Bij 'n jaarwisseling -h" kom even naar Ut VYAaLUMAA i Wie (n)iets weet mag het zeggen.... Vierlingsbeek niet eens met Venray Uil Peel en Maas Filmnieuws Leenenl VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 No. 52 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS II DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) „Nou, ik weet het niet meer! Ik kan mijn kinderen niet meer vol gen ze moeten zelf maar uitzoeken wat goed en slecht is, want naar ons luisteren ze toch niet meer! Je vraagt je trouwens wel af wat er zo, zonder God of gebod, nog van deze wereld terecht moet komen". „Politiek? Je snapt er niets van, een grote troep! Denk maar niet dat je ook maar iets te zeggen hebt, dat doen anderen wel voor je. En bovendien is het altijd de kleine man die de dupe is, de hoge heren weten zichzelf wel te sparen". „En de kerk? Als je dat zo hoort en leest weten ze zelf niet hoe ze verder moeten, laat staan dat wij dat dan weten!" U kunt deze uitspraken zelf nog wel aanvullen uitspraken waaruit een gevoel van onzekerheid, van onbeha gen bezorgdheid en soms angst spreekt. Die gevoelens komen bij heel veel mensen voor en je kunt daarvoor ook wel een verklaring geven. Ver gelijk de samenleving van vandaag de dag maar eens met die van het begin van deze eeuw of die van kort na de oorlog. De samenleving van nu is in beweging, er verandert veel en in een snel tempo. Zo hebben de men sen zich duizenden jaren hoofdzake lijk per paard en te voet verplaatst, terwijl wij nu over auto's en vliegtui gen beschikken en zelfs de mogelijk heid hebben om ons zij het in be perkte mate buiten onze eigen pla neet te begeven. Was vroeger de enige manier om konitakt te hebben met mensen buiten de direkte omgeving bijna uitsluitend het geschreven woord nu hebben we daarvoor een telefoon en op ons t.v.- scherm zien we in een handomdraai wat er op hetzelfde moment elders in de wereld gebeurt. Afstanden tellen bijna niet meeir wanneer het gaat om kontakten met andere personen of si tuaties. INDUSTRIALISATIE En kijken we naar Noordelijk Lim burg, onz eeigen streek dan zien we dat daar de laatste 10-15 jiaar eèn heel industrialisatieproces op gang is gekomen waardoor met name plaat sen als Gennep, Horst en Venray zich snel konden ontwikkelen. Een van de gevolgen van die industrialisatie was dat er zich grotere groepen mensen van buiten deze streek hier kwamen vestigen, later zelfs nog gevolgd door een groot aantal buitenlandse werk nemers. In de agrarische sektor hebben be- drijfsvergroting, mechanisatie, auto matisering en ruilverkaveling een he le ommekeer teweeg gebracht: voor het kleine, traditionele bedrijf is nu geen plaats meer. Het onderwijs heeft zich enorm uitgebreid; de kerk die vroeger het leven van de mensen zo sterk bepaalde is zelf in beroering ge komen en kan niet meer die zeker heden van vroeger bieden en als ze het al probeert stuit ze op een golf van weerstanden. TWIJFELS Al deze ontwikkelingen werken van 24 december 1921 Wat het metselen .te Amsterdam kost? Vóór den oorlog kostte het ver- mëtselen van duizend steenen 5, a 6,—thans 30,—, 36,— of 40.