PtUpeA Bestuurlijke herstructurering van Noord - Limburg EIGEN HAARD Gezellig feest voor de Venrayse Brandweer Waterschap mat plannen voor 1912 Speciale aanbieding....! EIKEN KASTEN slechts f 890,- gemeentelijke notities en mededelingen eigen haard VRIJDAG 3 DECEMBER 1971 No. 48 TWEE EN NEGENTIGSTE JAARGANG tg PEEL EN MAAS M DRUK EN UITGAVE VAN OEN MUNCKHOF N.V. VENRAY \A/EEIfRI AH VOftD VP M RAY PKI OMCTRPKFN ADVERTENTIEPRIJS 14 ot p*r mm. ABONNEHENTS GROTESTRAAT 2» POSTBUS 1 TEL 2727 GIRO 1I5M52 "CCIVDLHU »WWI\ TLITI\HI til VIIJinclXEIl PRUS PER HALFJAAR Ml (bl| vooruHb.t.llnB) De leden van de gemeentelijke vrij willige brandweer hebben vorige week in restaurant Vlakwater hun jaarlijkse feestavond gevierd met in hun midden zeven nieuwe leden, hun echtgenoten resp. verloofden of verliefden. Op deze avond werd aan een acbittal brandweerlieden het bronzen kruis met oorkonde we gens 12Va jaar brandweerdienst uit gereikt. Burgemeester drs. F. Scbols noem de de Venrayse gemeentelijke brand weer een homogene club zonder door stroming, welke zich kenmerkt door een bijzonder goed teamgeest. Hij memoreerde het feit, dat in de loop van dit jaar het korps met zeven man was uitgebreid. In 1971 hebben tien leden het diploma brandwacht twee de klas behaald, terwijl aan twee le den het diplomabrandwacht le klas en aan drie leden het diploma pomp- bediener kon worden uitgereikt. Zes leden zijn gestart met de cur- susus hoofdbranwacht, zeven leden met de cursus brandwacht 2e klas, vijf leden met de cursus pers&ucht- maskerdrager en drie met de cursus pompbediener. De burgemeester vond het een bijzonder prettige omstandig heid, dat zovele brandweerlieden zich willen bekwamen door het volgen van cursussen. Dit jaar zijn gelukkig weinig bran den voorgekomen. Er heeft zich zelfs geen enkele boerderijbrand voorge daan. Volgens de burgemeester lijkt het er op dat de aktiviteiten ten aan zien van brandpreventie en voorlich ting nu reeds vruchten afwerpen. Wel heeft de brandweer in het af gelopen jaar enige malen met ernsti ge gevallen te maken gehad. Hieruit blijkt een zekere verschuiving van de specifieke brandweertaak mede naar meer algemene hulpverlenings taken. Aan de volgende leden van Ven- rays vrijwillige brandweer werd het bronzen kruis met oorkonde wegens 12V2 jaar brandweerdienst uitgereikt: Brandwacht 1ste Mas E. H. L. Cus- ters; onderbrandmeester W. J. Cle- vers; de brandwachten eerste klas F. P. M. van Elswijk, J. H. Hermsen, J. P. M. Maas, W. M. Swinkels, F. A. J. Verbeek en Th. Voesten. De heer Custers, die reeds meer dan dertig jaar op verdienstelijke wijze het vrijwillige brandweerkorps dient, kreeg zijn bronzen onderscheiding ter completering van. de rij reeds ont vangen eretekenen. De avond werd verder in zeer ge zellig samenzijn doorgebracht. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray maken het volgende bekend: 1. In verband met de uitvoering van werken benodigd voor de recon structie van de bocht in de Klein Oirloseweg te Castenray, wordt met ingang van woensdag 1 de cember te omstreeks 7.00 uur tot en met donderdag 9 december 1971 te omstreeks 17.30 uur, of zoveel korter of langer als de werkzaam heden zulks toelaten respectieve lijk vorderen, door plaatsing van borden 11 van bijlage II van het Reglement verkeersregels en ver keerstekens, het gedeelte van de Klein Oirloseweg tussen Matthias- stiaat en de Castenrayseweg ge sloten voor alle verkeer behalve voetgangers; 2. Het verkeer dat het- afgesloten weggedeelte nadert over de Klein Oirloseweg en de Matthias&fcraat wordt omgeleid over Klein Oirlo; 3. Het verkeer dat het afgesloten weggedeelte nadert vanulit de rich ting Oirlo wordt omgelegd over de Molenweg. