40 jaren huishoudschool mm huR NIEUWE VINDING MET X AANTAL TOEPASSINGEN! bartels a a a a Unieke internationale grafiekententoonstelling oX Leenen| IN MEM0RIAM Uit Peel en Maas WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN drukwerk School voor christelijk kleuter- en basisonderwijs 19 29. 2d 37 VRIJDAG 14 APRIL 1972 No. 15 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS 33 DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 15 ct par mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR (.75 (bl| vooruitbetaling) Vrijdag 21 april gaat de Huishoudschool haar veertigjarig jubileum vieren als onderwijsinstituut in Venray. Een viering, die zal be staan uit een plechtige Eucharistieviering, een feestelijke bijeen komst en vergadering, daarna een receptie, die, van 6 tot 7 uur in de gymzaal van de school gehouden zal worden ONTWIKKELINGSHULP Als in de twintig jaren de georga niseerde landbouworganisaties het voornemen gaan uitvoeren om huis- houdcursussen te organiseren voor de wat oudere vrouwelijke jeugd, dan is dat „ergens" bittere nood zaak. Want veel meer als spek, aard appelen en karnemelk was ternau wernood te vinden op de tafels van menig boerengezin, dat zo wel zeer eenzijdige voeding kreeg. Afgezien van het feit dat de boerinnen dik wijls meer van het bedrijf kenden dan van het huishouden Het zijn de dames A. Hendriks en M. Pluymaekers die hier rond 1920 de eerste huishoudcursus gaan ge ven, waarheen slechts aarzelend de meisjes komen. In 1922 worden de mogelijkheden wat groter, want in dat jaar levert de huishoudschool in Posterholt liefst 6 leraressen af, zo dat Limburg intensiever „bewerkt" kan worden. Een daarvan was mej. W. Sangers, die in de bewaarschool aan de Maasheseweg een lokaal be schikbaar krijgt voor het geven van een landbouwhuishoudcursus, zoals ze die op veel plaatsen in Limburg en Oost-Brabant gaf. De belangstel ling voor deze cursussen, die naast huishoudkunde ook aandacht schon ken aan godsdienst, land- en tuin bouw en naaien nam bij de meisjes van 16 jaar en ouder dusdanig toe, dat men in Roermond, waar de ver eniging voor landbouwonderwijs ge vestigd was, besloot twee echte scho len te stichten zowel in Horst als in Venray. In Venray speelde daarbij mede, dat de Zusters Ursulinen bereid bleken grond beschikbaar te stellen op de hoek van het kerkpad en dat de bloeiende Katholieke Jon ge Meisjes Vereniging, die gelden bijeen hadden gebracht voor een verenigingslokaal ook wilde parti ciperen. Zo is in 1931 dan de Landbouw- huishoudschool St. Bonifacius in Venray gebouwd, waar de huishoud school twee grote leslokalen kreeg op de onderverdieping, terwijl de bovenverdieping gereserveerd bleef voor de K.J.V. Enkele kamers boden onderdak aan de eerste directrice mej. Sangers, die met mej. G. Aerts daarnaast ook nog lessen gaf in Horst en andere plaatsen. Met de parochie-geestelijke, die zorgde voor het godsdienstonderwijs, Meester J. Wijnhoven voor het tuin- bouwonderwijs en Meester Th. Pe ters voor het landbouwonderwijs vormden zij het kwintet dat lang zaam maar zeker dit onderwijs steeds meer bodem gaf. Al vrij snel werden in Venray drie dagcursussen gegeven, ieder IV2 uur per week, aanvanke lijk een jaar lang, later twee jaren lang. Bij de opening van St. Bonifacius (19 januari 1932 en genoemd naar de Mère Prieure van Jerusalem uit die dagen) stond men wel een tikkeltje versteld over de vrij luxe uitvoering van