Een gezegend 1972 7! '72 33 jaren Peelhaas herenkonfeclie G0MMANS VOERMANS' meubelen 30% KORTING Kerstboomverbranding Leenenl 10 pd KORTING OP TEXTIEL WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN 33 jaren vastelaovend in Venray VRIJDAG 31 DECEMBER 1971 No. 52 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 28 POSTBUS 1 TEL. 2727 GIRO 1050652 ADVERTENTIEPRIJS 14 ct. per mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR 5.85 (bij vooruitbetaling) Wie achterstaand jaaroverzicht eens op zijn gemak doorleest, die er vaart vanzelf, dat er in ons dierbaar Venray in het jaar onzes Heren 1971 van allerhand te doen is geweest. Twee uitschieters zijn ontegenzeg- geuijk: het gereedkomen van Veltum, waardoor een ware volksverhuizing ontstond en 't begin van plan Bruks- ke, waar premie-woningbouwers en woningwetbouwers met elkaar gaan wedijveren, wie het eerste huizen op zal leveren. Daarvoor mag men dankbaar zijn in een gemeente, die met zo'n kleine duizend woningzoekenden het nieuwe jaar in gaat. Op het gebied van de werkgelegen heid waren duidelijke hoogtepunten aan te wijzen in de opening van de Girvil-fabrieken, het in gebruik- nemen van het nieuwe kantoor en hallen bij Rank Xerox, de start van Nestlé Nederland in Oostrum, de ver groting van Nelipak en de nieuwbouw van Hermus N.V. Op de drempel van het nieuwe jaar is er de start van Neduco ook in Oos trum en de aankondiging dat Rank Xerox een nieuw internationaal dis tributiecentrum gaat openen. Een „pakket" waar menig grotere plaats jaloers om kan z'ijn in een tijd, waar in de conjunctuur niet bepaald opti mistisch bekeken kan worden. Voeg daarbij dat in de zgn. dien sten-sector ook allerhande te doen was. We wijzen op de opening van het geriatrisch verpleegtehuis De Kruuze en de vele plannen die St. Anna en Scrvatius gezamenijlk voor de nabije toekomst op tafel hebben gelegd. In een andere nog voor Venray be langrijke factor: de landbouw heeft het bezoek van de Minister van Land bouw aan het gouden Ysselsteyn nog eens de belangrijkheid van deze tak in ons Venray onderstreept. Een be langrijkheid, die alleen maar toe neemt nu een der grootste ruilverka velingen de Lollebeek gereed gaat komen, terwijl die voor de westkant vn Venray van start gaat. Zo is er van alle kanten leven. We mogen dan misschien over de presta ties van S.V.V. niet denderend te spreken zijn, in andere takken van sport worden grotere successen ge boekt. Het sportleven bloeit, ondanks het feit dat onze gymnastiekzalen, speelvelden en zwembaden te klein zijn voor het grote aantal deelnemers. En duizenden zijn aktief hierbij be trokken, zo al vast een fundament leggend voor later welzijn en hobby. Datzelfde geldt voor een vrije aka- demie, voor de veelheid van diensten in de Clockert. Ons onderwijs mag dan enorme be dragen kosten, feit 'is dat het Bosch- veldcollege en Jerusalem elkaar ge vonden hebben om te komen tot een zo goed mogelijke verdeling van de leerlingen en samengaan in hun po ging een nieuwe VWO-HAVO oplei ding mogelijk te maken. Feit is ook dat een muziekschool ondanks ge brekkige huisvesting blijkt aan te slaan en dat een nieuwe L.O.M.- school bepaalde groepen leerlingen nieuwe mogelijkheden en kansen gaan bieden. De L.T.S. staat in de steigers, maar belooft groter en beter uitgerust, de jeugd betere en grotere kansen te geven. Er mogen dan nog vele leerlingen in allerlei barakken en andere onderkomens hun onder wijs „genieten", feit is dat Venray naam op onderwijsgebied beslist niet slechter is geworden. Venrays schouwburg groeit steeds meer uit tot een streekschouwburg en biedt in zijn gevarieerd programma niet alleen voor ieder wat wils, doch ook stukken, die men in andere, gro tere plaats-en niet te zien krijgt. En onze muziekgezelschappen blazen op het ene concours nog beter dan op het andere Zo zijn er vele punten, gebeurtenis sen en feiten te ontdekken, die ons dankbaar moeten stemmen voor het jaar dat van ons gaat. In onze vaart