TTT Het afgelopen jaar in vogelvlucht WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 No. 52 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) JANUARI Met ruim 27.000 inwoners over schreed Venray de grens tussen 1970 en 1971. Hiervan waren 865 buitenlanders, verdeeld over 30 na tionaliteiten. Met ingang van 1 januari startte ook de muziekschool, die later de La tijnse school ter beschikking kreeg in afwachting, van de veebouw van de panden Stationsweg 11 en 13. De Zuivelfabriek had het druk met fuseren en groeide in januari samen tot de zuivelvereniiging De Maasvallei met Roermond, Venlo, Sevenum, Vier lingsbeek ,St. Anthonis, Cuyk en Hel- den-Panningen. Vrijdag 8 januari werd de heer L. M. M. Laurensse gehuldigd i.v.m. zijn zilveren directeurschap der Ned'. Cre- diethank. Aan het Tweede Kamerlid drs. H. C. A. Notenboom werd door de oud prinsen de Prinsenplak uitgereikt. In Oostrum herdacht de Vlasbloem met „Wat doen we mét Tante" haar 25-jarig bestaan. Op de bijeenkomst van B. en W. met de mensen in Ysiselsteyn werd steen en been geklaagd over het ge vaarlijke kruispunt van Midden Peel- weg en Deurneseweg. Dit had tot ge volg dat later in dit jaar dit kruis punt beveiligd werd met knipperlich ten. Dr. E. Lie nam afscheid van Serva- tius en Venray met zijn benoeming tot geneesheer-directeur in Eindhoven. In de kantine van Ina'lfa werd we derom de jaarlijkse duivenshow ge geven door P.DV. De Zwaluw. Óp 18 januari werd met een tele gram naar de Parijse burgemeester, maar overigens met stille trom, de 100e verjaardag herdacht van de bal- londaling in Merselo. Met de plaatsing van het laatste betonelement werkte burgemeester Schols de 288ste etagewoning af van Neduco in Veltum, zodat in mei alle flats bewoond waren. De kanarievereniging De Huis vriend verkreeg in Helmond de natio nale clubkampioenstitel. FEBRUARI Februari, als gewoonlijk de vastel- aovesmaand, werd dit jaar ook de maand van de volkstelling, waartegen zich ook in Venray een groep mensen verzetten. Voor het eerst in haar bestaan hield de woningvereniging St. Oda een ge- spreksavond', waarop de huurders eens hun op- en aanmerkingen kon den spuien. Prins Hans I ging met elf dorps- en jeugdprinsen Venray voor in vas- telaovend 1971, die Ben van Daal de eerste bronzen piëlhaas bezorgde en de Venray se mensen en vele be zoekers een optocht en boerenbrui loft, die opvielen door ongekend grote deelname. Ook in de grote politiek liet Venray in het voorbije jaar niet ongemoeid. De Tweede Kamerverkiezingen wier pen hun schaduw vooruit met o.m. een forum-avond in Ysselsteyn in fe bruari. In april kwam de lijstaan voerder Minister Vennga naar de schouwburg. De buurtvereniging De Vrienden kring van de Oranjebuurt vierde haar zilveren bestaansfeest. In de februari-vergadering stelde de raad 2,5 miljoen gulden beschik- baa.r voor openbare werken in plan Brukske. MAART Begin maart verscheen het boek werk Venray in Oude Ansichten. Dinsdag 9 maart opende burge meester drs. F. Schols met de hoofd- ingenieur-dirccTcur van Prov. Wa terstaat Ir. L. Raedts, de doortrek king van de Deurneseweg naar de Wanssumseweg, 3 km lang met 3 viaducten en kosten 6 miljoen. In diezelfde tijd kwam het droeve bericht dat de burgerzinlening ad 7 miljoen niet Jtor zcu gaan. Dat betekende: weg sporthal (1 miljoen), weg gymnastiekzaal in Ysselsteyn. Oostrum-Oirlo-Castenray en twee- voor Venray-eentrum (1,3 miljuen). Weg nieuwe school in Leunen, weg kleuterschool, lagere school en gymnastiekzaal in Veltum en weg de riolering in Oosvrum en de pers leiding. Heide organiseerde weer de tradi tionele moto cross. Op 16 maar; overV-ed te Eindhoven em. pastoqi?" Ver voort, die 14 jaren pastoor ir. Oirlo was. J 1W L iJ wel.'