Eerste steenlegging Brukske Nelipak verpakte zichzelf JANSSEN HORST N.V. Kerkopbouw Installatie werkgroep sporthal UW BMW-DEALER Leenen WEEKBLAD VOOR VENRAY EN OMSTREKEN Loevestraat 55-tel. 04709-1055 VRIJDAG 17 DECEMBER 1971 No. 50 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG rcs VOOR AL UW DRANKEN PEEL EN MAAS DRUK EN UITGAVE VAN DEN MUNCKHOF N.V. VENRAY GROTESTRAAT 29 POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1950952 ADVERTENTIEPRIJS 14 et p«r mm. ABONNEMENTS PRIJS PER HALFJAAR SAS (bij vooruitbetaling) Van meer dan alledaags belang, zo noemde donderdag de hoofdingenieur-directeur van de Volkshuisvesting en de Bouwnijverheid in de provincie Limburg Ir. P. A. J. Vaissier, het plan Brukske, waarin hij de eerste steen kwam leggen van de 656 woningwetwoningen, die daar door de woning vereniging St. Oda gebouwd gaan worden. Een eerste steenlegging, waarbij Venrays gemeentebestuur en ge meenteraad geheel aanwezig was, evenals het bestuur van de woningvereniging en dat van Wilma N.V. uit Weert, die de eerste 220 woningen daar bouwt. VAN BELANG zo noemde de heer Vaissier het, om dat het zo'n groot plan is, waar mede Venray als het ware de nieu- verhoudingen w.il onderstrepen en de nieuwe schaol in zijn snelle ex pansie. Van belang ook door de ma nier waarop dit plan waaraan in 1969 is begonnen, tot stand is geko men, namelijk in volledige samen spraak met alle instanties, waarbij men getracht heeft de steeds hoger opgeschroefde wensen op woonge bied materieel en financieel te ver woorden. Dat men daarbij in dit plan voor volgende fasen een zeker flexibili teit heeft ingebouwd .waardoor la ter mogelijk andere inzichten op stedebouwkundig terrein, een ander programma van eisen nog kunnen worden ingepast, noemde hïj een groot voordeel. Van belang noemde hij dit plan verder, omdat naast de sociale wo ningbouw ook ruimte gelaten is voor premiebouw en de vrije sec torbouw. Hij was verheugd dat be leggers ook hun steentje bijdragen aan dit nieuwe plan door de bouw van woningen voor de maatschap pelijke middenklasse. Hij vond het alleen jammer, dat zij nog zo weinig naar Limburg komen. Dat in de vrije sector ook in Brukske gebouwd kan worden acht te hij noodzakelijk, omdat vele vrije sector-bouwers dikwijls niet aan hun trekken kunnen komen. Dat zij in plan Brukske die kans wel krij gen en zo in de hoofdkern Venray kunnen bouwen, zal ook deze groep bouwers gelukkig maken en hen niet dwingen naar elders uit te wij ken. Dat men in Venray begonnen is met het huurniveau vast te leggen en daarop het plan te baseren, noemde hij een goed ding in een tijd dat zovele plannen de lucht in gaan, omdat de huuruitkomst daarin als sluitpost wordt beschouwd. Hij hoopte dat men dat huurniveau zou kunnen handhaven, wat de uiterste efficiency bij het werk vraagt. Met de mededeling dat juist deze morgen de Minister de verklaring van geen bezwaar had onderte kend en dat men dus in Venray met het werk kon beginnen, be sloot hft zijn "rede, waarna de eer ste steen door hem gemetseld werd. HONDERD MILJOEN GULDENS De bijeenkomst, die plaats had in de Agrarische school, werd ingeleid door de voorzitter van de Woning vereniging St. Oda, Ing. C. Leurs. Hij bracht vooral de gast hartelijk dank voor hulp en raad, die hij de voorbereidingen van dit plan heeft gegeven. Hij hoopte dat plan Bruks ke er toe zou bijdragen dat het wo ningbestand in Venray zo gediffe rentieerd mogelijk wordt. Dat daar in in totaal 656 woningwetwoningen komen liggen, die een waarde ver tegenwoordigen van 34 miljoen gul den, toont aan, dat men de sociale woningbouw nog steeds een voor name plaats geeft. Met dit en an dere nog lopende plannen zal het woningbezit van St. Oda uitgroeien tot 3045 woningen, die met een to tale waarde van ongeveer 100 mil joen, ruim 6,5 miljoen gulden per jaar aan huurpenningen moeten op brengen. HET BROEXKEN zo vertelde