Zilveren chirurg Achter de schermen van Zeskamp 'n GOED BED komt van IthomassenlB] Telegram van minister Leenenl WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN drukwerk Elektro Jacobs VRIJDAG 28 APRIL 1972 No. 17 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVEPTFNTIEPRIJS 15 ct per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 6.75 (bij vooruitbetaling* Vrijdag 5 mei a.s. gaat in figuurlijke zin althans dr. Sjoerd de Jong onder het mes. Hem wordt dan van half vier tot vyf uur-een receptie aangeboden bjj gelegenheid van het feit dat hij 25 jaren als chirurg aan het Venrayse ziekenhuis is verbonden, waarvan de laatste 10 jaren tevens als geneesheer-directeur. Een en ander ge beurt in de grote hal van het nieuwe ziekenhuis, waarvan hij de bouwheer is geweest Wie is deze Sjoerd J. de Jong, die op het eerste gezicht stuurs en altijd haastige Fries, die bij een nadere kennismaking een zeer vriendelijk en gevoelvol mens blijkt? Wie is deze man, die bij een tele visie-uitzending over Venray, zich plotseling doet kennen als een grote Venray-fan, een chauvenist van het zuiverste water? Wie is deze man, die voor niets en niemand tijd heeft dan voor zijn zie ken en zijn ziekenhuis, maar toch op de onderste plaats van een gemeen- teraadslijst handenvol stemmen weet te vergaren Wie is deze man, die het kleine ziekenhuis van Venray eerst uit bouwde dat bij vriend en vijand staat aangeschreven als een van de meest geslaagde van de laatste jaren. Misschien karakteriseert hij zelf zich het beste als hij in een gesprek opmerkt, dat naarmate een zieken huis giro ter wordt en meer vertech- niseert de kans groot wordt dat de geneesheer zich alleen nog maar be zig houdt met de ziekte, doch de zie ke mlens vergeet. „Die fout wil ik nooit maken.En instinctief moe ten dat de meeste patiënten onder vonden hebben, die dr. S. de Jong in de voorbije 25 jaren heeft behandeld. Geen mens gaat voor zijn plezier naar het ziekenhuis, maar als men daar een vertrouwde figuur vindt, die zich volledig inzet voor de z eke mens, dan kan pijn en ongemak toch ver dragen worden, zeker als die inten tie van de geneesheer-directeur door gegeven is van hoog tot laag. Daar ondervindt dc patiënt, dat die op het eerste gezicht wat stuurse Fries een gemoedelijk mens is, vol zorg voor zijn patiënten, vol begrip voor hun moeilijkheden, meelevend en meevoelend. MEI 1945 leert dr. de Jong Venray voor het eerst kennen. Zijn studie-genoot San Giorgi heeft hem gevraagd hem voor veertien dagen te komen aflossen. San Güorgi is na de spannende en drulkke oorlogsmaanden niet alleen aan vakantie toe maar wil zijn ouders bezoeken in het pas bevrijde Holland. Dr. de Jong, chef de climque in het Si'ttardse ziekenhuis, komt dan veer tien dagen hier werken en is diep onder de indruk van de verwoesting van deze plaats, 'n Indruk, die mis schien toe bijgedragen heeft, dat toen dr. Sain Giorgi in '47 zich verder wilde bekwamen in de orthopaedie en naar Eindhoven vertrok, dr. de Jong zich als opvolger aanmeldde. De in 1913 in Lemmer geboren Fries gaat Ven- •rayer worden EEN TELEFOON „Man, we hadden toen in het hele ziekenhuis een telefoon", zo glundert hij, terwijl de pieper van zijn auto matische oproeper hem nu zelfs tot in de operatiezaal geen rust gunt Met dr. Hillebrandt gaat dan het uitbouwwer'k beginnen, want het kleine Venrayse ziekenhuis, dat voor de oorlog ruim voldoende scheen, moet meegroeien met Venray. Ken merkend is dat het eerste wat er bij komt in die dagen de St. Jozef-barak is, waar de half-time specialisten Gieskens, Donders en v. d. Boom in kelders en hoeken spreekuur hou den. Meer armslag wordt verkregen als de nieuwe kinderpaviljoens er bij korden met de poliklinieken. Intussen is Venray gewend aan de tussen Deume en Venray pendelende chirurgHgynacoloog, want ook in Deume werkt dr. de Jong in het plaatselijk ziekenhuis. Dr. Hille brandt gaat naar Tegelen en