Problemen en probleempjes in Vellum alles voor eva kacino bar de mooiste GORDIJNEN fhomaQqiPn 15 komen van k TRICOTS RODIERf TRICOTS DE. REVE Leenen| WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN MODEHUIS THOMASSEN VRIJDAG 12 MEI 1972 No. 19 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG rca VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 6.75 (bij vooruitbetaling) In een te vol restaurant Vlakwater is vorige week de kontakt- bijeenkomst gehouden tussen de mensen van Veltum en het college van B. en W. Een heel wat grotere belangstelling dus als verleden jaar, maar ook een spitsere vergadering, in die zin, dat er verschil lende puntjes naar voren werden gebracht, waar ook B. en W. hun voordelen mee kunnen doen. Zo komt men tot de zo gewenste wis selwerking over en weer. het deel van deze vergaderingen. Dat daarbij de voorzitter van de nieuwe kontaktraad de heer Wing- bermühle, de touwtjes vriendelijk, doch strak in handen hield, be looft veel goeds voor de toekomstige aktiviteiten van deze raad. PEUTERSPEELZAAL Men heeft in Veltum vooraf een enquête gehouden naar wensen, ver langens en kritiek. Daarbij is nog al eens de vtraag naar voren gekomen voor meer speelterreintjes bij de flats met zandbakken voor de klein tjes en zitbanken voor de moeders. Gereed zijn in Veltum, zo stelde B. en W. drie trapvelden, 2 betegelde pleinen en de speelhoeken met kl'im- werktuigen en zandibakjes. Er bij komen: 3 speelhoekjes in de omgeving Engelenstraat en Rochus- straat, 5 bij de flats, 1 in de Hlaam- makerstraat, 1 in 't Groene Hart en een trapveldje komt nog aan de Kempweg. Een en ander wacht op de nieuwe grasmat. Wel zal1 met de wijkraad overleg worden gepleegd over de inrichting en realisering van speelhoeken. De mensen zullen zelf ook mee moéten werken. Ook in Veltum blijkt reeds dat zankbakjes voor de kleuters ook gebruikt worden om de honden in uit te laten. Dan heeft zo'n bakje voor de kleuter natuurlijk geen enkele zin meer Ook de vraag naar een peuterspeel zaal is via de enquête naar voren gekomen. Het blijkt dat B. en W. met de betreffende stichting samenwerlkt om in de n'ieuwe flat op de hoek WestsingelKempweg ruimte be schikbaar te krijgen voor de peuter speelzaal'. Men is thans bezig met de becijfering van de kosten van een en ander en zal dan zien of het finan cieel haalbaar is. GEMEENSCHAPSRUIMTE Ook de vraag naar gemeenschaps ruimten voor allerlei doeleinden wordt in Veltum dringend gesteld. Zo vertelde men ter vergadering dat m'en in de flats b.v. nooit eens iets timmeren kan, zonder anderen over last te bezorgen. Dat betekent dat men voor hobby's naar elders moet. Maar waar is dat „elders"? Uit de vergadering bleek dat men onder die gemeenschapsruimte feite lijk van alles verstaat. De een zou er zijn hobby uit willen leven, een tweede wil er gymnastiek maken, een derde ziet het als clubhuis, een vier de als kindercrèche, kortom een veel heid van wensen De vraag blijft open of men b.v. alles kan onderbrengen in één ruim te of dat men b.v. voor hobby's niet enkele garages in de flats klaar moet maken. Dat gaat men nu bekijken, waarbij men de hulp hoopt te krij gen van een buurtwerker, waarvoor men in Den Haag aan het onderhan delen is. Het probleem gymnastiekzaal' is intussen al opgelost. Die zouden eerst naar Den Hoebert gaan, maar daar vroeg men 45,per avond. Dat was te veel van het goede en nu as men elders onderdak. Zo gauw de nieuwe zaal in Veltum gereed is, vertrekt men daarheen. Voor het overige komt de kelder ruimte onder de school Coninxhof ook vrij. Dat geloofde kennelijk een goed deel van de aanwezigen niet en men pinde de burgemeester dan ook vast op de datum van half augustus. Waar dan de kleuters naar toe moeten die dan weer niet in de kleuterschool terecht kunnen, moet dan maar op een andere ma nier opgelost worden. VERKEERSWENSEN zijn er ook heel wat in Veltum. Zo wilde men de uitritten van de flats meer acventueren door er bor den bij te plaatsen. Maar dat kan niet, volgens de wegenverkeerswet en hier blijven de normale verkeers regels, dat rechts voorrang heeft, ge woon gelden. Zebrapaden yoor de jeugd werden gevraagd bij de Kroonwinkel en bij de oversteek Veltumse Kleffen Tinnegieterstraat. Daar voelde het college met de verkeerscommissie bar weinig voor, omdat gebleken zou zijn dat zebra paden het gevaar