. ttuuiu.j De Vasier.aktie viceg dit jaar aan- vergeten werden. dacht voor enkele konkrete projekler in Zuid-Amerika. Hei dekenaat Ven ray offerde ru.nr 22.000, Zondag 2.1 maai t herdacht de II.E. Heer Deken P. A H. Loonen zijn 40-jarig priesttileest. Het feestje schenk ad 10.246,werd verdeeld onder Venrayse missionarissen en zusters. Deken Loonen werd bü die gelegenheid benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. De Vrije Akademie werd officieel geopend, na een jaar onofficieel ge draaid te hebben met 160 kinderen en 100 volwassenen. De ruilverkaveling Lollebeek leg de in maart het voorlopig plan van toedeling voor aan de vele grondbe zitters. Langzaam maar zeker komt men aan het einde van dit omvang rijke werk. In zijn maartvergadering besloot de raad tot nieuwe tarieven voor de .ge meentelijke sportaccommodaties. Op 31 maart herdacht de voorzitter van het schoolbestuur van het Bosch- veldcollege en hoofd van het inter naat voor jongens alhier Pater Hiia- rion Goossens zijn zilveren priester feest. De schaakclub Venray vierde haar zilveren bestaansfeest met o.m. een groot jubileumtoernooi. APRIL Op 1 april nam Rank Xerox zijn 1.000ste personeelslid in dienst. Het was de Nijmegen .afkomstige J. Lap. In Leunen verscheen het eindver slag van de in oktober 1970 gehouden enquête. Op 3 april werd in tegenwoordig heid van Mgr. Bluyssen, bisschop van Den Bosch het stoffelijk overschot ten grave gedragen van em. pastoor van Boxtel, die zijn emeritaat in Venray (werkzaam o.m. vo:r de bejaarden) heeft doorgebracht. Een groep studenten van het Bosch- veldcollege, werkzaam onder de naam Podseibomen, took de aandacht van de televisie met hun studie over de Geys- terse Beek. Ze kregen in de landelijke wedstrijd van Jonge Onderzoekers 'n tweede prijs. Rond Pinksteren kregen ze internationale erkenning met een cheque van 3.000, In Oirlo werden de traditionele mu ziekfeesten weer gehouden. Naast de K.V.P. bracht ook een PvdA-team o.l.v. Ir. A. Oele een ver- kiezingsbezoek aan Venray. De Leunse voetbalclub werd kam pioen. Koningin's verjaardag bracht ko ninklijke onderscheidingen mee voor de heren L. A. Nelissen (offi cier in de Orde van Oranje Nassau), L. Laurensse (Ridder), P. Janssen (Ridder), J. Kousemaker, Broeder Nicander, G. Poels (gouden ere medaille), P. Koonings en J. Rein- tjes uit Leunen (zilveren eremedail le). Op 28 april werden de verkiezingen voor de Tweede Kamer gehouden. De KVP verloor met 65.8°/o 6.6% van haar kiezers, terwijl de PvdA met 4.9% groeide naar 12.3%. MEI Op 2 mei werden de kontaktraad- feesten in Venrays schouwburg inge zet met een' Land des Lachelns, later gevolgd door Seth Gaaikema en de reeds op voorhand gekraakte Salva tion. Maar Venrays en Wanssums mu ziekgezelschappen stalen de slhow met de zondagochtendconcerten. In de Vredeskerk herdacht kape- laa.n W. Kortooms zijn zilveren pries terfeest. In Overloon herdach/t het Oorlogs museum zijn 25-janig bestaan. Prins Claus en Prinses Beatrix woonden o.m. de herdenkingszitiing bij. Op 6 mei werden door de Commis saris van de Koningin de nieuwe fa briekshallen van Girvil N.V. in Oos- toum geopend. Kardinaal Alfrink en Mgr. Moors kwamen het vredesmonument bü de Vredeskerk onthullen en het caril lon in gebruik stellen. Vertegen woordigers van de