Uitreiking getuigschriften Gewestelijke Sociale School Gouden paren in Venray U kunt bij onze bank nog bungalows booken... ftflQfM zelfs voor het hoogseizoen! Kerkelijke Diensten Leenen Raiffeisenbank JZi Boerenleenbank Country Square WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Installatie pastoor Oirlo modehuis ^UU^JUL van 7 tot en met 13 mei VRIJDAG 5 MEI 1972 No. 18 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKHN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 6.75 (bij vooruitbetaling) In zaal Veerhuis kwamen de cur sisten van de gewestelijke sociale school bijeen om uit handen van loco-burgemeester G. Schols de B- getuigschriften in ontvangst te ne men, als bewijs dat zij gedurende het cursusjaar 1971-'72 met goed ge volg de lessen hadden gevolgd. De heer van Goch, voorzitter van de Centrale van het NKV en voor zatter van het schoolbestuur bracht na woorden van gelukwens aan de geslaagden, ook woorden van danlk aan de docenten, die het hadden klaar gespeeld ondanks de t.v., de leerlingen te boeien en ze te vormen tot meer bewuste leden der vak beweging en zeker als mens. De heer G. Beterams, directeur der school, bracht vooral naar voren het stijgend succes der deelnemers die toch de moed hadden opgebracht om een bredere oriëntatie te krijgen in de maatschappelijke ontwikkeling op economische, sociaal-maatsohappe- lijke en bestuurlijk terrein. De heer Van Vale van de Dienst Vorming en Onderwijs was vanuit Utrecht gekomen om de uitreiking mee te maken. Namens het NKV wil de hij de bewondering naar voren brengen dat na een gedane dagtaak zich nog mensen willen inzetten om beter hun plaats in de maatschappij aan te kunnen. Voor het NKV is die vorming voor het kader van groot belang. Loco-burgemeester G. Schols, 20 jaar geleden zelf een leerling van die school (toen nog met 3-jarige cursussen van drie avonden van drie uur in de week) bracht nog eens in herinnering dat 20 jaar geleden Venray een boerendorp was, zonder indusnie, waarin 1400 mensen in de Peel moesten werken. Deze werke lozen werden her en der uit Neder land aangevoerd in 44 bussen. Wet houder Schols vond het jammer dat de serie cursussen enkele jaren bui ten de belangstelling waren geweest, want hij vond dat soort cursussen van enorm belang bij de ontwikke ling, zeker van het kader. Venrays gemeentebestuur zou graag die cur sussen blijven steunen en als er nog meer gevraagd zou worden, zou die subsidie zeker worden verleend. Aan de volgende dames kon het getuigschrift worden uitgereikt: Mevr. Heerens, mevr. Theelen en mej van Elzen. Aan de hreen Sjaak Bodten, P. Dinghs, W. van Els, Jan Kruysen, W. Reijnders, Th. Smits, N. Eteinman (deze sprak het dankoord aan do centen, namens de cursisten), J. Pee- ters, W. Kunzler, J. Hendriks, Th. Voermans, M. Franssen, W. van Lie- rop, Th. Vullings, G. Linders, A. Achten, A. Hendrickx, J. Voesten, P. van Bree, Borghals, G. Hubers en P. Janssen, beide laatsten uit Over- loon. Niet onvermeld mag blijven dat ook aan de 24-jarige Marokkaanse gastarbeider Omar Chakhssi het B- diploma kon worden uitgereikt. Deze reeds 5 jaar in Venray verblijvende gastarbeider spreekt goed de Neder landse taal en vindt het van enorme betekenis dat hij op die wijze op een zo