eerder vergroten, dan verkleinen. Hierover ohtstond een ellen-lange discussie, vroeg men om inschake ling van verkeersbrigadiertjes en wat dies meer zij, doch kwam men uiteindelijk tot de beslisisng dat er lentobeurs voor de vrouw eurohalcomplex valkenburg VoQ>delige Tr^in-Toegang-biljetten bij de NS-stations Hebt U de grandioze "MODESHOW al bezocht? Dagelijks 3,30 - 4.30 - 8:30 - 9.30 .uur groepen spéciale reduktie wel borden geplaatst zullen worden, die aanduiden dat men een school nadert, doch dat de aanleg van een of meer zebrapaden nog eens beke ken zal worden met de verkeerscom missie en de wijkraad. Ook 'het gevraagde parkeerverbod voor het stuk Kempweg tussen bios coop en Langeweg kreeg nul op re quest, ondanks verwoede pogingen nog er door te drukken. B. en W. van enkele aanwezigen om dat als- vertelden dat deze straat een een- richtingstraat zal worden in het nieu we centrumplan, doch zag er geen heil in om nu hiet parkeren daar te verbieden. Dat levert voor de aan- wonenden te veel last op (vraag naar ontheffingen) en maakt alleen maar dat in die straat nog harder gereden zal' worden. Ook hier ontspon zich weer een hele discussie of men eerst maat regelen moet nemen om het publiek en vooral de jeugd te leren hoe men zich in het verkeer te gedragen heeft, of dat men het eerst moet leren en dan pas maatregelen nemen. PARKEREN VAN VRACHTWAGENS Er zijn nog al klachten over het lang parkeren van vrachtwagens bij de flats. Die klachten leven daar niet alleen en daarom Zijn in de nieuwe politieverordening bepalingen opge nomen, dei het parkeren van vracht wagens gedurende weekends en der gelijke aan banden legt. En meteen stond .toen een vrachtwagenchauffeur op, waar hij dan wel met zijn wagen heen moest. Hem werd het terrein gewezen langs de schouwburg. SPEELSTRATEN De vraag of in Veltum enkele stra ten geheel voor het verkeer gesloten kunnen worden en .alleen als speel straat gehandhaafd blijven, is zeer moeilij'k op te lossen, ook al omdat Ged. Staten in deze een dikke vin ger in de pap heeft en op het stand punt staat dat de straat voor ieder een is. Maar met de wijkraad zal eens bekeken worden of een zinnig voorstel terzake kan worden opge steld. De klacht over verkeersborden, die nu soms midden op trottoirs staan, kan pas opgelost worden als men konkreet opgeeft, waar zulks het ge val is. Ook dat „bordje" zal de wijk raad wassen. De klacht, dat bij ver schillende bouwwerken de aannemer het bouwmateriaal maar op de trot toirs opslaat, zal ook nader bekeken worden. Waar mogelijk zal men de bouwers vragen, in ieder geval ruim te over te laten voor de trottoirge bruiker. PLATTEGRONDEN De man van die friteskraam en de benzinestation® in Venray blijken ook te fungeren als gids in de dool- boof van straten en wegen. De vraag of plattegronden links rechts in de gemeente bij invalswegen geplaatst, hier enig soulaas kunnen brengen, wordt nader bekeken. TROTTOIRS Bij de enquête was de vraag naar voren gekomen of langs de Kemp weg en de Weg in den Berg geen tweede trottoir kon worden aange legd. Maar B. en W. voelden daar niets voor, omdat aan die zijde geen woningen liggen en direct het .groen gebied ligt. Datzelfde geldt voor een gedeelte van de Vollenbergstraat. Daar konden de aanwezigen wel vre de mee hebben. Iets anders was het met de wens om in de Haammaker- straat een tweede trottoir aan te leg gen. Toen het college vertelde dat ook hier h.i. geen tweede trottoir no dig is, ook al omdat de verkeersdicht heid hier miniem is, kwamen er pro testen. Het blijkt dat deze straat veel gebruikt wordt en dat al was het maar een gravelpad hier veel sou laas kon brengen. Een en ander zal nu met de verkeerscommissie nog eens nagegaan worden. BANKEN B. en W. kregen wel een open doekje voor wat reeds gedaan is aan de groenversiering van Veltum. Daarover was men goed te spreken, wat niet zeggen wil dat men geen wensen meer heeft. Zo zou men graag de bosrand langs de Kempweg ver beterd zien, langs de Vollenbergstraat een groenversiering willen hebben en zitbanken langs de Weg in den Berg. Het blijkt dat van de zomer een toplaag gedraaid zal worden op al le asfaltwegen in Veltum en dat men dan meteen de zijkanten ook in orde maakt. Dan zullen ook de genoemde wen sen in vervulling gaan en zullen liefst 24 zitbanken in plan Veltum geplaatst gaan worden. BUSDIENST