Raadsvergadering Meerlo-Wanssum Raadsvergadering Vierlingsbeek nü2voor nu 2 voor nü2voor Pleidooi voor nieuwe brug 1971 in Heerlo-Wanssurn Het beleid van de Nederlandse bisschoppen Doe méér met minder geld. drukwerk Boiden van echt Beiers porselein, v.a.6 HEMA Het gereedkomen van de weg Helmond-Deume-Venray en van de weg Venlo-Venray, zal voor bet industriële verkeer van bijzonde re betekenis blijken. Aldus de burgemeester van Meerlo-Wanssum in zijn nieuwjaarsrede. Hij betreurde het in dat verband dat met een nieuwe Maasbrug WanssumWell, nog geen merkbare vorde ringen gemaakt zijn. Weliswaar heeft de Rijkswaterstaatdienst zeer veel spoed betracht bij het herstel van de Baileybrug. Maar diezelf de Rijkswaterstaat weet ook, dat de huidige situatie geen blijvertje kan zijn en dat met spoed aan een definitieve vaste oeververbin ding, een goede schakel naar Emmser Schnellweg toe, gewerkt moet worden. Drs. Dittrich onthulde dat er over leg gepleegd wordt over een tweetal plannen. Een daarvan is bij de be staande brug een nieuwe te bouwen, wat inhoudt dat al het verkeer door Wanssum moet. Een ander plan is de Wanssumseweg bij de grote bocht rechtdoor te laten gaan en ten zuiden van Wanssum, ongeveer ter hoogte van Auberge de Grote Way de nieu we brug te bouwen. Dat brengt met zich mee, veiliger verkeer, doch gro tere werken, zoals overbrugging van de beek, terwijl men aan de over kant in feite het landgoed de Hamert gaat doorkruisen. En daar wordt zwaar tegen aangehikt. Maar drs. Dittrioh stelde dat men daar lang over kan discussiëren, doch dat het hem beter voorkwam, dat men de knoop doorhakt en een van beide op lossingen kiest. Er is maar een ding belangrijk: de spoed, waarmede de vaste oeververbinding er komt Drs. M. J. A. R. Dittrich noemde 1970 het jaar, waarin de samenvoe ging van Meerlo en Wansum zijn be slag kreeg door de integratie van de administraties van beide gemeenten. 1971 was het jaar, waarin de uit bouw en de planning op langere ter mijn ter hand kon worden genomen. Maar 1971 was ook het jaar dat weer opnieuw de herindeling van de Noord Limburgse gemeenten aan de orde werd gesteld, dat men na een tijd van bezinking en bezinning ge legenheid krijgt werkelijk gefundeer de uitspraken te doen, aldus drs. Dit trich, die echter meende dat het nog wel even duren zal en die daarbij allereerst meer duidelijkheid wilde hebben wat de nieuwe gewestwet zal gaan brengen. BEVOLKINGSGROEI Uitvoerig, aan de hand van tabel len, ging drs. Dittrich in op de 'bevol- kinsseroei. die t.a.v. de gehele ge meente sinds 1963 ongeveer 2% per jaar te stellen is. Voor de onder scheiden dorpen gelden de volgende percentages: BlitterswijCk Geysteren Meerlo Swolgen Tienray Wanssum 1,13 1,47 2,96 1,3 2,36 2,24 Hij deed dit mede om te bewijzen dat de groei van het aantal wonin gen niet evenredig is met het aan tal bewoners en dat dus klachten als zou een te geringe woningbouw van invloedgevende betekenis zijn op de bevolkingsgroei in zijn algemeenhied niet juist zijn. Wel wees hij er op dat men zich zal dienen te .realiseren dat verande ring van levenspatroon en levens houding gevolgen zullen hebben ook t.a.v. bevolkingstoename. Voor Wanssum kon hij de bouw van 30 woningwetwoningen aan, alsmede ruimte voor particuliere bouw. Doorstroming van w.w. wo ningen naar betere woningen is ook in deze gemeente voor de mensen met een grote inkomen geboden. HAVEN In Wanssum, waar intussen de nieuwe kleuterschool zijn voltooiing nadert, zal binnen afzienbare tijd ook begonnen worden met de uit breiding van de haven, die ieder jaar een grote omzet krijgt. In 1971 brach ten 1132 schepen een bezoek aan deze haven, met een inhoud van 671.999 br. register ton, die nagenoeg 