burgemeester Schols, was de naam die men in 1760 in de gemeentelijke registers schreef voor de gronden, die nu gebouwd gaan De veel geuite klacht dat er in de kerk de laatste jaren al leen maar afgebroken wordt is niet ongegrond. Maar ja, als je in zo'n eeuwenoude structuur aan restauratie begint, dan blijken er steeds weer nieuwe plaatsen te zijn die hoog nodig om herstel of vervanging vragen. Nu kun je wel zeggen: hadden ze alles maar mooi laten zit ten, het had nog best jaren mee gekund, maar dat is piete praat, of nakaarten over het oude spel als de nieuwe kaar ten al gegeven zijn. De kerk staat in de steigers! En nu kun je wel verzuchten: waren ze er maar nooit aan begonnen! Het is veel beter om aan te pakken en met veel geduld en energie door te gaan met het werk, dat van dag tot dag nieuwe complicaties met zich brengt. Het aantal scheuren dat achter het behang tevoorschijn is gekomen kun je wel met een nieuw papier camoufleren, maar daarmee zijn de scheuren zelf niet her steld. Veel belangrijker is het om de oorzaak van die scheuren te achterhalen en vast te stellen hoe een degelijk herstel de hele bouw ten goede zal komen. Het project Kerkopbouw wil juist dat laatste bereiken. In de vorm van een enquete zal eerst getracht worden om met een aantal mensen de situatie te verkennen. Dat dit grondig ge beurt, mag blijken uit de methode van onderzoek. Begonnen wordt met de fundering: Hoe staat het met het geloof. Dan wordt de betrouwbaarheid van het gebouw bekeken en vooral die hoek waar men min of meer een vaste plaats heeft. Vervolgens wordt gevraagd hoe men eigenlijk in dat gebouw terecht gekomen is en welke konsekwenties dat heeft. Uit deze heel summiere weergave van de methode van onderzoek zal reeds duidelijk zijn dat er goed doordacht en met overleg te werk wordt gegaan. Vooral het feit dat zovelen met elkaar de situatie bekijken zal een mogelijk heid bieden om te ontdekken, dat er geen reden tot paniek is, al moet er ook nogal wat gebeuren. Kerkopbouw is een boeiende onderneming, omdat heel die vergelijking van bouwen uiteindelijk niet slaat op een stenen gebouw maar op een gemeenschap, waarvan wij allen de levende stenen zijn. L. THEUNISSEN, deken worden. Er is weinig meer over het Brukske te zeggen, als dat er het stamhuis staat van de familie Poels, meed-oprichter van de Sohaapkom- panie en grootvader van de bekende Dr. H. Poels en Jan Poels, die zo'n voorname rol speelde bij de oprich ting van Ysselsteyn. Hij gtelde het Venray van 100 ja ren geleden naast het Venray van nu, om aan te tonen dat in de laat ste honderd jaren in Venray meer is veranderd dan in de eeuwen, die daaraan vooraf gingen. 1871 1971 5.000 27.800 144 526 5 p. lOOOinw.) 4 279 p. 1000 inw.) 34 24 Inwoners babys per jaar (28,8 p. 1000 inw. - 19,8 Huwelijken (8,8 p. 1000 inw. - 10,5 Gem. huwelijksleeftijd Sterfgevallen 113 Gem. leeftijd 41 Woningen 900 Bosoppervlakte ha 1.000 Woeste grond ha. 9.000 Dagloon in gld. 0,60 Straatverlichting 24 (resp. petroleifm lampen, thans electr. straatlantaarns) 233 68 6.052 2.016 300 50,— 2,588 In 1871 had Venray geen gas, geen telefoon, geen riolering, geen trot toirs, geen telegraaf geen postkan toor, geen treinverbindingen. In 1871 had Venray wel: een dili gence op Sevenum een Franse bal lon, die daalde in Merselo en de aanleg van de kiezelweg van Oos trum naar Wanssum. De gemeentelijke ontvangsten in dat jaar bedroegen 30.972,23V2 en de uitgaven waren 20.6111,23V2. De burgemeester kreeg 450, de wethouders 150,en het ge hele gemeentepersoneel samen ook nog eens 100,Nu in 1971 beta len we alieen al .aan personeelsuit gaven 1,5 miljoen, terwijl de uit gaven voor onderwijs praktisch de zelfde bedragen aangeven, terwijl men daarvoor in 1871 uitgaf 4.067,65V2. In dat jaar gaf men aan sociale zorg uit 1.452,37, nu meer dan 3 miljoen. Tegen die achtergrond is zeker de ontwikkeling van