0 n GOED BED komt van thomassentj J DE VOOGDEN VAN STRAELEN Leenen Politierechter st. lambertus ziekenhuis helmond opleiding tot verpleegkundige TRICOTS RODIERf TRICOTS DE. REVE Installatie Jeugd-natuurwacht WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN MODEHUIS THOMASSEN Arbeidsmarkt van april VRIJDAG 19 MEI 1972 No. 20 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 6.75 (bij vooruitbetaling) VENRAYSE MENSEN I inde keurig uitgevoerde publika- tiereeks van het Geschiedkundig Ge nootschap van Geldern en omgeving is als nummer 72 een boekwerkje verschenen, dat handelt over de voogden van Straelen. Op zich 'is deze uitgave tekenend voor de ijver van onze Duitse buren voor wat hun heemkunde en hun geschiedenis be treft. Een ijver, die men b.v. ook vinden kan in een Heimatmuseum in Kevelaer, waar men jaloers kijkt naar wat die menisen nog uit de vroegere geschiedenis van plaats en streek al lemaal hebben bewaard en geconser veerd. Maar bij de inleiding van dit boek je treft men dan de namen aan van de samenstellers van deze studie en dat blijken dan pasltoor Th. W. J. Driessen uit Well te zijn en M. P. J. van den Brand uit Vienray. Pastoor Driessen als voorzitter van de Geschied- en Oudheidkundige Kring Venray is geen onbekende, doch wie is deze van den Brand Men hoeft niet veel nasporingen te doen in de kringen van de Venrayse historie-liefhebbers om deze inkoper bij Rank Xerox te kunnen vinden. Een nog betrekkelijk jonge man, die minzaam bevestigt, inderdaad met Pastoor Driessen een nieuwe bijdrage te hebblen geleverd tot de geschiede- nsd van het hertogdom Geldern. Geen droge kamergeleerde, maar wel iemand die als hobby zich toelegt op de regionale historie. Men zou het als een soort compensatie kunnen zien van zijn job, welke hij overigens met alle liefde is toegedaan, maar die wel in zijn vrije tijd iets heel anders wil doen Het is allemaal feitelijk begonnen door een bidprentje dat hij vond on der de stukken van zijn vroeg gestor ven vader. Het bidprentje van zijn grootvader, die hij nooit gekend had. Dat heeft hij een helle poos netjes be waard bij de familie-stukken, toit hij op een keer in de geboorteplaats van zijn grootvader een begrijpend amb tenaar vond, die hem kon helpen aan zijn stamboom van grootvaders kant tot de Franse tijd, toen immers de burgerlijke stand werd ingevoerd. Voor verdere gegevens werd hij verwezen naar doop- en dodenboeken in kerken en in bisschoppelijke ar chieven en ook hier dook de jonge- mna in, gedreven door nieuwsgierig heid op de eerste plaats naar zijn eigen voorvader, doch daarbij auto matisch ook in kontakt komend met de geschiedenis rondom zijn voorge slacht Dan verhulisit hij naar Venray en gaat etens kijken bij de Geschied- en Oudheidkundige Kring, waar een groep ook bezig blijkt met „zijn" werk. Die aansluiting werd snel ge- vonjden, maar ook het kontakt met Pastoor Driessen werd verstevigd, wiens onuitputtelijke kennis van de historie grote indruk op hem maak te en zijn blik verruimde. Pastoor Driessen die sinds geruime tijd blind is, kreeg in Van den Brand een hulp- zame assistent, die gezamenlijk o.m. werken aan een studie over Gennep. Bij een van de strooptochten, zo als hij dat zelf noemt, kwam hij te recht in het staatsarchief van Düssel- dorf, waarin hij tussen de vele nog niet bewerkte oorkonden, er een aan trof van Ridder Arnold van Straelen uit 1236. Behalve het zegel met de thans nog in het wapen van Straelen aan wezige pijl was ook de inhoud be langrijk. Deze Ridder Arnold bleek niet alleen ridder te zijin van Strae len maar ook van Geysteren en gaf in