om vooruit te komen hebben we nog vele wensen en ver langens, hebben we kritiek op wat nog niet gebeurd is en willen we nog zoveel, wat mog niet verwezenlijkt is. We vergeten dan wel eens om te zien en te kijken hoe dikwijls met gebrek kige geldmiddelen toch nog enorm veel bereikt is. Niet om „op de borst te kloppen", maar doodgewoon om eens dankbaar te zijn, dat het allemaal kon, dat het allemaal gebeurd is. De drempel van het nieuwe jaar zal voor ieder van ons de plaats zijn waarin we eens omzien wat het voor bije jaar voor ons persoonlijk ge bracht heeft. Daarin kunnen droeve dingen gebeurd zijn, maar ook pret tige dingen. De balans van ons per soonlijk leven zal aangeven wat het diepste doorslaat. Doch daarnaast zul len we als inwoner van Venray toch ook even oog moeten hebben, voor wat allemaal rondom ons gebeurd is en te gebeuren staat. En dan zal men eerlijk en dankbaar moeten erkennen dat die balans zeer gunstig is. Mis schien dat we dan bidden kunnen, dat ook in het nieuwe jaar dat allemaal bereikt kan worden, wat 1971 ons gaf. -fr- Ons blad gaat met dit nieuwe jaar 'zijn 93e verschijningsjaar in en be reikt een steeds hogere ouderd'om. Dat het mede dank zij de hulp van velen de lezers een getrouw beeld kon ge ven van het reilen en zeilen van ons dierbaar Venray is reden tot dank baarheid. Dankbaarheid jegens onze abon nees, die trouwe lezers zijn, dankbaar jegens onze adverteerders, die het be staan van dit blad mede mogelijk ma ken, dankbaar ook jegens hen, die iedere week opnieuw hun steentje bijdroegen om de spiegel van Venray een zo juist mogelijk beeld te laten geven, dankbaar tenslotte jegens hen en lest best die iedere week op nieuw dit blad gezet, gedrukt en be zorgd hebben. Moge 1972 voor ons allen en voor Veniay een rijk gezegend jaar wor den onze oprechte dank aan onze grote klantenkring, medewerkers en medewerksters, vrienden en bekenden en a! degenen die hebben meegewerkt dat 1971 een succesvol jaar mocht zijn. voor het komende jaar 1972, wensen wij u alle goeds en een even prettige verstandhouding zoals wij in het verleden met u mochten hebben. De Piëlhaas, Venrays vastelaovesvereniging, gaat zondag januari zün 33ste verjaardag vieren. 3 x 11 jaren, een forse leeftijd voor dit beestje, dat het symbool is van de Venrayse georganiseerde vastel- aovesviering. Die verjaardag wordt gevierd met een Eucharistievie ring, een officiële ontvangt door het gemeentebestuur, een receptie in Prinsenhof, een kinder- en jubileumbal in de schouwburg. Na tuurlijk is iedereen daarbij van harte welkom, die de Piëlhaas een goed hart toedraagt. En welke *7astelaovendvierder doet dat niet DERTIGER JAREN Men had in de dertiger jaren al meermalen het verlangen geuit om ook in Venray carnaval te vieren. Er werd in die dagen gewoonlijk toch niet gewerkt en het voorbeeld van Venlo en de nabije Duitse plaatsen (waar vele bouwvakkers werkten) was aanstekelijk. Maar burgemeester Oscar van de Loo moest van dat hei dens gedoe niets hebben en had tot gevolg dat de vastelaovesviering in Venray beperkt bleef tot de kleinen, die verkleed langs de huizen trokken, met hun liedje van „Vrouwke 't is vastelaovend De groteren trokken naar Venlo of elders waar wel wat te beleven was en de weer ouderen beperkten zich tot een cafébezoek in de avonduren. Het getal dronkelappen steeg met die da gen behoorlijk, maar overigens was het dood-in-de-pot. Teen in 1938 in januari burgemees ter Mar. Janssen zijn intrede in Ven ray deed had hij al vrij snel een dele gatie op de stoetp staain, in feite ge formeerd uit het Oranje-comité van die dagen, die hem kwamen vragen hoe hij wel dacht over .vastelaovend in eigen huisKon hij er dat jaar nog onderuit omdat hij een en ander eens wilde bezien, einde 1938 werd de druk van buiten af zo groot, dat hij toegaf en Venray, weer onder leiding van wat men toen het Oranje-comité kon noemen, in 1939 zijn eerste offi ciële vastelaovend kon vieren Con Pij Is was Venrays eerste prins