het na-oorlogse Venray spektakulair te noemen, ze ker door de industrialisatie, dat ge fungeerd heeft als de motor, ook voor de uitbouw van de infra-atruk- tuur. NIET DOORSCHIETEN En nu rijst zelfs de vraag, moeten we niet ophouden, de pas niet in houden. Het gemeentebestuur, aldus drs. Schols, wil duidelijk stellen dat de industrialisatie van Venray met het afwikkelen van wat nu op sta pel staat niet haar eindpunt heeft bereikt. Er wordt niets bevroren. Alleen een doorschieten in het tem po, waarin we nu groeien, zou een woekering zijn en die betekent het einde van het gewone leven. Het in dustrialisatieproces moet een hu maan proces blijven, waarbij men let op de mens, die er achter staat, de mens in zijn samenlevingsver band. Dat is ook de feitelijke ach tergrond bij het Brukske. Dit be stemmingsplan is uitdrukkelijk be doeld om een eigen levenswereld te geven aan degenen, die er gaan wonen, met alle kans op privacy, maar ook met alle kansen op een vlot en ongehinderd kontakt met de gehele buurt. Met het Brukske hoopt men te komen tot een opti male woongelegenheid, met vol doende sociale ontmoetingspunten, waarin de Venrayse mens wel kan zijn FIJN PLAN Ir. J. J. Magry noemde het Bruks ke een fijn plan, omdat het vrij snel van de grond is kunnen komen, dank zij de samenwerking van ve len. Hij vertelde nogmaals hoe het gehele Brukske omsloten door de grote wegen Zuidsingel, Oude Oos- trumseweg, Provinciale weg en doortrekking van de Deumeseweg in feite door een grote eivormige weg in twee gedeelten wordt ge splitst, de middenstuk, waarin de sociale woningbouw tot zijn recht kan komen, en de buitenkant, waar premie- en vrije sector-woningen kunnen komen. Dat betekent dat gemotoriseerd verkeer en voetgan gersverkeer hier duidelijk van el kaar gescheiden worden. Men kan met zijn auto overal komen, doch het midden is het openbare groen, waar alieen de voetganger heer een meester is en dat hem de kansen biedt vandaar uit, midden door het openbaar groen te komen in het centrum, waarin men een viertal winkeleenheden, een school en een gemeenschapshuis heeft geprojec teerd. De huizen, drive-in's en eengezins woningen, zijn gelegen aan hofjes. En men hoopt ieder hof zijn eigen gezicht, s$n eigen differentiatie te geven. Ook Ir. C. Franken, de directeur van Wilma Aannemingsmaatschap pij toonde zich verheugd over het nu begonnen project, dat naast het bejaardencentrum, De Clockert en de Hoge Beek het bewijs zal leve ren, dat Wilma snel en goed bou wen kan. GROTERE BEHUIZING GROTERE OMZET De Japanse boer, die voor zgn vee bepaalde vitaminen uit een plas tic buideltje perst, heeft er geen weet van, dat deze „pillow"' dit kus sentje met vitaminen gevuld en verpakt is in Venray. Zo min als de huismoeder in Groningen of Amsterdam, die de bekende shampo- kussentjes gaat halen in haar winkel. Dank zij Nelipak kan ze nu vlug en gemakkelijk de shampo mee naar huis nemen en gebrui ken. TROTS Dat alles wordt U met gepaste trots getoond in de nieuwe en weer uitge breide hallen van Nelipak Verpak kingsindustrie N.V. aan de Maashese- weg. Een bedrijf dat ruim 15 jaren in Venray werkzaam is en waar thans een 60 man personeel een onvoorstel bare hoop materiaal en goederen keurig verpakt en bedrukt .En men realiseert zich daar dat verpakking een steeds grotere rol gaat spelen. Verpakking, die verkopers ver vangt en zelf verkoper moet ©pelen. De tijden zijn voorbij dat een kruide nier zijn zakken op een weegschaal stond te vullen, men neemt het beno digde nu kant en klaar, verpakt en wel, mee van het rek naar ruis. En niet alleen bij de kruidenier. Dat al dat spul netjes wordt inge pakt gebeurt door speciale verpak kingsindustrieën, waaronder Nelipak beslist geen kleine jongen is. LOONVERPAKKING Het is allemaal begonnen, zo'n vijf tien jaren geleden, toen de toenmali ge gemeentelijke „industriehal" aan de Maasheseweg weer eens