uitstekende wijze een inzicht krijgt in de mogelijkheden in Neder land. Mogelijkheden welke in zijn modeerland niet voorhanden zijn. De heer Chakhssi is in Venray op de boekhouding bij bouwbedrijf J. P. A. Nel/issen werkzaam. Hij verklaarde ons desgevraagd dat hij voor de ko mende cursus reclame zal maken bij gastarbeider, die de taal enigszins macithg zijn om ook een dergelijke cursus te volgen. Na de uitreiking bleven de docen ten en geslaagden, al dan niet ver gezeld van hun wederhelften en ge nodigden, nog op aangename wijze bijeen. Het NKV Venray zal trachten in het komende jaar niet alleen te star ten met de vervolgcursus maar ook met eten nieuwe A cursus. Wel hoopt het schoolbestuur dat in Venray, waar verschillende academici voor handen zijn, deze ook bereid zouden zijn enkele uren les te geven aan de ze unieke vorm van vormingsonder wijs voor volwassenen. Dachten we met de opsomming van 6 gouden paren voor veertien dagen reeds een record behaald te hebben, de werkelijkheid ts dat er vorige week op Smakt nog een gouden paar is geweest, dat niet in ons overzicht stond terwijl op 23 mei a.s. nog een ander paar zijn gouden feest gaat vieren. REYNDERS - SMAKT En daarom alsnog dit bruidspaar even in het zonnetje gezet, dat 50 ja ren liief en leed gedeeld heeft in hun huis aan de Maasheseweg, juist achter de spoorweg-overgang. opgehaald. Zoals de kennismaking, die plaatsvond op een Venrayse ker mis, waarheen de uit Meerlo geboor tige Handrie Reijnders letterlijk en figuurlijk op de kermis kwam. Daar leerde hij Drika Philipsen kennen en het is een kennismaking geworden voor het leven. Vijftig jaren geleden werdten ze in de echt verbonden, te gelijk met 6 andere bruidsparen in de Petrus Bandenkerk. Toen was het voor Handrie voorbij om altijd klan- destien langs de spoorbaan naar de Smakt te fietsen. Hij was boeren knecht en bleef dat tot de Paters kerk afbrandde. Toen haalde aan nemer Martens hem over om als op perman te gaan werken bij de her bouw en nieuwbouw. Toen het kloos ter klaar was, was het diezelfde aan nemer die hem aanspoorde grint te gaan graven ni'abij zijn woniing. Dat heeft Reijnders prompt gedaan voor 80 cent per kublieke meter. Daar moet je nu om komen. En toen hij zijn eigen grond op had, heeft hij steeds opnieuw gron den kunnen pachten, o.m. van de Baron van Geysteren, die echter als uitdrukkelijk beding in de pacht overeenkomst had staan, dat er niet mocht worden gestroopt. Vijf kinderen werden uit dit hu welijk geboren, waarvan er intussen een dood is. Vier zijn er over, die met Onder de gulle zomerzon hebben wij nog een aantal comfortabele bungalows voor u be schikbaar. Niet alleen in vöör- of naseizoen, maar zelfs ook nog in juli en augustus. Ten minste voor wie er snel bij is, want door de aan trekkelijke prijzen wordt de keus snel kleiner. de bank voor iedereen VENRAY - OOSTRUM - OIRLO - LEUNEN - YSSELSTEYN - MERSELO Zaterdagavond werd onder grote belangstelling pastoor Dr. M. Gelis- sen geïnstalleerd als opvolger van pastoor P. Schoren, die onlangs naar Maasbree is vertrokken. Pastoor Gelissen, die tot voor kort pastoor van Geysteren was, werd door drumband en fanfare ter ker ke geleid met zijn famiile, kerkbe stuur en andere genodigden. Daar verzorgden het