Duitse, Engelse en Amerikaanse ambassades wa ren hierbij tegenwoordig. St. Christoffel herdacht met een receptie zijn gouden bestaansfeest. Het college van Gedeputeerde Sta ten brachten een officieel bezoek aan de gemeente Venray. Zij maakten een excursie door de gehele gemeente Venray, waarbij de vloei velden niet Van 15 t.m. 23 mei organiseerde de Geschied- en Oudheidkundige Kring een grote tentoonstelling in de schouwburg onder de titel: Venray 750 jaren in de geschiedenis. Amstelland Concembeheer N.V. te Arnhem neemt J. P. A. Nelissen N.V. over. Neduco Industriële Woningbouw neemt J. P. A. Nelissen Betanimdustrie over. In Ysselsteyn opende de Gouver neur weer eens in Venray en passant de nieuwe kleuterschool „Het Kwetternest". Journalisten bezochten op uitnodi ging van het Recreatieschap Peel en Maas alle gemeenten van dit schap en daarmede ook Venray, dat op recrea tief gebied een goede pers kreeg. Dr. H. Kortmann nam afscheid van St. Anna met een lange feestweek, waarbij zowel de gepensioneerden, en personeel, patiënten, oud verpleeg kundigen uilt de inrichting als Venray zelf zorgden voor een stijlvol af scheid. De kom van Oostrum werd afgeslo ten i.v.m. de aanleg van de riolering. De mei vergadering van Venrays raad leverde drastische verhogin gen op van grond-, personele- en straatbelasting. Later zullen hon den- en precariorechten volgen. Rank Xerox kondigde aan, dat naast de intussen reeds geïnvesteer de 36 miljoen in de laatste uitbrei ding, wederom 38 miljoen is uit getrokken voor uitbreiding van as semblagehal en verdubbeling van de onderdelenhal. In Zutphen werd Lyceum '64 aspi ranten landskampioen. De Boschhuizerbergen, een 27.5 ha groot natuurreservaat werd aan het Limburgs Landschap verkocht voor 122.000,—. Zwemclub Spio bracht in navolging van het Trompetterkorps, een bezoek aan Frankrijk. JUNI Het Intercity contact VenrayOos terhout ging zwaar de milst dn. De ge plande samenkomsten bleken niet „gepland" en men moest op stel en sprong alles aflassen. Inalfa herdacht met een grootse receptie, een instuif in de fabriek en een circusvoorstelling van Bol- tini, het 25-jarg bestaansfeest van deze besloten vennootschap, waar van er 14 in Venray zgn doorge bracht. De heer J. M. Ruyten herdacht met een „open hof" zijn zilveren tandarts- jubileum. Venrays raad bracht een bezoek aan Uden, maar keurde eerst de sub sidieverordening voor jeugdwerk en jeugd vorming goed. Dit 's morgens om 8 uur. Geruchten gingen dat burgemeester drs. F. Schols tot burgemeester van Geleen geroepen zou worden. De KVP wist daar in augustus een stokje voor te steken of liever Mr. van Elsenburg op die plaats te „ma noeuvreren". 15 juni nam pastoor Jonkers af scheid van Leunen en werd opgevolgd door Pastoor J. Haenen. Na een 10-jarig voorzitterschap van de LTS werd de heer L. A. Nelissen ere-voorzitter van dlilt college. De jeugdvierdaagse trok als van ouds weer honderden kinderen voor een gezonde wandeling. De Zangertjes van St. Frans haal den in St. Michielsgestel de eerste prijs in de afdeling Kinderkoren en vertrokken vervolgens via Parijs naar Spanje, waar 4 dagen geconcerteerd werd. De bedrijfsbrandweer van Rank Xerox was ook in deze maand gast heer voor de provinciale brandweer- wedstrijden. JULI Heide organiseert in het begin van deze maand de KNMV kampioens cross. De Soos ging weer open en heeft als Free Wheelin' reeds de voorbije tijd allerhand georganiseerd om de jeugd aan haao: trekken te laten komen. De Liimibra Drumband op de Smakt kreeg nieuwe