deze school, maar desniettemin kon men het schoolgeld beperken tot 15,— PER JAAR, waarvoor de leerlingen dan zo'n kleine 400 lesuren kregen. Voor de veertig maaltijden, die men in zo'n cursusjaar leerde bereiden, moest men zelf aardappelen en groenten meebrengen, maar voor de andere in grediënten in drie termijnen 7.50 betalen. Nog geen 20 cent per maal tijd dus. Naast de dagcursussen waren er ook avondcursussen in huishoud kunde en naaien, maar ook cursus sen voor de burgermeisjes en even eens de reeds vroeger gegeven voor lichtingscursussen voor getrouwde vrouwen, die hier een kans zagen vroegere achterstanden in te halen. In 1938 is de Venrayse huishoud school zo veruitgegroeid dat in Horst een eigen directrice benoemd moet worden en Mej. Sangers in Venray de leidig heeft over een school, die dan feitelijk bedenkelijk te klein gaat worden. De oorlog gooit roet in alle uit breidingsplannen, waar men toen al mee liep en als in 1942 de Landstand de vereniging in Roermond opheft, lijkt het einde van de school geko men. De leerlingen staakten namelijk en de school liep leeg. „Niets erg", zeiden die Duitsers en pikten het ge bouw in als opslagplaats. En de pot ten en pannen gingen als Liebesgabe naar de grosse Heimat IN 1945 wordt het zo plotseling onderbroken werk weer begonnen. Alleen was het schoolgebouw niet meer beschik baar omdat de Zusters Ursulinen, die alles kwijt waren hier een eva cuatie-adres vonden. Het werd sjou wen, van het patronaat in Leunen naar de landbouwschool en van de landbouwschool naar het St. Jozef klooster. Een vrij primitieve bedoening, zo als toen veel primitief was in ons Venray en aan een nieuwe school viel voorlopig niet te denken in een plaats waar de mensen ternauwer nood een dak boven hun hoofd had den. Als in 1949 Mej. A. Peeters Mej. Sangers opvolgt als directrice, wordt feitelijk een periode afgesloten. Want niet alleen doemt dan in het ver schiet op het nieuwe schoolgebouw aan de Mgr. Nolensstraat, dat in 1952 Marianum gedoopt zal worden, maar het hele huishoudonderwijs krijgt een andere basis. Men zou haast kunnen zeggen dat de landbouw- huishoudperiode afgesloten wordt en dat de invloed van de school zich verder gaat uitstrekken, ook over de andere standen. Het is mej. A. Driessen onder wie' het scala van de opleidingsmogelijk heden zich uitbreidt. L GROOTS PROGRAMMA Momenteel voorziet de school in een flink aantal opleidingsmogelijk heden uit het Beroepsonderwijs, waarbij de huishoudelijke vorming nog maar een bescheiden plaats blijft innemen, naast een veel brede re algemene vorming, welke nodig is in de moderne tijd .van vandaag. Marianum kent thans twee afde lingen: a. de L.H.N.O.-afdeling, 4-jarig, met een meer praktische of theore tische richting, al naar gelang de keuze en de aanleg van de leer lingen. b. de M.H.N.O.-afdeling, met als mogelijkheden: 1. de O VB Oriënteringsklas Verzorgende Beroepen: 1 jarig; 2. de KV/JV Opleiding Kin derverzorgster - Jeugdverzor- ging: 2 jarig; 3. de VK Vormingsklas, een praktisch jaar voor afgestu deerden van Mavo, Havo e.a.: 1-jarig. In de naaste toekomst 1973 zal aan de school nog een opleiding worden toegevoegd1, n.l. de L.E.A.O. Lager Economisch en Admini stratief Onderwijs), een vierjarige opleiding voor leerlingen die de kant op willen van kantoor, winkel en bedrijf. Al met al kan gezegd worden, dat „Marianum" - Venray nog steeds bezig is aan haar uitbouw als onder