—; dit zijn de loonen. Aldus de heer Gul den in den Amserdamschen Gemeen- tenraad. De militaire poliie. Naar wij ver nemen uit Gennep is met ingang van 1 Mei a.s. aan alle gehuwde en onge huwde uit de Maaskanltsche inspectie Gennep, die op daggeld stonden, eer vol ontslag gegeven. Het schrikbewind aan de grens. Volgens een bericht aan de N.R.C. zijn de Duitsche overheden op verbetering van het schrikbewind aan de grens indachtig. De Kriminal Polizisten zouden ireeds zijn teruggeroepen. Of ficieus verluidt tevens dat de meeste goederen, die tot 17 November in be slag genomen zijn, zullen worden te rug gegeven. Misschien worden de Nederlandsoh Duitsche grenstoe- standen, dan werkelijk nog een idyl lisch. Woensdag werden lalhier door Notaris Esser o.m. publiek verkocht de navolgende onroerende goederen van de Wed. M. Jacobs en kinderen. Huis met café, bergplaats enz. aan de Henseniusstraat te Venray aan P. Volleniberg te Oirlo voor 5100, Twee woningen in Venraysch Veld, ieder met 15 aren bouwland aan K. Jacobs, Heuvel voor 4000,Een woning laan de Langstraat voor 2750 aan Godfr.Philipsen, Kruisstraat. door in het persoonlijk leven van ieder van ons. Het wordt ons niet al tijd gemakkelijk gemaakt; we vragen ons af wat eigenlijk de zin is van alles wat we doen; we kennen onze twij fels: aan onszelf, aan de ander, aan de samenleving. Op veel vragen kun nen we geen antwoord geven, omdat we zelf nog moeten zoeken naar dat antwoord. Wannneer we kinderen hebben merken we dat al heel duide lijk: vaak weten die van heel wat dingen meer dan hun ouders, o.a. omdat ze ook meer gestudeerd heb ben. Het is inmiddels wel duidelijk dat er weinig of geen mensen zijn die uit de enorme hoeveelheid informatie die van de pers, radio en t.v. over hun hoofden wordt uitgestort de juiste in- formate kunnen kiezen, informatie die hen kan helpen een beetje weg wijs te worden in de doölhof van le- vensvrgaen die de onitwkkelingen van de laatste tijd met zch meebrengen. Stéeds meer mensen zijn dit als een gemis gaan ervaren en van daaruit is de behoefte onltstaan om eens met el kaar proberen na te gaan wat er nu in feite aan de hand is en wat kunnen doen om- sommige problemen wat dichter bij een oplossing te brengen (b.v. om de verstandhouding tussen iongeren en ouderen te verbeteren). Om uit zulke bijeenkomsten zoveel mogelijk nu te halen, is het nodig dat ze onder deskundge leiding plaatsvin den. Dat wil zeggen: er moet iemand bij zijn die voldoende informatie kan geven en het gesprek'in goede banen kan leden. Daarom is 'het ook wense lijk dat die groepjes niet al te groot worden, liefst 10 tot 15 personen. Dit alles heeft te maken met wa;t men wel „vormingswerk" noemt. VORMINGSWERK Vormingswerk wil de mensen hel pen om kennis te nemen van de ont wikkelingen op' allerlei gebied, bij hét oplossen van moeilijke problemen en NEDERLANDSE Katholieke Invalidenbond DEKENALE AFD. VENRAY De jaarlijkse kerstavond, welke woensdag 22 december j.l. georgani seerd werd in zaal „In den Engel", begon met een plechtige Eucharistie viering, opgedragen door de Geest. Adviseur Pastoor Pothof. Deze vie ring stond geheel in het teken van het kerstgebeuren en werd op een treffende en passende wijze opgeluis terd door Venrayse Mannenkoor. Na deze viering kregen alle aan wezigen een kop koffie aangeboden. Voor het verdere gedeelte van de avond, hetwelk stond in het teken van de meer vrolijke sfeer, zorgden het orkest van de Rank Xerox o.l.v. Jo van Els, alsmede de Cupido's, dit maal versterkt met de voortreffelijke zangnummer van mevr. Custers-Mul- ders. Bewonderenswaardig is het steeds weer, op welk een voortreffelijke ma nier Jo van Els hoeveel instrumen ten bespeelt hij wel niét? de stem ming op zo'n avond ten fop weet te voeren. Om beurten bracht „De All Stars" o.l.v. Jo van Els en De Cupido's met medewerking van Mevr. Custers- Mulders een aantal prachtige muziek- en zangnummers ten gehore, waarbij ook het Venirays Mannenkoor met hun uitgebreid zangrepertoire, zich van een goede kant lieten horen, het geen door de aanwezigen zeer op prijs werd gesteld, getuige het applaus. De aanwezigen hebben kunnen ge nieten