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris. BEKENDMAKING Burgemeester en wethouders van Venray brengen ter openbare kennis dat de VERORDENING op de heffing en invordering van rechten voor het gebruik van de algemene begraaf plaats van de gemeente Venray, vast gesteld bij besluit van de raad dezer gemeente d.d. 7 juni 1971, no. 737, bij Koninklijk Besluit van 8 november 1971, nr. 6 is goedgekeurd. Voormelde verordening ligt gedu rende drie maanden, te rekenen van af heden, voor eenieder ter inzage op de gemetenesecretarie van Venray, afdeling III-C (Leunseweg 2a). Venray, 2 december 1971. Burgemeester en wethouders voor noemd, Drs. F. G. L. L. SCHOLS, burgemeester H. P. L. VORST, secretaris Vrijdag 3 december: 19.00 uur repetitie voor het hele koor. Zondag 5 december: 10.15 uur hoogmis. Maandag 6 december: 18.45-20.00 uur repetitie le en 2e stem. Dinsdag 7 december: 18.00 uur gymavond. Woensdag 8 december: 19.00 uur repetitie voor bassen en tenoren. Donderdag 9 december: 18.30 repetitie 2e stem. 19.10 uur repetitie le stem. Op zaterdag 4 dec. a.s. treedt Des sol Adams in onze Soos (weetje wel!) op. Hij vertolkt voornamelijk work- railrood- en lovesongs. Zijn stijl is de zgn. „Old-time mountain style". Zijn songs komen uit alle streken van Amerika, of het zijn eigen nummers. Dessol verblijft al 15 jaar in Euro pa en is het hier nog lang niet moe. Het grootste deel van zijn leven heeft hij zwervend doorgebracht. Hij heeft gewerkt met bekende mensen als: Woody Guinthrie, Pet Seeger, Alex Campbell, Tom Paxton, Rob Dylan, Joan Baex, Juli Felix en vele anderen. Hij is de grootste aktdvajtor geweest achter Denovan en Ben Davis, die on langs hier in de soos optrad. Ben zal op 4 dec. dan ook nog even langs ko men. Al met al een avond die je niet mag missen. En dat slechts voor het luttele bedrag van 2.50. Heb je geen zin in het optreden van Dessol mee te maken of ben je Zeskamp Venray-fan, kom dian toch naar de soos:, want boven kun je een rechtstreekse t.v. uitzending vanuit Leiden meemaken. In de eerstekomende gemeenteraadsvergadering zal Venrays raad officieel ztfn mening moeten geven over de bestuurlijke herstruc turering van Noord Limburg. Het voorstel van B. en W. in deze is, dat de gemeente Venray zal moeten worden uitgebreid met de woonkernen Geysteren, Wanssum, B litters wij ck en Meerlo. Daar naast zal onderzocht moeten worden of het niet wenselijk is dat ook de woonkernen Tienray en Swolgen bij Venray komen, evenals de plaatsen Overlcon, Holthees en Maashees In een uitgebreide toelichting ver- zen, waarbij zich later Vierlingsbeek antwoorden B. en W. dit advies. heeft aangesloten. Het college onderschrijft daarin dat de vele taken, die een gemeente te genwoordig heeft te vervullen niet uitsluitend door de gemeenten afzon derlijk kunnen worden vervuld. Ge meenschappelijke regelingen zijn weliswaar mogelijk, maar blijken in de praktijk óf te beperkt óf te veel de macht van de gemeenteraad te be knotten. Daarom is men gaan zoeken naar andere, betere aangepaste vor men en is men o.m. gekomen tot her indeling van de bestaande gemeenten. Het onderzoek daartoe heeft men in Noord Limburg opgedragen aan de Vereniging van Nederlandse gemeen ten, die hiervoor een rapport heeft uitgebracht. Een rapport, waarvan de wetenschappleljke waarde buiten twijfel staat, wat, volgens B. en W. blijkt uit het feit dat de daarin vast gelegde opvattingen tot heden niet weerlegd zijn. Dat rapport is gekomen met een 8- tal beleidsadviezen, die kunnen die nen voor de besluitvorming van de betrokkenen. Om tot 'n verantwoor de standpuntbepaling te komen heeft het college samen met het gemeente bestuur van Horst, ook met andere gemeentebesturen in de regio kontak ten dienaangaande gehad. Daaruit is dan wel geen gezamenlijk standpunt naar voren gekomen, maar men heeft eikaars meningen in ieder geval dui delijk gemaakt. Het betrekken