dr. Ter- mote volgt hem op, een kinderarts komt er bij in de persoon van dr. Baal. Dan worden voorzichtig plan nen gemaakt voor een uitbreiding van het ziekenhuis. Men wil er een verdieping boven-op zetten. Maar dan komt ook het afscheid van Deur- ne, omdat Venray hem benoemt tot geneesheer-direoteur. De haastige ritten, soms bij nacht en ontij door de Peel, vinden een slot bij de drukke afscheidsreceptie in Deurne. De uitbreidingsplannen, enthousiast opgezet, blijken toch niet te beant woorden aan de eisen, die het steedis drukker wordende ziekenhuis stelt. Dan komt met het besluit om een nieuw ziekenhuis te bouwen, ook het besluit van de Zusters van Roosen daal om de leiding in handen te leg gen van een stichting. Dat vraagt ook weer heel veel ver- gaderwerk. veel overleg. En dat ter wijl het .ygewone" werk er beslist niet minder op wordt. Het nieuwe ziekenhuis is er ge komen. Na jaren van voorbereiding, na jaren bouwen. Het was een trotse dr. de Jong die op een drukke open dag een stuk levenswerk kon laten zien aan het Venrayse publiek, waar van hij in de loop der jaren velen aan zich verplicht heeft. Het is ook een trotse dr. de Jong, die nu kan wijzen op een steeds beter wordende samenwerking tussen de ziekenhuizen van Noord Limburg, waardoor de gezondheidszorg in die zelfde regio zo optimaal mogelijk kan worden. „Die 25 jaren zijn voorbij gevlo gen", zo zegt hij en wie zich even bovenstaand programma realiseert, is alleen maar verwonderd dat dit allemaal in zo'n korte tiid verwezen- .ijkt heeft kunnen worden. „MOET DAT NU?" zo vraagt hij en zijn grijze ogen kij ken je enderzoekend aan achter het gouden brilmontuur, als je het over de receptie hebt. Hij voelt zich nu pree'es als an deren voelen, die naar hem ter be handeling worden gestuurd: wat ver legen, niet happy Maa.r er zijn om heel wat mindere feiten recepties gehouden „Als je het ziekenhuis gezond en wel weer verlaat, geef je de ver pleegsters een taart en de dokter een hand.zo zei een patiënt, „maar feitelijk zou je hem om de nek wil len vliegen Wel nu, zonder dat vliegen dan, krijjgt Venray vrijdag de kans om te tornen dat ze het weiken, maar voor al de instelling van dr. de Jong weet te waarderen. Het Venray, waar hij zelf zo trots op is Elders in dit blad vindt u een uit voerige reportage van de Zeskamp- wedstryd in Rotterdam. Voordat de uitzending begon werd de pers in de gelegenheid gesteld om figuurlik 'n kükjc achter de schermen te nemen. Onze indrukken en notifies daarvan vind u hieronder weergegeven. Aan de glorieuze Zeskampzege van Venray ging zaterdagsmiddags een miserabele repetitie vooraf. Vol gens Dick van Bommel zat er hele maal geen fut in. Het leek wel of de ploegen elkaar niet wilden laten zien wat ze feitelijk wel konden presteren. De uitslag was: IJssel- stein 1, Venray 2 en Riderkerk 3. Maar desondanks was 's middags ook de ralleycross met 9 wagens 'n spectaculaire aangelegenheid. Rid derkerk sloeg er finaal over de kop. Gelukkig zonder letsel aan bestuur der of auto. Wel was dat voor de NCRV-spelleiding een reden fe meer om bij de avonduitzending een dok ter bij de hand te houden. De NCRV dacht er over om bij de volgende Zeskamp-wedstrijden ook de bekende wielerbaan van de Ahoy-hal te gaan gebruiken bij de trapcar-races. Of de wagentjes het wilde men zaterdag niet proberen, op de steile wand zoudien uithouden maar eerstdaags zullen een of meer wielrenners het in de praktijk gaan beoefenen. Die volgende Zeskamp-serie be gint al weer in oktober a.s. Er zijn nu al 25 gemeenten die zich als ge gadigden hebben opgegeven. Hiervan zijn er twee uit Limburg en drie uit Brabant. Er zijn nog geen se- I'leetües toegepast. Alleen staat vast dat er een dorp uit het land van Heusden en Altena meedoet. Daar hebben ze namelijk al enkele jaren een 10-kamp tussen 10 kleine plaat sen. De winnaar van dit jaar gaat dan als vertegenwoordiger van die 10 dorpen meedoen. Ook