van een prachtige avond en de leden die verstek hebben laten gaan, hebben veel gemist. Het besuur ver wacht de volgende maal een bomvolle zaa!l. bij het verwerken van standpunten die door de ontwikkelingen achter haald zijn. De mensen zullen echter zelf „op zoek" moeten gaan, zelf hun mening moeten leren bepalen en het vormingswerk wil daarvoor de voor waarden (o.a. een verantwoorde op zet en een goede begeleiding) schep pen. Men zal immers mee moeten groeien met de tijd om niet langza merhand achter te raken, vervreemd van alles wat er in de samenleving gebeurt en om te voorkomen dat men als mens niet meer volwaardig mee kan doen. De Stichting Samenlevingsopbouw hecht groot belang aan een uitbouw van het vormingswerk met volwasse nen in Noordelijk Limburg. Wilt U daar meer over weten of zou U zelf in Uw woonplaats graag een initiatief op die gebied verwezen lijkt willen zien, neemt U dan eens kontakt op met een lid van de rayon- commissie in Uw omgeving: Mevr. Wierts, St. Jozef laan 9, Smakt- Veniray, tel. 04782-300 of dhr. H. Phi- lipsen Puttenweg 24, Ysselsteyn, fel. 04785-290. Voordat de gemeenteraad van Vierlingsbeek donderdag j.l. nu toegerust met microfoons e.d. aan zijn agenda begon, luchtte bur gemeester Van Heusden zijn hart over de herindelingsplannen van Venray. Het was hem natuurlijk bekend dat Noord-Limburg aan Ged. Staten zijn mening kenbaar moet maken over een mogelijke herindeling van Noord-Limburg, maar hij zou het eleganter gevon den hebben van de gemeente Venray als ze de gemeente Vierïings- beek vooraf eens duidelijk had gemaakt, dat Venray ook t.a.v. Vier- lingsbeek annexatie-plannen heeft. Dat men deze plannen uit de krant moet lezen getuigt van weinig goede nabuurschap De raad, die kennelijk de mening van zijn Voorzitter deelde, vond deze handelwijze des ite vreemder, omdat Venray schijnbaar wel kontakt heeft opgenomen met andere gemeenten uit de regio. Geeft Venray hierdoor zélf niet te kennen, .dat Vierlingsbeek niet tot hun regio behoort, ondanks het feit dat men voornemens is aanspraak te maken op Maashees, Holthees en Overloon, nog wel onder het motto: die zijn op Venray georiënteerd Aan dat gebrek van communicatie vooraf zal het ook wel gelegen heb ben, dat een groot deel van de Vier- lingsbeekse raadsleden meenden, dat Venray veel te ver gaat met zijn her- indelingsplannen. En itoch heeft Ven ray niéts anders gesteld dan het vol gende: „als men tot herindeling in Noord Limburg wil overgaan, dan zal hier dienstig zijn te onderzoeken of de kernen Overloon, Holthees en Maarhees niet bij Venray gevoegd moeten worden." Maar goed, dat zal dan wel uit de doeken gedaan worden in de komen de Vierlingsbeekse raadsvergadering. Want de raad machtigde B. en W. van die gemeente nu eens precies het Venrayse standpunt te onderzoeken en daarop in een volgende vergade ring dan met eigen commentaar terug te komen. Een brief over een en an der is al naar Venray verzanden. (Wellicht dat men dan ook op het standpunt van de gemeente Bergen in kan gaan, die in zijn raadsvergade ring maar dóódsimpel stelde dat de gehele gemeente Vierlingsbeek maar bij Venray moest UITTOCHT Intussen gaat de uitttocht uit Ven- rfay naar Vierlingsbeek rustig door. Zonder commentaar verkocht de raad 600 m2 in de Bergse Kamp in Over loon aan W. Tummers uit Venray voor 22,per m2 exCl. BTW. 595 m2 grond ook in Overloon werd verkocht aan F. Hafenscheid, genees heer aan St. Servatius voor diezelf de prijs. In de Bergse Kamp in Overloon is men nu klaar met de nieuwe verka veling. Om een en ander goed te doen verlopen is het nodig dat de gemeen te 1780 m2 grond aankoopt van de