wijsinstituut, waarbij ook een uit bouw van lokaliteiten wel niet ach terwege zal kunnen blijven. VROUWENGILDE Maandag zal dr. J. v. d. Meulen voor die dames van het Vrouwengil de spreken over de vrouw en de gynaecoloog. Dinsdag 2 mei verterkt om half 2 het gilde naar het landgoed de Ha mert, waar een middagwandeling gemaakt wordt. De dames zorgen voor eigen vervoer. Een tweetal ak- ties staan op het einde van het sei zoen ook nog te volbrengen. Name lijk het gordijnen maken voor het tehuis voor gehandicapten en een kleding- en speelgoedaktie voor een Marokkaanse gezin. Vanaf vrijdag 15 april vindt in de foyer van de Venrayse Schouwburg een belangrijke grafiekententoon stelling plaats, welke georganiseerd is door de culturele dienst van Ven- lo in het kader van de Contactraad Limburgse Schouwburgen. De tentoonstelling is van dermate groot belang, dat hare majesteit de koningin de officiële opening in Venlo komt verrichten. Dezelfde tentoonstelling is in 10 andere plaatsen te zien en is samen gesteld door kunstenaars uit Neder land, Oostenrijk en België. Vele van de werken zijn per stuk honderden guldens waard, maar kunnen nu door een bijzondeer regeling erg goedkoop worden aangeboden. Voor 225, kan men vijf grafieken kopen, waar bij nog een extra reductie van toe passing is in de vorm van de aan koopsubsidieregeling kunstwerken. In princiepe kunnen de abonne menthouders van de vijf Limburgse schouwburgen deze aankoop in de eerste week van de tentoonstelling, daarna is de verkoop voor iedereen opengesteld. Deze regeling is getrof fen, omdat het initiatief uitgegaan is van de Contactraad Limburgse Schouwburgen. Er is een beperke oplage van 40 bladen die allen gesigneerd en ge nummerd zijn. Er zijn 45 grafieken te bewonderen en uiteraard te ko pen. DEELNEMENDE KUNSTENAARS Voor deze grafiekententoonstelling wordien werken vervaardigd door 'n Oostenrijks vijftal, dat werd bijeen gebracht door professor Arnulf Marschner. Dit zijn Adi Holzer, Hu- go Wulz, Giselbert Hoke, Valentin Oman en Günther Kraus, die etsen, kleuretsen, zeefdrukken, kleurlino's en kleurlitho's vervaardigden. Uit België neemt het reeds be faamde „research-team" deel met kleurenzeefdrukken. Dit team be staat uit Hélène Keil, Jos Jans, Vin cent van den Meersch, Hugo Ducha- teau en Jan Withofs. Het Nederlands vijftal wordt ge vormd door Harr Scheffer, Fon Kle ment, Emile Taalman, Peter Vos en Anthony van Lieshout. Zij brengen etsen, kleurenetsen, litho's, kleur lino's, boardsneden en zeefdrukken. Nog een tip: zorg dat u er niet te laat bij bent. Het woord „uitver kocht" zal voor het eind van de ex- posiie zeker bij de meeste werken dienen te worden aangebracht. Plaatsgebrek was oorzaak dat we al twee weken het afscheid hebben moeten laten staan, wat burgemees ter drs. F. Schols uitsprak bij het ovrelijden van de heer H. J. A. Jans sen. In de rede, die door d-e raadsleden staande aanhoord werd, _wees bur gemeester Schols er op, hoe de heer Hubert Janssen als een van de jong ste raadsleden in 1931 zijn intrede deed in Venrays raad. Was hij in Hotel De Gouden Leeuw de opvolger geworden van zijn bijna legendari sche oom, ook in de raad zou hij diens sporen volgen in de tijden van de werkloosheid met zijn peelontgin- ningen en bebossingen. De heer Hub. Janssen heeft behalve in de raad ook in vele verenigingen zich ten dien ste gesteld van de Venrayse land bouwers en hun belangen op veler lei terrein