die oorkonde de Cisterziener-abdij Kamp het recht op het bezit van Velitum. Er is heel wat ook nachtelijke studie voor nodig geweest voor het In het latijn gestelde stuk be hoorlijk vertaald was. Daarbij kon bewezen worden dat het „de Gesser- ne" Geysteren moest zijn in plaats van Geiszeren, een intussen verval len kerkdorp van Wachtendonk, zo als men vroeger heeft aangenomen. En dat legde weer op zijn beurt hel'e nieuwe verbanden met de oude kas teelheren van Geysteren en gaf meer inzicht hoe de materiële zaken van zulke abdijen als die van Kamp vroe ger beheerd werden. Kortom het werd een studie op zich, waarvan dan de Hauptkreis- arch'ivar van Geldern op zijn beurt weer lucht kreeg en zo ligt er nu dit boekwerk, Deutsch grundlich uitge voerd, met goede foto's. En daarbij zal het niet blijven, want de heer van den Brand heeft intussen al in zoveel hoeken en gaten zijn neus gestoken, dat hij het alleen maar bereurt niet meer tijd iter be schikking te hebben. „Jonge in Duitsland ligt nog een machtige hoop, ook over deze regio. En daar is nog helemaal niets aan gedaan, of nog maar weinig Hij kan zch een beetje kwaad ma ken, dat je in onze scholen wel leert wie in Holland het voor het zeggen had, maar over de rijke geschiedenis van het hertogdom Geldern, waar onder deze hele streek jaren lang hoorde, nooit iets gezegd wordt. Hij kan zich boos maken als men ziet hoe bij onze oosterburen juist de historie van plaats en streek heel wat meer aandacht en geld krijgt dan hier, waar we al jaren dubben voor een klein regionaal museum. Wat hem betreft, hij blijft rustig doorgaan dat onontgonnen terrein verder te bewerken. De eerste'resul taten zijn in ieder geval veel belo vend Vrouw Justitia kan zo nu en dan een moeilijke vrouwe wezen. Zeker voor mensen, die voor de eerste maal met haar kennismaken. Dat onder vond b.v. de dames, die met een hoofddoek vol fraaie kleuren moest komen getuigen. Ze werd naar haar naam gevraagd en gaf prompt de naam op van haar man. Toen naar haar meisjesnaam gevraagd werd, begonnen de eerse moeilijkheden al, want daar had ze bezwaar tegen. Ze was braaf getrouwd en die huwelijk se staat wilde ze ook voor de rech ter niet verlooohenen. Zo duurde het even voor dat vastgesteld was dat de juiste dame voor de juiste recht bank stond. Het gezicht onder de fraai gekleur de hoofddoek begon ook al meer kleur te krijgen, maar werd wit toen de eed moest worden afgelegd. „Dat moet zeker blootin- f'Oiremerde ze witjes. „Nee, nee....", schrok de recht bank, die niet goed snapte, waarom de dame naar boven stond te wijzen. Eindelijk kon het misverstand uit de weg worden geruimd dat dames in tegenstelling tot heren hun hoofd niet hoevfen te ontbloten als de eed moet worden afgelegd. „Dus de man moet wel met zijn bloteinformeerde ze-weer, nu leergierig geworden. De politierechter begon .nu ooiik wat rood aan te lopen en vertelde dat haar man helemaal niet hoefde te komen „ook niet in zijn blootje", maar dat zij nu maar eens moest vertellen hoe de ruzie met de buurvrouw wel ontstaan was. En die ruzie werd met zoveel ver ve van onder die fraaie hoofddoek geschilderd, dat de buurvrouw, als verdachte aanwezig, gewoon de krie bel kreeg en hardop zei: „Je liegt dat je barst Nu mag een verdachte, als een ge tuige gehoord wordt, niets anders doen dan luisteren en zeker zijn of haar mond niet openmaken. Dat werd buurvrouw dan ook duidelijk door een steeds kribbiger wordende poli tierechter diets gemaakt. Tegen de getuige barstte hij los: „U moet op meineed letten, daar staat twee jaren op. De fraaie hoofddoek snapte er nu kennelijk