voor de man zelf en 1 voor de leeuw die met opengesperde bek stond te wachten, wist Sraar Bastiaans met 35 seconden de op een na beSte tijd te maken. De Britten pakten de vol le bulit en „kloven" in 30 seconden met hun joker er 12 punten af. Toen waren dan alle jokers uit 't spel en zag de stand er als volgt uit: 1 Nederland 31 2 Italië 22 3 Engeland 21 3 Zwitserland 21 4 Duitsland 17 4 Frankrijk 17 5 België 16 Venray scheen op fluweel te zit ten, al moest men bij één spel nog aan de kant blijven zitten. ZAMBESIE TRANSPORT Het volgende spel bestond uit het verkleed onder een touwbrug hin gen en probeerden de mensen die ever de brug moesten, het leven zo zuur mogelijk te maken én de weg zo lang mogelijk, begon Zwitser land met dit derde spel. Italië, Duitsland en België had den hier kennelijk wat in gezien, want deze 3 ploegen dienden de joker in. De Zwitser wist, ondanks alle herrie van de apen in 48 sec. de tcuwbrug te overmeesteren, iets wat in dezelfde tüd ook de Engel sen gelukte. Italië was een tikkeltje sneller en perste er 46 seconden uit. Jcs Josten meest de Venrayse kleuren verdedigen en hoewel de Venrayse aap zich zo rustig moge lijk hield, had Jcsten tcch 54 sec. nodig om te overkant te bereiken. Zijn valpartij net voor het einde jceg iedereen de stuipen op het lijf. België had 49 seconden nodig en de Duitsers deden er dezelfde tijd overbrengen van blokken over twee rollen die in tegenstelde richting draaiden. De dames Jaspers, Pleket en Vergeldt, aangevuld met Luc Bertrands kregen die lang niet een voudige taak op hun schouders. Italië en Duitsland wisten ieder 13 blokken binnen de gestelde ter mijn aan de overkant te krijgen, waar achter direct Venray zat met 12 blokken. Het was een tikkeltje „ldnk" dat de Italianen zo cp kwa men zetten. SCHAT IN BOOTJE Met 35 punten en nog altijd 7 p. vóór Italië dat 28 punten had en Zwitserland dat met 24 punten op het scorebord vermeld stond, kon Venray schijnbaar met gerust hart toezien hoe nu de andere ploegen nog puntjes probeerden te verzame len door met bootjes het zwembad over te steken, terwijl onderhand olifanten hun best deden de res pectievelijke dames en hun bootjes onder water te zetten. Hoewel de Zwitserse boot nog overvaren werd door de Belgische, slaagde deze jongedame er in haar bootje hot eerst aan de kant te krijgen met die eene peddel, en dat leverde lek ker 6 knappe puntjes op voor Zwit serland. Italië werd derde en toen zag de StandeniMjst er als volgt uit: 1 Nederland 2 Italië 3 Zwitserland En terwijl men al stil voor zich heen victorie begon te kraaien om dat we lekker voor Italië gebleven waren, letten we feitelijk te weinig op Zwitserland dat gevaarlijk in de opmars was. GROENE ZEEP Toen kwam de genadeslag. Wim Willems en Jan Thomassen moesten aantreden als laatste ploeg voor de rede draad. Ze moesten ballen pluk ken uit een palmboom terwijl onder hen de lopende band vol groene zeep het lopen en springen bemoeilijkte, of liever gezeg onmogelijk maakte. Frankrijk had 5 ballen, Zwitser land en Italië ieder 4 ballen in het net geworpen. Het was dus zaak voor Venray om dat aantal te eve naren. En terwijl cp de publieke tribune de zeskampploeg van Sar- nen zwaaide met een groot span doek, waarop in alle eerlijkheid stond vermeld dat Sarnen Venray zeep zien klaar te komen. Dat kwam hij inderdaad al werd hij met 'n vole emmer ook nog van de voeten gelopen. Maar al zijn werken en moeiten had geen ander resultaat dan d'at hij 2 puntjes bij elkaar ge dragen had. En die 2 puntjes waren onvoldoende om de sprong voor waarts te kunnen maken. OFFICIËLE UITSLAG Toen vriend en vijand verzameld was kwam de officiële uitslag. Het bleek dat Zwitserland, dat in het laatste nummer nog gauw 6 pun ten verzamelde, met 42 punten de eerste plaats ruimschoots gehaald had en daarmee de gouden trophee. Italië had, dank Zij diezelfde groe ne zeep slechts een puntje te pakken kunnen krijgen, en stond nu op 38 punten, hetzelfde aantal als Venray. Zo werden beide ploegen 2 ex aequo Een dolgelukkige Annie Jansbeken mocht de zwaar bevochen zilveren trophee uit de handen van de jury in ontvangst nemen. In het gezel schap van de 7 sterkste ploegen was dat een gelukkige uitslag en de zwaar vermoeide ploeg kan er dik tevreden mee zijn. Venrays naam heeft in dit Europees forum en voor miljoenen kijkers een zeer goede klank gehad. Tot op het allerlaatste moment zou helpen, gingen Willems en Tho massen de groene zeep te ljjf. Een strjjd, die ze, jammer genoeg ver leren. Slechts een bal belandde in de korf. Daarmee ging Italië met 37 punten in totaal, aan Venray voorbij. Zwitserland en Venray 36 punten elk stonden op de 2e plaats. Allemaal dus neg met minimale voorsprong van Venray was teniet gedaan. Alles zcu nu afhangen van het laatste nummer, waar Jan Bas tiaans de volle last van te dragen DRAAISCHIJF Jan Bastiaans moest het op een draaischijf vol groene zeep opnemen tegen de zes andere ploegen. Water halen om een dorstige ka meel te laven. Daar heeft hij weet van gehad, want na afloop zat zelfs zijn baard vol groene zeep. Feitelijk was dit een onmogelijke opgave voor Jan, want hij wist dat aan de vervuiling van zijn taak het „wel en wee" van Venray afhing. En dat taak-vervullen was gezien de omstandigheden en de groene zeep doodgewoon een kwestie van geluk. Kundigheid en andere kwa liteiten kwamen daaraan niiet te pas. Men moest gewoon met de groene FEEST Ja, en wat moeten we U nog ver der vertellen? Er is, nadat men zich eens behoorlijk had opgeknapt, feest gevierd aan boord van de grote Simplonboot, waar een verbroede ringsfeest geduurd heeft tot laat in de nacht. En wie waren daar na tuurlijk ook? ?De mensen van de zeskampploeg uit Same, die reeds eerder gezorgd hadden dat de goede band'en met Venray 9inds het Itali aanse avontuur in Passariano nog eens nauwer aangehaald werden. Teen de Venrayse ploeg naar de arena ging stond buiten het hotel de ploeg van Sarne nJ. opgesteld met nederlandse klompen aan en met lummels van koebellen, om de Venrayse leden „moed in te luiden". Dat had weer tot gevolg dat half Lauissanne op de kop stond van het lawaai van deze koebellen, en dat was zelfs de nuchtere Zwitsers te veöl van het goede. Terwijl we dit blad afdrukken zit de Venrayse ploeg al weer in het vliegtuig op weg naar huis. Ze wor- hier in Venray verwacht om half 8 (donderdagavond) bij heit gemeente huis. Hun zal zeker een grootse ont vangst bereid worden, welke zal worden voortgezet in de schouwburg

Peel en Maas | 1972 | | pagina 17