Zeskamp aktief bij opening A.B.N. Schouwburg BEEKDAL LOjOBEEK VOORLICHTING 25 MILJOEN m GEEN TERUG LOPENDE ZAAK LANDSCHAP drukwerk Prikjes op SW (vervolg van voorpagina) zijn zegje te doen. En deze hoofd ingenieur greep de kans om een paar dingen eens duidelijk recht te zet ten, zoals hij zei. Allereerst is er z.i. geen eenzijdige gang van zaken gevolgd, waar alleen naar agrarische belangen is geke ken, doch hebben alle geledingen hun inspraak kunnen hebben, sinds men 5 jaren geleden met dit plan ge start is. De geologische kanten zijn bekeken, evenals de landschappelij ke. Bodemkundigen hebben hun in spraak gehad net zo goed als de mensen, die voor de waterbeheer sing verantwoordelijk zijn. Honderd en-een instanties hebben in verga dering op vergadering wel degelijk hu-n inbreng gehad in een plan, dat uiteraard stoelt op onderzoekingen van het Landbouw Economisch Insti tuut, dat vaststelde dat in het ge bied van Merselo-Overloon in 1972 nog 348 agrarische ondernemers werkzaam zijn. Wil men hen en hun nakomelingen inkomsten garan deren, die op ongeveer gelijke hoog te liggen als die van een fabrieks arbeider dan zal men de struktuur van dat gebied moeten veranderen. Dan zal men hen die uit de land bouw weg willen, daarbij via af vloeiingsregelingen moeten helpen. Dan zal men verder voor de overblij vers de knelpunten moeten oprui men. Knelpunten, die nu te vinden zijn in de versnipperde verkaveling en de slechte ontwatering, die zeker voor 50°/<> van de ondernemers fu nest is- Dan is verkaveling geboden, wil men de streek niet overleveren aan de verpaupering. Aan een ver pauperd platteland heeft geen mens wat. Zijn dat de redenen, waarom men tot verkaveling komt, anderzijds is er wel degelijk geadcht aan de an dere „ruimte-consumeerders". In het plan zijn stukken onder Weverslo ge spaard, komen er visvijvers, wordt de rekreatieve mogelijkheid van Overloon vergroot en wordt het heg- genlandschap bij de Maas aange kocht en gespaard. Er komt uitbrei ding van bossen en de natuur-we- tenschappelijke belangen in het plan zijn op alle mogelijke wijze gehan- haafd. Daar zorgen een reeks van instituten voor, maar ook de verte genwoordigers van de gemeenten, die namens de betrokken gemeen schappen zitting hebben in de voor bereidende kommissie Men heeft in dat kader ook ge poogd het Lobeekdal te maken tot een soort natuurpark. Doch het mi nisterie van CRM, dat hiervoor de nodige gelden ter beschikking moest stellen, ging er niet aan. Uit zijn betoog bleek dat hij daarover ook niet bijzonder rouwig te zijn, want diezelfde Loobeek gaat een vrij gro te rol spelen in de waterbeheersing van het betrokken gebied, ook al om dat ze wordt verbonden met de He- lenavaart, die op zijn beurt weer water betrekt via Panheel uit de Maas. Er komt dus een betere door stroming met nieuwe mogelijkheden voor flora en fauna. Bovendien speelt diezelfde Loobeek een grote rol in de toekomst als overstort van Venrays riolering. En als zodanig ontkomt men maar moeilijk aan ka nalisering van deze beek met alle gevolgen van dien. HU benadrukte nog eens uitdruk kelijk dat het rijk nooit 70% van de totale kosten van dit plan zou gaan dragen als dit alleen maar voordelen voor de betrokken boe ren zou hebben. Zo gek noemde hij Den Haag niet. Daar wordt wel degelük gekeken naar de multi laterale doelstelling van zo'n plan, waarin de opbouw van een nieuw landschap beslist een grote rol speelt. Een landschap dat als men het in zün huidige staat laat, al leen maar verpaupert. Hij ontkende niet dat de voor lichting onder de betrokken agrariërs beter was geweest dan voor de be trokken burgerij, maar wilde alsnog zonodig dat verzuim inhalen- Of dat nog zin heeft, nu de G.S. van beide provincies het plan reeds hebben goedgekeurd en met 1 augustus a.s. ter visie komt liggen, daarover liet hij zich echter niet uit. Een bustocht van de deelnemers door het betrokken gebied toonde in derdaad het afwisselend landschap aan, dat zich rond de Loobeek heeft „opgebouwd". Van