heer J. Fonck, terwijl die op zijn beurt 125 m2 grond verkoopt. Tussen aan- en verkoopprijs resp. 9.50 en f 5,vond de raad nog al wat verschil liggen. Doch de voorzit ter maakte diets dat de heer Fonck allereerst de gemeente een grote dienst verleende, wat de kavel inde ling in de Bergse Kamp ten goede kwam. Op de tweede plaats moet een flink stuk heg verplaatst worden en een sproeileiding verlengd worden, waarvoor de verkoper terecht een soort schadevergoeding vraagt, die in de prijs is opgevangen. Na die uitleg ging ging de raad zonder hoofdelijke stemming met deze aan- en verkoop akkoord. In datzelfde plan Bergse Kamp wacht men nog altijd op plannen van een Venrays architect. Maar de Vier lingsbeekse raad is het wachten moe en de man krijgt nog een maand maar dam 'is het afgelopen. Voor het overige besloot de raad de jeugdherberg met grond in Vier lingsbeek aan te kopen voor 75.000,-. Men kan het gebouw meteen kwijt voor 25.000,maar Mevr. Monnee had liever dat men hiervan een soort opvangcentrum maakte voor noodge vallen. Hoewel het college daar ken nelijk weinig voor voelde, zal men ge meentewerken hierover een rapport laten opmaken. Ook kocht de gemeente de grond aan waarop voorheen het Ambone zenkamp stond. Dit zijn 3765 m2 voor 54.795,Staande deze vergadering werd eeri van de vier bouwkavels die daar uit gevormd kunnen worden reeds verkocht voor 15.390, Voor de aanleg van riolering in Overioon waren verschillende kleine re grondaankopen nodig. De school in Holthees kan een sten cilmachine aanschaffen. De gemeente is bereid in de 1300,die die ma chine gaat kosten 760,bij te dra gen. Voor 1971 was het bedrag dat de gemeente~per leerling aan het lager onderwijs gaf 135,plus 7,50 voor gymnastiek en 7.50 voor het school zwemmen. Dit wordt voor 1972 150,- plus 15,voor gymnastiek en 7.50 voor het schoolzwemmen. In Overloon werden nog een twee tal woningwetwoningen verkocht aan de bewoners. De prijzen zijn resp. 30.640 en 32.251.—. Aan de St. Jorisstraat in Maashees worden 26 woningen gebouwd. Drie van de kopers van deze huizen (waar onder een Venrayer) vroegen om ge meentelijke garantie voor de door hen bij die aankoop te geven hypotheek. Die werd prompt gegeven. Wat de gemeente Vierlingsbeek in 1972 aan woningwetwoningen krijgt toegewézen, zal in Overloon gebouwd worden. wenst u zalig nieuwjaar De dubbele zondag van het kerstfeest is weer achter ons. Hopelijk is nog iets van de „zalige" wensen overgebleven: de voldaanheid over een mooie viering, de vrede die al zo veel dagen niet verstoord is, het gebroken ijs dat nog steeds niet opnieuw is dichtgevroren, de bereidheid om ook eens zelf iets te doen voor een ander Wanneer dat alles nog een beetje aanwezig is, dan krijgen we opnieuw de kans om het voor langere tijd te bevestigen in een „zalig" nieuwjaar, dat deze keer zelfs driehonderd zes en zestig dagen duurt. De balans, die over 1971 wordt opgemaakt, zal voor ieder wel een eigen samenstelling hebben met soms heel per soonlijke posten in de credit- en debetzijde. Of het totaal van deze posten een voordelig saldo oplevert is zeker niet van cijfers af te lezen. Misschien hebben we een zwaar ver lies geleden, dat in jaren niet te herstellen is, misschien heb ben we een fortuin gevonden, waar we een heel leven mee moeten doen. Maar ook de kleine mee- en tegenvallers geven aan de balans zo'n eigen kleur, dat ze alleen met de eigen bril gelezen kunnen worden. Blijft de vraag of we met de resultaten tevreden zijn, of min stens de moed hebben om aan een nieuw jaar te beginnen. Het is nog een onbeschreven blad, waarop we zelf de mees te posten zullen noteren. Wat