behartigd. Terwijl de mobilisatie afgekondigd werd koos Venrays raad hem tot wethouder, in welke kwaliteit hij de Diutse bezetting meemaakte en later de bevrijding. To september 1958 was hij gewoon lid van de raad en had als zodanig zijn inbreng bij de wederopbouw en uitbouw van Venray. Een van de za ken waar hij met hart en ziel achter stond was o.m. de uitbouw van de Venrayse markt ,die zeker voor de oorlog een der grootste was in deze streek en waarbij levendig handel werd gedreven in vee. Men heeft het algemeen berteurd dat hij, gedwongen door familie omstandigheden het hotel de Gouden Leeuw heeft verlaten. Een langdurige ziekte heeft hem de laatste levensjaren moeilijk ge maakt, doch steeds bleef hij Venrays wel en wee met veel belangstelling volgen. Moge hij rusten in vrede. SPECIALE VERKOOPVOORWAARDEN 1. Bij aankoop van een map met 5 prenten geldt een speciale prijs van 225.De aankoopprijs voor losse prenten wordt door de kun stenaars vastgesteld en staat in de catalogus vermeld. 2. De intekenaar voor een map ver plicht zich om 2 prenten te kie zen van kunstenaars uit eigen land en 1 prent uit elk der beide ander landen. De keuze van de 5e prent is vrij. 3. De vrije keuze, met inachtneming van het gestelde onder punt 2, geldt voor zover de betreffende prent niet is uitverkocht. Het verdient daarom aanbeveling bij uw keuze een reserve-prent op te geven. 4. Op prenten van Nederlandse kunstenaars is de Aankoopsub- sidlieregeling Kunstwerken van toepassing. Op vrijdag en zaterdag wordt te vens in de foyer van de schouwburg een eveneens unieke tapijtententoon stelling gehouden van antieke tapij ten. Hierbij zijn tapijten van vele duizenden en zelfs tienduizenden guldens te zien. Deze tapijten wor den eveneens ter verkoop aangebo den. De tentoonstelling verplicht U tot niets, dus gaat U gerust kijken naar al die prachtige kunst die dit week end in de Venrayse schouwburg te zien is. De grafiekententoonstelling blijft t.m. 15 mei in Venray. voor al uw van den munckhof n.v In 1962 is in Venray de eerste protestantse school opgericht. Welis waar in een semi-permanent gebouw in plan Oost, maar men was en is daar zeer mee tevreden, want voor dien moest de christelijke jeugd pendelen naar Boxmeer. Dat waren toen een 90 kinderen, waarvan het toenmalige Ambonezenkamp het grootste aandeel leverde. Toen dit kamp vooqr 5 jaren werd opgehe ven, werd het wel even paniek voor deze school en kwam zelfs de 3e leer kracht in gevaar. Maar toen begon ook juist de „grote trek" naar Ven ray en vestigden zich verschillende christelijke gezinnen, waardoor de school nieuwe mogelijkheden kreeg. Aldus de voorgeschiedenis, die donderdag de heer G. Janssen nog eens in herinnering bracht op de op richtingsvergadering voor de school van christelijk kleuter- en basis onderwijs in den Hoebert. Die school is een zgn. kerkeraad- school, wat betekent dat de kerke- raad, evenals bij de katholieken het kerkbestuur, de verantwoordelijk heid draagt de werkgever is van het personeel. Nu men gaat denken over de stich ting van een permanente school wil men ook komen tot ontkoppeling van die kerkeraad en een nieuwe school vereniging stichten, die voortaan de verantwoordelijkheid draagt. Die zal dan niet alleen de zorg voor de nieuwe school op zich moe ten nemen, doch ook eens moeten uitzien, waar men die precies zal vestigen. Men heeft indertijd de school in Oost geprojecteerd en ver wezenlijkt omdat