en de publieke belangstelling voor de optocht was enorm. DANSEN Voor het eerst werd ook afgestapt van het alleen maar dansen met ker mis. Venray kreeg verlof ook met vastelaovend-maandag en -dinsdag de voetjes van de vloer te halen. Dat was toen geen geringe vooruitgang. De nieuwe vastelaovesvereniging, die in feite helemaal geen vereniging was, nam de Piëlhaas, als symbool van de officiële viering en sindsdien zijn de Venrayers Piëlhazen met vas telaovend. Die eerste vastelaovend was een geweldige sensatie. Niet dat iedereen langs de weg dol-enthousiast stond te springen, want dat doet men nu 33 jaren later nog steeds niet. Maar de belangstelling was enorm en het an ders met vastelaovend doodse dorp bruiste aan alle kanten Het was pret van korte duur, want in september 1939 kwam de mobili satie en vastelaovend 1940 rolde we gens de ernstige wereldtoestand onder de tafel. En kwam daar niet meer on deruit voor 1946 ELLENDE In die zes voorbije jaren had Ven ray de nodige ellende achter zich. Bombardementen, beschietingen, slag veld, verwoesting, evacuatie, het was allemaal in betrekkelijk korte tijd als een stoomwals over Venray heen ge rold over een Venray dat einde 1945 in kippenhokken en nog half opge bouwde woningen zijn wonden zat te likken, zoals dat heet. Hat is tekenend voor de spankracht in datzelfde Venray, dat, ondanks die minder prettige omstandigheden, het juist de pas ontstane buurtverenigin gen waren, die aandrongen op nieuwe vastelaovesviering. Wat van het Oranje-comité nog over was, voelde er weinig voor de organisatie weer op zich te nemen, reden waarom de buurtverenigingen het zelf deden. In 1946 ging men, kennelijk ge- inspireerd door de Venlose viering en organisatie van start. Ook toen bleek de schwung er al vrij snel in te ko men en men was als gemeenschap be reid vrij grote offers te brengen voor de organisatie. Ook in 1947 organiseren de geza menlijke buurtverenigingen de vas telaovend, maar als prins Zjène zijn taak er op heeft zitten, blijken de fi nanciële resultaten aanleiding te ge ven tot onderling krakeel. Maar dan blijkt ook dat de hele organisatie fei telijk als los zand in elkaar zit. De buurtverenigingen nemen het ver standige besluit om buitenstaanders uit te nodigen dan maar eens een echte vastelaovesvereniging op poten te gaan zetten, met statuten, huishou delijk reglement en dergelijke. KAREL WIJNEN Ze trokken daarvoor aan de man, die ze reeds in 1947 als Vorst hadden aangetrokken, de heer Karei Wijnen, die met de toenmalige wethouder Wintels en enkele anderen aan de hand van wat op andere plaatsen ge bruikelijk was, van de Piëlhaas een echte vereniging maakte, onder wiens auspiciën vanaf 1948 dan officieel vastelaovend gevierd werd. BESLOTEN Naar het voorbeeld van andere plaatsen maakte men in Venray een vereniging, waaraan behalve de raad van XI, maximaal slechts 33 mensen lid konden zijn. En die moesten dan nog officieel als afgevaardigden van gemeente, standsorganisaties, sport en jeugdverenigingen aangewezen worden. Een situatie, die werkwaar- dig genoeg, is blijven voortbestaan tot enkele jaren geleden toen de Piëlhaas een, wat men noemt, open vereniging is geworden, waarvan iedereen lid kan zijn We zeiden „merkwaardig" omdat dit vrij kleine gezelschap van afge vaardigden in staat is gebleken, prak tisch zonder de te doen gebruikelijke gemeentelijke subsidies, Venrays vas telaovend op en uit .te bouwen. Als men stelt dat gemiddeld elke vastel aovend zo rond de 20 tot 25.000, heeft gekost (de laatste jaren zit men zo ongeveer tegen de 35.000,dan is dat op zich al een grote prestatie. Maar het financieel beleid an-sich, hoe voornaam ook, is slechts de on dergrond voor veel organisatie-werk. Er kwam een boerenbruiloft b'ij. Er mocht meer gedanst worden," maar iedere dansaovnd opnieuw moest „be vochten" worden. De kerkdorpen gin gen zich opstellen tegen de aües-ver- slindende kom en wensten eigen vas- telaovesverenigingen. Men kreeg kon takten