Een betere busdienst stond levens groot op het verlanglijstje geschre- Maar wethouder Schols, 'die net de afrekening over 1971 thuis gekregen had, becijferde dat hij elk reisje dat een bewoner van Veltum met de stadsdienst maakte, de gemeente er 1.50 per rit bij moet passen. Afgezien van het feit of dat zo door kan gaan, kwam een ander probleem om de hoek kijken, namelijk dat de huidige dienst geen aansluiting geeft op de stationsdienst en dus in feite voor velen waardeloos is. „Als ik vanuit Veltum naar het centrum wil, omdat ik daar de sta tionsbus wil halen, dan word ik via Westsingel en Noordisingel omgere den naar het busstation. In die tijd had' ik ook kunnen lopenMaar ben ik dan aan het busstation, dan is de stationsbus foetsie...." aldus een van de sprekers. Wethouder Schols, die kennelijk al aan het bestuderen is om een verder gaande stadsdienst, die behalve Vel tum ook het Brukske in haar „baan' zou betrekken, kreeg de vraag voor gelegd, waarom in het Venray van 1972"de stationsbus nog altijd dezelf de haltes had als vroeger de paarden tram. Hem werd verzocht op korte termijn maar eens een studie te ma ken of men deze stationsdienst niet via de ringwegen zodanig door Ven ray kan laten lopen dat ze èn als stadsdienst èn als stationd'ienst fun geren kan en wel zodanig dat iedere wijk er wat aan heeft en hiet alleen de zes halteplaatsen in de kom Dat gaat niet alleen wethouder Schols, maar het hele college inder daad nu doen. Dat men bij die stu die ook de sociale filosofie gaat be trekken en de milieubeheersing, zo als enkelen wensten, noemde burge meester drs. Schols vanzelfsprekend. VUILNIS Vuilnis levert ook in Veltum zijn problemen. Zo blijkt bij de flats nog al eens wat vuilnis te liggen. Men was staande de vergadering ook wel zo eerlijk te vertellen, dat er wél eens wat uit de ramen gekiept werd. De reiniging van die stukken zal een zaak worden van de woningvereni ging. Men wilde weer de grof-vuil-op- halerij ingeschakeld hebben, maar B. en W. vonden vier keer per jaar genoeg. De rest moet men in de plas tic zakken meegeven of zelf naar de puinplaats brengen. Kan dat niet, dan wil de gemeente nog altijd a raison van 15,per m3 een keer extra komen. Het voorstel om zater dags links en rechts wat containers te plaatsen voor het tudnvuil, werd door het college niet overgenomen. De vuilnisophalerij kost toch al geld genoeg en men dacht met de huidige regeling de mensen zoveel mogelijk terwiile te zijn. HONDEN bezorgen vreugde, maar ook last. Dat laatste culmineert in de wens om voorschriften te maken, dat honden aangelijnd moeten zijn. Zover wil het colltge niet gaan, doch in de nieuwe politieverordening staat wel, dat geen hond meer zonder toezicht mag loslopen. Dat men een hond niet ARROWSHIRTS MODEHUIS THOMASSEN zijn behoefte moet laten doen midden op trottoir of in een speelbak voor de kinderen, is feitelijk vanzelfspre kend, maar het blijkt dat vele hon denhouders dit nog al eens toelaten. In de toekomst wordt dat strafbaar. I GROEN ,Men vindt dat in Veltum te veel hout gekapt, wordt. Zo rond het ter rein Da'kdekkerstraatHaammaker- straat. Uit het antwoord van het college bleek dat dunning hier noodzakelijk is. In het Bergkwartier wordt het bos zoveel mogelijk gehandhaafd, al blijft het natuurlijk aan de kopers van de kavels aldaar om de zaak nog beter en mooier te maken. Gevraagd naar de plannen voor de oude puinplaats, kreeg men nu te horen dat dit een „beboste heuvel" wordt met wandelpaden en banken, doch ook met broedgelegenheid voor de vogels. CAMPING VLAKWATER Uit de vergadering kwam ook kri tiek tegen het kappen ten behoeve van de nieuwe camping Vlakwater, maar B. en W. meenden dat daar door het betrokken stuk veel beter bereikbaar wordt. Het feit dat 12 goede-bungalows in de bestaande camping nu moeten worden afgebroken, die toendertyd bijna 7 ton gekost hebben, werd door sommige mensen een schan dalige geldverspilling genoemd. De burgemeester kon zich voor stellen, dat mensen zich daaraan er geren. Doch zij dienen te bedenken, dat nu de bebouwing van Veltum 1 en 2 en Bergkwartier behoorlijk op elkaar aan gaat sluiten, evenals het recreatiegebied dat nu van de West- singel uit een groot blok aan de rand van Veltum gaat vormen. ZELFWERKZAAMHEID Om datzelfde Veltum nog leefbaar der te maken, fraaier en gezelliger, blijken