de andere kant werd het ook de miet-agrariërs wel duidelijk dat hier op agrarisch-tech nisch gebied wel iets dient te ge beuren, wil dit gebied inderdaad niet letterlijk en figuurlijk gaan verpau peren. Na een broodje-op-de-hand (wie financiert die werkgroep feitelijk?) ging men dan rustig verder met dis cussiëren. Discussies, die en dat mag ook wel eens gezegd worden ont ketend werden dooi- mensen, die hier nog maar enkele jaren wonen en die met deze aanslag op het landschap, zoals deze ruilverkaveling genoemd wordt, schijnbaar meer moeite heb ben dan de geboren en getogen Ven- rayers. Een bloemlezing uit de discussies gaf de volgende opmerkingen: Het huidige landschap is schaars en onvervangbaar. Wat er terug komt is stukken minder en dus levert de ruilverkaveling op dat terrein verlies op. Deze ruilverkaveling gaat 25 mil- joen kosten, waarvan hooguit 250 agrariërs profiteren. Kan dat geld dan niet beter en economischer besteed worden? Als er al „inspraak" geweest is van n iet-agrariërs, werd dan die inspraak niet overdonderd door instituten en commissies, waarin de agrarërs het alleen voor het zeggen hebben? Heeft het zin voor de steeds klei ner wordende groep agrariërs zo veel geld te gaan besteden. Bevordert deze ruilverkaveling niet de overgang van akkerbouw naar veeteelt waardoor het land schap te groen gaat worden? Bevordert deze ruilverkaveling niet de stichting van steeds meer biocultures en is de verzadigings- graad daarvan niet lang bereikt? Wat zijn de gevolgen van die ruil verkaveling voor de latere be drijf sovernamen. Worden die niet onbetaalbaar? Moet men in ons dierba r vader land bij ruilverkavelingen milieu beheer, natuurbehoud en -herstel niet grotere prioriteiten krijgen dan de economische en agrarische belangen Zoals dat dan gewoonlijk gaat bij dscussies, verschillende vragen wor den opgelost, andere blijven in de lucht hangen. Het was een vurige wethouder J. Loonen, die vriend en vijand nog eens onder ogen bracht dat men over de Venrayse landbouw niet zo heel min moet denken. Het aantal bedrij ven mag dan misschien wat terug lopen, doch van de overgebleven 900 agrarische bedrijven komt zo nog het een en ander: 1960 1971 Melkvee 3.500 7 300 Liters melk 18-000 80.000 Pluimvee 8000.000 1.680.000 Varkens 30.000 115.000 Genomen naar de gemiddelde prijzen van 1971 was de bruto- opbrengst van de Venrayse land en tuinbouw bijna 121.5 miljoen of 134.000,per gemiddeld be drijf. Hus nog lang geen uitster vende of teruglopende zaak. Stelling werd ook genomen o.a. door Ir. Mohrmann tegen de bewe ring dat deze 25 miljoen alleen ten nutte van de boeren zijn. Daar wordt o.m. uit betaald de wegen, die er ook voor de burgers komen. Daar komen ook de waterlossingen uit, die noodzakelijk zijn voor Venrays rio lering. Daar zijn in opgenomen de bijna 8 ton voor recreatieve voor zieningen, bijna 2V2 ton voor erf- beplantingen en 1,5 miljoen voor aanvullende beplantingen, dus ter verbetering van het landschap. Daar is o.m. ook inbegrepen de 130.000 die zijn uitgetrokken voor het op ruimen van oude bomen e.d. Er staan ontelbare vele posten in, waarvan de burger als consument van dat buitengebied ook profiteert. Alleen daarom, omdat een ruilverkaveling vele doelen dient, wordt van rijks wege het geld beschikbaar gesteld en niet alleen voor de boeren. Hoe de kaarten komen liggen als deze ruilverkaveling klaar is t.a.v. bouw- en grasland kan thans nog niemand zeggen. Hoe gaat een en ander zich ontwikkelen, welke eisen stelt men aan de toekomstige land bouw? Datzelfde geldt voor de bio-cul tures, die men onmogelijk naar een soort agrarisch industrieterrein kan verwijzen, zoals werd voorgesteld, in verband met het toch al grote be smettingsgevaar. De landschapsdeskundige van Staatsbosbeheer was zeer positief in zijn uitspraak dat in de huidige ruil- verkavelngen veel aan landschaps- opbouw gedaan wordt, meer dan ooit tevoren. Hij waarschuwde dat men het betrokken landschap niet als sta biel moet zien. Op de rondrit