van de bevolking bij deze materie is een moeilijke zaak ge bleken, ook al omdat het ging om een groot complex van vraagstukken. Het college hoopt desondanks dat mede door het werk van de Stichting Sa il ïenlevtingsopbouw alsnog in de ko mende jaren de inspraak van de bur gerij meer inhoud zal gaan krijgen. Inmiddels blijkt ze wel tevreden wat hierover reeds in Venray gezegd is in de gehouden hoorzitting. HOE HET WORDEN MOET Hoe de toekomstige indeling gezien moet worden, laat het college afhan gen van twee factoren. Op de eerste plaats de maatschappelijke gericht heid en op de tweede plaats de ont wikkeling ban de industriële werk gelegenheid. Uit het onderzoek is duidelijk ge worden dat verschillende kernen als Wanssum, Geysteren, e.d. duidelijk op Venray zijn georiënteerd voor voorzieningen op economisch, sociaal en cultureel terrein. Men zal het lo- oale openbaar bestuur moeten laten aansluiten op het gebied dat men als een maatschappelijke samenhang er vaart. Dat kleine kernen hun zelfstandig heid moeten blijven behouden om zo tot homogeniteit in de regio te komen acht het Venrayse college nog steeds niet bewezen. Wel is in de gemeente Venray duidelijk geworden dat sa mengaan van kom en kerkdorpen goed kan gaan. De eerder genoemde zgn. jkerktorenpolitiek" zieit, weer volgens het ooilege, volledig voorbij aan de realiteit. De ontwikkeling van een regio is niet de optelsom van het voorzieningsniveau van de afzonder lijke kerkdorpen, doch van het ont wikkelen van een voldoende krach tige vitale hoofdkern in samenhang met kleinere. Venray zelf met zijn kerkdorpen le vert het bewijs dat in een groot ge bied een gecoördineerd beleid kan ge voerd worden, met een visie, waar voor een goed apparaat kan worden opgebouwd met behoorlijke bestuurs kracht. Daarvan heeft niet Venray zelf ge profiteerd, doch de hele streek. Het college stelt duidelijk dat Ven ray geen behoefte heeft aan uitbrei ding van grondgebied, doch de her indeling zal wel van belang zijn voor de hele regio. Financiële voordelen zijn uit een mogelijke herindeling voor Venray niet aanwijsbaar, doch de ervaring die Venray voor de regio met zich brengt, is zuiver winst. INDUSTRIËLE WERKGELEGENHEID Een tweede voorname factor vormt de industriële werkgelegenheid. Hier voor is in het verleden reeds een ge meenschappelijke regeling gekomen met Meerlo-Wanssum en Broekhui- Het is duidelijk, aldus het college, dat de ontwikkeling van de industrië le werkgelegenheid in een bepaald ge bied in een hand moet liggen, voor een doelgericht en gecoördineerd be leid. In de regio Venray is het „droge" industrieterrein spectaculair tot ont wikkeling gekomen. Het „natte™ in dustrieterrein in Wanssum zal daarop een goede component kunnen zijn. Indertijd is gesteld geworden dat de samenvoeging van Wanssum en Meerlo zou passen in een eventueel plan voor een gemeentelijke herin deling in de toekomst. Opname van de huidige gemeente Meerlo-Wans sum in de gemeente Venray zou daarbij aanpassen, al zouden B. en W. wel graag een apart onderzoek laten instellen voor de kernen Swol gen en Tienray. Ook t.a.v. de grote broer Venlo heeft het college zijn mening ge vormd. Zij stelt: binnen het gewest Noord Limburg moeten bestuurlijk gelijkma tige gemeenten worden gevormd, waarbij de gemeente Venlo binnen het gewest zal moeten gaan functio- GEWESTVORMING Ook t.a.v. gewestvormdng heeft B. en W. een duidelijk standpunt. Er zal voor Noord Limburg een ge west moet enworden gevormd. Dit ge west moet duidelijk omschreven bo- vengemeentelijke uitvoeringstaken worden opgedragen. Dit gewest zal verder moeten fungeren als overleg orgaan voor de betrokken gemeenten met betrekking tot de uitvoering van de overige overheidstaken. Het college meent dat bij genoemde taken duidelijk die van brandweer hoort te