niets meer van. Een beetje radeloos vroeg ze wat zij nu wel met de rechter zijn eed te maken had. „Ik heb mijn eigen eedzei ze klein tjes Raadsels achter de tafel bij de ma gistraten, maar gelukkig had de deur waarder in het snotje dat de getuige het verschil niet kende tussen mijn eed en meineed. „Meineed met e-i is een grove leugen, terwijl u onder ede staatsiste hij naar de getuige, die er nu helemaal niets van Wat ga ]e nu doen met je pas behaalde diploma? Is het beroep verpleger/verpleegster iets voor je? Het St. Lambertus Ziekenhuis biedt je hier toe de mogelijkheden. Niet alleen voor de stad Helmond maar ook voor de regio is het een belangrijk ziekenhuis. Er zijn 400 bedden, en de opleiding telt on geveer 150 leerlingen. Bovendien is dit ziekenhuis erg mooi ge legen. Kortom alle voorwaarden zijn aanwezig voor een goede De kursus Ziekenverpleging A duurt onge veer 3/2 jaar en bevat een verantwoorde kombinatie van studie en praktijk. Je kunt rekenen op een goede beloning (vanaf de derde maand f 744,77 bruto per maand in het eerste leerjaar, tot 994,75 in het vierde leerjaar). Verder kom je in aanmerking voor een eigen kamer in onze leerlingenflat, een reiskostenvergoeding, vier weken vakan tie per Jaar en gratis eerste aanschaf dienst kleding. Wie op 1 augustus a.s. 171/2 jaar Is, in het bezit is van een Mavo- of Mulo-diploma, Havo of Middelbaar onderwijs heeft genoten (tenminste overgang naar de vierde klas) kan zich nu al aanmelden voor de opleiding welke op die datum begint. Als je meer wilt weten, neem dan eens schriftelijk of telefonisch kontakt op met de afdeling Personeelszaken, Postbus 98, Hel mond, telefoon (04920) 24251, toestel 416 of met het hoofd Opleiding, toestel 266. Het duurde geruime tijd voordat men met man en macht, zelfs de grif- fer kwam er aan te pas, de dame, met de hoofdoek verteld had dat ze de waarheid en niets dan de waarheid moest vertellen, nu ze haar eed had afgelegd. En weer begon het verhaal over nieuw van de buurvrouw, die ge scholden had. „Wat zei Uw buurvrouw dan wel", wilde de rechter weten. „Dat zeg ik hier nietDat moet ze zelf maar vertelden, wat dié alle maal voor smerigheid uit haar mond laat vallenwees ze naar de ver dachte. En weer kon het college in geweer komen om de dame met de hoofd doek, die steeds radelozer ging kij ken, aan het verstand te brengen, dat het juist ging om die smerigheid nog eens te horen „Neenzei ze beslist. „Ik zeg het niet. Het is al erg genoeg dat zij dat gezegd heeft en nu zal ik al die vieze scheldwoorden nog eens gaan herhalen. Dat vindt ik gewoon te erg Wat men ook deed om de getuige tot andere gedachten te brengen, niets hielp. Ze vond het beneden haar waardigheid om de scheldwoor den van buurvrouw voor de rechter te herhalen De rechter en de offcier keken el kaar eens diep in de ogen, waarop men de vrouw met de hoofddoek maar huiswaarts zondEn de of ficier moest tot zijin spijt vaststellen, dat het niet overtuigend en wettig bewezen was, dat buurvrouw geschol den had. Hij wilde de zaak aanhou den, opdat hij een andere getuige kon dagvaarden. Maar daar trapte de rechter niet in. „Dan krijgen we dat spul nog eens terug, met meineed en haar eed en met hoofddoek en alDaarom werd het vrijspraak wegens gebrek aan bewijs. Intussen was de deurwaarder aan het vechten met de hoofddoek, die getuigegeld wilde. Dat ging zo hard dat het college gestoord werd en toen zei de rechter: „D'r uit...." De dame met de fraaie hoofddoek snapte nu nog steeds niets van onze rechtspraak. KOPLAMPEN ONTVREEMD Vian de voor de Hoge Beek gepar keerde auto, eigendom van mej. J. werden