600.000 aan- en afvoerden. De lage waterstand van de Rijn heeft belemmerend gewerkt, evenals de terugloop van de bietenlevering, terwijl de lang uitgebleven winter ook zorgde dat er minder olie hoef de worden aangevoerd. Desondanks is de omzet gestegen en dat is een gunstig teken. VERKEER In deze gemeente hebben zich 75 verkeersongevallen voorgedaan, waaronder een dode en 30 geWon- den. In 36 gevallen moest worden opgetreden tegen jeugdcriminaliteit, 118 verbalen kregen verkeerszon- daars aan hun broek. In zijn verder betoog wees drs. Dittrich op het bedrag dat aan so ciale bijstand wordt uitgekeerd, dat gestegen is tot bijna een half mil joen. Zijn vraag was of het aantal regelingen niet te groot is, volgens welke die steun gegeven moet wor den. Op de jongste raadsvergadering van de gemeenteraad van Meerlo- Wanssum hield burgemeester drs. Dithtrich zijn nieuwjaarsrede, waar over U elders in dit blad meer leest. In de vergadering zelf kwam o.m. verkoop van vroegere pachtgrond in Wanssum ter sprake. Daar verkocht de gemeente thans 1,97 ha pacht grond aan F. Ruhl in Wanssum voor 15.155,—. Het bedrag per leerling voor de scholen in deze gemeente werd vast gesteld op 148,50, maar de kleine school in Geysteren krijgt er 165, (vorig jóar 172,50). Verder gaat de gemeente een le ning sluiten van 225.000,bij de bank van Nederlandse Gemeenten. Met dit bedrag hoopt men aardgas te brengen, in wat men gewoonlijk noemt, superonrendabele percelen. Het raadslid Hendrikx vond het wel vreemd, dat men al een lening sluit, zonder dat hem verteld kan worden welke panden aangesloten worden en hoe hoog de baatbelasting zal zijn, die daarvan het gevolg zal worden. Maar dat hoort hij allemaal de volgende vergadering. Eerst wil men het geld te pakken zien te krij gen. Het bestemmingsplan „natuurge bieden" kreeg de goedkeuring van de raad. Men zal wel belangen van de eigenaren van de betrokken gronden in het oog houden en waar zulks ge wenst wordt, vrij soepel zijn met eventuele otheffingen. Voor Wanssum werd een belang rijk besluit genomen door de aan name van het bestemmingsplan De Kuiper, dat deze plaats nieuwe uit breidingsmogelijkheden geeft. Een bezwaarschrift van de heer Wijnho ven uit Wanssum tegen dit plan ging Onder voorzitterschap van burge meester van Heusden kwam de raad van de gemeente Vierlingsbeek in voltallige samenstelling bijeen met als hoofdschotel de behandeling van de begroting 1972. Voordat de raad daartoe overging werd eerst de agenda afgehandeld. De voorzitter deed mededeling dat de bydrage aan de jeugdvoorzie ning voor Smakt-Holthees door Gedeputeerde Staten van Brabant waren goedgekeurd alsmede de investeringen voor de verbetering van de Merseloseweg (Overloo,n Merselo). Op de vraag van een der leden of de band met het raadsverslag voor de raadsleden te beluisteren was, werd medegedeeld dat dit mogelijk is, echter binnen één maand na de vergadering. Zekerheidsstelingen voor woning bouw werd door de raad verleend aan A. Arts te Venray en M. Fleuren te Well. Aan Ir. Edelbroek uit Eindhoven en aan P. Vloet en Th. Verdijk uit Overloon werden een perceel bouw grond in het plan Bergse Kamp te Overloon verkocht voor de prijs van resp. 22,en 17,per meter. Aan architect P. Janssen uit Belfeld wer den acht bouwkavels in Vierilngs- beek verkocht voor de prijs van 22,- per meter. Medegedeeld werd dat alle 8 kavels reeds waren doorverkocht. Aan W. Lemmen uit Overloon werd eveneens een bouwkavel aan de Thedbaltiusweg verkocht voor de prijs van 17,50 per meter. De vergoeding voor de leerlingen van het G.L.O. in de gemeente Vier lingsbeek werd vastgesteld op ƒ172,50 per leerling. De jongensschool te Vierlingsbeek moet dringend de dakbedekking