vrij kwam. Eerst had een confectiebedrijf daar gewerkt, maar weinig succes vol. Toen kwam Darnell, dat cosme- tica's maakte en verpakte. Maar ook dat sloeg weinig aan. Toen kwam Ne lipak, dat zich presenteerde als loon- verpakkingsbedrijf. De klant kon daar zijn spullen verpakt krijgen, maar moest dan wel alles bijleveren, tot de verpakkingsmachines toe. Dat sloeg vooral aan bij de pharmaceuti- sche industrieën, die „in verpakkings- nood" zaten en graag het werk uit besteedden. In Venray deed men in tussen ervaringen op tussen de kilo meters verbandgaas en de miljoenen pillen en poeders. In 1958 besloot men tot aanschaf van de zgn. pillowmachines, waar mede shampo's, vitamines e.d. zgn. visueel verpakt konden worden in de bekende kussentjes. En het reeds van vroeger bekende zeefdrukken kon ook nu toegepast worden bij het be drukken van deze kussentjes. De tijd staat niet stil, ook bij Neli pak niet, waar steeds grotere klanten aan de deur kwamen om hun spullen beter en prachtiger verpakt te krij gen. Het oog wil ook wat en veel din gen moeten zichzelf verkopen. Dat had tot gevolg dat Nelipak ook ging „blisteren". BLISTEREN Men kan tegenwoordig nergens meer kortten of men ziet spullen, of dat nu gaat van scheerapparaten tot wegwerpaanstekers, netjes op een kaart gezet en met een plastic huls overtrokken. Die blister, die in op merkelijk korte tijd de wereld heeft veroverd. Dat was in 1961, toen ook kontakt verkregen werd met een Hongaar, die een .nieuwe verpak- kingsvorm ontwikkeld had, namelijk plastic flesjes waarin kruiden, pillen en vloeistoffen verpakt kunnen wor den. Zowel de blister als de plastic flesjes „sloegen aan" en Nelipak was aan zijn zoveelste verbouwing toe. Het opmerkelijke daarbij is, dat met praktisch hetzelfde personeels bestand Nelipak in betrekkelijk korte tijd van loon verpakker, verpakkings industrie werd, met tal van zelf ont wikkelde machines. Nu heeft men onlangs de nieuwe hal in bedrijf genomen en kan men met 2500 m2 vloeroppervlakte uit de voeten. En dat moet ook, want „ver pakt in blister" neemt een artikel het 2- tot 3-voudiige van de normale om vang. Zodoende heeft men nog al wat opslagruimte nodig. Maar daarnaast heeft men ruimte gekregen vpor een nieuwe bl'ister- produktielijn, die -de laatste snufjes op dit gebied bieden kan en ook doet. KLANTENSERVICE Want de tijd is voorbij dat men als men bij Nelipak kwam, alles zelf mee moest brengen. Het is nu net omge draaid. Men komt met een bepaald produkt bij elipak dat in eigen ate lier die verpakking laat ontwerpen, die het meest geschikt is en die het beste aan zal slaan. Dat betekent dat het ontwerp, de uitvoering, het be drukken en de verpakking nu in een hand is gekomen en wel in die van Nelipak. Dat betekent bijv. een eigen ontwerpstudio, dat betekent een eigen matrijzenafdeling voor de blisterver- pakking, een eigen proef drukkerij. Dat betekent een klantenservice, waarvan men vijftien jaren geleden niet durfde dromen, maar die nu gro te jongens als Unilever," Albert Heyn, Bayer, Akzo, Esso e.d. inderdaad tot trouwe klanten maakt van deze in dustrie die vorig jaar zo'n slordige 3 miljoen guldens als omzet haalde. CIJFERTJES zijn misschien voor de buitenstaan der belangrijk om eens aan te tonen, wat er allemaal omgaat op Maashese weg 75. 6 miljoen van de bekende plastic kussentjes rollen per jaar de deur uit. Dat betekent dat daarvoor alleen al 10 tot 12 miljoen bedrukkingen nodig zijn. Van de bekende Nelipak flesjes worden er voor de EEG jaarlijks zo'n miljoen of vijf gemaakt en al dan niet gevuld. 