de koplampen gesloopt. BROMFIETSER TEGEN AUTO Inhalen zonder voldoende op te letten kan levensgevaarlijke gevol gen hebben. In de Schoolstraat bofte de 18-jarige bromfietsberijdster mej. J. B. uit Venray nog toen haar brom fiets tegen de personenauto botste, welke auto bestuurd werd door de 37-jarige J. J. uit Deurne. Het bleef gelukkig bij materiële schade. BROMFIETS TEGEN AUTO Vanaf de parkeerplaats bij het station wilde de 17-jarige Venrayer M. S. de Stationsweg oprijden, maar lette niet op het verkeer wat uit de richting Oirio naderde. De bestuur der van de personenauto kon de overstekende bromfietser niet meer ontwijken. Bij de botsing liep de bromfietsbestuurder naast 'n been fractuur nog enkele andere kwets uren op en werd met de ambulance naar het ziekenhuis overgebracht. De bromfiets werd totaal vernield terwijl ook de auto behoorlijke scha de opliep. Vorige week woensdag heeft burgemeester drs. F. Schols zo'n 260 kinderen kunnen installeren als lid van de Jeugd-natuurwacht Venray. Dat betekende dat hy ieder van de kinderen 'een speldje meest opsteken; een karwei dat hy vol enthousiasme volbracht en dat hem als beloning de titel van Opper-jeugd-natuurwachter op leverde. Een en ander is begonnen in april j.l. toen de schooljeugd van de 5 klas sen der basisschool uit de gehele ge- meenibe uitgenodigd werd naar het Luxor Theater, waar ze via een film kennis konden nemen van het werk van de jeugd-natuurwacht in andere plaatsen. Men kon zich daarna op geven als lid van deze natuurwacht en het resultaat was dan woensdag te zien in de Venrayse schouwburg tijdens de installatie-plechtigheid. De voorzitster mevr. Poels-Peters kon behalve de burgemeester bij dat festijn nog verwelkomen de Inspec teur voor het basisonderwijs, de heer Bettinger, de directeur van de Stich ting Jeugd en Natuur, dhr. Voorhoe ven, wethouder van Oers, de direc teur van het Recreatieschap en dhr. Kousemakers namens de dierenbe scherming. HEEL PROGRAMMA De jeugd kreeg behalve het lid- maatschapsspeldje ook nog een oor konde als bewijs van hun lidmaat schap en het bekende boekje, waarin ze hun akbiviteiten kunnen noteren in de komende tijd ten voordele van de natuur. Staande deze plechtigheid kreeg burgemeester Schols behalve het „Opper-schap" ook de eerste papier bak van de jeugd-natuurwacht aan geboden, die men overal in onze ge meente wil gaan plaatsen. Een stuk chocolade was de belo ning voor de deelnemers, die meteen er op geattendeerd werden dat de wikkels en het zilverpapier niet op straat thuis horen. Ze kregen met een een puzzeltocht mee naar huis, waarmede een stempel in het aktivi- teitenboekje te verdienen is, mits men de verschillende algemene en de speciale op de verschillende dorpen betrekking hebende vra gen weet op te lossen. Daartoe heeft men nog tot volgende week tijd, dan moeten de betreffende vragenformu lieren zijn ingediend op de school. Het blijkt dat de meeste scholen ak- tief meewerken en zo heeft m'en al een heel programma op kunnen stel len ,dSe van opruimakties tot nest kastjes maken gaan. In juni gaat men verschillende excursies organiseren voor de Ven rayse jeugd en zal men met hen een bezoek brengen aan de Castenrayse vennen, Geysterse bossen, de Bosch huizen, de omgeving van de Balion- zuil, Vlakwater, Rouwkuilen en an dere belangrijke natuurgebieden in onze gemeente. Het bestuur van de jeugd-natuur wacht wordt gevormd door mevr. Poels-Peters, die voorzitster is en de heren L. v .d. Hoff en W. Tijmesen, die resp. secretaris en penningmees ter is. Vrijdag 19 mei: Stones fans op gelet! Deze avond is er helemaal