daar de uitbrei ding van Venray lag. Intussen is de sifuatie wel danig veranderd, want de wijk Noord West, West en Vel- tum zijn er bij gekomen en op vrij korte termijn gaat men Brukske verwezenlijken. De vestigingsplaats zal dus een zwaar punt van over weging dienen te zijn. Voor de talrijk opgekomen ouders hield de heer A. de Jongh uit Waal wijk een lezing, waarin hij nog eens de nadruk legde op de noodzaak van christelijk onderwijs. Er zijn in ons land 4.000 christelijke scholen met 550.000 kinderen, waarin het Evan gelie aan de kinderen onderwezen wordt even goed als rekenen en taal, sterker nog de boodschap van het Evangelie centraal wordt gesteld. Dat de vergadering het hiermede eens was bleek wel uit de stemming. Hierin werd niet alleen besloten een nieuwe schoolvereniging te stichten, doch werd ook al het nieuwe school bestuur gekozen in de personen van Mevr. de Frestes (17) en de heren Th. van Dijk (24), Perfors (18), Kra nendonk (17) en Hofsing (16). Dit bestuur zal op korte termijn een tweede vergadering uitschrijven, waarbij statuten en huishoudelijk re glement aan de orde komen. Duidelijk werd reels op deze ver gadering dat weinig bezwaren zullen bestaan dat de nieuwbouw van de christelijke school eventueel gekop peld zal worden aan de stichting van een ander soort onderwijs in Ven ray. De kerkeraad in de persoon van de heer G. Janssen beloofde de nieu we schoolvereniging alle steun. van 15 april 1922 Ingezonden. Buiten verantwoor delijkheid der Redactie. Een mooi voorbeeld. Nu veertien dagen gele den werd het in de krant en in open bare aankondigingen den ingezete nen verboden buiten de vastgestel de uren privaten te ledigen of vloei baar mest te vervoeren. Alleen bij hooge noodzakelijkheid zou afwij king worden toegestaan. Maar wat doet nu de gemeente! Vrijdag 7 April j.l. tusschen 2 en 4 uur namiddag ging men den put van het urinoir op het Henseniusplein ledigen. Op het midden van de dag, midden in het dorp spot men met de verordening en met alle begrip van volksgezond heid. Volgt mijn woorden, maar niet mijn werken. Een Pleinbewoner. Blijft thuis. - Een Hollander schrijft aan de N.R.Ct. uit Wiesba den: Hier in Wiesbaden, en ook in Baden Baden, naar ik hoor, en ook in andere Duitsche stadjes en plaats jes, hebben de hoteliers vergadering gehouden en hebben zich verbonden om aan de te verwachten Auslander zekere minimum prijzen in rekening te brengen, die zoo "berekend zijn, dat als de Mark op een halve cent komt, men nog altijd goede zaken maakt. Hoeveel te meer dus als de Mark nog steeds meer dan 3/4 cent waard is. Wij woonden in een hotel tweeden rang en ontvingen een briefje dat de directie zich, natuurlijk tot haar spijt, genoopt zag den prijste verdubbelen. Het Ei van Columbus. Abdij siroop tegen Hoest - Verkoudheid - Asthma - Bronchitis en Influenza. vier wandjes passen ooor speciale verbindingsplaatjes perfect in elkaar en vormen tesamen een stevige box. dehubo-box bestaat uit.' met wit kunststof beklede spaan plaat, een achter wandje van board met vinyl en een aantal hulpmiddelen oa.cêtafley hout- lijm. de kunststofbekleding is tvvr-bn waterbestendig, nagenoeg krasvast en maakt schilderen overbodig. 30X30 crr] 30 cm diep 30x60 cm 30 cm diep 40v4o on 30 cm diep 40x80 tm 30cm diep per pakket 50 per pakket per 1 pakket 15 per pakket vraag naar de kleurrijke fohfer vo! toepassings mogelijkheden bjj

Peel en Maas | 1972 | | pagina 15