30 tot 40 miljoen blisters van aller- lie soorten worden jaarlijks door de machines afgeleverd, waardoor 12 ton P.V.C. buis en 150 ton P.V.C. folie no dig zijn. 18% van de omzet gaat naar België, Frankrijk en Duitsland, terwijl veel wat voor Nederlandse bedrijven ge maakt wordt op zijn beurt weer door de betrokken bedrijven voor export bestemd is. Denk maar aan het vita- minekussentje van de Japanse boer. En Nelipak is op zijn beurt weer toe aan het uitbesteden van verpak kingswerk en schakelt thans sociale werkplaatsen in Venray en Mill in. VENRAYS PRODUKT Wandelend door dit thans grote en overzichtelijke bedrijf, waar driftige machines met plastic folie vreemde dingen doen en wit geschorte meisjes als het ware spelenderwijs verpak ken, verzamelen, drukken en snijden, denkt men terug, hoe hier vijf en twintig jaren geleden nog de puin van het verwoeste Venray lag. Maar denkt men er ook aan hoe weinigen feitelijk wel weten, wat er allemaal in ons Venray geproduceerd wordt en waarheen het allemaal gaat Daarom is het misschien goed dat Nelipak bij de opening van zijn zo veelste uitbreiding die Japanse boer op liet „draven". Het betekent im mers dat Venrays industrialisatie ook op het verpakkingsfront een duchtig partijtje meeblaast. Dat daarbij ook gedacht wordt aan de rol, die men speelt bij de milieu-verontreiniging, is een ander hoofdstuk, waaraan ach ter de schermen hard gewerkt wordt. Ook dat te kunnen konstateren is een gelukkig ding Vrijdag werd door burgemeester drs. F. Schols op de B. en W. kamer de werkcommissie geïnstalleerd, die zich gaat in zetten voor de verwezenlijking van een nieuwe sporthal in onze gemeente. Deze commissie onder voorzitterschap van wethouder J. Loonen, bestaat uit de heren J. van Haren, P. Hoedemaekers, J. van Oers, Veulen; J. Swinkels en J. Rutten uit Oirlo. Ze wordt bijgestaan door de gemeente ambtenaren Brueren en Zandbergen. Van de commissie is ook lid de burgemeester van Bakel en Milheeze, de heer Ophey. 1972 PANKLAAR In zijn installatie-rede wees drs. Schols er op dat irr onze snel urba niserende gemeente een sporthal dringend nodig is. Als het waar is dat bij een inwonertal van 20.000 al 'n sporthal verantwoord is, zijn we welhaast aan een tweede toe, aldus de burgemeester. En de behoefte klemt des te meer, omdat er vele binnensporten zijn, die onvoldoende in de bestaande gymnastiekzalen aan hun trekken kunnen komen. Daarnaast leeft ook bij het voortgezet onderwijs de be hoefte aan een grote hal. Van de 117 uren, die op het Boschveldcollege b.v. gymnastiek gegeven moet wor den, kan men maar 87 uren geven. Bij de bestaande twee zalen, zouden er twee bij moeten. „Misschien zijn nu combinaties mogelijk, die de ver wezenlijking van een sporthal be spoedigenaldus drs. Schols. Reeds in 1968 is men over een sporthal gaan praten. Maar zwem bad, schouwburg en spontaccomo- daties van de kerkdorpen kregen voorrang. Nu wordt het tijd om het sportpark Leunseweg uit te bouwen en een sporthal gereed te krijgeh. „Denk er aan we groeien met 1000 inwoners per jaar....", zo waar schuwde de burgemeester, die er ook nog op wees, dat men reeds met de mislukte burgerzinlening van begin dit jaar had gedacht de zaak rond te krijgen. Hij ontkende niet dat dit een forse investering zou zijn, maar hij meende dat juist in combinatie met scholen het gebruiksrendement zo hoog mogelijk zou zijn. In 1972 zal het plan panklaar dienen te zijn. TAAK Als taakomschrijving gaf hij de commissie mee, de bestudering van het indertijd door J. P. A. Nelissen N.V. ingediende plan. Voldoet dit aan de eisen van onderwijs en van de sportverenigingenKan het uitgebouwd worden tot ontmoe tingscentrum, tot een recreatieve in stuif, waarin b.v. in de week-ends nieuwe sportmogelijkheden liggen voor de bewoners. Er zal gekeken moeten worden naar het bezetfcings- schema, naar de investerings- en exploitatie-opzet, terwijl daarnaast ook de subsidie-mogelijkheden be studeerd zullen moeten worden. Hij hoopte op een goede samen werking met de sportraad en ver trouwde dat onder leiding van wet houder Loonen vruchtbaar gewerkt kan worden aan een plan, waarvan ook de provincie de grote belangen onderkent

Peel en Maas | 1971 | | pagina 13