ver vangen worden. De raad voteerde 'n bedrag van 17.100,waarbij werd medegedeeld dat het schoolbestuur een achtste van de kosten voor haar rekening dient :te nemen. Voordat de raad overging tot ver lening van financiële medewerking in het door het jongerenadvies in te stellen onderzoek is er heel wat af gepraat. Dit onderzoek is groots opgezet voor het gehele land van Cu'ij'k en zal worden gesteund doo.r het sociaal maatschappelijk centrum, terwijl stu denten van de Tilburgse Hogeschool dit als een studieobject, zullen uit voeren in stageverband. Het gehele onderzoek vraagt een investering van 30.000,— en zal zich de opvang van de jeugd tot on- derwwerp hebben. Met name de heer Huisman verzet te zich tegen dit project en vroeg zich af waarom het jeugdservice- bureau niet dat onderzoek kon doen. Maar de raad in zijn geheel ging er toch wel achter staan, ook al omdat men meende hiermede de jeugd te kunnen helpen. BEGROTING De raad verdiepte zich niet in alJ gemene beschouwingen en men ging liever over tot hoofdstuksgewijze behandeling. Wel werd vooraf opge merkt dat ook de gemeente Vierlings beek te kampen zal hebben met ge brek aan financieringsmiddelen. De riolering 'te Overloon zal zeker verder worden uitgebreid en daar naast verdient de verbetering van het 14 Oktoberplein volle aandacht. Het is nu een moddertroep. De vaste schuld van de gemeente Vierlingsbeek bedraagt 9.339.000, het eigen kapitaalbezit 263.000, de reserve 737.766,de waarborg sommen 263.093,en de som van de batige saldo's in de voorgaande jaren 337.007,Een totaal bezit dus van bijna ƒ11 miljoen. Het algemeen beheer geeft een na delig saldo van 558.200,de open bare veiligheid 90.563,waarbij dient opgemerkt te worden dat straatverlichting en verzorging van de 432 straatlantaarns 32.000, kost. De volksgezondheid geeft een na delig saldo van 87.895,Openbare werken 447.880,Bij de post slijt lagen werd gevraagd of men de we gen nu dan maar minder dikwijls van een nieuwe laag zullen worden voorzien. De plastiek vuilniszakken werden verhoogd tot 35 cent. De eigendommen van de gemeente bren gen een voordelig saldo op van 58.000,Nadelig is ook het hoofd stuk sociale zorg. Daarbij vallen op: de hogere uitgaven voor de verzor- gingskosten in bejaardentehuizen en bijstandsiu'tkeringen, werkloosheids voorzieningen en sociale werkvoor ziening. De belastingen waren in de loop der jaren al behoorlijk opgevoerd. De totalen van de batige 'sloten van de gewone dienst bedragen 2.296.343 en van de kapitaalsdienst de batige sloten een bedrag van 10.713.126,- tegen het totaal der nadelige sloten van 11.700.805,-, een nadelig slot derhalve van 987.678, Bij het hoofdstuk gemeentelijk wo ningbedrijf werd opgemerkt dat de gemeente 208 woningen heeft en een huurschuld van de huurders in totaal van 8.138,Daarbij waren enkele huurders die een huurschuld hadden van meer dan 1000, Het streekgewest Land van Cuijk kan rekenen op een verhoogde bij drage van twee kwartjes per inwo ner als het streekgewest daarom zal vragen. De raad was sneller dan de aanvrager. De uitkering bedraagt thans 1.75. onder de tafel, omdat het te laat was ingediend. KRITIEK De heer Hol had nog al wat kritiek op de uitgaven van het Ontwikke lingsorgaan Noord Limburg. Zo zou eerst het onderzoek van de herinde ling 100.000,- kosten, maar nu komt een rekening van 280.000,En dat vond de heer Hol wel wat veel van het goede. Hij betreurde het dat de burgemeester dikwijls absent was op de vergaderingen van dit orgaan en zodoende niet namens Meerlo-Wans sum een oogje in het zeil kon hou den t.a.v. deze uitgaven. De voorzitter betwijfelde of hij een rem had kunnen aanslaan, zelfs als hij aanwezig was geweest. Men heeft namelijk