anderen erbij schrijven of er van aftrekken moeten we maar geduldig afwachten. Voor mijzelf heeft het afgelopen jaar een onverwachte wen ding gebracht, door mijn benoeming in Venray. De eerste zes weken zijn voorbij, wat betekent dat alleen een heel bescheiden tussenbalans kan getrokken worden. Zoals al tijd zijn er heel veel goede en bemoedigende zaken te ver melden, maar tekenen er zich ook de nodige problemen af. De kerk staat in de steigers, is geschreven, en bouwen vraagt nu eenmaal de samenbundeling van vele krachten. Vol vertrouwen gaan we beginnen aan het nieuwe jaar, waar bij we rekenen op de medewerking van vele oude en nieuwe krachten. We zullen allen moeten proberen het nieuwe jaar goed te gebruiken, de tijd wordt ons gegeven om er iets mee te doen. Veel succes in het nieuwe jaax met al uw opdrachten, wen sen, ondernemignen, aktiviteiten; in één woord met uw leven. Gods zegen in het jaar 1972. DEKEN L. THEUNISSEN WALT DISNEY'S „JUNGLE BOEK" Een tekenfilm van Walt Disney is altijd een waar feest. Met veel ge noegen zullen vélen terug denken aan Sneeuwwitje, Assepoester en Barnbi. „JUNGLE BOEK" is weer zo'n meesterwerk van de tovenaar op het gebied van de tekenfilm. Het verhaal is gebaseerd op de Rudyard Kipling verhalen en gaat over een baby die in de wildernis door een wolvengezin gevonderï wordt en die als wolfsjong wordit grootgebracht. Hij krijgt de naam Mowgli en is de vriend van alle dieren in het bos en in prachtige beelden wordt het leven van dit ventje verteld. „HET JUNGLE BOEK" is een fa miliefilm bij uitstek en men kan tij dens VIER middagvoorstellingen te recht. Afgezien van het feit dat het hier gaat om uitstekend vakantievermaak voor uw kinderen is het voor het ge hele gezin meer dan de moeite waard om er heen te gaan. Het zou zelfs jammer zijn, wanneer U Uw kinderen zulk voortreffelijk amusement zou onthouden. Twee andere films die de moeite van het zien waard zijn kan men eveneens in het Luxor Theater gaan zien, n.l.: COTTON COMES TO HARLEM is een hippe avonturenfilm met een volledige negercast. Deze film is van uitstekend gehalte en men zal zich be slist amuseren om deze eigentijdse aktiefilm waarom men kan lachen, maar waarin tevens behoorlijk ge knokt wordt. Volgende week donderdag begint dan de tophit van de laatste jaren: WAT ZIEN IK van Albert Mol. De film trok in nauwelijks veertien we ken bijna twee miljoen bezoekers. Dat is in Nederland nog nooit voorgeko men. DE EEND EN DE CADILLAC. Dit is werkelijk van begin tot eind lachen, brullen, gieren als we dan eens in cli- ché's mogen spreken. LOUIS DE (FUNES en BOURVIL zorgen daar wel 'voor. Deze film is inmiddels al een klassieker in het komische genre en behoort dus tot de beste kluchten die ooit gemaakt zijn. Voor uw rijbewijs naar Auiaripchoal Wim Claessens Aanmelden Kennedyplein 10 tel. 2471 Poststraat 8 tel. 142» Erkend A.N.W.B., Bovag, Vamor gediplomeerd Ook gelegenheid tot Daflessen BERICHT VOOR HET SCHOOLORKEST „BOJEMA" In verband met het komende lus trum van ons orkest en de tocht naar België, zijn we verplicht om ook on der de vakantie eenige repetities te plannen. Daarom, noteer even voor jezelf: Donderdagavond 6 januari: om 7.00 uur slagwerk. Vrijdagavond 7 januari: orkestrepetitie voor alle leden, om 7.00 uur. Zaterdagmorgen 8 januari: om 10.00 uur repetitie voor de dans groep en begeleiding. Is uw hulp niet gekomen? Geopend van 'smorgens 7.30 uur tot 'savonds 9.30 uur, op zaterdag geopend tot 5 uur n.m. Heeft moeder het druk of is ze ziek Schrikt u van hoge stroomrekeningen Hebt u moeite met bet wasdrogen P" \kt A f AAA A T I I

Peel en Maas | 1971 | | pagina 5