uniformen. Een opmerkelijk feit in deze maand was het groot aantal vakantiegangers dat in Venray kwam. Niet alleen wa ren de Venrayse campings wekenlang uitverkocht, doch duidelijk bleek Venray als „uitgaansplaats" te fun geren voor vele campings en recrea tie verblijven buiten Venray. Een tweetal jongelui brachten ruim 1700 handtekeningen bijeen als pro test tegen die .inrichting van een vuil nisstortplaats in de Vredepeel. Het mocht niet baten De heer J. J. C. Marlet werd be noemd tot geneesheer-directeur van St. Anna. In Oostrum werd een nieuw hon- denasyl opgericht. Venray -doet mee aan Zeskamp, al dus een besluit van de NCRV. In augustus werden de iselectieproeven gehouden. In Smakt herdacht pater dr. Jan Peters Zijn zilveren priesterfeest. AUGUSTUS De heer H. Vorst herdacht onder grote belangstelling het feit dat hij voor 25 jaren naar Venray kwam als gemeente-secretaris. Een groot aantal straten in Venray- eentrum kreeg een oppervlaktebehan deling. De operatie die gevoerd werd onder de titel „Weg-wezen" had een groot succes. Met een kreatiieve vakantieweek werd de Brak officieel geopend als onderkomen voor Venrays ongeorga niseerde jeugd. Op het stadhuis werden in de druk ke kermilsweek voor het eerst de ker misexploitanten ontvangen. De heren Reemer en Camps werden gehuldigd. Groepen Duitse jongeren kwamen ook ditmaal in de aktie „Verzoe ning over de graven heen" werken op het Duits soldatenkerkhof. De Duitse minister Frau Dr. G. Strobel bracht een werkbezoek aan het kerkhof en bezichtigde ook de Vre deskerk. Voor de 22ste maal raakte in Ys selsteyn een wagen in de slip en ver- nieulde voor de 5e maal het tank station aldaar. Zuster Truus Lemmens, op vakantie in Oostrum uiit Pakistan kreeg links en rechts het nodige toegestopt. 2500 uit een Meerlo's popfestival was een extra meevaller, evenals haar optre den in de Vuist van Willem Duyis. Don José Lopez y Diez werd be noemd als Spaanse leraar in Venray. St. Isidorus herdacht met een jubi leumconcours haairzilveren bestaans feest als ruiterverenjging. De heer H. Hanssen werd door Z.H. de Paus benoemd tot Ridder van de H. Sylvester. Op 50-janige leeftijd overleed de hoofdambtenaar P. Vermeltfoort. Van 28 augustus tot 5 september herdacht Ysselsteyn dat dit kerk dorp 50 jaren oud en jong was. En meteen dat de boerenbond ook zo oud is. Het feest werd begonnen met radio uitzendingen. Men wist behal ve Mgr. Beel en de Gouverneur, ook miinster Lardinois naar Ysselsteyn te krygen. Ook oud-minister Dec kers was gast. In een feestweek, waarin van alles te doen was, waren hoogtepunten de tentoonstelling „Uit de turf ge trokken" en de uitgave van een ge denkboek. Venray kreeg toestemming een L.O.M. school op te richten. In decem ber koeht de raad een barak daarvoor. SEPTEMBER 7, 8 en 9 september werd op St. An na het 24ste ziekentriduum gehouden. Broeder Arnold Mierman werd za terdag 4 september tot diaken gewijd in de Vredeskerk. In de schouwburg werd een spe ciale hearing gehouden oveir de her indeling van Noord Limburg. Gezien de publieke belangstelling zit de kwestie Venray niet hoog. Iets wat b.v. van Wanssum niet gezegd kan worden. De schouwburg opende haar zesde seizoen met een voorstelling van Kees de Jongen. Een 70 ta'l protestantse jongeren hielden een weekend in het St. Oda- park. In Leunen werd het 6e bondscon- cours van de Limburgse bond voor drumbands georganiseerd. Verder presteerde het de Leunse drumband ex promotie naar de superieure afde ling te winnen. Maandag 20 sept. kyam