verschillende bewoners zich graag in te zetten. De burgemeester was daar alleen maar gelukkig mee en vertrouwde dat men in samen werking met Wijkraa.d en dienst ge meentewerken niet alleen tot over leg zal kunnen komen, maar ook de handen uit de mouw zal willen ste ken. SPEELPLAATSEN Desgevraagd blijkt de speelplaats van de Coninxhof-school open te blijven voor de jeugd. Die van de kleuterschool blijft voorlopig drie maanden open voor kinderen tot 10 jaren. Er moeten wel 2 volwassenen toezöcht houden, die zich ook verant woordelijk stellen voor het in orde houden van die plaats. OVERIGE VRAGEN Aan de gevraagde tweede en komkurreremde apotheek kan het ge meentebestuur Velltum niet helpen. De vestiging hiervan is afhankelijk van een arvies van het Genootschap van Apothekers, dat nu een onder zoek instelt, op de beslissing waar van de gemeente geen invloed kan uitoefenen. Datzelfde geldt voor een tweede telefooncel. Dat hangt weer af van de Telefoondienst. Een centrale antenne voor koop woningen is mogelijk, mits voldoen de mensen wensen deel te nemen. Of het witte boerderijtje bij de flats kan blijven bestaan als kinder boerderij hangt af van de toestand van het gebouw, wanneer de huidige bewoonster vertrekt. Het zal dan wel een zaak van particulier initiatief moeten worden. In de Veltumse kapel wordt op dit moment en als reaktie op onze daarover geschreven artikelen, jacht gemaakt op de boktor, de grote schuldige van de vernielingen. Over overdracht van kapel van kerkbe stuur der Vredeskerk aan de gemeen te is nog niets te zeggen. De aanleg van enkele tennis velden wordt overwogen in de buurt van het zwembad. De openbare basisschool zal in augustus 1973 van start gaan in en kele noodklassen, geplaatst op het terrein achter garage Strijbosch. Te genover de klacht uit de vergadering dat dit een speelterrein van de jeugd is, werd gesteld dat men daardoor deze school juist dichter in de buurt brengt van degenen, die zulk een school wensen en op de tweede plaats dat dit terrein toch op den duur niet als speelterrein kan blijven ge handhaafd. Een betere coördinatie van de winkelsluitingen in Venray is zaak van de betrokken winkeliers en niet van het gemeentebestuur. De verhoging van de personele belasting brengit geen speciale voor delen aan Veltum, daar de belastin gen in het algemeen besteed wor den om de overheid in staat te stel len alle aan haar opgedragen taken te vervullen. Als er behoefte is aan grond voor volkstuintjes in Veltum zal men die moeten peilen. Is dlie er inderdaad dan zal wellicht in overleg met de LLTB een oplosiing gevonden kun nen worden. Het regenwater rond de flats zal beter verdwijnen als komende zomer de nieuwe deklaag is aangebracht. Ruimere openbare verlichting in de nachtelijke uren lijkt het college niet nodig daar nog altijd de helft van de normale verlichting aanblijft. Informatie van buitenlandse wijkbewoners in hun eigen taal zal men via de wijkraad proberen te be reiken. Het feit dat twee buitenlandse gezinnen op een flat wonen, mag dan in veler oogpunt niet ju'ist zijn, toch is het toegelaten, al geeft de wonigverenigimg officieel zijn toe- Stemming niet. Men wil gewoon geen boeman spelen, als die mensen dat vrijwillig doen, geen ander huis be schikbaar is en de industrie gebaat is met de komst van betrokkenen. De klacht dat te weinig door stromingsbij dragen betaald zouden zijn en dat nog een nabetaling be loofd is, klopt niet volgens het col lege. Men heeft de pot, die daarvoor bestemd was netjes en geheel over alle betrokkenen verdeeld, die ieder 600,gekregen hebben. Toen was de pot op. Zoals we vorige week reeds meld den, heeft burgemeester Schols in het begin van deze vergadering gereageerd op uitlatingen, die ge daan zijn op enkele politieke ver gaderingen. Op het eind van deze vergadering wilde op zijn beurt de voorzitter van de Partij van de Ar beid hierop terug komen. De voor zitter belette zulks ook al omdat de burgemeester duidelijk had aan geboden met iedere groep te wil len discussiëren. Hij vond dat deze avond een Veltum-avond was en geen politiek gebeuren, dat men dan maar afzonderlijk moest or ganiseren. Een applaus van een groot deel van het publiek onder streepte deze konklusie. MARKT DEURNE Intieme sfeer Exclusief interieur GEOPEND TOT 3 UUR 's NACHTS 'swoendags gesloten

Peel en Maas | 1972 | | pagina 13