unaniem besloten dit onderzoek te laten instellen. Nu ach teraf blijkt dat het duurder was dan men aanvankelijk meende, zal men allemaal moeten bloeden. Maar het raadslid Janssen zal als afgevaardig de van de raad toeh proberen, of hij niet andere afgevaardigden mee kan krijgen voor bezuinigingsplannen. De heer Rutten 'kwam terug op zijn reeds eerder gestelde vraag, waarom de voorzitter niet aanwezig is geweest op vergaderingen van de Noord Limburgse gemeenten over de herindeling. Reeds eerder heeft drs. Dittridh gezegd niets geweten te heb ben van deze vergaderingen en hier voor geen uitnodiging gekregen te hebben. Men had nu tot tweemaal kontakt gehad met de gemeente Ven ray, die toen voor de uitnodigingen zou gezorgd hebben, om nadere in lichtingen. Maar op beide telefoon gesprekken kwam alleen als ant woord dat men de zaak zou onder zoeken en dag en uur van de uitno diging dan wel op zou geven. Tot heden is dat niet gebeurd en zodoen de kon ook dit raadslid niet wijzer gemaakt worden. RONDVRAAG Er zal een stichting voor bejaar denwoningen in Overloon worden geformeerd. De door de stichting te bouwen bejaardenwoningen in Over loon zullen waarschijnlijk worden gebouwd aan de westkant van Over loon in de buurt van de Pritter. Medewerking kan worden ver leend bij de aanleg van centrale ver warming in woningwetwoningen. Maar het ligt niet in de bedoeling alle w.w. woningen kollektief aan te sluiten. Aan het college werd de opdracht verstrekt bij Gedeputeerde Staten van Brabant aan te dringen op spoed bij de realisering van de ruilverka veling Merselo-Overloon. Het hoofd bestuur van de NCB heeft bereids medewerking aangeboden. voor al uw van den munckhof n.v. Bij de meeste reacties op de benoeming van dr. J. Gij sen tot bis schop van Roermond wordt de hoop en de wens geuit dat hij zich zal aansluiten b'ij het beleid van het nederlandse episcopaat en dat hij in collegiale samenwerking dit beleid mee gestalte zal geven. Nergens heb ik nog geformuleerd gevonden waarin dan dat beleid bestaat. Ik kan me zelfs indenken dat de gewone man zich afvraagt: hébben de bisschoppen wel een bepaald beleid of laten ze de ont wikkelingen maar gewoon hun gang gaan? Het is goedkoop, maar om de huidige uitgangspunten van het beleid van het bisdom te ver duidelijken, moet ik het enigszins zwart-wit ;af zetten tegen de vroe gere leiding binnen de kerk. HET OUDE KERKBEELD Het beleid binnen de Nederlandse kerkprovincie ging niet zozeer uit van de éénheid' tussen priester en leek als wel van het onder scheid. Je had twee standen: de clerus en de hem toevertrouwde gelovigen. Tegelijk werd' hier in een 'bepaalde mens-visie gehan teerd, waarbij de leek nauwelijks in staat werd geacht eigen ver antwoordelijkheid te dragen, hij had sterke leiding en een goede controle nodig en hij werd nauwelijks in staat geacht vanuit het eigen geweten tot een goed levensontwerp te komen. Dezelfde mens-visie bepaalde toendertijd ook de maatschappelijke structuren. Maar toegepast op religieuze zaken betekende het dat de clerus dui delijk „de dienst uitmaakte". Geloven was voor de leek aannemen wat door de priester als van de Kerk, als geloofswaarheid voorge houden werd, geloven was gelijk met gehoorzamen. Het al of niet goed christen-zijn werd ook gemeten naar het al öf niet vervullen van de door de priesterkerk geformuleerde zede-wetten. Daarbij kwam de sterke gezagsstructuur binnen de clerusstand, die pyrami- daal opgebouwd is. Bovenaan de paus met de volheid van het gezag, dan de bisschoppen, niet met een eigen verantwoordelijkheid maar met een gedelegeerd gezag, dan de priesters als de uitvoerders van het bisschoppelijk gezag op plaatselijk niveau. Dit alles heeft jaren lang