dames- en kerkkoor de vocale omlijsting van de installatieplechtigheid, die geleid werd door Deken L. Theunissen. Pastoor Gelissen bleek de benoeming te aanvaarden en legde de ambtseed af. Namens de parochiegemeenschap werd hij welkom geheten door de heer M. Custers, die vertelde dat de nieuwe pastoor reeds enkele uitvoe rige gesprekken heeft gevoerd met het kerkbestuur en reeds verschil lende plannen op stapel heeft gezet voor zijn toekomstig pastoraal in Oirlo. Hij heette de nieuwe herder van harte welkom, mede namens de Oiriose parochiegemeenschap, die in grote getale opgekomen was voor de ze installatieplechtigheid. Vol ver trouwen gaf de heer Custers de nieuwe pastoor de sleutel van de kerk en vertrouwde dat hij samen met de geloofsgemeenschap goede jaren in Oirlo mocht beleven. Dat vertrouwen sprak ook burge meester drs. F. Schols uit, die na mens het Venrayse gemeentebestuur deze nieuwe pastoor van harte ver welkomde binnen Venrays grenzen. Pastoor dr. M. Gelissen bleek zeer dankbaar voor dit onithaal en ver trouwen op een goede en vruchtbare samenwerking tussen hem en de Oir iose gemeenschap. Reeds op voor hand vertelde hij minstens tweemaal per jaar vda parochievergaderingen kontakt te willen hebben. Met een receptie werd de installa tieplechtigheid besloten. 6 kleinkinderen zorgden voor een prettige dag, ook al moest men het op medisch advies wat kalm aan doen. De 81-jarige Reijnders kan enorm vertellen over de bouwerij in Ven ray. Er zijn tijden geweest dat hij zeven man en meer in zijn grinderij aan het werk had, waar nu machines het harde werk met de schop hebben vervangen. Hij kan smakelijk vertel len over de gouden tijden van de Smakt met zijn grote processies en de grote rust, die jarenlang rond hun huis was, toen nog verscholen in de bossen. Hij kan vertellen over tijden dat mensen alles te voet moeten doen, maar nu „sleuren ze zelfs auto's naar de maan Een beetje heimwee naar vroeger tref je bij de meesten van deze men sen aan, maar van de andere kant zouden ze niet graag deze tijd ge mist hebben. VAN ELFEREN-CENTEN Op 23 mei zal Het Schuttersveld een gouden paar tussen haar muren niet. Want het echtpaar van Elferen- bergen. Of liever gezegd dan juist Centen mag dan een van de eerste bewoners zijn van de flats van het Schuttersveld, voor de viering van hun gouden bruiloft gaan terug naar Oploo. En dat is heel begrijpelijk, want daar zijn ze voor 50 jaren ge trouwd en daar ligt het grootste stu'k van hun leven. Hendrik van Elferen (80) kwam ruim 50 jaren geleden als tuinman van het Betuwse Driel naar Oploo, als tuinman voor de groot grondbezitter Roelvinik. In datzelfde Oploo leerde hij de nu 76-jarige Jet Oenten kennen en daarmede trad hij 50 jaren geleden in het huwelijk. Naast zijn tuinmanschap exploiteer den zij beiden een winkel, café en zaal. Vijf jaren geleden hebben ze deze goed beklante zaak overgedaan en zijn naar Venray gekomen, waar heen een zoon en dochter getrouwd waren. Ze hebben korte tijd aan de Prins Bernhardstraat gewoond, maar waren een der eersten, die naar de nieuwe flats van het Schuttersveld trokken. Uit hun huwelijk zijn 6 kinderen geboren, die allen getrouwd zijn. Het gouden paar is bijzonder gelukkig dat op die dag ook de dochter, die 