Nieuwe Caparol muurverf: houtvezelstructuur zonderteplakken f 23.55 kom even naar DE WASCOMAATI! PRIKJES OP DE RAAD Uit Peel en Maas SOEÏaiB actualiteiten VRIJDAG 7 APRIL 1972 No. 14 DRIE EN NEGENTIGSTE JAARGANG PEEL EN MAAS VOOR AL UW DRANKEN DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 15 et per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 1.75 (bij vooruitbetaling) De ontwikkeling in ons Venray is nu ook af te meten aan de vierde wethouder. Een vierde wethouder, die volgens de ge meentewet „aangeschaft" kan worden door gemeenten met 20.0000 tot 100.000 inwoners. Men zou die „ontwikkeling" ook af kunnen lezen aan de wij ze waarop we deze vierde wet houder hebben „aangeschaft". Was dat vroeger een gebeur tenis waarbij het hele dorp in al zijn geledingen fel betrokken was en waarbij bier en andere zaken dikwijls een voorname rol gespeeld hebben, ditmaal heeft men zich hoogstens als raads lid enigermate er dik over ge maakt en heeft de buitenwacht er praktisch niets van gemerkt. De interesse voor deze verkie zing stond wei op een buiten gewoon laag pitje. Een ander facet, dat de moei te van het aantekenen waard is, vormt het feit dat de vierde wet houder komt van de kerkdor- penlijst. Een lijst, die overigens al een wethouder opgeleverd heeft in de persoon van de heer Loonen. Met bijna 3500 stemmen (inclusief de lijst Steeghs) wel iswaar een der succesvolste lijs ten, maar in Venray-centrum zijn er nog altijd 6000 stemmen op andere lijsten afgegeven. Een heel andere opstelling was dus goed mogelijk geweest. Dat het desondanks de heer van Oers geworden is, toont aan dat het grootste deel van de raad vrij gemakkelijk over de vroeger soms grote scheiding tussen centrum en kerkdorpen is heen gestapt en van de stap ook in de toekomst geen repercussies verwacht. Het feit dat de heer van Oers zijn sporen verdiend heeft bij jeugd en onderwijs (twee zaken, die hij in porte feuille krijgt) zal daar niet vreemd aan geweest zijn. De tijd en de heer van Oers moeten be wijzen of het een goede keuze is geweest Na de officiële vergadering werd ditmaal de raad nog even bijeengehouden om van gedach ten te wisselen over de comité- generaals. Zoals bekend komt Venrays raad iedere 2e dinsdag van de maand bijeen in comité- generaal. Reden voor deze ge- dachtenwisseling was het inge zonden stuk van Opbouw '70 in dit blad. Daarin vroeg Opbouw '70 zich af of de vergaderingen in comité-generaal van de raad geen averechts effekt hebben op de belangstelling van Ven rays bevolking. En verder vroeg ze zich af of er nog een spon tane discussie mogelijk is in het openbaar, als de meeste onder werpen van formaat reeds voor de openbare gemeenteraadsver gadering uitvoerig besproken zijn. Dit was aanleiding minstens voor burgemeester Schols in de- te vergadering de overige raads leden te vragen of men er ook zo over dacht. Hij stelde nog eens nadrukkelijk dat deze ver gaderingen op de allereerste plaats bedoeld zijn om de raad de nodige achtergrondinforma ties te verschaffen. Achtergron den, die een raad moet kennen, wil ze een juist oordeel kunnen vormen. Als men geld beschik baar stelt voor de invoering van een planningssysteem moet men weten, wat planning inhoudt en hoe dat systeem werkt. Als zodanig zijn deze verga deringen leerzaam en nuttig. En als zodanig kon ook Opbouw '70 er wel achter gaan staan. Iets anders wordt het als men ko mende raadsbesluiten in deze vergaderingen aan de orde gaat stellen, waarbij men de kenne lijke bedoeling heeft: „Laat de dames en heren maar vast ach ter gesloten deuren stoom af blazen, dan hebben we er straks in de openbare vergadering min der moeite mee Ook dat is voorgekomen en daar had niet alleen Opbouw '70 moeite mee, doch ook verschillende andere raadsleden. Burgemeester Schols was sportief genoeg om te vertellen dat die bedoeling wel eens mee gespeeld heeft, doch dat het aan de raad zelf is, dergelijke punten al dan niet te behande len in