buitengewoon goed gefunctioneerd en hierdoor heeft de Nederlandse kerkprovincie in en buiten Neder land heel veel betekend. De mensen wisten waar ze aan toe waren, er was een grote uniformiteit, veel mensen waren in deze 'kerk structuur gelukkig. Tot opeens in de jaren vijftig de mens zelf ging veranderen, hij werd mondiger. Hij ging een innerlijke spanning ervaren tussen wat hem voorgehouden werd en zijn persoonlijk beleven. Yooral de huwelijksmoraal en de liturgie zijn hier breekpunten geweest. Toen Mgr. Bekkers voor de t.v. kwam en duidelijk stelde dat het eigen geweten van de individule gelovigen de laatste norm is voor het christelijk handelen, was dat voor velen een bevrijding. Toen tekende zich al iets van een ande re pastoraal af. Ook de priester, die langzaam de officiële liturgische teksten opzij legde en zelf teksten ging maken, aangepast aan de belevingswereld van de ge lovigen, hebben hiermee een proces op gang gebracht d'at heeft ge leid tot een totaal andere pastoraal, tot een totaal andere opstelling van de kerk. DE KERK ALS GEMEENSCHAP Mede geïnspireerd door het tweede Vaticaans Concilie gaat men er nu steeds meer van uit dat de Kerk de totale gemeenschap van gelovigen is, waaraan Christus Zijn Geest als waarborg geeft. Elke gelovige draagt vanuit zijn christen-zijn en eigen verantwoordelijk heid. Het moderne pastorale beleid richt zich juist op die eigen ver antwoordelijkheid en doet een appèl op de eigen inbreng van elke gelovige, om zijn gave in dienst te stellen van allen om zo samen kerk te worden in het realiseren van een onderlinge broederschap. Bewust leggen de bisschoppen in hun beleidslijnen het zwaartepunt in de lokale kerk. De parochiepriesters met hun gelovigen zijn ver antwoordelijk voor het goed functioneren van de kerk ter plaatse. Wat er moet gebeuren en hoe het moet gebeuren wordt in de paro chies allereerst geformuleerd. Het Dèkenaal niveau (deken, sekreta- ris, en leden van het Dekenaal Centrum) heeft tot taak dit te coördineren, het met elkaar in gesprek te brengen en het later door te spelen naar het bisdom. Vanuit het bisdom komen dan niet op de eerste plaats richtlijnen, alswel een stuk inspiratie en service om ter plaatse goed te funktiioneren. Deze aanpak vergroot de betrokkenheid van de individuele ge lovige bij de kerk, juist omdat men zo'n appel doet op de eigen talenten. Maar deze aanpak heeft ook een grotere verscheidenheid en pluriformiteit met zich meegebracht. Niet iedereen van de pries ters èn van de leken is daar even gelukkig mee. Velen kunnen het beleid van de bisschoppen nog niet zo plaatsen tegen bovengeschet ste achtergrond en vragen weer om een bisschop die duidelijk zegt wat wij moeten doen, en weer rust brengt in de kerk. Anderen zijn blij met dit vertrouwen en dit stuk eigen verantwoordelijkheid. Het zal de zware opgave van Mgr. Gijsen zijn met beide verwach tingspatronen rekening te houden om zo voor allen „bruggenbou wer" te zijn. H. LATTEN, dekenaal sekretaris. Gedistingeerde wit porseleinen borden met fijne zilverbies. Ontbijtborden: 6 voor 6.75, nü 6.-. Diepe of platte borden: 6 voor 7.75, nu 7.25. Hier bunt u niet doorbeen slapen! Solide wekker met duidelijke lichtgevende wijzerplaat. Een jaar garantielVan de prijs ligt u niet wakker: 8.25 nü 7.50. Toiletverfrisser. Aan 't touwtje trekken en alle geurtjes verdwijnen. Grote bus van 280 ml 2.25, nü 2 bussen voor 4.-. Zachte zittingy en.rug. Bekleed in gezellige kleuren, rood, oranje, wit en zwart.Verchroomde poten. Per stuk 15.75, nü 2 voor 25.-. Lekker hoor, zo'n blik met 10 smakelijke knakworsten. Inhoud 200 gram. Per blik 1.09, nü 2 voor 2.-. Aanbiedingen geldig tot en met 5 febr

Peel en Maas | 1972 | | pagina 10