voor de Nationale Trap Car Race die dit jaar voor hef eerst ge houden wordt in Doetinchem, op 8 juli, bestaat grote belangstelling. Er zijn reeds 40 aanmeldingen binnen, maar men verwacht er nog veel meer. Wat Venray gaat doen weten we nog niet. Wel weten we dat Venray op 5 juli in Italië deelneemt aan het Spel zonder Grenzen. Al die buitenlandse uitzending worden door de NCRV direct uitgezonden. Als extra wedstrijd in het kader van Spel zonder Grenzen wordt er op 13 september nog een uitzending verzorgd uit Lausanne in Zwitser land. Daaraan zullen die landen ploegen deelnemen die in het Spel zonder Grenzen de beste prestaties leverden. Venray maakt dus ook daarvoor nog een kans. Om terug te komen op de Zes kamp: De NCRV had alle lof voor de Venrayse Supportersclub, van welke diensten zij gaarne gebruik had gemaakt. De bedoeling is dat in het nieuwe seizoen de deelnemende plaatsen een soortgelijke supporters vereniging moeten gaan samenstel len. In totaal hebben zo'n 30.000 be zoekers dit seizoen de Zeskamp-uit zendingen „aan den lijve" gevolgd. Bij alle 7 uitzendingen waren de za len praktisch uitverkocht. Maar ook de belangstelling van t.v.-kijkend Nederland was dit jaar buitengewoon groot. Had men het vorige seizoen nog een kijkdicht heid van 47,6%, dit seizoen steeg dat percentage tot 56,6, dus 9% meer. En elk procent meer betekent hon derdduizend kijkers. De Zeskamp uitzendingen zijn daarmee na „Een van de 8" van Mies Boumans de drukst bekeken t.v.-programma's. o Elke Zeskamp-uitzending kost de NCRV 50.000 Dat is een hele hoop geld, maar de uitzendingen van Mies Boumans kosten telkens 90.000 Hoeveel de uitzendingen van Berend Bouldewijn kosten met zijn vele en grote cadeaux werd ons niet ver teld En nu we het toch over centen hebben: IJsselstein had al precies uitgeteld wat de Zeskamp hun ge meenschap wel gekost had. Er was in IJsselstein door de Zeskampploeg voor anderhalve ton omgezet. Daar bij kwamen dan nog de gratis pres taties van de een en de ander. Dat liep er ook nogal in. In geld omge rekend kostte hun trapcar 15.000 voor al uw Ook de gemeente had er gratis tech nische hulp verleend ter waarde van 25.000 Verder had de gemeente IJs selstein een garantie gegeven van 5.000 maar die centen hadden ze nog niet nodig gehad.... Bij alle prijzen die er aan de Zes kamp verbonden zijn, is er nog nog een „sportieve prijs". Deze wordt ter plaatse uitgereikt en komt dit jaar toe aan Franeker, dat volgens de jury de meest sportive ploeg was van het seizoen. Venray heeft zijn zege behaald met de minste „mankracht" van al lemaal. Aan spelers, reserves, lei ding en coachs deed Venray het met 26 personen. IJsselstein met 29 en Ridderkerk met 33. De grootste ploeg had Lisse met 36 personen. Ook hier gold kennelijk weer „klein maar dapper". De Nederlandse uitzending van '1 Spel zonder Grenzen zou eerst in Gouda gehouden worden. Maar dat wordt nu Delft. Daar gaat men de Grote Markt gebruiken, bekend van Taptoe Delft- En tenslotte: van de perstribune zagen we hoe mevrouw Zandbergen de echtgenote van de Venrayse coach - tijdens het laatste spannen de wedstrijdnummer „onderuit" ging en toen ze weer enigszins bij haar positieven was en vernam dat Ven ray toch gewonnen had in een ge lukkige huilbui uitbarstte. Ook zagen we vanaf de perstribu ne hoe in de Grand Prix Rally Cross Ridderkerk's trapcar-chauffeur op zettelijk tegen Venrays wagentje aan reed en vervolgens de baan verliet om zijn jich of spit uit te vieren. Hij werd buiten de baan hartelijk op de schouders geklopt door IJsselsteinse spelers voor deze „sportieve" daad. Wim Loonen moest toen de race voortzetten met een scheef achter wiel. Verder zagen we nog vanaf de perstribune dat Loco - Burgemeester G. Schols en de burgemeesters van Ridderkerk en IJsselstein zich tijdig opstelden om bij de huldiging direct ter plaatse te zijn. Op dat moment zag het er voor Venray nog alles behalve