waren de nodige dode bomen te zien en dat is een teken van veroudering en van verpaupering. „Dit beekland schap holt achteruit", zo was zijn stellige mening en alleen doordat via de ruilverkaveling er iets aan gedaan kan worden in gunstige zin, kan het minstens stabiel blijven, zo> niet beter worden. Hij stelde de vergadering de vraag of het maasheggen-land schap in zijn huidige staat bewaard zou blijven als het niet via de ruil verkaveling in handen van het rijk gekomen was, die nu wel voor on derhoud en opzet zorgt a raison van 1200,per ha per jaar. Men kan het betreuren dat de Stichting Limburgs Landschap het beekdal niet heeft kunnen over nemen, doch als de centen op zijn, dan verliest ook de keizer zijn recht- De enige oplossing om het landschap te verjongen en stabieler te maken ligt nu in handen van de ruilverka veling. De direkteur van het recreatie schap Peel en Maas dhr. H. Verwiel besloot deze discussies met de vraag of men met het Ministerie, met Staatsbosbeheer en de ruilverkave ling niet alsnog aan tafel kon komen om nog voor dit beekdal een alter natief te zoeken, in de vorm van een ander afwateringskanaal of iets dergelijks. Een wens waarbij ook de heer van Helmond de discussies be sloot. Of daar wat van terecht gaat ko men, zal de toekomst leren. Het landschap rond het dorp Merselo is nu nog zeer mooi. Het is vol afWisseling: open-gesloten; hoog-laag; akker en weiland; klein-schalig en met zeer veel verspreide bosjes, oude wallen, lanen en alleenstaande bomen. Voor het snel groeiende Venray is de recreatieve waarde van het landschap zeer belangrijk omdat dit gebied slecht op korte afstand van Venray ligt. Zaterdagmiddag opende burge meester drs. F. Schols onder grote belangstelling het nieuwe kantoor van de Algemene Bank Nederland aan de Julianasingel. Deze belangstelling vond voor een groot deel zijn oorzaak i-n het feit dat de Zeskampploeg bij deze ope ning betrokken was, in die zin, dat zij in -een soort estafetteloop door Venrays centrum een reprise gaf van verschillende spelen, die zij in het afgelopen seizoen met zoveel succes hebber\ volbracht. Zo vormde men onder meer ook weer de rollende mat, waarvan bijgaande foto een beeld geeft en waren het de cross- wagentjes die de opennigsvlaggen naar het nieuwe bankgebouw brach ten. Daar toonde burgemeester Schols 1 - - if zich zeer verheugd dat betrekkelijk kort nadat de bank hier in Venray zich gevestigd had, men al aan uit breiding toe is. En gezien het feit dat men nu ook „nood" gebouwd heeft, schijnt men voor de verdere toekomst nog grotere- plannen te hebben. Deze goede toekomstver wachtingen onderstreepten naar zijn gevoelens te meer de goede ver wachting, die Venray zelf koestert van die toekomst, nu door de vesti ging van grote en internationale in dustrieën Venray inderdaad in en kele jaren tijd een grote vlucht ge nomen heeft. Met de beste wensen voor de toekomst besloot burgemees ter drs. Schols zijn openingsrede, waarin hij ook de heer van de Roest, de Venrayse direkteur, gelukwenste met dit succes. Een druk bezochte receptie besloot deze informele opening, waarbij de Zeskampploeg op een leuke wijze betrokken was. voor al uw van don munckhof n.v. GODSPELL De opening van het komende schouwburgseizoen is de nieuwe rock-musical Godspell. Op 23 sep tember komt dat gebeuren naar Venray toe- Als dat aangekondigd wordt, ter wijl de musical niet eens in Neder land „draait", dan vraag je je af of de Venrayse schouwburg hier niet wat te veel gegokt heeft en op wat enthousiaste kritieken uit Amerika een uitvoering geboekt heeft, waar van men maar af moet wachten of het inderdaad nu zo'n gebeuren is het bijbelverhaal in een rock-musi cal op de planken te brengen. Dan let je dus extra op de recen sies van en in Nederlandse bladen, die in het buitenland de Engelse, Franse of Duitse versie van deze musical hebben gezien en ben je benieuwd naar hun oordeel. Dan blijkt inderdaad dat juist in de grote steden van Europa Godspell een schouwburg-gebeuren