Prins Bern- hard het nieuwe kantoorgebouw en de nieuwe assemblage-hallen ope nen bq Rank Xerox. Bij die gelegenheid werd hem be halve een kopieerapparaat ook de eerste uitgave van het Venrayse fotoboek „Hee Venray" overhan digd. De vrüdag daarop was er een open-dag, welke besloten werd met een grandioos vuurwerk. De nieuwe kleuter- en basisschool Coninxhof werden woensdag 15 september door burgemeester drs. F. Schols in Veltum geopend. In Ysselsteyn werd op zondag 19 sept. de traditionele wielerronde ge organiseerd. Eind september verhuisde Venrays arbeidsbureau naaa* het nieuwe ge bouw aan de Julianaslingel. In de foyer van de schouwburg werd Buiten spel '72 gepresenteerd. Een tentoonstelling die komend jaar in Venray de recreatie eens extra in 't zonnetje zal zetten. De wijk- en dorpsraden schoten in een gezamenlijke vergadering uit hun slot tegen B. en W., maar kwamen op de koffie. B. en W. schopte terug, maar de vrede werd getekend. De Leunse voetbalclub hield de tra ditionele skelterraces op de parkeer terreinen bij het zwembad. De jeugd van Desselke hield een proitesttocht tegen de laksheid van hun ouders, die niet vxoldoende hiel pen om jeugdverenigingen in stand te houden. Het heeft geholpen. Donderdag 23 september stak bur gemeester drs. F. Schols de eeste schop in de grond voor bouw van 108 premiewoningen voor de ver huur in de buitenschil van het Brukske. De raad verkocht in zijn september- vergadering niet alleen de daartoe nodige grond 891.648,doch ook de gronden voor de bouw van 168 galerjj -woningen en 488 eengezins woningen. In een rapport over de criminaliteit in Limburg wordt Venray genoemd als een grote gemeente met een rela tief lage criminaliteitsindex. In zijn stal aan de Deurneseweg staat de Nederlandse kampioen Warmbloedpaarden 1971 de ruin G. Brilliant. Het waterschap Noord Limburg ver raste vriend en vijand in oktober met extra-waterschapslasten voor „ge bouwd". Na vele tobberijen kreeg de jeugd raad een nieuwe voorzitter in de per soon van de heer Chr. Terbeek. De dierenoptocht van kinderen werd traditiegetrouw weer gehouden. Ysselsteyns Fanfare haalde de eer ste prijs in de eerste afdeling met recht op promotie. De beste schutters van België en Nederland vonden zich op het semi- interland handboogtoemooi van Dia na. Maandag 18 oktober was de Moon- ridk Express in Oostrum met een gro te tentoonstelling van de ruimtevaart. Zaterdag 9 oktober deelde de Zes kampploeg de eerste klap uit door een daverende eerste plaats in Rotter dam. In Leunen overleed Pastoor A. de Bot, waar hij sinds 1968 op emeritaat ging. De minister van landbouw Ir. P. Lardinois voorspelde dait Veruray kan uitgroeien tot de grootste gemeente van heel Limburg. Op de in Venray gehouden bonds dag van de M.B.L. en K.P.J.L. werd besloten tot fusie. Voortaan heet alles K.P.J.L. Zaterdag 23 okotber herdacht de Leunse toneelvereniging Comedia haar gouden bestaansfeest. Zaterdag 16 oktober herdacht bouw- my Janssen N.V. haar zülveren be staansfeest. Bij die gelegenheid bood ze Venrays jeugd een spelement aan, terwijl voor het personeel een spe ciaal fonds in het leven werd geroe pen. Woensdag 27 oktober bracht de NOS in Gewest tot Gewest een half uur lange televisie-reportage over Venray. Donderdag 28 oktober herdacht de firma Coenen haar 50-jarig bestaan. Bij die gelegenheid opende burge meester drs. Schols de weer uitgebrei de zaak. Met ingang van 1 oktober heeft de ken Loonen zijn benoeming aanvaard als rector van het bejaardencentrum. Op