15 jaren geleden naar Nieuw Zeeland emigreerde, aanwezig zal zijn. Aan wezig zijn ook 15 van de 17 klein kinderten, wanneer op 23 mei in de hun zo bekende zaal in Oploo het gouden feest gevierd zal worden. Een GROTE collectie RIBCOSTUUMS bij GEMEENSCHAPSVIERIG VENRAY A.s. zondag 7 mei vieren wij sa men met „de werkers van het eerste uur" ons vijfjarig bestaan. De vie ring begint om half elf in de Le vensschool, Bevrijdingsweg 2a. Cele brant: kap. H. Latten. Thema: Tocht genoten - lotgenoten. Wij hopen deze morgen velen van hen te zien die in het begin deze vie ring van de grond hebben gekregen. PAROCHIEKERK VENRAY Zesde zondag van Pasen. Zaterdag: 19.00 nederlandse hoog mis, int. uit dankbaarheid bij een huwelijksjubileum overl. fam. Gie- len-Stiphout. Zondag: 8.00 gelezen mis, int. gez. Janssen en fam.; 9.00 feestelijke vie ring van de eerste H. Communie van de kinderen met medewerking van de Kon. Harmonie „Euterpe" en het jeugdkoor, int. Johannes Kersten; 10.00 gregoriaanse hoogmis, int. mevr. Kleuskens-Achten; 11.00 nederlandse hoogmis, int. Francisca H. v. d. Munckhof; 18.00 gelezen mis, int. Grada Creemers-Dijkmans. Maandag: 8.00 tot zekere intentie; 9.00 Jan van Kessel vwg. de familie; 19.00 overl. ouders Coenen-Hout- ackers Chris Janssen en dochter. Dinsdag: 8.00 tot zekere intentie; 9.00 An toon van Osch; 19.00 tot ze kere intentie. Woensdag: 8.00 Notaris Linnsen als sticht.; 9.00 Lambert Cleven; 19.00 Nederlandse hoogmis van Hemel vaartsdag, int. R. Verblakt en echtg. Donderdag: Hoogfeest van Hemel vaartsdag. 8.00 gelezen mis, int. overl. ouders Swinkels-Emons; 9.30 gregoriaanse hoogmis, int. Jan van Kessel; 11.00 nederlandse hoogmis, i'nt. Antoon van Osch. N.B. geen avondmis. Vrijdag: 8.00 W. Broers, echtg. en overl. kinderen; 9.00 Gerard Man dors, Lambertus en ouders als sticht. 19.00 voor een oorlogsslachtoffer en een bijz. int. Zaterdag: 8.00 tot zekere intentie; 9.00 Chris Jacobs; 19.00 Jan van Kes sel Piet Versteegen en overl. fam. Mededelingen: Zondag om 9.00 uur is het eerste communiefeest voor de kinderen van de Dr. Poelsschool en de Ur- sulaschool (klas van mevr. Cop- pelmans). De eerste kommunne- kanten worden om 8.30 uur ver wacht op de speelplaats van de Ursulaschool, waar de harmonie hen om 8.45 uur komt afhalen. Vanwege de eerste kommuniemis om 9.00 uur wordt de mis van 9.30 uur verplaatst naar 10.00 uur. Denkt u ook aan het feest van Hemelvaart komende donderdag. Akolieten: Zaterdag 6 mei: 19 uur Ad Ver beek en Mia Voermans. Zondag 7 mei: 8 uurf Jos Laurens- se en Huub Janssen; 9 uur Wim Kre- mer en Boudewijn van Gninsven; 10 uur Martin Spee en Caspar Mi- chels; 11 uur Paul v. d. Heuvel en Cathy Martens. Woensdag 10 mei: 19 uur Paul v.d. Heuvel en Jeanne Verbeek. Donderdag 11 mei: 8 uur Huub Gooren en André Gooren; 9.30 Pieter Jansen en Caspar Michels; 11 uur Jos Bexkens en Maria Oudenhoven. Misdienaars: Zondag: 18 uur Peter Pelzer en Willy v. d- Vorle. Maandag, dinsdag, woensdag: 8 u. Mary Pelzer en Jackie van Els. Maandag, dinsdag: 19 uur Jerry Mulders en Hans Martens. Vrijdag, zaterdag: 8 uur Tonny Ja- kobs en Sjtennie Sijbers. Vrijdag: 19 uur Jackie Oudenho ven en Godfried Hendrkx. (Vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1972 | | pagina 9