buiten Venray, maar de kon takten in Venray, speciaal met de paar zaalhouders werden zelfs zo slecht dat men op een keer doodge woon de vastelaovend heeft afgelast, terwijl een andere maal de waters noodramp zorgde voor „aflassing". Er is enorm vergaderd en overlegd moeten worden en de Piëlhaas, het arme dier, heeft heel wat stormen en verwijten over zijn kleine hoofd ge kregen. Maar ieder jaar opnieuw was het vastelaovend, ieder jaar opnieuw trok de prins van de kom naar de kerkdorpen, ieder jaar opnieuw groei de de optocht in het groeiende Ven ray en ieder jaar opnieuw verscheen de vastelaoveskrant met een uitbun dig programma. Intussen heeft ieder kerkdorp zijn vastelaoververeniglng, die allemaal samenwerken in de Vorstenraad, het beruchte college van de danskalender. De rij van Prinsen is zo groot ge worden, dat een apart Aid Prinse Kompanej is opgericht, waarin met parapluie en donkere bril deze ex- doorluchtige dwaasheden een eigen cachet geven aan het Vastelaovesge- beuren. Er kwam een onvermoeibareHof kapel, 'n groots Hofkoor, eigen carna valsliedjes. En tenslotte, lest best, is daaruit voortgekomen een eigen jeugdcarna val met alles d'rum en d'ran, die nog beter dan de ouderen verstaan van vastelaovend een uitbundig feest te maken DE ONTWIKKELING staat niet stil. Karei Wijnen is opge volgd door Jan Tillemans als voorzit ter en Jan Ruyten als vorst. Ook zij hebben een eigen stempel gedrukt op het vastelaovend-gebeuren juist zoals de ere-vorst die de wagen aan het rollen bracht. In de Piëlhaas nieuwe- stijl heeft Joost van Haren de voor zittershamer overgenomen en is Vorst Jan bezig met de derde generatie van Raai van Elf leden. Vastelaovend is niet meer weg te denken in ons Ven ray. Dat men bij het 33-jarig bestaan even de pas inhoudt om wat voorbij is nog eens even in herinnering te brengen is een goede zaak. Maar dan gaat het met de Hofkapel weer voor op en het Hofkoor op de achtergrond op Vastelaovend 1972 af. Want ook dan zal de Piëlhaas de oëre weer spit sen, zoals hij dat al 3 x il jaren lang met steeds groter succes heeft gedaan. (wegens specialisatie in dameskleding) op KOSTUUMS KOLBERTS PANTALONS REGENJASSEN WINTERJASSEN PULLS EN TRUIEN LANGSTRAAT 61 VENRAY Maandag 3 januari 1972 omstreeks 18.30 uur zal wederom de jaar lijkse kerstboomverbranding plaats vinden. Politie en brandweer van Venray organiseren dan voor de tweede maal dit festijn, dat nu zal zijn op het open gedeelte nabij de Westsingel-hoek Kemp- weg. De kerstbomen kunnen ter plaatse worden ingeleverd van 16.30 uur tot 18.15 uur. Daarna worden geen kerstbomen meer in ont vangst genomen. Voor iedere boom ontvangt de jeugd een nummer, waarna op woensdagmiddag 5 januari om 16 uur bij het politiebureau de win nende nummers op een bord bekend gemaakt zullen worden. Er zal wederom een aantal waardebonnen worden uitgeloofd en mo gelijk een kleine versnapering worden aangeboden. De burgemeester van Venray zal a.s. maandagavond de stapel in brand steken, waarvan, gezien het succes van het vorige jaar, verwacht mag worden, dat deze nóg groter zal zijn. Politie en brandweer verzoekt ieder zich aan de aanwijzingen te houden, achter de afzetting te blijven en de wegen vrij te houden. Venray, 27 december 1971. DE VENRAYSE ZESKAMPPLOEG: Truus van Dijk Tineke Pleket Martin Custers Dorien Hendrix Nelly Vergeldt Edu Hout Annie Jans-Beken Tonnie van Zwol Huub Jacobs Annemie Janssen Sraar Bastiaans Sraar Jans-Beken Thea Jaspers Jan Bastiaans Jos Josten Tannie v.d. Kreeke Luc-Bertrands Wim Loonen Lia Lucassen Hans Bosch Adrie v. Stokkum Jan Thomassen Geert v.d. Ven Piet Theuws Gemma Vorst Wim Willems Tino Zandbergen Het Zeskamp Olympiade-korritee, de Financiële Kommissie Zes kamp en de Supportersclub Zeskamp Venray wensen allen, die het Venrayse Zeskamp-Olympiadegebeuren een warm hart toe dragen EEN VOORSPOEDIG 1972 VAN SASSE VAN IJSSELTSTRAAT 9-9a - BOXMEER - TEL. 08B55 1011

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13