is van de eerste orde, waar zelfs gevochten wordt om er plaatsen voor te krij gen. En dan blijken bladen als El- seviers Weekblad en De Tijd (die liefst met een hele pagina) enthou siast over deze voorstellingen te zijn en beter kritieken te geven als b.v. over Hair, wat nog niet zo lang ge leden de gebeurtenis-van-het-jaar was. Van de andere kant ben je dan chauvenist genoeg om dankbaar te konstateren, dat slechts enkele we ken na de Nederlandse première van deze musical hij al in Venray te zien zal zijn. Op hetzelfde ogenblik als in theaters in Amerika en Europa deze voorstelling „draait". Daarbij te bedenken dat je hier nog doodgewoon een kaartje voor kunt krijgen terwijl de voorstelling in Londen tot november a.s. reeds uitverkocht is, is dan verder een ge lukkig feit, dat we graag nog eens onder de aandacht brengen. Mogen we beide bladen geloven, dan is deze opening geen „gok" doch een gebeu ren, dat men niet zonder meer aan zich voorbij moet laten gaan, nu we die kans in Venray hebben. Op gevaar af dat de voor zitter van SVV weer boos op ons wordt, toch nog enkele opmerkingen over de voorbije jaarvergadering, waarvan el ders verslag wordt gedaan. Als de voorzitter boos is, omdat wij bij de aankondiging van deze jaarvergadering de opmerking plaatsten dat zulks wel wat eerder had kunnen gebeuren i.v.m. de keuze van bestuursleden, dan heeft hij gelijk als hij vertelt dat die datum reeds eerder in het clubblad heeft gestaan. Maar hij heeft ongelijk als hij voor bij loopt aan onze klacht dat te laat gezegd is welke be stuursleden er zullen gaan en voor welke funkties We zijn niet boos om zijn opmerking en we zijn ook niet boos dat voor de zoveelste maal in successie niet waar gemaakt is wat op de uitno- dignig staat: het bestuur zal trachten de vergadering een vlot verloopte geven opdat de leden nog gezellig bijeen kun nen blijven, 't Duurde prompt van kwart over 8 tot ruim half 12 en de tijd voor gezellig sa menzijn was toen al lang voorbij. Misschien dat men zich rea liseert dat deze lange duur van de vergadering mogelijk de oorzaak kan zijn dat vele leden deze vergadering mij den. De dames waren geluk kig in grote getale opgekomen, maar voor het overige was er niet de helft van het vorig jaar. Misschien mogen wij ook de vrijheid nemen enkele sugges ties te doen: Waarom de jaar verslagen niet uitvoerig voor de vergadering gepubliceerd in het clubblad? Dan hebben zowel penningmeester als se cretaris eer van hun werk, dat nu het ene oor in het andere oor uit gaat, zonder dat men tot een reëele discussies over onderscheiden punten kan ko men. Mogen we datzelfde ook vragen voor de samenstelling van de commissies, die nu een serie namen ter vergadering noodzakelijk maakten. En kan een bestuursverkie zing niet door een stembureau dat zich afzondert, uitgeteld worden in plaats van staande de vergadering? Een vierhon- ?derdtal stemmen oplezen rekt en rekt en rekt en rekt En misschien dat een voor zitter zijn inleiding kan be perken. Het heeft zo weinig zin over voetbalvelden te kla gen, terwijl zelfs ieder kind weet dat in de Wieën geluk kig nieuwe velden aangelegd worden, dei vrij snel beschik baar komen. Datzelfde geldt t.a.v. de klachten over een sporthal. Ook daarvan weet iedereen dat de betrokken commissie hard werkt en dat het gewoon wachten is op de centen voor dat deze hal gerealiseerd kan wordenTussen haakjes het blijft voor ons een open vraag waarom een aanwezig raadslid en een lid van de sportraad niet meteen lik-op- stuk gaven. Zij weten immers hoe de kaarten liggen. Wij voor ons hadden in die inleiding liever gehoord de geschiedenis van Ko Prins en hoe men konkreet denkt uit de derde klas te komenMaar dat bleven vrome wensen Als verslaggever heeft men zich te beperken tot verslag te brengen. Als SW-fan moge echter het bovenstaande toch tot uitdrukking gebracht wor den, waarbij we allerminst aan de inzet van voorzitter en bestuur tekort willen doen.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 14