gesloten vergadering. En de raad was sportief ge noeg om te bekennen dat men dan wel eens in de val getrapt was en inderdaad de stoom had afgeblazen, voordat men daar in de openbaarheid wat van ge merkt had. Zo zal men dan pogen in de toekomst de comité-generaal- vergadering braaf en netjes te houden in die zin, dat men er alleen maar wat dieper ingaat op de soms moeilijke onderwer pen, die aan de orde gaan ko men. Het commentaar geeft men dan later in de openbareverga- deringen. En ook daar zal de tijd moeten leren, wat van die goe de voornemens terecht komt. In dat uurtje is nog eens in gegaan op de belangstelling, die men van de kant van het publiek heeft voor het doen en laten van de raad. Al zitten sinds de jongste raadsverkiezing de amb tenaren en de persmensen niet altijd alleen op de publieke tri bune, zooals vroeger, toch heeft geen enkel raadslid het gevoel dat zijn of haar doen of laten door de kiezers met enthousias me of argwaan bekeken wordt. Het is zeker waar dat een groot deel van het publiek inderd^d bar weinig interesse heeft in de handelingen van de raad. Men kan dat betreuren, maar men zal daar weinig aan kunnen doen. Dat deel van het publiek dat het doen en laten van de raad wel interesseert kan rustig thuis blijven omdat de kranten toch uitvoerig verslag geven van het doen en laten. Men kan het ook bezien als een soort vertrouwen dat de man of vrouw, die men zijn keu ze gegeven heeft, het wel kla ren zal en wel zal zorgen, dat de belangen van Venray zo goed mogelijk behartigd worden. Daarbij mag niet uit het oog worden verloren, dat ook het publiek bijna automatisch aanvoelt, dat de taak van de raad, niet meer is dan een con trolerende. En ook dat is maar betrekkelijk. Het is Den Haag of Maastricht die in heel veel gevallen beslis sen hoe en wat er in Venray en in andere plaatsen gaat gebeu ren en de invloed, die een raad daarop kan uitoefenen is zeer gering. We hebben daar in het verleden wel eens op gewezen en zien het vandaag de dag nog altijd als een van de redenen, die de publieke belangstelling steeds maar kleiner heeft ge maakt. Men kan zich als raadslid dan een beetje in de kou voelen staan, doch de keerzijde is dat nog altijd bij een raadsverkie zing zo'n 9.000 mensen komen stemmen. En dat zij in deze tijd, nu geen stemplicht meer be staat, nog altijd 9.000 mensen, die het wel en wee van Venray ter harte gaat en dat behartigd willen zien door de raadsleden. Dat is, dachten we, toch wel een achterhoede, die er bepaald niet om liegt. van 8 april 1922 Straathandel. De straathandel in rijwielen neemt met den dag toe. Er werden reeds fietsen verkocht voor 25,a 30,Een der verkoopers deelde ons mede, dat de karretjes werden omgezet met een gemiddelde winst van 2.50 per stuk. De grenscontrole. Men schrijft ons uit Boxmeer: Zooals aanhoudend gebeurt, maakten, tot het doen van inkoopen, dezer dagen eenige ingeze tenen weer een excursie naar Goch. Ditmaal kwamen zij van een koude kermis thuis. Als niet van een pas voorzien, werden zij door de Belgi sche bezetting aangehouden en in arrest gesteld. Ze kwamen er echter nogal genadig af. Daags er na wer den ze weer in vrijheid gelaten. Hun ne inkoopen werden echter buit ver klaard. Voor allen derhalve een goe de waarschuwing. Turfverkooping. Notaris Pluy- maekers te Venray zal Donderdag 13 April 1922 nam. half 2 voor den heer Josef Janssen te Overloon, ter plaatse verkoopen 70 perc. turf in het We- verslo ven onder Venray. CAPAROL RAUHFASERV E RF is een rolbare muurverf met een grove structuur. CAPAROL RAUHF ASERVERF is zeer decoratief, naadloos, afwasbaar en goed dekkend. CAPAROL RAUHF ASERVE RF is gemakkelijk op wanden en plafonds aan te brengen met een verfroller. SPECIALE PRIJS PER KG. bartels Oude wijl in noordelijk Limburg baart zorgen Het onderwijs in noordelijk Lim burg laat nog veel te wensen over. Er is nog te weinig scholenplanning en samenwerking tussen de scholen, onderwijskrachten raken