zondag 17 oktober nam hij af scheid als deken. Zaterdag 30 oktober reóipieerde de drumband van de Kon. Harmonie. Re den daartoe was een eerste prijs in de ere-afdeliimg met wimpel. Dinsdag 26 oktober opende de gou verneur het geriatrisch verpleegtehuis De Kruuze, waarin 200 bejaarden een plaats gevonden hebben. Met een korte ballontoCht bracht het echtpaar Boesman een hommage aan de Ballonzuiil. De ballon, die als een brandende parachute aan de he mel hing, trok veel belangstelling. Als opvolger van Deken Loonen werd benoemd de HJEJH. L. A. Theunissen, die op zondag 14 nov. geïnstalleerd werd tot pastoor- deken door Mgr. P. van Odük. Einde oktober werd de begroting '72 aan de raad aangeboden. Wel sluitend doch het restantje is zo klein dat er ook niets meer in zit om het komend jaar iets extra's te doen. Die Fidelen Roisenthaler uit Merse lo werden tweede op de landskam pioenschappen voor blaaskapellen. In Veltum is een aktiecomfité opge richt dat ijvert voor een openbare school. Midden november kon reeds het gemeentebestuur het benodigde aantal handtekeningen worden aange boden. NOVEMBER Donderdag 4 november zongen Die Limburger Domsingknaben dn de Pa terskerk. Op maandag 1 november werd de nieuwe begraafplaats aan de Bosch huizen in gebruik genomen. Op zaterdag 13 november werd voor de 8e maal in successie de slip- jacht achter de meute gehouden. Jerusalem organiseerde een werk week voor de 170 leerlingen uit de brugklassen. In het kader van die week werden o.m. door de jongelui bezoeken aan Venrayse bedrijven ge bracht en Venrayse .instituten be zocht. Op maandag 1 november is in Oos trum Nestlé Nederland van start gegaan. 120 mensen gingen daar in de nieuwe fabriek de eerste aard appelvakken maken. De Zeskampploeg liet op 6 novem ber in Groningen het er „vies" bij zit ten. Met een 8e plaats moest men te vreden zijn. St. Anna en St. Servatius maakten in november hun programma bekend voor de komende jaren. Daaruit bleek dat beide inrichtingen nog verschil lende bouwplannen hebben, de ver pleging geïntensiveerd wordt in ge zamenlijke instituten die worden op gericht, ondanks het feit dat 't werk gebied kleiner zal worden. Dit jaar was er wel een feestver lichting en wie anders Stak de eerste keer de lampjes aan: burgemeester drs. Schols. Op 28 november werd aan Paul van Vliet de Gulden-humor orde ver leend door de federatie van Lim burgse Carnavalsverenigingen. Een en ander gebeurde in Venrays schouwburg. St. Nicolaas bracht dit jaar voor de 25e maal een officieel bezoek aan Venray. Hem werd op het stadhuis een receptie aangeboden, terwijl zijn. tocht niet doorging. Hij ontving toen Venrays jeugd in de schouwburg. Ysselsteyn kreeg ditmaal het eerste bezoek van B. en W. en werd uitvoe rig ingelicht over het nieuwe be stemmingsplan. DECEMBER Venrays raad verraste vriend en vijand door in december liefst drie maal te vergaderen. Daarbij kwamen o.m. aan de orde de gemeenteijlke herindeling, de algemene politiever ordening, de stichting van een open bare school en de subsidieregeling jeugdsport. Rank Xerox kondigt de bouw van een .internationaal distributiecentrum aan, aan de Smakterweg. Deze inves tering kost ruim 12 miljoen. De ^eskampploeg wist in Leiden gelukkig een derde plaats te bereiken, die hen meteen op de derde plaats in de eindstand bracht. Een later in de maand gehouden fancy-fair, bliksem - aktie en receptie zorgdien met 14.000 bruto voor een goede start naar de volgende ronde. (Vervolg z.o.z.)

Peel en Maas | 1971 | | pagina 9