zijn, evenals de B.B., de po litie, het ziekenvervoer, gezondheids zorg, maatschappelijk werk, gezins zorg e.d. Uitdrukkelijk stelt het college dat men niet eerst een gewest moet vor men, zoals wel eens gevraagd wordt, om dan de herindeling aan te pakken, maar dat bij de herindeling gelijktij dig de gewestvorming moet komen, neren als primair verzorgingscentrum. Daartoe zal die gemeente moeten worden uitgebreid met die gebieden, waarmede nu reeds een urbane sa menhang bestaat. In hun toelichting zeggen ze nog heel nadrukkelijk, dat met Venlo als primair, Venrays als secundair ver zorgingscentrum en Horst als sterke agrarische buffergemeente de nodige waarborgen geschapen worden voor een goed functioneren in de regio. DENCENTRALISATIE Deze decentralisatie van gemeenten zal van de andere kant gevolgd moe ten worden door binnengemeentelij ke decentralisatie. Dat zal geleide lijk dienen te gebeuren via een goed werkend systeem van overleg, dat in Venray al begonnen is via wijks- en dorpsraden en dat in overleg met de gemeente Horst nader wordt uitge bouwd. De hoofdingelanden ofwel de bestuursleden van het waterschap Noord Limburg werden dinsdag in een openbare vergadering van dit waterschap geconfronteerd met de begroting over 1972. Een be groting, die als burget voor 1972 aangeeft „büna 2 miljoen gudens en nog een post: onvoorzien open laat van ruim een ton". Natuurlijk was de vergadering te vreden met het feit dat deze begro ting, dank zij hogere rijksbijdragen 96.700en hogere omslagen f 161.500,ook niet meer belast werd met negatieve uitkomsten van 1968 en 1969. Deze heeft men intussen kunnen wegwerken, dank zij grotere rijksbijdragen dan verwacht werd. Dat heeft tot gevolg dat de omslag over 1972 per ha. niet hoeft te wor den verhoogd. En wellicht kan men zelfs wat reserveren. Maar van de andere kant zag die zelfde vergadering zich toch wel voor toekomstige problemen gesteld, waar men nog geen goede voorstelling van kan maken. Dat is op de eerste plaats de kwes tie: arbeid. Niet alleen vindt het wa terschap als arbeidsintensieve dienst de stijging van de lonen en kosten ieder jaar zwaarder worden doch het is ook te verwachten dat er tijden gaan komen, dat men geen mensen meer kan aantrekken voor dit werk, of het moeten gastarbeiders zijn. Dat betekent mechanisatie. Wordt in ruilverkavelingsgebieden wel rekening gehouden met werkgan- gen voor het waterschap, in de niet- verkavelde gebieden brengt dat nog al moeilijkheden met rich. Dat zal eerst moeten gebeuren wil men ster ker gaan mechaniseren. Op de tweede plaats zijn er de in vesteringen, die ieder jaar meer geld zullen gaan vragen. Daartoe zullen geldleningen nodig zijn en reserve ringen. En de vraag is, kan dat alle maal zonder dat de omslagen rigou reus verhoogd moeten worden. MILIEUBEHEERSING Een derde factor is de milieube- heersing. Het waterschap moet kon stateren dat de beken vooral bij de hoofdplaatsen langzaam maar zeker Open riolen gaan worden, terwijl de afval van vele agrarische bedrijven oök een niet te verwaarlozen faktor is. Er is een nota op komst van Ged. Staten' over dit probleem maar wat de rol van de waterschappen in deze zal zijn, is nog onderwerp van stu die. Beide onderwerpen: mechanisatie en milieubeheersing zullen punt van discussie gaan worden op de voor jaarsvergadering, als men ook de cij fers van 1971 bij de hand heeft. Vervolg z.o.z. Wij kochten een aantal prachtige in het buitenland, die wij nu voor een zeer speciale prijs aanbieden netto kontant, betaalt U nu voor een riant eiken bergmeubel: 240 cm. lang met T.V.- ruimte, glasvitrin, boekenplank, bar en dan nog een zee van bergruimte NU f 17 0,00 VOORDEEL!!! Aanbieding zolang de voorraad strekt, dus haast U I interieurverzorging venray* sevenum lottum

Peel en Maas | 1971 | | pagina 17