overbelast, er is een tekort aan kultureie vor ming in het onderwijs. Aldus de strekking van de brief aan G.S. van het noordelijk Limburgse regionaal welzij nsoverleg. De brief bevat ge gevens uit noordelijk Limburg voor de „sociale paragraaf" van de Lim burg Nota een regeringsnota op grond waarvan wordt beslist of het „bijzon der beleid" voor Limburg door Den Haag zal worden voortgezet of niet. Wat betreft het onderwijs in noor delijk Limburg stelt de brief dat een goede ontwikkeling van het onder wijs voor een groot deel afhankelijk is van een goede samenwerking tus sen de scholen. Zo'n samenwerking zou kunnen plaatsvinden in een regionale school raad, die in samenwerking met de Katholieke Schoolraad Limburg een degelijke scholenplanning zou moe ten opzetten. Te kleine lagere scholen moeten bijvoorbeeld worden samengevoegd, anderzijds moet er in noordelijk Lim burg meer spreiding komen van de avo-vwo scholen en van het middel baar technisch onderwijs. Zo zou er een MTS in Venray moeten komen, en een AVO-school in Horst. Het aan tal leerlingen groeit immers sterk, be halve meer scholen moeten ook meer sóórten scholen komen. Liefst in de vorm van schoolgemeenschappen, waar gespecialiseerde leerkrachten genoeg werk kunnen krijgen en waar gemeenschappelijke akkomodatie veel ruimtelijke problemen kan oplossen. Naast een gebrek aan planning is er een tekort aan specialiteiten op het gebied van begeleiding van de leerlingen en vernieuwing en ver betering van het onderwijs, taken waarvoor bestaande onderwijskrach ten ofwel geen tijd hebben ofwel niet zijn berekend. Een van de hoogste prioriteiten van het regionaal wel zij nsoverleg is dus de oprichting van een regionale schooladviesdienst, die hiervoor zou kunnen zorgen. Op het ogenblik zijn twee groepen bezig zo'n dienst op te richten, de noordelijk Limburgse scholenkon taktraad en een werkgroep in Venlo. Deze twee groepen zullen een kerngroep op richten, die uiteindelijk tot een gro tere, representatieve groep voor een schooladviesdienst zal komen. Het gebrek aan financiën is hierbij een rijpend probleem, vandaar het be lang van rijkssteun voor zo'n dienst. Voorts zijn de scholen voor geza menlijk onderzoek naar verbetering van het onderwijs voor een groot deel afhankelijk van „ambulante" school- behoeften, die zelf geen les geven, en van taakuren voor leraren in het a.v.o. - v.w.o. Op t ogenblik is er in noordelijk Limburg maar één ambu lant schoolhoofd, van de St. Jozef school in Horst. Meer ambulante schoolhoofden en meer taakuren zijn een belangrijke voorwaarde voor een blijvende verbetering van het onder wijs. Daarnaast moet i.v.m. de struktu- rele werkloosheid in de streek veel aandacht worden geschonken aan mogelijkheden voor onderwijs aan werklozen, de omscholing, en extra- onderwijs voor kinderen van buiten landse arbeiders. Kultureie vorming in het onderwijs is eveneens noodza kelijk. Dat wil zeggen, onderwijs over de waarden en opvattingen die het ka rakter bepalen van de bevolking en dorpen en steden, Doordat dit in noordelijk Limburg zeer snel aan het veranderen is, mede door migratie en industrialisatie, lijkt het de opstellers van de brief aan G.S. noodzakelijk daar iets in het onderwijs aan te doen. Het theater Miikroskoop in Broekhuizen doet op dit gebied al be langrijk werk met pedagogische pro- jekten. De ontwikkeling die de vrije academie in Venlo met de bijbeho rende dependances in de richting van een kreativiteits centrum, staat, als 't eenmaal zo ver is, in de kultureie vorming centraal. En dat is een onderdeel van de ver betering van het onderwijs waarmee de hele maatschappij is gebaat, en ze ker in noordelijk Limburg. Wie be taalt? Is uw hulp niet gekomen Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met het wasdragen Is het thuis ongezellig vanwege de was? Geopend van 'smorgens 7.30 uur tot 'savonds 9.30 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m.

Peel en Maas | 1972 | | pagina 9