rooskleurig uit en was onze loco net zo lief thuis gebleven. Maar dat veranderde wel na de grandioze finale.... toen konden de edelachtba re heren van IJsselstein en Rider kerk teleurgesteld de terugtocht ma ken. En dat was het dan. Ons laatste kijkje achter de schermen van Zes kamp. Nu wacht ons nog Italië op 5 juli, en misschien op 13 september nog Lausanne, en heel misschien in december nog Engeland, waar net als vorig jaar een Landenkamp ge- organiseert wordt met Keistmis. Welke Nederlandse ploeg de NCRV daar heen wil sturen was nog niet bekend. ONGEVALLEN IN HET WEEKEND De 21-jarige L. T. uit Venray kreeg de schrik van zijn leven toen zijn wagen in een slip geraakte bij de afrit van de doortrekking van de Deurneseweg naar de Leunseweg. D euit de richting Wanssum komen de wagen raakte aan het slingeren, ramde een bermpaaltje en kwam to taal vernield in de langs de afrit ge legen akker terecht. De bestuurder had verwondingen aan zijn rechter bovenarm, maar kon na verbonden te zijn naar huis worden vervoerd. De 20-jarige Horstenaar P. T. nam op de hoek HenseniuspleinSchool straat de daar geldende voorrangs- regels niet in acht en botste met zijn wagen tegen de auto van de 24-jarige A. V. Het bleef bij materiële schade. Mej. H. v. R. raakte met haar auto op de Westsingel in een slip en botste tegen een lantaarnpaal, die prompt afbrak. De wagen werd behoorlijk vernield. De bestuurster had alleen wat schaafwonden en builen. De toe snellende omwonenden verzocht zij niet de politie te beien, doch die ver scheen toch. Waarom het wrak van de wagen drie uur langs de weg moest blijven liggen, was velen een raadsel. Op de kruising Merseloseweg— Grootdorp raakten twee wagen el kaar omdat ze te weinig ruimte voor elkaar hadden overgelaten. De be stuurster van de ene en de bestuur der van de andeer wagen hadden snij- wonden en ontvellingen, maar kon den op eigen kracht naar huis. De wagens waren behoorlijk beschadigd. van den munckhof n.«. Een ongekende drukte was het zondagmiddag in Venray bij de inhuldiging van de Zeskampploeg zoals deze foto wel toont. Onder de vele felicitaties, die de zeskampploeg direkt na de overwinning bereikten, was er ook een van de Minister van Sociale Zaken drs. J. Boersma, die indertijd bij de opening van het arbeidsbureau alhier al de eind-overwinning van Venray voorspelde. De uit Fra neker afkomstige Minister liet overseinen: „Proficiat met be haalde overwinning stop succes volkomen verdiend stop sterkte in komende wedstrijden stop boersma, minister van sociale zaken. KLEUREN TELEVISIES 56 cm voor TELEVISIES 61 cm voor 1575,— 475,— BANDRECORDERS en PLATENSPELERS met 25"/» korting WASAUTOMATEN reeds voor 395, KOELKASTEN met groot diepvries vak voor 195, DIEP VRIES KISTEN met kortingen van 20-25°/, Verder: stofzuigers, scheerapparaten, hoogte- zonnen, strijkijzers enz. KORTINGEN vanaf 20»/. Volledige garantie Eigen service Iedere vrijdagavond vanaf 6-9 uur demonstratie van het hele programma. SCHOOLSTRAAT 3 VENRAY TEL. 2329 Kwartelenmarkt 7 Venlo Kloosterstraat 37 Blerick WEER BIJENMARKT TE DEURNE Zaterdag 29 april wordt te Deurne in de voormiddag de vierde na-oor - logse bijenmarkt gehouden. Ze wordt georganiseerd door „St. Ambrosius- Peelland", de afdeling Deurne van de Bijenhoudersbond van de N.C.B. De bijenmarkt wordit gehouden bij Hotel Van Baars, het clublokaal van de Deumese imkers. Iedereen kan er aan deelnemen; er wordt een klein staangeld gevraagd. Het materiaal kan vanaf 8 uur worden aangevoerd. Men kan op deze markt niet alleen bijenvolken maar ook kasten en kor ven te koop aanbieden. De homing- zemerij van Boxtel zal weer aanwe zig zijn met een stand met imkers- artikelen. De bijenmarkt van Deume heeft in de imkerswereld reeds een zekere bekendheid gekregen. Vooral bij goed weer wordt het er ongetwijfeld druk. INTERIEURVERZORGINGI Wilhelminastr.B Venray 04780-5510 Vim

Peel en Maas | 1972 | | pagina 5