voor jullie. Alleen maar muziek van The Rolling Stones in de soos met na tuurlijk de nodige informatie en de nieuwe Stones L.P. (hopelijk). Dinsdag 23 mei: FILM. Die avond worden er vier kleurenteken- films van ieder ongeveer een kwar tier, vertoond. Het zijn er twee van Asterix, een van Popeye en een van Mr. Magoo. We beginnen om 8 uur en de entree is een piek. Donderdag 25 mei: In navolging op de eerste, die we enkele maanden geleden hadden, organiseert de staf weer een PRAATAVOND. Iedereen diie zich voor de soos interesseert is die avond welkom, om met de ande re leden en later op de avond met de teamleden over de soos te praten. Je kunt zelf een gespreksgroep je vor men, ronddm een vraagstuk wat je interesseert en verder kun je alles wat je belangrijk acht in dat groepje bespreken. Vrijdag 26 mei: Optreden in de soos van het Nederlandse folkduo PHILIP SONNY. Ze bespelen gi taar, ukelele en mondharmonika. Ver der zingen ze ook een aardig deuntje. Ietwat vrolijke muziek afgewisseld met enkele „serieuze" nummers. Al les engelstalig. Verder kunnen we jullie mede delen dat er op zaterdag 19 augustus een groots folktuinfeest gehouden wordt in de tuin. Deze manifestatie wordt opgeluisterd door: Dimitri van Toren, Derroll Adams, Peter Koene, David Irelans en Ncrris en heet: „The free wheelin' country and folk event- dag." OPENBARE SCHENNIS DER EERBAARHEID De-schennis der openbare eerbaar heid gepleegd vanuit een personen auto tussen de Hoenderstraat en de Overloonseweg aan drie nog jonge meisjes is door de recherche kunnen worden achterhaald, dankzij de op lettendheid van die drie meisjes, die het kentekennummer hadden opge schreven. Procesverbaal is opge maakt. De recherche wenste niet de personalia vrij te geven, maar vroeg ons wel ruime aandacht te schenken aan dit voorval. Het komt de laatste tijd herhaalde malen voor dat openbare schennis der eerbaarheid vanuit een auto of vanaf een fiets of bromfiets wordt gepleegd, dan wel dat de schenner aan de bosrand staat. Helaas te wei nig wordt hiervan aangifte gedaan en herhalingen van die schennis blijkt te blijven voortgaan. De re cherche verzoekt dan ook eenieder die geconfronteerd wordt met het plegen van schennis der eerbaarheid zich onmiddellijk in verbinding te stellen met de politie. ARROWSHIRTS MODEHUIS THOMASSEN Het werkloosheidscijfer van het rayon Venray van Venrays geweste lijk arbeidsbureau was einde april iets gunstiger dan eind maart. Waren toen 397 mannen als «werkloos inge schreven, einde april waren het er 334. Ondanks het ,feit dat dit nog al tijd 4% van de beroepsbevolking is en dat vorig jaar einde april slechts 139 werklozen stonden ingeschreven, wordt de geboekte teruggang als gunstig ervaren. Terwijl elders de werkloosheidscijfers ofwel constant blijven of stijgen, vertonen ze hier een teruguitgang. Een en ander is grotendeels te danken aan het aan trekken van de bouwsector, terwijl ook in de metaaal weer meer werk gaat komen. Zo liep het aantal werk loze bouwvakkers terug van 101 naar 55, de metaalbewerkers van 46 naar 36. Landbouw daartegen liep wat op tot 52. Van de geregistreerde arbeids reserve van 34 mannen waren 23 jon ger dan 19 jaren. 284 waren hiervan echt werkloos, 35 staan op aanvul lende werken en 15 bij de sociale werkvoorziening. Men hoopt dat, ondanks moeilijk heden bij een bepaalde metaalindus trie, deze gunstige tendens zich voort zal zetten en dat o.m. in de bouw nijverheid weer volop bedrijvigheid gaat komen. INTEHIEUHVEPZOHGINQ Unit,«lmlni3a<.n C3 VMnni,.. nZTOn.DKin I Wlihalmlnastr.S Vfenroy 047BQ-E510

Peel en Maas | 1972 | | pagina 13